*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 114807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 31, 2008, 03:52:22 μμ »
""Παιδιά, δείτε το θέμα και από μέσα από το σχολείο. Ο φιλόλογος έχει 21 ώρες και σπανίως δεν συμπληρώνει ωράριο. Οι καθηγήτριες των Γαλλικών σε ένα Γυμνάσιο Λύκειο άντε να έχουν το μισό υποχρεωτικό ωράριο (και τώρα που θα βάλουν και άλλες γλώσσες να δείτε πού θα πάει). Βεβαίως υπάρχει η λύση να διδάσκουν και στα Δημοτικά της περιοχής τους. Σπανίως, ωστόσο, το δέχονται να γυρίζουν από σχολείο σε σχολείο. ΄
Από την άλλη κάποιες οργανικές γαλλικών είναι ήδη πιασμένες οπότε δεν μπορούν να πάνε για συμπλήρωση ωραρίου άλλες. Και σκεφθείτε εμείς οι φιλόλογοι με τα άπειρα αντικείμενα και τις γιορτές κατά κανόνα πώς βλέπουμε τους άλλους με το μισό ωράριο... Βεβαίως έχω δει και φιλότιμους ανθρώπους που προσπαθούν να καλύψουν το ελλιπές ωράριο με διάφορες εργασίες, με γιορτές κ.ο.κ.
Προσοχή: αν πάμε να διεκδικήσουμε διαχωρισμό στον κλάδο μας, θα δούμε το φαινόμενο των ΠΕ 04. Φώναζαν οι Φυσικοί και απαξιούσαν να πάρουν ΄μαθήματα όπως η Βιολογία και είδατε τι έπαθαν! Μειώθηκαν οι δικές τους θέσεις και αυξήθηκαν των υπολοίπων...
Λοιπόν, τέρμα οι διαχωρισμοί και όλοι είμαστε ικανοί να διδάξουμε Ιστορία. Δεν είναι θέμα γνώσεων, είναι θέμα μεθοδολογίας και προσωπικής ενασχόλησης και μελέτης. Ας μην είμαστε απόλυτοι! Μέσα στο σχολείο όταν συνεννοούμαστε για τα μαθήματα, ας πάρουμε ο καθένας ό,τι ξέρει καλύτερα. Κα αν χρειαστεί κάποιος συνάδελφος βοήθεια, να του τη δώσουμε. Ας ξεφύγουμε από το στυλ του ξερόλα εμείς οι φιλόλογοι του Κλασσικού (με μια Ιστορία και μια Αρχαιολογία επιλογής)...""

