*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 712719 φορές)

Marphil και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος στρατηγοσ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3192 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 06:10:46 μμ »
Συγγνώμη για το άσχετο θέμα. Ψάχνω τους πινακες επιτυχόντων του ΑΣΕΠ 2008 προκήρυξη 2Π για τον κλάδο ΠΕ02.Το ασεπ τον έχει εξαφανίσει.
Θα εκτιμούσα αν κάποιο μέλος τον ανέβαζε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:30 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3193 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 06:18:13 μμ »
Συγγνώμη για το άσχετο θέμα. Ψάχνω τους πινακες επιτυχόντων του ΑΣΕΠ 2008 προκήρυξη 2Π για τον κλάδο ΠΕ02.Το ασεπ τον έχει εξαφανίσει.
Θα εκτιμούσα αν κάποιο μέλος τον ανέβαζε.
https://www.pde.gr/index.php?page=865

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3194 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 06:28:20 μμ »
ανάλογα με το εκλογικό αποτέλεσμα θα δούμε τι θα μείνει , τι θα καταργηθεί με τροπολογίες / καταργήσεις / στην πράξη κλπ. άλλη συζήτηση. για την πρεμούρα μέχρι 28/2 δεν έχω καταλάβει (αναφορά σε φάση της διαδικασίας και όχι πχ σε κατάληξη της διαδικασίας, δηλαδή πράξη μονιμοποίησης. όχι ότι ξέρουν τι τους γίνεται και σχεδιάζουν αλλά λέω...εκτός αν είναι μέρος της στρατηγικής "κρατάω εγκλωβισμένους" για ψηφαλάκια, σε συμβούλους και ΔΣΜ πιάνει, σε νεοδιόριστους με την καμία ! )

TI ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;;;

ΕΣΠΑ
ΕΣΠΑ
ΕΣΠΑ
ΕΣΠΑ

Προσπαθούν να κλείσουν τα έργα της αξιολόγησης εκπαιδευτικών, και να απορροφήσουν τα λεφτάκια, πριν φύγουν από την εξουσία...

https://www.youtube.com/watch?v=OaeaUuftupc

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2023, 06:55:45 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος στρατηγοσ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3195 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 06:35:09 μμ »
Leon ευχαριστώ πολυ.
Ωστόσο δεν ανοίγουν προφανώς γιατί έχουν κατέβει από το site του Ασέπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:30 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3196 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 06:46:30 μμ »
μόλις παρακολουθησα τηλεδιάσκεψη με σχολικό σύμβουλο που θα ειναι συντονιστές εκπ/ικου έργου στην κεντρική Ελλάδα. Το θέμα της η διαχείριση της σχ. τάξης Πολλοί καθηγητές σε ΕΠΑΛ του είπαν ότι έχουν πολλά προβλήματα . Εδειξε μέγιστη κατανόηση και είπε πως την γνωρίζει την κατάσταση των ΕΠΑΛ, ''κάντε ότι μπορείτε'', είπε συγκαταβατικά  :)

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3197 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 06:49:40 μμ »
Εδειξε μέγιστη κατανόηση και είπε πως την γνωρίζει την κατάσταση των ΕΠΑΛ, ''κάντε ότι μπορείτε'', είπε συγκαταβατικά  :)

Αν είναι εμείς μόνο να πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε, αυτόν γιατί τον πληρώνουν;
Aυτός κάνει ότι μπορεί;
Καμιά διδασκαλία θα έρθει να κάνει στα ΕΠΑΛ, να τον δούμε πως συμπεριφέρεται και να πάρουμε παράδειγμα για το πως να διδάσκουμε και εμείς;
Ή μήπως δεν μπορεί;
Μήπως μόνο να κρίνει και να σχολιάζει θέλει; Όσοι είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λένε!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2023, 06:58:17 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3198 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 07:01:14 μμ »
TI ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;;;

ΕΣΠΑ
ΕΣΠΑ
ΕΣΠΑ
ΕΣΠΑ

Προσπαθούν να κλείσουν τα έργα της αξιολόγησης εκπαιδευτικών, και να απορροφήσουν τα λεφτάκια, πριν φύγουν από την εξουσία...

https://www.youtube.com/watch?v=OaeaUuftupc

Άτομο που παρακολουθεί εκ του σύνεγγυς (όχι εκ των έσω) τα σχετικά, μου είπε ότι ο σκοπός πρωτίστως είναι να καταγράφουν κάποιες αξιολογήσεις σε πλατφόρμα, προφανώς για να ολοκληρωθεί το έργο.

Κάποιοι που γνωρίζουν λοιπόν, εκτιμούν ότι σ αυτή τη φάση είναι προσχηματικό, για ψήφους και για το κονδύλι, και είναι πιθανό να μην τραβήξει (ή ίσως πάλι προσχηματικά να αξιολογηθούν μελλοντικά όσοι θέλουν κάποια θέση).

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3199 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 07:15:55 μμ »
Με την εισαγωγική επιμόρφωση των νεοδιόριστων τι έγινε;

Αποσυνδεδεμένος derosi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3200 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 07:18:38 μμ »
Πώς βλέπετε την τροπολογία που κατέθεσε προχθές το ΚΚΕ για την κατάργηση της αξιολόγησης των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών (και άλλων θεμάτων);
Θα έχει κάποιο αποτέλεσμα;

https://e-wall.net/32582/kke-tropologia-gia-tous-neodioristous-na-stamatisei-tora-i-omiria-tous/

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3201 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 07:20:41 μμ »
Αγαπω ΚΚΕ…
Οχι γενικα. Ειδικα το αγαπω!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3202 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 07:59:19 μμ »
Ποιος να την λάβει υπόψη, η Κεραμέως; Ας γελάσω....

