*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 7272 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 08:34:07 πμ »
Δεν κατάλαβα ποτέ την λογική του Υπουργείου για τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους .Υπάρχουν άλλοι τρόποι να βοηθηθούν αυτοί που έχουν ανάγκη οικονομική.Υπάρχει ένα ασυμβίβαστο  στην όλη υπόθεση .Με τον ΑΣΕΠ ας πούμε ότι το Υπουργείο ψάχνει να βρεί τους ικανότερους .Με την εισαγωγή των πολύτεκνων άνευ όρων

Πραγματικα διορισμος ανευ ορων! Κι ας πουμε οτι το Υπουργειο προσπαθει να λυσει το προβλημα υπογεννητικοτητας της χωρας... γιατι αυτο γινεται μονο με τους εκπαιδευτικους και δεν κανουν ετσι τις προσληψεις και στ' αλλα υπουργεια? Μηπως γιατι ολοι τους γνωριζουν οτι ο μονος χωρος που τους παιρνει να διοριζουν μεγαλους αριθμους ατομων χωρις προσοντα ειναι η εκπαιδευση? Εκει εχουμε καταντησει! Να απαξιωνει και να σαμποταρει τη δημοσια εκπαιδευση το ιδιο το Υπουργειο! Μονο για τις ψηφους των τριτεκνων και πολυτεκνων νοιαζονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:12:40 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 01:29:53 μμ »
Παιδιά αυτό το ζήτημα με τρίτεκνους και πολύτεκνους είναι πράγματι εξοργιστικό. Δηλαδή, από πότε το "εποικοδομητικό" sex ήταν κριτήριο του καλού και άξιου για διορισμό εκπαιδευτικού;

Κατά πόσο "μας παίρνει" να διαμαρτυρηθούμε σαν σύλλογος; Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να κερδίσουμε κάτι;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 02:21:58 μμ »
Kαλησπέρα!Ξέρετε πόσοι έχουν 2 παιδιά και κάνουν και τρίτο για να κληθούν ως αναπληρωτές;Πολλοί!Μεγάλο θέμα αυτό των τριτέκνων και πολυτέκνων.Το υπουργείο θα μπορούσε να τους παίρνει αλλά να προβλέπονται ξεχωριστές θέσεις γι' αυτούς.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 03:09:57 μμ »
Παιδιά αυτό το ζήτημα με τρίτεκνους και πολύτεκνους είναι πράγματι εξοργιστικό. Δηλαδή, από πότε το "εποικοδομητικό" sex ήταν κριτήριο του καλού και άξιου για διορισμό εκπαιδευτικού;

Κατά πόσο "μας παίρνει" να διαμαρτυρηθούμε σαν σύλλογος; Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να κερδίσουμε κάτι;

Δεν νομίζω ότι οφείλουμε να διαμαρτυρηθούμε για την ύπαρξη κοινωνικών κριτηρίων στον διορισμό εκπαιδευτικών. Αν μη τι άλλο, οφείλουμε να διαμαρτυρηθούμε για την έλλειψη κοινωνικών παροχών γενικότερα. Αν κάνουμε κάτι συλλογικά, θα ήταν καλύτερο να στρέφεται προς την κατεύθυνση περισσότερων διορισμών μονίμων, και όχι προς μια κατεύθυνση του "ποιος θα πάει αναπληρωτής". Εξάλλου, μπορεί εγώ να μην είμαι τρίτεκνη, αλλά έχω αρκετούς φίλους με τους οποίους είμαστε μαζί στην προσπάθεια αυτή. Το τελευταίο που θα ήθελα είναι να ανοίξουμε άλλο ένα μέτωπο ανάμεσα στους πολύτεκνους/τρίτεκνους αδιόριστους και τους υπόλοιπους αδιόριστους. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε!

