*

Αποστολέας Θέμα: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !  (Αναγνώστηκε 10775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 05:18:57 μμ »

Παράθεση
Το είπα και πιο πάνω. Ας πάει σε Λύκειο να τα βγάλει πέρα με τους "μαντραχαλάδες" της Γ' λυκείου. Ας τολμίσει να ξεβρακώσει κανέναν από εκείνους.

Μη σκας!!.. Εκείνοι ξεβρακώνονται από μόνοι τους χωρίς να τους το ζητήσεις..  ;)
 Ειδικά σε καθηγήτριες (που θεωρούν ότι τους "παίρνει")!!     ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D
ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ καλό daniel,έχεις δίκιο.Ε ρε τι έχουν να δουν τα ματάκια μας όταν μπούμε σε τάξη ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:37 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 05:24:26 μμ »
Παράθεση
ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ καλό daniel,έχεις δίκιο.Ε ρε τι έχουν να δουν τα ματάκια μας όταν μπούμε σε τάξη Grin Grin Grin

Αυτό ξαναπές το....  ;)  Και κει πρεπει να έχεις πολυ ισχυρο αυτοέλεγχο με τα κακομαθημένα του καθενός για να μη φτάσεις έστω κι ένα βήμα πριν το ..μοιραίο
(ξεβράκωμα!!)  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 09:30:30 μμ »
Τουλάχιστον εκείνοι ξέρουν τι κάνουν, τι θέλουν. Άντε βρε και καλό βολί σε όποιον το θέλει. Γέλασα πάντως γιατί έχεις δίκιο. Και τα θυμόμασται όλοι από τον καιρό μας. (έχω μερικές περιπτώσεις που θυμάμε. Τί να σου κάνει και ο 25χρονος γυμναστής, που παρεπιμπτώντος ήταν και μανάριον)! ;)
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος mim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε08
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 10:10:25 μμ »
λοιπον συναδελφοι!ας ειμαστε και λιγο ειλικρινεις!μεταξυ μασ μιλαμε ;D
αν υπαρχει εστω και ενας που εχει καταφερει να μην χασει ουτε μια φορα την ψυχραιμια του μεσα στην ταξη,τοτε εγω πραγματικα του βγαζω το καπελο και προσυπογραφω οτι ειναι πολυ καλυτερος εκπαιδευτικος απο μενα και απο πολλους αλλους που ξερω!!αν ομως αποτυχημενος εκπαιδευτικος ειναι αυτος που καποια στιγμη θα χασει την ψυχραιμια του,τοτε φιλοι μου τι να πουμε για κεινους που δεν θα πρεπε ουτε με κυαλια να βλεπουν το σχολειο (ποσο μαλλον να λεγονται εκπαιδευτικοι)!!!και επειδη στην tv πεσαν ολοι να φανε τους ωρομισθιους(ποροτι συμφωνω απολυτα οτι χρειαζονται πολλη περισσοτερη παιδαγωγικη καταρτηση)τι να πουμε για περιπτωσεις δασκαλων,ανθρωπων δηλαδη που η απολυτη και μοναδικη επιλογη τους ηταν να σπουδασουν και να εργαστουν ως ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ και μονο!!!!ποιος ειναι αυτος που ελεγξε ποτε την καταρτηση,το χαρακτηρα ,και το σημαντικοτερο την ψυχικη υγεια  τους???να τονισω οτι σε καμια περιπτωση δεν επικροτω τακτικες ξεβρακωματος!!μην παρεξηγηθω!!απλα αν αρχισουμε να μιλαμε για το ποσοι εκπαιδευτικοι πρεπει να πανε σπιτια τους ,επειδη κανεις δεν φροντισε να αξιολογησει την καταλληλοτητα τους,τοτε φοβαμαι πως θα ακολουθουσαν παααρα πολλοι στη λιστα το θεατρολογο στον οποιο αναφερομαστε... :(...ταπεινη μου αποψη :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:37 »

