*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 408994 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #588 στις: Αύγουστος 03, 2012, 02:27:41 μμ »
Επειδή είναι κουραστική η εισαγωγή σπάω το δίωρο του γνωστού σε 1 ώρα εισαγωγή και 1 ώρα επανάληψη σε γραμματική (γενικά και στο περίπου, γιατί πάντα θα κάτσεις κανά τέταρτο παραπάνω). Έτσι, την εισαγωγή την τελειώνω σε 2 βδομάδες και την τρίτη μπαίνω κανονικά σε κείμενο (2ωρο). Με 4 ώρες αφιερωμένες στην εισαγωγή θα έκανα 1 μήνα να μπω στο κείμενο και μου φαίνεται ότι θα αργούσα πολύ...Αλλά αν δω ότι κάποιος μαθητής χρειάζεται περισσότερο χρόνο, τότε φυσικά και κάθομαι παραπάνω! Αλλά σε ένα ιδιαίτερο καλού επιπέδου κι έναν μαθητή που μαθαίνει εύκολα μου φαίνονται πολλές οι 4 ώρες...Βέβαια, εσύ είσαι η δασκάλα και εσύ ξέρεις καλύτερα πώς να κάνεις αποτελεσματικότερο το μάθημά σου! Και φυσικά η επανάληψη και το τεστάκι μετά είναι απαραίτητα! ;)
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:29:57 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #589 στις: Αύγουστος 03, 2012, 04:40:19 μμ »
Το 2ωρο του γνωστού το σπάω έτσι κι αλλιώς. Οπότε μου βγαίνει η εισαγωγή στις 2 βδομάδες. Την 5η ώρα δηλαδή μπαίνω κανονικά σε κείμενο. Στον ίδιο χρόνο την τελειώνουμε απ' ό,τι κατάλαβα ;)

Την επανάληψη της γραμματικής και του συντακτικού την κάνω στις ώρες του Αγνώστου.

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #590 στις: Αύγουστος 03, 2012, 05:18:18 μμ »
Καλησπέρα! εχθές τελικά ξεκίνησα την εισαγωγή και σε 1 ώρα είπαμε μέχρι και τη δίκη του Σωκράτη! Καλά πήγε!! τη 2η ώρα κάναμε απανάληψη στο άγνωστο κανόνες τονισμού-Α+Β κλίση ουσιαστικών και το λύω. Αυτό πυ με προβληματίζει είναι πόσο καιρό να αφιερώσω στα βασικά της γραμματικης (λύομαι-παθητικό αόριστο και μέλλοντα - αόριστο β'-παραθετικά και συνηρημένα). Ίσως όλο των Αυγουστο 2ώρες/εβδομάδα μαζι με κανένα άγνωστο κείμενο...

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #591 στις: Αύγουστος 03, 2012, 08:43:59 μμ »
Το 2ωρο του γνωστού το σπάω έτσι κι αλλιώς. Οπότε μου βγαίνει η εισαγωγή στις 2 βδομάδες. Την 5η ώρα δηλαδή μπαίνω κανονικά σε κείμενο. Στον ίδιο χρόνο την τελειώνουμε απ' ό,τι κατάλαβα ;)

Την επανάληψη της γραμματικής και του συντακτικού την κάνω στις ώρες του Αγνώστου.

Αν έχεις την άνεση και σπας το δίωρο, μου φαίνεται καλή ιδέα! Για το μαθητή τουλάχιστον σίγουρα, αλλά και για το μάθημα.
Προσωπικά τα μονόωρα μαθήματα στις μεγάλες τάξεις τα αποφεύγω, γιατί δεν προλαβαίνω να πω όσα θα ήθελα. Μου φαίνεται ότι με το που μπαίνω, βγαίνω. Λίγο οι χαιρετούρες στην αρχή και τα νέα από το σχολείο, λίγο να εξετάσω, μου φεύγει ο χρόνος και δεν το καταλαβαίνω. Άσε που είναι πολύ δύσκολο να βρει ο μαθητής ελεύθερες ώρες και μέρες (ειδικά αν πηγαίνει και σε κάποια φροντιστήριο) ή για μένα να συνδυάσω τις ώρες με τα υπόλοιπα μαθήματα και τις μετακινήσεις...Πάντως, αν μπορείς και το κάνεις, μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα!Το ίδιο κάνεις και με το Άγνωστο;