Περισσότεροι διορισμοί μονίμων καθηγητών. Οτιδήποτε άλλο είναι πρόσκαιρο μέτρο που δεν λύνει το πρόβλημα ούτε των αδιορίστων εκπαιδευτικών συνολικά, ούτε το πρόβλημα του εκπαιδευτικού μας συστήματος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:12:40 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 03:58:55 μμ »
Παιδιά αυτό το ζήτημα με τρίτεκνους και πολύτεκνους είναι πράγματι εξοργιστικό. Δηλαδή, από πότε το "εποικοδομητικό" sex ήταν κριτήριο του καλού και άξιου για διορισμό εκπαιδευτικού;

Κατά πόσο "μας παίρνει" να διαμαρτυρηθούμε σαν σύλλογος; Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να κερδίσουμε κάτι;

Δεν νομίζω ότι οφείλουμε να διαμαρτυρηθούμε για την ύπαρξη κοινωνικών κριτηρίων στον διορισμό εκπαιδευτικών. Αν μη τι άλλο, οφείλουμε να διαμαρτυρηθούμε για την έλλειψη κοινωνικών παροχών γενικότερα. Αν κάνουμε κάτι συλλογικά, θα ήταν καλύτερο να στρέφεται προς την κατεύθυνση περισσότερων διορισμών μονίμων, και όχι προς μια κατεύθυνση του "ποιος θα πάει αναπληρωτής".

Η εισαγωγή των 3τέκνων θα έπρεπε να γίνει υπό όρους. Και εξηγούμαι:
Έχω παράδειγμα γυναίκας (μαθηματικού) που προσλήφθηκε σε τράπεζα (σε καλή θέση) πριν από 14(!!!) χρόνια. Αυτή τη στιγμή της έχει γίνει έμμονη ιδέα το καθηγητιλίκι και ήδη μπερδεύτηκε με τις ΠΔΣ!
Η ιστορία με τους τρίτεκνους δεν έχει να κάνει μόνο με τους ανθρώπους που ανήκαν στο χώρο έτσι κι αλλιώς. Έχει να κάνει και μ'αυτούς που χρησιμοποιούν τη ρύθμιση κάνοντας ακόμη ένα παιδί που δεν θα ήθελαν σε άλλη περίπτωση, αλλά και μ'αυτούς που χρησιμοποιούν τη ρύθμιση αφήνοντας μια ήδη χαραγμένη επαγγελματική πορεία...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 05:55:54 μμ »
Δεν νομίζω ότι οφείλουμε να διαμαρτυρηθούμε για την ύπαρξη κοινωνικών κριτηρίων στον διορισμό εκπαιδευτικών. Αν μη τι άλλο, οφείλουμε να διαμαρτυρηθούμε για την έλλειψη κοινωνικών παροχών γενικότερα.

Συμφωνω μ'αυτο. Το δικο μου θεμα ειναι οτι αν λαμβανουν υποψιν τα κοινωνικα κριτηρια στο διορισμο, τοτε επρεπε αυτα να αφορουν ΟΛΟΥΣ τους εκπαιδευτικους κι οχι μονο τους πολυτεκνους. Γιατι να μη διοριζεται μονιμος ενας καθηγητης με καλο βαθμο πτυχιου, επιτυχια στον ΑΣΕΠ και δυο παιδια και να μονιμοποιειται πολυτεκνος καθηγητης που πηρε το πτυχιο με 5 κι ουτε καν εδωσε ΑΣΕΠ? Να ελεγα οτι μιλαμε για την προσληψη πολυτεκνων απο διαφορετικο Υπουργειο ως υπαλληλων με διαφορετικα καθηκοντα, παει καλα, αλλά εδω μιλαμε για την προσληψη καθηγητων! Θα ηθελα να ρωτησω ευθεως τον κυριο Καραμανλη αν εκεινος θα προσλαμβανε τον πρωτο ή τον δευτερο απο τους καθηγητες του παραδειγματος μου για καθηγητη του ΔΙΚΟΥ του παιδιου. >:(

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 11:47:33 μμ »
Συμφωνώ απολύτως utenar,

Αποσυνδεδεμένος kristin2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • kranidi for ever
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 08:36:26 μμ »
Το ενδεχόμενο ο Σχεδιαστής να θέλει τους αξιότερους καθηγητές, το εξετάζει κανείς ?
Αμαν πια με την ... αναπαραγωγική ικανότητα, την παλαιότητα ωσάν το κρασί και διάφορα άλλα !
Νισάφι......
Ντε και καλά να προσλάβουμε εφέτος μια άχρηστη επειδή έχει 2 παιδιά !!! Τι φταίμε ? εμείς της τα κάναμε ?