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 10:29:24 μμ »
Mat! καταρχην ας αφησουμε τους θεατρολογους στην ακρη! Το γεγονος οτι ο συγκεκριμενος αχαρακτηριστος εκανε κατι τετοιο,  δεν εχει καμια σχεση με το τι εχει σπουδασει, αλλα με το γεγονος οτι δεν στεκει καλα, προφανως!! Ειμαι θεατρολογος κι εχω δει στην πορεια μου σαν μαθητρια,  δασκαλο που παρενοχλουσε σεξουαλικα μαθητριες του (αναμεσα τους κι εμενα) και καθηγητη που, επειδη ειχα κατα περιοδους πολυ εντονο προβλημα αλλεργιας στην κιμωλία και τα χερια μου πληγιαζαν ασχημα , είπε μεσα στην ταξη οτι ειναι σαν "χολεριασμενα" (ωραία αντιμετωπιση σε 14χρονο παιδι).
Ξερεις τι ? δεν ηταν θεατρολογοι, δασκαλος και καθηγητης φιλόλογος  ηταν!
Ακομη, οσοι κανουν το μαθημα της θεατρικης αγωγης δεν ειναι μονο θεατρολογοι αλλα κι ηθοποιοί (αποσαφηνίζω μια παρεξήγηση)!
Αυτά,  γιατί φανηκε πολύ ασχημο αυτό που εγραψες, αν και θελω να πιστευω οτι η προθεση σου δεν ηταν κακή. 

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 11:38:16 μμ »
daniel ξερεις οτι σε πολλα πραγματα εχουμε εκφρασει παρομοιες αποψεις αλλα κατα τη γνωμη μου παντα ο παραλληλισμος του εγκληματια με τον εκπαιδευτικο ειναι ατυχης. Σαφως ο σκοπος του σωφρονιστικου συστηματος ειναι να αντιληφθουν τα ατομα με παραβατικη συμπεριφορα το σφαλμα τους και να συνετιστουν ομως εδω εχουμε να κανουμε με ανθρωπους που επιλεγουν ενα επάγγελμα το οποιο διεπεται απο καποιες αρχες και καποιες αξιες. Εγω οταν αποφασισα να γινω εκπαιδευτικος φροντισα να ρυθμισω το τροπο ζωης μου τη συμπεριφορα μου, τις εκδηλωσεις μου και τις αντιδρασεις μου ετσι ωστε να συμπορευονται με τις επιλογες μου. π.χ. Αν περασει ενα αυτοκινητο και πατησει νερα και με λασπωσει μπορει να εκνευριστω αλλα δε θα βρισω γιατι εκεινη τη στιγμη μπορει να περναει ενας μαθητης μου ή καποιος γονεας και θα με περασει για απρεπη και θα ΄χει δικιο. Και στο σουπερμαρκετ ουτε θα προσπαθησω να φαω τη σειρα του αλλου ουτε και θα του φωναξω αν φαει τη δικη μου. Συγγνωμη για τα χαζα παραδειγματα απλως αυτο που θελω να πω ειναι οτι εκπαιδευτικος ειναι καποιος απο την ωρα που ξυπναει μεχρι την ωρα που κοιμαται και οχι μονο μεσα στο σχολειο. Πρεπει η ιδια του η ζωη να διεπεται απο την αγωγη και το επιπεδο το οποιο προσπαθει να περασει στους μαθητες του. Εγω ποτε δεν ειπα οτι πρεπει να πεταξουμε το συναδελφο στον Καιαδα. Θεωρω ομως οτι αφου και ο ιδιος παραδεχτηκε την παρορμητικη πραξη του θα επρεπε να ψαξει λιγο περισσοτερο τον εαυτο του και επειτα αν συνεχιζε να θελει να κανει αυτη τη δουλεια θα επρεπε το ιδιο το κρατος να του παρειχε την εκπαιδευση για να βελτιωθει και ως εκπαιδευτικος και ως ανθρωπος. Τωρα αν στα σχολεια οπως λες ενα 20% των ανθρωπων ειναι εντελως ακαταλληλοι , σε αυτο μεγαλυτερη ευθυνη εχει το κρατος το οποιο με αυτη τη μορφη των πανελληνιων εξετασεων βαζει τους ανθρωπους να σπουδαζουν τελειως διαφορετικα πραγματα απο αυτα που ταιριαζουν στη ψυχοσυνθεση και στην ιδιοσυγκρασια τους.

