*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές Εκδρομές  (Αναγνώστηκε 49552 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #210 στις: Απρίλιος 07, 2024, 08:23:50 μμ »
Συμφωνώ. Το Erasmus έχει δουλειά για προετοιμασία, αλλά είναι το μόνο που αξίζει για πολυήμερη. Όταν, όμως,  μου είχε ζητηθεί πριν από μερικά χρόνια να  αναλάβω ένα Erasmus, περίμεναν να κάνω εγώ όλη τη διαδικασία εγώ με αιτήσεις κλπ (...έλα τώρα, ...εσύ που ξέρεις, ...που έχεις ξαναπάει...) ζητώντας να πάνε εκδρομή άλλοι...8 συνάδελφοι ;D. Δηλαδή, να βγάλω εγώ το φίδι από την τρύπα. Φυσικά, όταν αρνήθηκα, κανείς δεν το ανέλαβε και ναυάγησε... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2024, 08:34:59 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:18:29 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #211 στις: Απρίλιος 07, 2024, 09:51:45 μμ »
Συμφωνώ. Το Erasmus έχει δουλειά για προετοιμασία, αλλά είναι το μόνο που αξίζει για πολυήμερη. Όταν, όμως,  μου είχε ζητηθεί πριν από μερικά χρόνια να  αναλάβω ένα Erasmus, περίμεναν να κάνω εγώ όλη τη διαδικασία εγώ με αιτήσεις κλπ (...έλα τώρα, ...εσύ που ξέρεις, ...που έχεις ξαναπάει...) ζητώντας να πάνε εκδρομή άλλοι...8 συνάδελφοι ;D. Δηλαδή, να βγάλω εγώ το φίδι από την τρύπα. Φυσικά, όταν αρνήθηκα, κανείς δεν το ανέλαβε και ναυάγησε... ;)

