*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 229744 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 05:07:47 μμ »
Παιδιά διορίζομαι μόνιμη ως ΠΕ 09 και είμαι ήδη έγκυος στον τρίτο μήνα.
Αν δηλώσω δυσπρόσιτο και πάρω άδεια επαπειλούμενης κύησης θα μετρήσουν τα δύο χρόνια που θα έχω άδεια επαπειλούμενης και άδεια ανατροφής για τη διετία που πρέπει να μείνω εκεί?

Ή θα μου πούνε μετά δύο χρόνια έλα να κάνεις τώρα με το μωρό τη διετία σου στο κορφοβούνι????

Βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:18 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 05:25:42 μμ »
Μετράνε κανονικότατα....2 ΈΤΗ ΚΑΙ ΞΕΧΡΕΏΝΕΙΣ είναι νόμιμη άδεια...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος ZMOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 09:02:01 μμ »
Αν γεννήσεις τέλη Μαρτίου παίρνεις από τότε άδεια λοχείας για ακριβως 90 ημέρες. Ίσως χρειαστει να πας για λιγες μέρες στα τέλη του Ιουνιου, εξαρτάται από το πότε λήγει η αδεια λοχέιας και από το Διευθυντή. Μετά κάνεις αίτηση από 1 Σεπτέμβρη και παιρνεις αδεια ανατροφής 9x30 ήμερες. θα χρειαστει να πας για περίπου 3 εβδομάδες τον Ιουνη της δευτερης χρονιάς εκτός αν μπορεις να πάρεις αδεια από νοσοκομειο. Ξοφλάς κανονικά το δυσπρόσιτο

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 09:36:35 πμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Είναι η ώρα των αιτήσεων μας και έχω πελαγώσει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:18 »

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 06:25:29 μμ »
 Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα για μια ακόμη φορά τα φώτα σας ,μιας και κατάφεραν να με αγχώσουν πάλι με τη γραφειοκρατία  τους.Έχω άδεια επαπειλούμενης κύησης και ενώ ως τώρα ζητούσαν χαρτί από το γιατρό μου πιστοποιημένο από υγειον. επιτροπή, τώρα μου είπαν από τη ΔΕ ότι θέλουν από δημόσιο με τις σχετικές υπογραφές.Κάπου εδώ στο forum είχα διαβάσει ότι μπορεί κάποιος να προσκομίσει και από ιδιώτη πιστοποιημένο από υγειον. επιτροπή(πράγμα που έχω κάνει 2 φορές ήδη) αλλά με περικοπή του κινήτρου απόδοσης.Μπορεί κάποιος, αν ισχύει αυτό,να μου που ακριβώς βρίσκεται ο νόμος αυτός?

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 06:33:23 μμ »
 Α!Και κάτι ακόμα που το ξέχασα.Είμαι πρωτοδιόριστη και είχα 30 περίπου μήνες προυπηρεσίας μέχρι τη στιγμή που διορίστηκα.Μπορεί κάποιος να μου πει πόσους μήνες αναρρωτικής άδειας δικαιούμαι?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 07:27:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα για μια ακόμη φορά τα φώτα σας ,μιας και κατάφεραν να με αγχώσουν πάλι με τη γραφειοκρατία  τους.Έχω άδεια επαπειλούμενης κύησης και ενώ ως τώρα ζητούσαν χαρτί από το γιατρό μου πιστοποιημένο από υγειον. επιτροπή, τώρα μου είπαν από τη ΔΕ ότι θέλουν από δημόσιο με τις σχετικές υπογραφές.Κάπου εδώ στο forum είχα διαβάσει ότι μπορεί κάποιος να προσκομίσει και από ιδιώτη πιστοποιημένο από υγειον. επιτροπή(πράγμα που έχω κάνει 2 φορές ήδη) αλλά με περικοπή του κινήτρου απόδοσης.Μπορεί κάποιος, αν ισχύει αυτό,να μου που ακριβώς βρίσκεται ο νόμος αυτός?

