*

Αποστολέας Θέμα: Λατινικά Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 643036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stefanosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 13, 2009, 12:22:04 πμ »
Ξέρετε που μπορώ να βρω θέματα πανελλαδικών εξετάσεων στα λατινικά που είχαν άγνωστο κείμενο; Νομίζω υπήρχε μέχρι το 1998.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:03 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 13, 2009, 02:13:28 μμ »
Ουδέποτε υπήρξε άγνωστο στα Λατινικά στη δεκαετία του 80! Αν υπήρξε ποτέ, θα ήταν τότε πολύ παλιά, που έδιναν εξετάσεις κατευθείαν στα Πανεπιστήμια κι όχι Πανελλαδικές.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 13, 2009, 02:21:34 μμ »
Αγνωστο στα λατινικά υπήρχε πολύ παλιά. Σίγουρα πριν το 84 και πολύ λέω.Κατά το 1999 ειχε κυκλοφορήσει ότι θα εξεταζονταν και σε αγνωστο οι μαθητές-απόφαση που αποσύρθηκε αμέσως μετά από κάποιες αντιδράσεις.Αν τώρα θέλεις να βρεις κομματια αγνωστου για να δουλέψεις με μαθητές αν και δε βρισκω το λόγο μπορεις να αντρέξειοςν στις πρωτοτυπες εκδοσεις που κανατε στη σχολή. Απο κει μπορείς να επιλέξεις κομματια που δεν ειναι και τοσο δυσκολα και να τα δουλέψεις με τη βοηθεια λεξικού.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5692
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 13, 2009, 02:23:54 μμ »
Αν θυμάμαι καλά, ο καθηγητής στο φροντιστήριο μάς έλεγε ότι παλιά, για να δώσουν λατινικά, διδάσκονταν τα έργα του Ιούλιου Καίσαρα "De bello gallico" και "De bello civili". Δεν θυμάμαι να μας μίλησε για εντελώς άγνωστο κείμενο.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:03 »

Αποσυνδεδεμένος karousel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 13, 2009, 05:36:53 μμ »
Άγνωστο κείμενο είχαν ζητήσει αρχικά το 98 με τις αλλαγές στο σύστημα εκπαίδευσης, αλλά κατά τα μισά του χρόνου απέσυραν αυτή την ιδέα γιατί ήταν αδύνατο να διδαχθεί άγνωστο με τα συγκεκριμένα βιβλία που ήταν τα ίδια με τα σημερινά. Έτσι δεν υπάρχουν θέματα με άγνωστα κείμενα τουλάχιστον από τη μεταπολίτευση και μετά. Ωστόσο κάποια βοηθήματα εκείνης της περιόδου περιλαμβάνουν και άγνωστα, όπως για πρδγμ του Ράμου από τις εκδόσεις Σαββάλα που κυκλοφορεί νομίζω ακόμη και σήμερα και περιλαμβάνει και άγνωστο σύμφωνα με τις οδηγίες του '98.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 14, 2009, 04:41:20 μμ »
Στο πρώτο έτος της Φιλολογίας κάναμε άγνωστο, από τα ελληνικά στα Λατινικά. Ένα εύκολο κείμενο. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται. Το βιβλίο που είχα πάρει ήταν ένα νομίζω του Καλογερόπουλου, εκδόσεις Παπαδήμα. Δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 01:45:22 μμ »
Ξερει κανεις αν αλλαξε τιποτα στην υλη των Λατινικων της Γ? Ποτε περιπου θα ανακοινωθει η φετινη υλη για τις Πανελληνιες?

Αποσυνδεδεμένος Μέμα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 08:34:47 μμ »
Όπως πληροφορήθηκα δε θα αλλάξει καθόλου η ύλη των Λατινικών. Αν θυμάμαι καλά, ανακοινώνεται αρχές Οκτωβρίου.

