*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 123727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #322 στις: Αύγουστος 07, 2009, 05:13:42 μμ »
LK, στη σελίδα του συναδέλφου Μαλλιαρού θα βρεις ένα αρχείο με τις βάσεις μεταθέσεων της τελευταίας δεκαετίας:
http://moriade.comli.com/

Παραθέτω την επισήμανση από την ίδια σελίδα:

Μια διευκρίνηση για νέους συναδέλφους: Οι βάσεις που υπάρχουν δεν προεξοφλούν την εξέλιξη για τα επόμενα χρόνια. Σε περιοχές όπου υπάρχει μια σταθερή στατιστικά μετακίνηση είναι ενδεικτικές. Για τις υπόλοιπες χρειάζεται να ξέρει κανείς και τι κενά διορισμών βγαίνουν διότι μπορεί σε μια περιοχή να ενδιαφερθεί μόνο ένας για μετάθεση με π.χ. 150 μόρια αλλά συγχρόνως να υπάρχουν και κενά για διορισμό. Σε συνδυασμό αυτό δείχνει ότι καθόλου δύσκολη για μετάθεση δεν είναι η περιοχή.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:37:13 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #323 στις: Αύγουστος 07, 2009, 05:16:09 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.  :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #324 στις: Αύγουστος 07, 2009, 05:19:24 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Νομίζω ότι είναι και η τελευταία μου απορία. Επιτέλους, νομίζω ότι το κατάλαβα το όλα θέμα του διορισμού και των μεταθέσεων. Ας πούμε ότι συγκεντρώνω τα μόρια και έρχομαι στην Αττική. Πότε θα μου δώσουν οργανική θέση; Πώς γίνεται αυτό;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #325 στις: Αύγουστος 07, 2009, 06:13:06 μμ »
συνήθως συνεδριάζουν μόνοι τους και σου λένε παίρνεις αυτό βάσει κοινωνικών κριτηρίων , αν τώρα μ αυτό είσαι ήσυχη ότι όλα γίνονται αντικειμενικά... :P
αν και νομίζω ότι προηγούνται οι σε διάθεση .
σίγουρα και οι πολύτεκνοι.
 

Μα ναι, βεβαια, ειμαι πολυ σιγουρη οτι ολα θα ειναι αντικειμενικα!!  ;D ;D
Για καλο και για κακο, κατσε να διοριστω και μετα θα παρω τηλ να τους ενημερωσω. Δινουμε πιστοπ. οικ. καταστ. οταν ορκιζομαστε για να ξερουν ποιοι εχουν οικογενεια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:37:13 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #326 στις: Αύγουστος 07, 2009, 06:26:52 μμ »
Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Νομίζω ότι είναι και η τελευταία μου απορία. Επιτέλους, νομίζω ότι το κατάλαβα το όλα θέμα του διορισμού και των μεταθέσεων. Ας πούμε ότι συγκεντρώνω τα μόρια και έρχομαι στην Αττική. Πότε θα μου δώσουν οργανική θέση; Πώς γίνεται αυτό;

Λίγο μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων, κατά τον Μάιο-Ιούνιο, οι δ/νσεις ανακοινώνουν τα οργανικά κενά για όσους έχουν έρθει με μετάθεση και για όσους παλιούς δεν έχουν οργανική. Η τοποθέτηση γίνεται με βάση τα μόρια (τα κριτήρια είναι τα ίδια με τις μεταθέσεις). Πάντως, στην Αττική είναι δύσκολο να πάρεις οργανική από την αρχή. Συνήθως περιμένεις 2-3 χρόνια, αλλά εξαρτάται από τα μόρια που έχεις και από το τι θα δηλώσεις. Σε ΕΠΑΛ π.χ. παίρνεις πιο εύκολα οργανική, γιατί πολλοί δεν τα δηλώνουν.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #327 στις: Αύγουστος 07, 2009, 06:51:22 μμ »
Αν δεν πιάνεις την περιοχή που θες, δηλαδή, συνεχίζεις να ζητάς μετάθεση για να βελτιώσεις τη θέση σου και μόλις νομίζεις ότι έχεις συγκεντρώσει τα μόρια ζητάς οργανική. Φαντάζομαι ότι την οργανική σου δεν μπορείς να την αλλάξεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #328 στις: Αύγουστος 07, 2009, 07:22:17 μμ »
Αν δεν πιάνεις την περιοχή που θες, δηλαδή, συνεχίζεις να ζητάς μετάθεση για να βελτιώσεις τη θέση σου και μόλις νομίζεις ότι έχεις συγκεντρώσει τα μόρια ζητάς οργανική.

