*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 126205 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 03:08:32 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!Γνωρίζει κανείς αν ένας προϊστάμενος έχει το δικαίωμα να μην προσλάβει έγκυο αναπληρώτρια,ακόμη κι αν δε μπορεί να δουλέψει έστω μια μέρα?Είμαι στον 7ο μήνα με δίδυμα,σε κύηση υψηλού κινδύνου,με πήραν χθες αναπληρώτρια και ανησυχώ μήπως θαχω πρόβλημα με την πρωτοβάθμια γιατί δε μπορώ να δουλέψω ούτε 10  μέρες.Έχουν δικαίωμα να μη με προσλάβουν?Το ξέρω ότι δε θα με πληρώνουν...Ευχαριστώ!   
Δεν έχουν δικαίωμα να μη σε προσλάβουν. Να πας να κάνεις ανάληψη υπηρεσίας και να δώσεις βεβαίωση από γιατρό ή ίσως καλύτερα από νοσοκομείο (δεν ξέρω κιόλας) και θα πάρεις αμέσως άδεια. Μα είναι για λόγους υγείας.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:56 »

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 04:10:24 μμ »
νομιζω οτι πρεπει να δουλεψεισ 10 μερεσ για να παρεισ αδεια...ημουν και εγω εγκυοσ φετοσ και το ικα δεν μου εδενε αδεια

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 05:15:01 μμ »
Κανένας δεν έχει δικαίωμα να μη σε προσλάβει ως αναπληρώτρια επειδή είσαι έγκυος!!! Προσλαμβάνεσαι κανονικά, κάνεις ανάληψη υπηρεσίας στη διεύθυνση αλλά δε θα τοποθετηθείς σε σχολείο. Όταν με το καλό γεννήσεις και λήξει και η άδεια λοχείας θα σε τοποθετήσουν με απόφαση ΠΥΣΔΕ όπου υπάρχει κενό, στην περιοχή που προσλήφθηκες.
Τώρα, για το 10ήμερο εργασίας πριν την άδεια, πρόσεξε πολύ, γιατί μπορεί να πέσεις σε άσχετο υπάλληλο, όπως εγώ... ναι, κανονικά ισχύει, πρέπει κανείς να δουλέψει 10 μέρες για να πάρει άδεια, αυτό όμως ισχύει για την περίπτωση που είσαι έγκυος, σε φυσιολογική κύηση και δεν έχεις μπει στο διάστημα της άδειας κύησης (2 μήνες πριν την ΠΗΤ). Αν είσαι ήδη στο διάστημα άδειας κύησης και προσληφθείς, ΔΕ δουλεύεις ούτε μία μέρα, βγαίνεις κατευθείαν σε άδεια! Λογικά το ίδιο ισχύει για την επαπειλούμενη ή κύηση υψηλού κινδύνου, όπως η δική σου περίπτωση, δεν έχω προσωπική εμπειρία σε αυτό. Εγώ προσλήφθηκα αναπληρώτρια στον 9ο μήνα φυσιολογικής κύησης (στο διάστημα άδειας κύησης δηλαδή), ο υπάλληλος ήταν ανενημέρωτος, όπως είπα παραπάνω και επέμενε ότι έπρεπε να δουλέψω 10 μέρες για να πάρω άδεια, επέμενα ότι δεν ήταν δυνατό αυτό, γιατί μπορεί να γεννούσα την ίδια εκείνη μέρα της πρόσληψης (όπως και έγινε, έσπασαν τα "νερά" το ίδιο βράδυ, μπορεί και από τη σύγχυση που είχα περάσει!), και τελικά μετά από πολλά πηγαινέλα σε γραφεία της διεύθυνσης ο υπάλληλος επιτέλους ενημερώθηκε και μου έδωσε την άδεια! Ελπίζω να μη σου τύχει κάτι τέτοιο, αλλά καλύτερα να πας ενημερωμένη και να διεκδικήσεις αυτό που δικαιούσαι!
Ελπίζω να βοήθησα... καλή τύχη και με το καλό να υποδεχτείς τα μωράκια σου!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος cinderella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 10:05:17 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!Ελπίζω να πέσω σε ενημερωμένους υπαλλήλους γιατί αλλιώς προβλέπεται ταλαιπωρία...!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:56 »