     Δεν υφίσταται θέμα αντιπαράθεσης μεταξύ φιλολόγων αλλά ζήτημα υπονόμευσης του έργου μας εν γένει όταν κρίνεται ότι συνάδελφος γαλλικής π.χ. μπορεί να κάνει ιστορία ή τώρα κάποιος άλλος να κάνει τις Αρχές φιλοσοφίας (οι φιλόλογοι κάνουν και φιλοσοφία στο πανεπιστήμιο). Έτσι μειώνονται και οι ώρες μας στο σχολείο και εμείς το δεχόμαστε! Και ούτε μπορώ να δεχθώ ότι λογικό επειδή οι συνάδελφοι ξένων γλωσσών δε συμπληρώνουν ωράριο ή δε θέλουν να πάνε και σε δημοτικό να παίρνουν ώρες φιλολόγων. Δηλαδή αν εγώ δε συμπληρώνω ωράριο σε ένα σχολείο μπορώ να κάνω και αγγλικά ή μαθηματικά; Τι λογική είναι αυτή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:47:07 »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 31, 2008, 04:50:30 μμ »
Παιδιά νομίζω οτι θα έπρεπε να διαχωρίζουμε τις αποφάσεις του υπουργείου σχετικά με τις δεύτερες αναθέσεις με τις αποφάσεις του συλλόγου του κάθε σχολείου, τις ανάγκες του σχολείου και φυσικά την εργατικότητα και την προσωπικότητα των εκπαιδευτικών. Είμαι ΠΕ06,διορισμένη μέσω ΑΣΕΠ εδώ και 3 χρόνια. Πέρασα από μικρά σχολεία και χρειάστηκε όλες τις χρονιές να διδάξω ιστορία (Α,Β,Γ γυμνασίου και Α&Β λυκείου).Μετά το πρώτο αρχικό σόκ "αμάν τι λένε τώρα στα παιδιά?", αγόρασα και δανείστηκα αρκέτα βοήθηματα,τα σ/κ κατέβαζα και τους σχετικούς τόμους απο την ιστορία του ελλ.έθνους, διάβαζα αρκέτες ώρες την εβδομάδα, έκανα σχεδιαγράμματα και γενικώς για να μη γίνω ρεζίλι πήγαινα πολύ προετοιμασμένη.Η αλήθεια είναι οτι στην τάξη δεν αισθάνομαι το ίδιο άνετα με το μάθημα της ειδικότητας μου αλλά πλέον δεν έχω πρόβλημα να διδάξω ιστορία τη στιγμή που έτσι είναι τα πράγματα και τις περισσότερες φορές η εκάστοτε δευτεροβάθμια δε στέλνει ωρομίσθιο φιλόλογο γι αυτές τις ώρες.Να προσθέσω επίσης οτι ούτε με τις γιορτές ύπαρχει κάτι στάνταρ.Φέτος στο σχολείο που ήμουν δεν ήθελε κανείς να αναλάβει τις γιορτές και έτσι κατεληξα να οργανώσω και τις 3,ενώ περσι τις 2. Για να μην παρεξηγηθώ δεν τα έγραψα αυτά για να ¨αποδείξω κάτι απλώς ήθελα να κάνω το διαχωρισμό μεταξύ του τι υπάρχει στα χαρτιά και τι μπορεί να γίνεται σε κάθε σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 31, 2008, 05:29:57 μμ »
    Το ζήτημα δεν έχει να κάνει με την εργατικότητα και το ζήλο του κάθε εκπαιδευτικού που έτσι κι αλλιώς πρέπει να τον διακρίνει (και όχι να τονίζεται ξεχωριστά σαν να είναι θέμα προσωπικής του επιλογής ή όχι) αλλά με την επιστημονική του κατάρτιση. Διαφορετικά και εγώ υπόσχομαι να είμαι πολύ συνεπής στις υποχρεώσεις μου, αν μου ανατεθεί να διδάξω μαθηματικά ή φυσική. Το ζήτημα είναι αν έχω την κατάρτιση να το πράξω. Το θέμα δεν είναι κατά πόσο μπορεί κάποιος να διδάξει κάποια κεφάλαια ιστορίας στα παιδιά, αλλά αν μπορεί να τους διδάξει με μέθοδο τέτοια ώστε να αναλύουν τα ιστορικά γεγονότα, να τα ανασυνθέτουν και,για να μη σας κουράζω, με στόχο να αποκτήσουν κρίση. Αυτό και πολλά άλλα διδαχθήκαμε (δεν αναφέρομαι για να μη σας κουράζω) στο πανεπιστήμιο που ένας άλλος συνάδελφος άλλης ειδικότητας τα αγνοεί, όχι γιατί δεν είναι καλός, αλλά γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά του και δε θα το διδάξει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 31, 2008, 06:05:38 μμ »
Φαντάζομαι ότι δε διαφωνούμε πως κανείς εκπαιδευτικός δε διαλέγει να διδάξει ένα μάθημα που δεν είναι της ειδικότητας του. Από τη στγμή όμως που είναι υποχρεωμένος να το διδάξει οφείλει να το κάνει όσο το δυνατόν καλύτερα.Δεν αντιλέγει κανείς πως ο φιλόλογος είναι ο πλέον αρμόδιος να διδάξει ιστορία και εμένα δε μου τέθηκε ποτέ το δίλλημα:ή πας σε άλλο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου ή διδάσκεις ιστορία για να διαλέξω το δεύτερο και να βολευτώ.Σίγουρα εργατικότητα και ζήλος πρέπει να διακρίνουν κάθε εκπαιδευτικό όμως απο τη μικρή μου πείρα τολμώ να πώ πως δυστυχώς δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα.Υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που βολεύονται με διάφορους τρόπους και με το λιγότερο κόπο και παρουσία στα σχολειά.Φέτος είχα το παράδειγμα φιλολόγου που δε βοήθησε σε καμια γιορτή που επέμενε να αναλάβω εγώ και τις δικές της 2 ώρες ιστορίας  Β γυμνασίου γιατι είχε τελειώσει πρίν 20 χρόνια τη σχολή με κατεύθυνση άσχετη της ιστορίας και δε θα είχε χρόνο να προετοιμαστεί.Έτσι έμεινε με 19 ώρες τη στιγμή που εγώ είχα 21!Άδικο?Και όμως τελικά συνέβη.Το θέμα είναι να αλλάξουν τα πράγματα απο το υπουργείο γιατι έτσι όπως έχουν σήμερα όλοι βολεύονται εκτός απο τους εκπαιδευτικούς,φιλολόγους και μή, και τα παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2008, 06:26:16 μμ από vg76 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:47:07 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 31, 2008, 06:31:54 μμ »
Συνάδελφοι πολύ σωστά όλα αυτά που συζητάτε όμως το ζήτημα αυτή τη στιγμή είναι πως, σύμφωνα με την πιο πάνω ανακοίνωση,δίδεται σε ΠΕ33 ως μάθημα πρώτης ανάθεσης η Φιλοσοφία , μάθημα κατεύθυνσης της Β' Λυκείου. Πρόκειται για αντικείμενο κατεξοχήν φιλολογικό για το οποίο πλέον το ΠΙ και το Υπουργείο θεωρεί τους Φιλολόγους λιγότερο ειδικούς εν συγκρίσει με μια άλλη ειδικότητα. Με λίγα λόγια, όπως  "κρίνονται" από μας οι ΠΕ06 κλπ για το μάθημα της Ιστορίας , έτσι πια θα θεωρούμαστε κι εμείς στα χαρτιά για το μάθημα της Φιλοσοφίας και κάποια ακόμη αντικείμενα.Κι, όπως ξέρουμε, για τα μαθήματα κατεύθυνσης προτιμώνται κατά κανόνα οι ειδικότητες α' ανάθεσης. Μου φαίνεται ότι με το γάντι ανοίγει άλλη μια οδός για να σπάνε τα λειτουργικά κενά σε κενά ωρομισθίων. Μακάρι να βγω ψεύτρα.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 31, 2008, 08:35:48 μμ »
Ας έρθουν λοιπόν οι ΠΕ 33 να κάνουν Ιστορία και Φιλοσοφία. Και οι απόφοιτοι του Ιστορικού Ιστορία και του ΦΠΨ Ψυχολογία και Φιλοσοφία και βέβαια οι ξενόγλωσσοι μόνο τα δικά τους.
Δείτε λοιπόν στον πιο συνηθισμένο τύπο επαρχιακού Γυμνασίου (μια τάξη ένα τμήμα) την κατανομή των ωρών χωρίς δεύτερες αναθέσεις:
σύνολο ωρών φιλολογικών μαθημάτων: 35
Αρχαία + Νέα/Γλώσσα = 28 ώρες (ένας φιλόλογος και περίσσευμα 7 ωρών)
Ιστορία=7 ώρες

