*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 115770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #406 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 11:42:19 πμ »
έχοντας παρακολουθήσει μαθήματα βυζαντινής ή μεσαιωνικής δε σημαίνει επάρκεια διδασκαλίας στην ιστορία.

επειδη εχω παει και Θεολογικη, εδω εισαι εντελως λάθος. Οχι απλως μπορουν οι θεολογοι αλλα μπορουν να προσφερουν τα ιδια αν οχι και περισσοτερα.

Mάρκο, έχεις απομονώσει μια φράση μου που χωρίς να είναι ενταγμένη στο υπόλοιπο κείμενο που έγραψα (απάντηση 29 της σελ. 3 του τόπικ), οδηγεί σε παρανόηση. Αυτό που είπα είναι ότι οι θεολόγοι μπορούν ενδεχομένως να διδάξουν βυζαντινή ιστορία, όχι όμως αρχαία και νεότερη. Όταν όμως δίνεται η β΄ανάθεση δε γίνεται διαχωρισμός στις περιόδους της ιστορίας, δίνεται ως β΄ανάθεση η ιστορία, ανεξάρτητα αν πρόκειται για αρχαία, βυζαντινή ή νεότερη.
Εκτός αν εννοείς ότι οι θεολόγοι διδάσκονται και αρχαία και νεότερη ιστορία, κάτι που εσύ θα γνωρίζεις ίσως καλύτερα αφού έχεις πάει και θεολογική.

Στα υπόλοιπα μηνύματα στα οποία αμφισβητείται η καταλληλότητα των αποφοίτων των διαφορετικών τμημάτων του κλάδου ΠΕ02 για τη διδασκαλία της ιστορίας και προτείνεται η διάσπασή του σταματώ να απαντώ πια, εφόσον άτομα που δε σπούδασαν στα συγκεκριμένα τμήματα φέρονται να γνωρίζουν καλύτερα από τους αποφοίτους των τμημάτων αυτών το αν υπάρχει ή οχι ενιαίος χαρακτήρας σπουδών και αλληλοσυμπλήρωση των αντικειμένων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2011, 11:50:57 πμ από tonik »
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:51 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #407 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:00:02 μμ »

αμφισβητείται η καταλληλότητα των αποφοίτων των διαφορετικών τμημάτων του κλάδου ΠΕ02 για τη διδασκαλία της ιστορίας και προτείνεται η διάσπασή του


Αυτό ακριβώς είναι ένα θέμα που μπορεί να προκύψει από έναν αγώνα που έχει ως σημαία του τις β αναθέσεις και το υπουργείο μπορεί να εκμεταλλευτεί. Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη μας ότι η τρόικα έθεσε θέμα για μείωση κατά 150.000 του δημόσιου τομέα μέχρι το 2015 κι ο μεγαλύτερος κλάδος είναι οι εκπαιδευτικοί, δείτε τι όμορφα μπορεί να δέσει το γλυκό.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #408 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:13:40 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου rozy4 :'(