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 11:57:25 μμ »
απο το cretetv.gr

.........................................Εκπαιδευτικός, θέλοντας να τιμωρήσει μαθητή της Α’ δημοτικού, του κατέβασε το παντελόνι και το εσώρουχό του μπροστά στα μάτια των έκπληκτων συμμαθητών του...

  α) ΑΝ έτσι είναι τα πράγματα, δεν χρειάζονται πολλές κουβέντες.Την άλλη φορά για να το τιμωρήσει μπορεί και να το .......(Sorry).Ο δράστης δεν κάνει για δάσκαλος σε καμιά βαθμίδα - από τα νήπια μέχρι τα ΚΑΠΗ !!!Έληξε!
  b) Επειδή ξέρουμε πώς διοχετεύουν τα κανάλια τις ειδήσεις , ας κουβεντιάσουμε για την  περίπτωση που τα πράγματα δεν έγιναν ακριβώς έτσι. Να θεωρήσουμε λοιπόν ότι ο δάακαλος δεν ήθελα να τιμωρήσει το μαθητή αλλά κάτι ίσως να διδάξει.Με το δικό του - αδόκιμο κλπ τρόπο -  αλλά εν πάσει περιπτώσει ας πάρουμε την περίπτωση που δεν είχε κακή πρόθεση.Αν λοιπόν όλο το σκηνικό έγινε σε μια προσπάθεια για να εξυπηρετηθεί το ...μάθημα της θεατρολογίας , τότε μπαίνουν άλλοι σημαντικοί παράγοντες για έρευνα:
  α) Μέχρι που μπορεί να φτάσει ο δάσκαλος ;
  β) Μπορεί στο σχολείο και σε οποιοδήποτε στάδιο να ειπωθεί ωμά μια οποιαδήποτε αλήθεια ;
 γ) Περιορίζουν οι δευσμεύσεις και τα όρια στην διδακτική εφαρμογή την ελευθερία του δασκάλου;
 δ) Θα μπορούσε ένας εκπαιδευτικός στο πρόγραμμα αγωγή - υγεία για το aids να προβάλει ένα τολμηρό ντοκυμαντέρ; Το ξέρω ότι γελάτε , αλλά αρκετοί νομίζουν ότι θα μπορούσε !Αυτοί όλοι ή μερικοί την άλλη μέρα θα βρίσκονταν στα κανάλια για διαπόμπευση(δεν λέω καλώς ή κακώς).
 ε) Θα μπορούσε ένας θεολόγος να ισχυριστεί στο μάθημα των θρησκευτικών ότι σύμφωνα με μια θεωρία της σχολής του Tu''bingen ο Χριστός δεν υπήρξε αλλά είναι δημιούργημα μεταγενέστερο- για κάποιους λόγους -  και μάλιστα να πει ότι υιοθετεί αυτή την άποψη ;