Καλησπέρα! εχθές τελικά ξεκίνησα την εισαγωγή και σε 1 ώρα είπαμε μέχρι και τη δίκη του Σωκράτη! Καλά πήγε!! τη 2η ώρα κάναμε απανάληψη στο άγνωστο κανόνες τονισμού-Α+Β κλίση ουσιαστικών και το λύω. Αυτό πυ με προβληματίζει είναι πόσο καιρό να αφιερώσω στα βασικά της γραμματικης (λύομαι-παθητικό αόριστο και μέλλοντα - αόριστο β'-παραθετικά και συνηρημένα). Ίσως όλο των Αυγουστο 2ώρες/εβδομάδα μαζι με κανένα άγνωστο κείμενο...

Είδες; Δεν ήταν τίποτα φοβερό τελικά! ;)
Νομίζω πως κι εγώ θα "έτρωγα" όλον τον Αύγουστο παράλληλα με κάποια κεφάλαια Συντακτικού.


 
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:29:57 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #592 στις: Αύγουστος 03, 2012, 09:59:09 μμ »
Το 2ωρο του γνωστού το σπάω έτσι κι αλλιώς. Οπότε μου βγαίνει η εισαγωγή στις 2 βδομάδες. Την 5η ώρα δηλαδή μπαίνω κανονικά σε κείμενο. Στον ίδιο χρόνο την τελειώνουμε απ' ό,τι κατάλαβα ;)

Την επανάληψη της γραμματικής και του συντακτικού την κάνω στις ώρες του Αγνώστου.

Αν έχεις την άνεση και σπας το δίωρο, μου φαίνεται καλή ιδέα! Για το μαθητή τουλάχιστον σίγουρα, αλλά και για το μάθημα.
Προσωπικά τα μονόωρα μαθήματα στις μεγάλες τάξεις τα αποφεύγω, γιατί δεν προλαβαίνω να πω όσα θα ήθελα. Μου φαίνεται ότι με το που μπαίνω, βγαίνω. Λίγο οι χαιρετούρες στην αρχή και τα νέα από το σχολείο, λίγο να εξετάσω, μου φεύγει ο χρόνος και δεν το καταλαβαίνω. Άσε που είναι πολύ δύσκολο να βρει ο μαθητής ελεύθερες ώρες και μέρες (ειδικά αν πηγαίνει και σε κάποια φροντιστήριο) ή για μένα να συνδυάσω τις ώρες με τα υπόλοιπα μαθήματα και τις μετακινήσεις...Πάντως, αν μπορείς και το κάνεις, μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα!Το ίδιο κάνεις και με το Άγνωστο;


Ναι, το ίδιο κάνω και με το άγνωστο και με τη Λογοτεχνία και με όλα τα μαθήματα (εκτός από την Έκθεση) Δεδομένου ότι κάνω συνήθως κι άλλο μάθημα σε έναν μαθητή εκτός από το γνωστό (π.χ. Γνωστό και Λατινικά) κάνω βέβαια 2ωρα, αλλά τα κάνω 1+1 ώρες. Έτσι μπορώ καμιά φορά και να "κλέψω" ώρα από ένα μάθημα που είμαστε μπροστά και να προχωρήσω συο άλλο αν μείνουμε πίσω. Επιπλέον, τα μαθήματα τα κάνω σπίτι μου, οπότε δεν έχω δρομολόγια να μου τρώνε ώρα και με βολέυει πολύ!

