*

Αποστολέας Θέμα: Κανονική άδεια  (Αναγνώστηκε 94504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 11, 2009, 09:09:54 πμ »
Τελικά τι σημαίνουν αυτές οι 10 μέρες άδειας για σπουδαίο λόγο που δικαιούνται οι εκπαιδευτικοί??
Είναι αναρρωτική ή κανονική άδεια? Και αν είναι κανονική τότε υπάρχει δυνατότητα και αναρρωτικής 10 ημερών? Πόσες άδειες τελικά μπορούμε να πάρουμε !!! :-\

Εχώ ρωτήσει εκαπιδευτικούς διορισμένους και ένας λέει ότι είναι η αναρρωτική και ο άλλος ότι είναι κανονική και ότι δικαιούμαστε 10 μέρες κανονική και 10 αναρρωτική... !!!
ΤΕΛΙΚΑ τι ισχύει????

Μην με βλέπετε με άσχημο μάτι αλλά όταν βλέπω ότι θα ξεσπιτωθώ σε κάποιο νησάκι χιλιόμετρα από σπίτι και άντρα σκέφτομαι ότι θα ήταν ιδιαίτερα μεγάλη βοήθεια και η δυνατότητα κάποιων ημερών κανονικής άδειας.... (το ξέρω ότι υπάρχουν και τα Χ-mas, Πάσχα, καλοκαίρι...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:41 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 11, 2009, 09:14:32 πμ »
απ οτι ξερω αλλο αναρρωτικη αλλο κανονικη. απλα την κανινικη δεν την παιρνεις ευκολα μονο αν υπαρχει σοβαρος λογος. κ εμενα θα με βοηθουσε να την παρω φετος γιατι μετα την αδεια ανατροφης μενουν καποιες μερες και θα ειναι δυσκολο να παω για λιγο στο σχολειο. ξερει κανεις αν μπορω να τα συνδιασω;δηλ πρωτα την μια αδεια κ μετα την αλλη;

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 11, 2009, 09:18:34 πμ »
(το ξέρω ότι υπάρχουν και τα Χ-mas, Πάσχα, καλοκαίρι...)

Δε φτανουν αν εισαι μακρια απο την οικογενεια ομως!!

Γι'αυτο δες κι εδω

http://www.ypepth.gr/docs/adeies_monimwn_ekp_kwn_a_thmias_k_b_thmias_ekp_shs_090217.pdf

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 11, 2009, 02:47:05 μμ »
Το έγγραφο αυτό ήταν αυτό ακριβώς που έψαχνα !
Άλλο κανονική άδεια και άλλο αναρρωτική !

Ευχαριστώ πολύ !

...δυστυχώς πράγματι δε φτάνουν αλλά έστω ακόμη κι αυτό κάτι είναι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:41 »

Αποσυνδεδεμένος kashmir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 11, 2009, 10:08:02 μμ »
Η κανονικη αδεια που δικαιουμαστε ειναι 10 ημερες το ημερολογιακο ετος. Ειναι πολυ δυσκολο να τις παρεις ολες μαζι, πρεπει να υπαρχει πολυ σοβαρος λογος. Οι αναρρωτικες μας παλι στο ημερολογιακο ετος μεχρι 2 ημερες με  υπευθυνη δηλωση (2 φορες το χρονο) μεχρι 3 μερες με βεβαιωση ιδιωτη γιατρου(2 φορες το χρονο) μεχρι 5 ημερες με βεβαιωση απο δημοσιο νοσοκομειο (2 φορες το χρονο).Μεγαλυτερες αναρρωτικες περνανε απο υγειονομικη επιτροπη . επισης αν ξεπερασεις τις παραπανω ημερες (2+2+3+3+5+5) απο κει και περα παλι υγειονομικη. Επισης αναρρωτικες Παρασκευη και Δευτερα οπως και πριν και μετα απο αργιες πανε υγειονομικη. Ελπιζω να σε καλυψα.

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 12, 2009, 11:20:31 μμ »
Ναι ευχαριστώ με κάλυψες αν και νομίζω κάνεις λάθος για τις Παεασκευές.
Το Σάββατο δε θεωρείται αργία :)
Εκτός και αν σε κάθε φορέα ακολουθούν διαφορετική ερμηνεία....