Αποσυνδεδεμένος nip77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 09:43:45 μμ »
Καλησπέρα.Ειμαι αναπληρώτρια και μολις έμαθα ότι είμαι εγκυος.Με καλέσανε στην πρώτη φάση σε νομό που είναι 1 ώρα και κάτι μακριά απο το σπίτι μου.Προς το παρόν πηγαινοέρχομαι αλλά φοβαμαι τώρα γιατι εχω λίγες ζαλάδες το πρωί.Σε περίπτωση που θελήσω επαπειλούμενη τι διαδικασία χρειάζεται;εχω διαβάσει κάποιες απαντήσεις συναδέλφων αλλά τα  εχω μπερδευμένα.Μήπως μπορεί καποια να με βοηθήσει;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:09:20 μμ »
Καλησπέρα.Ειμαι αναπληρώτρια και μολις έμαθα ότι είμαι εγκυος.Με καλέσανε στην πρώτη φάση σε νομό που είναι 1 ώρα και κάτι μακριά απο το σπίτι μου.Προς το παρόν πηγαινοέρχομαι αλλά φοβαμαι τώρα γιατι εχω λίγες ζαλάδες το πρωί.Σε περίπτωση που θελήσω επαπειλούμενη τι διαδικασία χρειάζεται;εχω διαβάσει κάποιες απαντήσεις συναδέλφων αλλά τα  εχω μπερδευμένα.Μήπως μπορεί καποια να με βοηθήσει;
Καταρχήν συγχαρητήρια! Κατά δεύτερον, δε νομίζω να μπορείς να πάρεις επαπειλούμενη απ' τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης σου, εκτός αν η εγκυμοσύνη έχει συγκεκριμένες δυσκολίες. Δεν είμαι σίγουρη κιόλας, ας απαντήσει κάποια πιο ενημερωμένη. Με το καλό πάντως! :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος cinderella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:35:12 μμ »
Συμφωνώ με τη Demetroula..θα πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να σου δώσει το ικα άδεια.Αλλιώς έτσι δε δίνουν.Πρέπει να φαίνεται σε χαρτιά κ εξετάσεις.Αν πραγματι υπάρχει προβλημα στην κύηση, επιπλοκές κτλ,που στο απεύχομαι φυσικά, μπορείς να πάρεις οση αδεια θες,απτην αρχή κιόλας ώσπου να γεννήσεις!Με το καλό το μωρακι σου!

Αποσυνδεδεμένος marouso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 02:01:13 μμ »
Συνάδελφοι χρειάζομαι τη βοήθεια σας .Είμαι φιλόλογος και διορίστηκα αναπληρώτρια μακρια απο το σπίτι μου σε ένα δυσπρόσιτο μέρος και είμαι έγκυος στον 4 μήνα.Έχω κάποια προβλήματα με την εγκυμοσύνη μου και ο γιατρός δεν μου επιτρέπει τις πολύωρες μετακινήσεις με το αυτοκίνητο. Γνωρίζει κάποιος απο προσωπική του εμπειρία ποια είναι η διαδικασία για αναρρωτική άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης? 'Εχω υπογράψει πρόσληψη αλλά ακόμα δεν έχω τοποθετηθεί στο σχολείο .Θα πρέπει να εργαστω στο σχολείο για κάποιες μέρες και μετά να πάρω την άδεια ?Το πρόβλημα είναι ότι δεν πρέπει να μετακινηθώ και ποσο μάλλον να ταξιδέψω με το αυτοκίνητο για 3 ώρες σε ένα δύσκολο  επαρχιακό δρόμο.Ξέρετε αν θα πάρω κανονικά τα μόρια ή θα τα χάσω?
Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει .Σας ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2011, 10:41:38 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 08:13:14 μμ »
Συνάδελφοι χρειάζομαι τη βοήθεια σας .Είμαι φιλόλογος και διορίστηκα αναπληρώτρια μακρια απο το σπίτι μου σε ένα δυσπρόσιτο μέρος και είμαι έγκυος στον 4 μήνα.Έχω κάποια προβλήματα με την εγκυμοσύνη μου και ο γιατρός δεν μου επιτρέπει τις πολύωρες μετακινήσεις με το αυτοκίνητο. Γνωρίζει κάποιος απο προσωπική του εμπειρία ποια είναι η διαδικασία για αναρρωτική άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης? 'Εχω υπογράψει πρόσληψη αλλά ακόμα δεν έχω τοποθετηθεί στο σχολείο .Θα πρέπει να εργαστω στο σχολείο για κάποιες μέρες και μετά να πάρω την άδεια ?Το πρόβλημα είναι ότι δεν πρέπει να μετακινηθώ και ποσο μάλλον να ταξιδέψω με το αυτοκίνητο για 3 ώρες σε ένα δύσκολο  επαρχιακό δρόμο.Ξέρετε αν θα πάρω κανονικά τα μόρια ή θα τα χάσω?
Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει .Σας ευχαριστώ.

