*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6356 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:40:56 πμ »
Μην σκορπατε τα χρήματα σας αδικα, τα ΙΕΚ ειναι για τα μπαζα, να μην παρει κανεις πιστοποιηση των 120 ευρω και αν επιμενουν καποιοι να θελουν να πανε να δουλεψουν τζαμπα...ας πανε χωρις πιστοποιηση. Ελλειψει προσωπικου τι θα κανουν θα τα παρουν πισω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:35:51 »

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6357 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 12:01:34 μμ »
 

  Αντι να ασχολείστε με χαζομάρες εοππεπ κλπ δε κοιτατε που ακομα μας χρωστούν δεδουλευμένα και δεν υπαρχει φως στο τουνελ; εγω εχω ταραξει στα τηλ και στις απειλες  λογιστηριο ινεβεδιμ , υπουργο παιδειας κλπ καντε και εσεις το ιδιο αν ημουν Αθηνα αλιμονο τι τους περιμενε

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6358 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 01:24:34 μμ »
MπράβΟ σου Μάρκο....Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και εγώ το ίδιο κάνω
Πληρωμή μάλλον στο τέλος του Οκτώβρη

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6359 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 01:50:02 μμ »
Για κείνα τα χρήματα κόβει αντίστροφο τιμολόγιο ο επόπτης φορέας τη μέρα της πληρωμής; Ή το κόβει με μια ημερομηνία και πληρώνει μετά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:35:51 »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6360 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 04:13:46 μμ »
Συνάδελφε JoinJ παρακάτω είναι απαντήσεις σε αυτά που μου απάντησες

1) Γράφω πολλά γιατί γράφεις πολλά. αλλά και που τα γράφω, ούτε στο 1/3 απαντάς παρόλο που γράφεις πολλά

Γράφεις στο τέλος ότι έχω απαίτηση από τους υποψηφίους να έχουν πιστοποιητικό ΕΟΠΠΕΠ. Δεν είναι δική μου απαίτηση. Εγώ απλώς θεωρώ ότι καλά έκανε αυτός που πήγε και πιστοποιήθηκε και εφόσον όλοι γνωρίζαμε ότι από 1/9/2015 θα εφαρμόζονταν, σωστά και πρέπει να μπουν σε ξεχωριστό πίνακα όσοι δεν πήγαν να πιστοποιηθούν ή απέτυχαν στις εξετάσεις. Μου φαίνεται σωστό, δίκαιο και λογικό. Δεν έχω απαίτηση. Άλλο πήγα και επιμορφώθηκα (ακόμα και αν έχω 1000000 ώρες) και άλλο απέδειξα ότι κάτι γνωρίζω (τη στιγμή και με τον τρόπο που από το χώρο της δουλειάς μου μου είπαν, όχι τη στιγμή και με τον τρόπο που εγώ θέλω και ορίζω όπως π.χ σε ένα μεταπτυχιακό) και έδωσα εξετάσεις πιστοποίησης.

Σε κρίνω όπως με κρίνεις. Αλλά όπως γράφεις σωστά θες την κριτική των μαθητών σου, των συναδέλφων σου για συνδιδασκαλίες. Θες και τη γνώμη των διευθυντών σου (των ΙΕΚ εννοώ) που περιμένεις να σε κρίνουν σωστά όταν το ελάχιστο προσόν με το οποίο διεκδικούν αυτή την θέση είναι τα 8 χρόνια στη δευτεροβάθμια. Δηλαδή καμιά σχέση δεν έχουν απαραίτητα σε σχέση με την εκπαίδευση ενηλίκων. Τι να έχουν ακούσει και πόσα να έχουν καταλάβει αφού βρίσκονται να διοικούν σε χώρο εκπαίδευσης ενηλίκων και είναι παλιοί καθηγητές δευτεροβάθμιας. Οι περισσότεροι μιλάνε στους σπουδαστές σαν να είναι γυμνασιοπαιδα.

2) Μικροδιδασκαλία σε ΕΠΠΑΙΚ-ΑΣΠΑΙΤΕ (Δευτεροβάθμια) το ίδιο και το αυτό σε Μικροδιδασκαλία στην Εκπαίδευση Ενηλίκων;;;;;΄΄΄΄

Η απάντηση σε αυτό: Άλλη η ομάδα στόχος, η διαφορά δεν είναι μόνο ηλικιακή, άλλη η προσέγγιση που οφείλει να έχει κανείς. Άρα καμία σχέση. Αν προετοιμαζόμουν έχοντας υπόψη ότι για την μικροδιδασκαλία στον ΕΟΠΠΕΠ θα έχω την ίδια προσέγγιση στη μικροδιδασκαλία στη δευτεροβάθμια (στους μαθητές) τότε απλώς θα είχα αποτύχει στο πρακτικό μέρος.

