*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 252539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #602 στις: Απρίλιος 11, 2017, 11:35:58 μμ »
Πολύ καλή είναι η εμβάθυνση ενός πρωτότυπου θέματος, αλλά αυτή είναι η ουσία της εκπόνησης του διδακτορικού. Το γιατί το εκπονείς, είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Μην ισχυριστεί κανείς πως το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η προσφορά στην επιστήμη ή στους... μαθητές, γιατί θα πει κάτι που δεν το πιστεύει. Η αλήθεια είναι πως όλοι το κάνουν είτε για να μπορέσουν να βρουν μια καλή εργασία (στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό), να βελτιώσουν τη θέση τους εντός ενός υφιστάμενου εργασιακού περιβάλλοντος ή να αλλάξουν εντελώς εργασία, στοχεύοντας πάντα σε κάτι (που θεωρούν αυτοί πως είναι) καλύτερο. Υπάρχει, τέλος, μία ακόμη -μικρή- ομάδα ανθρώπων που το κάνει για καθαρά ψυχολογικούς λόγους (ενίσχυση αυτοπεποίθησης/αυτοεκτίμησης, ενασχόληση με κάτι ενδιαφέρον κ.τ.λ.).  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2017, 11:38:44 μμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:24 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #603 στις: Απρίλιος 11, 2017, 11:55:43 μμ »
Κ κατάσταση, όπως όλτα πραγματα στην Ελλάδα έχει ξεφτιλιστεί τελείως.

Θέλει ο άλλος να μπει στον πίνανα ειδικής, διδακτορικό, θέλει η άλλη να γίνει διευθυντρια στο σχολειο διδακτορικό, θέλει ο άλλος να μην είναι στη τάξη να κάνει το δάσκαλο, διδακτορικό.

Οι μόνιμοι μέχρι το 2009-2010, το είχανε βρει σκοινι κορδόνι, 3 χρονάκια off από την τάξη, συνήθως και σε κάνα χωριό η οργανική,  άραγμα στο σπιτάκι τους , τσεπώνανε και 1200 ευρω το μήνα + δώρα και κάνανε διδακτορικά, δλδ μαζί με τα δώρα έβγαινε το κόστος γ'υρω στα  1300-1400 ευρω το μηνα για να κάνει διδακτορικό ο δάσκαλος?! ή ο καθηγητής !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όσοι κάνουν σοβαρη έρευνα και χτυπάνε ερευνητικά προγράμματα για να βρουν funding , καταλαβαίνουν ΑΚΡΙΒΩΣ για τι πράγμα μιλάω!!!


Ακόμα και τώρα οι μόνιμοι κάνουν διδακτορικα γιατί πολύ απλά σε σχέση με όλους τυς υπόλοιπους οι άνθρωποι είναι ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΙ!!!! και επίσης ο χαβάς είναι να βγούν από τη τάξη, να φυγουν από το χωριό στο οποίο και διορίστηκαν.

Τα υπόλοιπα είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Η σοβαρή έρευνα γίνεται μέσα στο εργαστήριο στα 25 και όχι γιατί στα 35 ψάχνεις άκρη να βρεις δουλειά ή απόσπαση/μετάταξη.


Στην εκπαιδευτικη αδεια εχανες αρκετα χρηματα που ηταν για αποκλειστικη απασχοληση στην οργανικη θεση (πχ επιδομα παραμεθωριου ή επιδομα εξωδιδακτικης απασχολησης ή επιδομα ειδικης αγωγης). Αρα αυτιματα, αυτοι που με ολα τα παραπανω ηταν (πριν το 2011 παντα) στα 1500 ευρω επεφταν στα 800. Αν εκανες το διδακτορικο στην Ελκαδα η προσυαξηση ηταν απι 10% εως 40-50% των ακαθαριστων. Αρα τα καθαρα εβγαιναν λιγο παραπανω απο 1500 ευρω στην καλυτερη των περπτωσεων. Αν το εκανες στο εξωτερικο, επαιρνες εναν βασικο μισθο ακομααρα καθαρα στο χερι +500-600 ευρω, χρηματα με τα οποια στις πετισσοτερες χωρες δεν μπορεις να ζησεις.