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 13, 2009, 11:10:52 πμ »
Το Σάββατο δεν είναι αργία, μόνο η Κυριακή... Υπάρχει σχετική εγκύκλιος του ΥΠΕΣ.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 13, 2009, 11:27:37 πμ »
Πάντως εξαρτάται από Βθμια αν θα σε καλέσουν να περάσεις από Υγειονομική Επιτροπή. Έχεις ακούσει πως αλλού σε καλούνε αλλού όχι αν έχεις λείψει Δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 02:33:18 μμ »
Στην κανονική άδεια που ζήτησα ο διευθυντής μου είπε πως θα εισηγηθεί αρνητικά και δεν μου δίνει άδεια, γιατί ισχυρίστηκε πως έκανα αίτηση Παρασκευή και ζητούσα για Δευτέρα και Τρίτη ενώ θα έπρεπε να την έχω ζητήσει 4 μέρες νωρίτερα.
Ο λόγος που ζήτησα άδεια ήταν για να πάω το παιδί στο νοσοκομείο και το ήξερε.
Πήγα τελικά από τον προϊστάμενο ... τα μάσησε για να μην έρθει σε αντιπαράθεση με τον Διευθυντή μου και μου είπε να πάω σε γιατρό να πάρω αναρρωτική κτλ κτλ και ας περάσω από υγειονομική. Δεν πειράζει.
Εκεί χτύπησε το τηλέφωνο του προϊστάμενου και ήταν ο Διευθυντής ο οποίος είπε πως θα εισηγηθεί τελικά θετικά με την υποχρέωση να προσκομίσω βεβαίωση ότι ήμουν στο νοσοκομείο αυτές τις μέρες.
Σημειώσεις:
1. Ο Προϊστάμενος μου είπε πως δεν λέει ο νόμος για 4 ημέρες απλά λέει νωρίτερα να γίνει η αίτηση.
2. Με διευθυντή δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις  καθ' ότι η ειδικότητα μου είναι Πληροφορική και μέγα θέμα με τις εργασίες που θα ήθελε να μου είχε αναθέσει… και έχω αρνηθεί.
Ο γιατρός έδωσε βεβαίωση για την Τρίτη ενώ για την Δευτέρα δεν έδωσε γιατί ήταν του Αγίου Αντρέα Πολιούχος της πόλης και δηλώνει απών από το νοσοκομείο …άλλο που ήρθε γιατί τα έχει πάρει.
Για την Τρίτη την κατέθεσα και σημείωσα και τον λόγο που δεν προσκόμισα για την Δευτέρα.
Ερωτήματα:
1.   Είναι στην κρίση του προϊσταμένου αν το δεχτεί???
2.   Αν δεν το δεχτεί … τι θα γίνει? Βγαίνω αναφορά πως έλειπα χωρίς αιτία? Συγνώμη αλλά δεν ξέρω πως το ονομάζουν?
3.   Υπάρχει στην νομοθεσία το ότι πρέπει να καταθέσω βεβαίωση γιατί παίρνω κανονική άδεια? Που πήγα? (αν ναι παρακαλώ που μπορώ να την βρω)


Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 04:51:58 μμ »
αυτό που αναφέρεται για 7 μέρες είναι παλιό. Έκτοτε έχει αλλάξει και είναι 10 μέρες κανονική άδεια. Το ζήτημα για μένα είναι άλλο. Ήρθε σημείωμα από τη διεύθυνσή μας ότι στην αίτηση για άδεια θα πρέπει να αναφέρεται αναλυτικά ο λόγος και θα κρίνει ο προϊστάμενος γραφείου αν είναι σοβαρός για να εγκρίνει την άδεια ή όχι για να την απορίψει. Η ερώτηση είναι: αν ο σοβαρός λόγος έχει σχέση με προσωπικά δεδομένα που δεν πρέπει να φραφούν αφού η αίτηση μέχρι να φτάσει στον προϊστάμενο ιθα περάσει από πολλά ζευγάρια μάτια (συνάδελφοι σχολείου που θα την πρωτοκολησουν, υπάλληλοι του γραφείου που θα την παραλάβουν κ.λ.π.). γιατί όλοι αυτοί θα πρέπει να μάθουν τον "σοβαρό" λόγο?

Εξυπνακιστικη τυπολατρικη ανοητολογια των αδαων περι της εκπαιδευτικης διοικησης προισταμενων και διευθυντων εκπαιδευσης ή κλασσικη αβελτηρια καποιου εκτραχηλιζομενου διοικητικου υπαλληλου.