Άρα θέλουμε έναν μόνιμο Φιλόλογο, έναν ωρομίσθιο Φιλόλογο και έναν ωρομίσθιο Ιστορικό ή ΠΕ 33.

Οι Γαλλικών και οι Γερμανικών με μισό ωράριο και κανονικό μισθό.

Μαντέψτε ποια ειδικότητα θα κλαίει!Πάντως όχι οι ξενόγλωσσοι!Και ούτε οι Φιλόλογοι!

Το ισχύον καθεστώς: τις 35 ώρες μοιράζονται δυο μόνιμοι με 18 και 17 ώρες αντίστοιχα και, αν η Γαλλικών και η Γερμανικών δεν καλύπτουν 12 ώρες, παίρνουν π.χ. μια Ιστορία Α Γυμνασίου κα μια Β και όλοι έχουμε πάνω κάτω ΕΞΙΣΟΥ μειωμένο ωράριο.


Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 31, 2008, 09:43:06 μμ »
Νομίζω, πάντως, ότι η Φιλοσοφία και ο Ευρωπαϊκός Πολιτισμός δεν αφαιρούνται από τους φιλολόγους. Απλώς τώρα τα έχουν και οι ΠΕ33 ως α΄ανάθεση.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 31, 2008, 09:46:38 μμ »
Νομίζω, πάντως, ότι η Φιλοσοφία και ο Ευρωπαϊκός Πολιτισμός δεν αφαιρούνται από τους φιλολόγους. Απλώς τώρα τα έχουν και οι ΠΕ33 ως α΄ανάθεση.

