*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία  (Αναγνώστηκε 24597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 24, 2012, 01:40:26 μμ »
απλή δεν είναι η λύση;
βάλε κριτήρια μετρήσιμα και ανακοινώσιμα κάθε χρονιά.
προϋπηρεσία, σπουδές, οικογενειακοί λόγοι, ειδικές κατηγορίες και ό,τι άλλο θες. ποιος θα διαφωνήσει σε αυτό;
αλλά όλοι ξέρουμε το λόγο....μετά τι δουλειά θα κάνουν και οι έρμοι οι αιρετοί, οι διευθυντές εκπαίδευσης κτλ;

προυπηρεσία και οικογενειακοί λόγοι υπάρχουν στις αποσπάσεις... δλδ αυτός που έχει παίδι χειρίζεται καλύτερα τα προγράμματα της δ/νσης από τον πληροφορικό;


Συνάδελφε , η κάθε Δ/νση είναι μια υπηρεσία , που έχει συγκεκριμένη δομή , οργανόγραμμα και εργασίες που πρέπει να γίνουν. Για να είναι λειτουργική η υπηρεσία θα πρέπει να έχει μόνιμο προσωπικό. Δεν μπορείς ας πούμε στη μισθοδοσία να εναλλάσσεις κάθε χρόνο το υπάλληλο. Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί έτσι όπως χρησιμοποιούνται τώρα , επειδή οι περισσότεροι διοικητικοί έχουν συνταξιοδοτηθεί και δεν μπορούν να προσλάβουν άλλους αυτή τη στιγμή για κάθε προϊστάμενο είναι μερικώς αναντικατάστατοι. Ξέρουν το αντικείμενο εργασίας και αυτός δε θέλει να έχει μια υπηρεσία που δε θα λειτουργεί. Γι΄αυτό και υπάρχει η λίστα . Ως ένα σημείο είναι κατανοητό για τη λειτουργικότητα της υπηρεσίας, όμως είναι αλήθεια ότι εκεί ελοχεύει κάθε φορά η πολιτική τάξη που επιθυμεί να επιβάλει τα δικά της παιδιά.
 Από την άλλη εξυπηρετεί και τους εκπαιδευτικούς να υπάρχει η δυνατότητα απόσπασης. Σήμερα έχω ανάγκη να ειμαι εγώ αύριο μπορεί να έχεις ανάγκη εσύ. Μη τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα.
Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να υπάρχουν κριτήρια και προσοντολόγιο. Αυτό όμως αποκλείει ειδικότητες που δεν κολλούν σε καμιά υπηρεσία πχ. γυμναστές, μουσικούς,φυσικούς κλπ και ευνοείε άλλες όπως οικονομολόγους, πληροφορικούς κλπ. Αν πχ εγώ θέλω για λόγους ανάγκης απόσπαση και είμαι πληροφορικός πιο εύκολα μπορώ να πάρω απόσπαση από έναν γυμναστή γιατί θα μπορώ να κολλήσω σε μια εργασία και να προσφέρω. Ο γυμναστής ενδεχομένως να προβληματιστεί για το τι ακριβώς θα κάνει!

δε νομιζω ότι αποκλείεται κάποιος. όλες οι ειδικότητες μπορούν να έχουν πιστοποίηση υπολογιστών και αγγλικών και να παρακολουθησουν σεμινάρια διοικητκής υποστήριξης, δεν έχει να κάνει με την ειδικότητα! σίγουρα πάντως τις διευθύνσεις τις συμφέρει να έχουν μόνιμο προσωπικό, αλλά εμάς δε μας συμφέρει αυτό. Όμως, δε νομίζω ότι μια γραμματέας ΔΕ μαθαίνει τη γραμματειακή δουλειά πιο εύκολα από έναν πτυχιουχο ΠΕ!  εξαλλου ενας άξιος άνθρωπος με όρεξη μεσα σε λίγες μέρες μπορεί να μάθει να χειρίζεται τα πάντα. αλλά για να έχεις άξιους υπαλλήλους, πρέπει να κρίνεις προσόντα και όχι βύσμα ή οικογενεικούς λόγους!

