*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 230336 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:31:31 πμ »
 Kαλημέρα σε όλους.Yotar, δεν έχω καν ζητήσει χαρτί από δημόσιο ακόμα.Απλώς, ναι φοβάμαι ότι δε θα μου το δώσουν.Σκέφτομαι να πάρω το χαρτί από το γιατρό μου πρώτα και να τους το προσκομίσω.Εσύ έτσι έκανες?Θα μου ζητήσουν να με εξετάσουν?Επίσης φοβάμαι ότι θα με ταλαιπωρήσουν μέχρι να μου κλείσουν ραντεβού.Ή μπορεί να γίνει άμεσα αφού πρόκειται για άδεια απλώς και υπογραφές? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:43 »

Αποσυνδεδεμένος val36

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #183 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 03:09:50 μμ »
Να σας πω και τη δική μου εμπειρία με την άδεια αυτή πέρυσι.Ενώ στο νοσοκομείο της επαρχίας που διορίστηκα η ίδια η διευθύντρια μου την υπέγραψε χωρίς να χρειαστεί δεύτερη κουβέντα(ενώ είχα έτοιμο το λογίδριο για να την πείσω),όταν τον επόμενο μήνα επέστρεψα Θεσσαλονίκη και πήγα στο νοσοκομείο για ανανέωση τα πράγματα ήταν εφιαλτικά!Οι καθηγητές εκεί αρνούνταν πεισματικά εκτός και αν νοσηλευόμουν.Δεν μπορώ να περιγράψω τι τραβούσα κάθε μήνα,από κλάματα,επιχειρήματα(ο διορισμός 750χλμ μακριά),κάθε είδους πίεση δηλαδή.Μόνο γυναίκα γιατρός με βοήθησε(ξανά) και η προισταμένη των επειγόντων που έκανε ότι μπορούσε(εκ των υστέρων πήρε και το μπουρμπουάρ της βέβαια).Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο εκτός και αν βρεθεί κάποιος με κατανόηση και σε μένα ήταν μόνο γυναίκες.Ακόμα και να κλείσεις ραντεβού τις μέρες που τελείωνε η προηγούμενη άδεια ήταν δύσκολο,μιλάμε για γολγοθά,αλλά τελικά τα κατάφερα.Αν βέβαια σε παρακολουθεί κάποιος καθηγητής του νοσοκομείου-ιδιωτικά εννοώ- μάλλον όλα είναι ευκολότερα!

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #184 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 04:21:19 μμ »
  Αυτά φοβάμαι κι εγώ!Εσύ προσκόμιζες το χαρτί του γιατρού σου ή σε εξέταζαν εκεί,Val36?;Άσε  που δεν μπορώ να εμπιστευτώ άλλο γιατρό πέρα από το δικό μου ούτε να με εξετάσει ούτε να γνωματεύσει.Θα τους πάω το χαρτί του δικού μου γιατρού.Δεν μπορούν να με αναγκάσουν να με εξετάσει άλλος γιατρός!

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 08:41:34 μμ »
Τα πράγματα είναι πολύ σχετικά γιατί όντως δεν έχουν όλοι την ίδια αντιμετώπιση...
 Εγώ πήγα αρχικά στο νοσοκομείο της πόλης μου (όπου με είχαν προειδοποιήσει ότι ο διευθυντής είναι απαράδεκτος, αλλά ο γιατρός μου επέμενε να προσπαθήσω γιατί, λέει, έχει καλές σχέσεις μαζί του και πίστευε ότι θα μου το έδινε...).
Ο τύπος πραγματικά ήταν αγενέστατος, εντελώς στραβωμένος με...όλο το σύμπαν κι απ΄ό,τι κατάλαβα τελικά μάλλον ήθελε το φακελάκι του και μου έκανε το δύσκολο  >:(
Την επόμενη μέρα πήγα στο νοσοκομείο άλλης πόλης του νομού όπου δε χρειάστηκε ούτε να με εξετάσουν (είχα βέβαια το χαρτί από το γιατρό μου), πήγα κατευθείαν στο διευθυντή και μου το υπέγραψε! Βέβαια ο άνθρωπος εκνευρίστηκε λιγάκι γιατί έχει κουραστεί να πηγαίνουν όλες οι εγκυμονούσες της πόλης μου στο δικό του νοσοκομείο (αφού στο δικό μας δε βγάζουν άκρη με τον αχαρακτήριστο!) αλλά τελικά έδειξε κατανόηση.
Σε γενικές γραμμές δηλ. (εκτός κι αν πέσεις στην περίπτωση) στο δίνουν το χαρτί...