καλή μου,τώρα είδα το μήνυμά σου,δυστυχώς!!
ελπίζω να έχεις βρει λύση!!!
πες μας τι έκανες!!!!

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 08:33:20 μμ »
Συνάδελφοι χρειάζομαι τη βοήθεια σας .Είμαι φιλόλογος και διορίστηκα αναπληρώτρια μακρια απο το σπίτι μου σε ένα δυσπρόσιτο μέρος και είμαι έγκυος στον 4 μήνα.Έχω κάποια προβλήματα με την εγκυμοσύνη μου και ο γιατρός δεν μου επιτρέπει τις πολύωρες μετακινήσεις με το αυτοκίνητο. Γνωρίζει κάποιος απο προσωπική του εμπειρία ποια είναι η διαδικασία για αναρρωτική άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης? 'Εχω υπογράψει πρόσληψη αλλά ακόμα δεν έχω τοποθετηθεί στο σχολείο .Θα πρέπει να εργαστω στο σχολείο για κάποιες μέρες και μετά να πάρω την άδεια ?Το πρόβλημα είναι ότι δεν πρέπει να μετακινηθώ και ποσο μάλλον να ταξιδέψω με το αυτοκίνητο για 3 ώρες σε ένα δύσκολο  επαρχιακό δρόμο.Ξέρετε αν θα πάρω κανονικά τα μόρια ή θα τα χάσω?
Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει .Σας ευχαριστώ.

Θεωρητικά θα πρέπει να έχει δουλέψει 10 μέρες, από την ανάληψη υπηρεσίας, για να μπορείς να πάρεις άδεια. Ωστόσο, δε γνωρίζω τι γινεται σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις και δη εγκυμοσύνης ακόμα κι αν δεν έχει συμπληρωθεί το εν λόγω 10ήμερο. Να έχεις πάντως υπόψη σου ότι κανείς δεν μπορεί να απολύσει έγκυο. Δικαιούσαι 15 μέρες άδεια μετ' αποδοχών από την υπηρεσία σου και στη συνέχεια άδεια άνευ αποδοχών που στη χορηγεί το ΙΚΑ, από το οποίο και πληρώνεσαι. Παίρνεις δηλαδή χρήματα από τον ασφαλιστικό σου φορέα.

Τα μόρια τα παίρνεις κανονικά.  Προσοχή, ωστόσο, οι άδειες σου να είναι συνεχόμενες. Μόλις τελειώνει η μία να αρχίζει η άλλη.

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για την εγκυμοσύνη σου. Να προσέχεις τον εαυτό σου και το μωράκι σου!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 08:38:13 πμ »
Συνάδελφοι χρειάζομαι τη βοήθεια σας .Είμαι φιλόλογος και διορίστηκα αναπληρώτρια μακρια απο το σπίτι μου σε ένα δυσπρόσιτο μέρος και είμαι έγκυος στον 4 μήνα.Έχω κάποια προβλήματα με την εγκυμοσύνη μου και ο γιατρός δεν μου επιτρέπει τις πολύωρες μετακινήσεις με το αυτοκίνητο. Γνωρίζει κάποιος απο προσωπική του εμπειρία ποια είναι η διαδικασία για αναρρωτική άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης? 'Εχω υπογράψει πρόσληψη αλλά ακόμα δεν έχω τοποθετηθεί στο σχολείο .Θα πρέπει να εργαστω στο σχολείο για κάποιες μέρες και μετά να πάρω την άδεια ?Το πρόβλημα είναι ότι δεν πρέπει να μετακινηθώ και ποσο μάλλον να ταξιδέψω με το αυτοκίνητο για 3 ώρες σε ένα δύσκολο  επαρχιακό δρόμο.Ξέρετε αν θα πάρω κανονικά τα μόρια ή θα τα χάσω?
Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει .Σας ευχαριστώ.

