*

Αποστολέας Θέμα: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?  (Αναγνώστηκε 53889 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 12:19:40 πμ »
στα λατινικα νομιζω οτι δεν μπορεις να αποκλεισεις τιποτα αλλα το συγκεκριμενο κατα 99% ναι. το αποκλειω..και θα ρισκαρω να μην το  διδαξω εκτενως( ουτε στα λατινικα ουτε στα αρχαια)....θα επιμεινω με πολλες ασκησεις στο συντακτικο για το οποιο υπαρχει θεωρια στο σχολικο βιβλιο...εχει τοσα αλλα πραγματα που μπορουν να πεσουν...αλλωστε το δειχνει και η συχνοτητα του ..μια φορα στα 10 χρονια και μαλιστα σε επαναληπτικες...καποιος πρεπει να ειχε στραβοκοιμηθει το προηγουμενο βραδυ....
Εαν δουλευεις σε φροντιστηριο δεν αφηνεις τιποτε στην τυχη ουτε αντιμετωπιζεις με αυτο τον  τροπο  τους μαθητες σου. Στις πανελληνιες δεν υπαρχουν sos θεματα.Υπαρχουν καλα προετοιμασμενοι μαθητες .Γι'αυτο το λογο οφειλουμε να τους διδασκουμε ολα τα γραμματικα και συντακτικα φαινομενα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:15:09 »

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 11:37:50 πμ »
στα λατινικα νομιζω οτι δεν μπορεις να αποκλεισεις τιποτα αλλα το συγκεκριμενο κατα 99% ναι. το αποκλειω..και θα ρισκαρω να μην το  διδαξω εκτενως( ουτε στα λατινικα ουτε στα αρχαια)....θα επιμεινω με πολλες ασκησεις στο συντακτικο για το οποιο υπαρχει θεωρια στο σχολικο βιβλιο...εχει τοσα αλλα πραγματα που μπορουν να πεσουν...αλλωστε το δειχνει και η συχνοτητα του ..μια φορα στα 10 χρονια και μαλιστα σε επαναληπτικες...καποιος πρεπει να ειχε στραβοκοιμηθει το προηγουμενο βραδυ....
Εαν δουλευεις σε φροντιστηριο δεν αφηνεις τιποτε στην τυχη ουτε αντιμετωπιζεις με αυτο τον  τροπο  τους μαθητες σου. Στις πανελληνιες δεν υπαρχουν sos θεματα.Υπαρχουν καλα προετοιμασμενοι μαθητες .Γι'αυτο το λογο οφειλουμε να τους διδασκουμε ολα τα γραμματικα και συντακτικα φαινομενα.
Θα συμφωνήσω...
  Οι μαθητές μας περιμένουν από εμάς να τους δώσουμε όσα εφόδια θα χρειαστούν για να αντιμετωπίσουν τις εξετάσεις τους ή και... είτε εργάζεσαι σε φροντιστήριο, είτε κάνεις ιδιαίτερα, είτε σε σχολείο, έχεις ΕΥΘΥΝΗ. Σίγουρα στο σχολείο ο χρόνος περιορίζεται σημαντικά από απρόβλεπτες καταστάσεις, αλλά δεν πρέπει αυτό να είναι το "άλλοθί" σου.
  ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!
Λίγη ηρεμία τώρα -για όσους εργάζονται σε σχολείο τουλάχιστον- να πάρουμε δυνάμεις για το μετά!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #128 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 07:36:22 μμ »
Στα αρχαία της β΄ γυμνασίου τελείωσα την 7η ενότητα. Στην Ιλιάδα είμαι στην τειχοσκοπία (ραψωδία Γ), γλώσσα στη β είμαι στην 4η ενότητα (αντικείμενα) και ιστορία στη γ΄ στην 20 ενότητα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 11:14:51 πμ »
Καλημέρα σε όλους!

μπορεί κάποιος συνάδελφος Πληροφορικός να με διαφωτίσει και να μου πεί στην Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον, της Γ' Λυκείου Τεχνολογικής κατεύθυνσης, σε ποιό  σημείο της ύλης βρίσκεστε?

Ευχαριστώ πολύ, καλή δύναμη!

Εγώ κάνω κάθε δομή συγχρόνως σε αλγορίθμους και προγράμματα, μια φορά και σε βάθος
Μόλις τελείωσα την δομή επανάληψης και μπήκα Πίνακες
Ωχ , νομίζω ότι είμαι λίγο πίσω... :o
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:15:09 »

Αποσυνδεδεμένος dimi-

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 02:07:58 μμ »
Εγώ κάνω κάθε δομή συγχρόνως σε αλγορίθμους και προγράμματα, μια φορά και σε βάθος
Μόλις τελείωσα την δομή επανάληψης και μπήκα Πίνακες
[/quote]
Ωχ , νομίζω ότι είμαι λίγο πίσω... :o
[/quote]

Πόσο πίσω; Γιατί εγώ πιστεύω οτι θα είμαι πιο πίσω από εσένα. Αρχίσαμε την ύλη 1 Δεκεμβρίου, έχουμε χάσει 2 ώρες από τότε και  συνολικά έχουμε κάνει 5 ώρες μάθημα.Έχουμε βγάλει με το ζόρι το 2 κεφάλαιο. Συγνώμη έσβησα την παράθεση...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2009, 02:19:29 μμ από dimi- »

Αποσυνδεδεμένος dimi-

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #131 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 02:18:01 μμ »
Καλημέρα σε όλους!

