*

Αποστολέας Θέμα: Ποια ήταν η χειρότερη συμπεριφορά που είχατε από μαθητή και πως αντιδράσατε?  (Αναγνώστηκε 19918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Επειδή καθημερινά ερχόμαστε σε επαφή με πολλά παιδιά και πολλές φορές οι σχέσεις μας μαζί τους δεν είναι εύκολη υπόθεση,θα ήθελα να μοιραστούμε σε αυτό το θέμα,
κάποιες άσχημες εμπειρίες που είχαμε τους μαθητές μας.

Αρχίζω 1η,αναφέροντας ένα περιστατικό που με πείραξε πολύ.
Σε διαγώνισμα φυσικής γενικής παιδείας β λυκείου στο φροντιστήριο,μαθήτρια που όλο το 3μηνο ερχότανε αδιάβαστη γράφει 19,2.
Αυτή θεωρώντας ότι την αδίκησα με έστειλε στο διάολο.............
Και φυσικά,εννοείται ότι φοβούμενη μήπως χάσω τη δουλειά μου δεν αντέδρασα ούτε εκείνη τη στιγμή,αλλά ούτε και μετά από μια βδομάδα που επέστρεψε στο τμήμα χωρίς να ζητήσει καν συγνώμη.............. >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Κάτι μου διαφεύγει εδωπέρα...
η αδιάβαστη μαθήτρια έγραψε 19 στα 20;
και τι εννοείς να χάσεις την δουλειά σου; σε ιδιωτικό δουλεύεις;

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
αγάπη, εφόσον είσαι στον ιδιωτικό τομέα και εύλογα φοβάσαι έπρεπε να διαχειριστεί την κρίση η εργοδοσία σου. δεν νομίζω ότι είναι καλό παραδειγμα και για τα υπολοιπα παιδια της τάξης το περιστατικό αυτό και δεν ξέρεις και πως θα μεταφερθεί στα σπιτια τους ή στα υπολοιπα τμήματα. πρέπει να μιλήσεις με τον εργοδότη σου για να ξέρεις πως θα το αντιμετωπίσεις το παιδι αυτό. θεωρώ ότι είναι πολύ σοβαρό το θέμα που προκύπτει από αυτή τη συμπεριφορά.
σε εμένα , αν και δεν συνέβη κατι αντιστοιχο, υπήρχε περιστατικό όπου μαθητρια παραπονέθηκε -οικογενειακώς- οτι της "εκοψα τα φτερα" όταν της είπα τι ; - άκουσον άκουσον....όταν εφερε βαθμούς απο το σχολείο 19 έκθεση της είπα πολύ ευγενικά και μάλιστα σαν γενική ρήση για όλη την τάξη ότι είναι δύσκολο να γραψει κανεις 19 έκθεση στις πανελλήνιες , ειδικά με τα δικά της γραπτά ΄δείγματα που είχα την χρονιά που διανύαμε (γύρω στο 14 κυμαινόταν ο μέσος όρος της). Μου έκανε μια χοντρή παρατήρηση και η μητέρα της - εκπαιδευτικός κι αυτή - αλλά ήμουν τυχερή και είχα την απολυτη κάλυψη του εργοδότη μου που μεσολάβησε και ανελαβε αυτός να καλμάρει τη μάνα.
το αποτέλεσμα, η μικρή μας έγραψε ....8 στην έκθεση πανελλήνιες , δεν έκανε μαζι μου να πω!!!!!!! οι υπόλοιποι απο το τμημα του φροντιστηρίου πανω απο 14.  αντε να δουμε τώρα τι θα πει σ' αυτον τον καθηγητή που της εβαζε τα 20αρια στο β ΄τρίμηνο.
 ??? 

