*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 116301 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:00:47 πμ »
Δεν έχεις άδικο. Εννοώ απλώς ότι εκτάκτως/προσωρινά μπορεί να διδαχθεί το μάθημα μέχρι να έρθει ο ειδικός να το διδάξει. Θα ήταν μια πρόοδος αν έβαζε η εγκύκλιος αυτή την παράμετρο. Να μη μείνει η τάξη χωρίς καθηγητή. Αλλά ξαναλέω: δεν έχεις άδικο όσον αφορά την πράξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:21 »

Αποσυνδεδεμένος baba ganouz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:02:21 πμ »
χωρις ερειστικες διαθεσεις, τις σκεψεις μου πανω στο θεμα αναφερω, αλλωστε ΠΕ02 ειμαι και γω...
και γιατι παραδοσιακα το μαθημα της ιστοριας να το διδασκουν ολοι οι φιλολογοι και οχι μονο οι ιστορικοι?η ιστορια ειναι ξεχωριστη κοινωνικη επιστημη και οχι απλως ενα φιλολογικο μαθημα.
οι διδασκοντες των ξενων γλωσσων ειναι και αυτοι φιλολογοι και οπως και οι αποφοιτοι των ελληνικων τμηματων φιλολογιας εκαναν και αυτοι ιστορια ως ενα βαθμο στις σπουδες τους
η γνωμη μου ειναι πως αν οι φιλολογοι εχουν δικαιωμα να διδασκουν ιστορια εχουν το ιδιο και αυτοι των ξενων γλωσσων.
τωρα για τους θεολογους...αλλουνου παπα ευαγγελιο...πραγματικα δεν ξερω καθολου τι ειδους προετοιμασια εχουν κατα τη διαρκεια των σπουδων τους και πως διακιολογειται η αναθεση

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 08:49:59 πμ »
Να τονίσουμε πως την ιστορία ως γνωστικό αντικείμενο την εξεταστήκαμε στο ΑΣΕΠ μόνο οι φιλόλογοι.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:23:28 πμ »
Για να θέσουμε τα πράγματα στη σωστή τους βάση, έχω να πω τα εξής. Οι θεολόγοι έχουν κάθε δικαίωμα να διδάσκουν ιστορία, αλλά μεσαιωνική. Ξέρω ότι διδάσκονται μεσαιωνική ιστορία και βυζαντινή αρχαιολογία. Πάμε τώρα στους ξενόγλωσσους και τους νομικούς (όχι από το τμήμα πολιτικών επιστημών). Σε αυτούς πρέπει να απαγορευτεί να αγγίζουν το βιβλίο της ιστορίας, γιατί δεν υπάρχει ούτε ένα μάθημα ιστορίας στο πρόγραμμα σπουδών τους, εκτός από ένα μάθημα εισαγωγικό, αλλά για την ιστορία της χώρας της οποίας μελετούν τη γλώσσα. Πάμε στους φιλολόγους, τώρα. Οι φιλόλογοι μπορεί να μην έχουν τόσα ιστορικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών τους, αλλά μην ξεχνάμε ότι πάντοτε μελετούν την εποχή, παράλληλα με τα κείμενα που μελετούν. Επίσης, αφού αναγκάζονται να δίνουν εξετάσεις στον ΑΣΕΠ έχουν κάθε δικαίωμα να διδάξουν το μάθημα. Έχω γνωρίσει πολλούς φιλολόγους που διδάσκουν υπέροχα το μάθημα.

Να σημειώσω ότι είμαι απόφοιτους του ιστορικού-αρχαιολογικού.

Επίσης, η επιστολή αυτή που ετοιμάζετε, θα υπογραφεί; Πώς θα συγκεντώσετε τις υπογραφές; Είμαι απόλυτα σύμφωνη και πρέπει να υπάρξει συντονισμένη προσπάθεια και από τους σχολικούς συμβούλους και από την υπεύθυνη στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για το μάθημα της ιστορίας και από όλους μας (διορισμένους και αδιόριστους) και να δημοσιοποιηθεί το ζήτημα, για να καταλάβουν όλοι μας γιατί τα παιδιά δε μαθαίνουν ιστορία.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:22:21 »

