*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 116300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος m1969

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:02:25 μμ »
Στο alfavita δημοσιευθηκε απαντηση οργισμενης συναδερφου σχετικα με την επιστολη. Θα ηθελα να δω την οργη της, αν εγω που ειμαι ΠΕ02 και εχω διδακτικη επαρκεια σε αγγλικα και γαλλικα την αφηνα αδιοριστη αφαιρωντας ωρες απο το προγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:59 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:02:31 μμ »
χωρις ερειστικες διαθεσεις, τις σκεψεις μου πανω στο θεμα αναφερω, αλλωστε ΠΕ02 ειμαι και γω...
και γιατι παραδοσιακα το μαθημα της ιστοριας να το διδασκουν ολοι οι φιλολογοι και οχι μονο οι ιστορικοι?η ιστορια ειναι ξεχωριστη κοινωνικη επιστημη και οχι απλως ενα φιλολογικο μαθημα.
οι διδασκοντες των ξενων γλωσσων ειναι και αυτοι φιλολογοι και οπως και οι αποφοιτοι των ελληνικων τμηματων φιλολογιας εκαναν και αυτοι ιστορια ως ενα βαθμο στις σπουδες τους
η γνωμη μου ειναι πως αν οι φιλολογοι εχουν δικαιωμα να διδασκουν ιστορια εχουν το ιδιο και αυτοι των ξενων γλωσσων.
τωρα για τους θεολογους...αλλουνου παπα ευαγγελιο...πραγματικα δεν ξερω καθολου τι ειδους προετοιμασια εχουν κατα τη διαρκεια των σπουδων τους και πως διακιολογειται η αναθεση
Πολύ σωστά.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:11:48 μμ »
Στο alfavita δημοσιευθηκε απαντηση οργισμενης συναδερφου σχετικα με την επιστολη. Θα ηθελα να δω την οργη της, αν εγω που ειμαι ΠΕ02 και εχω διδακτικη επαρκεια σε αγγλικα και γαλλικα την αφηνα αδιοριστη αφαιρωντας ωρες απο το προγραμμα.

Για του λόγου το αληθές:

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10084
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:14:25 μμ »
Στο alfavita δημοσιευθηκε απαντηση οργισμενης συναδερφου σχετικα με την επιστολη. Θα ηθελα να δω την οργη της, αν εγω που ειμαι ΠΕ02 και εχω διδακτικη επαρκεια σε αγγλικα και γαλλικα την αφηνα αδιοριστη αφαιρωντας ωρες απο το προγραμμα.

Θα ετοιμάσω μια απάντηση το βράδυ. Προς το παρόν έχω να πω τα εξης:

Η επιστολή μας δεν χρησιμοποίησηε κανέναν χαρακτηρισμό για κανένα νοήμονα συνάδελφο. Το δε ύφος της επιστολής είναι επιεικώς απαράδεκτο και η υπ. διδάκτορας που κάνει το διδακτορικό της μάλλον με αλληλογραφία, στερείται επιχειρηματολογίας. Αντιλαμβάνομαι τι συμφέροντα θίγονται από αυτή την επιστολή. Τόσο, που το esos  την απέσυρε και η αλφαβητα δημοσίευσε την απάντηση (σε λιγότερο από μισή ώρα!!!) χωρίς να δημοσιεύσει την επιστολή.

Ψυχραιμία, ο στόχος ήταν αυτός ακριβώς, να γίνει θέμα.

Ελπίζω να βρεθεί και κανένας φιλόλογος να απαντήσει. Αλλιώς θα αναγκαστούμε να συστήσουμε επίσημα (με καταστατικο ;) τη διαδικτυακή ομάδα φιλολόγων :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:59 »

