*

Αποστολέας Θέμα: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα  (Αναγνώστηκε 33371 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« στις: Δεκέμβριος 04, 2005, 01:30:50 μμ »
Για να μοιραστούμε εδώ ιδέες και συμβουλές για το μάθημα της Πληροφορικής (Νέες Τεχνολογίες) στα Ολοήμερα Δημοτικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2005, 05:45:41 μμ »
http://www.eeep.gr/diamartyria_gia_plhroforikh.htm

Ψάχνοντας για το ΦΕΚ με την "ύλη" του ολοήμερου, βρήκα το παραπάνω url, ενδιαφέρον το βρίσκω (αν και παλιό) για πολλούς λόγους όπως θα καταλάβετε...
προς τον moderator: δεν ξέρω αν το post αυτό αρμόζει στο θέμα, από αλλού ξεκίνησα και αλλού κατέληξα, μπορείς να το βάλεις σε άλλη κατηγορία αν θέλεις.
Θα επανέλθω μόλις βρω το ΦΕΚ (μου το είχαν δώσει πέρυσι σε έντυπη μορφή και κάπου το έχω εδώ μέσα για να θυμηθώ τουλάχιστον πως λεγεται, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα το βρω)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος black_rose01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 Λατρεύω το χιονι
    • Προφίλ
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2005, 05:15:17 μμ »
τωρα οσον αφορα την Υλη σε μερικα σχολεια ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ υπαρχει ενα βιβλιο για τις νεες τεχνολογιες (μια φιλη μου ωρομισθια στα Γιαννιτσα ειπε στο σχολειο να το παρει και το βρηκανε εχει cd βιβλιο με ασκησουλες αλλα πρεπει να ενεργησει ο εκει υπευθυνος σε συννενοηση με τον διευθυντη κλπ). το βιβλιο ειναι του ΥΠΕΠΘ....δεν θυμαμαι τιτλο αλλα θα τη ρωτησω να μαθω περισσοτερα.....
γνωριζει κανεις κατι παρομοιο???? ::)
η ελπίδα δεν πεθαίνει.....

Αποσυνδεδεμένος ylianos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2005, 12:53:18 πμ »
τωρα οσον αφορα την Υλη σε μερικα σχολεια ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ υπαρχει ενα βιβλιο για τις νεες τεχνολογιες (μια φιλη μου ωρομισθια στα Γιαννιτσα ειπε στο σχολειο να το παρει και το βρηκανε εχει cd βιβλιο με ασκησουλες αλλα πρεπει να ενεργησει ο εκει υπευθυνος σε συννενοηση με τον διευθυντη κλπ). το βιβλιο ειναι του ΥΠΕΠΘ....δεν θυμαμαι τιτλο αλλα θα τη ρωτησω να μαθω περισσοτερα.....
γνωριζει κανεις κατι παρομοιο???? ::)

πρώτη φορά το ακούω... δε νομίζω να υπάρχει βιβλίο... ε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2005, 11:38:41 μμ »
Υπάρχει το ΦΕΚ 1471 με ημερομηνία 22 Νοεμβρίου 2002 που είναι το πρόγραμμα σπουδών του ολοήμερου δημοτικού.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 09, 2005, 12:10:59 πμ »
Ναι μπράβο, αυτό εννοούσα (τόσο σημαντικό το θεώρησα, που δεν έχω ιδέα που το έχω βάλει...)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 05:02:51 μμ »
Πάντως το RAM KID και ιδιαίτερα το RAM KID School είναι ιδιαίτερα διδακτικό (σταυρόλεξα, βιολογία, φυσική, κρεμάλα κλπ).