Οσο για το αν η σοβαρη ερευνα γινεται μονο σε εργαστηριο ή μονο στα 25 επετρεψε μου να εχω πολλες και σοβαρες ενατασεις. Το που γινεται η σοβαρη ερευνα εξαρταται απο το θεμα και το ποιος καναι τη σοβαρη ερευνα εξαρταται απο το ενδιαφερον και οχι την ηλικθα του καθενος.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #604 στις: Απρίλιος 12, 2017, 01:08:11 πμ »
Ξέρει... Ξέρει... Εγώ με το ECDL έμαθα περισσότερα από το να ανοίξω έναν υπολογιστή. Αρκεί να ασχολείσαι. Άλλωστε τα πάντα πλέον απαιτούν γνώσεις πληροφορικής.Εδω καταντησα χακερ για κάτι κείμενα που ήθελα...όρεξη να υπάρχει,αν υπάρχει βέβαια  8)

Εσύ μπορεί με το ECDL να έμαθες πολλά πράγματα και μπράβο σου.
Που πιθανότατα να τα μάθαινες και χωρίς το ECDL.
Πίστεψε με όμως, πολλοί έχουν χαρτί πληροφορικής (πιστοποίηση Α' επιπέδου ή ECDL κτλ) και είναι παντελώς άσχετοι...

Όπως και νάχει πάντως, για να πάμε στο θέμα μας, ήθελα να καταδείξω ότι αν κάποιος θέλει το διδακτορικό για να του μετρήσει ως προσόν, με τα σημερινά δεδομένα, στην πράξη πιάνει ελάχιστα μόρια. Λιγότερα και από το ECDL. Καλώς ή κακώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2017, 01:15:40 πμ από naoh »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #605 στις: Απρίλιος 12, 2017, 03:32:28 μμ »
Δεν έχεις άδικο. Αλλά τα πάντα είναι θέμα διάθεσης και όρεξης. Πολλοί αγοράζουν τα πάντα. Ειτε μεταπτυχιακά,είτε διδακτορικα,είτε ECDL.Και σε όλα αυτά κρύβεται το εξής απλό στοιχείο.:θέλεις να δουλέψεις ή θέλεις να αγοράσεις κάτι ακοπα;Ο καθεις γνωρίζει τα θέλω του.  Παντα υπάρχουν δύο δρόμοι, το θέμα είναι τι επιλέγουμε και το τι μας κάνει ευτυχισμένους και περήφανους. Εγώ είχα τα χρήματα και άνετα για δύο μεταπτυχιακά με χρήματα και έδωσα ένα με εξετάσεις.... Και μόνο λόγω δουλειάς και όχι επειδή στηριχτηκα κάπου. Επιλογή μου και δεν κρίνω κανέναν... Αλλά έτσι ένιωθα καλά με μένα.Δεν ξέρω τώρα στο διδακτορικό.Αν κουραστω... Μπορεί να αγοράσω ένα... Αλλά δεν θα είμαι περήφανη.... Θέμα μου..άλλωστε σε πολλά τμήματα τα διδακτορικα και μεταπτυχιακά είναι μόνο με χρήματα και συνεπώς σεβαστό
...ο,τι ποθεί ο καθένας. Αλλωστε ποτέ δεν ήμουν φτωχή για να γνωρίζω αλλά πάντα αγωνιστηκα ως φτωχή και αυτό ήταν επιλογή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2017, 03:45:39 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:24 »

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #606 στις: Απρίλιος 12, 2017, 03:49:24 μμ »
Με συγχωρείτε συνάδελφοι, αλλά όλα αυτά μοιάζουν εντελώς κυνικά και μηδενιστικά. Κάποιοι μπαίνουν στον πειρασμό να αγοράσουν, άλλοι κερδίζουν τις σπουδές τους με κόπο.

Ύστερα ζητάτε να μάθετε το μετά του διδακτορικού. Πως να υπάρξει απάντηση σε κάτι τέτοιο όταν ούτε εγώ ή όποιος άλλος συνάδελφος που ήδη εκπονεί, δεν μπορεί να ξέρει τι θα γίνει στη συνέχεια... Δεν νομίζω πως το φόρουμ υπάρχει για να κάνουμε ενδελεχή ανάλυση της υπόθεσης "μεταπτυχιακά" πετώντας υπόνοιες περί αγορών και απαξίωσης του διδακτορικού λες και αυτό δεν προϋποθέτει σκληρή προσπάθεια, άπειρες ώρες διαβάσματος και γραψίματος και γερό στομάχι.

Οπότε οι όποιες αναφορές σε αγοραπωλησίες είναι μια άγονη συζήτηση αντάξια της κρίσης που ζούμε. Πάρτε το λίγο αλλιώς λοιπόν, δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο όπως τα ζείτε στον μικρόκοσμό σας. 

