*

Αποστολέας Θέμα: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?  (Αναγνώστηκε 15448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 13, 2008, 03:39:56 μμ »
 ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:58 »

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:43:48 μμ »
Παράθεση
Δε νομίζω να διοριστείς και θα σου πω γιατί
Η πρεμούρα σου για τον επικείμενο διορισμό μου ομολογώ είναι συγκινητική...χαίρομαι που νοηματοδοτώ την εικονική ζωούλα σου στην Κοινότητα των Εκπαιδευτικών, σε topics μάλιστα τα οποία αφορούν σε αναπληρωτές ωρομισθίους και γενικά μη μόνιμους...Αν και δεν είμαι ψυχολόγος (μάλλον ψυχασθενής κατά την έγκυρη διάγνωσή σου..εδώ διδάσκεις Πληροφορική χωρίς πτυχίο θα κωλώσεις σε τηλε-ψυχό-διάγνωση...αλίμονο..) θα τολμήσω να πω πως αποτελείς  ιδιάζουσα περίπτωση "σπασοκλαμπάνια" που γράφει 20 σε πρόχειρο διαγώνισμα χωρίς να έχει διαβάσει και μετά πρήζει τους συμμαθητές του για το πόσο καλός μαθητής  που είναι, τι καλά που έγραψε όπου σταθεί και όπου βρεθεί για τα επόμενα 22 χρόνια...

Παράθεση
Σε αντίθετη περίπτωση θα διδάξεις λίγο την πρώτη χρόνια και όταν σε πάρουν χαμπάρι (μέσα στην τάξη λίγο δύσκολο να κρυφτείς) θα προστεθείς και εσύ στις ατέλειωτες στρατιές εκπαιδευτικών με ψυχολογικά προβλήματα που έχουν στελεχώσει τα γραφεία της εκπαίδευσης.
Και μετά και μετά...?Ααααχ πες μου μόνιμε jaffar μου... μην με αφήνεις σε αγωνία για το τί μέλλει γενέσθαι  με την πάρτη μου....Στην ανάγκη να σε πληρώσω..πόσο πάει η συνεδρία? Πάω στοίχημα ότι εκτός από τον κλάδο ΠΕ19-20 θα είσαι και στον κλάδο των Ψυχολόγων...ε? Ούτως ή άλλως τα πτυχία, όπως μας έχεις αποδείξει με προηγούμενες εμβριθείς και εμπεριστατωμένες αναλύσεις σου,δεν παίζουν ρόλο...το θέμα είναι να το "έχεις" και εσύ το "έχεις" μόνιμε jaffar...
Τολμώ να πω ότι είσαι η "Αλίκη Βουγουκλάκη" της εκπαίδευσης...μια όαση στην ερημοποιημένη ύπαιθρο της Δευτεροβάθμιας ..ένας Δον Κιχώτης που κυνηγάει "αξιακούς" ανεμόμυλους, ο  ΚονΜπετίτ του Πύρινου Ιούνη του 2008..Ένας ρομαντικός τροβαδούρος-παιδαγωγός που πιστεύει με θέρμη σε μια Παιδαγωγική Ουτοπία, φανατικός θιασώτης του "Αν θες να πετύχεις μια επανάσταση (στο χώρο της Παιδείας) ξεκίνα μια μεταρρύθμιση (όλοι οι πίνακες ενοποιημένοι σε έναν  με μόνο απαραίτητο προσόν το απολυτήριο Λυκείου!)
Ιδωμένο υπό το παραπάνω πρίσμα, δεν έχω παρά να στοιχιστώ και να συστρατευθώ για να πετύχουμε το ακατόρθωτο...δανειζόμενος τους στίχους του ποιητή..."Αν δεν καείς εσύ αν δεν καώ εγώ πώς θα γίνει το σκοτάδι φως?"

