*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4368188 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15344 στις: Μάιος 17, 2015, 07:07:38 μμ »
Το δικό μας παράπονο δύο χρόνια ποιος το άκουγε; κανείς! Τώρα οι άλλοι έχουν παιδάκια διαλύονται οικογένειες σπαταλάνε λεφτά. Εκεί που είμασταν ήρθατε και είναι δύσκολο γιατί το γνωρίζουμε πολύ καλά δυο χρόνια τώρα.
Η αδικία γεννά αδικία και η βία γεννά βία. Λουζόμαστε όλοι το αποτέλεσμα συμπεριφορών όπως "να βολευτώ εγώ και έχει ο Θεός" "ας την βγάλουμε και φέτος" " τι με νοιάζει εμένα" Αυτό είναι μάθημα για όλους μόνο η δικαιοσύνη και αξιοκρατία και η εμπιστοσύνη μπορεί να δημιουργήσει υγιείς θεσμούς. Διαφορετικά θα ζούμε για πολλά χρόνια εμείς και τα παιδιά μας τέτοιες καταστάσεις που καθώς φαίνεται σε κανένα δεν αρέσουν. ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. ΑΣ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΜΕ.
Όχι ΤΗΕΑ 19. Εγώ ΔΕΝ ΣΕ ΑΔΙΚΗΣΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Από ό,τι καταλαβαίνω είσαι ΠΕ 19, ενώ εγώ ΠΕ 05. Πράγματι άλλοι της ειδικότητάς σου ίσως να σε αδίκησαν, όμως εγώ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΝΕΝΟΣ, θα το καταλάβετε επιτέλους ? Οι νέες ειδικότητες δεν προϋπήρχαμε και δεν διεκδικήσαμε θέσεις μετάθεσης. ΑΝΟΙΞΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ και δείτε την πραγματικότητα ΧΩΡΙΣ ΦΩΝΑΣΚΙΕΣ ΤΥΠΟΥ "η αδικία γεννά αδικία".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:05:04 »

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15345 στις: Μάιος 17, 2015, 07:10:17 μμ »
Παράθεση
Η εικόνα που παρουσιάζεται είναι απαράδεκτη. .............................
..........................

Εγω λοιπόν συμφωνώ να γίνει ανάκληση των μετατάξεων. ...........................
Όντως η εικόνα είναι απαράδεκτη από κάποιους "δήθεν" που δηλώνουν μεταταγμένοι και "θα χαρούν πολύ" αν γίνει ανάκληση των μετατάξεων σε διάφορα φόρουμ τελευταία. Εδώ σε αυτό το φόρουμ είσαι η πρώτη. Εύγε! Εγώ είμαι Αθμιος υφιστάμενης ειδικότητας και θέλω να μείνουν οι μεταταγμένοι γιατί δεν είναι σωστό να ζητάω μετάθεση και οργανική. Πως σου ακούγεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2015, 07:13:24 μμ από gkgian »

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15346 στις: Μάιος 17, 2015, 07:15:01 μμ »
Ενώ εσένα σου έταξαν οργανική οι φωστήρες οι αιρετοί σου; Δε νομίζω ότι θάπαιρνες ούτε φέτος.Γιατί οι αιρετοί θέλουν παρακάλια για να έχουν λόγο ύπαρξης. Έτσι λοιπόν πάλι απόσπαση θάπαιρνες και θα τον έπαιρνες τηλέφωνο μετά να τον ευχαριστήσεις αντί να τον ξεχ..@..σεις. Τόσα χρόνια που δεν είχε μεταταγμένους όσες οργανικές υπήρχαν τις πήρατε όλες αφού δεν έβγαζαν άλλες. Άλλες δεν είχε για σας.

Οι οργανικές θα δίνονταν ούτως ή άλλως στην Πρωτοβάθμια λόγω επέκτασης των ΕΑΕΠ που ξεκίνησε ως πιλοτικό πρόγραμμα. Στην αρχή ξεκίνησαν να δίνονται ως λειτουργικά κενά γιατί ακριβώς το πρόγραμμα είναι πιλοτικό.

