*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655560 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6762 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:02:07 μμ »
Οι απαντήσεις σε όσα υποστηρίζει joinJ
α) έχουν γίνει μόνο 2 πιστοποιήσεις
Απάντηση: Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το όριο. Ποιος θα βάλει το όριο; Εσύ; Θα περιμένουμε για να εφαρμοστεί πότε; Όταν ο joinJ και ο παπαπαστ πουνε ότι τώρα είμαστε έτοιμοι;

β) δεν έχουν πιστοποιηθεί πάρα πολλοί,

Απάντηση: Αν πάρα πολλοί έχουυν αυτές τις απόψεις (τύπου joinJ και παπαπαστ )περί επιστήμης και πιστοποιήσεων, τότε πάντα θα είναι οι λίγοι οι πιστοποιημένοι. Άρα αν πραγματικά κάποιοι λένε ότι συμφωνούνε μαζί σας, τότε πάντα δεν θα έχουν πιστοποιηθεί πολλοί. Οπότε το β θα ισχύει για πάντα αν η "λογική" σας έχει απήχηση. Ελπίζω πως όχι...Επιστήμονες είναι υποτίθεται...τι να πω..Δεν μπορούν να διοργανώνουν εξετάσεις και να μην θέλουν οι ίδιοι να εξετάζονται.

γ) η πιστοποίηση αυτή δεν απαιτήθηκε στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, δ) η πιστοποίηση αυτή δεν απαιτήθηκε/δεν απαιτείται στην προκήρυξη των αποσπασμένων ή με διάθεση στα ΣΔΕ-ΙΕΚ,
Απάντηση: Εδώ παρουσιάζεις τη λογική "Κύριε και οι άλλοι μιλάνε αλλά δεν τους λέτε τίποτα". Τι να σχολιάσω σε αυτή τη "λογική". Πατάτε τη λογική σας στο γεγονός ότι το κράτος είναι μπάχαλο και θέλετε να διατηρηθεί. Μπράβο λογική!!

ε) έχουν απλήρωτους μήνες ωρομίσθιους καθηγητές των ΙΕΚ/ΣΔΕ που δουλεύουν χρόνια στις δομές αυτές και ζουν από την απασχόληση αυτή,
Απάντηση: Απληρωτος ωρομίσθιος καθηγητή των ΙΕΚ είμαι, που δουλεύω μερικά χρόνια στις δομές αυτές και δεν επικαλούμαι το ότι είμαι απλήρωτος για να μην εφαρμοστεί ένα μέτρο που έπρεπε εδώ και πολλά χρόνια να εφαρμοστεί. Είπαμε, πέρα από εργαζόμενοι είμαστε και άνθρωποι και επιστήμονες. Τις ξεχνάτε αυτές τις ιδιότητες.

 στ) κάποιοι έχουν μαζέψει τόσα χαρτιά σχετικά με εκπαίδευση ενηλίκων, πληρώνοντας αδρά για μερικά από αυτά,
Απάντηση: Δεν τους υποχρέωσε κανείς να πάρουν αυτά τα χαρτιά. Και αφού σκάσανε αδρά όπως λες...πως γίνεται απλήρωτοι να σκάνε αδρά για σεμινάρια εκπαίδευσης ενηλίκων και να μην έχουν 120 ευρώ για να τα δώσουν στη στίγμη που είναι σχετικά υποχρεωμένοι;

ζ) ζητούν επιπλέον παράβολο 120 ευρώ για την πιστοποίηση,
Aπάντηση: Εδώ όντως υπάρχει μια λογική. Πιο πάνω όμως έγραφες ότι κάποιοι πληρώσανε αδρά καποια σεμινάρια που αν δεν κάνω λάθος συνήθως κοστίζουν πάνω από 400 ευρώ. Είχανε για τα 400 αλλά δεν είχαν για τα 120; Κάτι δεν καταλαβαίνω δάσκαλε..βοήθα με

η) κάποιοι έχουν επιβαρυνθεί ήδη με διάφορα υψηλά "χαράτσια" κτλ κτλ
Απάντηση: Έβαλες στο τέλος το αντιμνημονιακό και με συγκίνησες....Μας τέλειωσε το αντιμνημονιακό. Σου είπα ότι συμφωνώ ότι είναι πολλά τα 120 ευρώ αλλά ο κόσμος ακόμη τα δίνει για ΑΣΠΑΙΤΕ, ΕΑΠ, σεμινάρια εκπαίδευσης ενηλίκων κλπ...Να παλέψουμε να μειωθεί αυτό θα συμφωνήσω...αλλά όχι με αυτούς που ζητούν να μην εφαρμοστεί ποτέ...και όχι με αυτούς που "αγωνίστηκε" ο παπαπαστ...όχι με αυτούς που χειροκροτούν τον Φίλη που σας έσωσε φέτος...όχι με τους πουλημένους συνδικαλιστες των σωματείων που σας βοήθησαν...

   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:58 »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6763 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:10:38 μμ »
Οι απαντήσεις σε όσα υποστηρίζει joinJ
α) έχουν γίνει μόνο 2 πιστοποιήσεις
Απάντηση: Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το όριο. Ποιος θα βάλει το όριο; Εσύ; Θα περιμένουμε για να εφαρμοστεί πότε; Όταν ο joinJ και ο παπαπαστ πουνε ότι τώρα είμαστε έτοιμοι;

β) δεν έχουν πιστοποιηθεί πάρα πολλοί,

Απάντηση: Αν πάρα πολλοί έχουυν αυτές τις απόψεις (τύπου joinJ και παπαπαστ )περί επιστήμης και πιστοποιήσεων, τότε πάντα θα είναι οι λίγοι οι πιστοποιημένοι. Άρα αν πραγματικά κάποιοι λένε ότι συμφωνούνε μαζί σας, τότε πάντα δεν θα έχουν πιστοποιηθεί πολλοί. Οπότε το β θα ισχύει για πάντα αν η "λογική" σας έχει απήχηση. Ελπίζω πως όχι...Επιστήμονες είναι υποτίθεται...τι να πω..Δεν μπορούν να διοργανώνουν εξετάσεις και να μην θέλουν οι ίδιοι να εξετάζονται.