Ειλικρινά Δικός σου...
Μηχανικός (Π)Η/Υ
 :P :P :P :P :P

"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:51:50 μμ »
Παράθεση
"Αν θες να πετύχεις μια επανάσταση (στο χώρο της Παιδείας) ξεκίνα μια μεταρρύθμιση (όλοι οι πίνακες ενοποιημένοι σε έναν  με μόνο απαραίτητο προσόν το απολυτήριο Λυκείου!)

Προφανώς η ρήση είναι "Αν θες να πετύχεις μια μεταρρύθμιση (στο χώρο της Παιδείας) ξεκίνα μια επανάσταση (όλοι οι πίνακες ενοποιημένοι σε έναν  με μόνο απαραίτητο προσόν το απολυτήριο Λυκείου!)

Ααααχ είδες τί μου κάνεις?Χάνω τον ειρμό... You naughty naughty boy!!!! ;D ;D ;D ;D
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:54:40 μμ »
Πρώτη φορά βλέπω άτομο στο φόρουμ να απαντάει στον εαυτό του, τελικά η κατάσταση είναι πιο σοβαρή από ότι νόμιζα ;D

Παράθεση
"Αν θες να πετύχεις μια επανάσταση (στο χώρο της Παιδείας) ξεκίνα μια μεταρρύθμιση (όλοι οι πίνακες ενοποιημένοι σε έναν  με μόνο απαραίτητο προσόν το απολυτήριο Λυκείου!)

Προφανώς η ρήση είναι "Αν θες να πετύχεις μια μεταρρύθμιση (στο χώρο της Παιδείας) ξεκίνα μια επανάσταση (όλοι οι πίνακες ενοποιημένοι σε έναν  με μόνο απαραίτητο προσόν το απολυτήριο Λυκείου!)

Ααααχ είδες τί μου κάνεις?Χάνω τον ειρμό... You naughty naughty boy!!!! ;D ;D ;D ;D

"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:58 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:04:21 μμ »
Πρώτη φορά βλέπω άτομο στο φόρουμ να απαντάει στον εαυτό του, τελικά η κατάσταση είναι πιο σοβαρή από ότι νόμιζα ;D

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι εκεί ούτε εγώ δεν έφτασα.

Ακόμη βέβαια,γιατί ποτέ δε ξέρεις.
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:17:34 μμ »
Παράθεση
Πρώτη φορά βλέπω άτομο στο φόρουμ να απαντάει στον εαυτό του, τελικά η κατάσταση είναι πιο σοβαρή από ότι νόμιζα
Δεν απάντησα Jaffarako μου, διόρθωσα τη ρήση σε περίπτωση που κάποιος δεν την ξέρει...και αυτό "πενηνταράκια" πρέπει να στο κάνω για να το καταλάβεις?
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:39:21 μμ »
ΑΜΕΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ στον κλάδο τους
Σόρρυ αλλά αυτό δε γίνεται για τα τους παρακάτω λόγους
  1. Για να γίνει μετάταξη πρέπει να το θέλει ο εκπαιδευτικός, και δε νομίζω να το θέλει κανείς από αυτούς ειδικά όσοι έχουν ήδη κάποια οργανική σε
     Γυμνάσιο. Γιατί να τη χάσουν και να βγουν στη διάθεση
  2. Για να πάρεις οργανική σε άλλη ειδικότητα θέλεις 80-100 μόρια, οι περισσότεροι από αυτούς έχουν μέχρι 30, που να πάνε
  3. Ξεχνάς ότι όλοι αυτοί έχουν κάποια προυπηρεσία σαν καθηγητές πληροφορικής, αυτό δε σημαίνει τίποτα? Τα μαθήματα της ειδικότητάς του τα έχουν ξεχάσε, πως θα μπουν να διδάξουν?

