*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 116006 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #308 στις: Μάιος 23, 2011, 11:07:25 μμ »
Άλλο ατόπημά σου... Οι εκπαιδευτικοί αν πιστεύουν ότι ξύ... αρχίζω να αμφιβάλλω αν είσαι εκπαιδευτικός... 

Δεν είμαι εκπαιδευτικός παρά μόνο στα χαρτιά (απόφοιτος Αγγλικής Φιλολογίας - ΠΕ06). Δεν το ισχυρίστηκα ποτέ άλλωστε, αντίθετα το έχω πει από το πρώτο-πρώτο μήνυμά μου σ' αυτό το φόρουμ. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το παρόν θέμα, και το ότι το επικαλείσαι συνέχεια αποφεύγοντας ταυτόχρονα να σχολιάσεις την ταμπακέρα, με καλύπτει απόλυτα ;)

Παράθεση
έχω πολλά στο κεφάλι μου για να ασχοληθώ και με αυτό...

Ναι, είμαι σίγουρος. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:57 »

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #309 στις: Μάιος 24, 2011, 12:22:54 μμ »
"Δεν είμαι εκπαιδευτικός παρά μόνο στα χαρτιά (απόφοιτος Αγγλικής Φιλολογίας - ΠΕ06). Δεν το ισχυρίστηκα ποτέ άλλωστε, αντίθετα το έχω πει από το πρώτο-πρώτο μήνυμά μου σ' αυτό το φόρουμ. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το παρόν θέμα, και το ότι το επικαλείσαι συνέχεια αποφεύγοντας ταυτόχρονα να σχολιάσεις την ταμπακέρα, με καλύπτει απόλυτα"

αφού δεν είσαι εκπαιδευτικός και δεν θες να διοριστείς άσε εμάς που είμαστε εκπαιδευτικοί και θέλουμε να διοριστούμε στην ησυχία μας
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος Alex100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #310 στις: Μάιος 24, 2011, 02:22:55 μμ »
"Δεν είμαι εκπαιδευτικός παρά μόνο στα χαρτιά (απόφοιτος Αγγλικής Φιλολογίας - ΠΕ06). Δεν το ισχυρίστηκα ποτέ άλλωστε, αντίθετα το έχω πει από το πρώτο-πρώτο μήνυμά μου σ' αυτό το φόρουμ. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το παρόν θέμα, και το ότι το επικαλείσαι συνέχεια αποφεύγοντας ταυτόχρονα να σχολιάσεις την ταμπακέρα, με καλύπτει απόλυτα"

αφού δεν είσαι εκπαιδευτικός και δεν θες να διοριστείς άσε εμάς που είμαστε εκπαιδευτικοί και θέλουμε να διοριστούμε στην ησυχία μας

Τυπικά είμαι εκπαιδευτικός εφόσον έχω το πτυχίο. Από εκεί και πέρα το θέμα δεν είναι ότι δεν θέλω να διοριστώ, αλλά ότι δεν πρόκειται, πράγμα το οποίο δεν είναι και καμία συνταρακτική διαπίστωση. Αρκεί να κοιτάξεις γύρω σου.

Κατά τα άλλα εν ολίγοις αυτό που λες είναι... «σπάσε από εδώ ενοχλητικό τσιμπούρι και μην μας χαλάς την φαντασίωση». Τι να πω, αποστομωτικό επιχείρημα!!! :-X Με τέτοιους εκπαιδευτικούς η χώρα θα πάει μπροστά. Αναμφίβολα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2011, 02:25:16 μμ από Alex100 »

Αποσυνδεδεμένος germar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #311 στις: Μάιος 24, 2011, 02:33:08 μμ »
ΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ .ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΚΗΣ.

++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:57 »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #312 στις: Μάιος 24, 2011, 02:40:35 μμ »
ΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ .ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΚΗΣ.