μπορεί κάποιος συνάδελφος Πληροφορικός να με διαφωτίσει και να μου πεί στην Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον, της Γ' Λυκείου Τεχνολογικής κατεύθυνσης, σε ποιό  σημείο της ύλης βρίσκεστε?

Ευχαριστώ πολύ, καλή δύναμη!

Εγώ κάνω κάθε δομή συγχρόνως σε αλγορίθμους και προγράμματα, μια φορά και σε βάθος
Μόλις τελείωσα την δομή επανάληψης και μπήκα Πίνακες
Ωχ , νομίζω ότι είμαι λίγο πίσω... :o
Πόσο πίσω; Γιατί εγώ πιστεύω οτι θα είμαι πιο πίσω από εσένα. Αρχίσαμε την ύλη 1 Δεκεμβρίου, έχουμε χάσει 2 ώρες από τότε και  συνολικά έχουμε κάνει 5 ώρες μάθημα.Έχουμε βγάλει με το ζόρι το 2 κεφάλαιο.

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #132 στις: Δεκέμβριος 30, 2009, 08:59:31 μμ »
Β Λυκείου: Ιστορία στον Μανουήλ Α και τους Βενετούς (ήθελα να κλείσω με Σταυροφορίες τα Χριστούγεννα, αλλά με αυτά και μ'αυτά έχω μείνει πίσω...)
                      Κείμενα: έχω κάνει Καρυωτάκη (2 ποιήματα) - Πολυδούρη -Άγρα -Ελένη από Σεφέρη και έχω βάλει 1
διαγώνισμα (όταν πήγα, είχαν κάνει 3 πεζά).

Αχ, είμαι πίσω μου φαίνεται! Εμείς έχουμε κάνει Το μοιρολογι της φώκιας, το Μοσκώβ-Σελήμ, Το σπίτι του δασκάλου και τώρα είμαστε στο Η τιμή κ το χρήμα. Ξεκίνησα Νοέμβρη (τον Παπαδιαμάντη τον είχαν κάνει με άλλο καθηγητή), χάσαμε και 2 βδομάδες με καταλήψεις.... μήπως πρέπει να τρέξω λίγο; να μην τα κάνω πολύ αναλυτικά;;;..... δε βοηθάει και πολύ το επίπεδο της τάξης :-\

Τον Καρυωτάκη και την Ελένη του Σεφέρη τα έβγαλες σε 1 διδακτική ώρα;

Καθόλου πίσω!! Τόσα και σημαντικά πεζά έχεις κάνει.. κάτσε να δεις τώρα που θα μπω κι εγώ σε πεζό πόσο αργά θα πάω...
Τον Καρυωτάκη σε 1 (ανέλπιστο, αλλά έγινε!) και μου έμεινε άλλη μία να κάνω τη μπαλάντα ως παράλληλο - το Σεφέρη σε 2-3. μην είμαστε και πλεονέκτες!!
το τμήμα συνεργάζεται και για αυτό πάει ομαλά, γ λυκείου κάνει ό,τι μπορεί να χάσουμε μάθημα και είμαι πάλι πίσω....  :(
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #133 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 11:45:29 μμ »
Καλημέρα σε όλους!

μπορεί κάποιος συνάδελφος Πληροφορικός να με διαφωτίσει και να μου πεί στην Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον, της Γ' Λυκείου Τεχνολογικής κατεύθυνσης, σε ποιό  σημείο της ύλης βρίσκεστε?

Ευχαριστώ πολύ, καλή δύναμη!

Εγώ κάνω κάθε δομή συγχρόνως σε αλγορίθμους και προγράμματα, μια φορά και σε βάθος
Μόλις τελείωσα την δομή επανάληψης και μπήκα Πίνακες
Ωχ , νομίζω ότι είμαι λίγο πίσω... :o
Πόσο πίσω; Γιατί εγώ πιστεύω οτι θα είμαι πιο πίσω από εσένα. Αρχίσαμε την ύλη 1 Δεκεμβρίου, έχουμε χάσει 2 ώρες από τότε και  συνολικά έχουμε κάνει 5 ώρες μάθημα.Έχουμε βγάλει με το ζόρι το 2 κεφάλαιο.

