*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126241 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 11:54:15 μμ »
Nα ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα. Οσο έχεις αναρρωτική από το ικα για όλο αυτό το διάστημα, δεν νομίζω να παιρνεις μόνο 350 ευρώ. Μια ξαδέλφη μου ωρομίσθια πήγαινε το χαρτί της επαπειλόυμενης από το νοσοκομείο στο ικα, περνούσε επιτροπή η μαμά της και έβγαινε σε άδεια. Μού είπε πως έπαιρνε γύρω στα 500-600 το μήνα ( ότι πληρώνεσαι την άδεια από το ικα βάσει μισθού σου). Τι στο καλό;;;Ψέμμἂτα μου είπε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:48 »

Αποσυνδεδεμένος p34italiano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 07:36:24 πμ »
Εμένα πάντως για ένα μήνα (όχι τον πρώτο καιρό, που πληρώνει κι ο εργοδότης. Μιλάω για μετά που πληρώνει μόνο το ΙΚΑ) μου έδωσαν 360κάτι ευρώ καθαρά. 12,06 ευρώ τη μέρα. Δηλ. μισό ημερομίσθιο, υπολογισμένο επί του καθαρού βασικού μισθού (χωρίς τα επιδόματα των εκπαιδευτικών). Δηλ. αν υπολογίσουμε ότι ένας αναπληρωτής παίρνει περίπου 1300 το μήνα, αν αφαιρέσεις τα επιδόματα, κανονικά ο βασικός μισθός του είναι 723,3 ευρώ. Διαίρεσε δια 30 μέρες που έχει ο μήνας. Βγαίνει 24,11 ευρώ ημερομίσθιο. Άρα με 12,06 ευρώ τη μέρα που πήρα εγώ, σημαίνει ότι πήρα μισό βασικό ημερομίσθιο.

Αν λένε ψέματα? Δε νομίζω. Ίσως κάπου κάνει λάθος, ή κάπως αλλιώς εξηγείται. Έχει προστατευόμενα μέλη? Γιατί απ' ότι είδα, παίζει κι αυτό κάποιο ρόλο. Εγώ δεν έχω ακόμα, αλλά όπου νά' ναι...

Λες να με αδίκησαν στο ΙΚΑ? Δεν ξέρω. Τι να πω. Θα το ψάξω.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 11:01:49 μμ »
Τι να σου πω! Δεν ξέρω. Η κοπέλα ωρομίσθια ήταν. Πώς είναι δυνατό να έπαιρνε γύρω στα 500 που μου είπε; Με βάση αυτά που μου λες εσύ δεν βγαίνει. Θα την ξαναρωτήσω όταν τη δω και θα σου πω. Ισως ναμην τα κατάλαβα καλά εγώ. Ισως και αυτηνήσ να της έχει ξεφύγει κάτι. Δεν έχει προστατευόμενα μέλη.

Αποσυνδεδεμένος evanthula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 02:58:52 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι p34italiano. Όλα αυτά που λες τα έχω κάνει απλά μετά την 15ήμερη άδεια με αποδοχές από τον εργοδότη μου ζήτησα 1 μήνα άνευ αποδοχών με χαρτιά από το ΙΚΑ γιατί χρειαζόταν να σταματήσω από τη δουλειά πριν αρχίσει η άδεια τοκετού και λοχείας.Ο προϊστάμενος μου υποστηρίζει ότι θα χάσω το μόριο αυτού του μήνα ενώ έχω διαβάσει κι αλλού ότι μόρια δε χάνονται.Που μπορώ να βρω κάποιο επίσημο χαρτί που να αναφέρει τι γίνεται με τους αναπληρωτές στην περίπτωση των μορίων.Με καίει πολύ το θέμα γιατί του χρόνου θα είμαι σε φάση διορισμού. Έψαξα και στο υπουργείο αλλά κάποιος δεν ήξερε να μου υποδείξει τη νομοθεσία.Αν μπορείς να με βοηθήσεις. Η να μου δώσεις κάποιο τηλ να απευθυνθώ κάπου.Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:48 »

Αποσυνδεδεμένος p34italiano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 11:05:17 πμ »
Δεν ξέρω αν υπάρχει νόμος και ποιος είναι αυτός. Στη δική μου διεύθυνση είπαν ότι δε θα έχω πρόβλημα. Η γνώμη μου είναι η εξής: Πάρε τηλ. στο Υπουργείο Παιδείας και ζήτα να σε συνδέσουν με την υπεύθυνη αδειών αναπληρωτών. Είναι πολύ εξυπηρετική. Αν δεν ξέρει, που δεν το πιστεύω, ζήτα τον υπεύθυνο μοριοδοτήσεων. Μην "ψαρώσεις" και το κλείσεις με το πρώτο "δεν ξέρουμε" που θα σου πουν. Να επιμείνεις, Μην πεις τι σου είπε ο δικός σου προϊστάμενος, απλά ρώτα τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση. Αν δε βγάλεις άκρη κάνε το αντίθετο, ζήτα από τον προϊστάμενο σου  (με έγγραφη αίτηση καλύτερα, γιατί απλώς με το στόμα δε μετράει, με το στόμα λένε ότι "μπούρδες" θέλουν, και ζήτα να σου αιτιολογήσουν εγγράφως βάση ποιου νόμου και ποιας διάταξης θα σου αφαιρεθεί μόριο!! Συγκεκριμένα πράγματα δηλαδή. Τόνισε ότι η περίπτωση σου είναι "ανυπαίτιο κώλυμα", δηλ. συνέτρεχαν λόγοι σοβαρού κινδύνου, δεν είχες μια ιωσούλα. Άντε,, καλή τύχη, μάλλον έχεις π΄έσει σε "ουνγκ"...