 Συνάδελφοι , υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και  ερωτήματα  όπως τα παραπάνω. Θυμάστε που σας είχα γράψει λίγο παλιότερα ότι η δουλειά του δασκάλου είναι δύσκολη; Και γίνεται πιο δύσκολη όταν θέλεις να ξεφύγεις από τις καθιερωμένες μεθόδους.Όσο πας στην τάξη , λες ανοίξτε τα βιβλία , να διαβάσει ο Γιάννης , ρωτάς τι ήθελε να πει ο ποιητής , βρίσκεις και υπογραμμίζεις τα ρήματα σε... άω - α! όχι αυτά τα αποφεύγεις γιατί κάποιος συνειρμός μπορεί να οδηγήσει τους άρρενες μαθητές σε ... ανώμαλα ρήματα  , άρα ζητάς τα ρήματα σε - ώγω  που δεν κρύβουν παγίδες κλπ - χτυπά το κουδούνι και φεύγεις , άντε έχοντας βγάλει έξω και κάποιον που ενοχλούσε με το μπλα μπλα , κανένα πρόβλημα δεν πρόκειται ποτέ να δημιουργηθεί . Το καταλαβαίνουμε όλοι.
 Αλλά αυτός ο δάσκαλος στην Κρήτη τι ήθελε ; Είχε παιδιά ο ίδιος ;Μήπως άλλο ήθελε να κάνει και αλλού κατέληξε ; Αλλά τι στον κόρακα να πετύχεις ξεβρακώνοντας ένα παιδάκι.Τι να διδάξεις στην τάξη ; Το ότι ο άνθρωπος γενιέται γυμνός ή το ότι γυμνός είναι ομορφότερος; Ή να δείξει στα παιδιά πώς ήταν ο Αδάμ στον παράδεισσο;
 Λοιπόν , ας έρθω στο συμπέρασμα. Δεν έχει καμιά σημασία για το τι πιστεύουμε τελικά για το περιστατικό αυτό. Αυτό δυστυχώς έγινε.Καθένας ας έχει την άποψή του και όλοι έχουν δίκαιο από τη σκοπιά που το βλέπουν. Αυτό που έχει σημασία είναι να μπορούμε να διδαχτούμε κάτι.Τόσα χρόνια στα σχολεία αυτό έχω προσέξει: μόλις γίνεται  κάτι όλοι αρχίζουμε να δικάζουμε ή να καταδικάζουμε .Λίγοι καθόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα και να γίνουμε πιο σοφοί.
 Ξέχασα πότε το έγραψα σε αυτό το φορουμ - η μνήμη εξασθενεί πια - αλλά το ξαναγράφω. Πρέπει ο κλαδος να διαφυλλάξει το κύρος του και την υπόληψη των εκπαιδευτικών και να φροντίσει για αυτό. Κάποιος φορέας , πχ η ΟΛΜΕ - ΔΟΕ κλπ , πρέπει να αναλάβει την πρωτοβουλία να συντάξει ένα απλό βιβλιαράκι με απλό και ευχάριστο ύφος που να συγκεντρώνει μερικά πράγματα που έχει αποδειχτεί ότι φέρνουν το δάσκαλο σε δύσκολη θέση. (πχ δε βγαίνεις ποτέ βραδυ με μαθητές σου - κυρίως με μαθήτριες -  αν δεν είναι για δουλειά του σχολείου,δε βάζεις μαθητές στο αυτοκίνητό σου ,  δεν λες ανέκδοτα σε μικρούς μαθητές με σκληρό σεξουαλικό περιεχόμενο ,δεν βρίζεις ούτε χρησιμποποιείς όπου νάναι χυδαίους όρους ,  αποφεύγεις να εκφράζεις την άποψή σου για ερωτικά ζητήματα μαθητών ή για το προκλητικό ντύσιμο των μαθητριών(εδώ βέβαια τα πράγματα θέλουν πολύ προσοχή:προχθές μια ωραία συνάδελφος μου είπε φιλικά : ''ρε συ Μπάμπης , πώς αντέχετε να βλέπετε τις μαθήτριες με αυτά τα ωραία και μισοανοιγμένα πουκαμισάκια που κοντεύουν να σπάσουν από το ... περιεχόμενο ή τις κοντές φούστες  κλπ ;  Εγώ γυναίκα είμαι και κομπλάρω !''
 Και όμως ο δάσκαλος πρέπει να ξέρει ότι κοιτάζει πάντα με διακριτικότητα , διότι οι μαθητές προσέχουν πώς κοιτάζεις τις μαθήτριες ή ότιδήποτε , ξέρει ότι δεν αγγίζει ποτέ  ακόμα και να του έρθει η άλλη αγκαλιά - τελικά οι μαθητές το εκτιμούν αυτό  .Ξέρει ότι αυτή είναι η ψυχολογία του εφήβου. Ο έφηβος επιζητά επιβράβευση και ενδιαφέρον και ότι ίσως αυτή η περίεργη αλλά αναγκαία και δύσκολη επικοινωνία είναι μέρος της δουλειάς του , που τον καταξιώνει και τον ανταμείβει συνάμα.
 Ο δασκαλος δεν προκαλεί !Ακόμα και προωθημένες απόψεις γύρω από την πίστη , τη Θρησκεία , την ιστορία , τα έθνη , τον έρωτα , τις σχέσεις κλπ τις εκφράζει με πολύ προσεκτικό τρόπο και μόνο εκεί που είναι σίγουρος ότι έχει δημιουργηθεί κατάλληλο μαθησιακό κλίμα.
 Φίλοι μου , δεν έχουν όλοι την ίδια ικανότητα να λειτουργήσουν μέσα σε ένα σύνολο παιδιών. Σκοπός είναι να μην ξεπεραστούν τα νοητά όρια που βάζει ο ίδιος ο θεσμός του σχολείου , χωρίς ποτέ να τα υποδεικνύει με σαφήνεια.Κάποιοι θα κάνουν λάθος εκτίμηση και πολύ εύκολα μπορεί να βρεθούν μπλεγμένοι. Αρκετοί έχουν μπλέξει.Οι περισσότεροι από αυτούς που ξέρω είχαν καλή πρόθεση. Το σχολείο όμως  και οι μαθητές δεν μας ανήκουν για να κάνουμε ό,τι θέλουμε , αλλά για να περνάμε με έξυπνο και θεμιτό τρόπο αξίες , γνώσεις , προβληματισμούς και ιδανικά. Ο πειραματισμός  , σε οποιοδήποτε στάδιο , θέλει πολύ προσοχή. Οι μαθητές μεταφέρουν στο σπίτι ό,τι περίεργο τους λέμε και κυρίως όταν αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό που ακούνε από τους γονείς τους.Για αυτό οι προσωπικές απόψεις μας πρέπει να μην διατυπώνονται ποτέ με απόλυτο τρόπο , αλλά να κεντρίζουν απλά το ενδιαφέρον.
 Αν το καλοσκεφτείτε , όλα όσα έγραψα είναι αυτονόητα . Δεν είναι όμως έτσι.Όλοι μας έχουμε ανάγκη από επικοινωνία και ανταλλαγή εμπειριών . Κάθε ώρα στην τάξη μπορεί να γεννήσει απροσδόκητα γεγονότα. Και μεις καλούμαστε - η κοινωνία το απαιτεί -να είμαστε κάθε στιγμή έτοιμοι για να μη στραβοπατήσουμε.
 Για να κλείσω : Αν αυτόν το συνάδελφο τον είχε πρώτα πλησιάσει ο σύμβουλος και του έλεγε πέντε πράγματα που δεν πρέπει ποτέ να κάνει ένας εκπαιδευτικος στο σχολείο , θα είχε αποφύγει αυτήν την πολύ άσχημη κατάσταση.Αλλά αυτός πήγε στο σχολείο έχοντας στο μυαλό του ότι εκεί επιτρέπονται τα πάντα .Ότι  επειδή το γυμνό είναι τέχνη και επειδή η τέχνη εξανθρωπίζει , μπορούμε να γυρίσουμε μια παράσταση ακόμα και ... με γυμνά παιδιά.Αυτό είναι αποκοπή από την πραγματικότητα που ξεπερνάει τα όρια της αφέλειας.Όμως η αφέλεια πληρώνεται ακριβά μερικές φορές.Δυστυχώς δε μπορώ να τον βοηθήσω.Αλλά δεν μπορώ και  να τον καταδικάσω , διότι δεν ξέρω την αλήθεια. ''... ανέγνως αλλ'ουκ έγνως.Ει γαρ έγνως , ουκ αν κατέγνως !!! '' , για να μην ξαχνάμε και τα λόγια του ποιητή μας Κ. Καβάφη.(Όλα βέβαια τα παραπάνω σχόλια αφορούν την περίπτωση ... παρεξήγησης.Διαφορετικά το άτομα θέλει ...αγωγή.Το τονίζω αυτό!)
 