Αποσυνδεδεμένος nice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:16:50 μμ »
Στο alfavita δημοσιευθηκε απαντηση οργισμενης συναδερφου σχετικα με την επιστολη. Θα ηθελα να δω την οργη της, αν εγω που ειμαι ΠΕ02 και εχω διδακτικη επαρκεια σε αγγλικα και γαλλικα την αφηνα αδιοριστη αφαιρωντας ωρες απο το προγραμμα.
Πολύ σωστή επισήμανση, γιατί δυστυχώς όλα γίνονται για τη συμπλήρωση του ωραρίου και την "εξυπηρέτηση" του ξενόγλωσσου. Ας καταλάβουν οι ξενόγλωσσοι ότι στο σχολείο προσλαμβάνονται για να μαθαίνουν στα παιδιά ξένες γλώσσες. Αλλά ας κάνουν τον κόπο οι ξενόγλωσσοι να ρωτήσουν τους ίδιους τους μαθητές τους τι σκέφτονται όταν τους διδάσκουν π.χ. την ιστορία και ύστερα ας μιλήσουν.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:20:17 μμ »
Και ο μαθηματικός που κάνει μάθημα ιστορίας γ΄λυκείου κατεύθυνση παρακαλώ ,είναι και αυτός καταρτισμένος ; Αλλά εδώ φταίνε και οι γονείς που το ανέχονται και δεν αντιδρούν .ΑΙΣΧΟΣ !!!Θα μάθω ποιο σχολείο είναι και θα κάνω καταγγελία στην ΟΛΜΕ

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:23:23 μμ »
Στο alfavita δημοσιευθηκε απαντηση οργισμενης συναδερφου σχετικα με την επιστολη. Θα ηθελα να δω την οργη της, αν εγω που ειμαι ΠΕ02 και εχω διδακτικη επαρκεια σε αγγλικα και γαλλικα την αφηνα αδιοριστη αφαιρωντας ωρες απο το προγραμμα.
Πολύ σωστή επισήμανση, γιατί δυστυχώς όλα γίνονται για τη συμπλήρωση του ωραρίου και την "εξυπηρέτηση" του ξενόγλωσσου. Ας καταλάβουν οι ξενόγλωσσοι ότι στο σχολείο προσλαμβάνονται για να μαθαίνουν στα παιδιά ξένες γλώσσες. Αλλά ας κάνουν τον κόπο οι ξενόγλωσσοι να ρωτήσουν τους ίδιους τους μαθητές τους τι σκέφτονται όταν τους διδάσκουν π.χ. την ιστορία και ύστερα ας μιλήσουν.

Με τετοιά λογική θα κάνετε τον αγώνα σας συνάδελφοι; Ο κακός της υπόθεσης είναι ο ξενόγλωσσος εκπαιδευτικός που τον αναγκάζουν να διδάξει ιστορία; Και όχι το υπουργείο που του την αναθέτει; ΕΥΓΕ! Και όχι μόνο το καταλαβαίνουμε ότι διδάσκουμε ξένες γλώσσες, αλλά θέλουμε να κανουμε μόνο αυτο στην πλειοψηφία μας...Μην κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος λοιπόν...
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:26:09 μμ »
Ξέχασα να πω ,ότι είμαι ιστορικός με διδακτορικό στην ιστορία και πραγματικά εκπλήσσομαι πως κάνουν ιστορία στα παιδιά οι ξενόγλωσσοι .Δεν έχω τίποτα με τους συναδέλφους αλλά ήθελα να ξέρω δεν έτυχε ποτέ να τους κάνουν μια ερώτηση και να μη ξέρουν να απαντήσουν ;Πέρυσι σε ένα γυμνάσιο της επαρχίας ήταν να κάνει η ξενόγλωσση συνάδελφος τη στάση του Νίκα και ρώταγε ποιος είναι αυτός ο Νίκας !!!Έλεος