Προκειμενου για προσωπικα δεδομενα, αναγραψε στην αιτηση "για σοβαρους οικογενειακους ή προσωπικους λογους" και στη συνεχεια επικοινωνησε τηλεφωνικως ή κατ' ιδιαν με τον προϊσταμενο για να του εξηγησεις τον λογο, ωστε να αποσοβηθει ο κινδυνος εκθεσης. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 05:22:05 μμ »
Στην κανονική άδεια που ζήτησα ο διευθυντής μου είπε πως θα εισηγηθεί αρνητικά και δεν μου δίνει άδεια, γιατί ισχυρίστηκε πως έκανα αίτηση Παρασκευή και ζητούσα για Δευτέρα και Τρίτη ενώ θα έπρεπε να την έχω ζητήσει 4 μέρες νωρίτερα.
Ο λόγος που ζήτησα άδεια ήταν για να πάω το παιδί στο νοσοκομείο και το ήξερε.
Πήγα τελικά από τον προϊστάμενο ... τα μάσησε για να μην έρθει σε αντιπαράθεση με τον Διευθυντή μου και μου είπε να πάω σε γιατρό να πάρω αναρρωτική κτλ κτλ και ας περάσω από υγειονομική. Δεν πειράζει.
Εκεί χτύπησε το τηλέφωνο του προϊστάμενου και ήταν ο Διευθυντής ο οποίος είπε πως θα εισηγηθεί τελικά θετικά με την υποχρέωση να προσκομίσω βεβαίωση ότι ήμουν στο νοσοκομείο αυτές τις μέρες.
Σημειώσεις:
1. Ο Προϊστάμενος μου είπε πως δεν λέει ο νόμος για 4 ημέρες απλά λέει νωρίτερα να γίνει η αίτηση.
2. Με διευθυντή δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις  καθ' ότι η ειδικότητα μου είναι Πληροφορική και μέγα θέμα με τις εργασίες που θα ήθελε να μου είχε αναθέσει… και έχω αρνηθεί.
Ο γιατρός έδωσε βεβαίωση για την Τρίτη ενώ για την Δευτέρα δεν έδωσε γιατί ήταν του Αγίου Αντρέα Πολιούχος της πόλης και δηλώνει απών από το νοσοκομείο …άλλο που ήρθε γιατί τα έχει πάρει.
Για την Τρίτη την κατέθεσα και σημείωσα και τον λόγο που δεν προσκόμισα για την Δευτέρα.
Ερωτήματα:
1.   Είναι στην κρίση του προϊσταμένου αν το δεχτεί???
2.   Αν δεν το δεχτεί … τι θα γίνει? Βγαίνω αναφορά πως έλειπα χωρίς αιτία? Συγνώμη αλλά δεν ξέρω πως το ονομάζουν?
3.   Υπάρχει στην νομοθεσία το ότι πρέπει να καταθέσω βεβαίωση γιατί παίρνω κανονική άδεια? Που πήγα? (αν ναι παρακαλώ που μπορώ να την βρω)



Ακατασχετη π@π@ρολογια των "αρχων" (που ειναι πανδημως γνωστο υπο ποιους ορους και προυποθεσεις ανηλθαν το κρισιμο σκαλακι και απο αρχ :-X... εγιναν αρχες). Συγγνωμη για την εκφραση αλλα η κατασταση που περιγραφεις ειναι απαραδεκτη.

1. Δεν εχεις καμια υποχρεωση να υποβαλεις 4 μερες νωριτερα την αιτηση. Ο προϊσταμενος σου εχει δικιο. Ο διευθυντης αχαρακτηριστος.

2. Δεν εχεις καμια υποχρεωση να προσκομισεις οτιδηποτε απο τη στιγμη που εγκριθηκε η (κανονικη) αδεια σου, διοτι οι κειμενες διαταξεις δεν προβλεπουν τιποτα τετοιο.

3. Θα το δεχθει γιατι δεν γινεται και διαφορετικα, εφοσον χορηγησε την αδεια. Μην αγχωνεσαι, δεν προκειται να συμβει απολυτως τιποτε. Ουτε βεβαια να σε βγαλουν αδικαιολογητως απουσα λες και υπηρετεις το φανταρικο σου...

Να εχεις υποψη οτι ακομη και αν ο διευθυντης του σχολειου εισηγηθει αρνητικα, την αποφαση για τη χορηγηση ή οχι της κανονικης αδειας τη λαμβανει ο προισταμενος, όχι ο διευθυντης του σχολειου.
Το προβλημα εγειρεται οταν οι δυο κεφαλες - λεμε τωρα - διατηρουν αγαστες σχεσεις και ο προισταμενος δεν θελει να χαλασει το χατηρι του διευθυντη κ.ο.κ


Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 08:00:33 μμ »
Πάνω στην άδεια και μέσα στο γραφείο του προϊστάμενου έβαλαν στο κάτω μέρος αυτήν την σημείωση: με την υποχρέωση να φέρει η...... την βεβαίωση ότι επισκέφτηκε το νοσοκομείο.
Δεν μου την ζήτησαν προφορικά ή εκ των υστέρων αλλά γραπτώς στο τέλος της αίτησης.
1.Γι αυτό λέω μήπως και έχω πρόβλημα και πόοοοοοοσο μεγάλο μπορεί να έχω.
2. Και αν μπορούν να τοποθετούν αυτές τις σημειώσεις στο τέλος του εγγράφου έγκρισης άδειας.