Μπορεί να ισχύει αυτό; Αν είναι έτσι, οκ :) Υπάρχουν άλλα αντικείμενα που να τα έχουν ως πρώτη ανάθεση περισσότερες από μία ειδικότητες;
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 31, 2008, 10:04:23 μμ »
Ναι, η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή (α' ανάθεση ΠΕ10 και ΠΕ13) και σε κάποιες τάξεις η Χημεία (ΠΕ0402 και ΠΕ12-φαρμακευτικής, νομίζω).

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 31, 2008, 10:57:29 μμ »
    ""Ιστορία=7 ώρες
Άρα θέλουμε έναν μόνιμο Φιλόλογο, έναν ωρομίσθιο Φιλόλογο και έναν ωρομίσθιο Ιστορικό ή ΠΕ 33."

   Ο ιστορικός είναι φιλόλογος και κάνει όλα τα φιλολογικά μαθήματα, όπως και οι άλλοι. Κανείς δεν είπε να χωριστούν τα φιλολογικά μαθήματα αλλά πιστεύω το πιο σωστό είναι οι φιλόλογοι να διδάσκουν τα μαθήματά τους και όχι άλλες ειδικότητες.Από τη στιγμή βέβαια που το υπουργείο το επιβάλλει οι συνάδελφοι είναι υποχρεωμένοι να το δεχθούν. Εμείς όμως οι φιλόλογοι πιστεύω ότι έχουμε την υποχρέωση να αντιδράσουμε, διαφορετικά κάποια στιγμή θα το βρούμε μπροστά μας.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 31, 2008, 10:58:41 μμ »
Ναι, η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή (α' ανάθεση ΠΕ10 και ΠΕ13) και σε κάποιες τάξεις η Χημεία (ΠΕ0402 και ΠΕ12-φαρμακευτικής, νομίζω).
Λες ioanna89, τζάμπα να πανικοβλήθηκα κι εγώ για την ειδικότητα μου? Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να μας δίνουν Α' ανάθεση και στις δυο ειδικότητες την Ιστορία των Κοινωνικών Επιστημών?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 31, 2008, 11:52:33 μμ »
Ναι, η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή (α' ανάθεση ΠΕ10 και ΠΕ13) και σε κάποιες τάξεις η Χημεία (ΠΕ0402 και ΠΕ12-φαρμακευτικής, νομίζω).

Ioanna, να 'σαι καλά που μ' έβγαλες από τον πανικό μου ;D  Μάλλον η καχυποψία μου υπερβαίνει το κανονικό. Πρέπει να το κοιτάξω ;D ;D
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 31, 2008, 11:59:50 μμ »
Λες ioanna89, τζάμπα να πανικοβλήθηκα κι εγώ για την ειδικότητα μου? Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να μας δίνουν Α' ανάθεση και στις δυο ειδικότητες την Ιστορία των Κοινωνικών Επιστημών?

Νομίζω ναι, mat, γιατί σύμφωνα με τη νέα εγκύκλιο: ανατίθεται ως Α΄ ΑΝΑΘΕΣΗ και στους εκπαιδευτικούς του κλάδου ΠΕ33.
Παρεμπιπτόντως, και οι ΠΕ02 παίρνουμε -κακώς- ώρες από άλλες ειδικότητες. Φέτος είχα και Κ.Π. Αγωγή. Στα περισσότερα σχολεία το μάθημα αυτό το διδάσκει φιλόλογος. Έκανα το καλύτερο που μπορούσα, αλλά σίγουρα οι κοινωνιολόγοι είναι αρμοδιότεροι... Στο ένα από τα περσινά μου σχολεία μάλιστα, θεωρείται και ο ΣΕΠ φιλολογικό μάθημα και πάντα το κάνει φιλόλογος! Έτσι είχα εγώ υπερωρία ως αναπληρώτρια, ενώ μόνιμοι συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων έμειναν με μειωμένο ωράριο...

