*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 271736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lionile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1428 στις: Ιούνιος 16, 2010, 12:15:38 μμ »
δυστυχως, υπαρχουν καποιοι, ως επι τω πλειστω νεοι, οι οποιοι εγραψαν λιγο πανω απο τη βαση στον ασεπ και θεωρουν τους εαυτους τους εμπειρους και καλους καθηγητες! και..το μονο τους προβλημα ειναι οι υπολοιποι που χρονια τωρα παλευουν να αποκτησουν καποια μορια προσδοκωντας στο 40%. δεν ξερουν οτι το προβλημα ειναι η κυβερνηση και οι λιγες θεσεις. αργοτερα θα σκοτωνονται μεταξυ τους οι του ασεπ με προυπηρεσια και οι του ασεπ χωρις. πρεπει ενωμενοι να διεκδικησουμε να μη χασουμε τα κεκτημενα μας. ειναι ντροπη πια αυτο το αισχος μεταξυ μας!δεν θα καταφερουμε τιποτα ετσι!

συμφωνώ και επαυξάνω...
το ότι κάποιος μπήκε με ασεπ δε σημαίνει ότι είναι καλύτερος ή χειρότερος από κάποιον άλλον που έχει χρόνια διδακτικής πείρας..
απλά ίσως ότι είχε περισσότερο χρόνο για διάβασμα....!!
πάντως αυτές οι αντιπαραθέσεις μεταξύ μας μόνο σε καλό δε βγαίνουν..
όλοι αυτοί που κυβερνούν και καθορίζουν τις τύχες μας θέλουν το "διαίρει και βασίλευε"
τους βολεύει αφάνταστα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:14:42 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1429 στις: Ιούνιος 19, 2010, 11:34:48 πμ »
παλι τα ιδια...τι θελω και μπαινω στο φορουμ και νευριαζω ηθελα να ξερα.... >:( >:(
το οτι καποιος εγραψε καλυτερα στον ασεπ σημαινει πως ΝΑΙ ειναι καλυτερος απο καποιον που ουτε καν προσπαθησε , που δεν περασε ή που που εγραψε λιγοτερο...γιατι πρεπει ολα να τα απαξιωνετε????και τα παιδια των λυκειων δλδ που δεν τα καταφερνουν στις πανελλαδικες τι πρεπει να λενε????οτι μπορει να μην εγραψαν καλα αλλα ενδεχεται να ειναι καλυτερα απο αλλα που εγραψαν ή αριστεψαν????ΑΝΟΗΣΙΕς...για αυτο δεν παμε μπποστα...γιατι εναποθετουμε τις αδυναμιες στις πλατες αλλων και κρυβομαστε πισω απο το δακτυλακι μας...κι αν οπως λετε εχετε τοοοοοοοοσσηηηηηηηηηηηηηηη εμπειρια τοτε γιατι δεν γραψατε????ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ....οσο για τον χρονο που καποιοι δεν εχετε προβλημα σας....καποιοι βρηκαν και εγραψαν...βρειτε και εσεις και αποδειξτε την πολυχρονη εμπιρια σας στον επομενο ασεπ...
αντε γιατι δεν μπορω αλλα να ακουω μα3245671@ες.... >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1430 στις: Ιούνιος 20, 2010, 11:36:22 μμ »
Σαφώς και αυτός που πέρασε ΑΣΕΠ είναι καλύτερος από αυτόν που δεν πέρασε. Αλλά είναι καλύτερος ΜΟΝΟ στην εξέταση του ΑΣΕΠ. Όχι καλύτερος καθηγητής επειδή είχε χρόνο να διαβάσει και επειδή έχει καλύτερη μνήμη. Vania συγγνώμη που θα στο πω αλλά εγώ μπορεί να μην πέρασα στον ΑΣΕΠ αλλά νομίζω ότι θα είμαι πολύ καλύτερη καθηγήτρια από σένα γιατί δεν έχω κολλημένα μυαλά. Δεν φαίνεται στην παπαγάλία ο καλός εκπαιδευτικός.

Υ.Γ.Αλλά μια και μιλάς για κατοχή γνώσεων, η λέξη εμπειρία γράφεται με ''ει''.