Αποσυνδεδεμένος evanthula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 12:37:50 μμ »
Kalimera se olous!Eyxaristw poly italiano, me vohthises poly.Tha xanaparw sto ypourgeio, twra xerw akrivws ti tha tous rwtisw.Tha to psaxw apla perimenw na kleisw ton 7o mina kai na paw egw h idia ston proistameno kai opou hreiastei giati opoion allo stelnw de gnwrizei tous nomous mas.Na'sai kala.

Αποσυνδεδεμένος JN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:04:35 μμ »
Συναδελφοι,θελω να μου απαντησει καποιος γιατι δεν βρισκω ακρη ουτε στην δευτεροβαθμια ουτε στο υπουργειο.Ειμαι εγκυος στον 4 μηνα και χρειαζεται να μεινω στο κρεβατι.Αναγκαστηκα να παω στην δευτεροβαθμια για να αναλαβω υπηρεσια ως αναπληρωτρια γιατι κανενας του δεν ξερει τιποτα.Περιμενω να δηλωσω σχολεια και να με τοποθετησουν.εγω δεν μπορω να παω ουτε μια μερα στο σχολειο (εστω μια για να υπογραψω το πρακτικο και να παω την αδεια του γιατρου) .Ειναι υποχρεωτικες οι 10 ημερες παρουσιας?δεν με ενδιαφερει αν δεν πληρωθω απο το υπουργειο τις 15 ημερες.Αυτο που με ενδιαφερει πανω απο ολα ειναι να ειναι καλα το μωρακι μου και   αν υπαρχει περιπτωση να χασω την θεση μου ως αναπληρωτρια.Η δευτ/θμια και το υπουργειο δεν γνωριζουν τιποτα και ολες οι απαντησεις που μου δινουν ειναι αν παω 10 ημερες σχολειο.αν δεν παω καθολου δεν ξερουν τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:11:39 μμ »
JN πριν απ' όλα καλό κουράγιο και καλή λευτεριά!

Δεν θα ρισκάρω απάντηση, αλλά αν ήταν η σύζυγός μου θα έπαιρνα (αφού μίλησες με υπουργείο και δευτεροβάθμια) καταρχήν την ΟΛΜΕ ή/και θα μιλούσα με δικηγόρο να πάει στον Προϊστάμενο της Δευτεροβάθμιας να του απαντήσει με βάση την νομοθεσία ΚΑΙ εγγράφως.

Πάντως αυτή η αδιαφορία απέναντι σε μια έγγυο συνάδελφο είναι εξοργιστική

Αποσυνδεδεμένος Marrilita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 31, 2011, 05:57:31 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται στις περιπτώσεις που επαπειλούμενης κύησης σε αναπληρώτριες.
είμαι στον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης και έχω ήδη άδεια, (έχω και άλλη δουλειά) για επαπειλούμενη κύηση. όταν με καλέσουν (λογικά στην πρώτη ή δεύτερη φάση) τι πρέπει να κάνω;
αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει. επίσης μια ερώτηση ακόμη όταν είσαι ασφαλισμένος σε άλλο ταμείο και δεν θες να κάνεις χρήση του ΙΚΑ τι γίνεται. τις προηγούμενες φορές δεν έκανα τίποτα και κατέβαλα εισφορές στο ΙΚΑ κανονικά, χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει ποτέ καμία υπηρεσία του. θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να πάρω εξαίρεση.
ξέρω ειναι ιδιαίτερα θέματα αλλά αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος annoula1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 31, 2011, 08:27:49 μμ »
 Άδεια μπορείς να πάρεις κανονικά. Ψάξε αν θέλεις στα αρχεία για να βρεις τις άδειες των αναπληρωτών. Συνάδελφος σε σχολείο, αναπληρώτρια, πήρε κανονικά άδεια για επαπειλούμενη κύηση.
Σκάσε και κολύμπα!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 07:10:02 μμ »
Μπορείς να πάρεις. Εννοείται!Θα παρουσιαστείς κανονικά, θα αναλάβεις υπηρεσία(εννοώ θα υπογράψεις ότι ανέλαβες, κ μετά θα τους πεις ότι πρέπει να πάρεις άδεια λόγω της εγκυμοσύνης σου. Θα σου πουν χωρίς αποδοχές από την υπηρεσία, αλλά θα παίρνεις κανονικά τα μόρια σου κ θα ΄παίρνεις κ από το ΙΚΑ κάθε μήνα που θα περνάς επιτροπή κάποια λεφτά. Κάπου 700 ευρώ. πάνω κάτω. Όλα καλά να πάνε κ με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 09:06:10 μμ »
Ρίξε μια ματιά & εδώ.

Με το καλό το μωράκι σου!
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος Marrilita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:43:12 πμ »
ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος cinderella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 10:08:55 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!Γνωρίζει κανείς αν ένας προϊστάμενος έχει το δικαίωμα να μην προσλάβει έγκυο αναπληρώτρια,ακόμη κι αν δε μπορεί να δουλέψει έστω μια μέρα?Είμαι στον 7ο μήνα με δίδυμα,σε κύηση υψηλού κινδύνου,με πήραν χθες αναπληρώτρια και ανησυχώ μήπως θαχω πρόβλημα με την πρωτοβάθμια γιατί δε μπορώ να δουλέψω ούτε 10  μέρες.Έχουν δικαίωμα να μη με προσλάβουν?Το ξέρω ότι δε θα με πληρώνουν...Ευχαριστώ!   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.