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Ας αναφέρω κι εγώ μια εμπειρία μου, λίγο πριν αναχωρήσω για το σχολείο. Μου συνέβη φέτος με μαθητή της Β' λυκείου, ο οποίος είναι πολύ ζωηρός και αδιάφορος για τα αρχαία. Του την είχα χαρίσει πολλές φορές, ώσπου μια μέρα που έκανε πολλή φασαρία και σηκώθηκε από τη θέση του χωρίς την άδειά μου, θεώρησα δίκαιο να του βάλω απουσία και να τον βγάλω έξω. Εκείνος με πολύ θράσος, άρπαξε το απουσιολόγιο από τα χέρια μου και κατευθύνθηκε προς την πόρτα. "Πού πηγαίνεις με το απουσιολόγιο;" Τον ρώτησα. "Στο διευθυντή για να μου σβήσει την απουσία!" μου απαντά. Τα δικά μου τα νεύρα τεντώθηκαν αλλά δεν είπα τίποτα άλλο. Απλώς χαμογέλασα για να δώσω ένα τέλος στην ένταση. Όταν λίγα λεπτά μετά γύρισε ο μαθητής, χωρίς να του έχουν σβήσει την απουσία (αυτό θα έλειπε), μου εκσφεντώνησε το απουσιολόγιο στην έδρα και αποχώρησε. Από τότε βέβαια, συμμορφώθηκε κάπως. Θέλω να πω ότι δεν μου έδωσε πλέον αφορμή. Μιλάει βέβαια, αλλά σε λογικά κι επιτρεπτά όρια.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος idiaiteros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ

Αυτός ο μαθητής έπρεπε να πάρει 1 μέρα αποβολή.

Καλημέρα. Ας αναφέρω κι εγώ μια εμπειρία μου, λίγο πριν αναχωρήσω για το σχολείο. Μου συνέβη φέτος με μαθητή της Β' λυκείου, ο οποίος είναι πολύ ζωηρός και αδιάφορος για τα αρχαία. Του την είχα χαρίσει πολλές φορές, ώσπου μια μέρα που έκανε πολλή φασαρία και σηκώθηκε από τη θέση του χωρίς την άδειά μου, θεώρησα δίκαιο να του βάλω απουσία και να τον βγάλω έξω. Εκείνος με πολύ θράσος, άρπαξε το απουσιολόγιο από τα χέρια μου και κατευθύνθηκε προς την πόρτα. "Πού πηγαίνεις με το απουσιολόγιο;" Τον ρώτησα. "Στο διευθυντή για να μου σβήσει την απουσία!" μου απαντά. Τα δικά μου τα νεύρα τεντώθηκαν αλλά δεν είπα τίποτα άλλο. Απλώς χαμογέλασα για να δώσω ένα τέλος στην ένταση. Όταν λίγα λεπτά μετά γύρισε ο μαθητής, χωρίς να του έχουν σβήσει την απουσία (αυτό θα έλειπε), μου εκσφεντώνησε το απουσιολόγιο στην έδρα και αποχώρησε. Από τότε βέβαια, συμμορφώθηκε κάπως. Θέλω να πω ότι δεν μου έδωσε πλέον αφορμή. Μιλάει βέβαια, αλλά σε λογικά κι επιτρεπτά όρια.



Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Συνοπτικά:

  • ...Μαθητής έχει σηκωθεί μέσα από το μάθημα και φεύγει κλείνοντάς μου -δυνατά - την πόρτα στα μούτρα...
  • ...Μαθήτρια μου , απογοητευμένη από τις εξετάσεις (Γ΄Γυμνασίου)  παρακαλούσε - ενώπιόν μου -συνάδελφο καθηγήτρια να τις πάρει από εμένα και να τις έχει για του χρόνου...

... κι όλα αυτά , συμπτωματικά (ή μήπως όχι) την 1η χρονιά που δούλεψα σε φροντιστήριο ...

...από τότε καλυτέρεψαν τα πράγματα ...

