*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2656132 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10514 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 10:32:45 πμ »
Και να διανοηθεί κάποιος να υποβάλει ένσταση για κάποιον συνάδελφο που κατά τη διοικητική επαλήθευση π.χ. πριμοδοτήθηκε σε υπερβολικό βαθμό από την επιτροπή (μόνο σε εμένα φαίνεται ύποπτο να λαμβάνει 3 επιπλέον μόρια σε σχέση με αυτά που είχαν προκύψει από την καταμέτρηση των στοιχείων που είχε καταχωρίσει ο ίδιος στο πληροφοριακό σύστημα;), γρήγορα θα εγκαταλείψει την ιδέα. Ο λόγος; Προφανής. Δεν μπορεί να είναι απόλυτα βέβαιος ότι πίσω από το συγκεκριμένο αριθμό πρωτοκόλλου κρύβεται όντως ο συγκεκριμένος υποψήφιος (για τον οποίο έχει υπόνοιες)! Και σα να μην έφτανε αυτό, απουσιάζει η αναλυτική μοριοδοτηση για κάθε πεδίο που θα διευκόλυνε τη σύνταξη μίας τεκμηριωμένης ένστασης.
Συγχαρητήρια στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ που κάνει τα πάντα για να εξαλείψει κάθε ίχνος καχυποψίας.

Κάπου μέσα στην προκήρυξη λέει ότι δίνεται η δυνατότητα πρόσβασης στα στοιχεία των άλλων υποψηφίων αλλά δεν ξέρω πώς γίνεται αυτή η διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:23:57 »

Αποσυνδεδεμένος larry27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10515 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 02:17:15 μμ »
καλησπερα ποσος χρονος και ποσα χρηματα χρειαζεται για να πιστοποιηθει καποιος?

Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10516 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 02:40:24 μμ »
Τελικά τα ΣΔΕ προσμετρούνται στην τυπική δευτεροβάθμια ή μη τυπική εκπαίδευση εκτός ΙΕΚ ;

Κι εμένα αυτή είναι η απορία μου...
Πέρυσι μου την μέτρησαν στην μη τυπική- γενική εκπαίδευση ενηλίκων (πεδίο 2.3) ενώ φέτος στη τυπική δευτεροβάθμια (πεδίο 2.2β)   ???  ???

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10517 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 02:51:06 μμ »
Κι εμένα αυτή είναι η απορία μου...
Πέρυσι μου την μέτρησαν στην μη τυπική- γενική εκπαίδευση ενηλίκων (πεδίο 2.3) ενώ φέτος στη τυπική δευτεροβάθμια (πεδίο 2.2β)   ???  ???

Είναι να απορεί κανείς.

Σε εμένα τα σεμινάρια μου τα μετράνε κάθε φορά σε διαφορετικό πεδίο. Έχει ενδιαφέρον όμως έτσι.

Πόσο βαρετή θα ήταν η ζωή αν όλα ήταν αναμενόμενα! Αν ήταν όλα αναμενόμενα δεν θα μιλάγαμε για την Έλλαδα, αλλά μάλλον για άλλη χώρα.

Πάντως νομίζω παίζει ρόλο το ΙΕΚ που τα καταθέτεις. Δείτε ότι σε κάποια ΙΕΚ έχουν μεγάλες διαφορές ενώ σε άλλα όχι. Παίζει ρόλο κάθε φορά ποιος και σε ποια μέρα βρίσκεται αυτός που τα παραλαμβάνει. Λυπάμαι αλλά μάλλον αυτό συμβαίνει.

Οπότε και να πάρετε απάντηση σε ποιο πεδίο πρέπει να μετρήσει κάτι, αυτή η απάντηση δεν θα είναι η ίδια σε κάθε ΙΕΚ. Φαντάζομαι θα έχουν κάποιες οδηγίες (φαντάζομαι, δεν ξέρω...πάντως έτσι θα έπρεπε). Το θέμα είναι "τις διαβάζουν τις οδηγίες;". Θα έπρεπε. Τις διαβάζουν όμως; Πολύ αμφιβάλλω!!!Μακάρι να κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:23:57 »

Αποσυνδεδεμένος poihtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10518 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 03:19:34 μμ »
Όσον αφορά την απορία σας για το που ανήκουν τα ΣΔΕ αν το ψάξετε λίγο στο google θα διαπιστώσετε ότι ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση και μάλιστα στη Δευτεροβάθμια τυπική εκπαίδευση.




Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10519 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 03:56:00 μμ »
Είναι να απορεί κανείς.

Σε εμένα τα σεμινάρια μου τα μετράνε κάθε φορά σε διαφορετικό πεδίο. Έχει ενδιαφέρον όμως έτσι.

