*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 227553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 06:15:33 μμ »

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση αλλά ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο, αφού επαπειλούμενη δεν είναι η άδεια αλλά η κύηση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:16:30 »

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 09:54:12 πμ »
Γεια σας!Ηθελα να ρωτησω αν η επαπειλουμενη αδεια κυησης μπορει να διακοπει τους μηνες του καλοκαιριου και να συνεχιστει ξανα το σεπτεμβρη?

... να'σαι καλά. Μόλις μου έδωσες το επόμενο επιχείρημα μου για κάτι που έχω στο μυαλό μου ( βέβαια δεν έχει πολύ σχέση με αυτό που θέλω να κάνω αλλά θα πουλήσει τρελά )

Σε φιλώ στην μούρη ....

                                                                 Αννούλα Δ.
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος effieapi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Συνταγές για παγωτά
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 01:17:35 μμ »

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση αλλά ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο, αφού επαπειλούμενη δεν είναι η άδεια αλλά η κύηση.

Σωστός... ;)
Συνταγές για παγωτά
http://icecream.turborecipes.com

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 09:31:27 μμ »

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση αλλά ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο, αφού επαπειλούμενη δεν είναι η άδεια αλλά η κύηση.

Σωστός... ;)

.... οχι μια χαρά ειναι γραμμένο ... στην συγκεκριμενη περιπτωση επαπηλούμενη είναι η αδεια και όχι η κύηση ...
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:16:30 »

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 11:00:42 πμ »
Χρειαζομαι την βοηθεια σας!ειμαι αναπληρωτρια και εχω παρει ολες τις αδειες που δικαιουμαι γιατι εκανα εξωσωματικη.Ειχα αιμοραγια και μετα πηρα ανευ αποδοχων.Το παιδι το εχασα τελικα και τωρα πρεπει να παρω ξανα αδεια γιατι εχω να κανω καποιες εξετασεις και ισως μια μικρη επεμβαση.Ηθελα να ρωτησω αν παω ιδιωτικα και δεν παω χαρτια στο ικα για να πληρωθω απο εκει(δεν με νοιαζει να πληρωθω δηλαδη) θα υπαρξει προβλημα με την υπηρεσια μου η δεν εχει σχεση αφου ετσι κι αλλιως με εχουν βγαλει απο την μισθοδοσια στο γραφειο που υπηρετω?να αναφερω οτι στο σχολειο οπου ημουν εχει παει αλλη συναδελφος.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 01:41:34 μμ »
Χρειαζομαι την βοηθεια σας!ειμαι αναπληρωτρια και εχω παρει ολες τις αδειες που δικαιουμαι γιατι εκανα εξωσωματικη.Ειχα αιμοραγια και μετα πηρα ανευ αποδοχων.Το παιδι το εχασα τελικα και τωρα πρεπει να παρω ξανα αδεια γιατι εχω να κανω καποιες εξετασεις και ισως μια μικρη επεμβαση.Ηθελα να ρωτησω αν παω ιδιωτικα και δεν παω χαρτια στο ικα για να πληρωθω απο εκει(δεν με νοιαζει να πληρωθω δηλαδη) θα υπαρξει προβλημα με την υπηρεσια μου η δεν εχει σχεση αφου ετσι κι αλλιως με εχουν βγαλει απο την μισθοδοσια στο γραφειο που υπηρετω?να αναφερω οτι στο σχολειο οπου ημουν εχει παει αλλη συναδελφος.


πρώτον οι αναπληρωτές δεν δικαιούνται άνευ αποδοχών παρά μόνον αν ο σύζυγός τους εργάζεται στο εξωτερικό και οι ίδιοι πηγαίνουν μαζι του για συγκατοίκηση. Ως εκ τούτου, η άδεια που πήρες είναι - ή πρέπει να είναι - αναρρωτική αλλά εφόσον είχες ξεπεράσει το όριο των ημερών που δικαιούσουν σου έκαναν περικοπή αποδοχών.
Στο δια ταύτα τώρα: για να συνεχίσεις να λείπεις πρέπει οπωσδήποτε να φέρεις χαρτί απο τον ασφαλιστικό σου φορέα - ικα - είτε σε ενδιαφέρει να πληρωθείς είτε όχι γιατί σε διαφορετική περίπτωση υπάρχουν πειθαρχικές κυρώσεις.
τέλος, για να μάθεις αν υπολογίζεται ο χρονος άδειας με περικοπή αποδοχών ως χρόνος προϋπηρεσίας θα πρέπει να απευθυνθείς στο υπουργείο στο τμήμα διορισμών - αν και κατά πάσα πιθανότητα δεν προσμετράται...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 02:01:32 μμ »
Σ΄ευχαριστω.Η προυπηρεσια μετραει κανονικα μου το ειπαν απο το γραφειο.

Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 01:58:00 πμ »

[/quote]

Πάντως 9 στις 10 άδειες πλέον βγαίνουν επαπειλούμενες ( καμια φυσιολογική κύηση υπάρχει σ΄αυτή τη χώρα;)

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Όταν -στον 3ο μήνα εγκυμοσύνης-ζήτησα άδεια επαπειλούμενης κύησης, δέχτηκα το εξής σχόλιο  "ε, καλά τώρα...". Θύμωσα τόσο πολύ!!! Έστειλα το σύζυγό μου στην υπηρεσία με όλες τις εξετάσεις μου και πραγματικά ζήτησαν συγνώμη. ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ 9ο ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Κάθε μήνα πάντως που πήγαινε ο άντρας μου στην επιτροπή, για να πάρω άδεια για τον επόμενο μήνα, έβλεπε το διάδρομο γεμάτο με εγκύους..( για τον ίδιο λόγο φαντάζομαι).και όχι τους συζύγους τους , οι οποίες ήταν χαμογελαστές και ευδιάθετες και όχι στο χάλι το δικό μου.
Λέτε, τελικά, αυτές να τις "έκοψε" η επιτροπή; Ε, ίσως γιάυτό καμιά φορά "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά". Στη 2η εγκυμοσύνη μου απέβαλα όταν ήμουν στον 4ο μήνα. Πάντως, το λέω αν μείνω και πάλι έγκυος θα ζητήσω άδεια από την πρώτη κιόλας μέρα που θα το μάθω κι ας φαίνεται σε κάποιους ...κάπως!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 09:29:11 πμ »
STELLIOPH ακριβώς για περιπτώσεις όπως η δική σου θεσμοθετήθηκε αυτός ο νόμος. Δυστυχώς η ανύπαρκτη εργατική συνείδηση έχει οδηγήσει και σε καταχρήσεις του. Εγώ όμως προτιμώ να πληρώνω 99 έγκυες τζάμπα, παρά να αποβάλει 1 πάνω στην δουλειά. Πείτε με σπάταλη...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 10:14:51 πμ »
STELLIOPH ακριβώς για περιπτώσεις όπως η δική σου θεσμοθετήθηκε αυτός ο νόμος. Δυστυχώς η ανύπαρκτη εργατική συνείδηση έχει οδηγήσει και σε καταχρήσεις του. Εγώ όμως προτιμώ να πληρώνω 99 έγκυες τζάμπα, παρά να αποβάλει 1 πάνω στην δουλειά. Πείτε με σπάταλη...

Για μένα στο χώρο του σχολείου κάθε εγκυμοσύνη είναι επαπειλούμενη.
Το να είσαι έγκυος σε μια αίθουσα με 30 παιδιά τα οποία κουβλάνε διάφορους ιούς και μπορεί να κολλήσεις το οτιδήποτε, το να είσαι σε ένα σχολείο με 150 (το λιγότερο) παιδιά τα οποία στο διάλειμμα τρέχουν σαν τρελαμένα χωρίς να κοιτούν γύρω τους, το να μπάινεις σε ένα προαύλιο στο οποίο υπάρχουν μπάλες, και άλλα πολλά καθιστούν μια εγκυμοσύνη επαπειλούμενη....
Και ναι! Και γω προτιμώ να πληρώνω 99 εγκύους να κάθονται, προκειμένου 1 να μην αποβάλει γιατί θα της έρθει μια μπάλα στο κεφάλι, ή γιατί θα την σκουντηξουν και θα πέσει, ή γιατί θα κολλήσει μια ξεγυρισμένη γριπάρα ή γιατί μπορεί να έχει άλλα προβλήματα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 11:59:18 πμ »
STELLIOPH ακριβώς για περιπτώσεις όπως η δική σου θεσμοθετήθηκε αυτός ο νόμος. Δυστυχώς η ανύπαρκτη εργατική συνείδηση έχει οδηγήσει και σε καταχρήσεις του. Εγώ όμως προτιμώ να πληρώνω 99 έγκυες τζάμπα, παρά να αποβάλει 1 πάνω στην δουλειά. Πείτε με σπάταλη...