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:30:09 πμ »
χωρις ερειστικες διαθεσεις, τις σκεψεις μου πανω στο θεμα αναφερω, αλλωστε ΠΕ02 ειμαι και γω...
και γιατι παραδοσιακα το μαθημα της ιστοριας να το διδασκουν ολοι οι φιλολογοι και οχι μονο οι ιστορικοι?η ιστορια ειναι ξεχωριστη κοινωνικη επιστημη και οχι απλως ενα φιλολογικο μαθημα.
οι διδασκοντες των ξενων γλωσσων ειναι και αυτοι φιλολογοι και οπως και οι αποφοιτοι των ελληνικων τμηματων φιλολογιας εκαναν και αυτοι ιστορια ως ενα βαθμο στις σπουδες τους
η γνωμη μου ειναι πως αν οι φιλολογοι εχουν δικαιωμα να διδασκουν ιστορια εχουν το ιδιο και αυτοι των ξενων γλωσσων.
τωρα για τους θεολογους...αλλουνου παπα ευαγγελιο...πραγματικα δεν ξερω καθολου τι ειδους προετοιμασια εχουν κατα τη διαρκεια των σπουδων τους και πως διακιολογειται η αναθεση

κατ'αρχην κανενα μαθημα που καλουμαστε να κανουμε δεν ειναι "απλως ενα φιλολογικο μαθημα"(αληθεια, τι θα πει "απλως" ;;... οπως και η Φιλοσοφια ή η νεοελληνικη λογοτεχνια ή τα αρχαια εχουν μεγαλο βαθος και εκταση και αποτελουν ξεχωριστα αντικειμενα μελετης , εχουν ομως και μεγαλη συναφεια και αλληλοδιαπλεκονται... αληθεια, μπορει καποιος να κανει ερμηνευτικη αναλυση του "επιταφιου" π.χ εαν δεν γνωριζει αρχαια ελληνικη ιστορια;; μπορει να εμβαθυνει κανεις στο φιλοσοφικο εργο του καντ ή του ρουσσω εαν δε γνωριζει ευρωπαικη ιστορια;; μπορει να διδαξει Καβαφη ;; Σεφερη;; τους μεταπολεμικους εαν δε γνωριζει ιστορια;;
Αρα, η ιστορια βρισκεται μεσα σε ολα τα φιλολογικα μας αντικειμενα συν το γεγονος οτι εχουμε υποχρεωτικες ιστοριες στα προπτυχιακα.
Επειτα, σε ενα εκπαιδευτικο συστημα αγγελικα πλασμενο (ισως ), να εκανε τις ιστοριες ο ιστορικος, τα αρχαια ο κλασσικος κοκ.. στην ελληνικη πραγματικοτητα ομως επειδη προφανως τετοια οργανωση και διαχειριση δεν την "εχουν", αντιμετωπισαν αυτο το σκοπελο βαζοντας στον ασεπ των φιλολογων οχι ενα αντικειμενο οπως πχ εχουν οι θεολογοι και οι ξενογλωσσοι αλλα τρια, αντικειμενα, ισης αξιας και ξεχωριστα (μετην εννοια του ξεχωριστου τετραδιου και ξεχωριστων θεματων) με πολυ μεγαλη εκταση και βαθος στην υλη το καθενα.
 ΓΙ ΑΥΤΟ  συναδελφε δεν εχουν δικαιωμα οι ξενογλωσσοι και οι θεολογοι να διδασκουν ιστορια...   
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:34:00 πμ »
να ζητησω συγγνωμη ομως για τη ...νοηματικη επαναληψη γιατι βλεπω πως καλυφθηκα απο το προηγουμενο μηνυμα... το καναμε ταυτοχρονα προφανως!
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος m1969

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:52:05 πμ »
πραγματι το 50% της ιστοριας σε γυμνασια ακομα και σε λυκεια ( στην περιοχη μου ιστορια γ λυκειου γενικης παιδειας διδασκεται απο καθηγητη αγγλικων) εχει παραχωρηθει σε καθηγητες αλλων ειδικοτητων με αποτελεσμα να αδικειται πρωτα απο ολους ο μαθητης αλλα ταυτοχρονα να πληττεται και το μαθημα και ο κλαδος. Εξαιρετη η κινηση για τη συλλογη υπογραφων.  Πώς λοιπον μπορουμε να υπογράψουμε; Θεωρω επισης πως για να υπαρξει οποιοδηποτε αποτελεσμα θα πρεπει εκτος απο τις υπογραφες μας να εχουν διασφαλιστει και καποιες εισηγησεις απο ατομα ή φορεις που να σχετιζονται επισημα με το μαθημα της ιστοριας π.χ. πανεπιστημιακοι ή αρμοδιοι ιδρυματων που ασχολουνται με την ιστορια.

