*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 229058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 21, 2009, 08:24:14 πμ »
Οχι, δεν μου το ειπαν αυτο.Αλλα αν εχω παρει αποσπαση θα τα κανω εδω στην περιοχη μου.Βεβαια ακομη το ψαχνω γιατι να φανταστεις οι διορισμοι μας ακομα δεν εχουν βγει,ΠΕ06.Παντως αν εχεις μεσον ολα γινινται.Εσυ τελικα τι εκανες?Βγηκες επαπειλουμενη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:10:37 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 21, 2009, 01:30:57 μμ »
GTI σου στέλνω προσωπικό μήνυμα για να μην κουράζω και τους υπόλοιπους συναδέλφους  :)

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #156 στις: Αύγουστος 21, 2009, 01:48:22 μμ »
Σ'ευχαριστω παρα πολυ,σου'στειλα κι εγω μην.

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 02:38:43 μμ »
 Γεια σε όλους!Είμαι σε άδεια επαπειλούμενης κύησης και έχω μία απορία.Θα το εκτιμούσα αν κάποιος που γνωρίζει μπει στον κόπο να μου απαντήσει.Προσκόμισα χαρτί για τον πρώτο μήνα άδειας από την αντίστοιχη υγειονομική επιτροπή.Σε μερικές μέρες μπαίνω στο δεύτερο μήνα οπότε πρέπει να στείλω νέο χαρτί.Γνωρίζει κανείς τί χρονικό περιθώριο έχω για να το κάνω αυτό?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:10:37 »

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 02:53:16 μμ »
 απο οτι θυμαμαι, οταν τελειωνε η μια μου αδεια, πηγαινα παλι στην επιτροπη για να παρω καινουρια αδεια. προθεσμιες δε θυμαμαι

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 03:16:50 μμ »
 Ευχαριστώ για την απάντηση.Επειδή είμαι σε επαρχία και πρέπει να πάω σε υγειονομική επιτροπή στην Αθήνα με αγχώνει λίγο το θέμα με τις προθεσμίες,αν υπάρχει.Ελπίζω να μην εξαντλήσουν την αυστηρότητά τους σε μένα...Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να ψάξω τί ακριβώς ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:24:50 μμ »
marioullita, γιατί δε ρωτάς το διευθυντή/διευθύντρια του σχολείου σου σχετικά? Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι (η άδεια μου είναι μέχρι 30/09) και σκέφτομαι, λίγο πριν λήξει, να τηλεφωνήσω στη διευθύντρια, με την οποία συνεννοήθηκα και για το πρώτο, να μου πει πότε πρέπει να στείλω το 2ο χαρτί.
Φαντάζομαι βέβαια ότι εφόσον είμαστε σε άδεια επαπειλούμενης όλοι ξέρουν ότι δεν πρόκειται να παρουσιαστούμε πριν γεννήσουμε και ήδη έχουν καλέσει κάποιον αναπληρωτή στη θέση μας γι΄αυτό το διάστημα.Το όλο θέμα δηλ.είναι μάλλον τυπικό (επειδή η άδεια για επαπειλούμενη δεν μπορεί να ξεπερνά τον 1 μήνα κάθε φορά κι έτσι χρειάζεται συνεχώς ανανέωση) και δε νομίζω να κολλάνε σε λεπτομέρειες...

Ξαναλέω πάντως ότι ο καταλληλότερος να σου λύσει κάθε απορία είναι ο διευθυντής του σχολείου, εφόσον από κείνον υποτίθεται ότι ζητάς την άδεια.

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 10:54:19 πμ »
Γειά σας. Σε περίπτωση που μια αναπληρώτρια χρειαστεί άδεια επαπειλούμενης κύησης και λείψει από το σχολείο τα μόρια της τα παίρνει κανονικά; Επίσης, μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο ειδικό διάταγμα για τις εγκύους εκπαιδευτικούς τώρα με τη νέα γρίπη που να προβλέπει άδεια;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 02:44:56 μμ »
Η μοριοδοτηση συνεχιζεται κανονικα κατα τη διαρκεια της εν λογω αδειας. Εξ οσων γνωριζω δεν υπαρχει το ειδος της αδειας που περιγραφεις. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 02:56:24 μμ »
Γεια σε όλους!Είμαι σε άδεια επαπειλούμενης κύησης και έχω μία απορία.Θα το εκτιμούσα αν κάποιος που γνωρίζει μπει στον κόπο να μου απαντήσει.Προσκόμισα χαρτί για τον πρώτο μήνα άδειας από την αντίστοιχη υγειονομική επιτροπή.Σε μερικές μέρες μπαίνω στο δεύτερο μήνα οπότε πρέπει να στείλω νέο χαρτί.Γνωρίζει κανείς τί χρονικό περιθώριο έχω για να το κάνω αυτό?