Όταν αρνηθήκατε, τους είπατε ότι το κάνετε ακριβώς για αυτόν τον -απολύτως σωστό- λόγο (δηλαδή να μην κάνετε εσείς όλο το χαμαλίκι και το βρουν έτοιμο οι υπόλοιποι); Ή απλώς βρήκατε ένα αληθοφανές πρόσχημα; Στην πρώτη περίπτωση τουλάχιστον παίρνουν οι υπόλοιποι το μήνυμα που πρέπει (ότι δεν θα είναι ένας ο μ... της παρέας), ενώ στη δεύτερη απλώς ζημιώνονται τα παιδιά χωρίς κανένας να βάζει μυαλό για την επόμενη χρονιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2024, 09:54:02 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #212 στις: Απρίλιος 07, 2024, 10:04:00 μμ »
Τους είχα δηλώσει το πρώτο, δηλαδή ότι δεν διατίθεμαι να αναλάβω όλο το πακέτο εγώ και να το βρουν έτοιμο οι υπόλοιποι.. και εκεί έληξε το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #213 στις: Απρίλιος 08, 2024, 12:34:48 μμ »
Θα προσθέσω και μια άλλη παράμετρο. Πολλές εκδρομές στο εξωτερικό γίνονται στο πλαίσιο erasmus, τα οποία μοριοδοτούν τους εκπαιδευτικούς στο πλαίσιο της αξιολόγησης. Έχω δει αρκετές φορές να καλοπιάνουν τα παιδιά με το δέλεαρ του ταξιδιού στο εξωτερικό, όλα αυτά για να εξασφαλίσουμε δωρεάν ταξίδια και εξτρα μοριοδοτήσεις....
Ώρα είναι να ακούσουμε ότι είναι και... αποπλάνηση ανηλίκου το Erasmus. Πειράζει δηλαδή να αξιοποιήσουν την ευκαιρία τα παιδιά, κι "ας ποτιστεί κι η γλάστρα μαζί με το βασιλικό"; Άλλωστε, καθώς το Erasmus προϋποθέτει αμοιβαιότητα (ανταλλαγή φιλοξενίας), αν οι γονείς δεν μπορούν για οποιονδήποτε λόγο να την παράσχουν στο παιδί που θα έρθει από το εξωτερικό, μπορούν κάλλιστα να μη δηλώσουν συμμετοχή του δικού τους παιδιού στο πρόγραμμα. (Προσωπικά ξέρω κάποιους που το έχουν κάνει και άλλους που θα το κάνουν, ακριβώς για αυτόν το λόγο.)...
Συμφωνώ με την erietta, η οποία φυσικά δεν είπε πως είναι αποπλάνηση ανηλίκου το Erasmus, αλλά έθεσε την παράμετρο της μοριοδότησής του. Της εσφαλμένης φυσικά μοριοδότησής του, λες και είναι μεταπτυχιακό του καθηγητή συναφές με το αντικείμενό του. Όπως διαβάσατε από συνάδελφο νωρίτερα, έχει όντως δουλειά για να σχεδιαστεί, αλλά δουλειά που μπορεί να κάνει ένας και να επωφεληθούν άλλοι 8!!!
Τι είναι όμως και τουλάχιστον επωφελούνται οι μαθητές; Λοιπόν, είναι ένα υπέροχο πρόγραμμα για τα πανεπιστήμια, που κατέβηκε και στα Γυμνάσια πλέον, χωρίς να εξεταστεί η ηλικία των παιδιών αυτών ως η σημαντικότερη παράμετρος εισαγωγής του. Η ξενομανία καλά κρατεί. Είχαν δει τα παιδιά τα πολιτιστικά αξιοθέατα της χώρας τους και θέλουν σε τόσο μικρή ηλικία να δουν και άλλε κουλτούρες από κοντά; Ας αφήσουμε στην άκρη τους ενήλικες. Σίγουρα θα εντυπωσιαστεί ένα παιδάκι σε ξένο τόπο, δε λέω. Έπαθαν όμως τίποτα τόσοι φιλόσοφοι της αρχαιότητας που δεν είχαν βγει ποτέ από τον τόπο τους και κρίνεται απαραίτητο να το φιλοξενήσει ξένη οικογένεια το δικό μας για να αποκτήσει την ιδέα της ελευθερίας και των υψηλών ιδανικών; Το ανήλικο; Που κινδυνεύει στην γειτονιά του ακόμη; Μήπως δεν γίνει ανεξάρτητο ανησυχούμε ή μήπως δεν κοινωνικοποιηθεί αν δεν πάει στη Γερμανία (που σε λίγα χρόνια μπορεί να χρειαστεί να πάει μετανάστης...) Προσωπικά δεν το διανοήθηκα καν να συμμετέχει το παιδί μου σε κάτι τέτοιο, γιατί να αναρωτηθώ για τους μαθητές μου; Το σχολείο μας κάνει το πρόγραμμα σχεδόν κάθε χρόνο, θα μπορούσα να είμαι στους 8 της harac, θα μπορούσα να στείλω και το δικό μου παιδί γιατί κάνει και το δικό του σχολείο. Ο βασικός λόγος συμμετοχής που χρησιμοποιούν οι γονείς είναι: "θα γλιτώσουμε για λίγο". Εγώ δεν θέλω να γλιτώσω, ούτε θυσιάζομαι. Είναι προσφορά να μεγαλώνεις το παιδί σου. Γνώμη μου βέβαια, αλλά ας ακουστεί και αυτή.
Θα πω όμως και για τις εκδρομές γενικά. Στο γυμνάσιο του παιδιού μου έκαναν 2 ταξίδια εξωτερικού. Ε λοιπόν ήταν αρκετά κοντά στην αποπλάνηση ενηλίκου αυτό που έγινε! Πως αλλιώς να πω πως η κόρη μου ένιωσε παρίας που δεν συμμετείχε; Ένα παιδί με έντονη προσωπικότητα, που δεν φοβάται να διαφωνεί και να έχει λόγο σε όλα, ενώ έβλεπε όλα όσα δεν της ταίριαζαν στην εκδρομή, κάπου πληγώθηκε. Έλεγε πως δεν θέλει να πάει κάπου με διανυκτέρευση και η απάντηση ήταν: "μα δεν σε εμπιστεύονται, τέτοιο κορίτσι, οι δικοί σου;" ή "θα μιλήσω στη μαμά σου" και της υπέβαλαν ιδέες. Παιδί που της εμπιστεύομαι και τη ζωή μου ακόμη. Και το ωραίο, να παρακολουθεί μάθημα με 2-3 παιδιά μια ολόκληρη εβδομάδα για αντίποινα... (προφανώς και της είπα να απουσιάσει όσες μέρες θέλει). Μετά αναρωτιέται κάποιος γιατί αποθρασύνθηκαν τα παιδιά ή γιατί τα φροντιστήρια κάνουν χρυσές δουλειές. Αφού αποφασίσαμε να τα ξεβγάλουμε (λες και τα είδαμε κλεισμένα και κουμπωμένα)
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:18:29 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #214 στις: Απρίλιος 08, 2024, 01:06:38 μμ »
To Erasmus έχει και ατομική κινητικότητα εκπαιδευτικών, χωρίς παιδιά. Την επιλέγουν αρκετοί. Φυσικά, πολλοί θέλουν να κάνουν το ταξίδι, το οποίο διαφορετικά θα έπρεπε να πληρώσουν από την τσέπη τους. Ισχύει και η μοριοδότηση. Στο δικό μας σχολείο έχει φαγωθεί να επιλεγούμε σε Erasmus η υποδιευθύντρια, γιατί θέλει και τα αντίστοιχα μόρια για τις κρίσεις των διευθυντών.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #215 στις: Απρίλιος 08, 2024, 02:13:49 μμ »
επειδη βλεπω οτι χρησιμοποιειται με μεγαλη ευκολια η εκφραση "αποπλανηση ανηλικου" ....
https://www.esos.gr/arthra/87683/mathitis-katiggeile-biasmo-se-sholiki-ekdromi-oi-treis-anilikoi-syllifthentes
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2024, 02:19:31 μμ από wipers »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #216 στις: Απρίλιος 08, 2024, 02:28:11 μμ »
Αυτό είναι σεξουαλική βία και απόπειρα βιασμού, δεν είναι αποπλάνηση. Επίσης αποπλάνηση δεν είναι μόνο η σεξουαλική αποπλάνηση.