Καλά, εσείς πιστεύετε πως οι καθηγητές ιταλικής και ισπανικής (γιατι και αυτούς αφορά η εγκύκλιο) έχουν καμιά όρεξη να διδάξουν ιστορία? Επίσης,  ανάθεση ιστορίας έχουν εδώ και αρκετά χρόνια οι συνάδελφοι γαλλικής και γερμανικής, γιατί τώρα αυτός ο χαμό και τόσες αναρτήσεις? Και για να μην με παρεξηγήσετε, δεν ανήκω επαγγελματικά σε κανέναν από τους παραπάνω κλάδους, μου κάνουν μόνο εντύπωση αυτά που γράφετε.... :) φιλικά

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #313 στις: Μάιος 24, 2011, 02:55:12 μμ »
 Aς γράφουν παρακαλώ αυτοί που είναι εκπαιδευτικοί.... Αν θέλουν κάποιοι να εκφρασουν την πολιτική και κοινωνική γνώμη τους ας απευθυνθούν σε άλλα φόρουμ... Γιατί εδώ κανένας από εμάς δεν αστειεύται... Έχουμε δώσει τη ζωή μας σε αυτό το επάγγελμα.. και δεν αντέχουμε παραφιλολογίες και απόψεις που δεν μας αφορούν.. Σας παρακαλώ πολύ..........

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #314 στις: Μάιος 24, 2011, 03:01:04 μμ »
Πριν ελεγες στη marvac τι να γραφει και τι οχι, τωρα εχεις αποψη και για το ποιοι πρεπει να γραφουν.
Καταλαβαινω την αγωνια σου αλλα μηπως δεν φερεσαι και πολυ σωστα?
Εδω ειναι ενα δημοσιο φορουμ. Οργανωσε λοιπον το συνδικαλισμο των φιλολογων, οπως ιδρυσαν συλλογο οι διοριστεοι ΑΣΕΠ 2008  και ορθως,και σταματα τις υποδειξεις.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #315 στις: Μάιος 24, 2011, 03:02:13 μμ »
Aς γράφουν παρακαλώ αυτοί που είναι εκπαιδευτικοί.... Αν θέλουν κάποιοι να εκφρασουν την πολιτική και κοινωνική γνώμη τους ας απευθυνθούν σε άλλα φόρουμ... Γιατί εδώ κανένας από εμάς δεν αστειεύται... Έχουμε δώσει τη ζωή μας σε αυτό το επάγγελμα.. και δεν αντέχουμε παραφιλολογίες και απόψεις που δεν μας αφορούν.. Σας παρακαλώ πολύ..........

Καλέ ποιά παραφιλολογία? Γιατί μιλάς έτσι? είμαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός και εκφράζω την άποψή μου. Πού την είδες την πολιτική και κοινωνική γνώμη? Πρέπει να συμφωνούμε δηλαδή μεταξύ μας? Δεν συμφωνείς μαζί μου, κανένα πρόβλημα, αλλά μην μιλάς με αυτό τον τρόπο. Όλοι συνάδερφοι είμαστε και έχουμε δικαίωμα στην άποψη, είτε συμφωνείς είτε όχι....

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #316 στις: Μάιος 24, 2011, 03:12:56 μμ »
Ποια ιταλικα και ισπανικα ρε παιδια;.Εδω δεν εχουν ταξεις για τα γαλλογερμανικα.Ειστε πολυυυ πισω στην ενημερωση σχετικα με τι προκειται να συμβει στο γυμνασιο με την β γλωσσα.Οσον αφορα στους επιστημονες του 8,που με περισση ειρωνια και ισοπεδωτικη απαξιωση ανεφερθη εδω,θελω να τονισω οτι δεν συμφωνω καθολου γιατι μπαινοντας στη σχολη βρισκεις τα αγγουρια καθως και στον ασεπ.Η συντρηπτικη πλειοψηφια των ξενογλωσσων διοριστεων ασεπ,εχουν μπει στην σχολη με βαθμαρες,κι εγω μεσα σ αυτους,εχουν αποφοιτησει με βαθμους ,εχουν μεταπτυχιακα και εχουν γραψει εξισου καλα και στον ασεπ.Βαλτε τα με το υπουργειο ΟΧΙ ΜΕ ΕΜΑΣ.Εμεις ειμαστε οι πρωτοι που πρεπει να γκρινιαζουμε επειδη μας αφαιρεθηκε η τριτη ωρα προς οφελος των αρχαιων!Περαν τουτου δεν μου αρεσουν τα κλισε του τυπου"οι φιλολογοι ειναι ανωτεροι,οι ξενογλωσσοι υποδεεστεροι"Αφου εχουμε ΑΛΛΟ αντικειμενο ρε φιλε!Περαν τουτου ενα μαθημα υποβαθμιζεται οταν του κοβεις της ωρες,του εχεις Α.Π χαλια,βιβλια χαλια,διδασκαλια την 6η και 7η ωρα μετα την γυμναστικη κ.ο.κ.Το αντικειμενο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ αλλα ο τροπος που προσφερεται.Οποιοδηποτε μαθημα με αυτην την τυχη θα θεωρειτο "υποβαθμισμενο"στην συνειδηση των μαθητων,γονιων,αλλα και συναδερφων;!Αυτο ειναι παραπρογραμμα.Κι εσεις τεκνα Βρουτοι;

