*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 251280 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #308 στις: Αύγουστος 27, 2013, 04:29:12 μμ »
Δηλαδή θες να μας πεις ότι όσοι έκαναν διδακτορικό είχαν το Θεό μπάρμπα ή γκόμενο τον καθηγητή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:06:40 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #309 στις: Αύγουστος 27, 2013, 04:38:06 μμ »
Όλα εξαρτώνται από τον επιβλέποντα που θα επιλέξει κάποιος. Ίσως αρκετοί από τους παλιότερους καθηγητές έχουν αυτή τη νοοτροπία, να θεωρούν τους υποψήφιους διδάκτορες υπηρέτες και να καρπώνονται και τα αποτελέσματα της έρευνάς τους. Αυτό όμως προϋποθέτει και έναν φοιτητή πρόθυμο να πάρει το ρόλο του υπηρέτη, για να καρπωθεί κάποια οφέλη στο μέλλον. Ένας εκπαιδευτικός, ή ένας οποιοσδήποτε εργαζόμενος που έχει και ωριμότητα και αξιοπρέπεια σίγουρα δεν μπορεί να πέσει τόσο εύκολα θύμα αυτής της κατάστασης. Πάντως επιβάλλεται όποιος θέλει να κάνει διδακτορικό να επιλέξει πολύ προσεκτικά τον επιβλέποντα καθηγητή και να αποφύγει αυτούς που είναι μεγαλύτεροι σε ηλικία γιατί έχουν γενικά παρωχημένες αντιλήψεις. Οι καλύτερες περιπτώσεις είναι οι πιο νέοι επιστήμονες (αυτό βέβαια τείνει να γίνει το συντομότερο ανέκδοτο) που δεν θεωρούν το πανεπιστήμιο τσιφλίκι τους και έχουν υγιείς απόψεις για τη διδακτορική έρευνα (δεν θα σου δώσουν θέμα που θα απαιτεί 6ετία να ολοκληρωθεί ούτε θα  έχει έκταση 700 σελίδες). Α, και μια που δεν ξέρω για ποιο χώρο μιλάμε, αν δεν είναι διδακτορικό σε παιδαγωγικά / διδακτική, θέλει προσοχή να μην πέσει κανείς σε επιβλέποντα που θεωρεί τους εκπαιδευτικούς (μη σου πω και τους εργαζόμενους γενικά) μπας κλας και επιστήμονες β΄ διαλογής!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #310 στις: Αύγουστος 27, 2013, 04:55:00 μμ »
Γενικά ο επιβλέπον τι συμφέρον έχει, γιατί να με αναλάβει;

Θα σε αναλαβει γιατι ξέρει οτι τα επομενα 4 με 6 χρονια θα εχει εναν ''δουλο'' σηκω πανω κατσε κατω, θα διδασκεις εσυ για λογαριασμο του, θα διορθωνεις εσυ στιβες γραπτα για λογαριασμο του, θα κανεις επιτηρησεις σε προπτυχιακα και μεταπτυχιακα, θα κανεις εσυ τη διοικητικη υποστηριξη του γραφειου του, θα κανεις εσυ οτι αλλο διοικητικο ή εκπαιδευτικο, μπορει να σε βαλει να δουλευεις σε ερευνητικα προγραμματα του ειδικου λογαρισμου κονδυλιων   Και τελος θα του προσφέρεις ακομη μια ερευνητικη (και μαλιστα διδακτορικη νεα ερευνα) την οποια θα καρπωθει, θα αναγραφει στις δημοσιευσεις του, θα μετεχει σε συνεδρια κλπ κλπ κλπ κλπ.
Και φυσικα δεν θα τολμησεις ποτε να του πεις οχι σε τιποτα γιατι θα εχεις τη καταληξη της φιλης παραπανω που ενα βημα πριν την αναγορευση τσακωθηκε και την αφησε στα κρυα του λουτρου.Και πιστεψε με ειναι τοσο μικρη η ελληνικη πανεπιστημιακη ''πιατσα'' που απαξ και φυγεις απο ενα ιδρυμα ενω εχεις ηδη ολοκληρωσει διδακτορικο, δυσκολα σε δεχονται σε αλλο βαζοντας σου τη σταμπα του αντιδραστικου.....
Για αυτο λεμε οτι στην ελλαδα για κανεις phd πρεπει να εχει το θεο μπαρμα ή γκομενο τον καθηγητη  ;)
Και δε μου πηγαίνει τώρα στα 35 μου να το γυρίσω στο Καλαματιανό.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #311 στις: Αύγουστος 27, 2013, 05:49:40 μμ »
Γενικά ο επιβλέπον τι συμφέρον έχει, γιατί να με αναλάβει;