Για να κανεις χρηση αδειας επαπειλουμενης κυησης με πληρεις αποδοχες πρεπει να εχει προηγηθει νοσηλεια σε Δημοσιο Νοσοκομειο ή Ιδιωτικη Κλινικη η οποια να βεβαιωνεται με τα αναλογα παραστατικα (εισαγωγη, εξιτηριο κτλ). Αν διαθετεις μονο ιατρικη γνωματευση απο ιδιωτη γιατρο, γινεται περικοπη του κινητρου αποδοσης.  (πρβλ Ν.3205/03). Φαντασου οτι σε ορισμενες περιπτωσεις υπαρχουν και ιδιωτικες κλινικες που εχουν ταριφα για τη χορηγηση τετοιων εικονικων βεβαιωσεων...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 09:10:47 μμ »
 Δηλ,Damien μπορώ να προσκομίσω τη βεβαίωση από το γιατρό μου πιστοποιημένη από την  υγειον. επιτροπή όταν λήξει η αναρρωτική μου?Δεν είναι απαραίτητο το δημόσιο νοσοκομείο?Η υπάλληλος στη ΔΕ επικαλέστηκε το 3528/07 άρθρο 52, αν δεν κάνω λάθος.Αν εγώ επικαλεστω το 3205/03 καλύπτομαι για το ότι δε χρειάζεται χαρτί δημοσίου?

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 09:38:10 μμ »
Απ΄ ό,τι έχω καταλάβει στο συγκεκριμένο ζήτημα δεν υπάρχει "κοινή γραμμη" απ΄όλους τους φορείς και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ελαστικότητα του καθενός...
Θεωρητικά, ας πούμε, και σκέτη η γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού οφείλει να γίνεται δεκτή εφόσον έχει ψηφιστεί με νόμο (ο γιατρός μου μου είχε δώσει και το ΦΕΚ αλλά δεν το έχω πρόχειρο) η ισότητα υπογραφής δημόσιου-ιδιώτη γιατρού.
Ακόμη και στο νοσοκομείο που πήγα εγώ (γιατί φυσικά δε δεχτήκαν από τη ΔΙΔΕ Δωδεκανήσου το χαρτί του ιδιώτη που του έστειλα αρχικά...) ο διευθυντής επικαλέστηκε το σχετικό νόμο και επέμενε ότι πρέπει να το δεχτούν - είδα κι έπαθα να τον πείσω ότι, καλώς ή κακώς, αυτοί ΔΕΝ το δέχονται και με τα πολλά μου έδωσε το πολυπόθητο χαρτί με τις 3 σφραγίδες!

Στην περίπτωση όμως που το χαρτί σου έχει την πιστοποίηση της υγειονομικής επιτροπής είμαι 99% σίγουρη ότι γίνεται δεκτό ακριβώς όπως και το χαρτί δημοσίου νοσοκομείου! Για την ακρίβεια αυτοί είναι οι 2 τρόποι που μου πρότειναν από τη ΔΙΔΕ όταν αρνήθηκαν τη γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού.

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 10:46:30 μμ »
 Kατάλαβα.Πραγματικά θα με βοηθούσε πολύ αν το έβρισκα αυτό το ΦΕΚ.Η υπάλληλος στη ΔΕ μου είπε ότι αν δεν είναι το χαρτί από δημόσιο,υποχρεωτικά θα μου δώσουν άδεια άνευ αποδοχών.Σχετικά με τη δεύτερη εναλλακτική που προτείνεις yotar,εννοείς να πάω το χαρτί του γιατρού μου στην υγειον. επιτροπή να τους ζητήσω να το επικυρώσουν και στη συνέχεια να το πάω στη ΔΕ  ή σε δημόσιο νοσοκομείο?

Αποσυνδεδεμένος NTONA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 11:13:21 μμ »
άδεια ανατροφής δεν μπορείς να πάρεις στα μέσα της χρονιάς; να γεννήσεις δηλαδή οκτώβρη να πάρεις την άδεια λοχείας και στη συνέχεια την άδεια ανατροφής;

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 09:26:40 πμ »
  Μπορείς απ'ότι ξέρω.Μπορείς να την πάρεις ή στην αρχή της σχολικής χρονιάς ή αμέσως μετά τη λοχείας..Απλά αν υπολογίσουμε ότι η ανατροφής είναι 9μηνη,2 μήνες θα τους "χάσεις" το καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 04:05:37 μμ »
Δηλ,Damien μπορώ να προσκομίσω τη βεβαίωση από το γιατρό μου πιστοποιημένη από την  υγειον. επιτροπή όταν λήξει η αναρρωτική μου?Δεν είναι απαραίτητο το δημόσιο νοσοκομείο?Η υπάλληλος στη ΔΕ επικαλέστηκε το 3528/07 άρθρο 52, αν δεν κάνω λάθος.Αν εγώ επικαλεστω το 3205/03 καλύπτομαι για το ότι δε χρειάζεται χαρτί δημοσίου?

