*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 102362 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:20:06 μμ »
Matahari, σε θυμάμαι βεβαίως και με βοήθησες πάρα πολύ! Ευχαριστώ....
Εν τω μεταξύ με ρώτησε η διευθύντρια πώς ακριβώς γίνεται το μάθημα για να ξέρουν του χρόνου, που υπάρχει περίπτωση να φύγω, πώς να το διδάξουν αυτοί που θα μείνουν......Οταν της είπα πως στο τέλος θα βάλουμε άγνωστα κείμενα, γύρισε και μου είπε "Ωχ, βρε τα καημένα! Εδώ εμεις και δεν μπορούμε να αναλύσουμε άγνωστο ποίημα!". Ούτε λίγο ούτε πολύ μού είπε να τους βάλω ποίηματα που θα κάνουμε στην τάξη.......
Ευα, ψάξε στα μαθήματα λυκείου. Κάτι θα βρεις....μην αγχώνεσαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:49:25 μμ »
δεν είναι τόσο δύσκολο.Κι εγω όταν πρωτοδιαβασα τις οδηγίες πελάγωσα,αλλά στην πράξη ήταν πιο εύκολο και ευχάριστο.Και οι ομάδες αποδίδουν.μην τις φοβάστε.Εγώ τελειώσα με τις δύο πρώτες θεματικές ενότητες και μετα το Πάσχα θα κάνω λίγο θέατρο!αν δεν έχετε μάθει στα παιδια να δουλεύουν με άγνωστο λογοτεχνικό κείμενο, μην το απαιτήσετε ξαφνικά στις εξετάσεις.χρειάζεται εξάσκηση!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 22, 2012, 09:51:32 μμ »
Τι ύλη θα ορίσουμε ως εξεταστέα στο βιβλίο ύλης όταν έρθει η ώρα να το κλείσουμε;;

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 23, 2012, 11:53:15 μμ »
Καμιά ιδέα;;; :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 03, 2012, 03:05:08 μμ »
Εμείς γράψαμε περίπου τα εξής: "Με βάση την υπ αριθμ Πρωτ 124679/Γ2/01-11-2011 απόφαση του ΥΠΔΒΜΘ με την οποία ορίζεται ότι οι μαθητές θα εξεταστούν σε άγνωστο, αδίδαχτο κείμενο, ως εξεταστέα οριζεται ό,τι έχει διδαχτεί όλη τη σχολική χρονιά στα πλαίσια δύο θεματικών ενοτήτων
τα φύλα στη λογοτεχνία
Παραδοση κ μοντερνισμός στη νεοελληνική ποίηση".


Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 03, 2012, 05:38:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Και κάτι ακόμη που δεν έχω καταλάβει. Στο τέλος θα επιλέξουμε μια από τις δύο θεματικές ενότητες και θα δώσουμε δύο παρεμφερή κείμενα να επιλέξουν ή μπορούμε να δώσουμε πχ ένα κείμενο που να αναφέρεται στα φύλα και ένα ποίημα και να διαλέξουν όποιο επιθυμούν;;;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 03, 2012, 07:54:41 μμ »
Σύμφωνα με τις οδηγίες, δυο θέματα θα μπουν, το ένα οπωσδήποτε θα αναφέρεται στη θ.ε. ποίηση και το δεύτερο στα φύλα ή στο θέατρο. Εμείς δεν προλάβαμε να κάνουμε το θέατρο οπότε θα βάλουμε τα άλλα δύο. Οι μαθητές επιλέγουν όποιο θέλουν από τα δύο θέματα.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 05, 2012, 11:53:12 μμ »
Τι εννοείς με το θ.ε;
Δηλαδή θα βάλουμε ένα ποίημα ( παραδοσιακό ή νεώτερο) με ερωτήσεις και ένα κείμενο για τα φύλα και οι μαθητές θα επιλέξουν όποιο θέλουν;