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 01, 2008, 03:09:31 μμ »


   Ο ιστορικός είναι φιλόλογος και κάνει όλα τα φιλολογικά μαθήματα, όπως και οι άλλοι. Κανείς δεν είπε να χωριστούν τα φιλολογικά μαθήματα αλλά πιστεύω το πιο σωστό είναι οι φιλόλογοι να διδάσκουν τα μαθήματά τους και όχι άλλες ειδικότητες.Από τη στιγμή βέβαια που το υπουργείο το επιβάλλει οι συνάδελφοι είναι υποχρεωμένοι να το δεχθούν. Εμείς όμως οι φιλόλογοι πιστεύω ότι έχουμε την υποχρέωση να αντιδράσουμε, διαφορετικά κάποια στιγμή θα το βρούμε μπροστά μας.
[/quote]

Ammy, διαφωνώ! Ο ιστορικός είναι ιστορικός και ο φιλόλογος φιλόλογος. Απλώς στο δικό μας εκπαιδευτικό σύστημα ισχύει η αλληλοεπικάλυψη των ειδικοτήτων.
Και βέβαια έχει γραφτεί και ακουστεί πολλές φορές και εντός φόρουμ και εκτός η ιδέα του διαχωρισμού και των αποφοίτων της Φιλοσοφικής σε ΠΕ02 1,2,3,....ώστε να διδάσκει ο καθένας μόνο αυτό που σπούδασε και τίποτε άλλο.
Εγώ πάντως ως διορισμένη φιλόλογος -και μάλιστα του κλασσικού- δεν έχω καμμία αντίρρηση να συμβαίνει αυτό που συμβαίνει σήμερα. Διότι, αν μπούμε στη λογική ποιος είναι αρμοδιότερος να διδάξει κάτι, θα συμβεί αυτό που σου έδειξα με το πιο πάνω παράδειγμα.Και υπενθυμίζω το παράδειγμα των ΠΕ 04.
Και η ουσία που πρέπει να αντιληφθείτε όσοι είστε εκτός του σχολείου είναι ότι το σχολείο είναι και μια διοικητική μονάδα, πράγμα που σημαίνει ότι οι εργαζόμενοι σ' αυτή δεν μπορεί να έχουν τεράστιες διαφορές στο ωράριο και να επιφορτίζονται κάποιες ειδικότητες με επιπλέον εξωδιδακτικές εργασίες (όπως οι φιλόλογοι κατά κόρον). Επίσης, το να παίρνουν οι Γαλλικών και οι Γερμανικών Ιστορία δεν γίνεται για να στερηθούν οι απ' έξω φιλόλογοι ώρες, αλλά για λόγους ισότητας και δικαιοσύνης μέσα στη σχολική μονάδα, πράγμα που αποβαίνει προς όφελος όλων.
 Και, πίστεψέ με,όσες φορές είδα ξενόγλωσσους να κάνουν Ιστορία, είναι πολύ αποδοτικοί γιατί γνωρίζουν από τις σπουδές τους στοιχεία ιστορίας και πολιτισμού και ξέρουν να δουλεύουν με τη μέθοδο που θα έπρεπε να δουλεύουν και πολλοί "φιλόλογοι". Εξάλλου το επιβεβαιώνουν και οι ίδιοι μέσα στο φόρουμ στις παραπάνω απαντήσεις. Δεν σημαίνει ότι συμβαίνει πάντα έτσι αλλά όυτε και οι φιλόλογοι, σε βεβαιώ, κάνουν την ιστορία όπως πρέπει! Συνήθως τη θεωρούν πάρεργο και καταλήγει να κάνει ιστορία όποιος έχει "κόλλημα" με το μάθημα ή όποιος είναι καινούριος στο σχολείο!
Και για να ευθυμήσουμε, κάποτε σ' ένα σχολείο μου έδωσαν και τα τέσσερα τμήματα της Πρώτης Γυμνασίου Ιστορία! Την έμαθα τόσο καλά και μου άρεσε τόσο πολύ σε συνδυασμό με την Αρχαιολογία, που όχι μόνο την ξαναπήρα, αλλά πέρασα πολλές ώρες στον Η.Υ. φτιάχνοντας παρουσιάσεις και ό,τι μπορείς να φανταστείς για το μάθημα, κάνοντας projects με τα παιδιά, μελέτες για την ιστορία του τόπου μου και των σχολείων απ' όπου πέρασα, και το επόμενο σχολικό έτος θα παρακολουθήσω και μεταπτυχιακό σχετικά με τη διδακτική της!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.