*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 227600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 10:32:05 μμ »
Διάβασα κάποτε στο forum ότι όποιος παίρνει άδεια επαπειλούμενης κύησης, "χρωστάει" αυτούς τους μήνες από τα επόμενα χρόνια της εργασίας του. Ισχύει κάτι τέτοιο? Κι αν χρειάστει κάποια, εκ νέου, άδεια επαπειλούμενης κύησης, θα μπορέσει να την πάρει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 12:21:36 μμ »
Παιδιά έχω την ίδια απορια με Αγγελική, από τη μια έχω ακούσει ότι η άδεια επάπειλούμενης ονομάζεται ειδική άδεια κυοφορίας ( και όχι κύησης, όπως αυτή που παίρνουμε από τον όγδοο μήνα) και από την άλλη κάποιοι λένε ότι " χρεώνεται" ως αναρρωτική για τα επόμενα χρόνια, γνωρίζει κανείς κάτι επ' αυτού;
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 02:12:15 μμ »
Παιδιά έχω την ίδια απορια με Αγγελική, από τη μια έχω ακούσει ότι η άδεια επάπειλούμενης ονομάζεται ειδική άδεια κυοφορίας ( και όχι κύησης, όπως αυτή που παίρνουμε από τον όγδοο μήνα) και από την άλλη κάποιοι λένε ότι " χρεώνεται" ως αναρρωτική για τα επόμενα χρόνια, γνωρίζει κανείς κάτι επ' αυτού;

http://www.pde.gr/index.php?topic=18319.56
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 07:56:47 μμ »
Damien διάβασα το σχετικό link αλλά δεν αντιλήφθηκα εάν τελικά χρωστάει η τάδε συνάδελφος τους 3 ή 4 ή 5 μήνες που πήρε σαν κανονική άδεια κυοφορίας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:12 »

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:01:27 πμ »
Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά θα ήθελα πραγματικά να μάθω αν ισχύει αυτό που μου είπαν για τον υπέρηχο.Ότι δηλαδή θα πρέπει να προσκομίσω μαζί με το χαρτί του νοσοκομείου και υπέρηχο από το Δημόσιο νοσοκομείο. Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς;Το έχετε ξανακούσει;

Αποσυνδεδεμένος Katerina1710

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:16:37 πμ »
Εγώ πήρα 15 μέρες αναρρωτική με χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο. Δε μου ζήτησαν υπέρηχο. Ποιος στο ζήτησε, το γραφείο εκπαίδευσης ή η υγειονομική επιτροπή; Όσο για το κίνητρο απόδοσης δεν το κόβουν αν έχεις χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:23:33 πμ »
Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά θα ήθελα πραγματικά να μάθω αν ισχύει αυτό που μου είπαν για τον υπέρηχο.Ότι δηλαδή θα πρέπει να προσκομίσω μαζί με το χαρτί του νοσοκομείου και υπέρηχο από το Δημόσιο νοσοκομείο. Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς;Το έχετε ξανακούσει;

Προφανώς είναι για να "αποδειχτεί" αν όντως σε εξέτασαν στο νοσοκομείο ή απλά πήγες για να πάρεςι την άδεια.
Προκύπτει όμως το ερώτημα, στη διεύθυνση ξέρουν να "διαβάζουν" υπέρηχο;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:57:23 πμ »
Εγώ πήρα 15 μέρες αναρρωτική με χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο. Δε μου ζήτησαν υπέρηχο. Ποιος στο ζήτησε, το γραφείο εκπαίδευσης ή η υγειονομική επιτροπή; Όσο για το κίνητρο απόδοσης δεν το κόβουν αν έχεις χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο.

Δεν με έχει καλέσει η υγειονομική επιτροπή. Το γραφείο μου ζήτησε τον υπέρηχο και γι`αυτό μου φαίνεται περίεργο...Τι μπορούν να δουν αυτοί από τον υπέρηχο δηλαδή;Και που ακριβώς λέει ότι πρέπει να τους το προσκομίσω;Η επιτροπή νομιμοποιείται να ζητήσει ό,τι θέλει αλλά όχι και το γραφείο...Κάνω λάθος;

Προφανώς είναι για να "αποδειχτεί" αν όντως σε εξέτασαν στο νοσοκομείο ή απλά πήγες για να πάρεςι την άδεια.
Προκύπτει όμως το ερώτημα, στη διεύθυνση ξέρουν να "διαβάζουν" υπέρηχο;;;;

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή τους την επιμονή.Τη στιγμή μάλιστα που μέχρι τον περασμένο Ιούνιο έδειναν τις άδειες με απλό χαρτί ιδιώτη γιατρού.Από Σεπτέμβριο , όπως ακριβώς μου είπαν , αποφάσισαν να είναι πιο αυστηροί... Καλά κάνουν , αλλά πείτε μου πως μπορώ να πάω στο νοσοκομείο όταν πρέπει να αποφεύγω οποιαδήποτε μετακίνηση; Ας έρθουν σπίτι μου να δουν την κατάστασή μου.Τί άλλο να πω;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:47:40 πμ »