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:03:08 πμ »
momo,πολύ καλά τα λες.

Οι φιλόλογοι ξέρουν ιστορία λόγω της απαραίτητης γνώσης των ιστορικών περιόδων ,οι οποίες είναι το πλαίσιο των κειμένων και αποτελούν έμμεσες ιστορικές πηγές. Μιλώ για την αρχαία ιστορία τουλάχιστον,αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κείμενα . Να πιάσουμε από λυρικούς μέχρι Αριστοφάνη και δε βάζω τα αυτονόητα, Θουκυδίδη, ρήτορες που είναι κατεξοχήν κείμενα που ακουμπούν στην ιστορία.Και νεότερη και σύγχρονη πρέπει να ξέρουν και ευρωπαiκή .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:11:45 πμ από desperino »

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:32:02 πμ »
Είμαι ΠΕ 07 γερμανικής φιλολογίας.
Η γνώμη μου είναι ΟΧΙ στην β΄ανάθεση αλλά για κανέναν από τους λόγους που αναφέρατε παραπάνω..
Ας αιτιολογήσω λοιπόν την άποψη μου...

Για να θέσουμε τα πράγματα στη σωστή τους βάση, έχω να πω τα εξής. Οι θεολόγοι έχουν κάθε δικαίωμα να διδάσκουν ιστορία, αλλά μεσαιωνική. Ξέρω ότι διδάσκονται μεσαιωνική ιστορία και βυζαντινή αρχαιολογία. Πάμε τώρα στους ξενόγλωσσους και τους νομικούς (όχι από το τμήμα πολιτικών επιστημών). Σε αυτούς πρέπει να απαγορευτεί να αγγίζουν το βιβλίο της ιστορίας, γιατί δεν υπάρχει ούτε ένα μάθημα ιστορίας στο πρόγραμμα σπουδών τους, εκτός από ένα μάθημα εισαγωγικό, αλλά για την ιστορία της χώρας της οποίας μελετούν τη γλώσσα. Πάμε στους φιλολόγους, τώρα. Οι φιλόλογοι μπορεί να μην έχουν τόσα ιστορικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών τους, αλλά μην ξεχνάμε ότι πάντοτε μελετούν την εποχή, παράλληλα με τα κείμενα που μελετούν. Επίσης, αφού αναγκάζονται να δίνουν εξετάσεις στον ΑΣΕΠ έχουν κάθε δικαίωμα να διδάξουν το μάθημα. Έχω γνωρίσει πολλούς φιλολόγους που διδάσκουν υπέροχα το μάθημα.

Να σημειώσω ότι είμαι απόφοιτους του ιστορικού-αρχαιολογικού.

Επίσης, η επιστολή αυτή που ετοιμάζετε, θα υπογραφεί; Πώς θα συγκεντώσετε τις υπογραφές; Είμαι απόλυτα σύμφωνη και πρέπει να υπάρξει συντονισμένη προσπάθεια και από τους σχολικούς συμβούλους και από την υπεύθυνη στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για το μάθημα της ιστορίας και από όλους μας (διορισμένους και αδιόριστους) και να δημοσιοποιηθεί το ζήτημα, για να καταλάβουν όλοι μας γιατί τα παιδιά δε μαθαίνουν ιστορία.


Στο τμήμα γερμανικής γλώσσας και φιλολογίας κάνουμε υποχρεωτικά 2 μαθήματα ελλήνικης λογοτεχνίας, ιστορίας και πολιτισμού, 4 μαθήματα ιστορίας και 2 μαθήματα ιστορικοπολιτισμικά. Εγώ δε που πήρα και την αντίστοιχη ειδίκευση, έκανα συν 8 μαθήματα ιστορικά. Οπότε καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε λέγοντας ότι οι φιλόλογοι ξένων γλωσσών δεν διδάσκονται ιστορία και να μην κάνουμε βαρύγδουπες δηλώσεις του τύπου ότι δεν πρέπει να αγγίζουν το βιβλίο της ιστορίας. Λυπάμαι που κάποιοι δεν το γνωρίζουν αλλά ΚΑΙ εμείς ξέρουμε ιστορία.