Μπορεις να υποβαλλεις αιτηση χορηγησης επαπειλουμενης αδειας μετα την εκπνοη του πρωτου μηνα αδειας, οχι ομως πολυ αργοτερα, καθοτι, αφου παρελθει ο πρωτος μηνας,  υποτιθεται οτι γινεται επανεξεταση και ο γιατρος κρινει οτι πρεπει να μεινεις κλινηρης και τον επομενο μηνα. Δεν υπαρχει επι της ουσιας προβλημα, γιατι η υπηρεσια γνωριζει οτι δεν προκειται να επανακαμψεις και εχει φροντισει να αναπληρωσει το κενο σου. Να φροντισεις να αναγραφουν σωστα οι ημερομηνιες στην αιτηση σου, αν πχ η αδεια σου τελειωνει 19 του μηνος, η επομενη πρεπει να αναγραφει οτι ξεκιναει στις 20... Η αιτηση υποβαλλεται ειτε στο σχολειο ειτε στο Γραφειο που ανηκεις και στη συνεχεια, αφου διαβιβαστει στην υγειονομικη επιτροπη,  οριζεται ημερομηνια εξετασης την οποια σου κοινοποιει ο διευθυντης του σχολειου σου ή και ο αρμοδιος υπαλληλος του Γραφειου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 671
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 03:25:01 μμ »
Από όσο γνωρίζω άδεια επαπειλούμενης κύησης δεν δικαιούνται οι αναπληρωτές. Διάταγμα ειδικό για εγκύους δεν υπάρχει.
Αν υπάρχει πραγματική ανάγκη να λείψεις , η λύση είναι άδεια ανευ αποδοχών.Τα μόρια και την προϋπηρεσία τα παίρνεις κανονικά όταν είσαι σε άδεια.
Παρόλα αυτά ρώτησε και στην διεύθυνση τι άλλο μπορείς να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 04:07:58 μμ »
Βασικα η συγκεκριμενη αδεια ειναι αναρρωτικη, οχι επαπειλουμενης κυησης με την εννοια που ισχυει για τους μονιμους.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 08:51:18 μμ »
 Σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε.Το πρώτο χαρτί το έστειλα στη ΔΔΕ που παρουσιάστηκα για την ορκομωσία μου, όπου μου ζήτησαν το χαρτί του γιατρού που τους προσκόμισα να περάσει από την υγειονομική επιτροπή στην οποία ανήκει ο γιατρός μου και στη συνέχεια να τους το στείλω,πράγμα που έκανα.Το δεύτερο χαρτί το πήρα σήμερα τελικά από το γιατρό μου και αύριο κάποιος συγγενής μου θα το πάει πάλι στην υγειονομική επιτροπή.Τώρα αναρωτιέμαι αν πρέπει να το στείλω πάλι στη ΔΔΕ ή στο γραφείο που είναι στην περιοχή μου?Ο διευθυντής του σχολείου μου με τον οποίο μίλησα και τον ρώτησα τί χρειάζεται να του στείλω δε μου είπε τίποτα για την άδεια.Ουφ,αυτά!Κουράστηκα η ίδια, σας κούρασα κι εσάς... :(Συγγνώμη που γίνομαι φορτική...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 10:56:42 μμ »
Υποθετω οτι εχεις τοποθετηθει προσωρινα σε σχολειο της περιοχης στην οποια διοριστηκες και η οποια υπαγεται στην αρμοδιοτητα καποιου Γραφειου εκπαιδευσης. Σε αυτη την περιπτωση εχεις να κανεις με το Γραφειο και οχι με τη ΔΔΕ, συνεπως απευθυνεσαι εκει.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160969
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.