*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμολόγια μαθητών  (Αναγνώστηκε 87151 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #112 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 10:29:26 μμ »
Για μάθημα που για οποιονδήποτε λόγο διδάχθηκε λιγότερο από δέκα (10) ώρες, δεν κατατίθεται βαθμολογία, εάν αποδεδειγμένα και δικαιολογημένα ο διδάσκων δεν διαθέτει επαρκή στοιχεία για την αξιολόγηση των μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:00 »

Αποσυνδεδεμένος epafos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 01:15:38 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.

Προσπαθώ να βρω τη νομοθεσία περί κατάθεσης βαθμολογίας τριμήνου στην Πρωτοβάθμια. Πρόσφατα μετακινήθηκα σε νέο σχολείο, μια εβδομάδα πριν τη λήξη του τριμήνου. Τόσο ο διευθυντής του σχολείου, όσο και ο προϊστάμενος εκπαίδευσης επιμένουν ότι πρέπει να καταθέσω βαθμολογία. Όπως καταλαβαίνετε όμως, είναι αδύνατο να αξιολογήσω τους μαθητές σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Μήπως υπάρχει κάποιο έγγραφο που ξεκαθαρίζει την κατάσταση;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 03:17:31 μμ »
epafos καλό είναι να επικοινωνήσεις με τον σύμβουλο της ειδικότητάς σου. Επίσης, υποθέτω πως πριν από εσένα υπήρχε άλλος συνάδελφος στο σχολείο που έκανε το μάθημα. Προσπάθησε να επικοινωνήσεις μαζί του και να του ζητήσεις προτεινόμενη βαθμολογία για τους μαθητές, την οποία βέβαια αν θέλεις υιοθετείς.

[μεταξύ σοβαρού και αστείου] Αν πάλι είσαι καλός στους καβγάδες και στο νταβαντούρι, μπορείς να ανακοινώσεις σε μαθητές, γονείς και σύλλογο, ότι δεν μπορείς να σχηματίσεις αντικειμενική εικόνα για τον κάθε μαθητή, οπότε προκειμένου να μην αδικήσεις κάποιον, θα βάλεις σε όλους την μέση βαθμολογία. Δηλαδή "Β" στην 3η και 4η τάξη και "5" στην 5η και στην 6η. Και μετά μην ανησυχείς... sit back and enjoy. Δεδομένου ότι η κλίμακα βαθμολόγησης στο δημοτικό είναι πλέον "από Α έως Α" και "από 10 έως 9", και είναι αρκετά πιθανό να σε πιέζουν να βάλεις βαθμολογία γιατί όλοι πιστεύουν ότι θα πεις "δε *#&@(# θα βάλω σε όλους άριστα", οι γονείς θα τον κάψουν ζωντανό τον διευθυντή σου εάν σε αφήσει να καταθέσεις βαθμολογία  ;D [/μεταξύ σοβαρού και αστείου]

Αποσυνδεδεμένος epafos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 04:03:40 μμ »
Ερωτώμενος από το διευθυντή μου, ο σύμβουλος απάντησε "καλό είναι να βάλει βαθμολογία". Όμως, η ουσία είναι τι λέει ο νόμος και όχι η υποκειμενική άποψη του συμβούλου ή του προϊσταμένου. Εκείνοι, για τους δικούς τους λόγους, σίγουρα επιθυμούν να υπάρχει βαθμολογία σε όλα τα μαθήματα για να μη δίνεται η εικόνα της μη ομαλότητας.

Όσο για τον προκάτοχό μου, και εκείνος δεν έμεινε στο σχολείο περισσότερο από μια εβδομάδα.

Σημειωτέον ότι είμαι ΠΕ19 και όπως καταλαβαίνετε είναι ακόμα πιο δύσκολο μέσα σε λίγες μέρες να αξιολογήσω κάποιες εκατοντάδες μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:00 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 01:49:54 μμ »
epafos ξανακάνε κρούση στο γραφείο ΠΕ. Ζήτα να σου βρουν τον νόμο να τον διαβάσεις. Κάνε και γραπτή αίτηση εν ανάγκη. Ταυτόχρονα, χωρίς πλάκα, κάνε αυτό που έγραψα "μεταξύ σοβαρού και αστείου". Άφησε να εννοηθεί ότι ΔΕΝ θα βάλεις άριστα σε όλους. Αυτό μπορεί να κάνει τον διευθυντή σου να το ξανασκεφτεί και να προτιμήσει ο βαθμός του Α τριμήνου να βγει ως μέσος όρος των επόμενων 2.

Εγώ πάντως εν τέλει, εάν ήμουν τυπικά υποχρεωμένη να βάλω βαθμολογία σε μία τέτοια περίπτωση, θα έβαζα διαγώνισμα σε όλα τα τμήματα και βαθμό τριμήνου ότι γράψουν στο διαγώνισμα. Σκληρό μεν, δικαιότερο δε (κατά την γνώμη μου).

