*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι (varia)  (Αναγνώστηκε 265810 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #574 στις: Δεκέμβριος 29, 2007, 07:27:41 μμ »
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες παντως...να εισαι καλα...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:35 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #575 στις: Δεκέμβριος 29, 2007, 08:07:46 μμ »
Πάντως, πρέπει να ομολογήσω ότι έχω φρικάρει με τη γραφειοκρατία! Δεν την παλεύω άλλο! Δηλαδή, τόση ταλαιπωρία για 10 ώρες την εβδομάδα, τις οποίες πληρωνόμαστε μετά από κάτι αιώνες....

Δεν έχετε φρικάρει εντελώς;

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #576 στις: Δεκέμβριος 29, 2007, 09:32:13 μμ »
Πάντως, πρέπει να ομολογήσω ότι έχω φρικάρει με τη γραφειοκρατία! Δεν την παλεύω άλλο! Δηλαδή, τόση ταλαιπωρία για 10 ώρες την εβδομάδα, τις οποίες πληρωνόμαστε μετά από κάτι αιώνες....

Δεν έχετε φρικάρει εντελώς;
Συμφωνώ... όχι μόνο πληρωνόμαστε μετά από αιώνες αλλά και αυτά που δίνουμε για βιβλία, εισιτήρια, βενζίνες, ώρες προετοιμασίας..κλπ.... είανι υπέρογκα ποσά δεν μένει τίοτα εάν τα λογαριάσεις... άρα αξίζει;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #577 στις: Δεκέμβριος 29, 2007, 10:13:21 μμ »
Γειά σας και χρόνια πολλά.Μια απορία έχω που εν μέρη σχετίζεται με τα ένσημα.Στα 50 ένσημα δικαιούμαστε βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ? Είμαι σωστός ή ισχύει κάτι αλλο? Μπορούμε να βγάλουμε τέτοιο βιβλιάριο αμέσως αφου συμπληρωθούν τα 50 ένσημα ή πρέπει να περιμένουμε κάποιο χρονικό διάστημά???Είναι λίγο off topic αλλά όποις ξέρει ας κάνει ένα κόπο ...Ευχαριστωωω

"Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας απαιτείται η πραγματοποίηση 50 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. Όταν ο υπολογισμός γίνεται με το 15μηνο δεν λογαριάζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες. Οι ίδιες προυποθέσεις απαιτούνται και για την παράταση της ισχύος του ατομικού βιβλιαρίου υγείας."
Θα πας στο ΙΚΑ θα δώσεις τον αριθμό σου και θα σου εκτυπώσουν μια κατάσταση με τα ένσημα σου για να δουν αν ισχύει το παραπάνω. Αν ισχύουν λοιπόν οι παραπάνω προϋποθέσεις, κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση, δίνεις και μια φωτογραφία και σου βγάζουν επιτόπου το βιβλιάριο! Έκτος κι αν πέσεις σε στραβόξυλο υπάλληλο (γιατί το ΙΚΑ φημίζεται για την εξυπηρέτησή του ;D) και σου ζητήσει π.χ. βεβαίωση από την προηγούμενη ασφάλεια, που μπορεί να είχες, ότι δεν είσαι ακόμα ασφαλισμένος (Εγώ δηλ. αν και 25 χρονών που έτσι κι αλλιώς λόγω ηλικίας δεν μπορούσε να ισχύει η προηγούμενη ασφάλειά μου, ωστόσο μου ζήταγε βεβαίωση διαγραφής)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:35 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #578 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 01:39:32 πμ »
.....Αλλα μη βαρας!Δεν ειπα και τιποτα,μια ερωτηση εκανα η γυναικα! ;D ;D ;D
Δεν βαράω ποτέ. Αλλά βλέπεις ο γραπτός λόγος δεν μπορεί να έχει "χροιά" και μερικές φορές "ακούγεται" κάπως. :-\
Συγνώμη αν "ακούστηκα" κάπως και Να σαι καλά και σύ :)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #579 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 08:24:15 μμ »
Παράθεση
Εnastron ΟΧΙ να μην αγχωθείς. Άλλωστε είναι κάτι που θα το αποκτήσουμε όλοι είτε τώρα είτε στο μέλλον κάποια στιγμή. Από ότι έχω καταλάβει το θέμα της απογραφής δεν έχει πάρει την κατάλληλη δημοσιότητα και επειδή είμαστε Ελλάδα θα ξαναγίνει απογραφή γιατί πολύ λίγος κόσμος το έχει πάρει είδηση. Πάντως αν έχεις χρόνο πήγαινε τη Δευτέρα σε ένα ΚΕΠ και κάνε την αίτηση. Δεν είναι τίποτα αρκεί να έχεις μαζί σου τον ΑΜ σου στο φορέα που είσαι ασφαλισμένος/η και την αστυνομική σου ταυτότητα. Ελπίζω να μην πέσεις σε κάποιον ανενημέρωτο υπάλληλο και σε κοιτάει με το βλέμμα του ροφού ;D Η όλη ιστορία θα γίνει μέσω ενός προγράμματος που έχουν περάσει στο σύστημα των ΚΕΠ.
Αυτά και ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ :)
Γιατί εσύ leti77 είσαι σίγουρη ότι έχεις την ειδική κάρτα (είναι όπως οι πιστωτικές σε μέγεθος και πλαστική) με τον ΑΜΚΑ? Προσοχή είναι άλλο ο ΑΜ και άλλο ο ΑΜΚΑ. Και σίγουρα δεν της έχει χρειαστεί ποτέ μέχρι τώρα διότι πουθενά δεν μας την ζητάνε. Κάποια στιγμή ίσως όταν θα πλησιάζουμε στη σύνταξη.
Διαβάστε περισσότερα στο site που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα.