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3203 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 09:02:52 μμ »
Πριν από πολλές σελίδες το μέλος Debaser έγραψε ένα σπουδαίο σχόλιο, το οποίο αν και δεν κατέληγε σε ξεκάθαρη τοποθέτηση ήταν περιεκτικότατο και προσωπικά τον ευχαριστώ που για λίγο δεν ένιωσα μόνη. Οι δικές μου σκέψεις είναι κοντά σε αυτές.
Δεν απαντώ στο ψευτοδίλημμα της αξιολόγησης ναι ή όχι και σίγουρα δεν είναι επειδή δεν ξέρω ή δεν απαντώ. Το δημόσιο πάσχει στην Ελλάδα και δεν μπορούν να απολυθούν άνθρωποι που δεν κάνουν καλά την δουλειά τους σχεδόν με κανένα τρόπο και δεν είναι δίκαιο. Από την άλλοι μπαίνουν στα πανεπιστήμια άνθρωποι που δεν έπρεπε να μπουν και βγαίνουν στην αγορά εργασίας, ενώ δεν έπρεπε να βγουν. Άλλοι διορίζονται με κοινωνικά κριτήρια αντί να επιδοτούνται σε βάρος των άλλων. Άλλοι έχουν τρελαθεί στα πληρωμένα μεταπτυχιακά, τα δήθεν προσόντα. Άλλοι πραγματικά προσοντούχοι είναι μια ζωή στα φροντιστήρια και περιμένουν να γεράσουν.
Αξιολόγηση λειτουργήματος δεν μπορεί να γίνει τελικά. Μόνο το γνωστικό κομμάτι μπορεί να αξιολογηθεί και αυτό στο πανεπιστήμιο και μόνο. Η μεταδοτικότητα αξιολογείται μόνο από τους μαθητές και αυτοί εκτός του ότι είναι ανήλικοι για να ερωτηθούν δεν μπορούν να βαθμολογήσουν σαν ενήλικοι κι ας ξέρουν αν αξίζει ο καθένας μας ή όχι. Ο καθένας που θα δει μερικά λεπτά μαθήματος (που ο ίδιος δεν κάνει) και δεν έχει αξιολογηθεί σε αυτό πρώτα ο ίδιος να πει τι; Αρχικά δεν γνωρίζει την τάξη και τις ανάγκες της. Κάνουμε το ίδιο μάθημα σε κάθε τμήμα και δεν το ξέρω; Δεν λαμβάνουμε τίποτα υπόψη εκτός από την ενότητα που κάνουμε; Εύστοχα παραδείγματα έδωσε η Έσπερος, βάζοντας και τον εαυτό της μέσα σε αυτά. Για να μιλήσω ειλικρινά, ανήκω στην ίδια κατηγορία, αυτών που ξέρουν τι ζητούν οι εξεταστές και λογικά δεν θα είχα κανένα θέμα να αξιολογηθώ όχι καλά αλλά άριστα. Έχω ήδη αξιολογηθεί (γιατί αξιολόγηση ήταν οι γραπτές εξετάσεις που δώσαμε, δεν ήταν τρόπος πρόσληψης μόνο, άσχετα αν ήταν κι εκείνη μια κακή αξιολόγηση) και ξέρω τι ζητούν, η αδικία όμως, τα κρυφά κίνητρα και η ζημιά σε άξιους συναδέλφους μου είναι λόγος θυμού και δικού μου. Προσωπικά θα δεχτώ να παρακολουθήσει το μάθημά μου όποιος έρθει ταπεινά να μου το ζητήσει, αφού μου δείξει το βιογραφικό του ώστε να το συγκρίνω με το δικό μου. Δεν έχω κάτι να κρύψω ή να φοβηθώ, θα δεχόμουν και γονέα ακόμη αν με τα δυο αυτά στοιχεία μου το ζητούσε και του το επέτρεπαν βέβαια.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Συνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 575
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3205 στις: Φεβρουάριος 10, 2023, 11:58:51 πμ »
Στο ΦΕΚ αναγράφεται:
"2. Οι αξιολογούμενοι το αργότερο μέχρι τη συζήτηση προετοιμασίας με τον αξιολογητή τους θα
πρέπει να έχουν καταχωρίσει στην ειδική ψηφιακή εφαρμογή όσα αναφέρονται στο άρθρο 9 της
υπό στοιχεία 9950/ΓΔ5/27.1.2023 Κοινής Υπουργικής Απόφασης (Β’ 388).
3. Ο/Η Σύμβουλος Εκπαίδευσης, ως αξιολογητής, οφείλει μέχρι τις 20/02/2023 να
δρομολογήσει και να εκκινήσει τη διαδικασία της παρ. 4 του άρθρου 11 της προαναφερθείσας
Κ.Υ.Α. ώστε μέχρι τις 28/02/2023 να έχει εκκινήσει η διαδικασία παρατήρησης της πρώτης
διδασκαλίας των εκπαιδευτικών της περιοχής ευθύνης του/της"

Βάσει αυτών πότε είναι οι καταληκτική ημερομηνία συμπλήρωσης του φακέλου;
Γιατί βιάζονται και λέει μέχρι 28/2/20023 να έχει εκκινήσει η διαδικασία παρατήρησης; Για να έχει "τροφή" το ΣΚΑΪ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.