Θα σε αναλαβει γιατι ξέρει οτι τα επομενα 4 με 6 χρονια θα εχει εναν ''δουλο'' σηκω πανω κατσε κατω, θα διδασκεις εσυ για λογαριασμο του, θα διορθωνεις εσυ στιβες γραπτα για λογαριασμο του, θα κανεις επιτηρησεις σε προπτυχιακα και μεταπτυχιακα, θα κανεις εσυ τη διοικητικη υποστηριξη του γραφειου του, θα κανεις εσυ οτι αλλο διοικητικο ή εκπαιδευτικο, μπορει να σε βαλει να δουλευεις σε ερευνητικα προγραμματα του ειδικου λογαρισμου κονδυλιων   Και τελος θα του προσφέρεις ακομη μια ερευνητικη (και μαλιστα διδακτορικη νεα ερευνα) την οποια θα καρπωθει, θα αναγραφει στις δημοσιευσεις του, θα μετεχει σε συνεδρια κλπ κλπ κλπ κλπ.
Και φυσικα δεν θα τολμησεις ποτε να του πεις οχι σε τιποτα γιατι θα εχεις τη καταληξη της φιλης παραπανω που ενα βημα πριν την αναγορευση τσακωθηκε και την αφησε στα κρυα του λουτρου.Και πιστεψε με ειναι τοσο μικρη η ελληνικη πανεπιστημιακη ''πιατσα'' που απαξ και φυγεις απο ενα ιδρυμα ενω εχεις ηδη ολοκληρωσει διδακτορικο, δυσκολα σε δεχονται σε αλλο βαζοντας σου τη σταμπα του αντιδραστικου.....
Για αυτο λεμε οτι στην ελλαδα για κανεις phd πρεπει να εχει το θεο μπαρμα ή γκομενο τον καθηγητη  ;)
Γι' αυτούς τους λόγους παράτησε και ο άντρας μου το διδακτορικό του. Και εγώ στην τελική εργασία που είχα κάνει σε μία απλή επιμόρφωση, η καθηγήτρια μου είχε πει επί λέξη: δεν θα κρατήσεις αντίγραφο και θα είναι τιμή σου αν συμπεριληφθεί στο βιβλίο που ετοιμάζω. Αφήστε που γνωστή μου έκανε μεταπτυχιακό με ένα απλό τηλέφωνο στο κατάλληλο πρόσωπο. Όλα αυτά τα αναφέρω γιατί πραγματικά η κατάσταση στην ελληνική πανεπιστημιακή πιάτσα, όπως αναφέρεις, έχει ξεφύγει και χάνουν αξιόλογους φοιτητές οι οποίοι διαλέγουν ξένα πανεπιστήμια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:06:40 »

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #312 στις: Αύγουστος 27, 2013, 05:52:35 μμ »
...με το απλό τηλέφωνο εννοώ ότι απλά πήγε και πήρε το χαρτί χωρίς να έχει πατήσει πουθενά. Και δεν είναι η μόνη.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #313 στις: Αύγουστος 27, 2013, 06:25:37 μμ »
Γιατί δεν κατήγγειλες τη γνωστή σου αυτή, να κάνουν έναν έλεγχο και σε αυτήν και στη σχολή;