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 08, 2012, 09:44:28 μμ »
Όσο έχω ασχοληθεί με αυτό το μάθημα φέτος, δεν έχω ασχοληθεί με κανένα άλλο. και πάλι νιώθω ότι έχω κάνει μια τρύπα στο νερό. Αν και στη δεύτερη θεματική ενότητα τα παιδιά έμαθαν λίγο το νέο ύφος και ήταν πιο συνεργάσιμα.
Θα ήθελα να ακούσω, από όσους συναδέλφους το έχουν αναλάβει κάποιες προτάσεις για τις επιλογές που σκέφτονται να κάνουν στα κείμενα ή τα ποιήματα. Εγώ σκέφτομαι στην ποίηση να βάλω δύο ποιήματα: ένα παραδοσιακό κι ένα μοντέρνο, π.χ. Μαβίλη και Σαχτούρη. Στα κείμενα όμως δεν έχω καμιά ιδέα που να με ικανοποιεί. να είναι ένα σχετικά μικρό κείμενο και ευανάγνωστο ( το επίπεδο και των δύο τμημάτων είναι ιδιαίτερα χαμηλό). Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα...
υ.γ σκέφτομαι να πω στα παιδιά το ύφος και το στυλ των ερωτήσεων που θα τους ζητήσω με βάση τις οδηγίες του υπουργείου. Νομίζετε ότι θα ήταν λάθος;;;;

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 08, 2012, 09:59:46 μμ »
Εva, σε καταλαβαίνω! Το ίδιο νιώθω κι εγώ! Τόση ανασφάλεια δεν ένιωθα ούτε όταν πρωτοξεκίνησα τα ιδιαίτερα για το χαρτζηλίκι μου ως φοιτήτρια! Σ' αυτό το μάθημα έδωσα την ψυχή μου φέτος και ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ! Ποτέ δεν ήξερα αν προχωράω σωστά. Είμαι και σε ΕΠΑΛ και συνάντησα αρχικά αδιαφορία, αν και στο τέλος νιώθω πως έμαθαν κάτι και ιδίως τους άρεσε η ποίηση. Περισσότερο η μοντέρνα! Το πρόβλημά μου είναι άλλο. Προσπάθησα να βρω τις οδηγίες αξιολόγησης για τις εξετάσεις Μαϊου στα ΕΠΑΛ αλλά δεν βρήκα ούτε στη σελίδα του Υπουργείου ούτε κάπου αλλού στο διαδίκτυο ούτε ο Διευθυντής μου έχει κάτι. Ξέρετε αν ισχύει ό,τι και στα ΓΕΛ; Και δεύτερον: Τι ύλη να τους δώσω; Σας παρακαλώ, απαντήστε, αν ξέρετε...

Υ.Γ. Σκέφτομαι να τους βάλω κάτι σχετικά εύκολο, το επίπεδο δε θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα υψηλό... :o
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2012, 10:01:40 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 08, 2012, 10:36:05 μμ »
Για διαφορετικές οδηγίες αξιολόγησης στα ΕΠΑΛ δεν ξέρω τίποτα. Για το επίπεδο που λες σε καταλαβαίνω..εγώ εδώ σε γενικό και έχω απογοητευτεί... Εγώ από ύλη θα δώσω και τις δύο ενότητες που κάναμε τα φύλλα και την ποίηση και τα θέματα θα είναι από άγνωστα κείμενα. Πάντως στο σχολείο που ήρθε η σχολική σύμβουλος και τη ρώτησα σχετικά μου είπε ότι τα νέα αναλυτικά προγράμματα γενικά σου δίνουν την ευκαιρία να προσαρμόσεις και τις απαιτήσεις και το σχέδιο του μαθήματος στο επίπεδο της τάξης και μπορείς να διαφοροποιηθείς αν θες από το αναλυτικό. Μας είπε επίσης ότι επίσημο προεδρικό διάταγμα που να καθορίζει το τρόπο των εξετάσεων δεν έχει βγει αλλά θα βγει και έτσι είμαστε καλυμμένοι να δώσουμε άγνωστο κείμενο. Αν κάποιος γνωρίζει κατι επιπλέον ασ το παραθέσει θα με βοηθούσε και μένα πολύ. Νομίζω έχει εκδοθεί μόνο μια απόφαση από το υπουργείο σχετικά με τον τρόπο εξέτασης. Ελπίζω να βοήθησα. κι εγώ πελαγωμένη είμαι...