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2006, 10:27:58 πμ »
Στα δύο χρόνια που είμαι ωρομίσθιος, έχω δοκιμάσει να διδάξω με δίαφορους τρόπους.
Η μεγαλύτερη δισκολία είναι τι θα κάνω με τους μικρούς (τα πρωτάκια) που ακόμα δεν ξέρουν να γράφουν!
Επίσεις παρατήρησα ότι το θεωριτικό μάθημα το βαριούνται ατελέιωτα (ακόμα και αν αυτό περιλαμβάνει να ανοίξουμε το pc και να το κάνουμε βίδες  :D !!!! )

Εχω καταλήξει ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να τα βάζω να γράφουν την ορθογραφία τους (όλοι) στο word και μετά όποιος τελειώνει παίζει (Peri & Katia, T I M Contraptions, Puzzle Bubble, Bubble Bubble).

Το κόλπο πιάνει και τώρα πία έρχονται μόνα τους στην αίθουσα με το βιβλίο της γλώσσας για να γράψουνε γρήγορα και μετά να παίξουνε.

Τώρα στους μεγάλους μόνο (4η, 5η, 6η) έχω αρχίσει να τους δείχνω πώς να χρησιμοποιούν το wordart, το clipart, πως να χρωματίζουν τα γράμματα και πως να αποθηκεύουν.

Στους μικρούς τα αποθηκεύω μόνος μου. Είναι καλό για τα παιδία να ξέρουν ότι χάνονται αυά που γράψανε.

Σήμείωση: Οπωσδηποτε στους μικρούς πρέπει το μεγεθος της γρμματοσειράς να είναι μεγάλο (28, 30).

Αν δοκιμάσει κανείς κάτι από τα παραπάνω ή έχει και καμία άλλη ιδέα ας τη γράψει για να κάνουμε και οι υπόλοιποι το μάθημα μας καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 01, 2006, 12:26:16 μμ »
Η μεγαλύτερη δισκολία είναι τι θα κάνω με τους μικρούς (τα πρωτάκια) που ακόμα δεν ξέρουν να γράφουν!

Όντως τα πρωτάκια μόνο παιχνίδι μπορούν να κάνουν...

Παράθεση
Επίσεις παρατήρησα ότι το θεωριτικό μάθημα το βαριούνται ατελέιωτα (ακόμα και αν αυτό περιλαμβάνει να ανοίξουμε το pc και να το κάνουμε βίδες  :D !!!! )

Καλή ιδέα αυτό να ανοίξουμε έναν Η/Υ και να δούμε τα μέρη του.  :D

Παράθεση
Εχω καταλήξει ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να τα βάζω να γράφουν την ορθογραφία τους (όλοι) στο word και μετά όποιος τελειώνει παίζει (Peri & Katia, T I M Contraptions, Puzzle Bubble, Bubble Bubble).

Καλό αλλά άμα έχουνε μάθει στο παιχνίδι από προηγούμενους συναδέλφους πώς τους το κόβεις; Επίσης από τα παιχνίδια που ανέφερες, ποια θεωρείς πιο διδακτικά;

Παράθεση
Στους μικρούς τα αποθηκεύω μόνος μου. Είναι καλό για τα παιδία να ξέρουν ότι χάνονται αυά που γράψανε.

Εννοείς ότι ΔΕΝ χάνονται.

Παράθεση
Σήμείωση: Οπωσδηποτε στους μικρούς πρέπει το μεγεθος της γρμματοσειράς να είναι μεγάλο (28, 30).

Γιατί;

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2006, 03:55:54 μμ »
στα μικρά (πρωτάκια και δευτεράκια) αυτό που λες κάνω κι εγώ. αλλά τα μεγάλα έχουν μάθει από παλιότερους συναδέλφους και θάλουν μόνο παιχνίδι. όχι απλά το θέλουν αλλά πρέπει να μαλώσουμε για να κάνουμε οτιδήποτε άλλο. οπότε πολλές φορές μαλώνουμε, με αποτέλεσμα να χάνεται αρκετή ώρα που ούτως ή άλλως δεν είναι και πολλή, για να γράψουν ή να ακούσουν τα λίγα θεωρητικά που τους λέω...για να πούμε όμως και του στραβού το δίκιο, τα παιδιά είναι όντως κουρασμένα και δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτικά!κουράζονται πολύ όλη τη μέρα στο σχολείο.....οπότε ας μην περιμένουμε κι εμείς πολλά!καλή συνέχεια στο έργο όλων των συναδέλφων!

