*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 116122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #378 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:33:24 μμ »
Πραγματικα αυτη η αντιπαραθεση ειναι ασκοπη,καθοτι δυσκολο να αποδειξει κανεις οτι δεν ειναι ελεφαντας.Στα δε αυτονοητα επιχειρηματα δε χρειαζεται τοση αναλυση.Για τελευταια φορα απο τη μερια μου θα πω-το αυτονοητο παλι-οτι η αντιπαραθεση δεν αφορα κανεναν εκπαιδευτικο κλαδο,παρα την πολιτικη του υπουργειου.Και εχει κανεις καθε δικαιωμα στη ζοφερη κατασταση που ζουμε να διεκδικησει τη δικαιοσυνη και τον αυτοσεβασμο του,σεβομενος βεβαια και τους αλλους.......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:16:41 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #379 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:39:47 μμ »
είναι νομίζω παράλογο να περιγράφει κανείς τον εαυτό του ως "θύμα" απαξιωτικής εργασίας καθ΄ήν στιγμήν ο ίδιος συναίνεσε σε αυτές τις πρακτικές και δήλωσε περιοχές προτίμησης και δέχτηκε να μπει στη διαδικασία απόκτησης προϋπηρεσίας με την παρούσα ή τις προηγούμενες εξίσου διεφθαρμένες εξουσίες.

Το δε επιχείρημα του "υπηρετείς την κυβερνητική λογική" κάθε άλλο παρά στέκει στην δική μου περίπτωση γιατί πέραν του ότι διορίστηκα με ΑΣΕΠ (από επιλογή και όχι απο ανάγκη καθώς το 16μηνο που τότε ίσχυε εγώ το είχα πολύ απλά "ξεσκίσει" ) αλλά και γιατί πολιτικά ανήκω σε άλλον χώρο από αυτόν της κυβέρνησης.

Αλλά πολύ απλά δε μου αρέσει να βλέπω κόσμο που θεωρεί υποχρέωση του κράτους - του οποιουδήποτε κράτους - να τους διορίσει ντε και καλά λες και τους το χρώσταγε. Το κάθε κράτος οφείλει να προσλάβει μόνο όσους χρειάζεται  - το γεγονός ότι δεν το έκανε τόσα χρόνια τώρα είναι μεταξύ άλλων αυτό που μας έφερε όλους εδώ που μας έφερε.

Και όπως ακριβώς στηλίτευα τότε αυτή τη νοοτροπία, ακριβώς έτσι το κάνω και τώρα... Και φυσικά δεν περιμένω να συμφωνήσετε μαζί μου - συνεχίστε λοιπόν να απαξιείτε  - ελλείψει επαρκών επιχειρημάτων.  :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #380 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:46:02 μμ »
Θεωρώ την τοποθέτηση της συναδέλφου (bitch) ως την πλέον επαρκή & τεκμηριωμένη επί του θέματος. Χωρίς μελοδραματισμούς, με σαφή επιχειρήματα έθεσε το ζήτημα στη σωστή βάση.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #381 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:54:33 μμ »
είναι νομίζω παράλογο να περιγράφει κανείς τον εαυτό του ως "θύμα" απαξιωτικής εργασίας καθ΄ήν στιγμήν ο ίδιος συναίνεσε σε αυτές τις πρακτικές και δήλωσε περιοχές προτίμησης και δέχτηκε να μπει στη διαδικασία απόκτησης προϋπηρεσίας με την παρούσα ή τις προηγούμενες εξίσου διεφθαρμένες εξουσίες.

Το δε επιχείρημα του "υπηρετείς την κυβερνητική λογική" κάθε άλλο παρά στέκει στην δική μου περίπτωση γιατί πέραν του ότι διορίστηκα με ΑΣΕΠ (από επιλογή και όχι απο ανάγκη καθώς το 16μηνο που τότε ίσχυε εγώ το είχα πολύ απλά "ξεσκίσει" ) αλλά και γιατί πολιτικά ανήκω σε άλλον χώρο από αυτόν της κυβέρνησης.

Αλλά πολύ απλά δε μου αρέσει να βλέπω κόσμο που θεωρεί υποχρέωση του κράτους - του οποιουδήποτε κράτους - να τους διορίσει ντε και καλά λες και τους το χρώσταγε. Το κάθε κράτος οφείλει να προσλάβει μόνο όσους χρειάζεται  - το γεγονός ότι δεν το έκανε τόσα χρόνια τώρα είναι μεταξύ άλλων αυτό που μας έφερε όλους εδώ που μας έφερε.