Αποσυνδεδεμένος irenebar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1431 στις: Ιούνιος 22, 2010, 12:21:43 μμ »
Τα παιδιά που δε συμμετέχουν στο μάθημα της κανονικής τάξης, αλλά σε κάποιο διαφορετικό κι ολιγομελές τμήμα κατά τη διάρκεια του ημερήσιου προγράμματος, απλώς συμμετέχουν στα λεγόμενα τμήματα ένταξης. και διδάσκουν οι καθηγητές του ίδιου του σχολείου συνήθως.
Υπάρχουν και σχολεία ένταξης. Σε αυτά προσλαμβάνουν από τον πίνακα.
Η ενισχυτική διδασκαλία τώρα καλύπτεται πάλι από τους καθηγητές του ίδιου του σχολείου (διδάσκει κι ο διευθυντής συχνά, ανάλογα με την ειδικότητά του πάντοτε) και γι' αυτό το λόγο πραγματοποιείται μετά το τέλος του προγράμματος.
Για την ΠΔΣ ισχύει ό,τι ειπώθηκε και παράπανω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:14:42 »

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1432 στις: Ιούνιος 22, 2010, 04:47:53 μμ »
Για να επιστρέψουμε στο θέμα να κάνω μια καίρια ερώτηση : Η ΠΔΣ πάει για οριστικό τέλος από Σεπτέμβρη όπως ακούγεται ;

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1433 στις: Ιούνιος 22, 2010, 05:22:10 μμ »
γεια σας , μια ερώτηση σε όποιον μπορεί να απαντήσει : είμαι μόνιμος εκπαιδευτικος ΠΕ02 και δούλεψα πρόσθετη το διδακτικό έτος 2008-2009  και δεν έχω πληρωθεί , γνωρίζει κανείς κάτι νεώτερο; 



Καλησπέρα, εγώ είχα εργαστεί το σχ.έτος 2008-2009 σε ΠΔΣ και πληρώθηκα φέτος το χειμώνα. Καλύτερα να επικοινωνήσεις με την αντίστοιχη Διεύθυνση Δευτερ. ή με τον υπεύθυνο καθηγητή της ΠΔΣ του σχολείου σου.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1434 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:54:35 μμ »
Για να επιστρέψουμε στο θέμα να κάνω μια καίρια ερώτηση : Η ΠΔΣ πάει για οριστικό τέλος από Σεπτέμβρη όπως ακούγεται ;

Επίσημα δεν υπάρχει κάποια τοποθέτηση γι'αυτό..Απο φήμες όμως και σχόλια υπάρχουν ποικίλα:

" Θα καταργηθεί τελείως" ..." Θα δοθεί στους μόνιμους" ..."Θα συνεχιστεί κανονικά αλλά με κριτήριο την επιτυχία στον ΑΣΕΠ"..
Ολα αυτά που αναφέρω είναι εικασίες διευθυντών Λυκείων και σχόλια συναδέλφων..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1435 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:57:59 μμ »
γεια σας , μια ερώτηση σε όποιον μπορεί να απαντήσει : είμαι μόνιμος εκπαιδευτικος ΠΕ02 και δούλεψα πρόσθετη το διδακτικό έτος 2008-2009  και δεν έχω πληρωθεί , γνωρίζει κανείς κάτι νεώτερο; 

Το μόνο σχετικό που γνωρίζω είναι πως σχεδιαστές ΠΔΣ και μόνιμοι συνάδελφοι είναι απλήρωτοι τα δυο τελευταία χρόνια και δεν έχουν καμμία πληροφόρηση για το πότε ακριβώς θα πληρωθούν..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1436 στις: Ιούνιος 24, 2010, 05:17:10 μμ »
παλι τα ιδια...τι θελω και μπαινω στο φορουμ και νευριαζω ηθελα να ξερα.... >:( >:(
το οτι καποιος εγραψε καλυτερα στον ασεπ σημαινει πως ΝΑΙ ειναι καλυτερος απο καποιον που ουτε καν προσπαθησε , που δεν περασε ή που που εγραψε λιγοτερο...γιατι πρεπει ολα να τα απαξιωνετε????και τα παιδια των λυκειων δλδ που δεν τα καταφερνουν στις πανελλαδικες τι πρεπει να λενε????οτι μπορει να μην εγραψαν καλα αλλα ενδεχεται να ειναι καλυτερα απο αλλα που εγραψαν ή αριστεψαν????ΑΝΟΗΣΙΕς...για αυτο δεν παμε μπποστα...γιατι εναποθετουμε τις αδυναμιες στις πλατες αλλων και κρυβομαστε πισω απο το δακτυλακι μας...κι αν οπως λετε εχετε τοοοοοοοοσσηηηηηηηηηηηηηηη εμπειρια τοτε γιατι δεν γραψατε????ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ....οσο για τον χρονο που καποιοι δεν εχετε προβλημα σας....καποιοι βρηκαν και εγραψαν...βρειτε και εσεις και αποδειξτε την πολυχρονη εμπιρια σας στον επομενο ασεπ...
αντε γιατι δεν μπορω αλλα να ακουω μα3245671@ες.... >:( >:( >:( >:(