Συνάδελφε , για να μην παρεξηγηθώ και φυσικά ο καθένας μπορεί αν θέλει να προσφέρει και να κάνει ευσυνείδητα τη δουλειά που του αναθέτουν. Μιλούσα για το πόσο κοντά στο αντικείμενο μπορεί να είναι κανείς σε συνάρτηση με τα κενά που υπάρχουν. Είναι ειδικότητες που πάντα βρίσκονται κενά για να κάνουν απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και άλλες που δεν πέφτει καρφίτσα σε κάποιους νομούς. 'Ενας φυσικός, φιλόλογος, μαθηματικός πιο εύκολα θα προτιμήσει να κάνει απόσπαση σε σχολείο του νομού που επιθυμεί ενώ ένας πληροφορικός ή οικονομολόγος ή κοινωνιολόγος κι αν κάνει αίτηση ξέρει ότι το πιο πιθανό είναι να μην πάρει την απόσπαση γιατί δεν υπάρχουν κενά. Έτσι θα μπει στο δίλημμα της επιλογής σχολείο και μακριά (με ότι προβλήματα έχει ο καθένας μας) ή απόσπαση σε φορέα με ότι συνεπάγεται αυτό. Και αν την πάρει την απόσπαση. Σπάνια ένας φυσικός θα επιλέξει το φορέα, έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:19 »

Αποσυνδεδεμένος surface

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 24, 2012, 07:29:36 μμ »
η διοικητική διαδικασία της εκπαίδευσης είναι εξίσου σημαντική με τη δουλειά μέσα στην τάξη, γι αυτό και όποιος αποσπάται σε μία τέτοια θέση θα πρέπει να έχει όραμα... γιατί ότι γίνεται στη Διεύθυνση μας αφορά όλους!!!
Αν πρέπει να είναι όλοι οι πίνακες με τους αιτούμενους για απόσπαση αναρτητέοι και φανεροί ας το προτείνουμε, κάποια ΔΔΕ θα κάνει την αρχή... το αίτημα του περιορισμού των νταραβεριζτήδων είναι πιο ώριμο από ποτε!!!

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 24, 2012, 10:30:51 μμ »
Οι εκπαιδευτικοί ανήκουν στα σχολεία. Οι διευθύνσεις θα μπορούσαν να έχουν εκπαιδευτικούς για θέματα που αφορούν την εκπαίδευση όπως υπεύθυνους προγραμμάτων και διάφορες άλλες τέτοιου είδους εργασίες. για διεκπεραίωση εγγράφων, πρωτόκολλα, αλληλογραφία και διάφορα άλλα σχετικά οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν καμία δουλειά να ασχολούνται με αυτά. υπάρχουν διοικητικοί υπάλληλοι διαφόρων βαθμίδων των οποίων η δουλειά είναι ακριβώς αυτή. είναι αδιανόητο να πληρώνεται εκπαιδευτικός για να ασχολείται με το πρωτόκολλο.
τώρα αν κάποιοι βολεύονται γιατί παίρνουν αποσπάσεις εκεί που τους βολεύει αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα. με τη λογική αυτή θα έπρεπε το υπουργείο περιβάλλοντος να στελεχώνεται με ΠΕ Περιβάλλοντος για να διεκπεραιώνει τις διοικητικές του υποθέσεις και το υπουργείο Γεωργίας με Γεωπόνους για να χτυπανε σφραγίδες.
Εκπαιδευτικοί μπορεί να απαιτούνται στις διευθύνσεις για θέματα σπουδών αλλά όχι για να ασχολούνται με διοικητικές εργασίες.   