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #607 στις: Απρίλιος 12, 2017, 04:00:05 μμ »
Δεν θα μιλήσω άλλο αν θέλουμε να εθελοτυφλουμε... Υπάρχουν διδακτορικα εξωθεν και πάει λέγοντας... Αλλά αν έχεις θέμα κοίτα την Βουλγαρία και πολλά άλλα... Καλημέρα... Καλησπέρα και καληνύχτα... Δεν θα επεκταθώ... Διότι δεν με συμφέρει  8) 8) Άλλωστε ανήκω στους ανθρώπους που μπορούν και τα μεν με χρήματα και τα δε με εξετάσεις... Καλημέρα.Οποτε δεν μιλώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2017, 04:03:28 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #608 στις: Απρίλιος 12, 2017, 08:41:32 μμ »
Θα παρακαλούσα να πέσουν λίγο οι τόνοι και να επανέλθουμε στο θέμα.


Νομίζω ότι δεν αξίζει να μπει κάποιος σε αυτή την ιστορία μόνο και μόνο για να διοριστεί ως εκπαιδευτικός (αν βέβαια προκύψει στην πορεία, δεν βλάπτει). Εκτός, λοιπόν από τη σοβαρή έρευνα/εμβάθυνση ενός πρωτότυπου θέματος  (που για μένα είναι και το σημαντικότερο), ή την πανεπιστημιακή καριέρα για τους νεώτερους, σε τι άλλο θα στοχεύατε;

Ένας καλός τρόπος αξιοποίησης του διδακτορικού, με το δεδομένο ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ δυνατό και συνοδεύεται από μία καλή και δυναμική παρουσία στην επιστημονική κοινότητα (δηλαδή επιστημονικά άρθρα δημοσιευμένα σε διεθνή περιοδικά με υψηλό δείκτη αξιολόγησης, συμμετοχές σε συνέδρια και, βεβαίως, κάποιες μονογραφίες-βιβλία) θα μπορούσε να είναι μία θέση σε κάποιο ερευνητικό κέντρο (είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό) ή σε χρηματοδοτούμενο ερευνητικό πρόγραμμα. Και οι δύο αυτές επιλογές στην πραγματικότητα σε εντάσσουν σε ερευνητικές ομάδες με τις οποίες εργάζεσαι επί ενός πρωτοτύπου θέματος, και γι' αυτό απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει κάποιος εκπονήσει διδακτορικό και να έχει καλή επιστημονική εν γένει παρουσία. Ειδικά στο εξωτερικό υπάρχουν πολλά τέτοια προγράμματα. Το κυριότερο όμως είναι ότι δεν χρειάζεται να μεταναστεύσεις. Μπορείς να επιδίδεσαι στο κομμάτι της έρευνας που σου αντιστοιχεί και εντός συνόρων. Αν πρόκειται για θεωρητικό κλάδο είναι κάπως πιο εύκολο. Αλλά και στους πειραματικούς κλάδους έχω ακούσει ότι γίνεται, αρκεί κάποιος να έχει πρόσβαση στον εργαστηριακό εξοπλισμό που απαιτείται. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια είναι αναγκαία και η συναίνεση ενός εγχώριου πανεπιστημίου, που θα δεχθεί να προσφέρει πρόσβαση στον ερευνητή.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #609 στις: Απρίλιος 12, 2017, 10:22:09 μμ »
Lucinda,

αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Δεν μπορούν όλοι να μεταναστεύουν. Αρκεί κάθε φορά να ξεπερνιέται η παθογένεια της ελληνικής ανοργανωσιάς και να μη γίνονται τα ελληνικά πανεπιστήμια ρόμπα στους ξένους.

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #610 στις: Απρίλιος 12, 2017, 10:45:08 μμ »
Αν και δεν μου αρέσουν οι γενικεύσεις, πλην κάποιων εξαιρέσεων, σοβαρή έρευνα στην Ελλάδα δεν γίνεται.
Οι περισσότεροι καθηγητές απλά βάζουν το όνομά τους στις δημοσιέυσεις κάποιων υποψήφιων διδακτόρων, έχοντας αφιερωει οι ίδιοι ελάχιστο ή καθόλου χρόνο.
Και οι αγγαρείες δίνουν και παίρνουν.