Να παρηγοριέμαι δηλαδή!
Λοιπόν κεφ.1 , 2 {(όχι ακόμα 2.4.5.) αλλά από άποψη ασκήσεων σε όλο το υπόλοιπο κεφάλαιο θεωρώ ότι τους έχω καλύψει) } , 6  , 7  και 8.1.1 .
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος stefanosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 03:01:39 μμ »
Αρχαία Κατεύθυνσης Β΄ Λυκείου - Δημοσθένης παρ. 16 (ρήματα σε -μι, 10 άγνωστα)
Αρχαία Κατεύθυνσης Γ΄ Λυκείου - Ηθικά Νικομάχεια ενοτ.5 (επανάληψη συντακτικού - 15 άγνωστα)
Λατινικά Β΄ - Μάθημα 11
Έκθεση Γ΄ -  Μηχανισμός του εξανδραποδισμού (κείμενο)
Λογοτεχνία Κατ Γ- Στου Κεμάλ το σπίτι
Ιστ Γεν. Γ - Μπήκα στο κεφ. Ε
Κείμενα Γεν Γ - Σοροκάδα

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 05:10:17 μμ »
Ιστορία Β' Γυμνασίου πού βρίσκεστε;;
Εγώ είμαι "Κοινωνία και Οικονομία" σελ. 48-49 με το πιο προχωρημένο τμήμα μου και δεν κάνει άλλος αυτό το μάθημα στο σχολείο μου..

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 08:35:07 μμ »
Πού βρίσκεστε στη Γλώσσα Β' Λυκείου; Αγχώθηκα λίγο ότι έμεινα πίσω, γιατί τις τελευταίες βδομάδες κάναμε μόνο κείμενα για περίληψη -έχουν μεγάλο πρόβλημα σ' αυτό τον τομέα. (και πού δεν έχουν δηλάδή αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 09:02:55 μμ »
στη γλώσσα β λυκείου είμαι στα βιογραφικά είδη και θα κάνουμε την επόμενη φορά θέμα για την εργασία και το επάγγελμα. στη λογοτεχνία της β λυκείου ολοκληρώσαμε το επι ασπαλάθων του Σεφέρη και στην α λυκείου είμαι στη γυναίκα της Ζακυθος. κι εγώ είμαι πίσω γιατί εχουμε χασει μαθήματα λόγω καιρού. πάντως είμαι σε καλό σημείο στα ρητορικά κείμενα γιατί σήμερα άρχισα τον Ισοκράτη.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 01:59:41 μμ »
Ευχαριστώ! Πόσες εκθέσεις έχετε γράψει μέσα στην τάξη, στο δίωρο; Είναι υποχρεωτικό να γράψουν 6;

Εϊμαι αρκετά πίσω βλέπω στη γλώσσα, τώρα θα μπω στα τελευταία θέματα για συζήτηση κι έκθεση στην είδηση... ξεκινήσαμε το Νοέμβρη, τότε με καλεσαν και μέχρι τότε δεν είχαν κάνει τίποτα.... θα τα τρέξω στα βιογραφικά στην αρχή.
Κείμενα κι εγώ στα ίδια είμαι, μόλις τελείωσα με το Σεφέρη (κάναμε το Επί Ασπαλάθων, την Ελένη και το Πάνω σ' ένα ξένο στίχο, το τελευταίο σύντομα, τους έδωσα φωτοτυπία με τα βασικά, κυρίως ασχοληθήκαμε με το να επισημάνουν σε αυτό τα βασικά χαρακτηριστικά της ποίησης του Σεφέρη που αναλύσαμε στα προηγούμενα ποιήματα). Λέω μετά να κάνουμε καποιο πεζό (στο Μυριβήλη θα τους πάω), για να μη βαριούνται και μετά να τους ξαναγυρίσω στην υπερρεαλιστική ποίηση, στον Εμπειρίκο.
Η Ελένη πάντως του Σεφέρη τους άρεσε πολύ... σε όσους πρόσεχαν τουλάχιστον. ;)
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 04:36:45 μμ »
σε γλωσσα Β λυκείου μετα από πολυ αγώνα μπήκαμε αυτη την βδομαδα στα βιογραφικα ειδη.η ύλη εδω βγαίνει..επίσης, έχουμε γράψει περίπου 5 εκθέσεις αλλά με αρκετή δουλεια στο σπίτι..προσωπικά προτεινω την αναθεση εκθέσεων για το σπίτι γιατι στο σχολείο αντε 2 το πολυ 3 να προλάβουμε το χρονο...
 στην λογοτεχνια δυστυχως θα μπω στον Καρυωτακη αλλα πιστεύω θα προλάβω αν το τρεξω λιγο...
βασικα θέλω να ρωτήσω και κάτι...στην λογοτεχνια της Β΄προσωπικά θα παραδωσω και Καζαντζάκη ενώ δεν είναι στην ύλη ..υπάρχει πρόβλημα?γνωρίζετε?από οτι ξέρω εγώ οχι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 635

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.