Πόσο βαρετή θα ήταν η ζωή αν όλα ήταν αναμενόμενα! Αν ήταν όλα αναμενόμενα δεν θα μιλάγαμε για την Έλλαδα, αλλά μάλλον για άλλη χώρα.


Ναι, αν "βαριόμασταν" θα ασχολούμασταν με πιο σημαντικά πράγματα και θα τους έπαιρνε ο διάολος (που λέει ο λόγος πάντα)...  ;D ;D ;D


Όσον αφορά την απορία σας για το που ανήκουν τα ΣΔΕ αν το ψάξετε λίγο στο google θα διαπιστώσετε ότι ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση και μάλιστα στη Δευτεροβάθμια τυπική εκπαίδευση.

Και λίγο και πολύ το έψαξα (κυρίως πέρυσι) αλλά φέτος με μπέρδεψαν πάλι.
Πάντως είχα καταλήξει στον εξής συλλογισμό:

Τα ΣΔΕ ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση της Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων αφού "Η Γενική Εκπαίδευση Ενηλίκων παρέχεται από φορείς της τυπικής και της μη τυπικής εκπαίδευσης." (βλ. http://www.gsae.edu.gr/el/geniki-ekpaidefsi-enilikon).

Το ότι ο τίτλος σπουδών (των σδε) είναι ισότιμος με αυτόν του γυμνασίου δεν σημαίνει ότι αυτά ανήκουν στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, δεν ανήκουν λόγω του παραπάνω.

Το πεδίο 2.3 περιλαμβάνει "Διδακτική εμπειρία σε άλλα προγράμματα Μη Τυπικής Εκπαίδευσης - Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων και Επαγγελματικής Κατάρτισης, εκτός ΙΕΚ".

Η παύλα (-) στην παραπάνω πρόταση νομίζω ότι είναι η αιτία της σύγχυσης που έχει δημιουργηθεί σε ολους μας κι αυτό γιατί μπορεί να ερμηνευτεί με δύο τρόπους:
- Μη τυπικής εκπαίδευσης της Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων (που σημαίνει ότι δεν περιλαμβάνει την τυπική οπότε αναγκαστικά πρέπει να βάλουμε τη διδακτική εμπειρία (δ.ε) των σδε στο πεδίο 2.2β-δευτεροβάθμια)
ή
- Μη τυπικής εκπαίδευσης , Γενικής Εκπαίδευσης Ενηλίκων (που σημαίνει ότι η δ.ε στα σδε μπαίνει στο πεδίο 2.3)

Δεν είμαι όμως καθόλου σίγουρη. Εσύ έχεις να παραθέσεις κάτι;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2019, 04:06:57 μμ από Nikoletta Karasmani »

Αποσυνδεδεμένος poihtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10520 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 04:37:44 μμ »
Στην τράπεζα θεμάτων του ΕΟΠΠΕΠ για τις εξετάσεις πιστοποίησης για επάρκεια στην εκπαίδευση ενηλίκων , ταξινομεί τα ΣΔΕ στην τυπική εκπαίδευση. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος η προυπηρεσία των ΣΔΕ προσμετράται στον πίνακα αναπληρωτών, οπότε θεωρώ πως ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10521 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 04:38:59 μμ »
Στην τράπεζα θεμάτων του ΕΟΠΠΕΠ για τις εξετάσεις πιστοποίησης για επάρκεια στην εκπαίδευση ενηλίκων , ταξινομεί τα ΣΔΕ στην τυπική εκπαίδευση. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος η προυπηρεσία των ΣΔΕ προσμετράται στον πίνακα αναπληρωτών, οπότε θεωρώ πως ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση.

Στην τυπική ναι, συμφωνούμε. Στη δευτεροβάθμια γιατί ανήκουν είναι η απορία.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10522 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 06:23:43 μμ »
γιατι δινει απολυτηριο γυμνασιου. ειναι τυπικη εκπαιδευση ενηλικων, αλλα επειδη μετρουν τα μορια στη δευτεροβαθμια κατατασσεται εκει

Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10523 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 08:50:54 μμ »
επειδη μετρουν τα μορια στη δευτεροβαθμια κατατασσεται εκει

Αυτό μου βγάζει κάποιο νόημα. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος cdipis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10524 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 10:41:41 μμ »
Καθώς συζητήθηκε πιο πριν, σκεφτείτε το ενδεχόμενο  (αυτοί που ενδιαφέρεστε) να προβείτε σε ένσταση εναντίον άλλου συναδερφου και κάποια στιγμή μελλοντικά να σας αναθέσουν  μαζί σε κάποιο εργαστήριο....! Δεν λέω να μην το κάνετε αλλά να υπάρχει πραγματικά σοβαρός λόγος και κραυγαλέα περίπτωση. Μου συνέβει στο χειμερινό εξάμηνο να εχω συνδιδασκαλία με συναδερφισα που πριν 2 χρόνια είχε προβεί σε ένσταση εναντίον μου. Οπότε καλύτερα να μασάς παρα να μιλάς...! Ρόδα είναι και γυρίζει.