Και όπως ακριβώς στηλίτευα τότε αυτή τη νοοτροπία, ακριβώς έτσι το κάνω και τώρα... Και φυσικά δεν περιμένω να συμφωνήσετε μαζί μου - συνεχίστε λοιπόν να απαξιείτε  - ελλείψει επαρκών επιχειρημάτων.  :P :P

... το είχες, λοιπόν, ξεσκίσει το 16μηνο (τι σεμνότητα! ), όπως τώρα "ξεσκίζεις" με αδιάσειστα επιχειρήματα τον παραλογισμό μας να επιμένουμε να εργαστούμε σε αντικείμενα που σπουδάσαμε και που, στ΄όνομα της εξασφάλισης πόρων, μοιράζονται απλόχερα και παράνομα σε καθένα που δεν επιθυμεί να ξεβολευτεί.

Καλό βράδυ, bitch και καλά κρασιά!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:16:41 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #382 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:57:31 μμ »
έχοντας παρακολουθήσει μαθήματα βυζαντινής ή μεσαιωνικής δε σημαίνει επάρκεια διδασκαλίας στην ιστορία.

επειδη εχω παει και Θεολογικη, εδω εισαι εντελως λάθος. Οχι απλως μπορουν οι θεολογοι αλλα μπορουν να προσφερουν τα ιδια αν οχι και περισσοτερα.


οι πτυχιούχοι του ΦΠΨ, π.χ.,  πόσες ιστορίες έχουν κάνει; έχουν κάνει επαρκή αριθμό μαθημάτων;  περισσότερα από ένα πτυχιούχο του ιστορικού αρχαιολογικού; διδάσκουν όμως ιστορία.

Επειδη εχω τελειωσει  το Φ.Π.Ψ. εχω να σου πω πως κανουν ολες τις ιστοριες και ως προς το γνωστικο αλλα και ως προς τη διδασκαλια της. (δεν λεω βεβαια οπως του ιστορικου- αλλα θα πω, πως οι επιτυχιες στον ΑΣΕΠ των ΦΠΨ ειναι υψηλες)
 
Ομως, εν προκειμενω το μαθημα της Ιστοριας οπως και να εχει θα πρεπει να διδασκεται απο ΠΕ02.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #383 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 10:19:10 μμ »
Πρέπει να αντιληφθείτε οι υπόλοιποι κλάδοι πέραν της φιλολογίας ότι δε σκάβετε το λάκκο των αλλων ειδικοτήτων διδάσκοντας τα αντικείμενά τους αλλά το λάκκο όλων μας και θα πέσουμε όλοι μαζί μέσα...

Παλέψτε για τα δικά σας εργασιακά δικαιώματα και αφήστε εμάς να παλεύουμε για τα δικά μας!

Το θέμα που συζητάμε εδώ δεν είναι ποιος είναι καλός εκπαιδευτικός και ποιος όχι αλλά το ποιος δικαιούται και δικαιολογειται από τις σπουδές του και από τον τρόπο διορισμού του να διδάσκει το κάθε αντικείμενο.

Μεθαύριο εγώ με το proficiency ή το Κρατικό Πιστοποιητικό (για να είναι και κρατικά αναγνωρισμένο) θα διδάξω αγγλικα στο Γυμνάσιο...
Ξυπνήστε!

alek81
δεν αμφισβητεί κανείς το δικαίωμά σας να προασπίζετε κατά το δοκούν τα δικαιώματά σας. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν μπορούμε να εκφέρουμε άποψη για τον τρόπο ή τα κινητρα των κινήσεών σας.
Δεν είμαι εκπ/κός αλλά διαβάζοντας τον τελευταίο καιρό τις σχετικές αναρτήσεις αισθάνομαι προσβεβλημένη - ως πτυχιούχος ξενόγλωσσου τμήματος - με τα σχόλια και τα υπονοούμενα.
Δεν κάνει το πτυχίο κάποιον  ικανό ή ανίκανο.