Μάλλον μπερδεύτηκες λιγάκι  :-\
Λοιπόν... Έστω ότι του χρόνου παίρνεις μετάθεση στη Γ΄Αθήνας (αυτό θα το μάθεις κατά τον Απρίλιο-Μάιο). Η δ/νση της Γ΄Αθήνας θα ανακοινώσει οργανικά κενά λίγο μετά (Μάιο-Ιούνιο). Εσύ θα κάνεις αίτηση για οργανική και θα δηλώσεις κενά με τη σειρά που τα θέλεις. Το ίδιο θα κάνουν και οι άλλοι που πήραν μετάθεση στη Γ΄Αθήνας, καθώς και όσοι είναι εκεί από τις προηγούμενες χρονιές, αλλά δεν έχουν οργανική. Αν έχεις περισσότερα μόρια (από τα σχολεία που έχεις υπηρετήσει, από το γάμο, τα παιδιά, κλπ) σε σύγκριση με τους άλλους που θα κάνουν αίτηση, θα πάρεις οργανική. Αν όχι, που είναι και το πιθανότερο, θα παραμείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ Γ΄Αθήνας και θα τοποθετηθείς σε κάποιο λειτουργικό κενό της περιοχής. Την επόμενη χρονιά, την ίδια περίοδο, θα κάνεις πάλι αίτηση για οργανική, κ.ο.κ.

Παράθεση
Φαντάζομαι ότι την οργανική σου δεν μπορείς να την αλλάξεις.

Μπορείς να την αλλάξεις ζητώντας βελτίωση θέσης (τα είχαμε πει και σε άλλο τόπικ  :) ). Πρέπει, όμως, να υπηρετήσεις έναν χρόνο την οργανική σου.


Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #329 στις: Αύγουστος 07, 2009, 07:28:21 μμ »
Τώρα τα κατάλαβα όλα, νομίζω.  ;D Ευχαριστώ πολύ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #330 στις: Αύγουστος 08, 2009, 10:39:52 πμ »
Αν δεν πιάνεις την περιοχή που θες, δηλαδή, συνεχίζεις να ζητάς μετάθεση για να βελτιώσεις τη θέση σου και μόλις νομίζεις ότι έχεις συγκεντρώσει τα μόρια ζητάς οργανική.

Μάλλον μπερδεύτηκες λιγάκι  :-\
Λοιπόν... Έστω ότι του χρόνου παίρνεις μετάθεση στη Γ΄Αθήνας (αυτό θα το μάθεις κατά τον Απρίλιο-Μάιο). Η δ/νση της Γ΄Αθήνας θα ανακοινώσει οργανικά κενά λίγο μετά (Μάιο-Ιούνιο). Εσύ θα κάνεις αίτηση για οργανική και θα δηλώσεις κενά με τη σειρά που τα θέλεις. Το ίδιο θα κάνουν και οι άλλοι που πήραν μετάθεση στη Γ΄Αθήνας, καθώς και όσοι είναι εκεί από τις προηγούμενες χρονιές, αλλά δεν έχουν οργανική. Αν έχεις περισσότερα μόρια (από τα σχολεία που έχεις υπηρετήσει, από το γάμο, τα παιδιά, κλπ) σε σύγκριση με τους άλλους που θα κάνουν αίτηση, θα πάρεις οργανική. Αν όχι, που είναι και το πιθανότερο, θα παραμείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ Γ΄Αθήνας και θα τοποθετηθείς σε κάποιο λειτουργικό κενό της περιοχής. Την επόμενη χρονιά, την ίδια περίοδο, θα κάνεις πάλι αίτηση για οργανική, κ.ο.κ.

Παράθεση
Φαντάζομαι ότι την οργανική σου δεν μπορείς να την αλλάξεις.

Μπορείς να την αλλάξεις ζητώντας βελτίωση θέσης (τα είχαμε πει και σε άλλο τόπικ  :) ). Πρέπει, όμως, να υπηρετήσεις έναν χρόνο την οργανική σου.