Οι οργανικές αυτές λοιπόν δεν δημιουργήθηκαν για τους μεταταγμένους. Ήταν θέσεις που περίμεναν χρόνια οι Πρωτοβάθμιοι να δοθούν με την παγίωση του ωρολόγιου προγράμματος των ΕΑΕΠ.

Απλά τόσα χρόνια το υπουργείο δεν τις έδινε ως οργανικές γιατί βολευόταν με αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ που προσλαμβάνονταν ειδικά γι αυτούς τους τύπους σχολείων. Αν τα γέμιζε με μόνιμους, θα έπρεπε να προσλάβει αναπληρωτές από τον κρατικό προυπολογισμό για τα κλασσικά σχολεία με λεφτά που φυσικά δεν είχε.

Δεν έχετε ακούσει για περιπτώσεις που μόνιμος Πρωτοβάθμιος που κάλυπτε κενό σε ΕΑΕΠ, τον μετακινούσαν στη μέση της χρονιάς σε κλασσικό δημοτικό για να καλύψει το εκεί κενό και να δώσουν τη θέση του σε αναπληρωτή ΕΣΠΑ;


Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15347 στις: Μάιος 17, 2015, 07:20:37 μμ »
elenam μηπως πηρες τη θεση αλλου βθμιου που
1) εκανε με εθελοντικες που πηγαν στα σκουπίδια χωρις να το περιμενε
2) δεν εκανε αιτηση γιατι το ΠΥΣΔΕ του δεν εβγαλε πλεονασμα και μετα ως διαμαγειας σε άλλη φαση εβγαλε
3) ειχε οντως πιο πολλα μορια, εκανε και εμεινε με την ενσταση στο χερι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:05:04 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15348 στις: Μάιος 17, 2015, 07:20:53 μμ »
Για ξεκινήστε να τους παίρνετε τηλέφωνα να δείτε πως ηρεμούν. Εγώ πάντως έχω αρχίσει...

Ναι υποθετω τους φοβισες!!!!!
Τι ακουμε Θεε μου εδω μεσα!!! Να σαι καλα εσκασε το χειλακι μου λιγο!!!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15349 στις: Μάιος 17, 2015, 07:21:29 μμ »
Και να προσθέσω ότι ο νόμος των υποχρεωτικών μετατάξεων δεν αναφέρεται πουθενά σε ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ, αλλά σε ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ. Επίσης, ο πίνακας που είχε διαρεύσει λίγο πριν τις εκλογές με τις οργανικές θέσεις, οι οποίες ήταν ακριβώς όσοι και οι μεταταγμένοι, δημοσιεύθηκε καθαρά για προεκλογικούς λόγους, αφού ήταν σίγουρο ότι σε περίοδο εκλογών δεν πραγματοποιούνται υπηρεσιακές μεταβολές. Η απάτη από τις δύο προηγούμενες ηγεσίες δεν είχε τελειωμό...

Ας ελπίσουμε μόνο αυτή τη φορά να γίνει πράξη η εισήγηση για ανάκληση των μετατάξεων και να εφαρμοστεί μία διαφανής και αξιοκρατική διαδικασία. Επιτέλους ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΙΣΟΙ ΟΡΟΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2015, 07:25:36 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15350 στις: Μάιος 17, 2015, 07:24:42 μμ »
Η εικόνα που παρουσιάζεται είναι απαράδεκτη. Άκρως αντισυναδελφική. Ο καθένας προτείνει και θεωρεί σωστό αυτό που τον βολεύει. Είναι επίσης απαράδεκτο να κατηγορούμαστε συλλήβδην 3700 συνάδελφοι οτι είμαστε βύσματα...

Δηλαδή η κ. Περιστέρα (Μπέτυ) Μπατζιάνα που μετατάχθηκε με τη διαδικασια των υποχρεωτικών μετατάξεων και ως γνωστόν είναι η σύντροφος του πρωθυπουργού, κ. Τσίπρα, είναι βύσμα του Αρβανιτόπουλου, του Λοβέρδου, της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ και λοιπών μνημονιακών δυνάμεων;

Το ερώτημα απευθύνεται προς αυτούς που επιχειρούν να τσουβαλιάσουν συνολικά τους μεταταγμένους ως ανήκοντες σε συγκεκριμένο κομματικό χώρο ή αξιοποιήσαντες αθέμιτα διασυνδέσεις με την πολιτική εξουσία προκειμένου να μεταταχθούν...



Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15351 στις: Μάιος 17, 2015, 07:24:59 μμ »
Και ετσι να εγινε που ειναι ο δολος απο την πλευρα της συναδελφου;
Για τι να τιμωρηθει τωρα;
Δε θα σταματησετε τις προγραφες και τη λασπη ποτε πια;;
Κρυβεστε πισω απο ενα πληκτρολογιο και λετε οτι να ναι για ανθρωπους που δε γνωριζετε

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15352 στις: Μάιος 17, 2015, 07:25:28 μμ »
η vickykas εχει απολυτο δικιο γιατι στο φορουμ διαβαζα παλια ότι τα εαπ ηταν προορισμένα για μεταταγμένους λες και τα εαεπ δεν ανηκαν στην αθμια..

mariefrance οσα ασφαλιστικα κι αν κανετε, οσα δικαστηρια κι αν καναμε είναι θεμα πολιτικης βούλησης (δυστυχως θα επρεπε να υπαρχει κρατος)..

αυτό για την περιστερα το ρωτας για αστειο αν εβαλε βυσμα να υποθεσω

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15353 στις: Μάιος 17, 2015, 07:26:56 μμ »
Παράθεση
Οι οργανικές θα δίνονταν ούτως ή άλλως στην Πρωτοβάθμια λόγω επέκτασης των ΕΑΕΠ που ξεκίνησε ως πιλοτικό πρόγραμμα. Στην αρχή ξεκίνησαν να δίνονται ως λειτουργικά κενά γιατί ακριβώς το πρόγραμμα είναι πιλοτικό.

Οι οργανικές αυτές λοιπόν δεν δημιουργήθηκαν για τους μεταταγμένους. Ήταν θέσεις που περίμεναν χρόνια οι Πρωτοβάθμιοι να δοθούν με την παγίωση του ωρολόγιου προγράμματος των ΕΑΕΠ.

Απλά τόσα χρόνια το υπουργείο δεν τις έδινε ως οργανικές γιατί βολευόταν με αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ που προσλαμβάνονταν ειδικά γι αυτούς τους τύπους σχολείων. Αν τα γέμιζε με μόνιμους, θα έπρεπε να προσλάβει αναπληρωτές από τον κρατικό προυπολογισμό για τα κλασσικά σχολεία με λεφτά που φυσικά δεν είχε.

Δεν έχετε ακούσει για περιπτώσεις που μόνιμος Πρωτοβάθμιος που κάλυπτε κενό σε ΕΑΕΠ, τον μετακινούσαν στη μέση της χρονιάς σε κλασσικό δημοτικό για να καλύψει το εκεί κενό και να δώσουν τη θέση του σε αναπληρωτή ΕΣΠΑ;
Έχει σχολεία με λειτουργικά κενά πολλά. Θα μπορούσαν να τα δώσουν όλα οργανικά. Οι μεταταγμένοι δεν δουλεύουν όλοι μόνο στα ΕΑΕΠ. Έχει σχολεία πολλά. Απλά δεν βόλευε στους αιρετούς και σεις επαναπαυόσασταν στις αποσπάσεις που σας έδιναν.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15354 στις: Μάιος 17, 2015, 07:29:52 μμ »
η vickykas εχει απολυτο δικιο γιατι στο φορουμ διαβαζα παλια ότι τα εαπ ηταν προορισμένα για μεταταγμένους λες και τα εαεπ δεν ανηκαν στην αθμια..

mariefrance οσα ασφαλιστικα κι αν κανετε, οσα δικαστηρια κι αν καναμε είναι θεμα πολιτικης βούλησης (δυστυχως θα επρεπε να υπαρχει κρατος)..