Όμως επιμένω...ΟΧΙ στη β' ανάθεση γιατί ΚΑΙ εμείς θέλουμε να διδάσκουμε ΜΟΝΟ το αντικείμενο μας! Αυτό δεν το έχει σκεφτεί κανείς άραγε μέσα στην προσπάθεια του να μας βγάλει ανεπαρκείς...;


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:37:36 πμ από sofiagexa »
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:15:39 μμ »

Σας στέλνω την τελική έκδοση της επιστολής. Παρακαλώ το pde να την προωθήσει στις αναρτήσεις του. Την έστειλα επίσης σε alfavita και esos. Δεν ξέρω αν θα τη δημοσιεύσουν χωρίς υπογραφές. Θα συνεχίσω την προσπάθεια όταν μπορέσω, αλλά σας καλώ και πάλι να αναλάβετε πρωτοβουλία. Ενδεχομένως η ιδέα των Πανεπιστημιακών να είναι χρήσιμη.

Δεν υπάρχει σοβαρός αντίλογος νομίζω. Το ότι κάποιοι ίσως διδάχτηκαν ιστορία (ενδεχομένως ως μάθημα επιλογής σε κάποια σχολή) στο πρόγραμμα σπουδών τους αλλά παρόλα αυτά δεν αποτελεί εξεταζόμενο μάθημα σε ΑΣΕΠ δεν νομιμοποιεί (πόσο μάλλον ΟΛΟΥΣ) του ΞΓ να διδάξουν ιστορία. Είναι παρόμοιο επιχείρημα με κάποιον μαθηματικό που διαβάζει ιστορία τον ελεύθερο χρόνο του ή κάποιον φιλόλογο που έχει proficiency.
-----------------------------


Ανοιχτή επιστολή

 

Προς:

 

Την Υπουργό Παιδείας

Τα Πανεπιστημιακά Τμήματα Ελληνικής Φιλολογίας

Τους Σχολικούς Συμβούλους Φιλολόγων

Την Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων

Την ΟΛΜΕ

 

 

Θέτουμε το ζήτημα της δεύτερης ανάθεσης φιλολογικών μαθημάτων στα Ελληνικά Σχολεία, ως ένα καίριο πρόβλημα που

 

-     αδικεί τους μαθητές 

-     εγκαθιδρύει την αναξιοκρατία

-     καταργεί την ποιοτική αναβάθμιση του σχολείου και

-     αδικεί πολλές χιλιάδες αδιόριστων και διορισμένων φιλολόγων

 

Οι δεύτερες αναθέσεις φιλολογικών μαθημάτων σε ανειδίκευτους συναδέλφους θα μπορούσαν να αποδειχθούν χρήσιμες ως αυστηρά προσωρινές και έκτακτες λύσεις που διασφαλίζουν την ομαλή λειτουργία των σχολείων σε απρόβλεπτες περιπτώσεις. Δεν μπορούν όμως να καθιερωθούν ως πρακτική για τους εξής σοβαρούς λόγους:

    - Αδικούν τους μαθητές, οι οποίοι διδάσκονται φιλολογικά μαθήματα από συναδέλφους Ξένων Γλωσσών ή Θεολόγους. Ανεξάρτητα από την προσπάθεια που καταβάλλουν οι συνάδελφοι, τα κριτήρια αξιοκρατίας και ποιότητας καταστρατηγούνται. Η αξιοποίηση του μόνιμου δυναμικού των σχολείων έχει όρια de facto την ειδική γνώση που απέκτησαν από τις σπουδές τους και υπόκειται στους περιορισμούς που συνάγονται από τον τίτλο του πτυχίου και από τα εξεταζόμενα μαθήματα του ΑΣΕΠ ανά κλάδο.