Ένα είναι σίγουρο : δεν μπορείς να τα έχεις καλά με όλους ...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Μαθητής της α' λυκείου θεωρώντας ότι σε έκθεση που πήρε 17 αδικήθηκε, με αποκάλεσε σε συμμαθητή του "βλάκα". Ακούστηκε στην τάξη και πολλά παιδιά δαγκώθηκαν. Αντέδρασα σα να μην άκουσα τίποτε. Όταν πήρε τους βαθμούς και ήταν παραπάνω από όσο, προσφανώς περίμενε, με ευχαρίστησε κι εγώ του απάντησα: "Δεν είναι αντικειμενικοί, γιατί εγώ ξέρεις είμαι και βλάκας". Έσκυψε το κεφάλι, μου ζήτησε συγνώμη κι από τότε ήταν το καλύτερο παιδί.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Μαθητής της α' λυκείου θεωρώντας ότι σε έκθεση που πήρε 17 αδικήθηκε, με αποκάλεσε σε συμμαθητή του "βλάκα". Ακούστηκε στην τάξη και πολλά παιδιά δαγκώθηκαν. Αντέδρασα σα να μην άκουσα τίποτε. Όταν πήρε τους βαθμούς και ήταν παραπάνω από όσο, προσφανώς περίμενε, με ευχαρίστησε κι εγώ του απάντησα: "Δεν είναι αντικειμενικοί, γιατί εγώ ξέρεις είμαι και βλάκας". Έσκυψε το κεφάλι, μου ζήτησε συγνώμη κι από τότε ήταν το καλύτερο παιδί.

Υποδειγματικός χειρισμός της κατάστασης.Σωστή!

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα αναφέρω μια συμπεριφορά που δεν έχει άμεση σχέση με μένα...Στο φροντιστήριο μια μαθήτρια κατά τη διάρκεια του διαλείμματος άρχισε να χαρακτηρίζει χαριτολογώντας μια άλλη καθηγήτρια και να βρίζει σα νταλικέρης (πάντα σε ύφος πλάκας αλλά οι χαρακτηρισμοί ήταν αισχροί...). Εγώ ανατρίχιασα και κοκάλωσα με όσα άκουσα. Της λέω  "Πώς μιλάτε έτσι..δε ντρέπεστε;;" και μου απάντησε με θράσος και εμφανώς πειραγμένη από την παρέμβασή μου.."είμαστε μάγκες..".Η άλλη καθηγήτρια μου έκανε νόημα να μή δίνω σημασία και δε συνέχισα..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Κάτι μου διαφεύγει εδωπέρα...
η αδιάβαστη μαθήτρια έγραψε 19 στα 20;
και τι εννοείς να χάσεις την δουλειά σου; σε ιδιωτικό δουλεύεις;

Ανέφερα ότι δούλευα σε φροντιστήριο και όλοι ξέρουμε τι σημαίνει διαγώνισμα σε φρονιστήριο...........θέματα κομμένα και ραμμένα για να γράψουν..........
Η μαθήτρια έκατσε ένα Π-Σ-Κ διάβασε και έγραψε,σε κάποιες τιμές δεν είχε μονάδες μέτρησεις............και 20άρι δεν πήρε.................
ενώ ο ξάδερφός της στο ίδιο τμήμα, το πήρε...............

Έλσα μου..........ο εργοδότης προφανώς με γείωσε κανονικά και με το νόμο............"Μη τα παιδιά..........με το καλό.....μη τα παιδιά"

Δε φτάνει που με έστειλε στο διάολο......βγήκε τρέχοντας από την τάξη και ουρλιάζοντας και όλοι έτρχαν να την παρηγορήσουν..........



Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Σε ΙΕΚ δουλεύω... αν ήταν να τα απαριθμίσω όλα θα γέμιζε το τόπικ...  ;D
Το περίεργο είναι οτι γενικά δε μπορώ να θυμώσω πραγματικά με τους μαθητές μου. Φωνάζω εκείνη την ώρα, όταν το παρατραβάνε, σταματούν, και τελειώνει...
Μου είχε κάνει εντύπωση μια περίπτωση, πως αντέδρασε μαθήτρια (άγρια, μαγκιόρα, και τσαμπουκαλεμένη) όταν την έβγαλα έξω μια φορά... Μου λέει "θα γίνει χαμός", βγαίνει έξω και χτυπάει δυνατά τη πόρτα...
(την έβγαλα έξω με απουσία). Τη βλέπω ύστερα, όταν τελείωσε η ώρα, και της μιλάω... και ήταν έτοιμη να κλάψει... ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΥΣΙΑ!!!! και δεν έχανε εξάμηνο ή τίποτα τέτοιο!!! έμεινα άναυδος, αφού περιμένω από "τσαμπουκάδες" σπουδαστές να είναι χοντρόπετσοι, κι όμως, να που εκείνη αντιδρούσε όπως ένα παιδάκι έκτης δημοτικού...
Τελικά της χάρισα την απουσία... από τότε καμιά φορα παρακολουθεί και μάθημα...
Κι άλλα περίεργα μου έχουν συμβεί... μαθητής μου που είχε μόλις αποφυλακιστεί ήταν ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ της τάξης...
παιδί που, απ' ο,τι μου λέγανε έπαιρνε ναρκωτικά, και ήταν σε ποδοσφαιρική θύρα φανατικός οπαδός κοκκίνησε όταν τον σήκωσα στο πίνακα να γράψει κάτι...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους

Λοιπόν δεν ξέρω αν βοηθάει η πληροφρία που έχω στα χέρια μου αλλά θα την πω εδώ στο φορουμ.
Υπάρχει ένα τηλέφωνο επικοινωνίας το οποίο είναι με αστική χρέωση και είναι και για εκπαιδευτικούς. Παρέχει συμβουλευτική στήριξη από ειδικούς σε παιδιά, έφηβους, γονείς, κηδεμόνες εκπαιδευτικούς κλπ.
Το τηλ ειναι 801-801-1177

Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ:
http://www.parents.gr/news/?sid=233
και www.epsype.gr/tgramminew.asp

Αποσυνδεδεμένος euginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Καλησπέρα.Σήμερα είχα μία απο τις πιο άσχημες ημέρες στο σχολείο.Είμαι δασκάλα αναπληρώτρια ,έχω έκτη και δουλεύω για πρώτη χρονιά.Σήμερα λοιπόν ,τους έδωσα τα τεστ γεωγραφία ,που τους έβαλα απροειδοποίητα στο μάθημα της ημέρας και γράψαν σχεδόν όλοι βάση .Άρχισαν να μου λένε οτι δεν τους παραδίδω καλά το μάθημα και οτι δεν τους το εξηγώ καλά.Μετά απο λίγο μου τα άλλαξαν ,λεγοντας οτι την ώρα που τους τα λέω ,τα καταλαβαίνουν και μετά απο 2 μέρες δεν θυμούνται τίποτα.Εγώ τους απάντησα οτι το πρόβλημα δεν είναι δικόμου και οτι είναι θέμα μαθησιακής ετοιμότητας και ότι έχουν συνηθίσει να διαβάζουν λανθασμένα,χωρίς παρατηρητικότητα και κριτική σκέψη.Το δεχτήκανε ,άλλά εμένα με κάνανε κουρέλι και να αμφιβάλλω για τον τρόπο που διδάσκω και την μεταδοτικότητά μου.
Στο τέλος αφου τα διορθώσαμε μαζι μέσα στην τάξη ,ήρθαν και με βρήκαν και μου είπαν οτι τους αδίκησα και για πιο λόγο τους έβαλα τοσο μικρόβαθμό και γιατί δεν τους έπιασα μια ερώτηση.
συγκεκριμένα ,στην ενότητα Κλίμα -καιρός τους ζήτούσα να μου γράψουν ένα δελτίο ΕΜΥ βάσει ενός συγκεκριμένου χάρτη με θερμοκρασίες και μποφόρ.Μου απάντησε λοιπόν οτι δεν είναι μετερεωλόγος και οτι κατα την γνώμη της το έχει σωστό.Της είπα λοιπον οτι δεν εκφράζεται σωστά ,,μου ζήτησε να διαβάσει στις συμμαθήτριές τις τί είχε γράψει και αυτές συμφών ησαν με μένα.της είπα λοιπόν οτι μην είναι βαθμοθήρας ,δεν εχει τοσο μεγάλη διαφορα το 6,5  που ηθελε νατης βαλωαπο το 5,5  που της έβαλα,και νευρίασα και της έβαλα 10 και της ειπα χαρισμα σου αν νομίζεις οτι το αξίζεις.Νευρίασα και απογοητεύτηκα πολύ με την συμπεριφορά τους ,γιατι μετα ήρθαν και αλλα 3 παιδια λεγοντάς μου οτι τους βαθμολόγησα άδικα.το κατάλαβαν βέβαια στο τέλος γιατί μπήκε τέτοιος βαθμος.Και όχι μόνο αυτό αλλά μου ειπαν οτι σηκώνουν το χέρι για απορίες και δεν τους εξηγω.Ρε παιδια όλο με διακοπτουν την ώρα της παράδοσης.τους απαιτησα  λοιπον να μαζευουν τις απορίες τους για το τέλος,αφου παραδφώσω.