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 10:37:49 μμ »
συμφωνώ απολύτως!!!!!!!!!!!! είμαι κατά της πρόσληψης πολύτεκνων!!!!!! και τρίτεκνων!!!!!!!!!!!!!
όλοι αντί να διαβάζουν και να επιμορφώνονται κάνουν παιδια΄το ένα πίσω από το άλλο για να διοριστούν !!!!!!!!!!!!!!! τι σόι εκπαιδευτικούς επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!!!! θέλει αυτό το υπουργείο!!!!!!!!!!! εάν θέλει να κάνει κοινωνική πολιτική τότε ας το ονομάσουμε υπουργείο κοινωνικής πρόνοιας και όχι παιδέιας  ΕΛΕΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 11:06:39 μμ »
Συμφωνω με aeee απολυτως!
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 11:23:49 μμ »
1ον: Είμαι από Ημαθία και τελείωσα στο Ηράκλειο, ας βάλουμε και ένα κριτήριο σύμφωνα με το οποίο αυτοί που σπούδασαν
μακριά  και θα παίρνουν πιο πολλές ώρες και θα παίρνουν κάθε χρόνο Π.Δ.Σ..

2ον: Έχω ένα φίλο που είναι Σμηναγός και τον παρακαλάω να με πάρει και να κάνουμε 4 παιδιά.
Και εγώ θα διοριστώ και αυτός θα πάρει το αμετάθετο.

Όσο αστεία και αν ακούγονται αυτά ξέρω ζευγάρια που αντέδρασαν έτσι.

Σκεφτείτε μία γυναίκα που έχει τις υποχρεώσεις μίας οικογένειας έστω και με 2 παιδιά, να πρέπει να λείπει όλο το απόγευμα από το σπίτι για να κάνει φροντιστήρια?

Αν αυτός που θα μου πάρει την Π.Δ.Σ. ορκίστηκε ένα χρόνο πριν ή ένα χρόνο μετά από εμένα (2005),
λίγο με νοιάζει.
Αυτό που με τρελαίνει είναι να βλέπω διορισμένους που έχουν ξεσκιστεί στα ιδιαίτερα,ακόμα και τώρα,να λυσάνε για ένα 2ωρο πρόσθετη.
Συγνώμη,αλλά θεωρώ ότι είναι κατάντια στα 45 του κάποιος με το προφίλ που ανέλυσα παραπάνω, να απαιτεί να πάρει 15 ευρώ τη βδομάδα παραπάνω.










Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 11:28:15 μμ »
Συμφωνώ φούλ απολύτως με aeee και leti77  8)

Αποσυνδεδεμένος kristin2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • kranidi for ever
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 04:02:22 πμ »

Σκεφτείτε μία γυναίκα που έχει τις υποχρεώσεις μίας οικογένειας έστω και με 2 παιδιά, να πρέπει να λείπει όλο το απόγευμα από το σπίτι για να κάνει φροντιστήρια?

Aν της αρέσει ! Αν όχι, να καθήσει σπίτι να φτιάχνει στιφάδο !

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 12:58:49 μμ »
Ξεχνάμε, συνάδελφοι, κάτι βασικό. Εφόσον όλοι έχουμε πτυχίο, ξεκινάμε από τη βάση ότι όλοι έχουμε τις στοιχειώδεις ικανότητες να διδάξουμε. Κατά τη γνώμη μου, ο ΑΣΕΠ δεν αποδεικνύει τίποτα ως προς τις ικανότητες ενός εκπαιδευτικού να μπει μέσα σε τάξη και να φέρει σε πέρας τους στόχους που θέτει. (Και ειδικά για εμάς τους φιλολόγους, με τις συνεχείς αλλαγές βιβλίων, ούτε στο γνωστικό αποδεικνύει και πολλά...).

Εάν μπούμε σε μια λογική ότι το πτυχίο από μόνο του δεν μας καθιστά ικανούς να διδάξουμε, τότε αναιρούμε τα ίδια μας τα δικαιώματα. Αναιρούμε τους ίδιους μας τους εαυτούς. Τα επαγγελματικά μας δικαιώματα βρίσκονται στο πτυχίο και καλά κάνουν. Μόνο με μαζικούς διορισμούς θα λυθεί το πρόβλημα μας. Εκτός και αν αρχίσουμε να θέλουμε παραπάνω μετεκπαιδεύσεις και σεμινάρια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο είναι ικανοί να μας βάλουν να πληρώνουμε από την τσέπη μας, μπας και διοριστούμε κάποια στιγμή!

Μόνο το πτυχίο φτάνει! Ή τουλάχιστον, αυτό πρέπει να διεκδικούμε! Διορισμούς μόνο με το πτυχίο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.