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 06, 2006, 01:22:10 μμ »
Η μεγαλύτερη δισκολία είναι τι θα κάνω με τους μικρούς (τα πρωτάκια) που ακόμα δεν ξέρουν να γράφουν!

Όντως τα πρωτάκια μόνο παιχνίδι μπορούν να κάνουν...

Στην αρχή! Τώρα έχουν μάθει και μπορούν να γράφουν. Λίγο βέβαια, 4 - 5 λέξεις, αλλά μπορούν!

Παράθεση
Παράθεση
Εχω καταλήξει ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να τα βάζω να γράφουν την ορθογραφία τους (όλοι) στο word και μετά όποιος τελειώνει παίζει (Peri & Katia, T I M Contraptions, Puzzle Bubble, Bubble Bubble).

Καλό αλλά άμα έχουνε μάθει στο παιχνίδι από προηγούμενους συναδέλφους πώς τους το κόβεις; Επίσης από τα παιχνίδια που ανέφερες, ποια θεωρείς πιο διδακτικά;

Φτάνει να καταλάβεις ότι έχει είσαι το αφεντικό μέσα στην αίθουσα! Δεν θα σου πουν τα παιδία τι θα τους κάνεις στο μαθημα! Στο κάτω κάτω εδώ δεν είναι ιδιωτικός τομέας να φοβάσε μήπως χάσεις τους πελάτες  :D !! Εγώ τους έχω πέι από την αρχή ότι ο κανόνας έιναι πρώτα  η ορθογραφία στο word και όποιος τελειώνει παίζει. Σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να μην έρχεται! Δεν θα τα παρακαλάμε κι όλας!!

Τα παιχνίδια του Ram τίνουν λίγο να είναι διδακτικά, τα υπόλοιπα όχι! Είναι όμως παιχνίδια που μπορούν να παίξουν στο πλαίσιο του σχολείου. Δεν θα έβαζα ποτέ στα παιδιά αύτά που παίζω εγώ σπίτι μου!!!

Βέβαια δεν περιμένω να μάθουν κάτι από τα παιχνίδια! Παίζουν για να παίξουν. Ως μάθημα θεωρώ μόνο την εξικείωση τους με το word και τίποτε άλλο.

Παράθεση
Παράθεση
Στους μικρούς τα αποθηκεύω μόνος μου. Είναι καλό για τα παιδία να ξέρουν ότι χάνονται αυά που γράψανε.

Εννοείς ότι ΔΕΝ χάνονται.
Ορθά. Εκ παραδρομής, ξέχασα το "δεν" !!  :-[

Παράθεση
Παράθεση
Σήμείωση: Οπωσδηποτε στους μικρούς πρέπει το μεγεθος της γρμματοσειράς να είναι μεγάλο (28, 30).
Γιατί;
Δεν ξέρω παιδαγωγικά να το εξήγήσω. Στην πράξη που το δοκίμασα, βλέπω ότι τα μικρά παιδία γράφουν πιο εύκολα αν έχουν μεγάλο μεγεθος της γρμματοσειράς.

Αποσυνδεδεμένος jylia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 01:23:49 πμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ, είμαι και εγώ πρώτη χρονιά ωρομίσθια στο μάθημα της πληροφορικής και θα ήθελα την βοηθειά  σας. Εάν και έχω ετοιμάσει ένα πλάνο για την ύλη που θα διδάξω, ομολογώ ότι η συμπεριφορά των παιδίων και γενικότερα ο τρόπος, ο χρόνος και ειδικότερα η όρεξη που έχουν κάθε φορά που μπαίνω στην αίθουσα, είτε ανατρέπει αυτά που θα έκανα είτε όχι.Παρατήρησα κια εγώ ότι τα παιδία βαριούνται εύκολα και δυστυχώς στα σχολεία που πάω έχω 15 - 20 παιδάκια και έναν με δύο υπολογιστές. Εκ των πραγμάτων δεν έχω πολλές επιλογές. Συμβουλές, απόψεις, γνώμες, ύλη, ότι μπορεί ο καθένας χα χα χα όλα δεκτά. :'(