marioullita, αν θες τη γνώμη μου πήγαινε το συντομότερο στο νοσοκομείο της περιοχής σου και εξήγησέ τους την κατάσταση. Και φαντάζομαι ότι αν έχεις χαρτί από το δικό σου γιατρό και τους πεις και ότι μέχρι τώρα ήσουν σε αναρωτική λόγω της κατάστασής σου δε θα σου φέρουν αντιρρήσεις. Στην τελική δεν έχεις να χάσεις τίποτε! Το πιθανότερο είναι να ξεμπερδέψεις πολύ πιο εύκολα απ΄ό,τι περιμένεις και να καταλάβεις ότι τζάμπα αγχωνόσουν  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:43 »

Αποσυνδεδεμένος val36

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 08:47:21 μμ »
Επιβάλλεται να σε εξετάσουν εκεί,αλλά και πάλι πρέπει να είναι κάτι τόσο σοβαρό που να χρήζει νοσηλείας.Εξάλλου πονάκια και τα σχετικά δεν αποδεικνύονται ούτε καν με υπέρηχο.Εμένα μου έδιναν τις άδειες χωρίς εξέταση,και στο χαρτί βέβαια έγραφαν ότι πιο τραγικό-αιμόρρειες,ανεπάρκειες κτλ.-αφού οι λόγοι που το έκαναν ,οι ελάχιστοι που είπαμε, ήταν καθαρά κοινωνικής αλληλεγγύης.

Αποσυνδεδεμένος gelina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #187 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:00:12 μμ »
νεαρές μαμάδες...γνωρίζει κάποια πόσα χρήματα δίνει το ΙΚΑ στις αναπληρώτριες που παίρνουν άδεια για επαπειλούμενη??
Δύο πράγματα είναι αιώνια: Το σύμπαν και η ανοησία των ανθρώπων… Αν και για το σύμπαν, έχω αρχίσει τελευταία να αμφιβάλλω…
Άλμπερτ Αϊνστάιν

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 08:03:09 πμ »
Να σας ρωτησω, αν αρνηθουν να τη δωσουν τι γινεται; Το εχουν κανει σε καποια, να μην τη δωσουν και να πρεπει να παει στο σχολειο;
Επισης, απο ποιο μηνα της κυησης μπορειτε να παρετε, απο την αρχη;

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 08:40:22 πμ »
εξαρτάται από την Υγειονομική. Συνήθως δεν κόβουνε άδειες επαπειλούμενης γιστί δεν θέλουν να παίξουν με τις πιθανότητες. Δεν μπορούν βλέποντας μόνο το χαρτί, χωρίς να εξετάσουν, να κρίνουν αν όντως βρίσκεται σε επαπειλούμενη κύηση η υπάλληλος. Και αλλοιμονό τους αν κόψουν επαπειλούμενη και χάσει υπαλληλος το παιδί. Φαντάζεσαι ότι είναι δύσκολη η θέση τους.
 Από την άλλη, ΔΕ η ΠΕ που ανήκεις πρέπει να δεχτεί την άδεια αν περάσει από υγειονομική επιτροπή, δεν έχουν να κάνουν με το να δεχτουν ή να απορρίψουν το αίτημά σου.Από τη στιγμή που έχεις το χαρτί από την Υγειονομική, δουλειά τους είναι να σου χορηγήσουν την αδεια.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 10:24:15 πμ »
 Σας ευχαριστώ όλες και όλους για τις συμβουλές σας.Έχω αγχωθεί λίγο με όλη αυτή την κατάσταση και κυρίως με το ότι δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για το τί να κάνω.Τώρα μου είπαν από τη Δ. Ε ότι ίσως να δικαιούμαι λόγω της προυπηρεσίας μου κι άλλη αναρρ. γι ' αυτό να μην τρέχω  σε δημόσιο νοσοκομείο πριν μου πουν οι ίδιοι.Κι αυτό έγινε γιατί τους είπα ότι δεν μπορούν να με τρέχουν άδικα και να αποφασίσουν τί τελικά θέλουν από μένα.Και τώρα προσπαθώ να μάθω με βεβαιότητα πόση ακριβώς άδεια δικαιούμαι βάση της προυπηρεσίας μου , γιατί ούτε αυτό τους εμπιστεύομαι πως μπορούν να κάνουν σωστά!Yotar, όσα μου έγραψες με ξεάγχωσαν αρκετά και νομίζω ότι τελικά έτσι είναι τα πράγματα.Αν κάποιος  μπορεί να μου υπολογίσει την αναρρ. που μπορώ να πάρω (βρήκα το σχετικό άρθρο και ο Damien συμφώνησε μαζί μου,αλλά θα ήθελα και πιο συγκεκριμένη άποψη) , παρακαλώ ας μπει στον κόπο :-[ Έχω περίπου 30 μήνες και είμαι πρωτοδιόριστη,δηλ τους απέκτησα ως  αναπληρώτρια και ωρομίσθια - το γράφω σε περίπτωση που αυτοί υπολογίζονται διαφορετικά -