δε συμφωνω απολυτα.εγω εγραψα στον ασεπ και ημουν επιτυχουσα. ξερω καθηγητριες ομως, με οικογενεια, μαγειρεματα, και χιλια δυο αλλα. δεν μπορουν ολοι να εχουν ελευθερα τα πρωινα τους και την μερα τους, αν δεν εχουν πολλα ιδιαιτερα και να διαβασουν. γιατι ειναι και το οικονομικο στη μεση. για να διαβασει και να διοριστει καποιος θελει τρελο διαβασμα για να ειναι σιγουρος, ιδιαιτερα στον κλαδο των φιλολογων με την τεραστια υλη που δεν συμμαζευεται.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1437 στις: Ιούνιος 24, 2010, 05:29:56 μμ »
Φέτος η ΠΔΣ πάει στον πίνακα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι με ποια σειρά θα μας προσλάβουν. Πρώτα του πρωινού, μετά ΠΔΣ και μετά πάλι πρωινό, ανάλογα με τις ελλείψεις; Με πόσα μόρια μπορεί κπ να ελπίζει σε κάτι φέτος;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1438 στις: Ιούνιος 25, 2010, 02:06:04 πμ »
Φέτος η ΠΔΣ πάει στον πίνακα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι με ποια σειρά θα μας προσλάβουν. Πρώτα του πρωινού, μετά ΠΔΣ και μετά πάλι πρωινό, ανάλογα με τις ελλείψεις; Με πόσα μόρια μπορεί κπ να ελπίζει σε κάτι φέτος;

Είναι όλα τόσο ρευστά φέτος που μόνο στην πράξη θα μπορέσουμε να δούμε τι θα γίνει. Την ΠΔΣ πάντως την βλέπω να έχει επικουρικό ρόλο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1439 στις: Ιούνιος 28, 2010, 02:53:06 μμ »
... αν λειτουργήσει κιόλας! Με τι χρήματα θα την κάνουν;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1440 στις: Αύγουστος 26, 2010, 11:31:18 πμ »
Δε μπορούν πλέον να προσλάβουν ωρομίσθιους για την ΠΔΣ γιατί ο καθένας παίρνει μέχρι 4 ώρες. Άρα όπου γίνει ΠΔΣ θα απασχοληθούν μόνιμοι ή ΑΜΩ-ΑΚΩ που θα συμπληρώσουν εκεί το ωράριό τους.

Αφήστε που έχω την εντύπωση ότι μπορεί να χρησιμοποιήσουν την ΠΔΣ ως δέλεαρ για τους ΑΜΩ ώστε να γίνουν ΑΚΩ (και να μην αρνηθούν το διορισμό) : " ξεκίνα ως ΑΜΩ και μόλις ξεκινήσει η ΠΔΣ συμπληρώνεις το ωράριο σου εκεί..."

Αποσυνδεδεμένος lionile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1441 στις: Αύγουστος 26, 2010, 12:28:09 μμ »
Σαφώς και αυτός που πέρασε ΑΣΕΠ είναι καλύτερος από αυτόν που δεν πέρασε. Αλλά είναι καλύτερος ΜΟΝΟ στην εξέταση του ΑΣΕΠ. Όχι καλύτερος καθηγητής επειδή είχε χρόνο να διαβάσει και επειδή έχει καλύτερη μνήμη. Vania συγγνώμη που θα στο πω αλλά εγώ μπορεί να μην πέρασα στον ΑΣΕΠ αλλά νομίζω ότι θα είμαι πολύ καλύτερη καθηγήτρια από σένα γιατί δεν έχω κολλημένα μυαλά. Δεν φαίνεται στην παπαγάλία ο καλός εκπαιδευτικός.

Υ.Γ.Αλλά μια και μιλάς για κατοχή γνώσεων, η λέξη εμπειρία γράφεται με ''ει''.


Αυτό εννοώ κι εγώ...εγώ επειδή δίδαξα και θα διδάξω και φέτος (ελπίζω) είχα πολύ καλή ανταπόκριση από τους μαθητές μου και τα πήγαν μια χαρά..
δεν έμεινα μόνο στα βιβλία που παρέχει το υπουργείο παιδείας κι επέκτεινα το μάθημα μου κι ας το έχουνε παραγκωνίσει..οι αρμόδιοι εδώ και χρόνια..
όμως όταν έχεις οικογένεια είναι πολυ πολύ δύσκολο να προλάβεις να διαβάσεις για τον ΑΣΕΠ και τα παράλογα που σου ζητούν!!στο κάτω κάτω της γραφής αν θεωρούν ότι δεν έχουμε τα προσόντα να μη μας δίνουν το πτυχίο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160802
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.