Το πόσο στεναχωρέθηκα σημερα  δεν φαντάζεστε.Ασ μου απαντήσει κ΄'αποιος please.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μη στεναχωριεσαι, παιδια ειναι. λογικα εισαι πολυ νεα για να ειναι η πρωτη σου χρονια κ αυτο τα παιδια το εκμεταλλευονται. δεν μπορω να κρινω τη δουλεια σου γιατι ειμαι φιλολογος κ οχι δασκαλα. η αληθεια ειναι οτι μου φανηκαν λιγο δυσκολα, ισως θα επρεπε να τα συζητησεις με καποιον συναδελφό σου. χωρις να θελω να σε κατακρινω δε νομιζω οτι φερθηκες σωστα κ εξυπνα που εβαλες τελικα στο κοριτσι 10 κ που της ειπες χαρισμα σου. τα παιδια μπορει να ειναι παιδια αλλα προκειμενου να αποφυγουν το πρηξιμο στο σπιτι ποιος ξερει τι θα καθονται να λενε στους γονεις......
διαβαζα προπερσι ενα παιδι στ δημοτικου κ μου ειχε κανει τη ζωη κολαση.2 ντεπον επαιρνα τη μερα. για χαρη της μητερας του καθομουν. κ φυσικα για ο,τι συνεβαινε(δεν επαιρνε καλους βαθμους κτλ) συμφωνα με τα λεγομενα του εφταιγε η δασκαλα που δεν τους τα εξηγει σωστα, που δεν τον συμπαθει, που του φερεται ασχημα κτλ. κ οι γονεις φυσικα ποιον πιστευανε? εννοειται το παιδι τους.......εγω προσπαθουσα να εξηγησω οτι δε μπορει να ειναι τοσο κακη η δασκαλα τους κ οτι καπου θα φταιει κ το παιδι αλλα ματαια. ειναι λογικο να στεναχωριεσαι αλλα δε μπορεις να κανεις αλλιως. ειναι σε μια περιεργη ηλικια. αισθανονται μεγαλοι, γιατι ειναι η τελευταια τους χρονια στο δημοτικο κ την εχουν δει μαγκακια. οσο ομως κακομαθημενα κ να ειναι συνηθως εχουν φιλοτιμο. εγω στη θεση σου την επομενη φορα που θα εμπαινα στην ταξη θα αφιερωνα μια ωρα σε συζητηση. να τους πεις ποσο πολυ σε στεναχωρησανε, να τους ρωτησεις τι δεν τους αρεσει στο μαθημα που τους κανεις κ να προτεινουν τροπους αλλαγης. αν σου λενε οτι δεν καταλαβαινουν αυτα που λες θα τους πεις: "με το που δεν καταλαβαινετε κατι να με διακοπτετε". αν αυτο απο εκει κ επειτα γινεται συστηματικα κ ανουσια θα κανεις παλι ενα διαλογο κ θα εξηγησεις οτι πρεπει να προχωρησεις, να το διαβασουν κ την επομενη φορα να σου πουν τις αποριες τους.
παντως απο την εμπειρια μου στα ιδιαιτερα (ως νεα ειχα αρκετους "κακους" μαθητες ολα τα προβληματα εχουν λυθει με διαλογο. να τους χτυπας στο φιλοτιμο τους κ τα πραγματα θα πανε καλυτερα
καλη επιτυχια σου ευχομαι στη συνεχεια σου κ να θυμασαι οτι καθε αρχη κ δυσκολη....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 681
Σύνολο: 686

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.