3) οι γνώσεις της ΑΣΠΑΙΤΕ (διδακτικές τεχνικές, θεωρίες μάθησης, κτλ κτλ) είναι μόνο για εφήβους;;;

Η απάντηση σε αυτό: Φυσικά και δε είναι μόνο για εφήβους άλλα η προσέγγιση στην ομάδα στόχο είναι που αλλάζει. Διαφορετικά πρέπει να προετοιμαστείς ανάλογα με την ομάδα στόχο.

4)Γράφεις " αγνοείς τη Γνωμοδότηση του ΣτΠ ( 2008) για την ΑΣΠΑΙΤΕ-ΣΔΕ"

Η απάντηση σε αυτό: Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, η γνωμοδότηση αυτή λέει (κάπου τη ξαναδιάβασα και στο φόρουμ) ότι είναι σημαντική η ειδίκευση (κάπως έτσι το λέει) στην εκπαίδευση ενηλίκων είναι απαραίτητη αλλά ανάμεσα σε αυτούς που δεν έχουν τέτοια ειδίκευση προηγείται αυτός που έχει παρακολουθήσει το ΕΠΠΑΙΚ. Αυτό δεν σημαίνει ότι το ΕΠΠΑΙΚ υπερκαλύπτει την πιστοποίηση στην εκπαίδευση ενηλίκων. Νομίζω ότι παρερμηνεύεις τη γνωμοδότηση.

5)Γράφεις "δεν είναι αξιοκρατικός ο τρόπος αξιολόγησης των μικροδιδασκαλιών που ανέφερα, αφού οι αξιολογητές ήταν γνωστοί σύμφωνα με τα λεγόμενα σου"

Η απάντηση σε αυτό: Εγώ έγραψα ότι οι διευθυντές των ΙΕΚ δεν μπορούν να αξιολογήσουν μικροδιδασκαλίες γιατί δεν είναι κατάλληλοι για αυτό και πολύ πιθανόν αν συνέβαινε κάτι τέτοιο να μην ήταν αξιοκρατικό. Εκτός των άλλων θα ήταν πολύ δύσκολο λόγω του ότι δεν θα άντεχε ο διεθυντής και η επιτροπή σε κάθε ΙΕΚ να αξιολογεί τόσο πολύ κόσμο. Στον ιδιωτικό τομέα γίνονταν αυτό παλιά (έκανες μικροδιδασκαλία και εκεί για να προσληφθείς) αλλά εκεί το διευθυντή και τον ιδιοκτήτη δεν το ξέρεις συνήθως, ο κόσμος είναι λιγότερος και δεν έχει λόγο και δεν μπορεί να προσλάβει ο διευθυντής τον κολλητό του, εκτός αν θέλει να καταστρέψει τον ιδιοκτήτη-επιχειρηματία. Να προσθέσω επίσης ότι πλέον και στον ιδιωτικό τομέα οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτικοί φορείς που λειτουργούν ως ΚΔΒΜ θέλουν από εμάς να είμαστε πιστοποιημένοι.

6) Γράφεις "θεωρείς κάποια πράγματα δεδομένα και ότι δεν θα πρέπει να αλλάξουν"

Η απάντηση σε αυτό: Αν σου είπαν ότι αυτές οι μικροδιδασκαλίες που έκανες κάποτε στο παρελθόν σε πιστοποιημένους φορείς όπως έχω κάνει και  εγώ δεν μετράνε σαν πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων, τότε είναι λογικό να μην μετρήσουν ποτέ σαν πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων. Πως να αλλάξει αυτό;

Εσύ είσαι αυτός που δεν θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα και τα δεδομένα και δεν μου έχεις απαντήσει ποτέ ποιος εξυπηρετείται από τη λογική της μη εφαρμογής ή/και  ακύρωσης της πιστοποίησης, τη λογική σου δηλαδή; Μήπως  ορισμένοι παλιοί που απέκτησαν μεγάλη διδακτική εμπειρία όταν εγώ πήγαινα να ζητήσω τον αξιολογικό πίνακα και οι διευθυντές τον είχαν στο συρτάρι; Μήπως εξυπηρετούνται οι μόνιμοι της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που τουλάχιστον μέχρι χθες θα έμπαιναν από την πίσω πόρτα χωρίς πιστοποίηση για να συμπληρώσουν ωράριο; Δεν απαντάς σε αυτό όσες φορές και να το έχω γράψει. Τα γυαλιά του συμφέροντος δεν βοηθάνε.

