*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕΟ4 Τι κανουν με εμας στα Γιαννενα κ' στη Θεσσαλονίκη?ΕΠΕΙΓΟΝ  (Αναγνώστηκε 3953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ksae17978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε ολους!
Ζητάω τη βοήθειά σας γιατί είμαι καινούρια (2ος χρόνος) και αυτοί εδώ πάνω στο ΠΥΣΔΕ με έχουνε τρελάνει!
Να σας πω το πρόβλημα μου:
Είμαι χημικός και πήρα μετάθεση σε καινούρια περιοχή φέτος μαζί με άλλους δύο Φυσικούς.Είμαστε λοιπόν όλοι χωρίς οργανική. Με κάτι μαγειρέματα που έκαναν και αφού στην αρχή η περιοχή μου είχε τρεις οργανικές κενές ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥΣ τελικά κατέληξαν να τις συμπληρώσουν με μαθήματα β' ανάθεσης όπως λέει η εγκύκλιος  και η οργανική έγινε μια( ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟ ) . Μέχρι εδώ καλά.
Την οργανική αυτή δεν τη ζήτησε κανένας από τους φυσικούς της περιοχής μου και ούτε εγώ,φυσικά , αφού δεν με αφορούσε!!!! Οι συνάδελφοι λοιπόν στο ΠΥΣΔΕ αποφάσισαν να πάρουν τον τελευταίο στη λίστα.
Μέχρι εδώ καλά; όχι, γιατί πήραν τον τελευταίο ΧΗΜΙΚΟ στη λιστα δηλαδή εμένα! Δηλαδή ο πίνακας ξαναέγινε ενιαίος !
Οι δύο φυσικοί λοιπόν παίρνουν προσωρινή τοποθέτηση και μένουν στη διάθεση και εγώ πάω σε ένα πολύ απαιτητικό σχολείο που δεν ήθελε κανένας να κάνω τα μαθήματα τους.
Η απορίες μου είναι οι εξής:

Δεν θα έπρεπε να πάει ο τελευταίος Φυσικός από τη λίστα στην οργανική αυτή;

Αν κάνω ένσταση ,  πάνω σε τί θα στηριχτώ; Η εγκύκλιος του υπουργείου είναι σαφής αλλά δεν αναφέρει τι γίνετε στην περίπτωση που μείνει μια οργανική κενή χωρίς να τη ζητήσει κανένας... και το ΠΥΣΔΕ στηρίχτηκε σε ένα Ποεδρικό Διάταγμα 50 και έβαλε λέει τον τελευταίο στη λίστα γενικώς..... 

Βοηθήστε με όσοι ξέρετε κάτι για αυτό γιατί θέλω να προλάβω τις ημερομηνίες για ένσταση!
Τα άλλα ΠΥΣΔΕ τι έκαναν;     
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κοίταξε αυτό εδώ:www.didefth.gr/docs/a1916pe04_ypepth.pdf

Αποσυνδεδεμένος ksae17978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το έχω και αυτο και νομιζω πώς λέει ότι οι τοποθετήσεις ΓΕΝΙΚΑ θα γίνονται ανα ειδικότητα!
Λέει όμως αυτό?

Αποσυνδεδεμένος olga11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Εγκύκλιιος 45590/Δ2
Κάνε search να τη βρεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Μέσον έχεις; Οι άλλοι έχουν; Πιό μεγάλο από το δικό σου;

Τελικά από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η λούφα γιατί στο συγκεκριμένο σχολείο έχει "δουλειά"; Πόση δουλειά έχει δηλαδή, σκάβετε και τον κήπο ας πούμε; Σκουπίζετε κιόλας; Και μιλάμε για ανθρώπους που μόλις διορίστηκαν;

Καλή αρχή και μπράβο σας!
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Όταν λέει βασικές γνώσεις τι εννοεί;

Εννοεί όταν τα διαβάζεις, αλλά επειδή δεν τα καταλαβαίνεις, δεν μπορείς να τα μάθεις. Ότι θυμάσαι μετά, είναι οι βασικές γνώσεις.

Ο επιστημονικός ορισμός προέρχεται από εδώ:

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6336.msg70284#msg70284

Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος olga11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Πολύ ωραία τα λες Da Κancho. Συμφωνώ απόλυτα. Αντί να χαίρονται τη δουλειά καταναλώνονται να βρουν τρόπους να την αποφύγουν.