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #409 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 03:18:21 μμ »
 H ανάθεση β της Ιστορίας πρέπει να καταργηθεί γιατί σε εποχή δεινής οικονομικής κρίσης εργάζονται συνάδελφοι ξενόγλωσσοι απειλώντας οργανικές θέσεις μόνιμων φιλολόγων.
 Γιατί σε εποχή δεινής οικονομικής κρίσης προσλήφθηκαν αναπληρωτές ξενόγλωσσοι και θεολόγοι ενώ βάσει πραγματικών κενών έπρεπε να προσληφθούν φιλόλογοι αναπληρωτές οι οποίοι είναι επιτυχόντες του Ασεπ, με προυπηρεσία ταλαιπωρημένοι την τελευταία δεκαετία.
Γιατί έπρεπε να διδάσκουν οι αναπληρωτές φιλολόγοι στη θέση των αναπληρωτών ξενόγλωσσων.. Η ανάθεση β της ιστορίας παραμέρισε τον ουσιαστικό της στόχο και εξυπηρετεί συμφέροντα άλλων ειδικοτήτων.
 Απαιτούμε την κατάργηση της β ανάθεσης γιατί διαπράττεται αδικία εις βάρος των φιλολόγων. Και σε λίγο θα κινδυνεύουν και οι μόνιμοι φιλόλογοι που έχουν οργανική θέση... Η αδικία πρέπει να σταματήσει... Πρέπει να απευθυνθούμε στα γραφεία της υπουργού και της υφυπουργού.. Χρειάζεται άμεση νομοθετική ρύθμιση... Η κατάσταση έχει φτάσει σε ακραίες καταστάσεις... Δεν πάει άλλο... Δεν πρέπει να ανεχτούμε άλλο αυτή την αδικία... Το πλαφόν των 7 ωρών δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει πλέον.. Ζητούμε την κατάργηση της ανάθεσης β....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:51 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #410 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 09:53:55 μμ »
Νομίζω ότι με τα επαγγελματικά ζητήματα στα οποία έχει προχωρήσει η συζήτηση χάνουμε την ουσία του θέματος. Το θέμα πρέπει να είναι η αποτελεσματική διδασκαλία της ιστορίας (για τους μαθητές) και όχι η πρόσληψη περισσότερων καθηγητών του τάδε κλάδου. Από τη στιγμή που οι πρώτοι επιστημονικά αρμόδιοι (περισσότερο ή λιγότερο ανά ειδικότητα, χωρίς βέβαια αυτό να ενδιαφέρει την υπηρεσία) είναι οι ΠΕ02, όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά. Η ιστορία έχει δοθεί ως Β ανάθεση και σε ξενόγλωσσους/θεολόγους, αποκλειστικά και μόνο για κάλυψη ωραρίου. Αυτό τα λέει όλα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #411 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 10:24:29 μμ »
 Το θέμα όμως είναι ότι σε όλα τα σχολεία καλύπτουν το ωράριο τους οι θεολόγοι και οι ξενόγλωσσοι.. Και ότι φέτος αντί να πάρουν αναπληρωτές φιλολόγους πήραν ξενόγλωσσους.. Αν εσύ πιστεύεις ότι βάση επιστημονικής κατάρτισης φέτος θα έχεις εργασία...ή του χρόνου .. τότε γελιέσαι... Οι ιδεολογίες σε εποχή κρίσης δεν υπάρχουν... Το μόνο που μπορούμε να διεκδικήσουμε είναι την ίση μεταχείριση μεταξύ των εκπαιδευτικών και όχι την ανισότητα που επικρατεί τώρα...

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #412 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 11:06:41 μμ »
πρέπει με κάποιον τρόπο να δραστηριοποιηθούν επιφανείς προσωπικότητες των πανεπιστημίων ώστε να πιέσουν την κυβέρνηση. Αυτούς (οι κυβερνώντες) μόνο το πολιτικό κόστος θα τους ταρακουνήσει λίγο. Με λίγες κουβέντες, πρέπει να "το κάνουμε θέμα". Αυτοί σιγά σιγά θα προχωρήσουν τις β'αναθέσεις και σε άλλα μαθήματα του κλάδου μας...
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #413 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 11:21:56 μμ »
Το θέμα όμως είναι ότι σε όλα τα σχολεία καλύπτουν το ωράριο τους οι θεολόγοι και οι ξενόγλωσσοι.. Και ότι φέτος αντί να πάρουν αναπληρωτές φιλολόγους πήραν ξενόγλωσσους..

Νομίζω ότι υπάρχει μια παρανόηση και είναι λογικό γιατί άλλοι το βλέπουν από μέσα και άλλοι από έξω.

Εγώ από μέσα ως μόνιμος το βλέπω ως εξής.