αυτό για την περιστερα το ρωτας για αστειο αν εβαλε βυσμα να υποθεσω

Εσυ εκανες δικαστηριο για κατι που περιμενες και δεν πηρες.
Εγω εχω ΦΕΚ
Ρωτα κανεναν δικηγορο για το τι μπορει να πετυχω
Και γενικα κρατα μικρο καλαθι για το τι θα γινει τελικα...

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15355 στις: Μάιος 17, 2015, 07:33:30 μμ »
Μία παράνομη διοικητική πράξη μπορεί να ανακληθεί μόνο από το όργανο που την εξέδωσε. Δεν είναι η πρώτη φορά που θα συμβεί , αν συμβεί τελικά. τρομάζει βέβαια ο αριθμός των εκπαιδευτικών που θίγονται αλλά μπορεί να γίνει.
Νόμιμο είναι να συμβεί ανάκληση όλων των μετατάξεων είναι όμως εις όφελος της εκπαιδευτικής κοινότητας;
γνώμες εκατέρωθεν υπάρχουν άπειρες όμως θα πρέπει να εξετάσουμε τα οφέλη από μία τέτοια κίνηση. και κατά τη γνώμη μου το υπουργείο δεν κόπτεται να αποκαταστήσει τις κραυγαλέες αδικίες και το έκτρωμα του νόμου Αρβανιτόπουλου.
θεωρώ λάθος οι μεταταγμένοι να απαντούν με νομικούς όρους γιατί είναι χαμένοι από χέρι. θα πρέπει να μην διασαλευθεί η εκπαιδευτική ειρήνη αλλά ταυτόχρονα να περάσει το μήνυμα ότι όλο αυτό που έγινε είχε αδικημένους πάρα πολλούς και πρέπει να εξασφαλισθεί ότι δεν θα ξαναγίνει.
δεν θα αναλύσω τις παρανομίες που έγιναν γιατί είναι πάρα πολλές και γνωστές αλλά όποιος θέλει του δίνω και πιο αναλυτικά στοιχεία. υπάρχουν πολλές δίκες που έγιναν ή θα γίνουν στα διοικητικά δικαστήρια και πιθανόν να δικαιωθούν όλοι αυτοί που προσέφυγαν. τότε τι θα συμβεί; μπάχαλο και πάλι μπάχαλο.
για μένα πρέπει να συνεδριάσουν από κοινού ΔΟΕ ΟΛΜΕ και υπουργείο και να καταλήξουν σε μία ομόφωνη κοινή απόφαση.
Μόνο έτσι θα λυθεί το όλο θέμα .ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15356 στις: Μάιος 17, 2015, 07:35:57 μμ »
το υπουργειο δε βολευε να τα δωσει όλα οργανικα.
μαλιστα ο γραμματεας του κουρακη ειπε θα τηρηθεί αναλογικοτητα, ένα ποσοστο μον ο θα δοθεί
αν δεν καταλαβαίνεις γιατι το υπουργειο δε τα δινει όλα ψς οργανικα (δυστυχως)πες μου να στο εξηγησω
οι αποσπασεις είναι πλεον με μοριοδοτηση σε περιπτωση που δεν το γνωρίζεις αρα δε γλύφουμε κανεναν αιρετο
το αν θελουμε να παιρνουμε αποσπαση στην αθμια είναι δικαιωμα μας
και σας σας βολευε γιατι και σεις παιρνατε αποσπασεις στην αθμια

υγ¨το ΦΕΚ που μοιραζε κατά το δοκουν ο αρβανιτοπουλος το χαρακτηριζουν τωρα προερχομενο από παρανομη διοικητικη πραξη..

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15357 στις: Μάιος 17, 2015, 07:37:47 μμ »
Δε ξερω ποιον νομικο συμβουλευεσαι αλλα δεν ειναι κανενας μεταταγμενος χαμενος απο χερι.
Επισης αν η διαδικασια ηταν παρανομη να αποδωθουν ποινικες ευθυνες στους παρανομησαντες.
Τελος, δικαστηρια εγιναν υποθετω , που να δεις ποσα θα γινουν ακομα απο δω και μπρος ... εκει θα βρεθει το Υπουργειο προ δυσαρεστων εξελιξεων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161400
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.