7) Γράφεις "Αφού λοιπόν η σημαία σου είναι η πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ, αγνοώντας όλα τα υπόλοιπα προσόντα που κάποιος έχει αποκτήσει.."

Η απάντηση σε αυτό: Εγώ δεν την κάνω σημαία μου και δεν αγνοώ τα υπόλοιπα προσόντα. Το ίδιο συμβαίνει και με τα κριτήρια μοριοδότησης που δημοσιεύτηκαν. Λαμβάνει υπόψη τα υπόλοιπα προσόντα και δεν τα εκμηδενίζει. Αντιθέτως εσύ (καθόλου τυχαία) αγνοείς τη πιστοποίηση για την οποία εδώ και τρία χρόνια τουλάχιστον ήξερες ότι θα απαιτηθεί (όχι από μένα όπως γράφεις) και κάνεις σημαία τα υπόλοιπα προσόντα για τα οποία ήξερες ότι θα μοριοδοτούνται αλλά επίσης ήξερες ότι δεν θα μπορείς να είσαι μόνο με αυτά.  Για το αν είναι δίκαιο, σωστό ή λογικό όλο αυτό διάβασε παραπάνω. Για να σε βοηθήσω παίρνουμε ένα πτυχίο άλλα στο τεχνικό επιμελητήριο δίνουμε εξετάσεις. Κάποια στιγμή πρέπει να αποδείξεις στο φορέα που θα σε χρησιμοποιήσει ότι για αυτό που καλείσαι να κάνεις μπορείς κιόλας να το κάνεις σωστά, όχι απλώς το έκανες παλιότερα (βλ. ώρες διδακτικής πείρας), ή απλώς το γνωρίζεις (βλ. το μεταπτυχιακό εκπαίδευσης ενηλίκων που μπαίνεις με κλήρωση) . Όπως συμβαίνει και στον ιδιωτικό τομέα. Όπως θα έκανες και εσύ αν ήσουν ακαδημαϊκός διευθυντής στον ιδιωτικό τομέα. Θα επέλεγες με βάση την πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων ή/και την μικροδιδασκαλία που θα σου έκανε ο άλλος. Αν ο διδακτορας που θα έρχονταν για τη δουλειά δεν είχε πιστοποίηση ή δεν σου έκανε μικροδιδασκαλία δεν θα τον έπαιρνες. Μάλλον δεν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα για αυτό δεν τα καταλαβαίνεις αυτά. Κάποιοι έχουν γεννηθεί στην αγκαλιά του δημοσίου και θέλουν να το διατηρήσουν ισοπεδωμένο. Τα γυαλιά του συμφέροντος που λέγαμε..

8) Για τις προτάσεις που γράφεις συμφωνώ και στις 3. Μακάρι να γινόντουσαν αγώνες για αυτά. Παρόλο που βγαίνουμε offtopic, θα απαντήσω εν συντομία.
      α) Δεν είμαι από καθηγητική σχολή. Κρίνω για μη καθηγητικές σχολές απαραίτητο το ΕΠΠΑΙΚ. Για τις καθηγητικές σχολές συμφωνώ απολύτως μαζί σου.
      β) Συμφωνώ και σε αυτό για τους διοικητικούς. Όπως θεωρώ ότι για γραμματείς και διευθυντές στα σχολεία δεν θα έπρεπε να αρκούν τα χρόνια προϋπηρεσίας αλλά και άλλα προσόντα. Ωραία ακούγεται η πρότασή σου.
      γ) Για πιστοποίηση στην ειδική αγωγή συμφωνούμε. Θεωρώ σωστό ο εκπαιδευτικός να δοκιμάζεται σε τέτοιες πιστοποιήσεις για να μπορεί να παλεύει καλύτερα στην αίθουσα τα προβλήματα που εμφανίζονται. Είναι μέσα στα άμεσα σχέδια μου να κάνω το πιστοποιητικό του ΕΚΠΑ. Ασχολούμαι με την ειδική αγωγή. Παρουσιάζω τακτικά εργασίες σε σχετικά συνέδρια μαζί με τους διοργανωτές-καθηγητές που οργανώνουν το πιστοποιητικό στην Ειδική αγωγή. Ασχέτως που εγώ δεν το έχω ακόμη το πιστοποιητικό θεωρώ ότι το λιγότερο θα έπρεπε και αυτό το προσόν να μετράει στους πίνακες αναπληρωτών. Θα έπρεπε να ήταν απαραίτητο και αν γίνει δεν θα το σαμπόταρα όπως κάνεις εσύ με την πιστοποίηση εκπαιδευτών ενηλίκων.