Για τον χ,ψ λόγο κάποτε βγήκε η Β ανάθεση για κάποια μαθήματα π.χ. ιστορία, γεωγραφία κλπ. Σήμερα μπορεί να μην ισχύουν αυτοί οι χ,ψ λόγοι αλλά υπάρχουν άλλοι, ας πούμε, αλλά ο νόμος ισχύει ως έχει.
Ως διοίκηση της εκπαίδευσης θέλω να έχω σύμφωνα με τον νόμο πάντα όλο το προσωπικό μου να απασχολείτε. Αν λοιπόν μου λείπουν στο σχολείο μου 8 ώρες ιστορία π.χ. δεν θα πάρω αναπληρωτή αν μπορώ να καλύψω σύμφωνα με τον νόμο το κενό αυτό. Δεν πάνε να χτυπιούνται οι αδιόριστοι φιλόλογοι ή γεωλόγοι π.χ. δεν μου λέει τίποτα. Βλέπεις αν είσαι μέσα το βλέπεις εντελώς διαφορετικά ειδικά με τις παρούσες συνθήκες.

Αν και βλέπω με κατανόηση το αίτημα για κατάργηση της Β δεν μπορώ να την δεχτώ για καθαρά πρακτικούς λόγους. Σε άλλες εποχές με παχιές αγελάδες θα είχε κάποια τύχη. Σήμερα όχι. Η διοίκηση θέλει να πάρει το 150% του προσωπικού της και όχι να προσλάβει άλλο.


Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #414 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 12:33:28 πμ »
Το θέμα όμως είναι ότι σε όλα τα σχολεία καλύπτουν το ωράριο τους οι θεολόγοι και οι ξενόγλωσσοι.
Φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλα τα σχολεία.

πρέπει με κάποιον τρόπο να δραστηριοποιηθούν επιφανείς προσωπικότητες των πανεπιστημίων ώστε να πιέσουν την κυβέρνηση.
Εδώ η αγγελάννα δε δίνει σημασία στους πρυτάνεις....

.... Ως διοίκηση της εκπαίδευσης θέλω να έχω σύμφωνα με τον νόμο πάντα όλο το προσωπικό μου να απασχολείτε. .... Αν και βλέπω με κατανόηση το αίτημα για κατάργηση της Β δεν μπορώ να την δεχτώ για καθαρά πρακτικούς λόγους.
Το τι είναι πρακτικό και τι δεν είναι εξαρτάται από την έννοια που του δίνουμε εμείς. Η λογική αυτή της διοίκησης θεωρεί πρακτικό το να έχουν όλοι οι καθηγητές πλήρες διδακτικό ωράριο. Η λογική της διδασκαλίας ορίζει οι επιστημονικά αρμόδιοι να διδάσκουν ανάλογα αντικείμενα. Η πρώτη λογική είναι άκρως ωφελιστική και λειτουργεί προς όφελος της διοίκησης και μόνο, και όχι των μαθητών ούτε των γονιών τους που πληρώνουν για επαρκή και αξιόπιστη διδασκαλία. Κατ' αυτήν την έννοια η διοίκηση απομονώνεται από το σκοπό της που είναι η σωστή διδασκαλία του μαθητή, και νομιμοποιεί πρακτικές εταιρείας που δε σέβεται τον πελάτη της. Έτσι καταλήγει να είναι μία κίβδηλα λαϊκή, λαϊκίστικη πολιτική, γιατί μακροπρόθεσμα λειτουργεί εις βάρος του διδακτικού έργου.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #415 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 01:03:25 πμ »
.... Ως διοίκηση της εκπαίδευσης θέλω να έχω σύμφωνα με τον νόμο πάντα όλο το προσωπικό μου να απασχολείτε. .... Αν και βλέπω με κατανόηση το αίτημα για κατάργηση της Β δεν μπορώ να την δεχτώ για καθαρά πρακτικούς λόγους.
Το τι είναι πρακτικό και τι δεν είναι εξαρτάται από την έννοια που του δίνουμε εμείς. Η λογική αυτή της διοίκησης θεωρεί πρακτικό το να έχουν όλοι οι καθηγητές πλήρες διδακτικό ωράριο. Η λογική της διδασκαλίας ορίζει οι επιστημονικά αρμόδιοι να διδάσκουν ανάλογα αντικείμενα. Η πρώτη λογική είναι άκρως ωφελιστική και λειτουργεί προς όφελος της διοίκησης και μόνο, και όχι των μαθητών ούτε των γονιών τους που πληρώνουν για επαρκή και αξιόπιστη διδασκαλία. Κατ' αυτήν την έννοια η διοίκηση απομονώνεται από το σκοπό της που είναι η σωστή διδασκαλία του μαθητή, και νομιμοποιεί πρακτικές εταιρείας που δε σέβεται τον πελάτη της. Έτσι καταλήγει να είναι μία κίβδηλα λαϊκή, λαϊκίστικη πολιτική, γιατί μακροπρόθεσμα λειτουργεί εις βάρος του διδακτικού έργου.