Το μόνο αξιόπιστο κριτήριο που θα μπορούσε να υπάρξει είναι να μην παίρνεις διδακτορικό αν δεν έχεις δημοσίευση σε διεθνές επιστημονικό περιοδικό (με κάπως καλό impact factor). Σε πάρα πολλές περιπτώσεις φυσικά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο (αν και τα τελευταία χρόνια κάπως βελτιώθηκαν τα πράγματα στο σημείο αυτό).
Δημοσιεύσεις σε συνέδρια δεν λένε απολύτως τίποτα (ειδικά αν είναι εγχώρια συνέδρια).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2017, 11:02:26 μμ από naoh »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #611 στις: Απρίλιος 12, 2017, 11:00:10 μμ »
Από ότι έχω καταλάβει, χωρίς και εγώ να θέλω να γενικεύσω, συχνά, σε αυτές τις περιπτώσεις  ο κάθε ένας παίρνει αυτό που θέλει, ανάλογα με την πλευρά που βρίσκεται. Επιπλέον, καθώς πολλοί ενεργούν με κίνητρο να είναι αρεστοί σε κάποιους άλλους, τα σωστά πράγματα (προώθηση έρευνας) γίνονται για τους λανθασμένους λόγους  (δημόσιες σχέσεις).

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #612 στις: Απρίλιος 12, 2017, 11:03:24 μμ »
Από ότι έχω καταλάβει, χωρίς και εγώ να θέλω να γενικεύσω, συχνά, σε αυτές τις περιπτώσεις  ο κάθε ένας παίρνει αυτό που θέλει, ανάλογα με την πλευρά που βρίσκεται. Επιπλέον, καθώς πολλοί ενεργούν με κίνητρο να είναι αρεστοί σε κάποιους άλλους, τα σωστά πράγματα (προώθηση έρευνας) γίνονται για τους λανθασμένους λόγους  (δημόσιες σχέσεις).

Θα συμφωνήσω.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #613 στις: Απρίλιος 12, 2017, 11:23:16 μμ »
Αν και δεν μου αρέσουν οι γενικεύσεις, πλην κάποιων εξαιρέσεων, σοβαρή έρευνα στην Ελλάδα δεν γίνεται.
Οι περισσότεροι καθηγητές απλά βάζουν το όνομά τους στις δημοσιέυσεις κάποιων υποψήφιων διδακτόρων, έχοντας αφιερωει οι ίδιοι ελάχιστο ή καθόλου χρόνο.
Και οι αγγαρείες δίνουν και παίρνουν.

Το μόνο αξιόπιστο κριτήριο που θα μπορούσε να υπάρξει είναι να μην παίρνεις διδακτορικό αν δεν έχεις δημοσίευση σε διεθνές επιστημονικό περιοδικό (με κάπως καλό impact factor). Σε πάρα πολλές περιπτώσεις φυσικά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο (αν και τα τελευταία χρόνια κάπως βελτιώθηκαν τα πράγματα στο σημείο αυτό).
Δημοσιεύσεις σε συνέδρια δεν λένε απολύτως τίποτα (ειδικά αν είναι εγχώρια συνέδρια).

Με τις δημοσιεύσεις σε πανεπιστημιακούς τόμους είτε ατομικές είτε συνδημοσίευση με καθηγητή, τί γίνεται; Από ότι βλέπω, κάποια ελληνικά πανεπιστήμια εκδίδουν τόμους συνέχεια με τη σέσουλα (εκτός από βιβλία βγάζουν και ψηφιακούς, που δεν κοστίζουν).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2017, 11:39:54 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος naoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #614 στις: Απρίλιος 12, 2017, 11:39:47 μμ »
Με τις δημοσιεύσεις σε πανεπιστημιακούς τόμους είτε ατομικές είτε συνδημοσίευση με καθηγητή, τί γίνεται; Από ότι βλέπω, κάποια ελληνικά πανεπιστήμια εκδίδουν τόμους συνέχεια (εκτός από βιβλία βγάζουν και ψηφιακούς, που δεν κοστίζουν).

Νομίζω σε αυτά παίζουν μεγάλο ρόλο οι δημόσιες σχέσεις.
Προσωπικά δεν τα θεωρώ καθόλου αξιόπιστα (αν και δεν με συμφέρει αυτό που λέω :) )

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #615 στις: Απρίλιος 12, 2017, 11:49:14 μμ »
naoh,

δηλαδή, σε δουλειά να βρισκόμαστε....Αν και έχω δει και ενδιαφέρον υλικό σε μερικά που έπεσαν στα χέρια/υπολογιστή μου.

Εκτιμώ την ειλικρίνειά σου :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.