Αποσυνδεδεμένος momos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Πλίνθοι και κέραμοι
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2006, 10:17:30 μμ »


Φτάνει να καταλάβεις ότι έχει είσαι το αφεντικό μέσα στην αίθουσα! Δεν θα σου πουν τα παιδία τι θα τους κάνεις στο μαθημα! Στο κάτω κάτω εδώ δεν είναι ιδιωτικός τομέας να φοβάσε μήπως χάσεις τους πελάτες  :D !!



Αν πάμε με αυτή την αντίληψη να κάνουμε μάθημα δεν ξέρω αν θα πετύχουμε τίποτε. Και σαν εκπαιδευτικοί και σαν επαγγελματίες. Το ότι το σχολείο δεν έιναι ιδιωτική επιχέιρηση δεν πρέπει να μειώνει τον επαγγελματισμό μας. Τα παιδιά δεν ζητάνε αφεντικό στην τάξη. Δάσκαλο ζητάνε να τα οδηγήσει σε νέους ορίζοντες... και πολλές φορές θα πρέπει να τα ακούς για το πως κάνεις μάθημα...

~~~

Για το υλικό τώρα...

Έχω συγκεντρώσει εδώ -> http://www.xsap.gr/personal/empeiries/ipol_emp_01.htm
μερικές εμπειρίες μου απ' όταν πρωτοξεκίνησα πριν από χρόνια, στο πειραματικό ακόμη Ολοήμερο, να δουλεύω με τα πιτσιρίκια στους υπολογιστές. Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά.

Στο αρχείο αυτό ->  http://www.pi-schools.gr/download/programs/depps/18deppsaps_Pliroforikis.zip
βρίσκεται  το Ενιαίο Διαθεματικό Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών για το Δημοτικό και Γυμνάσιο που ισχύει σήμερα. Νομίζω πως μια ανάγνωσή του μπορεί να δώσει πολλές ιδέες για όποιον θέλει να οργανώσει καλύτερα τη διδασκαλία του.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2006, 10:30:57 μμ από momos »
Σώπα δάσκαλε ν' ακούσουμε το πουλί...
Πλίνθοι και κέραμοι ~> www.xsap.gr

Αποσυνδεδεμένος suzanitta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ύλη για το μάθημα «Νέες Τεχνολογίες» σε Ολοήμερα
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 15, 2006, 10:37:05 πμ »
Η διδασκαλία στο δημοτικό δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεσή με αυτό που έχουμε στο μυαλό μας!! Τη μισή ώρα αναγκάζεσαι να τη σπαταλίσεις στο να μαζέψεις τα παιδάκια! Οι γονείς αλλά και οι δάσκαλοι έχουν φροντίσει να περάσουν στα παιδιά ότι το ολοήμερο είναι "η φύλαξη(!!!)" των παιδιών μέχρι τις 4. Τα παιδιά λοιπόν δε σε αντιμετωπίζουν ως δάσκαλο αλλά σαν ψυχαγωγό. Στα περισσότερα δε ολοήμερα οι υπολογιστές είναι ανεπαρκείς για το πλήθος των παιδιών
 (έχω πετύχει σχολείο με 1 υπολογιστή για όλη την τάξη). Άρα για ποιο πρόγραμμα σπουδών μιλάμε? Ο Πέρης και η Κάτια είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς σαν εργαλείο, μαζί με κάποιες βασικές αρχές χρήσης των υπολογιστων, π.χ πώς καθόμαστε μπροστά στο pc, πώς ανοιγοκλείνει κλπ.
Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.