Για μένα στο χώρο του σχολείου κάθε εγκυμοσύνη είναι επαπειλούμενη.
Το να είσαι έγκυος σε μια αίθουσα με 30 παιδιά τα οποία κουβλάνε διάφορους ιούς και μπορεί να κολλήσεις το οτιδήποτε, το να είσαι σε ένα σχολείο με 150 (το λιγότερο) παιδιά τα οποία στο διάλειμμα τρέχουν σαν τρελαμένα χωρίς να κοιτούν γύρω τους, το να μπάινεις σε ένα προαύλιο στο οποίο υπάρχουν μπάλες, και άλλα πολλά καθιστούν μια εγκυμοσύνη επαπειλούμενη....
Και ναι! Και γω προτιμώ να πληρώνω 99 εγκύους να κάθονται, προκειμένου 1 να μην αποβάλει γιατί θα της έρθει μια μπάλα στο κεφάλι, ή γιατί θα την σκουντηξουν και θα πέσει, ή γιατί θα κολλήσει μια ξεγυρισμένη γριπάρα ή γιατί μπορεί να έχει άλλα προβλήματα!
Φυσικά συμφωνώ και επαυξάνω, και αν γινότανε να παίρνανε άδεια 9μηνη και οι γυναίκες του ιδιωτικού τομέα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 12:15:38 μμ »
STELLIOPH ακριβώς για περιπτώσεις όπως η δική σου θεσμοθετήθηκε αυτός ο νόμος. Δυστυχώς η ανύπαρκτη εργατική συνείδηση έχει οδηγήσει και σε καταχρήσεις του. Εγώ όμως προτιμώ να πληρώνω 99 έγκυες τζάμπα, παρά να αποβάλει 1 πάνω στην δουλειά. Πείτε με σπάταλη...

Για μένα στο χώρο του σχολείου κάθε εγκυμοσύνη είναι επαπειλούμενη.
Το να είσαι έγκυος σε μια αίθουσα με 30 παιδιά τα οποία κουβλάνε διάφορους ιούς και μπορεί να κολλήσεις το οτιδήποτε, το να είσαι σε ένα σχολείο με 150 (το λιγότερο) παιδιά τα οποία στο διάλειμμα τρέχουν σαν τρελαμένα χωρίς να κοιτούν γύρω τους, το να μπάινεις σε ένα προαύλιο στο οποίο υπάρχουν μπάλες, και άλλα πολλά καθιστούν μια εγκυμοσύνη επαπειλούμενη....
Και ναι! Και γω προτιμώ να πληρώνω 99 εγκύους να κάθονται, προκειμένου 1 να μην αποβάλει γιατί θα της έρθει μια μπάλα στο κεφάλι, ή γιατί θα την σκουντηξουν και θα πέσει, ή γιατί θα κολλήσει μια ξεγυρισμένη γριπάρα ή γιατί μπορεί να έχει άλλα προβλήματα!
Φυσικά συμφωνώ και επαυξάνω, και αν γινότανε να παίρνανε άδεια 9μηνη και οι γυναίκες του ιδιωτικού τομέα.

Φυσικά να παίρνουν και οι γυναίκες του ιδιωτικού!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 10:38:31 μμ »
Συνάδελφοι συμφωνώ απόλυτα, και να προσθέσω την δική μου εμπειρία: Ήμουν 2 μηνών έγκυος και είχα εφημερία, μάλλωσαν δύο παιδιά στο προαύλιο, και πλησιάζοντας να δω τι γίνεται έφαγα και μια ωραιότατη κλοτσιά στα πλευρά....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 10:52:25 μμ »
Απολύτως Σωστά Όλα!!!!!!!!!!!
Η Επαπειλούμενη καιρός είναι να θεσμοθετηθεί ως Κανονική και όχι Αναρρωτική Άδεια ( όπως δηλαδή οι κύησης και λοχείας). Οι κίνδυνοι για μία έγκυο εκπ/κό στο σχολείο είναι πολλοί και πραγματικοί!!!
Δυστυχώς, όπως έχει το καθεστώς σήμερα και με την πληθώρα των γνωματεύσεων που όλες αναφέρουν "αποκόλληση πλακουντα" ή " αιμορραγία "  η υπηρεσία γίνεται καχύποπτη και όπως σωστά ειπώθηκε "κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά".
Καλά Γεννητούρια σε όλες όσες περιμένετε το ευτυχές γεγονός!!!  :) :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159840
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.