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 09, 2012, 12:32:54 μμ »
Εva, σε καταλαβαίνω! Το ίδιο νιώθω κι εγώ! Τόση ανασφάλεια δεν ένιωθα ούτε όταν πρωτοξεκίνησα τα ιδιαίτερα για το χαρτζηλίκι μου ως φοιτήτρια! Σ' αυτό το μάθημα έδωσα την ψυχή μου φέτος και ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ! Ποτέ δεν ήξερα αν προχωράω σωστά. Είμαι και σε ΕΠΑΛ και συνάντησα αρχικά αδιαφορία, αν και στο τέλος νιώθω πως έμαθαν κάτι και ιδίως τους άρεσε η ποίηση. Περισσότερο η μοντέρνα! Το πρόβλημά μου είναι άλλο. Προσπάθησα να βρω τις οδηγίες αξιολόγησης για τις εξετάσεις Μαϊου στα ΕΠΑΛ αλλά δεν βρήκα ούτε στη σελίδα του Υπουργείου ούτε κάπου αλλού στο διαδίκτυο ούτε ο Διευθυντής μου έχει κάτι. Ξέρετε αν ισχύει ό,τι και στα ΓΕΛ; Και δεύτερον: Τι ύλη να τους δώσω; Σας παρακαλώ, απαντήστε, αν ξέρετε...

Υ.Γ. Σκέφτομαι να τους βάλω κάτι σχετικά εύκολο, το επίπεδο δε θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα υψηλό... :o



Οδηγίες για τον τρόπο αξιολόγησης της Νέας Ελληνικής Γλώσσας και της Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄ τάξης Επαγγελματικού Λυκείου, για το σχ. έτος 2011-2012 βρίσκονται εδώ http://www.minedu.gov.gr/dioikhtika-eggrafa/eggrafa-deyterobathmias-ekpaideysis/03-01-12-odigies-gia-ton-tropo-aksiologisis-tis-neas-ellinikis-glossas-kai-tis-neas-ellinikis-logotexnias-tis-a-taksis-epaggelmatikoy-lykeioy-gia-to-sx-etos-2011-2012.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2012, 12:36:32 μμ από alna »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 09, 2012, 01:43:54 μμ »
alna, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!! :)
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 09, 2012, 02:30:19 μμ »
Τα θέματα στη θ.ε "Τα φύλα..." θα τα βγάλει η άλλη φιλόλογος γιατί εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου μ αυτή. Μου έδειξε το κείμενο που διάλεξε κ το βρήκα κατάλληλο. Είναι από το παλιό βιβλίο κειμένων νομίζω της Α Γυμνασίου, δε θυμάμαι τον τίτλο κ το συγγραφέα θα σας πω την Πέμπτη. Αφηγείται ένα παιδί και μιλά για τον πατέρα του, πόσο αυστηρός ήταν, ο φόβος και ο τρόμος του σπιτιού ενώ η μητέρα ήσυχη και υποταγμένη. Δεν ξέρω αν σας θυμίζει κάτι...

Στην ποίηση σκέφτηκα τα εξής:
 Τρία ποιήματα: Μαβίλης "Μούχρωμα" (είχαμε κάνει στην τάξη τη "Λήθη"), Καβάφης "Τα Παράθυρα", Εγγονόπουλος "Νέα περί του θανατου..." (από το βιβλίο της Β Λυκείου).
Οι ερωτήσεις:
1α  όπως διατυπώνεται στις οδηγίες
1β Να καταταξετε τα ποιημ. σε μια σειρά από το πιο παραδοσιακό στο πιο υπερρεαλιστικό και να ανιχνεύσετε το λογοτεχνικό κίνημα στο οποίο εντάσσεται το 1ο και 3ο ποίημα.

2α Να εντοπίσετε 5 πιο ποιητικές και 5 πιο καθημερινές λέξεις στα ποιήματα (ε, αυτή την ερώτηση λογικά θα την απαντήσουν όλα, να έχουν ένα σίγουρο 25ράκι)!
2β Να εντοπίσετε τα λυρικά στοιχεία στο 1ο ποίημα.
Είπαμε να βάλουμε αυτή την ερώτηση κι όχι την εναλλακτική που δίνουν οι οδηγίες με τα σύμβολα, γιατί σίγουρα θα δυσκολευτούν να τα βρουν.

Για όσους συναδερφους δεν τα γνωρίζουν τα παραπάνω ποιήματα εντάσσονται τα 2 πρώτα στον συμβολισμό, το 3ο στον υπερρεαλισμό.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.