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 25, 2012, 04:30:49 πμ »

Οι εκπαιδευτικοί απαιτούνται στις διευθύνσεις για θέματα εκπαιδευτικά και συνήθως αυτές κάνουν. Υπάρχουν και διοικητικοί εκεί.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:19 »

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 25, 2012, 09:10:59 πμ »
Είναι εύκολο κάποιος να κρίνει εκ του ασφαλούς. ειμαι σε διευθυνση τα δυο τελευταια χρονια και φετος αφου εκλεισαν και τα γραφεια ενα θα πω . οτι κανεις από εσάς που κρίνετε και κατακρινετε όλα αυτά δε θα μπορούσε να κάνει αυτή τη δουλεια. σημερα ξεκίνησε η αδεια μου 20 ημερων και μεχρι τώρα από τις 7 εως τις 3 δε σήκωνα κεφάλι ενω εσεις αγαπητοι συνάδελφοι, εχετε διακοπές από τα μέσα Ιουνίου και το ωράριό σας όλη τη χρονιά ήταν καλύτερο, καθώς και οι αργίες και οι διακοπές. και θα σας πω πως ισως δεν ειναι μόνο μέσο. εγω και τις δυο χρονια ήρθα μόνο με την πρόταση του διευιθυντή επειδή γνωρίζω το αντικείμενο. φέτος βέβεια ακούγονται πολλά και  δεν ξέρω τι θα γίνει.  καλή τυχη σε όσους έχουν κάνει αίτηση απόσπασης και για φορέα και φυσικά από πυσπε σε πυσπε.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 25, 2012, 10:32:39 πμ »
Ωραία, μπράβο, άντε να αρχίσουμε μεταξύ μας να πλακωνόμαστε πάλι.
αντί να υποστηριζόμαστε βγαίνει από τον καθένα μας μία επιθετικότητα, μία μιζέρια για το τί κάνει ο συνάδελφος, αν ξύνεται, πώς και πού ξύνεται, στο σχολείο ή στο γραφείο και ο εαυτός μας πάντα είναι ο καλυτερότερος έτσι;
άντε μετά να περιμένουμε κατανόηση από την υπόλοιπη κοινωνία στα αιτήματα/προβλήματά μας.
αν λέμε τέτοια μεταξύ μας φανταστείτε τι θα λένε οι υπόλοιποι για μας που δεν είναι εκπαιδευτικοί.
άντε, συγχίστηκα πρωί πρωί....

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 25, 2012, 11:18:42 πμ »
η διοικητική διαδικασία της εκπαίδευσης είναι εξίσου σημαντική με τη δουλειά μέσα στην τάξη, γι αυτό και όποιος αποσπάται σε μία τέτοια θέση θα πρέπει να έχει όραμα... γιατί ότι γίνεται στη Διεύθυνση μας αφορά όλους!!!
Αν πρέπει να είναι όλοι οι πίνακες με τους αιτούμενους για απόσπαση αναρτητέοι και φανεροί ας το προτείνουμε, κάποια ΔΔΕ θα κάνει την αρχή... το αίτημα του περιορισμού των νταραβεριζτήδων είναι πιο ώριμο από ποτε!!!


Συμφωνώ και επαυξάνω..
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 25, 2012, 12:13:13 μμ »
Είναι εύκολο κάποιος να κρίνει εκ του ασφαλούς. ειμαι σε διευθυνση τα δυο τελευταια χρονια και φετος αφου εκλεισαν και τα γραφεια ενα θα πω . οτι κανεις από εσάς που κρίνετε και κατακρινετε όλα αυτά δε θα μπορούσε να κάνει αυτή τη δουλεια. σημερα ξεκίνησε η αδεια μου 20 ημερων και μεχρι τώρα από τις 7 εως τις 3 δε σήκωνα κεφάλι ενω εσεις αγαπητοι συνάδελφοι, εχετε διακοπές από τα μέσα Ιουνίου και το ωράριό σας όλη τη χρονιά ήταν καλύτερο, καθώς και οι αργίες και οι διακοπές. και θα σας πω πως ισως δεν ειναι μόνο μέσο. εγω και τις δυο χρονια ήρθα μόνο με την πρόταση του διευιθυντή επειδή γνωρίζω το αντικείμενο. φέτος βέβεια ακούγονται πολλά και  δεν ξέρω τι θα γίνει.  καλή τυχη σε όσους έχουν κάνει αίτηση απόσπασης και για φορέα και φυσικά από πυσπε σε πυσπε.