Μπάμπης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2007, 12:10:31 πμ από MATH »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 12:18:13 πμ »
Παράθεση
λοιπον συναδελφοι!ας ειμαστε και λιγο ειλικρινεις!μεταξυ μασ μιλαμε Grin
αν υπαρχει εστω και ενας που εχει καταφερει να μην χασει ουτε μια φορα την ψυχραιμια του μεσα στην ταξη,τοτε εγω πραγματικα του βγαζω το καπελο και προσυπογραφω οτι ειναι πολυ καλυτερος εκπαιδευτικος απο μενα και απο πολλους αλλους που ξερω!!αν ομως αποτυχημενος εκπαιδευτικος ειναι αυτος που καποια στιγμη θα χασει την ψυχραιμια του,τοτε φιλοι μου τι να πουμε για κεινους που δεν θα πρεπε ουτε με κυαλια να βλεπουν το σχολειο (ποσο μαλλον να λεγονται εκπαιδευτικοι)!!!και επειδη στην tv πεσαν ολοι να φανε τους ωρομισθιους(ποροτι συμφωνω απολυτα οτι χρειαζονται πολλη περισσοτερη παιδαγωγικη καταρτηση)τι να πουμε για περιπτωσεις δασκαλων,ανθρωπων δηλαδη που η απολυτη και μοναδικη επιλογη τους ηταν να σπουδασουν και να εργαστουν ως ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ και μονο!!!!ποιος ειναι αυτος που ελεγξε ποτε την καταρτηση,το χαρακτηρα ,και το σημαντικοτερο την ψυχικη υγεια  τους???να τονισω οτι σε καμια περιπτωση δεν επικροτω τακτικες ξεβρακωματος!!μην παρεξηγηθω!!απλα αν αρχισουμε να μιλαμε για το ποσοι εκπαιδευτικοι πρεπει να πανε σπιτια τους ,επειδη κανεις δεν φροντισε να αξιολογησει την καταλληλοτητα τους,τοτε φοβαμαι πως θα ακολουθουσαν παααρα πολλοι στη λιστα το θεατρολογο στον οποιο αναφερομαστε... Sad...ταπεινη μου αποψη Undecided