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:35:12 μμ »
Ξέχασα να πω ,ότι είμαι ιστορικός με διδακτορικό στην ιστορία και πραγματικά εκπλήσσομαι πως κάνουν ιστορία στα παιδιά οι ξενόγλωσσοι .Δεν έχω τίποτα με τους συναδέλφους αλλά ήθελα να ξέρω δεν έτυχε ποτέ να τους κάνουν μια ερώτηση και να μη ξέρουν να απαντήσουν ;Πέρυσι σε ένα γυμνάσιο της επαρχίας ήταν να κάνει η ξενόγλωσση συνάδελφος τη στάση του Νίκα και ρώταγε ποιος είναι αυτός ο Νίκας !!!Έλεος
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:39:14 μμ »
Στο alfavita δημοσιευθηκε απαντηση οργισμενης συναδερφου σχετικα με την επιστολη. Θα ηθελα να δω την οργη της, αν εγω που ειμαι ΠΕ02 και εχω διδακτικη επαρκεια σε αγγλικα και γαλλικα την αφηνα αδιοριστη αφαιρωντας ωρες απο το προγραμμα.
Πολύ σωστή επισήμανση, γιατί δυστυχώς όλα γίνονται για τη συμπλήρωση του ωραρίου και την "εξυπηρέτηση" του ξενόγλωσσου. Ας καταλάβουν οι ξενόγλωσσοι ότι στο σχολείο προσλαμβάνονται για να μαθαίνουν στα παιδιά ξένες γλώσσες. Αλλά ας κάνουν τον κόπο οι ξενόγλωσσοι να ρωτήσουν τους ίδιους τους μαθητές τους τι σκέφτονται όταν τους διδάσκουν π.χ. την ιστορία και ύστερα ας μιλήσουν.

Μην τα βάζετε με τους ξενόγλωσσους, κι αυτοί μαζί σας είναι (εγώ πάντως είμαι!!)---δεν εξυπηρετούνται αυτοί, το σύστημα εξυπηρετείται. Αν το υπουργείο μπορούσε να αναθέσει την ιστορία και στις θετικές ειδικότητες, θα το έκανε. Δυστυχώς η ομπρέλα "φιλολογία" (είτε ελληνική, είτε ξενόγλωσση) "βολεύει" στην προώθηση της β' ανάθεσης. Δεν ξέρω ποιος είναι ο "κατάλληλος" αριθμός μαθημάτων που ορίζει κάποιον αρμόδιο για τη διδασκαλία της ιστορίας, και ούτε με απασχολεί, γιατί δεν θέλω να μπω σε αντιπαραθέσεις τύπου "α, εμείς στη γερμανική κάναμε 8" "όχι, εμείς στη γαλλική κάναμε 9, κερδίζουμε") το μόνο σίγουρο για μένα είναι ότι η διδασκαλία της ελληνικής ιστορίας δεν είναι δουλειά των ξενόγλωσσων φιλολόγων.

Παρεμπιπτόντως, στην αγγλική του ΑΠΘ δεν προσφέρεται κανένα μάθημα ελληνικής ιστορίας.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:43:59 μμ »
Θεωρώ πως η β ανάθεση της Ιστορίας στους ξενόγλωσσους είναι απαράδεκτη αλλά και άδικη. Δε θα σταθώ στη διαδικασία μόνο του ασεπ, που η ύλη μας ήταν από το 479 π.Χ και έφτανε ως τις μέρες μας ενώ οι ξενόγλωσσοι δεν είχαν να περάσουν αυτόν τον Γολγοθά! Είναι κυρίως ένα μάθημα απίστευτα απαιτητικό αλλά και πολύ σημαντικό! Ακόμα και οι περισσότεροι φιλόλογοι δεν είναι σε θέση να το διδάξουν σωστά και επαρκώς! Έχω ακούσει πάρα πολλούς αξιόλογους συναδέλφους με τεράστια πείρα, πραγματικές γνώσεις - που είναι καταπληκτικοί δάσκαλοι- κι όμως παραδέχονται πως στην Ιστορία νιώθουν ανεπαρκείς και τους τιμά το γεγονός που έχουν τη μαγκιά να το ομολογούν...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 06:03:22 μμ »
Στο alfavita δημοσιευθηκε απαντηση οργισμενης συναδερφου σχετικα με την επιστολη. Θα ηθελα να δω την οργη της, αν εγω που ειμαι ΠΕ02 και εχω διδακτικη επαρκεια σε αγγλικα και γαλλικα την αφηνα αδιοριστη αφαιρωντας ωρες απο το προγραμμα.