Αποσυνδεδεμένος ksae17978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
1)Το δικό μου πρόβλημα δεν είναι η δουλεια γενικως! Το δικό μου πρόβλημα είναι να κάνω τη δουλεία των αλλων!
2)Πάλεψα πάρα πολυ για να κάνω αυτή την δουλειά και δεν την αλλαζω με τίποτα παρόλο που θα μπορουσα να κανω κάτι άλλο και  να βγάζω τα διπλάσια χρήματα (όχι ότι θα ήταν και αυτά πολλά γιατι σιγά τα λέφτά που παίρνουμε εδώ που τα λέμε)
3)Σπούδασα Χημεία και η μόνη φυσική που έκανα ήταν στο λύκειο και δύο μαθήματα στο Πανεπιστήμιο
4)ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΥΣΙΚΗ !!!!!! και θα πάρω στο λαιμό μου πολλα παδάκια που δεν μου φταίνε σε τίποτα και είναι στην επαρχία οπου δεν υπάρχουν τα καλά φροντιστήρια ενώ αυτά δίνουν Πανελλήνιες και περιμένουν από το σχολείο!!!!
5)Και να κάτσω να διαβάσω τη φυσική και παλι (και τώρα έρχεστε στα λόγια μου) δεν πρόκειται ποτέ να την κατανοήσω και να την μεταδόσω σε κανέναν.Το οτι κάτι τέτοιο με πειράζει πάρα πολυ έγω τουλάχιστον  το λέω επαγγελματική συνείδηση!
6)Μπορω και θέλω να δουλέψω στη ΧΗΜΕΙΑ και εκεί που με στέλνουν την κάνει ο Χημικός που ήδη υπάρχει.

Ελπίζω τώρα να καταλάβατε το προβλημά μου!!!!!!!

Αν μπορεί κάποιος λοιπόν να με βοηθήσει πραματικά , ειλικρινά σας ευχαριστω εκ των  προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Εντάξει όλα αυτά, αλλά σε εκείνο το σχολείο γιατί δεν θέλει να πάει κανένας (Φυσικός); Πόση πολλή δουλειά έχει δηλαδή;

Αν έπρεπε να πας ας πούμε ως αναπληρώτρια εκεί, τότε θα δεχόσουνα να διαβάσεις και να διδάξεις Φυσική, ή θα είχες αρνηθεί να πας;

Πραγματικά δεν έχεις ιδέα από Φυσική; Με ΑΣΕΠ διορίστηκες; Αν ναι, πώς έγραψες Φυσική στον ΑΣΕΠ;
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος ksae17978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διάβασα μόνο τα βασικά και ότι θυμόμουνα από το Πανεπιστήμιο (κάτι για το φρέαρ δυναμικού νομίζω...) αλλα εγραψα πάρα πολύ καλά στη Χημεία και στην διδακτική.
Το σχολείο είναι πολύ απαιτητικο όχι τόσο στα μαθήματα αλλά πιέζεσε από διάφορες μεριές (τοπική κοινωνία , εκκλησία , διευθυντή κλπ)...
Αν με έστελναν σαν αναπληρώτρια δεν νομίζω οτι θα περνούσε κάτι από το χερι μου και από μια μεριά τουλάχιστον, θα είχα τη συνείδηση μου καθαρή. Στην ανάγκη θα ζητούσα συγνώμη απο τα παιδιά και κάτι θα κάναμε κουτσα στραβα...
Τώρα όμως που περνάει από το χέρι μου κάθομαι και το ψάχνω για να το αλλάξω.
Τοσο κακό είναι αυτό?????

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν έπρεπε να πας ας πούμε ως αναπληρώτρια εκεί, τότε θα δεχόσουνα να διαβάσεις και να διδάξεις Φυσική, ή θα είχες αρνηθεί να πας;

Πραγματικά δεν έχεις ιδέα από Φυσική; Με ΑΣΕΠ διορίστηκες; Αν ναι, πώς έγραψες Φυσική στον ΑΣΕΠ;