Μακροπρόθεσμα όλοι θα ήμαστε νεκροί. Σήμερα με τα σημερινά δεδομένα η Διοίκηση σωστά συνεχίζει το θέμα με την Β ανάθεση καθότι τα συν που δίνει προσφέρουν περισσότερα από τα μείον. Δεν θεωρεί ότι η μη τόσο σωστή "διδακτική" του μαθήματος της ιστορία ή της γεωγραφίας ή της φυσικής ή των μαθηματικών μπορεί να αντισταθμίσει την ευελιξία που δίνει η Β ανάθεση για χίλια μύρια περιπτώσεις στο σημερινό σχολείο.
 Όσο δίκιο λοιπόν και αν έχει το επιχείρημα σου είναι άτοπο αν τεθεί έτσι. Για να κερδίσεις από την διοίκηση πρέπει να μιλήσεις στην γλώσσα της και τα περί επιστήμης αυτή την στιγμή ακούγονται στα αυτιά της ως ιστορίες για αγρίους. Επειδή το πράγμα χειροτερεύει και το είδα εγώ φέτος με αναθέσεις όχι Β αλλά ούτε Ω (π.χ. σε Γαλλικών έδωσαν Γεωγραφία και το ζώον το δέχτηκε επειδή της είπαν ότι είναι εντολή προϊσταμένου) προσωπικά πιστεύω ότι ο αγώνας αυτός έπρεπε να γίνει κάποια χρόνια πριν, τώρα πολεμάμε να κρατήσουμε αυτά που έχουμε, οποιαδήποτε αλλαγή του όλου συστήματος δεν θα είναι προς μείωση των Β αναθέσεων αλλά προς αύξηση.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #416 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 01:24:13 πμ »
Αν ισχύουν τα στοιχεία του παραπάνω μηνύματος, είναι προφανές πως η αυθαιρεσία της διοίκησης και η απομάκρυνσή της από το θεσμό τον οποίο υπηρετεί δεν έχει όρια. Αν η γνώση και η διδακτική της μέσα στην εκπαίδευση αντιμετωπίζεται τόσο φτηνά, τότε σίγουρα αυτή η διοίκηση θα πρέπει να αλλάξει διοικούμενους καθώς και αντικείμενο, γιατί είναι πολύ μακριά από ό,τι μπορεί να ονομαστεί εκπαίδευση. Και ειδικότερα, αν η ιστορία και η διδακτική της αντιμετωπίζεται με όρους διάθεσης προσωπικού, τότε σίγουρα όλοι θα είμαστε νεκροί, και όχι μακροπρόθεσμα αλλά βραχυπρόθεσμα, ως έθνος.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #417 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 01:36:41 πμ »

Έτσι όπως τα λες είναι, αλλά δεν πιάνουν τα συγκινητικά από μόνα τους εκεί που θέλεις παρά μόνο μεταξύ μας. Βλέπεις η συνάρτηση που λέγεται ελληνικό σχολείο σήμερα έχει πολλές μεταβλητές και αυτές που αναφέρεις δεν επηρεάζουν τόσο την πορεία του (στα μάτια της διοίκησης) όσο οι άλλες.
Αν λοιπόν ο διεκδικητής π.χ. οι ΠΕ02, θέλουν να πετύχουν τον στόχο τους π.χ. κατάργηση της ιστορίας ως β ανάθεση πρέπει να σκέφτονται με τους όρους που σκέφτονται αυτοί που έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι. Ίσως τότε με την κατάλληλη επιχειρηματολογία να πείσουν ότι είναι προς το συμφέρον (κατά την διοίκηση) του σχολείου  μια τέτοια πρόταση.


Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #418 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 09:31:29 πμ »
Το θέμα όμως είναι ότι σε όλα τα σχολεία καλύπτουν το ωράριο τους οι θεολόγοι και οι ξενόγλωσσοι.. Και ότι φέτος αντί να πάρουν αναπληρωτές φιλολόγους πήραν ξενόγλωσσους..

Νομίζω ότι υπάρχει μια παρανόηση και είναι λογικό γιατί άλλοι το βλέπουν από μέσα και άλλοι από έξω.

Εγώ από μέσα ως μόνιμος το βλέπω ως εξής.

Για τον χ,ψ λόγο κάποτε βγήκε η Β ανάθεση για κάποια μαθήματα π.χ. ιστορία, γεωγραφία κλπ. Σήμερα μπορεί να μην ισχύουν αυτοί οι χ,ψ λόγοι αλλά υπάρχουν άλλοι, ας πούμε, αλλά ο νόμος ισχύει ως έχει.
Ως διοίκηση της εκπαίδευσης θέλω να έχω σύμφωνα με τον νόμο πάντα όλο το προσωπικό μου να απασχολείτε. Αν λοιπόν μου λείπουν στο σχολείο μου 8 ώρες ιστορία π.χ. δεν θα πάρω αναπληρωτή αν μπορώ να καλύψω σύμφωνα με τον νόμο το κενό αυτό. Δεν πάνε να χτυπιούνται οι αδιόριστοι φιλόλογοι ή γεωλόγοι π.χ. δεν μου λέει τίποτα. Βλέπεις αν είσαι μέσα το βλέπεις εντελώς διαφορετικά ειδικά με τις παρούσες συνθήκες.

Αν και βλέπω με κατανόηση το αίτημα για κατάργηση της Β δεν μπορώ να την δεχτώ για καθαρά πρακτικούς λόγους. Σε άλλες εποχές με παχιές αγελάδες θα είχε κάποια τύχη. Σήμερα όχι. Η διοίκηση θέλει να πάρει το 150% του προσωπικού της και όχι να προσλάβει άλλο.
Άλλο είναι η σωστή αξιοποίηση του εκπαιδευτικού δυναμικού και άλλο είναι ο στραγγαλισμός ενός κλάδου για να σωθούν οι μόνιμοι. Δεν δέχομαι τόσες προσλήψεις αναπληρωτών ξενόγλωσσων στην πρωτοβάθμια τη στιγμή που έχουν πλεόνασμα στη δευτεροβάθμια. Τους καλύπτουν οι διοικήσεις και τους κρύβουν κάτω από τις πέτρες για να μην πάνε στα δημοτικά. Αυτή η λεηλασία δεν έχει προηγούμενο. Τολμά να μιλήσει κανείς για κάλυψη κενών στην πρωτοβάθμια από ξενόγλωσσους, από νομικούς ; Όχι, γιατί εκεί υπάρχει μεγαλύτερη αλληλεγγύη και ίσως περισσότερη λογική. Και δεν μιλούμε μ΄'ονο για την ιστορία. Ακόμα και το μάθημα της λογοτεχνίας οι συνάδελφοι στα γυμνάσια το θεωρούν απλά παρελθόν

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #419 στις: Δεκέμβριος 15, 2011, 11:03:46 πμ »
Αυτό που βλέπω είναι, ότι το θέμα με τις β αναθέσεις,θα καταστρέψει πολλούς κλάδους και όχι μόνο τους πε02.
Η συνάδελφος της γαλλικής φιλολογίας δέχτηκε να κάνει γεωγραφία....Αθλιότητες...Πολύ θα ήθελα να μάθω τι έκανε ο σύλλογος του συγκεκριμένου σχολείου και ειδικότερα οι συνάδελφοι πε03,πε04,που έχουν ανάθεση το συγκεκριμένο μάθημα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161203
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 674
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.