Αυτός  μέσα στο σχολείο έχει πει τα χίλια δυο...... και επίσης μου φώναζε ότι εισηγείται αρνητικά και δεν στέλνει την αίτηση. ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΑΔΕΙΑ!!!

Και όταν πήγα στον Προϊστάμενο και του τα εξιστορούσα μου λέει αυτό που μόλις έγραψες: εγώ εγκρίνω  τις άδειες όχι ο διευθυντής!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 06:13:56 μμ »
Διάβαζα τη σχετική νομοθεσία και θα ήθελα μια διευκρίνηση, για όποιον ξέρει να μου απαντήσει...

Παραθέτω τα κομμάτια:

1.ΑΔΕΙΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Ν. 2683/99
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε'
Άρθρο 48
Δικαίωμα κανονικής άδειας
1. Δημόσιοι υπάλληλοι που συμπληρώνουν δημόσια πραγματική υπηρεσία ενός(1) έτους δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές, η διάρκεια της οποίας ορίζεται σε είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα πέντε (5) εργάσιμων ημερών και εικοσιτέσσερις (24) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα έξι (6) ημερών.
2. Οι διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων δεν εφαρμόζονται σε όσους έχουν κατά τις κείμενες διατάξεις διακοπές εργασίας. Οι υπάλληλοι αυτοί μπορούν, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι ανάγκης, να παίρνουν κανονική άδεια με αποδοχές ως δέκα (10) εργάσιμες ημέρες κατά έτος.


2.Κανονική άδεια

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να παίρνουν ως δέκα (10) εργάσιμες ημέρες κανονική άδεια με αποδοχές κατ' έτος, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι ανάγκης. Η άδεια χορηγείται ανεξάρτητα από το χρόνο προϋπηρεσίας του εκπαιδευτικού.

Για τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς σε πολιτικά γραφεία υπουργών, βουλευτών, στο ΥΠΕΠΘ (Κεντρική Υπηρεσία, Γραφεία Εκπαίδευσης, εποπτευόμενους φορείς κ.λπ.) εφαρμόζεται η παρ. 1 του άρθρου 48 του 3528/2007. Από τη στιγμή που θα επιστρέψουν στα εκπαιδευτικά τους καθήκοντα, ακόμη και αν αποδεδειγμένα δεν έχουν κάνει χρήση, για οποιονδήποτε λόγο, της κανονικής τους άδειας της παρ. 1 του άρθρου 48, δεν είναι δυνατή η χορήγηση της άδειας αυτής (αρ. 546/2005 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους). Διευκρινίζουμε επίσης ότι οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν με ολική ή μερική διάθεση σε Δ/νση ή Γραφείο Β/θμιας Εκπ/σης, έως τη λήξη του διδακτικού έτους, δικαιούνται να κάνουν χρήση δέκα (10) ημερών κανονικής άδειας, κατά τα οριζόμενα στο πρώτο εδάφιο αυτής της παραγράφου. Τέλος, επισημαίνεται ότι στους εκπαιδευτικούς δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 48 του Υ.Κ.

Τελικά, οι εκπαιδευτικοί δικαιούνται 10 μέρες κανονική άδεια;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 06:40:47 μμ »
Οι εκπαιδευτικοι εξαιρουνται απο το συγκεκριμενο αρθρο του Δημοσιουπαλληλικου Κωδικα.

Ως προς τις 10 ημερες κανονικης αδειας.

Αυτες δεν τις δικαιουνται οι εκπαιδευτικοι με την εννοια που ισχυει για τους υπολοιπους δημοσιους υπαλληλους, οι οποιοι πρεπει υποχρεωτικα να κανουν χρηση της κανονικης αδειας ειδαλλως θα την πληρωθουν.

Εναποκειται στην προαιρεση του Προϊσταμενου του Γραφειου ή Διευθυντη της Δ/νσης να εγκρινει τη χορηγηση της αδειας ή οχι. Αν κρινει οτι δεν ειναι απαραιτητο, δεν ειναι υποχρεωμενος εκ του νομου να τη χορηγησει. Εχε υποψη οτι τυπικα οι διευθυντες των σχολειων απλως διαβιβαζουν την αιτηση αδειας στο Γραφειο και μπορει να εισηγουνται και αρνητικα για τη χορηγηση της. Επι της ουσιας βεβαια εσυ θα αιτηθεις αδειας απο τον διευθυντη του σχολειου σου. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.