Παράθεση
- Ο κλάδος δεν είναι διασπασμένος. Απλά δεν έχει ένα συλλογικό όργανο που να τον εκφράζει
Φυσικά αφού με το έτσι θέλω έχεις βγάλει από τον κλάδο τους μίσους αφού δεν έχουν πτυχίο πληροφορικής τώρα χαίρω πολύ

Παράθεση
- ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΛΑΔΟ! Στον κλάδο ΠΕ19-ΠΕ20 ανηκούν απόφοιτοι συγκεκριμένων σχολών
Ποιες είναι οι συγκεκριμένες? τα 22 ΑΕΙ και άλλα τόσα ΤΕΙ? 

Παράθεση
Απλώς υπεράσπιση των συλλογικών δικαιωμάτων του κλάδου μας[/i]
Α μπράβο αυτό είναι λοιπόν, δε σε νοιάζει ούτε δε ενδιαφέρει το καλό των μαθητών αλλά μόνο τα συλλογικά δικαιώματα του κλάδου. Σκέφτεσαι συντεχνιακά δηλαδή

Τώρα εσύ μπορείς να λες ότι αυτοί που δεν έχουν πτυχιο πληροφορικής δεν ανήκουν στον κλάδο ΠΕ19-20 αλλά προφανώς αναφέρεσαι σε έναν ιδεατό κλάδο που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου. Γιατί στην πραγματικότητα όλοι αυτοί ΕΙΝΑΙ καθηγητές πληροφορικής ΠΕ19 είτε το θέλεις είτε όχι. Είτε το θέλεις είτε όχι ανήκουν και αυτοί στον κλάδο μας.
    Και ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις αυτά που λέω με την εκδίωξη που πρότεινες για αυτούς τους καθηγητές από τον κλάδο μας. Για αυτό και ο κλάδος είναι διασπασμένος. Διότι οι μισοί θέλουν να διώξουν τους άλλους μισούς. Δεν σκέφτονται ότι θα είναι μαζί τους για τα επόμενα 15 χρόνια τουλάχιστον. Για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω η εκδίωξη αυτή (μετάταξη την ονόμασες) δεν μπορεί να γίνει.

  Επίσης εσύ είπες ότι εγώ χρησιμοποιώ επιχειρήματα αλλά εσύ δε χρησιμοποίησες κανένα εκτός από το συντεχνιακό δηλαδή, που λέει βγείτε εσείς για να μπούμε στο δημόσιο εμείς. Κάποιο άλλο επιχείρημα έχεις για αυτά που λες που να στηρίζει κάποια λύση που μπορεί να υλοποιηθεί, γιατί τη μετάταξη ξέχνα τη.


Δηλαδή οι υπόλοιποι κλάδοι που υπερασπίζονται τα διακαιώματα τους σημαίνει ότι δεν νοιάζονται για τα παιδιά; Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω! Μήπως σε βολεύει αυτή η κατάσταση;
Πάντως το παραδέχεσαι κι εσύ ότι η ειδικότητα σου δεν είναι η Πληροφορική λέγοντας:"Τα μαθήματα της ειδικότητάς του τα έχουν ξεχάσε, πως θα μπουν να διδάξουν?"



Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 14, 2008, 11:06:16 πμ »
Δηλαδή οι υπόλοιποι κλάδοι που υπερασπίζονται τα διακαιώματα τους σημαίνει ότι δεν νοιάζονται για τα παιδιά;
Φυσικά και δε νοιάζονται. Πιστεύεις ότι αυτοί που βγάζουν τις ώρες νοιάζονται για τα παιδιά? Μήπως πρέπει να ξυπνήσεις λίγο? Στην Ελλάδα είσαι. Ο κάθε ένας κοιτάει τον εαυτούλη του και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι πόσες ώρες θα έχει. Έτσι κάθε ειδικότητα ζητάει πάντα να έχει όσο το δυνατόν πιο πολλές ώρες ώστε να διοριστούν και περισσότεροι, βλέπε Οικονομολόγους επί Αρσένη, Φιλολόγους και άλλες ειδικότητες. Σιγά μην τους ενδιαφέρει το καλό των παιδιών. Το βόλεμα τους ενδιαφέρει. Να έχουν πλήρες ωράριο για να μην χρειαστεί να τρέχουν σε άλλο σχολείο.