     -Αδικούν τις χιλιάδες αδιόριστων φιλολόγων, οι οποίοι παρακάμπτονται και αδικούνται από μια στρατηγική συμπληρώματος χιλιάδων κενών με καθαρά διαχειριστικά κριτήρια που αναγκάζουν χιλιάδες συναδέλφους ξένων γλωσσών και θεολόγους να διδάσκουν μαθήματα φιλολόγων. Έτσι οδηγούμαστε σε ένα σχολείο που δεν αξιοποιεί αλλά τιμωρεί το εκπαιδευτικό δυναμικό του, τιμωρεί τους μαθητές και τους στερεί το δικαίωμα στην ποιότητα.


      -Διαιωνίζουν την προχειρότητα, επιβραβεύουν τη μετριότητα και νομιμοποιούν στη συνείδηση των μαθητών και των καθηγητών την τακτική του διαχειριστικού βολέματος – ο μαθητής γνωρίζει το σωστό, ο καθηγητής αντιλαμβάνεται τον παραλογισμό, αλλά το κράτος στρουθοκαμηλίζει διακηρύσσοντας  ποιότητα και αξιοκρατία.

      -Καταργούν στη συνείδηση των μαθητών τη σημαντικότητα της Ιστορίας και δημιουργούν ανιστόρητους μαθητές. Ένα μάθημα για το οποίο ο μαθητής θεωρεί οτι μπορεί να διδαχθεί από οποιονδήποτε δικαιολογημένα το θεωρεί ασήμαντο.

Οι χιλιάδες φιλόλογοι, διορισμένοι και μη, απαιτούν να σταματήσει αυτή η παρατυπία, η οποία καθιερώθηκε με υπουργική απόφαση αυθαίρετα, κατά παράβαση της κοινής λογικής, των αρμοδιοτήτων ανά κλάδο που αυτοδίκαια καθορίζονται από τα αντίστοιχα εξεταζόμενα μαθήματα του ΑΣΕΠ, της συναδελφικής αλληλεγγύης και της Ελληνικής Νομοθεσίας που διασφαλίζει το δικαίωμα του εκπαιδευόμενου να εκπαιδεύεται από ειδικευμένους εκπαιδευτές. Αποδεχόμαστε την δεύτερη ανάθεση ως αυστηρά προσωρινή λύση ανάγκης  που εξυπηρετεί το μαθητή σε έκτακτα περιστατικά, αλλά καταγγέλλουμε την καθιέρωση της μετριότητας και της αναξιοκρατίας που συνεπάγεται η ευρεία εφαρμογή της.

Η επιτακτική αυτή απαίτηση είναι πλέον καθημερινά τόσο εμφανής σε κάθε σχολείο της Ελληνικής επικράτειας που δεν χρειάζονται υπογραφές για να αναδείξουν το μέγεθος του προβλήματος. Οι μαθητές, οι καθηγητές και οι γονείς βιώνουν και συζητούν καθημερινά την ελληνική αυτή παγκόσμια πρωτοτυπία και ανευθυνότητα.



 

 

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:24:33 μμ »
Η διαφορά μας συνάδελφε είναι ότι εγώ τα βάζω με το ίδιο το σύστημα που με ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να διδάσκω ιστορία ενώ ΔΕΝ ΘΕΛΩ και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ. Σαφώς και στηρίζω τους φιλόλογους, ιστορικούς κτλ στο ότι πρέπει να είναι αυτοί που θα διδάσκουν ιστορία. Όμως δεν είναι ανάγκη κάποιοι όντας φιλόλογοι να θεωρούν όλους τους άλλους ανιστόρητους!

Μακάρι να μπορούσα και εγώ να υπογράψω...! Καλό αγώνα!  :) :) :)
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:49:08 μμ »
Επιστολή στην υπ. Παιδείας για τη δεύτερη ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων στα Ελληνικά Σχολεία

http://www.esos.gr/index.php/frontpage/item/9280-epistoli-stin-ip-paideias-gia-ti-deiteri-anathesi-filologikon-mathimaton-sta-ellinika-sxoleia

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:35:53 μμ »
μπραβο epidauros!! πολυ καλη δουλεια!
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 01:44:33 μμ »
Μακάρι παιδιά να διακαιωθούμε!!!!!
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 733
Σύνολο: 744

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.