Η αρχική ανάρτηση και ερώτηση  του παρόντος thread  ήταν ¨"προτείνετε λύσεις για τη β΄ανάθεση"....
πρότεινα λοιπον τα μαθήματα β' ανάθεσης να εξετάζονται και στον ΑΣΕΠ.
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #384 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 10:37:12 μμ »

Το πτυχίο, όσο και να μην αρέσει σε κάποιους, πιστοποιεί γνώσεις. Για να τις αποκτήσει κάποιος αυτές τις γνώσεις και επομένως το να πάρει πτυχίο, πρέπει να έχει αναπτύξει ένα μίνιμουμ ικανοτήτων.

Έχω γράψει ξανά την άποψή μου για το θέμα. Αυτό που εγώ πιστεύω είναι πως ιστορία δικαιούνται και πρέπει να διδάσκουν μόνο οι απόφοιτοι του Ιστορικού-Αρχαιολογικού. Όλοι οι υπόλοιποι ΠΕ02 (Φιλολογικού-ΦΠΨ) δεν μπορεί να είναι επαρκώς καταρτισμένοι σε αυτό το αντικείμενο. Και πρόκειται για ένα αντικείμενο ιδιαίτερα δύσκολο. Για τους ξενόγλωσσους δεν το συζητάω καν.

Όμως το ελληνικό σχολείο προσπαθεί να βουλώσει τρύπες και να καλύψει κενά χωρίς να δίνει προσοχή στην (ιστορική) παιδεία που παρέχεται στους μαθητές. Και αυτό το καταλαβαίνει κανείς εύκολα αν ανοίξει ένα βιβλίο ιστορίας και δει πόσο ακατάλληλο είναι για διδασκαλία σε εφήβους. Τα βιβλία ακατάλληλα, οι καθηγητές που τα διδάσκουν ό,τι νάναι.... και μέσα σε όλα αυτά, πρώτα ο μαθητής. Και μεις καθόμαστε και αναρωτιώμαστε για το αυτονόητο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2011, 12:23:46 πμ από AntreaEirini »

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #385 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 10:45:51 μμ »

Συμφωνώ εν μέρει με όσα λες: ας εξασφαλίσουμε κατ'αρχάς ότι η ιστορία θα διδάσκεται από ΠΕ02, και όχι από εντελώς άσχετες ειδικότητες. Αυτό θα είναι μια καλή αρχή... γιατί όπως μου είπε πέρσι στα ΠΕΚ ο σύμβουλος φιλολόγων της περιοχής μου "συνάδελφε, η ιστορία έχει ήδη χαθεί για τους φιλολόγους στο γυμνάσιο..."
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2011, 12:24:17 πμ από AntreaEirini »
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #386 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 10:55:38 μμ »
Ρε παιδια, να πουμε ομως και τουτο: ας παμε 15 χρονια πίσω και ας αναρωτηθουμε αν τα παιδια ηξεραν ιστορια. Θελετε να σας ανεβασω απο το youtube 20 χρονια πριν ενα βιντεακι με τις ιστορικες γνωσεις που ειχαν τοτε οι μαθητες γυμνασιου-λυκειου? και υποθετω πως στη πλειονοτητα τους καθηγητες φιλολογοι εκαναν το μαθημα. Δε νομιζω πως ειναι τοσο θεμα ειδικοτητας  (και ας μη κρυβομαστε). Η ολη συζητηση προεκυψε οταν χασαμε ωρες και θεσεις και δουλεια οι φιλολογοι. Τωρα θυμηθηκαμε πως αν κανει ο φιλολογος το μαθημα αιφνης ολοι θα μαθουν επαρκως την Ιστορια? Και τοσα χρονια τι καναμε?

Αλλου ειναι το θεμα. Ισως στα κακογραμμένα βιβλια, ισως οι ελαχιστες ωρες, ισως η ελλειψη σοβαρων εργασιων πανω στη ιστορια, ισως ολα αυτα μαζι και πολλα άλλα.....αλλα οχι τοσο θεμα ειδικοτητας.(εξάλλου δεν ανατεθηκε στους Φυσικους να κανουν ιστορια αλλά σε συναφη τμηματα ή σχολες.
Θεωρω πως και οι θεολογοι και οι ξενογλωσσοι μπορουν, αρκει να θελουν. Θεωρω πως και ολοι οι φιλολογοι δεν ειναι ουτε επαρκως ετοιμοι, ουτε ολοι δεχονται με ευχαριστηση να διδαξουν Ιστορια.
Ηταν στραβο το κλήμα, το φαγε και ο γαδαρος και πλακωνομαστε τωρα για το αυτονοητο, αλλα η ουσια παλι φαινεται να μας διαφευγει...
Δεν ενδιαφερονται για την εκπαιδευση, αυτη τη στιγμη άλλα προέχουν....πολεμόχαρη φυλή μου.