Παράθεση
Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω! Μήπως σε βολεύει αυτή η κατάσταση;
Εγώ είμαι διορισμένος και βολεμένος, οπότε μιλάω εκ τους ασφαλούς, δηλαδή είμαι πιο αντικειμενικός από τους περισσότερους εδώ οι οποίοι κάνουν ότι μπορούν να διοριστούν (δεν το κατακρίνω, είναι λογικό) οπότε δεν θεωρούνται αντικειμενικοί σε τέτοια θέματα. Δηλαδή όταν κάποιος βλέπει σαν μόνη λύση για το επαγγελματικό μέλλον του τον διορισμό σε δημοτικό είναι δυνατόν να παραδεχτεί ότι σε δημοτικό πρέπει να μπαίνει μόνο ο δάσκαλος? Πόλυ λίγοι θα είχαν το θάρρος να το παραδεχτούν.

Παράθεση
Πάντως το παραδέχεσαι κι εσύ ότι η ειδικότητα σου δεν είναι η Πληροφορική λέγοντας:"Τα μαθήματα της ειδικότητάς του τα έχουν ξεχάσε, πως θα μπουν να διδάξουν?"
Εσύ αυτό κατάλαβες? Πως ορίζεις την ειδικότητα κάποιου? από το πτυχίο? Να σου κάνω μια ερώτηση τότε? Ποιος από τους παρακάτω είναι πιο κοντά στην επιστήμη της πληροφορικής?

1. Μαθηματικός ή Φυσικός με MSc στην πληροφορική και πορυπηρεσία στη διδασκαλία πληροφορικής
2. Απόφοιτος του ΤΕΙ Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης Άρτας ή Αυτοματισμού ή Διαχείρισης Πληροφορίας

Εσύ ποιον από τους παραπάνω θα θεωρούσες πιο κοντά στην επιστήμη της πληροφορικής και να έχει τα προσόντα να μπει σε τάξη να διδάξει?

Ο όρος ειδικότητα για σένα είναι απλά μια ετικέτα ή αντανακλά τις γνώσεις που έχει κάποιος? για να  ξέρω..
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 14, 2008, 11:19:08 πμ »
Έχετε ξεφύγει από το θέμα πιστεύω. Μήπως θα έπρεπε να ανοίξετε ένα καινούριο θέμα και να αρχίζατε να ξαναμαλώνετε εκεί???
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 14, 2008, 12:29:10 μμ »
Μπα, και εδώ καλά είναι ;D

Έχετε ξεφύγει από το θέμα πιστεύω. Μήπως θα έπρεπε να ανοίξετε ένα καινούριο θέμα και να αρχίζατε να ξαναμαλώνετε εκεί???
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 14, 2008, 01:19:07 μμ »
Δηλαδή οι υπόλοιποι κλάδοι που υπερασπίζονται τα διακαιώματα τους σημαίνει ότι δεν νοιάζονται για τα παιδιά;
Φυσικά και δε νοιάζονται. Πιστεύεις ότι αυτοί που βγάζουν τις ώρες νοιάζονται για τα παιδιά? Μήπως πρέπει να ξυπνήσεις λίγο? Στην Ελλάδα είσαι. Ο κάθε ένας κοιτάει τον εαυτούλη του και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι πόσες ώρες θα έχει. Έτσι κάθε ειδικότητα ζητάει πάντα να έχει όσο το δυνατόν πιο πολλές ώρες ώστε να διοριστούν και περισσότεροι, βλέπε Οικονομολόγους επί Αρσένη, Φιλολόγους και άλλες ειδικότητες. Σιγά μην τους ενδιαφέρει το καλό των παιδιών. Το βόλεμα τους ενδιαφέρει. Να έχουν πλήρες ωράριο για να μην χρειαστεί να τρέχουν σε άλλο σχολείο.