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #317 στις: Μάιος 24, 2011, 05:10:42 μμ »
 Μια χαρά τα καταφέρατε.. βγήκαμε εκτός θέματος... Πολύ ωραία.... Α ΑΝΆΘΕΣΗ = ΙΣΤΟΡΙΑ =ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ, για να μην ξεχνιόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #318 στις: Μάιος 24, 2011, 11:43:28 μμ »
 Tο λάθος που κάνετε είναι ότι εμείς δεν ζητούμε τίποτα από εσάς... Δεν μας ενοχλεί που εσείς διδάσκετε.. σας θεωρούμε συνάδελφους... το πρόβλημα έγκειται στο υπουργείο που προκειμένου να ικανοποιήσει όλα τα συνδικαλιστικά όργανα, προκειμένου να μειώσει τους διορισμούς.. έχει δώσει την ιστορία στο γυμνάσιο αποκλειστικά στους ξενόγλωσσους... Εσείς πολύ καλά κάνετε και επιθυμείτε αυτές τις ώρες... αυτή είναι η δουλειά σας.. όμως το υπουργείο....σήμερα είναι οι φιλόλογοι, αύριο θα είναι ένας άλλος κλάδος... Σήμερα αδικούμε εγώ αύριο εσύ... Και επαναλαμβάνω.. δεν πρέπει να λύσουμε εμείς το θέμα...αυτό πρέπει να το επιλύσει το υπουργείο.. το αν βολεύει κάποιους αυτή η κατάσταση δεν με ενοχλεί... πολύ καλά κάνουν και υπερασπίζονται τα δικαιώματά τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2012, 10:01:46 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #319 στις: Μάιος 25, 2011, 12:28:01 πμ »
Germanos, υποδείξεις δε δέχεσαι...Μήπως δέχεσαι διορθώσεις; Απο όσο γνωρίζω, αν και ΠΕ06, "εγώ αδικούμαι" και όχι "αδικούμε". Απο εκεί και πέρα, δε χρειάζεται να βλέπεις φαντάσματα και εχθρούς σε συναδέλφους και χαίρομαι που μιλάς εκ μέρους όλου του κλάδου προφανώς όταν λές πως "δε σας ενοχλεί που εμείς διδάσκουμε και πως μας θεωρείτε συναδέλφους"....Σε ευχαριστώ εγώ προσωπικά!Ευτυχώς που δεν έχουν όλοι οι φιλόλογοι την ίδια άποψη

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #320 στις: Μάιος 25, 2011, 12:53:36 πμ »
Μετά από αυτά που διάβασα πάλι..ένα έχω να πω: Μην ανοίγετε θέμα στο φόρουμ αν δεν είστε προετοιμασμένοι για όλες τις πιθανές απαντήσεις, ακόμη και για αυτές με τις οποίες δεν συμφωνείτε! Εκπαιδευτικοί είμαστε και όχι παπαγαλάκια να λέμε ότι θέλει να ακούσει ο καθένας εδώ μέσα! Τέλος να προσθέσω πως είμαι πολύ συγκινημένη που οι φιλόλογοι μας θεωρούν συναδέλφους....  :-X :-X :-X
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #321 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 09:00:09 μμ »
Είμαστε η μόνη ειδικότητα που αν και εξεταζόμαστε στον Ασεπ στο γνωστικό αντικείμενο Ιστορία δεν την διδάσκουμε στα σχολεία.
Η ανάθεση β χρησιμοποιήθηκε ώστε να έχουν συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων εργασία... αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ιστορία να μην διδάσκεται πλέον από τους φιλολόγους...
Συνάδελφοι περιμένω επιχειρήματα... θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για τη σύσταση επιστολής προς το Υπουργείο Παιδείας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161706
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.