Ένα παράδειγμα επίσης  του τι μπορεί να συμβεί σε μια "αθώα" εκδρομή (και δεν μπορεί να το προλάβει εκπαιδευτικός βέβαια, είναι αδύνατο)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2024, 02:34:13 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #217 στις: Απρίλιος 08, 2024, 02:57:03 μμ »
επειδη βλεπω οτι χρησιμοποιειται με μεγαλη ευκολια η εκφραση "αποπλανηση ανηλικου" ....
https://www.esos.gr/arthra/87683/mathitis-katiggeile-biasmo-se-sholiki-ekdromi-oi-treis-anilikoi-syllifthentes
Αυτό είναι είτε βιασμός (αν τελέστηκε η πράξη) είτε απόπειρα βιασμού (αν όχι). Δε λέγεται αποπλάνηση.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #218 στις: Απρίλιος 08, 2024, 03:28:17 μμ »
Ένα παράδειγμα επίσης  του τι μπορεί να συμβεί σε μια "αθώα" εκδρομή (και δεν μπορεί να το προλάβει εκπαιδευτικός βέβαια, είναι αδύνατο)

Πολλά μπορούν να συμβούν, και όχι μόνο στις εκδρομές, αλλά και εντός σχολικών χώρων (π.χ. σε τουαλέτες). Δεν είναι η πρώτη φορά που τέτοιες ειδήσεις βγαίνουν στη φόρα. Δεν αποτελούν όμως, κατά τη γνώμη μου, παράγοντα σκεπτικισμού ως προς την αναγκαιότητα των εκδρομών, παρά μόνο ως προς τον τρόπο οργάνωσής τους. Το να πούμε ότι πρέπει να καταργήσουμε τις εκδρομές εξαιτίας τέτοιων συμβάντων, είναι σα να αποδεχόμαστε τη "λογική" κάποιων που λέει "μαζέψτε τις κόρες σας" αντί για "εκπαιδεύστε τους γιους σας". Καταλαβαίνετε, φαντάζομαι, τι εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #219 στις: Απρίλιος 08, 2024, 04:04:28 μμ »
Πολλά μπορούν να συμβούν, και όχι μόνο στις εκδρομές, αλλά και εντός σχολικών χώρων (π.χ. σε τουαλέτες). Δεν είναι η πρώτη φορά που τέτοιες ειδήσεις βγαίνουν στη φόρα. Δεν αποτελούν όμως, κατά τη γνώμη μου, παράγοντα σκεπτικισμού ως προς την αναγκαιότητα των εκδρομών, παρά μόνο ως προς τον τρόπο οργάνωσής τους. Το να πούμε ότι πρέπει να καταργήσουμε τις εκδρομές εξαιτίας τέτοιων συμβάντων, είναι σα να αποδεχόμαστε τη "λογική" κάποιων που λέει "μαζέψτε τις κόρες σας" αντί για "εκπαιδεύστε τους γιους σας". Καταλαβαίνετε, φαντάζομαι, τι εννοώ.

Η διανυκτέρευση έχει κινδύνους από μόνη της. Δεν νοκιζω ότι οργανωτικά μπορείς να κανεις κάτι εκτός αν καταφέρεις να μην μετακινούνται από δωμάτιο σε δωμάτιο, αλλά μ αυτή τη λογική, κάτι μπορεί να γίνει και με αυτούς που είναι στο δωμάτιο. Η μόνη δικλείδα ασφαλείας είναι ο αποκλεισμός μαθητών με βάση τη συμπεριφορά, αν έχει προβληματίσει με παραπτώματα, όμως αυτά θα πρέπει να είναι καταγεγραμμένα… Μια άλλη δικλείδα κατά τη γνώμη μου είναι ο αριθμός των διανυκτερεύσεων σε μικρές τάξεις και ειδικά στο γυμνάσιο να μην είναι πάνω από 1, να μετακινούνται μόνο ομάδες μαθητών, κσι γενικα στα γυμνάσια τουλάχιστον όπως και στην Α Λυκείου να μην εγκρίνονται μετακινήσεις εύκολα, με απαιτείται να εντάσσονται στο πλαίσιο συγκεκριμένων δράσεων πχ Βουλή, Κεπεα, συνέδριο ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να συμβεί κάτι.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #220 στις: Απρίλιος 08, 2024, 06:27:44 μμ »
Ισοπέδωση και απολυτότητα μήπως;
Η εκδρομή παίρνει το χαρακτήρα που της δίνεις. Ξεκαθαρίζεις από την αρχή στα παιδιά ότι είναι καθαρά εκπαιδευτική και, αν ενδιαφέρονται, συμμετέχουν.