Υπαρχει μια μικρη συγχυση εδω. Στην πραγματικοτητα δεν εναποκειται στη Δ.Ε. να εγκρινει ή οχι την αδεια επαπειλουμενης κυησης αλλα στην οικεια υγειονομικη επιτροπη. Ο εκπαιδευτικος υποβαλλει τη σχετικη αιτηση συνοδευομενη με τις ιατρικες βεβαιωσεις στη Δ.Ε. η οποια στη συνεχεια τις διαβιβαζει στην υγειονομικη επιτροπη και οριζεται ημερομηνια εξετασης του εκπαιδευτικου. Κατοπιν της εξετασεως, η υγειονομικη επιτροπη αποφαινεται για την περιπτωση και ενημερωνει τη Δ.Ε. για τη χορηγηση ή οχι της αδειας.
Συνηθως οι υγειονομικες επιτροπες κανουν δεκτες τις ιατρικες γνωματευσεις ιδιωτων ιατρων μονο που, οπως προανεφερα, γινεται περικοπη του κινητρου αποδοσης (στην περικοπη του επιδοματος αυτου σε τετοιες περιπτωσεις αναφερεται ο Ν. 3205/03).
Τωρα το γεγονος οτι ο υπαλληλος της Δ.Ε. δεν κανει δεκτη ιατρικη γνωματευση ιδιωτη γιατρου ισως να οφειλεται στο οτι γνωριζει οτι η οικεια υγειονομικη επιτροπη θα την απορριψει. Τυπικα ομως δεν εναποκειται στον ιδιο σε αρχικο επιπεδο να την απορριψει ή οχι...
 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 10:49:30 μμ »
Kατάλαβα.Πραγματικά θα με βοηθούσε πολύ αν το έβρισκα αυτό το ΦΕΚ.Η υπάλληλος στη ΔΕ μου είπε ότι αν δεν είναι το χαρτί από δημόσιο,υποχρεωτικά θα μου δώσουν άδεια άνευ αποδοχών.Σχετικά με τη δεύτερη εναλλακτική που προτείνεις yotar,εννοείς να πάω το χαρτί του γιατρού μου στην υγειον. επιτροπή να τους ζητήσω να το επικυρώσουν και στη συνέχεια να το πάω στη ΔΕ  ή σε δημόσιο νοσοκομείο?

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω marioullita αλλά και να το είχες το ΦΕΚ δε θα βοηθούσε σε τίποτε: εγώ το είχα στείλει μαζί με τη γνωμάτευση του γιατρού αλλά δεν ίδρωσε το αυτί κανενός  :(
Αυτό που είπαν, σ΄εμένα τουλάχιστον, ήταν ότι για να γίνει δεκτή η άδεια πρέπει να προσκομίσω είτε χαρτί δημοσίου νοσοκομείου με 3 υπογραφές και σφραγίδες (από δημόσιο γιατρό, διευθυντή γυναικολογικής και διευθυντή νοσοκομείου) είτε χαρτί από πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή. Συγκεκριμένα μου είπε η υπεύθυνη της Δευτεροβάθμιας που μίλησα ότι κανονικά και το χαρτί του δημοσίου νοσοκομείου πρέπει να περάσει από υγειονομική επιτροπή αλλά "χαριστικώς" (έτσι ακριβώς το είπε!) στις νεοδιόριστες αυτό δεν είναι απαραίτητο!
Για να καταλάβω όμως, εσύ ζήτησες χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο και σου το αρνήθηκαν ή δεν μπήκες καν στον κόπο φοβούμενη ότι θα σου αρνηθούν? Γιατί αν ισχύει το 2ο θα σου έλεγα να πας οπωσδήποτε: είναι σχεδόν απίθανο να μη σου το δώσουν, ακόμη κι αν σε δυσκολέψουν λίγο στην αρχή! 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161663
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.