Αποσυνδεδεμένος mariaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 12:51:35 πμ »
Ερώτηση: στο μάθημα 21 το Brunno duce ειναι ιδιόμορφη αφαιρετική! Στη μαθήτρια μου αφου της εξήγησα τη γνήσια αφαιρετική απόλυτο, τη νόθο και την ιδιόμορφη της εξήγησα οτι :το Brunno ειναι υποκείμενο της υποτιθέμενης μετοχής του ενεστώτα του sum σε αφαιρετική  (sente), που φυσικά δεν υπάρχει και το duce λειτουργει ως κατηγ.προσδιορισμός γιατι δείχνει αξίωμα κλπ κλπ! Ο καθηγητής του σχολείου της είπε οτι αυτο ειναι εντελως λάθος! Σημειωτέον: τον είχα καθηγητή προ 10ετιας και εγώ τον λάτρευα τότε! Μπορεί κάποιος να μου το διευκρινήσει;Το εξήγησα λάθος; 

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 12:00:17 μμ »
Ερώτηση: στο μάθημα 21 το Brunno duce ειναι ιδιόμορφη αφαιρετική! Στη μαθήτρια μου αφου της εξήγησα τη γνήσια αφαιρετική απόλυτο, τη νόθο και την ιδιόμορφη της εξήγησα οτι :το Brunno ειναι υποκείμενο της υποτιθέμενης μετοχής του ενεστώτα του sum σε αφαιρετική  (sente), που φυσικά δεν υπάρχει και το duce λειτουργει ως κατηγ.προσδιορισμός γιατι δείχνει αξίωμα κλπ κλπ! Ο καθηγητής του σχολείου της είπε οτι αυτο ειναι εντελως λάθος! Σημειωτέον: τον είχα καθηγητή προ 10ετιας και εγώ τον λάτρευα τότε! Μπορεί κάποιος να μου το διευκρινήσει;Το εξήγησα λάθος; 

breno duce όπως πολύ σωστά λες είναι ιδιόμορφη αφαιρετική απόλυτη με το duce κατηγ.προσδ. που δηλώνει αξίωμα στο breno.
έτσι το δίδαξα κι εγώ και δεν ακουσα κάτι διαφορετικό απο τις δύο μαθήτριες μου (παρόλα αυτά θα τις ρωτήσω επί τουτου για να βεβαιωθώ κι εγω!)

η διαφωνία του καθηγητή υποθέτω έγκειται στην μορφή της εννοούμενης μετοχής. η γραμματική του σχολείου στη σελ 64 (ή εκεί που δίνει τους χρονους του sum, σε περίπτωση που έχεις διαφορετική αρίθμηση) γράφει "η μετοχή ενεστώτα sens χρησιμοποιείται μόνο στα δυο σύνθετα praesens και absens"

Αποσυνδεδεμένος mariaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 12:48:11 μμ »
Αυτο υπέθεσα κι εγώ(με τη μετοχή του sum)! Της το τόνισα οτι μετοχή του sum δεν υπάρχει παρά μόνο οταν αυτο σημαίνει "απών" και "παρών"! Ok θα της το επιβεβαιώσω σήμερα, για να λήξει το θέμα! Ευχαριστώ :-)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 01:15:23 μμ »
Ερώτηση: στο μάθημα 21 το Brunno duce ειναι ιδιόμορφη αφαιρετική! Στη μαθήτρια μου αφου της εξήγησα τη γνήσια αφαιρετική απόλυτο, τη νόθο και την ιδιόμορφη της εξήγησα οτι :το Brunno ειναι υποκείμενο της υποτιθέμενης μετοχής του ενεστώτα του sum σε αφαιρετική  (sente), που φυσικά δεν υπάρχει και το duce λειτουργει ως κατηγ.προσδιορισμός γιατι δείχνει αξίωμα κλπ κλπ! Ο καθηγητής του σχολείου της είπε οτι αυτο ειναι εντελως λάθος! Σημειωτέον: τον είχα καθηγητή προ 10ετιας και εγώ τον λάτρευα τότε! Μπορεί κάποιος να μου το διευκρινήσει;Το εξήγησα λάθος; 