 ::)

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 25, 2012, 12:56:24 μμ »
Φανταζεστε να μεταταξουν στις Διευθυνσεις Ββαθμιας και Αβαβμιας, και διπλα απο τα σπιτια τους,οσους περισσευουν απο τους συγχωνευμενους οργανισμους του ευρυτερου δημοσιου τομεα (καταλαβαινετε του κομματικου τομεα πασοκ-νδ) και οι εκπαιδευτικοι να μην μπορουν να αποσπουνται πλεον στις Διευθυνσεις??

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 25, 2012, 02:48:32 μμ »
Φανταζεστε να μεταταξουν στις Διευθυνσεις Ββαθμιας και Αβαβμιας, και διπλα απο τα σπιτια τους,οσους περισσευουν απο τους συγχωνευμενους οργανισμους του ευρυτερου δημοσιου τομεα (καταλαβαινετε του κομματικου τομεα πασοκ-νδ) και οι εκπαιδευτικοι να μην μπορουν να αποσπουνται πλεον στις Διευθυνσεις??

Τότε οι εκπαιδευτικοί θα παραμένουν στα σχολεία τους έχουν δεν έχουν ώρες, με τους "παχυλούς" τους μισθούς θα στέλνουν και στις οικογένειες τους να παιρνούν καλά. Επιπλέον θα διατίθενται σε όλη την περιφέρεια της περιοχής διορισμού τους έτσι για να κάνουν και καθημερινά ταξιδάκια. Γιατί αυτή είναι η δουλειά τους!!! Έτσι κάποιοι συνάδελφοι δε θα σχολούνται πλέον με τους βυσματικούς αποσπασμένους στους φορείς.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 25, 2012, 06:15:57 μμ »
Ωραία, μπράβο, άντε να αρχίσουμε μεταξύ μας να πλακωνόμαστε πάλι.
αντί να υποστηριζόμαστε βγαίνει από τον καθένα μας μία επιθετικότητα, μία μιζέρια για το τί κάνει ο συνάδελφος, αν ξύνεται, πώς και πού ξύνεται, στο σχολείο ή στο γραφείο και ο εαυτός μας πάντα είναι ο καλυτερότερος έτσι;
άντε μετά να περιμένουμε κατανόηση από την υπόλοιπη κοινωνία στα αιτήματα/προβλήματά μας.
αν λέμε τέτοια μεταξύ μας φανταστείτε τι θα λένε οι υπόλοιποι για μας που δεν είναι εκπαιδευτικοί.
άντε, συγχίστηκα πρωί πρωί....
++++++++++
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 26, 2012, 03:22:01 μμ »
mat τι κάνεις ; που βρίσκεσαι . συνομιλούσαμε κάποτε όταν περιμέναμε διορισμό. ;D

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:07:53 μμ »
Καλημέρα και καλή σχολική χρονιά σε όλους

Σας γράφω γιατί αντιμετωπίζω ένα τεράστιο δίλημμα. Καταρχάς είμαι ΠΕ19. Το δίλημμα είναι το εξής: να υπηρετήσω στην περιοχή τοποθέτησής μου (80 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου) και να πάρω 5 μόρια για φέτος στο σχολείο που τοποθετήθηκα ή να επιλέξω την λύση της 3ετούς απόσπασης σε ΚΕΠΛΗΝΕΤ στην πόλη διαμονής μου και 1 μόριο τον χρόνο?

Μέχρι τώρα προσπαθούσα να μαζέψω όσο περισσότερα μόρια μπορούσα αλλά μήπως τελικά όλο αυτό είναι μάταιο και εμείς της πληροφορικής είμαστε καταδικασμένοι οπότε να ζήσω το σήμερα? Άλλωστε με τιμή βενζίνης 1.8 δεν είναι καιρός για μετακινήσεις..

Περιμένω τις απόψεις σας και θα δώσω ακόμα περισσότερες διευκρινήσεις...
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος gkoikono

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Διευθύνσεις/Γραφεία
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:12:22 μμ »
Σε τέτοιους δύσκολους οικονομικά καιρούς , φίλε μου, άσε τα μόρια και κοίτα και την τσέπη σου.
Μόλις ανακάμψουμε (;;;) οικονομικά, το ξαναβλέπεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.