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 11:01:45 πμ »
Κι εμενα θα μ'ενδιεφερε το ποσο αναρ.αδεια δικαιουμαστε.Η αδεια που παιρνω λογω επαπειλουμενης ειναι το ιδιο με την υπολοιπη αναρ.αδεια?Κι εγω 25  μηνες ειχα απο αναπληρωτρια.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 12:47:52 μμ »
εξαρτάται από την Υγειονομική. Συνήθως δεν κόβουνε άδειες επαπειλούμενης γιστί δεν θέλουν να παίξουν με τις πιθανότητες. Δεν μπορούν βλέποντας μόνο το χαρτί, χωρίς να εξετάσουν, να κρίνουν αν όντως βρίσκεται σε επαπειλούμενη κύηση η υπάλληλος. Και αλλοιμονό τους αν κόψουν επαπειλούμενη και χάσει υπαλληλος το παιδί. Φαντάζεσαι ότι είναι δύσκολη η θέση τους.
 Από την άλλη, ΔΕ η ΠΕ που ανήκεις πρέπει να δεχτεί την άδεια αν περάσει από υγειονομική επιτροπή, δεν έχουν να κάνουν με το να δεχτουν ή να απορρίψουν το αίτημά σου.Από τη στιγμή που έχεις το χαρτί από την Υγειονομική, δουλειά τους είναι να σου χορηγήσουν την αδεια.

Ευχαριστω για τις διευκρινισεις.
Αν ο γιατρος στο Δημοσιο νοσοκομειο σε εξετασει, του λες για πονους κλπ αλλα και παλι πει οτι δεν εχεις προβλημα; Ξερω οτι ρισκαρει αν το κανει, αλλα αν πεσουμε σε ζορικη περιπτωση;

Κι εμενα θα μ'ενδιεφερε το ποσο αναρ.αδεια δικαιουμαστε.Η αδεια που παιρνω λογω επαπειλουμενης ειναι το ιδιο με την υπολοιπη αναρ.αδεια?Κι εγω 25  μηνες ειχα απο αναπληρωτρια.

Εννοεις οτι υπαρχει οριο στο ποση αδεια επαπειλουμενης παιρνεις; Δεν ειναι απλα οσο τη χρειαζεσαι, ακομα κι αν κρατησει ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης;

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 12:58:52 μμ »
Η επαπειλουμενη απ'ο,τι ξερω ειναι οσο χρειαζεται κι'απ'την αρχη της εγκυμοσυνης.Τωρα αναρωτιεμαι αν δικαιουμαστε κι αλλη αναρρωτικη που δεν εχει σχεση με την επαπειλουμενη

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 05:39:37 μμ »
 Nαι,αφού τελειώσει η αναρρ. που δικαιούμαστε , παίρνουμε την επαπειλούμενη για όσο τη χρειαζόμαστε.Δύο μήνες πριν γεννήσουμε με το καλό παίρνουμε την άδεια κύησης και επιτέλους μας αφήνουν στην ησυχία μας!

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 07:40:42 μμ »
Ευχαριστω για τις διευκρινισεις κοριτσια!
Καλη λευτερια στις εγκυμονουσες λοιπον!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 690
Σύνολο: 700

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.