Θα ετοιμάσω μια απάντηση το βράδυ. Προς το παρόν έχω να πω τα εξης:

Η επιστολή μας δεν χρησιμοποίησηε κανέναν χαρακτηρισμό για κανένα νοήμονα συνάδελφο. Το δε ύφος της επιστολής είναι επιεικώς απαράδεκτο και η υπ. διδάκτορας που κάνει το διδακτορικό της μάλλον με αλληλογραφία, στερείται επιχειρηματολογίας. Αντιλαμβάνομαι τι συμφέροντα θίγονται από αυτή την επιστολή. Τόσο, που το esos  την απέσυρε και η αλφαβητα δημοσίευσε την απάντηση (σε λιγότερο από μισή ώρα!!!) χωρίς να δημοσιεύσει την επιστολή.

Ψυχραιμία, ο στόχος ήταν αυτός ακριβώς, να γίνει θέμα.




Ελπίζω να βρεθεί και κανένας φιλόλογος να απαντήσει. Αλλιώς θα αναγκαστούμε να συστήσουμε επίσημα (με καταστατικο ;) τη διαδικτυακή ομάδα φιλολόγων :)

Να αποκαταστήσω μια ανακρίβεια: Το alfavita είχε δημοσιεύσει την επιστολή και την έχει ακόμα στο
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10071

απλώς δεν την είχα δει. Το esos φαίνεται να την έχει εξαφανίσει, ή τουλάχιστον δεν την είδα.

Έστειλα μήνυμα και στο ΠΕΦ, στείλτε και άλλοι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ.

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 06:18:22 μμ »
φοβούνται παιδιά, φοβούνται μήπως δεν μπορούν να συμπληρώσουν ωράριο και τους κάνουν μόνιμους μειωμένου ωραρίου. Και γι' αυτό το λόγο πρέπει να θυσιαστεί η ιστορία και τα παιδιά. Εμείς του ΠΕ02 επιχειρηματολογούμε στο θέμα αυτό με τη σκέψη τι είναι καλύτερο για το μαθητή, ούτε αρνηθήκαμε να εξεταστούμε στον ασεπ, ούτε να το διδάξουμε σε φροντιστήρια (ας το διδάξουν και εκεί οι ξενόγλωσσοι  ::)), ούτε έχουμε πρόβλημα με το ωράριο. Αυτοί καίγονται μόνο γαι το ωράριό τους. Κατά τα άλλα 'πρώτα ο μαθητής'.

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 08:30:13 μμ »
φοβούνται παιδιά, φοβούνται μήπως δεν μπορούν να συμπληρώσουν ωράριο και τους κάνουν μόνιμους μειωμένου ωραρίου. Και γι' αυτό το λόγο πρέπει να θυσιαστεί η ιστορία και τα παιδιά. Εμείς του ΠΕ02 επιχειρηματολογούμε στο θέμα αυτό με τη σκέψη τι είναι καλύτερο για το μαθητή, ούτε αρνηθήκαμε να εξεταστούμε στον ασεπ, ούτε να το διδάξουμε σε φροντιστήρια (ας το διδάξουν και εκεί οι ξενόγλωσσοι  ::)), ούτε έχουμε πρόβλημα με το ωράριο. Αυτοί καίγονται μόνο γαι το ωράριό τους. Κατά τα άλλα 'πρώτα ο μαθητής'.

Γι αυτό νομίζεις ότι γίνονται οι β' αναθέσεις; Για να μη χάσουμε εμείς το ωράριό μας; Το ότι στοιχίζει λιγότερα στο υπουργείο η β' ανάθεση από την πρόσληψη νέου προσωπικού, δεν σου περνάει από το μυαλό; Ούτε σου κάνει εντύπωση που μια γαλλικού(δα) που υποτίθεται ότι κάνει το διδακτορικό της στη Σορβόνη, δεν έχει τίποτα άλλο να κάνει πέρα από το να ανταπαντά σε χρόνο dt  με "προβοκατόρικες" επιστολές στο alfavita, καταφέρνοντας έτσι να ανάψει τα αίματα ανάμεσα σε δύο ειδικότητες; Επιχειρήματα σαν αυτά που παραθέτεις παραπάνω όχι μόνο δεν βοηθούν τον αγώνα σας στον οποίο θα βρίσκατε πολλούς ξενόγλωσσους υποστηρικτές, αλλά φανερώνουν και την κατάντια του κλάδου μας. Η μία ειδικότητα εναντίον της άλλης...



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 737

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.