Επίσης, όλη αυτή η σαπίλα που περιγράφεται παραπάνω στα μηνύματα, δεν είναι και ο κανόνας. Η κατάσταση δεν είναι ιδανική, αλλά ποικίλει, ανάλογα τους ανθρώπους, το παν/μιο και το τμήμα. Όλα είναι σχετικά..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #314 στις: Αύγουστος 27, 2013, 06:36:58 μμ »
Και εμένα ο δικός μου καθηγητής ήταν μεγάλο λαμόγιο !!Ήθελε τα δωράκια του ,τα χρηματάκια του κλπ...χρυσούς σταυρούς στην κόρη του !!Αφήστε μεγάλη λέρα τα Πανεπιστήμια  >:( >:(Να φανταστείτε ούτε θέμα δεν μου έδωσε .Άλλος καθηγητής μου έδωσε ..

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #315 στις: Αύγουστος 27, 2013, 07:03:15 μμ »
Ποια η γνώμη σας για τα ερευνητικά προγράμματα που εμπεριέχουν διδακτορικό; που δηλαδή χρησιμοποιείς τα δεδομένα για να κάνεις το διδακτορικό σου;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #316 στις: Αύγουστος 27, 2013, 07:08:27 μμ »
αυτά συνήθως είναι και έμμισθα και προσφέρονται και για δημοσιεύσεις, που μετά μετατρέπονται γρήγορα σε κεφάλαια διατριβής, έχουν αυτές τις θετικές πλευρές.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #317 στις: Αύγουστος 27, 2013, 08:20:21 μμ »
Κι εγώ θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω γι' αυτά τα ερευνητικά προγράμματα... Όταν συμμετέχει κάποιος υποψήφιος διδάκτορας σε αυτά, αμείβεται, έτσι; Τι ακριβώς άποψη έχετε για αυτά;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #318 στις: Αύγουστος 27, 2013, 09:52:50 μμ »

Γι' αυτούς τους λόγους παράτησε και ο άντρας μου το διδακτορικό του. Και εγώ στην τελική εργασία που είχα κάνει σε μία απλή επιμόρφωση, η καθηγήτρια μου είχε πει επί λέξη: δεν θα κρατήσεις αντίγραφο και θα είναι τιμή σου αν συμπεριληφθεί στο βιβλίο που ετοιμάζω. Αφήστε που γνωστή μου έκανε μεταπτυχιακό με ένα απλό τηλέφωνο στο κατάλληλο πρόσωπο. Όλα αυτά τα αναφέρω γιατί πραγματικά η κατάσταση στην ελληνική πανεπιστημιακή πιάτσα, όπως αναφέρεις, έχει ξεφύγει και χάνουν αξιόλογους φοιτητές οι οποίοι διαλέγουν ξένα πανεπιστήμια.

...με το απλό τηλέφωνο εννοώ ότι απλά πήγε και πήρε το χαρτί χωρίς να έχει πατήσει πουθενά. Και δεν είναι η μόνη.

Έχω φρικάρει με όλα αυτά που διαβάζω....!!!!!!Τόσο πολύ ζω στο συννεφάκι μου;;;!!!!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #319 στις: Αύγουστος 27, 2013, 10:16:12 μμ »
Εγώ πάλι, στην π΄ρωτη απόπειρα για διδακτορικό (αμέσως μετά το πρώτο μεταπτυχιακό) ήρθα σε επαφή με μία καθηγήτρια. Της είπα είμαι αυτή, έχω κάνει αυτά και θέλω να κάνω διδακτορικό πάνω σε αυτό.
Με πήρε τηλέφωνο αμέσως (χάρηκα!!!) και μου είπε να ετοιμάσω μια ερευνητική πρόταση, να τη στείλω με mail και σε 4 μέρες να είμαι στο γραφείο της στην Αθήνα στις 10 το πρωί (ήξερε ότι είμαι από την άλλη άκρη).
Το έκανα. Πήρα αεροπλάνο και πήγα στο γραφείο.
Το αντιμετώπισα; Μια κυρία που εμφανίστηκε στις 12. Δεν είχε ανοίξει καν το αρχείο και με ρωτούσε να το έστειλα. Το είχα και εκτυπωμένο μαζί μου και της το έδωσα. Με ρώτησε τι έχω κάνει, της τα είπα. Με ρώτησε πόσο χρονών είμαι, της είπα 24.
Και η απάντηση; Κατά λέξη "Είσαι πολύ μικρή για διδακτορικό. Έλα να δουλέψεις εθελοντικά μαζί μου, να αναλάβεις τις πρακτικές των φοιτητών, να αναλάβεις διπλωματικές και σε 3-4 χρόνια να δούμε αν θα πάρεις θέμα".

Έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!!


Δεύτερη απόπειρα. Πλέον στα 29 μου. Είμαι στη διάρκεια του δεύτερου μεταπτυχιακού. Πάω σε ένα συνέδριο και παρακολουθώ μια εισήγηση πάνω στο θέμα της διπλωματικής μου. Κάνω μια ερώτηση στο τέλος της παρουσίασης. Στη διάρκεια του διαλείμματος με πλησιάζει η εισηγήτρια και με ρωτάει σε ποιο πανεπιστήμιο εργάζομαι. Της λέω ότι είμαι φοιτήτρια σε μεταπτυχιακό και ταυτόχρονα εργάζομαι στο τάδε σχολείο. Μου λέει, κάνει διδακτορικό; Όχι της λέω. Θες να κάνει, με ρωτάει. Θέλω της λέω. Μου λέει στείλε μου μια πρόταση και ένα βιογραφικό και θα επικοινωνήσω μαζί σου άμεσα.
Τα στέλνω την επόμενη μέρα.
Πότε επικοινώνησε μαζί μου;
ΠΟΤΕ!!!!

Έκανα αίτηση σε 5 πανεπιστήμια στο εξωτερικό με την ίδια πρόταση που κατέθεσα και στην Ελλάδα. Με κάλεσαν για συνέντευξη και τα 5. Με δέχτηκαν και τα 5 και επέλεξα με βάση τους επιβλέποντες καθηγητές σε συνδυασμό με το πανεπιστήμιο..... Τώρα, που είμαι στα τελειώματα, δεν το μετανιώνω που πήγα έξω.......

Φίλη μου που ξεκινήσαμε σχεδόν ταυτόχρονα (εκείνη κάποιους μήνες νωρίτερα στην Ελλάδα) ακόμα δεν έχει φτάσει ούτε στα μισά.....

Σίγουρα δεν είναι ο κανόνας αυτοί οι καθηγητές που συνάντησα εγώ. Αλλά όταν ακούς πολλές αρνητικές εμπειρίες για κάτι, σίγουρα χτυπάει και ένα καμπανάκι
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #320 στις: Αύγουστος 27, 2013, 10:18:37 μμ »
 Εξακολουθώ να θεωρώ, ότι οι παραπάνω μελανές εντυπώσεις είναι η μειοψηφία. Όπως και να έχει, το διδακτορικό θα πρέπει να έχει ως μέγιστο κίνητρο την ερευνητική δράση και αυτό συνεπάγεται μελέτη, δημοσιεύσεις. συγγραφή κα, όπου το αποτέλεσμα όλης αυτής της διαδικασίας είναι η βελτίωση του μορφωτικού επιπέδου του υποψήφιου. Και αυτό είναι -που για εμένα- μετράει.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #321 στις: Αύγουστος 27, 2013, 10:32:46 μμ »
Εξακολουθώ να θεωρώ, ότι οι παραπάνω μελανές εντυπώσεις είναι η μειοψηφία. Όπως και να έχει, το διδακτορικό θα πρέπει να έχει ως μέγιστο κίνητρο την ερευνητική δράση και αυτό συνεπάγεται μελέτη, δημοσιεύσεις. συγγραφή κα, όπου το αποτέλεσμα όλης αυτής της διαδικασίας είναι η βελτίωση του μορφωτικού επιπέδου του υποψήφιου. Και αυτό είναι -που για εμένα- μετράει.

Δεν διαφωνώ, στα έντονα γράμματα, ίσα - ίσα το προσυπογράφω, αλλά είναι η μειοψηφία;;; (σαφώς αναφέρομαι στα κόκκινα).
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.