Γιατι να διαβασει και να διδαξει Φυσικη, οταν δεν ειναι αυτο το αντικειμενο της? Με δυο μηνες διαβασμα το καλοκαιρι, θα μπορεσει να διδαξει Φυσικη Κατευθυνσης? Με τιποτα! Οι μαθητες τι φταινε να το υποστουν αυτο? Καλυτερα να παρουν σ'αυτο το σχολειο αναπληρωτη Φυσικο για του χρονου, παρα να στειλουν ενα μονιμο αλλης ειδικοτητας. Διαφορετικα, θα ειναι σα να στελνουν εναν Θεολογο να διδαξει Φιλολογικα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2008, 08:16:12 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος periklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
3)Σπούδασα Χημεία και η μόνη φυσική που έκανα ήταν στο λύκειο και δύο μαθήματα στο Πανεπιστήμιο
4)ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΥΣΙΚΗ !!!!!! και θα πάρω στο λαιμό μου πολλα παδάκια που δεν μου φταίνε σε τίποτα και είναι στην επαρχία οπου δεν υπάρχουν τα καλά φροντιστήρια ενώ αυτά δίνουν Πανελλήνιες και περιμένουν από το σχολείο!!!!
5)Και να κάτσω να διαβάσω τη φυσική και παλι (και τώρα έρχεστε στα λόγια μου) δεν πρόκειται ποτέ να την κατανοήσω και να την μεταδόσω σε κανέναν.Το οτι κάτι τέτοιο με πειράζει πάρα πολυ έγω τουλάχιστον  το λέω επαγγελματική συνείδηση!

Αν μπορεί κάποιος λοιπόν να με βοηθήσει πραματικά , ειλικρινά σας ευχαριστω εκ των  προτέρων!


Τα χρόνια που δεν υπήρχε ο διαχωρισμός ΠΕ04 σε 01,02 κ.α. τί γινόταν στα ελλήνικά σχολεία; Πόσα παιδάκια δηλαδή πήραν στο λαιμό τους Φυσικοί που δεν ήξεραν Χημεία και Χημικοί που δεν ήξεραν Φυσική; Διαμαρτηρήθηκε κανένας ποτέ για τον διορισμό του επειδή "και να καθόταν να διαβάσει τη φυσική και παλι  δεν πρόκειται ποτέ να την κατανοήσει και να την μεταδόσει σε κανέναν"; Δεν είχε κανένας επαγγελματική συνείδηση να ομολογήσει αυτά που λέει τώρα ο ksae19798; Εμένα τη δεκαετία του '80 Χημεία με δίδαξε ο Φυσικός μου(άξιος επιστήμονας με πτυχίο Φυσικού Ιωαννίνων), και δεν μου είπε ποτέ ότι "η μόνη Χημεία που έκανε ήταν στο λύκειο και δύο μαθήματα στο Πανεπιστήμιο"!!.

Αποσυνδεδεμένος ksae17978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αρχικά , ευχαριστώ τον/την utenar για την κατανόηση.
Θα ηθελα επίσης να θυμηθώ και τα δικά μου χρόνια ως μαθήτρια όπου τη Φυσική δέσμης μου την έκανε ένας Γεωλογος και το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω είναί: "ευτυχώς που πήγαινα φροντιστήριο!!!!" .
Οσον αφορά στο τι γινόταν όλα αυτα τα χρόνια , και συγγνώμη για την κάπως αχάριστη θέση μου , αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Εγώ ετσι τα βρήκα τα πραγματα και μάλιστα αφού ως μαθήτρια υπέστη τις άσχημες συνέπειες του μη διαχωρισμού των ειδικοτήτων προσπαθώ να  τα δώ και να τηρούνται.


Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Εντάξει όλα αυτά, ας μην πάει, ας δηλώσει άρρωστη, ας βάλει μέσον, ότι θέλει.

Η απορία μου είναι περισσότερο γιατί δεν πάνε οι άλλοι σε εκείνο το σχολείο, τι έχει και δεν πάνε; Είναι σε μικρό χωριό και δεν έχει πελατεία για ιδιαίτερα; Δεν έχει μπουζούκια για την πολιτιστική ανάταση του εκπαιδευτικού; Έχει τρελό παπά το χωριό και κυνηγάει τους καθηγητές να τους αφορίσει; Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα με την γενικότερη καλοπέραση του εκπαιδευτικού και γι αυτό δεν πάνε;

Τα υπόλοιπα κροκοδείλια περί του ενδιαφέροντος για τους μαθητές, καλύτερα να μην τα σχολιάσω.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.