αν δεν πιάσεις βάση μετάθεσης  για μια περιοχή, μπορείς να κάνεις αίτηση ξανά για μετάθεση κάθε Νοέμβριο ?

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #331 στις: Αύγουστος 08, 2009, 10:42:27 πμ »
αν δεν πιάσεις βάση μετάθεσης  για μια περιοχή, μπορείς να κάνεις αίτηση ξανά για μετάθεση κάθε Νοέμβριο ?
Ναι.

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #332 στις: Αύγουστος 08, 2009, 11:51:37 πμ »
Το τριτο παιδι πριμοδοτειται με περισσοτερα μορια για τις μεταθεσεις;Σας ρωταω γιατι ενας ξαδερφος του αντρα μου που διοριζεται φετος με το 30μηνο ισχυριζεται οτι το τριτο παιδι που απεκτησε θα τον φερει κατευθειαν στο μερος του.Ειναι αυτο δυνατον;

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #333 στις: Αύγουστος 08, 2009, 12:02:19 μμ »
Το τριτο παιδι πριμοδοτειται με περισσοτερα μορια για τις μεταθεσεις;Σας ρωταω γιατι ενας ξαδερφος του αντρα μου που διοριζεται φετος με το 30μηνο ισχυριζεται οτι το τριτο παιδι που απεκτησε θα τον φερει κατευθειαν στο μερος του.Ειναι αυτο δυνατον;
στις μεταθεσεις το καθε παιδι (απο τα δυο πρωτα ) δινει 4 μορια,αν ομως εχεις τρια τοτε δεν παιρνεις 12 αλλα 14 μορια.Αυτο βεβαια δε σημαινει κι οτι θα παει κατευθειαν σπιτι του

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #334 στις: Αύγουστος 08, 2009, 12:10:19 μμ »
Το τριτο παιδι πριμοδοτειται με περισσοτερα μορια για τις μεταθεσεις;Σας ρωταω γιατι ενας ξαδερφος του αντρα μου που διοριζεται φετος με το 30μηνο ισχυριζεται οτι το τριτο παιδι που απεκτησε θα τον φερει κατευθειαν στο μερος του.Ειναι αυτο δυνατον;
στις μεταθεσεις το καθε παιδι (απο τα δυο πρωτα ) δινει 4 μορια,αν ομως εχεις τρια τοτε δεν παιρνεις 12 αλλα 14 μορια.Αυτο βεβαια δε σημαινει κι οτι θα παει κατευθειαν σπιτι του
Ευχαριστω για την ενημερωση.Απλα αντιληφθηκα οτι πονταρει πολυ και στα μορια προυπηρεσιας,γιατι αυτη ησιγουρια μου εδωσε την εντυπωση οτι υπαρχει καποια νεα ρυθμιση για τους τριτεκνους.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #335 στις: Αύγουστος 14, 2009, 08:32:33 πμ »
Καλημέρα. Πρωινή-πρωινή με απορίες πάλι. Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Διορίστηκα στην Περιοχή Λασιθίου Β', όπου τα σχολεία έχουν 4 και 6 μόρια. Είμαι παντρεμένη μ' ένα παιδί. Πόσα μόρια θα έχω σ' ένα χρόνο; Για να υπολογίσω τα μόρια σε μια τριετία, προσθέτω τα μόρια των σχολείων, τα μόρια γάμου  και τα μόρια για τα παιδιά; Πόσα είναι τα μόρια γάμου και τα μόρια για κάθε παιδί;

Είχατε πει ότι το Νοέμβρη θα πρέπει να κάνουμε αίτηση για μετάθεση. Πόσες επιλογές έχουμε; Αν δεν πιάσω καμία επιλογή, πού θα με στείλουν; Θα παραμείνω στο ίδιο σχολείο;
Τέλος, για να πάρω οργανική κάποια στιγμή είναι άλλη διαδικασία; Πρέπει να συμπληρώσω τη δοκιμαστική περίοδο της διετίας; Πάει και κει με μόρια; Η μετάθεση γίνεται σε λειτουργική θέση;

Βοήθεια, έχω μπλεχτεί! :'( :'(

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161786
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.