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10525 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 12:01:15 πμ »
Καθώς συζητήθηκε πιο πριν, σκεφτείτε το ενδεχόμενο  (αυτοί που ενδιαφέρεστε) να προβείτε σε ένσταση εναντίον άλλου συναδερφου και κάποια στιγμή μελλοντικά να σας αναθέσουν  μαζί σε κάποιο εργαστήριο....! Δεν λέω να μην το κάνετε αλλά να υπάρχει πραγματικά σοβαρός λόγος και κραυγαλέα περίπτωση. Μου συνέβει στο χειμερινό εξάμηνο να εχω συνδιδασκαλία με συναδερφισα που πριν 2 χρόνια είχε προβεί σε ένσταση εναντίον μου. Οπότε καλύτερα να μασάς παρα να μιλάς...! Ρόδα είναι και γυρίζει.
Τζ'οκερ ... και πως πήγε ?

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10526 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 03:27:50 πμ »
καλησπερα ποσος χρονος και ποσα χρηματα χρειαζεται για να πιστοποιηθει καποιος?

Γεια Χαρά!... 

Θα τα δεις πλήρη- έστατα στην Ιστοσελίδα ε.ο.π.π.ε.π. 


Πολύ χοντρικά , σου λέω τα εξής:

Εάν έχεις Μηδενικές ή "λίγες" ώρες Διδασκαλίας στην Εκπαίδεφση Ενηλίκων (Ι.ε.κ.  , Σχολεία Δ.Ε. , ΚΕ.Κ. κλπ...) τότε δυστυχώς "Οφείλεις" να περάσεις από Σεμινάρια .... επί πληρωμή βεβαίως - βεβαίως.

Τα πλέον αξιόπιστα και "φθηνότερα" είναι του Ε.Κ.Π.Α.

(σου Δίνουν και Μοριοδότηση στα σχετικά πεδία των αιτήσεων Ι.νε.δι.βι.μ.  ... κι όχι μόνον...).


ΔΕΝ χρειάζεσαι Σεμινάρια , εάν έχεις ήδη Διδάξει στις παραπάνω Δομές τουλάχιστο 300 ώρες....  Το λέω με επιφύλαξη , ως προς τις ακριβείς ώρες .... ψάξ' το , πάλι ε.ο.π.π.ε.π.   ή ας το διεφκρινίσουν άλλοι Συνάδελφοι.... 


Με τις παραπάνω συνθήκες ... είτε Σεμινάρια   ... είτε όριο Διδασκαλίας , μπαίνεις στο πεδίο Αιτήσεων του ε.ο.π.π.ε.π.  , συμπληρώνεις τη σχετική φόρμα , σκας κάποιο Γενναίο Παράβολο ... 180 Εβρά  ... λιγότερο;;...   τεσπά..... Στέλνεις το σχετικό φάκελλο  και είσαι απίκο , πότε θα γίνει ο Διαγωνισμός Πιστοποίησης (κάπου Γενάρη - Φλεβάρη παίζει..).

Στα σχετικά Λιγκ Εοοππεπ  είναι και η Τράπεζα Θεμάτων.... 


Μελετάς το Θεωρητικό για τη Γραπτή Φάση... 

Προετοιμάζεσαι για τη Μικροδιδασκαλία , την επόμενη Φάση (ίδιας μέρας Εξέτασης).

Όσο πιο συνοπτικά γίνεται στα λέω.... Νομίζω ότι υπάρχει και παλαιότερο σχετικο απολύτως θρεντ στο φόρουμ pde.

Ελπίζω ΛΙΓΟ   να βοήθησα.

Θ._





Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10527 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 11:31:37 μμ »
Καθώς συζητήθηκε πιο πριν, σκεφτείτε το ενδεχόμενο  (αυτοί που ενδιαφέρεστε) να προβείτε σε ένσταση εναντίον άλλου συναδερφου και κάποια στιγμή μελλοντικά να σας αναθέσουν  μαζί σε κάποιο εργαστήριο....!

Μην ανησυχείς καθόλου γι αυτό, φρόντισε το καλό μας ΙΝΕΔΙΒΙΜ να μη συμβεί κάτι τέτοιο καθώς πλέον δεν ανακοινώνονται τα ονόματα, οπότε δε μπορούμε να γνωρίζουμε ποιος είναι ποιος. Χώρια που έτσι κι αλλιώς δεν ανακοινώνονται και αναλυτικά πόσα μόρια έλαβε ο καθένας σε κάθε κατηγορία, αλλά μόνο τα τελικά μόρια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.