Αποσυνδεδεμένος epafos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:12:12 μμ »
Xμμ... υποθέτω ότι δουλεύεις στη δευτεροβάθμια και δε γνωρίζεις πώς έχουν τα πράγματα στα δημοτικά. Διαγώνισμα σε όλα τα τμήματα; Σε ποια ύλη; Με τι βιβλία; Με 2-3 ώρες διδασκαλίας το πολύ σε κάθε τμήμα; Σε εργαστήρια που, στην καλυτερη περίπτωση μοιράζονται δύο παιδιά έναν υπολογιστή; Στο μάθημα "ώρα του παιδιού" (δυστυχώς έτσι το βλέπουν οι γονείς και οι μαθητές, παρά τις μεγάλες προσπάθειές μου προς το αντίθετο, και δε φταίω εγώ).

Κάπου πρέπει να υπάρχει στο ίντερνετ η σχετική νομοθεσία... δε μπορεί...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 02:55:27 μμ »
Μην υποθέτεις τόσο εύκολα  :)

Ύλη και βιβλία δεν υπάρχουν. Αν το μάθημά σου και τα θέματά σου ακολουθούν το πρόγραμμα σπουδών του ΠΙ, τότε είσαι "μέσα". Εξετάζεις ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα, έστω κι αυτές τις 2-3 ώρες. Μπορείς να εξετάσεις και ανά ομάδες, δεν απαγορεύεται (όπου όλα τα παιδιά της ομάδας θα πάρουν τον ίδιο βαθμό). Μπορείς επίσης να βάλεις και γραπτά θέματα χρησιμοποιώντας εικόνες. Εγώ προσωπικά είχα βάλει γραπτά τεστ και διαγωνίσματα, διότι είχα κάνει και θεωρητικά μαθήματα μέσα στην τάξη, εκτός από τα πρακτικά στο εργαστήριο.

Επίσης, μπορείς να κάνεις και το εξής. Καταθέτεις γραπτά στο γραφείο ΠΕ την αδυναμία σου να καταθέσεις βαθμόλογία και εξηγείς τους λόγους, και περιμένεις αντίστοιχη γραπτή απάντηση. Εάν υπάρχει νομοθεσία που σε υποχρεώνει, θα την βρουν αυτοί και θα την παραθέσουν. Εάν όχι, τότε η γραπτή τους απάντηση θα είναι πολύ προσεχτική στο τι σε υποχεώνουν να κάνεις και τι όχι.
Άλλωστε, απ ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα, κανείς δεν σε υποχρεώνει/δίνει εντολή να δώσεις βαθμούς. Απλά σε πιέζουν. Αυτό κάτι λέει  ???

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #119 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 11:13:37 μμ »
Πότε παίρνει βαθμούς το γυμνάσιο και πότε το λύκειο?

Αποσυνδεδεμένος axaliko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #120 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 01:11:10 μμ »
Το λύκειο Φεβρουάριο για α τετράμηνο και το γυμνάσιο Μάρτιο για β τρίμηνο

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 02:16:53 πμ »
μια ερωτηση σχετικα με το θεμα,
Η βαθμολογια σε λυκειο απο ποιο νουμερο αρχιζει?  :o

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 04:10:29 μμ »
Η βαθμολογική κλίμακα είναι από το 1 ως το 20. Στο ΕΠΑΛ που διδάσκω αρκετοί συνάδελφοι σκέφτονται να ξεκινήσουν από 8 στη βαθμολογία τετραμήνου. Μερικοί θα βάλουν και 6 ή 7.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 05:11:12 μμ »
Μέχρι και 3ρια-4ρια έχω δει να βάζουν αλλά είναι νομίζω υπερβολικό. Στη χειρότερη περίπτωση 8άρι έχω βάλει.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 05:59:14 μμ »
ωραια, να πω ενα παραδειγμα?
μαθητης δεν συμμετεχει στο μαθημα και οταν τον αναγκαζω δυσφορει λες και τον βαζω αγκαρια.
εχουμε εργαστηρια που σε καθε θρανιο - γραφειο εχει απο ενα υπολογιστη.
Συνηθως τον ανοιγει και σερφαρει να περασει η ωρα, παρα τις παρατηρησεις μου και τις ωριαιες που εχει φαει
αναγκαστικα λογω αυτη της καταστασης.
Εκτιμω οτι πανω απο το 10% το πολυ να γνωριζει τα του μαθηματος ενω τελος στο διαγωνισμα τετραμηνου εγραψε 4.
Το μονο θετικο ειναι οτι αν τον αφησω καθεται στη γωνια του και δεν ενοχλει περαιτερω.

Τι βαθμο πρεπει να παρει?  ::)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 06:18:11 μμ »
Το 6-7 που έγραψα θα το βάλουν οι συνάδελφοι σε μαθητές που τους ενοχλούν μέσα στο μάθημα.
Για μαθητή που είναι ήσυχος, κάθεται στη γωνιά του και δεν ενοχλεί (όπως έγραψες) μπορείς να βάλεις 8, 9 ή και 10,
ανάλογα με την υπόλοιπη επίδοση/συμπεριφορά του και το αν είναι γενικά συνεργάσιμος!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160921
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 699
Σύνολο: 708

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.