Θεωρητικά θα πρέπει να έχει δουλέψει 10 μέρες, από την ανάληψη υπηρεσίας, για να μπορείς να πάρεις άδεια. Ωστόσο, δε γνωρίζω τι γινεται σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις και δη εγκυμοσύνης ακόμα κι αν δεν έχει συμπληρωθεί το εν λόγω 10ήμερο. Να έχεις πάντως υπόψη σου ότι κανείς δεν μπορεί να απολύσει έγκυο. Δικαιούσαι 15 μέρες άδεια μετ' αποδοχών από την υπηρεσία σου και στη συνέχεια άδεια άνευ αποδοχών που στη χορηγεί το ΙΚΑ, από το οποίο και πληρώνεσαι. Παίρνεις δηλαδή χρήματα από τον ασφαλιστικό σου φορέα.

Τα μόρια τα παίρνεις κανονικά.  Προσοχή, ωστόσο, οι άδειες σου να είναι συνεχόμενες. Μόλις τελειώνει η μία να αρχίζει η άλλη.

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για την εγκυμοσύνη σου. Να προσέχεις τον εαυτό σου και το μωράκι σου!

εμένα,turtle,μου είπαν από τη δευτ/βάθμια ότι για τις περιόδους που κλείνει το σχολείο δε χρειάζεται να πάρεις άδεια!
το καλύτερο είναι να επικοινωνείς με τον/την υπεύθυνη των αδειών της εκάστοτε πρωτ/δευτ/βάθμιας!

Αποσυνδεδεμένος marouso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 04:32:49 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας. Προσπαθώ να βρω άκρη και εγώ. Σήμερα ο γιατρός του ικα μου έδωσε μονο 3 μέρες άδεια και μου είπε ότι θα μου δίνει άδεια κάθε εβομάδα και όχι κάθε 15 μέρες. Έπεσα σε παράξενο γιατρό δε δεχόταν να δει και τη γνωμάτευση του ιδώτη γυναικολόγου μου..Περίπτωση .Ελπίζω αργότερα να με βοηθήσει.
Ξέρετε αν στις 15 μέρες πρέπει να συμπεριλαμβάνεται και σαββατοκύριακο ή μονο εργάσιμες ημέρες?

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 04:36:42 μμ »
Οι μέρες αναρρωτικής άδειας συμπεριλαμβάνουν και τα Σαββατοκύριακα, μετράνε ημερολογιακά και όχι εργάσιμες. Πήρα και εγώ μερικές (10) για επαπειλούμενη κύηση (αποκόλληση με αιμορραγία) και έτσι μετρήθηκαν.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:04:29 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας. Προσπαθώ να βρω άκρη και εγώ. Σήμερα ο γιατρός του ικα μου έδωσε μονο 3 μέρες άδεια και μου είπε ότι θα μου δίνει άδεια κάθε εβομάδα και όχι κάθε 15 μέρες. Έπεσα σε παράξενο γιατρό δε δεχόταν να δει και τη γνωμάτευση του ιδώτη γυναικολόγου μου..Περίπτωση .Ελπίζω αργότερα να με βοηθήσει.
Ξέρετε αν στις 15 μέρες πρέπει να συμπεριλαμβάνεται και σαββατοκύριακο ή μονο εργάσιμες ημέρες?

ίσως αν έπαιρνες χαρτί από γιατρό δημόσιου νοσοκομείου να ήταν πιο εύκολα τα πράγματα!
τι σου έγραψε ο γιατρός σου στο χαρτί για την άδεια;;;
και πώς έκρινε ο γιατρός του ικα ότι 3 μέρες αρκούν;;;
Θεωρεί λιγότερο σημαντικό το πρόβλημά σου;;
Πρέπει να εργαστείς 10 μέρες από τη μέρα ανάληψης υπηρεσίας και μετά θα δικαιούσαι όλα τα επιδόματα και τις άδειες κανονικά!!!
Μην ανησυχείς,ό,τι άδεια χρειαστείς θα την πάρεις!
Ειδικά σε περιπτώσεις που μεσολαβεί και δρόμος,ποιός γιατρός θα πάρει την ευθύνη να σε αφήσει να πας;;;;
Εύχομαι να πάνε ολα καλά!!!
 :-*

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158533
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.