Παράθεση
Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω! Μήπως σε βολεύει αυτή η κατάσταση;
Εγώ είμαι διορισμένος και βολεμένος, οπότε μιλάω εκ τους ασφαλούς, δηλαδή είμαι πιο αντικειμενικός από τους περισσότερους εδώ οι οποίοι κάνουν ότι μπορούν να διοριστούν (δεν το κατακρίνω, είναι λογικό) οπότε δεν θεωρούνται αντικειμενικοί σε τέτοια θέματα. Δηλαδή όταν κάποιος βλέπει σαν μόνη λύση για το επαγγελματικό μέλλον του τον διορισμό σε δημοτικό είναι δυνατόν να παραδεχτεί ότι σε δημοτικό πρέπει να μπαίνει μόνο ο δάσκαλος? Πόλυ λίγοι θα είχαν το θάρρος να το παραδεχτούν.

Παράθεση
Πάντως το παραδέχεσαι κι εσύ ότι η ειδικότητα σου δεν είναι η Πληροφορική λέγοντας:"Τα μαθήματα της ειδικότητάς του τα έχουν ξεχάσε, πως θα μπουν να διδάξουν?"
Εσύ αυτό κατάλαβες? Πως ορίζεις την ειδικότητα κάποιου? από το πτυχίο? Να σου κάνω μια ερώτηση τότε? Ποιος από τους παρακάτω είναι πιο κοντά στην επιστήμη της πληροφορικής?

1. Μαθηματικός ή Φυσικός με MSc στην πληροφορική και πορυπηρεσία στη διδασκαλία πληροφορικής
2. Απόφοιτος του ΤΕΙ Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης Άρτας ή Αυτοματισμού ή Διαχείρισης Πληροφορίας

Εσύ ποιον από τους παραπάνω θα θεωρούσες πιο κοντά στην επιστήμη της πληροφορικής και να έχει τα προσόντα να μπει σε τάξη να διδάξει?

Ο όρος ειδικότητα για σένα είναι απλά μια ετικέτα ή αντανακλά τις γνώσεις που έχει κάποιος? για να  ξέρω..


Λοιπόν για να καταλάβω, Για σένα είναι όλοι ίδιοι, δεν νοιάζονται για τα παιδιά, μόνο το βόλεμα, αλλά μόνο οι πληροφορικοί είναι απαράδεκτοι που ζητάνε κάτι παραπάνω;

Αυτό που λες για τους δασκάλους θα ήταν λογικό αν όντως στο δημοτικό έκαναν όλα τα αντικείμενα οι δάσκαλοι. Από τη στιγμή που είναι κι άλλες ειδικότητες μέσα, έχω και εγώ δικαίωμα να διεκδικώ να μπω. Είναι παράλογο αυτό;

Αυτό που λες για την ειδικότητα θα το καταλάβαινα αν έλεγες ότι η συγκεκριμένη κατηγορία καθηγητών έχουν ξεχάσει και την "άλλη" ειδικότητα τους. Εσύ όμως με τα λεγόμενά σου θεωρείς ειδικότητα αυτή του πτυχίου.