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν απαιτώ (όπως λες ότι είναι απαίτησή μου από τους υποψηφίους να έχουν πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ) αλλά δεν σαμποτάρω κιόλας. Θεωρώ ότι είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Τόσο απλά.

Αποσυνδεδεμένος lafemme

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6361 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 12:47:51 πμ »
 

  Αντι να ασχολείστε με χαζομάρες εοππεπ κλπ δε κοιτατε που ακομα μας χρωστούν δεδουλευμένα και δεν υπαρχει φως στο τουνελ; εγω εχω ταραξει στα τηλ και στις απειλες  λογιστηριο ινεβεδιμ , υπουργο παιδειας κλπ καντε και εσεις το ιδιο αν ημουν Αθηνα αλιμονο τι τους περιμενε
εγω να δεις ποσα τηλ εχω παρει... Πονεμενη ιστορια

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6362 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 12:33:10 μμ »
Καλά προκήρυξη δε θα βγει?Δε καίγονται να ξεκινήσει το εξάμηνο..

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6363 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 01:19:33 μμ »
Το 2013-14 νομίζω είχε ξεκινήσει 25/11 :P
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2015, 02:03:00 μμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6364 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 01:30:10 μμ »
Καλά προκήρυξη δε θα βγει?Δε καίγονται να ξεκινήσει το εξάμηνο..

Μονο καιγονται... Ηδη μερικοι μονιμοι κλαινε γιατι συμφωνα με την Υπουργικη Αποφαση για καθε μερα που καθυστερει η προκηρυξη χανουν το 80% του ημερομισθιου τους.
Το αλλο με τις πληρωμες που χρωστανε δεδουλευμενα? Η αδελφικοτητα και η ανθρωπια των Ελληνων ειναι τετοια που καποιοι υπαλληλοι ήδη σκεφτονται να δωσουν το μισο μισθο τους να πληρωθουν οι ωρομισθιοι ΙΕΚ μεχρι να βρεθουν τα κονδυλια.
Αυτα σε μια Φανταστικη Ελλαδα!

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6365 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 03:18:26 μμ »
Έχουν πρόβλημα με την πλατφόρμα κ προσπαθούν να το λύσουν γι αυτό δεν έχει βγει η προκήρυξη ακόμα, δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσουμε μαθήματα πριν τις 15/11 αν το λύσουν άμεσα κ τρέξουν οι αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6366 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 03:25:38 μμ »

Δεν βιαζόμαστε. Έτσι και αλλιώς οι ώρες θα γίνουν. Δεν θέλει άγχος.


Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6368 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 04:22:19 μμ »
Μέχρι πότε είναι;Έχει πέσει το σύστημα!

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6369 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 04:24:11 μμ »
http://applications.inedivim.gr

[/quote]

Πιστοποιημένος Εκπαιδευτής Ενηλίκων: έχει κουτάκι για ΝΑΙ/ΟΧΙ

Προθεσμία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων: από 21/10/2015 ώρα 16.00 έως
04/11/2015 ώρα 16.00 (ημερομηνία και ώρα λήξης υποβολής ηλεκτρονικών
αιτήσεων).
Η κατάθεση του φακέλου των δικαιολογητικών μαζί με την εκτυπωμένη
υπογεγραμμένη αίτηση, θα γίνεται από τους ενδιαφερόμενους αυτοπροσώπως στην
έδρα των κατά τόπους ΔΙΕΚ και ΔΣΕΚ, στα οποία εκδήλωσαν ενδιαφέρον ως επιλογή
(στην ηλεκτρονική φόρμα επιλέγονται τα ΔΙΕΚ-ΔΣΕΚ τα οποία ενδιαφέρουν τους
υποψηφίους εκπαιδευτές και στη συνέχεια το ΔΙΕΚ-ΔΣΕΚ στο οποίο υποχρεούνται να
υποβάλλουν τα δικαιολογητικά), από 04/11/2015 έως 06/11/2015 και κατά τις
ώρες που θα ορίζονται με ανακοίνωση από τα κατά τόπους ΔΙΕΚ- ΔΣΕΚ.

ΠΡΟΣΟΧΗ σε οσους διαλεξουν ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΧΟΛΩΝ (πχ ιεκ1 ταδε, ιεκ2 ταδε) γιατι δεν δεχετε επεξεργασία,
παρα μόνο η αίτηση ΠΡΙΝ την υποβολή της.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2015, 04:36:15 μμ από dimitraj »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159542
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 270
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 278
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.