Όσο για το Άγνωστο, ζητάω 3 ώρες τη βδομάδα (για έναν νορμάλ μαθητή). Οι ώρες είναι επίσης σπασμένες (π.χ. Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή). Τις 2 ώρες κάνουμε κείμενα και την μία γραμματική-συντακτικό. Αυτά! :)

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #593 στις: Αύγουστος 06, 2012, 07:07:46 μμ »
καλησπέρα! στα θερινά τμήματα μέχρι ποια ενότητα φτάνετε συνήθως;

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #594 στις: Αύγουστος 17, 2012, 01:05:39 μμ »
αλτήρ - Τι σημαίνει βρε παιδιά??? :( εχω κολλησει τώρα... ??? ???

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #595 στις: Αύγουστος 17, 2012, 02:03:50 μμ »
(ο) αλτήρ -ηρος  ειναι το οργανο γυμναστικής , άλτης ειναι ο αθλητής.

* ενω το Άλτις σημαινει τον ιερο χώρο...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #596 στις: Αύγουστος 17, 2012, 02:04:33 μμ »
Αλτήρας νομίζω πως είναι στα νέα το βαράκι γυμναστικής.
Τώρα το ἁλτήρ (<ἅλλομαι = πηδώ) πάνω κάτω την ίδια σημασία πρέπει να έχει.
Από το Λεξικό του  Σταματάκου:
"ἁλτῆρες= βάρη τα οποία έφερον οι πηδώντες προς έντασιν της φοράς."
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #597 στις: Αύγουστος 19, 2012, 10:08:44 μμ »
Καλησπέρα ρε παιδιά!!! θα ήθελα να μου πει κάποιος που ξέρει και τα δύο βοηθήματα.... Καντε μου σας παρακαλώ μια συγκριση στο Μεταίχμιο και στην Ελληνοεκδοτική... ειλικρινά σας παρακαλώ όποιος τα ξερει να μου πει τη γνώμη του... Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας παρακαλώ όποιος ξέρει να μου απαντήσει....

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #598 στις: Αύγουστος 23, 2012, 12:59:20 πμ »
κανείς;;;; :'(

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #599 στις: Αύγουστος 23, 2012, 07:25:07 μμ »
να στε καλά!ευχαριστω πολυ!πώς φαίνεται όμως οτι δεν γυμνάζομαι εεε?χαχα! ;)

Αποσυνδεδεμένος AlfaYota

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Carpe Diem!!!!
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #600 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 11:36:13 μμ »
Να συγκρίνω την Ελληνοεκδοτική με το Μεταίχμιο δεν μπορώ ( διότι δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτό το βοήθημα) μπορώ όμως να πώ πως το βοήθημα της Ελληνοεκδοτικής είναι πολύ καλο. Αρκετά σχόλια , χωρίς να είναι κουραστικά . Περιεκτικά.
Να ρωτήσω και εγώ τη σειρά μου κάτι. Πού βρίσκεστε στην ύλη ( όσοι ξεκίνησαν τα μαθήματα μετά τον Δεκαπενταυγουστο. Και κάτι τελευταίο,διαγώνισμα σε ποιές ενότητες βάζετε;Δλδ σε Πρωταγόρα και μετά Πολιτεία ή ένα συνολικό στον Πλάτωνα ;

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #601 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 10:58:16 πμ »
Ξεκίνησα τον Ιούλη μέχρι Δεκαπενταύγουστο και έχω τελειώσει Πρωταγόρα και εισαγωγικά στην Πολιτεία αλλά δεν έχω μπει στο κείμενο.Προσωπικά προτιμώ διαγωνίσματα ανά βιβλίο μέχρι να ολοκληρώσω την ύλη και να αντιληφθούν τι γίνεται....Μετά ανάλογα με το επίπεδο του μαθητή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 236
Σύνολο: 237

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.182 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.