υ.γ. βλεπω πως μερικα μηνυματα ειναι προς διαγραφη. Θα παρακαλεσω να μην αναφερομαστε προσβλητικα και με χαρακτηρισμους σε συναδελφους αλλων ειδικοτητων.  

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5739
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #387 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 11:04:57 μμ »
Eγώ ένα έχω να πω: η φτώχεια φέρνει γκρίνια.

Η διδασκαλία μαθημάτων από άτομα παρεμφερών ειδικοτήτων ισχύει τα τελευταία τριάντα χρόνια τουλάχιστον.
Δεν θυμάμαι όμως ποτέ πολύ κόσμο να διαμαρτηρύθηκε για το φαινόμενο αυτό.
Όσο κουτσά-στραβά διορίζονταν από όλες τις ειδικότητες, όλα κυλούσαν ομαλά και αποδέχονταν τη λογική του υπουργείου ότι η απόλυτη εξειδίκευση είναι οικονομικά ασύμφορη.

Τώρα που τα πράγματα στένεψαν, ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι κακώς οι φιλόλογοι διδάσκουν ιστορία, κακώς οι ιστορικοί φιλολογικά (γιατί έτσι πάει, αν αρχίσουμε), κακώς οι φπψιτες οτιδήποτε πλην φιλοσοφίας και ψυχολογίας, κακώς οι χημικοί φυσική...

Εδώ συγχωνεύονται σχολεία, εξατμίζονται οι διορισμοί και εσείς συζητάτε για τις αναθέσεις.
Δεν λέτε μη βρεθεί στο τέλος ένας εκπαιδευτικός να καλύπτει να καλύπτει τα μισά μαθήματα του σχολείου και να ρίχνει και κανένα σκούπισμα...έτσι για οικονομία... :P
 
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #388 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 11:15:02 μμ »
Αλλου ειναι το θεμα. Ισως στα κακογραμμένα βιβλια, ισως οι ελαχιστες ωρες, ισως η ελλειψη σοβαρων εργασιων πανω στη ιστορια, ισως ολα αυτα μαζι και πολλα άλλα.....αλλα οχι τοσο θεμα ειδικοτητας.(εξάλλου δεν ανατεθηκε στους Φυσικους να κανουν ιστορια αλλά σε συναφη τμηματα ή σχολες.

Χα! Και όμως κάνουμε και εμείς ιστορία... Έχω ετοιμάσει σε ppt για αύριο μια ωραία παρουσίαση (ας είναι καλά ο Κασσέτας) για την ιστορική εξέλιξη της φυσικής τον 17ο αιώνα, όπου έδρασε ο μεγάλος "παπούς" μας ο Νεύτωνας...
Παράλληλα έχω βρει και άλλα σημαντικά ιστορικά γεγονότα της εποχής και κάπως τα συνδύασα...
Αύριο η Α' Λυκείου μαθαίνει ιστορία...., από φυσικό...  8)   

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #389 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 07:36:56 πμ »
Eγώ ένα έχω να πω: η φτώχεια φέρνει γκρίνια.

Η διδασκαλία μαθημάτων από άτομα παρεμφερών ειδικοτήτων ισχύει τα τελευταία τριάντα χρόνια τουλάχιστον.
Δεν θυμάμαι όμως ποτέ πολύ κόσμο να διαμαρτηρύθηκε για το φαινόμενο αυτό.
Όσο κουτσά-στραβά διορίζονταν από όλες τις ειδικότητες, όλα κυλούσαν ομαλά και αποδέχονταν τη λογική του υπουργείου ότι η απόλυτη εξειδίκευση είναι οικονομικά ασύμφορη.

Τώρα που τα πράγματα στένεψαν, ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι κακώς οι φιλόλογοι διδάσκουν ιστορία, κακώς οι ιστορικοί φιλολογικά (γιατί έτσι πάει, αν αρχίσουμε), κακώς οι φπψιτες οτιδήποτε πλην φιλοσοφίας και ψυχολογίας, κακώς οι χημικοί φυσική...