Δεν θα σου απαντήσω σ' αυτό που ρωτάς γιατί είναι άδικη η σύγκριση κι αυτό το λέω μόνο και μόνο λόγω της διδακτικής εμπειρίας ασχέτως πτυχίων. Αν θέλεις να το κάνεις πιο δίκαιο και είτε βγάλεις την εμπειρία από τους μεν είτε την προσθέσεις στους δε ευχαρίστως να σου απαντήσω.
 Έτσι όπως το θέτεις είναι σαν να ρωτάς ποιος είναι καλύτερος:
1. Ο μαθηματικός με μάστερ στην φυσική και χρόνια διδασκαλίας της φυσικής ή
2. Ο απόφοιτος της σχολής "Σπουδές στις φυσικές επιστήμες" του ΕΑΠ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2008, 01:25:00 μμ από sakis82 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 14, 2008, 02:32:30 μμ »
ο jaffar βλέπει μόνο τον εαυτό του.
Δεν ξέρει ότι το 90% των δασκάλων είναι άσχετοι με την Πληροφορική(Βασικές γνώσεις και δεξιότητες εννοώ).Δεν ξέρουν ούτε να εκτυπώνουν οι άνθρωποι.Ανοίγουν τον υπολογιστή απο το κουμπί και νομίζουν οτι χάλασε γιατί δεν ξέρουν οτι πρέπει να πατήσουν και το κουμπί της οθόνης ώστε να δείξει κάτι.  ;D Πρίν κάμια βδομάδα έκανα κάποιο στύλ σεμινάριου σε διευθυντή Δημοτικού γιατί δεν είχε ιδέα.Δεν ήξερε ο άνθρωπος πως να διαβάζει και να στέλνει μήνυμα απο το outlook. Μου είπε "Ρώτησα τους δασκάλους απο το σχολείο και κανένας δεν ήξερε".Είναι να τους κλαίνε οι ρέγγες.  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sakis82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 14, 2008, 02:37:25 μμ »
Εντάξει δεν φταίνε οι δάσκαλοι σ' αυτό. Μη δημιουργούμε θέμα μεταξύ δασκάλων και πληροφορικών με εκφράσεις τέτοιου είδους. Θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι νέοι σε ηλικία δάσκαλοι γνωρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: 200 θέσεις καθηγητών πληροφορικής?
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 14, 2008, 03:07:36 μμ »
Οι δάσκαλοι είναι υποχρεωμένοι να μάθουν να χειρίζονται τον Η/Υ γιατί σε λίγα χρόνια θα πρέπει να κάνουν διδασκαλίες με τη βοήθεια του υπολογιστή. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπει στα δημοτικά η πληροφορική σαν γνωστικό αντικειμένο (το ξέρω από άτομα στο υπουργείο που ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα) αλλά μπορεί να βγουν θέσεις πληροφορικών ώστε να βοηθάνε τους δασκάλους στις διδασκαλίες που θα κάνουν μέσω υπολογιστή. Επίσης θα αναλάβουν και την μηχανογράφηση του σχολείου. Δηλαδή κάτι σαν διοικητικοί-υπάλληλοι - τεχνικοί και σίγουρα όχι σαν δάσκαλοι-καθηγητές.
    Απλά όσοι πάνε σε δημοτικό θα γίνουν ουσιαστικά οι χαμάληδες όλων των δασκάλων. Ενώ δηλαδή τώρα είστε άτυπα οι χαμάληδες στα σχολεία στα δημοτικά θα γίνει χαμάληδες και με τον νόμο.

ο jaffar βλέπει μόνο τον εαυτό του.
Δεν ξέρει ότι το 90% των δασκάλων είναι άσχετοι με την Πληροφορική(Βασικές γνώσεις και δεξιότητες εννοώ).Δεν ξέρουν ούτε να εκτυπώνουν οι άνθρωποι.Ανοίγουν τον υπολογιστή απο το κουμπί και νομίζουν οτι χάλασε γιατί δεν ξέρουν οτι πρέπει να πατήσουν και το κουμπί της οθόνης ώστε να δείξει κάτι.  ;D Πρίν κάμια βδομάδα έκανα κάποιο στύλ σεμινάριου σε διευθυντή Δημοτικού γιατί δεν είχε ιδέα.Δεν ήξερε ο άνθρωπος πως να διαβάζει και να στέλνει μήνυμα απο το outlook. Μου είπε "Ρώτησα τους δασκάλους απο το σχολείο και κανένας δεν ήξερε".Είναι να τους κλαίνε οι ρέγγες.  ;D ;D ;D
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32328
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162261
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 620
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 31
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.