Σωστήηηηηηηηη!!!!!!!!  :D  :D   :D


Παράθεση
Θεωρω ομως οτι αφου και ο ιδιος παραδεχτηκε την παρορμητικη πραξη του θα επρεπε να ψαξει λιγο περισσοτερο τον εαυτο του και επειτα αν συνεχιζε να θελει να κανει αυτη τη δουλεια θα επρεπε το ιδιο το κρατος να του παρειχε την εκπαιδευση για να βελτιωθει και ως εκπαιδευτικος και ως ανθρωπος. Τωρα αν στα σχολεια οπως λες ενα 20% των ανθρωπων ειναι εντελως ακαταλληλοι , σε αυτο μεγαλυτερη ευθυνη εχει το κρατος το οποιο με αυτη τη μορφη των πανελληνιων εξετασεων βαζει τους ανθρωπους να σπουδαζουν τελειως διαφορετικα πραγματα απο αυτα που ταιριαζουν στη ψυχοσυνθεση και στην ιδιοσυγκρασια τους.

kellykou δεν υπήρξε παραλληλισμος εγκληματία με εκπαιδευτικού, υπάρχει παραλληλισμός παραβατικών συμπεριφορών και μάλιστα το σημείωσα γιατί λειτουργεί υπερθεματικά (αφού ένας φονιάς που έχει κάνει κάτι χειρότερο έχει την ευκαιρία να ξαναφτιάξει αν θέλει τη ζωή του, δεν την αξίζει κάποιος που έχει κάνει κάτι λιγότερο μεμπτό;..).. Και βλέπω ότι συμφωνείς ακριβώς με αυτό που λέω και γω οταν γράφεις "αν συνεχιζε να θελει να κανει αυτη τη δουλεια θα επρεπε το ιδιο το κρατος να του παρειχε την εκπαιδευση για να βελτιωθει και ως εκπαιδευτικος και ως ανθρωπος." Πίστεύω ακριβώς αυτό..  ;)  ;)