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή τους την επιμονή.Τη στιγμή μάλιστα που μέχρι τον περασμένο Ιούνιο έδειναν τις άδειες με απλό χαρτί ιδιώτη γιατρού.Από Σεπτέμβριο , όπως ακριβώς μου είπαν , αποφάσισαν να είναι πιο αυστηροί... Καλά κάνουν , αλλά πείτε μου πως μπορώ να πάω στο νοσοκομείο όταν πρέπει να αποφεύγω οποιαδήποτε μετακίνηση; Ας έρθουν σπίτι μου να δουν την κατάστασή μου.Τί άλλο να πω;

Κοίτα "τυπικά" για να σου δώσει χαρτί ένας γιατρός πρέπει να σε εξετάσει. Αν για πολλά χρόνια υπήρχε η πρακτική "πηγαίνω στον δικό μου γιατρό, μου δίνει επαπειλούμενη΄, πάω και στο νοσοκομείο και μου γράφουν και από εκεί ένα χαρτί και παίρνω όλο το μισθό", αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό.
Νομίζω, ότι υπάρχει κάπου μια διάταξη που λέει ότι αν δεν μπορεί ο ασθενής να πάει στην επιτροπή, πηγαίνει η επιτροπή σε αυτον. Ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό (αν το βρεις) και να απευθυνθείς στην υγειονομική επιτροπή...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 02:30:22 μμ »
Παιδιά έχω την ίδια απορια με Αγγελική, από τη μια έχω ακούσει ότι η άδεια επάπειλούμενης ονομάζεται ειδική άδεια κυοφορίας ( και όχι κύησης, όπως αυτή που παίρνουμε από τον όγδοο μήνα) και από την άλλη κάποιοι λένε ότι " χρεώνεται" ως αναρρωτική για τα επόμενα χρόνια, γνωρίζει κανείς κάτι επ' αυτού;

http://www.pde.gr/index.php?topic=18319.56
[/quote

Όσο διαβάζεις τελικά κάτι μαθαίνεις Damien...miker, υπομονή σου εύχομαι, η γραφειοκρατία στην ελλάδα ποτέ δεν σταματάει!!!
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος kalypsob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 08:36:17 μμ »
Και εγώ πέρυσι πήρα 5 μήνες επαπειλούμενη.Την πρώτη φορά και εμένα μου ζήτησαν στα γραφεία υπέρηχο και τους πήγα αυτόν του ιδιώτη.Είχα και γνωμάτευση από διευθυντή μαιευτικής κλινικής νοσοκομείου. Μισθό έπαιρνα κανονικά και  ολόκληρο. (αυτά σε περιοχή εκτός Αθηνών)

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:35:48 πμ »
Συνάδελφοι εγώ στην άδειά μου λόγω επαπειλούμενης κύησης έπαιρνα χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο χωρίς να μου κοπεί το επίδομα. Δεν μου ζήτησαν ποτέ υπέρηχο ούτε από το γραφείο ούτε από την υγειονομική.
Όσον αφορά το θέμα των "χρεωστούμενων" μηνών της άδειας κυοφορίας (επαπειλούμενη) δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα με διαβεβαίωσαν από τη Ββάθμια.

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 08:50:08 μμ »
Την άδεια επαπειλούμενης με χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο δεν τη χρωστάς ως αναρρωτική. Όταν χρειάστηκα εγώ να πάρω δυο μήνες επαπειλούμενης, μου είπαν ότι δίνεται μόνο όταν δεν έχεις προϋπηρεσία ή έχεις εξαντλήσει τους μήνες αναρρωτικής που δικαιούσαι. Εφόσον δικαιούσαι μήνες αναρρωτικής (1 μήνα για κάθε έτος), εξαντλείς πρώτα αυτούς και ύστερα κάνεις χρήση άδειας επαπειλούμενης κύησης. Άλλο δηλ. η αναρρωτική από επιτροπή και άλλο η άδεια επαπειλούμενης κύησης.

Αποσυνδεδεμένος howlands

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #335 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 01:19:27 μμ »
Οι νόμοι που ισχύουν για την αναρρωτική άδεια και κυήσεως είναι οι: Αρθρο 52, παραγρ. 3 Ν. 3528/2007, και Ν. 3205/2003. Βρίσκομαι κι εγώ σε αναρρωτική λόγω εγκυμοσύνης. Αυτό που μου είπαν είναι ότι πρέπει πρώτα να εξαντλήσω την αναρρωτική μου (δηλαδή αυτή που δικαιούμαι, 1 μήνα για κάθε χρόνο υπηρεσίας) και μετά να πάρω άδεια επαπειλούμενης. Για να πάρω όμως 1 μήνα αναρρωτική πρέπει να κάνω εισαγωγή σε νοσοκομείο (ιδιωτικό ή δημόσιο), να πάρω χαρτί από θεράποντα και υπογραφή διευθυντή (ιδιωτικού ή δημοσίου) και να τα προσκομίσω μαζί με το εξιτήριο του νοσοκομείου. Με αυτά τα δικαιολογητικά, απ' ότι μου είπαν, δεν θα περάσω από υγειονομική επιτροπή. Επίσης, μου είπαν, ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρω την αναρρωτική μου. Αυτά έκανα και τώρα περιμένω να εγκριθεί η άδεια. Είπαν ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Απ' ότι διαβάζω όμως στο forum, η κάθε διεύθυνση ζητάει τα δικά της. Εμένα υπέρηχο δεν μου ζήτησε κανείς.

Μπες και σε αυτό το link:http://38gym-athin.att.sch.gr/images/to_bima_mas/adeies_ekpaideytikwn.htm


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.