Η πιο σωστή άποψη που έχει γραφτεί για το θέμα.

Αν κοπεί το τζάμπα, όπως υποτιμητικά το αποκαλείτε, πιστέψτε με ότι τότε είναι που σίγουρα θα αρχίσουν ή/και θα ενταθούν τα αλισβερίσια κάτω απ' το τραπέζι με τους πράκτορες.

Επίσης, ορθότατον το προφανές. Εύγε.

Καλοί συνάδελφοι, μην περιμένετε από κόρακα να βγάλει φωνή αηδονιού.
Τουτέστιν, αν ο σύλλογος είναι εξαίρετοι άνθρωποι και τα παιδιά διαμάντια (προσοχή, όχι απαραίτητα "καλοί μαθητές") τότε η εκδρομή θα έχει το χαρακτήρα που της πρέπει.
Ειδάλλως, ότι μέτρα και να παρθούν, π.χ. οι περιορισμοί, καταργήσεις εκδρομών, θα πάνε στράφι. Σύλλογος και μαθητές θα παραμείνουν στην...ασωτία.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #221 στις: Απρίλιος 08, 2024, 06:33:40 μμ »
Η πιο σωστή άποψη που έχει γραφτεί για το θέμα.

Επίσης, ορθότατον το προφανές. Εύγε.

Καλοί συνάδελφοι, μην περιμένετε από κόρακα να βγάλει φωνή αηδονιού.
Τουτέστιν, αν ο σύλλογος είναι εξαίρετοι άνθρωποι και τα παιδιά διαμάντια (προσοχή, όχι απαραίτητα "καλοί μαθητές") τότε η εκδρομή θα έχει το χαρακτήρα που της πρέπει.
Ειδάλλως, ότι μέτρα και να παρθούν, π.χ. οι περιορισμοί, καταργήσεις εκδρομών, θα πάνε στράφι. Σύλλογος και μαθητές θα παραμείνουν στην...ασωτία.

Επειδή όμως οι σύλλογοι δεν είναι ίδιοι κάθε χρόνο κι επειδή και τα πσιδια δεν είναι πάντα το ίδιο συνεργάσιμα, καλό είναι να προσέχουμε τι προηγούμενα δημιουργούνται. Οι «τριήμερες» της Γ Γυμνασίου είναι μια κακή ιδέα που τα τελευταία χρόνια έχει διευκολυνθεί με κάθε τρόπο. Ένα σχολείο μπορεί μια χρόνια να έχει μια τάξη διαμάντια, την
άλλη χρονιά όμως δεν είναι απαραίτητο ότι θα την έχει. Καλό είναι λοιπόν τα παιδιά να μην θεωρούν κεκτημένο ότι ήδη από τη Β Γυμνασίου θα φεύγουν με διανυκτέρευση και μάλιστα μαζικά τύπου πενθήμερης.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #222 στις: Απρίλιος 08, 2024, 07:43:43 μμ »
Εγώ θέλω να μάθω τι ακριβώς παιδαγωγικό περιεχόμενο έχει η διανυκτέρευση μαθητών σε ξενοδοχείο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #223 στις: Απρίλιος 08, 2024, 08:16:39 μμ »
Εγώ θέλω να μάθω τι ακριβώς παιδαγωγικό περιεχόμενο έχει η διανυκτέρευση μαθητών σε ξενοδοχείο.

Η διανυκτέρευση per se, κανένα. Δίνει όμως τη δυνατότητα να πας κάπου πιο μακριά από τη μονοήμερη. Γι αυτό θα έπρεπε να επιτρέπεται με φειδω και διαβάθμιση ανάλογα με την ηλικία και τον εκπαιδευτικό σκοπό της επίσκεψης. Όπου άγω προσωπικά δεν θεωρώ εκπαιδευτικό το να κανεις μια εκδρομή τύπου συλλόγου που πας απλα σρ μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους για να πεις ότι πηγες. Να υπάρχει συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με δραστηριότητα, όχι απλα ξενάγηση που κανεις δεν ακούει τοποτα. Και με ελάχιστο ελεύθερο χρόνο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 613
Σύνολο: 620

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.