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2007, 12:20:15 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 12:31:34 πμ »
Mat! καταρχην ας αφησουμε τους θεατρολογους στην ακρη! Το γεγονος οτι ο συγκεκριμενος αχαρακτηριστος εκανε κατι τετοιο, δεν εχει καμια σχεση με το τι εχει σπουδασει, αλλα με το γεγονος οτι δεν στεκει καλα, προφανως!! Ειμαι θεατρολογος κι εχω δει στην πορεια μου σαν μαθητρια, δασκαλο που παρενοχλουσε σεξουαλικα μαθητριες του (αναμεσα τους κι εμενα) και καθηγητη που, επειδη ειχα κατα περιοδους πολυ εντονο προβλημα αλλεργιας στην κιμωλία και τα χερια μου πληγιαζαν ασχημα , είπε μεσα στην ταξη οτι ειναι σαν "χολεριασμενα" (ωραία αντιμετωπιση σε 14χρονο παιδι).
Ξερεις τι ? δεν ηταν θεατρολογοι, δασκαλος και καθηγητης φιλόλογος ηταν!
Ακομη, οσοι κανουν το μαθημα της θεατρικης αγωγης δεν ειναι μονο θεατρολογοι αλλα κι ηθοποιοί (αποσαφηνίζω μια παρεξήγηση)!
Αυτά, γιατί φανηκε πολύ ασχημο αυτό που εγραψες, αν και θελω να πιστευω οτι η προθεση σου δεν ηταν κακή.