Σου παραθέτω απόσπασμα από τον Τζάρτζανο : "Δεν δύναται να λέγεται ότι εις φράσεις οίαι αι ανωτέρω (ατελής/ιδιόμορφη αφαιρετική απόλυτη) νοείται η αφαιρετική της ελλειπούσης μετοχής ενεστώτος του ρήματος esse, διότι ό,τι ελλείπει εν τινί γλώσση δε δύναται βέβαια να νοήται υπό των ομιλούντων αυτήν" και έχει δίκιο. Για μας που έχουμε μετοχή ενεστώτα στο ειμί είναι εύκολο να την εννοήσουμε, για όσους όμως μιλούσαν και έγραφαν τη λατινική είναι αδύνατον να εννοήσουν μετοχή που δεν υπήρχε στη γλώσσα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2009, 01:18:42 μμ από AntreaEirini »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 01:35:16 μμ »
Ερώτηση: στο μάθημα 21 το Brunno duce ειναι ιδιόμορφη αφαιρετική! Στη μαθήτρια μου αφου της εξήγησα τη γνήσια αφαιρετική απόλυτο, τη νόθο και την ιδιόμορφη της εξήγησα οτι :το Brunno ειναι υποκείμενο της υποτιθέμενης μετοχής του ενεστώτα του sum σε αφαιρετική  (sente), που φυσικά δεν υπάρχει και το duce λειτουργει ως κατηγ.προσδιορισμός γιατι δείχνει αξίωμα κλπ κλπ! Ο καθηγητής του σχολείου της είπε οτι αυτο ειναι εντελως λάθος! Σημειωτέον: τον είχα καθηγητή προ 10ετιας και εγώ τον λάτρευα τότε! Μπορεί κάποιος να μου το διευκρινήσει;Το εξήγησα λάθος; 

breno duce όπως πολύ σωστά λες είναι ιδιόμορφη αφαιρετική απόλυτη με το duce κατηγ.προσδ. που δηλώνει αξίωμα στο breno.
έτσι το δίδαξα κι εγώ και δεν ακουσα κάτι διαφορετικό απο τις δύο μαθήτριες μου (παρόλα αυτά θα τις ρωτήσω επί τουτου για να βεβαιωθώ κι εγω!)

η διαφωνία του καθηγητή υποθέτω έγκειται στην μορφή της εννοούμενης μετοχής. η γραμματική του σχολείου στη σελ 64 (ή εκεί που δίνει τους χρονους του sum, σε περίπτωση που έχεις διαφορετική αρίθμηση) γράφει "η μετοχή ενεστώτα sens χρησιμοποιείται μόνο στα δυο σύνθετα praesens και absens"

Σου παραθέτω απόσπασμα από τον Τζάρτζανο : "Δεν δύναται να λέγεται ότι εις φράσεις οίαι αι ανωτέρω (ατελής/ιδιόμορφη αφαιρετική απόλυτη) νοείται η αφαιρετική της ελλειπούσης μετοχής ενεστώτος του ρήματος esse, διότι ό,τι ελλείπει εν τινί γλώσση δε δύναται βέβαια να νοήται υπό των ομιλούντων αυτήν" και έχει δίκιο. Για μας που έχουμε μετοχή ενεστώτα στο ειμί είναι εύκολο να την εννοήσουμε, για όσους όμως μιλούσαν και έγραφαν τη λατινική είναι αδύνατον να εννοήσουν μετοχή που δεν υπήρχε στη γλώσσα τους.

νομιζω οτι οι συναδελφοι σε κατατοπισαν πληρως !!!! Συμφωνω,γιατι ασχολουμε χρονια με  τα λατινικα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mariaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 12:02:22 πμ »
Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωω
Με βοηθήσατε πάρα πολύ :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.