Εδώ συγχωνεύονται σχολεία, εξατμίζονται οι διορισμοί και εσείς συζητάτε για τις αναθέσεις.
Δεν λέτε μη βρεθεί στο τέλος ένας εκπαιδευτικός να καλύπτει να καλύπτει τα μισά μαθήματα του σχολείου και να ρίχνει και κανένα σκούπισμα...έτσι για οικονομία... :P

Άρα, λοιπόν, καλή μου apri, μιας και συμβαίνουν ή επίκεινται όλα αυτά, προτείνεις να συμβιβαστούμε με την ανεργία που μας εξασφάλισε, για φέτος και ποιος γνωρίζει για πόσο, το Υπουργείο, "προσφέροντας" ένα κεντρικό μάθημα της ειδικότητάς μας σε άλλες ειδικότητες (που θα μπορούσαν κάλλιστα ν' αξιοποιηθούν στο αντικείμενο τους, αλλά στην α/θμια) και μάλιστα παραβιάζοντας ένα όριο 7 ωρών, που το ίδιο - παρά όσες παρερμηνείες - έθεσε!
Η φτώχεια καλό είναι να μη φέρνει συμβιβασμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2011, 07:45:36 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #390 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 09:09:04 πμ »
άλλες ειδικότητες (που θα μπορούσαν κάλλιστα ν' αξιοποιηθούν στο αντικείμενο τους, αλλά στην α/θμια)

Τέτοιου είδους προτάσεις είναι κατά τη γνώμη μου επικίνδυνες. Όπως ξέρετε καλά οργανικές θέσεις στα δημοτικά σχολεία δεν υπάρχουν για β ξένη γλώσσα και μέχρι τώρα χρηματοδοτούταν η β ξένη γλώσσα από προγράμματα εσπα, με τον χρονικό ορίζοντα που αυτά έχουν.

Αν θεωρείτε ότι πρέπει να κάνετε μία πρόταση τότε ίσως θα πρέπει να υιοθετήσετε τις προτάσεις των ξενόγλωσσων εκπαιδευτικών πχ για μη κατάργηση της β ξένης γλώσσας στο νέο Λύκειο που θα οδηγήσει και τον κλάδο των φιλολόγων σε ακόμη μεγαλύτερη ανεργία από του χρόνου ή ακόμη καλύτερα να έρθετε σε συνεννόηση με τους συλλόγους των ξενόγλωσσων για να θέσετε από κοινού αιτήματα.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #391 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 09:19:41 πμ »
άλλες ειδικότητες (που θα μπορούσαν κάλλιστα ν' αξιοποιηθούν στο αντικείμενο τους, αλλά στην α/θμια)

Τέτοιου είδους προτάσεις είναι κατά τη γνώμη μου επικίνδυνες. Όπως ξέρετε καλά οργανικές θέσεις στα δημοτικά σχολεία δεν υπάρχουν για β ξένη γλώσσα και μέχρι τώρα χρηματοδοτούταν η β ξένη γλώσσα από προγράμματα εσπα, με τον χρονικό ορίζοντα που αυτά έχουν.

Αν θεωρείτε ότι πρέπει να κάνετε μία πρόταση τότε ίσως θα πρέπει να υιοθετήσετε τις προτάσεις των ξενόγλωσσων εκπαιδευτικών πχ για μη κατάργηση της β ξένης γλώσσας στο νέο Λύκειο που θα οδηγήσει και τον κλάδο των φιλολόγων σε ακόμη μεγαλύτερη ανεργία από του χρόνου ή ακόμη καλύτερα να έρθετε σε συνεννόηση με τους συλλόγους των ξενόγλωσσων για να θέσετε από κοινού αιτήματα.

Επικίνδυνη πρόταση η, από τον κάθε κλάδο, διδασκαλία του αντικειμένου του , αντί της παραβίασης και αυτού του ορίου για τη β' ανάθεση!
Όσο για τη συνεννόηση μεταξύ των κλάδων, τη θεωρώ αυτονόητη και αναγκαία, αρκεί να υφίσταται η διάθεση απ' όλους τους κλάδους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2011, 09:21:33 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161843
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.