Δεν είναι η Mat η mim είναι.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 12:44:35 πμ »
Παιδιά αν δεν είχε κάνει κάτι άπρεπο δεν θα ζητούσε συγνώμη. Την κατάλαβε την μ@λ@κί@ του και για αυτό ζητησε συγνώμη. Δεν δικάζουμε κανένα. Ούτε τον ξέρουμε ούτε θα τον γνωρίσουμε. Το ότι η τηλεόραση μεγαλοποιοί τα πράγματα το ξέρουμε όλοι. Αλλά να πάρουμε μόνο το γεγονός. Και το γεγονός ήταν ότι ο κύριος αυτός κατέβασε τα εσώρουχα του 6χρονου μαθητή. Τι ήθελε να πει ο ποιητής δεν γνωρίζω. Αυτό που δεν θέλω ούτε να φαντάζομαι είναι τι θα περάσει ή τι περνάει το παιδάκι. Ο άνθρωπος εμφάνισε μια ψυχοπαθολογία. Πρέπει να το ψάξει και ο ίδιος. Κάτι τρέχει...
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 12:44:56 πμ »
daniel τελικα θεωρω οτι η κατακλειδα της θεωρησης σου ειναι και το ουσιαστικο στην ολη συζητηση. Ως συνηθως λεγονται οι γνωστες γενικολογιες "οι αχρηστοι ανεκπαιδευτοι ωρομισθιοι, οι ανεπαρκεις .....". Κανεις ομως απο τους δημοσιογραφους που βγηκαν και γενικευσαν  περι ανικανοτητας των ωρομισθιων δε διαμαρτυρηθηκε για το γεγονος οτι δεν πληρωνει το κρατος για να καταρτισει παιδαγωγικα τους εκπαιδευτικους του. Ουτε ειδα τους αλλους γονεις που διαμαρτυρονται για την πραξη του εκπαιδευτικου να παραπονεθουν και για αυτους που επιλεγουν να στελεχωνουν τα σχολεια με  απροετοιμαστους εκπαιδευτικους. Γιατι οσο μεριδιο ευθυνης εχει καποιος ανθρωπος  που εχει καποιου ειδους συμπεριφορα αναρμοστη  σε σχεση με το ρολο του και το λειτουργημά του αλλο τοσο υπευθυνοι ειναι και τα στελεχη που επιλεγουν το ανθρωπινο δυναμικο που θα στελεχωσει τα σχολεια και δε φροντιζουν να το καταρτισουν και να το εκπαιδευσουν οπως επισης και να το στηριξουν συμβουλευτικα καθ'όλη τη διαρκεια του εργου του.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 12:50:41 πμ »
kellykou συμφωνώ. Επίσεις γιατί δεν έκαναν ένα καινούριο ρεπορτάζ για τις ελλείψεις καθηγητών ή για την ανεπάρκεια της παιδαγωγικής κατάρτησης σε αντιπαράθεση με τα τηλέφωνα των βουλευτών. Για αυτά τα τηλέφωνα υπάρχουν χρήματα κατά τα άλλα ψάχνουν να βρουν πως θα μαζέψουν χρήματα, και εκτός των άλλων φορολογικών επιβαρύνσεων, δεν προσλαμβάνονται και δάσκαλοι, καθηγητές. Και γιατί αφού μας δέχονται για ωρομίσθια ή αναπληρώτρια δυσκολευόμασται να μπούμε στην ασπαιτε; όλοι θα έπρεπε να μπορούμε να πάρουμε την Π.Κ.
Αυτά είχα να πω...προς το παρόν.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 12:55:49 πμ »
Αυτο ΝΙΝΑ Ρ το εχω αναφερει και σε αλλη συζητηση . Πρεπει ολες οι ειδικοτητες που θελουν να προσανατολιστουν στην εκπαιδευση να εχουν δικαιωμα να εκπαιδευονται δωρεαν , δια βιου και να εχουν συνεχως ειδικο συμβουλο στον οποιο να μπορουν να απευθυνθουν για συμβουλευτικη και καθοδηγηση καθ'ολη την εκπαιδευτικη τους διαδρομη.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλος έγδυσε μαθητή για να τον τιμωρήσει !
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 12:59:32 πμ »
Παράθεση
daniel τελικα θεωρω οτι η κατακλειδα της θεωρησης σου ειναι και το ουσιαστικο στην ολη συζητηση. Ως συνηθως λεγονται οι γνωστες γενικολογιες "οι αχρηστοι ανεκπαιδευτοι ωρομισθιοι, οι ανεπαρκεις .....". Κανεις ομως απο τους δημοσιογραφους που βγηκαν και γενικευσαν  περι ανικανοτητας των ωρομισθιων δε διαμαρτυρηθηκε για το γεγονος οτι δεν πληρωνει το κρατος για να καταρτισει παιδαγωγικα τους εκπαιδευτικους του. Ουτε ειδα τους αλλους γονεις που διαμαρτυρονται για την πραξη του εκπαιδευτικου να παραπονεθουν και για αυτους που επιλεγουν να στελεχωνουν τα σχολεια με  απροετοιμαστους εκπαιδευτικους. Γιατι οσο μεριδιο ευθυνης εχει καποιος ανθρωπος  που εχει καποιου ειδους συμπεριφορα αναρμοστη  σε σχεση με το ρολο του και το λειτουργημά του αλλο τοσο υπευθυνοι ειναι και τα στελεχη που επιλεγουν το ανθρωπινο δυναμικο που θα στελεχωσει τα σχολεια και δε φροντιζουν να το καταρτισουν και να το εκπαιδευσουν οπως επισης και να το στηριξουν συμβουλευτικα καθ'όλη τη διαρκεια του εργου του.

Ν' αγιάσει το στοματάκι σου!!! Αυτό ακριβώς είναι το ...άλλο που θέλω να πω!! (Το ..ένα είναι: οχι καταδίκη ενός νέου ανθρώπου που ξεκινάει τώρα από λαϊκά δικαστήρια και κανάλια εκ των προτέρων και πριν εκδικαστεί, αν εκδικαστεί, η υπόθεση και πριν μάθουμε τι ακριβώς συνέβει.. Και προ παντός μην παίζουμε το παιχνιδάκι των μέσων για την ανεπάρκεια και καλά των ωρομισθίων, λες και αυτοί οι συνάδελφοι αυτοί φυτρώσανε..)

Είδατε πουθενα γονείς να αξιώνουν καλύτερη παιδεία και εκπαιδευτικούς;; Τους θυμούνται σε κάτι τέτοια γεγονότα όμως.. Μόνο για τα μπικικίνια βγαίνουν στο δρόμο όλοι... Οί ευθύνες της πολιτείας (όλων μας εν τέλει), ως γνωστόν ανύπαρκτες, όπως σε τόσα άλλα..  :-\  :-\  :(  >:(  ???

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2007, 01:03:12 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.