ευχαριστώ πολύ για την απάντηση mat!!!Αλλά επειδή όποιος καίγεται στο χυλό...τι να πω με τα τρελά που κατα καιρούς ζητάνε.Εύχομαι καλή Πρωτοχρονιά!
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος ka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #580 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 07:17:25 μμ »
υπαρχει περιπτωση να επιστρεψει ο μονιμος και να διωξουν τον ωρομισθιο; σας εχει τυχει ποτε;

Αποσυνδεδεμένος zdalakou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #581 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 01:51:38 μμ »
Καλησπέρα!
θέλω να ρωτήσω τι συμβαίνει με τη επαπειλούμενη εγκυμοσύνη στις ωροσμίσθιες ολοήμερων δημοτικών;Δικαιούνται άδεια, υπάρχει πλαφόν στις μέρες, και με τα μόρια τί γινεται, όσο είναι σε άδεια;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #582 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 08:11:21 μμ »
Κοίταξε εδώ : http://users.otenet.gr/~lkoryd4/1ADEIES/1ADEIES/VROMISUIVN.htm κι εδώ : http://users.otenet.gr/~lkoryd4/1ADEIES/1ADEIES/MHTROTHTAS.htm.
Το θέμα ρυθμίζεται από την εργατική νομοθεσία (απ' ό,τι κατάλαβα) και ισχύει ό,τι για τους αναπληρωτές (δες την απάντηση του μέλους pame εδώ : http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=4634.0)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος LF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #583 στις: Ιανουάριος 21, 2008, 02:32:31 μμ »
Γεια χαρά σε όλους!

Η απορία μου συγκεκριμένη, και γι' αυτό σας ευχαριστώ εκ των προτέρων:

Είμαι Νοσηλευτής, ωρομίσθιος, και διδάσκω στην ΠΔΣ. Πρόσφατα, με ενημέρωσαν πως διορίστηκα σε νοσοκομείο σε παλαιότερη προκήρυξη που είχα κάνει.

Θα μπορέσω να συνεχίσω και στην ΠΔΣ; Υπάρχει περίπτωση το νοσοκομείο να μου δημιουργήσει πρόβλημα;
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, δικαιούμαι τροποποίηση του προγράμματός των βαρδιών μου βάσει του προγράμματος της ΠΔΣ;

Και πάλι σας ευχαριστώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2008, 02:54:54 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #584 στις: Ιανουάριος 21, 2008, 03:51:48 μμ »
υπαρχει περιπτωση να επιστρεψει ο μονιμος και να διωξουν τον ωρομισθιο; σας εχει τυχει ποτε;

To ίδιο ερώτημα απασχολεί κι εμένα. Καλύπτω κενό μόνιμης της οποίας η άδεια τελειώνει 8/2.Υπάρχει περίπτωση να την ανανεώσει μπορεί όμως και όχι. Από 'κει και πέρα υπάρχει περίπτωση να μου περικόψουν ώρες?
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #585 στις: Ιανουάριος 21, 2008, 04:22:23 μμ »
Ξερει κανειs να μαs ενημερωσει μεχρι ποτε μπαινουν οι ωρεs στουs ωρομισθιουs οταν δουλευουν σε γυμνασιο σε μη εξεταζομενο μαθημα?
Ξέρω πως όταν τελειωσουν τα μαθηματα και αρχισουν οι εξετασεις, σε αυτες παιρνουν μερος και οι ωρομισθιοι. Ακομη και αυτοι που δεν εχουν εξεταζομενο μαθημα (επιτηρηση κτλ). Οποτε μπαινουν οι ωρες κανονικα μεχρι το τελος της σχολικης χρονιας. Δεν ξερω ομως αν ειναι αναλογα με την ημερα που ειχε ο καθενας ωρομισθιος μαθιημα ή/και απο την συνεργασια-κατανοηση των συναδελφων μονιμων κ του Δντη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2008, 04:24:25 μμ από Panos25m »
do it!

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #586 στις: Ιανουάριος 21, 2008, 07:23:28 μμ »
υπαρχει περιπτωση να επιστρεψει ο μονιμος και να διωξουν τον ωρομισθιο; σας εχει τυχει ποτε;

To ίδιο ερώτημα απασχολεί κι εμένα. Καλύπτω κενό μόνιμης της οποίας η άδεια τελειώνει 8/2.Υπάρχει περίπτωση να την ανανεώσει μπορεί όμως και όχι. Από 'κει και πέρα υπάρχει περίπτωση να μου περικόψουν ώρες?

Δεν μου έχει τύχει αλλά δεν αποκλείεται και να συμβαίνει. Αν προσέξατε στην σύμβαση δεν γράφει ημερομηνία λήξης αυτής και αναφέρει ότι η Διεύθυνση μπορεί να ανακαλέσει την σύμβαση ανά πάσα στιγμή
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος niobi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι (varia)
« Απάντηση #587 στις: Ιανουάριος 21, 2008, 08:09:52 μμ »
Καλησπερα. Με καλεσαν σημερα ωρομισθια στην Ροδο και μου εδωσαν 11 ωρες. Ειναι η πρωτη χρονια που εδωσα ασεπ και με καλουν. Δεν ξερω τιποτα για το τι ισχυει, αν εχεις ασφαλεια και πως πληρωνεσαι. Δουλευω σε φροντιστηριο και σκεφτομαι οτι αναγκαστικα θα πρεπει να φυγω. Τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω? Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων!!!!!! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 654
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 641
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.