γ) η πιστοποίηση αυτή δεν απαιτήθηκε στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, δ) η πιστοποίηση αυτή δεν απαιτήθηκε/δεν απαιτείται στην προκήρυξη των αποσπασμένων ή με διάθεση στα ΣΔΕ-ΙΕΚ,
Απάντηση: Εδώ παρουσιάζεις τη λογική "Κύριε και οι άλλοι μιλάνε αλλά δεν τους λέτε τίποτα". Τι να σχολιάσω σε αυτή τη "λογική". Πατάτε τη λογική σας στο γεγονός ότι το κράτος είναι μπάχαλο και θέλετε να διατηρηθεί. Μπράβο λογική!!

ε) έχουν απλήρωτους μήνες ωρομίσθιους καθηγητές των ΙΕΚ/ΣΔΕ που δουλεύουν χρόνια στις δομές αυτές και ζουν από την απασχόληση αυτή,
Απάντηση: Απληρωτος ωρομίσθιος καθηγητή των ΙΕΚ είμαι, που δουλεύω μερικά χρόνια στις δομές αυτές και δεν επικαλούμαι το ότι είμαι απλήρωτος για να μην εφαρμοστεί ένα μέτρο που έπρεπε εδώ και πολλά χρόνια να εφαρμοστεί. Είπαμε, πέρα από εργαζόμενοι είμαστε και άνθρωποι και επιστήμονες. Τις ξεχνάτε αυτές τις ιδιότητες.

 στ) κάποιοι έχουν μαζέψει τόσα χαρτιά σχετικά με εκπαίδευση ενηλίκων, πληρώνοντας αδρά για μερικά από αυτά,
Απάντηση: Δεν τους υποχρέωσε κανείς να πάρουν αυτά τα χαρτιά. Και αφού σκάσανε αδρά όπως λες...πως γίνεται απλήρωτοι να σκάνε αδρά για σεμινάρια εκπαίδευσης ενηλίκων και να μην έχουν 120 ευρώ για να τα δώσουν στη στίγμη που είναι σχετικά υποχρεωμένοι;

ζ) ζητούν επιπλέον παράβολο 120 ευρώ για την πιστοποίηση,
Aπάντηση: Εδώ όντως υπάρχει μια λογική. Πιο πάνω όμως έγραφες ότι κάποιοι πληρώσανε αδρά καποια σεμινάρια που αν δεν κάνω λάθος συνήθως κοστίζουν πάνω από 400 ευρώ. Είχανε για τα 400 αλλά δεν είχαν για τα 120; Κάτι δεν καταλαβαίνω δάσκαλε..βοήθα με

η) κάποιοι έχουν επιβαρυνθεί ήδη με διάφορα υψηλά "χαράτσια" κτλ κτλ
Απάντηση: Έβαλες στο τέλος το αντιμνημονιακό και με συγκίνησες....Μας τέλειωσε το αντιμνημονιακό. Σου είπα ότι συμφωνώ ότι είναι πολλά τα 120 ευρώ αλλά ο κόσμος ακόμη τα δίνει για ΑΣΠΑΙΤΕ, ΕΑΠ, σεμινάρια εκπαίδευσης ενηλίκων κλπ...Να παλέψουμε να μειωθεί αυτό θα συμφωνήσω...αλλά όχι με αυτούς που ζητούν να μην εφαρμοστεί ποτέ...και όχι με αυτούς που "αγωνίστηκε" ο παπαπαστ...όχι με αυτούς που χειροκροτούν τον Φίλη που σας έσωσε φέτος...όχι με τους πουλημένους συνδικαλιστες των σωματείων που σας βοήθησαν...

 
αν δεν θέλεις το Κράτος μπάχαλο, αν δεν θέλεις να ζητούν μόνο από εμένα και εσένα πιστοποιήσεις και "χαρτιά", γιατί μου επιτέθηκες όταν έγραψα κάποιες προτάσεις για επιστολές στον @@;;
Είμαι υπέρ της ισοτιμίας όλων! Όλοι έχουμε ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις! Εκ του πρακτέου, δυστυχώς θεωρητικά...

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6764 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:14:51 μμ »
JoinJ έγραψες
"Αφού κάποιος θέλει να στείλει επιστολή επειδή θεωρεί ότι θα αδικηθεί για το αν δεν του μετρήσουν την πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ στα ΙΕΚ φέτος, γιατί να μην στείλει επιστολή και για τα άλλα ζητήματα που ανέφερα!"

Απάντηση:
 Δηλαδή αν σε έναν αγώνα ποδοσφαίρου κάποιος διαιτήτης σφυρίξει πέναλντι και αδικήσει μια ομάδα. Ο σύλλογος της ομάδας δεν πρέπει εφόσον θεωρεί ότι αδικήθηκε να προσφύγει σε καταγγελία αν πρώτα δεν συμφωνήσει μαζί σου να στείλει επιστολή-καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη για τη διοικητική επάρκεια που ανέφερες.

Μου φαίνεται λίγο περίεργη η λογική σου; Kάνω κάπου λάθος;..βοήθησε με

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6765 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:32:59 μμ »
JoinJ έγραψες
"Αφού κάποιος θέλει να στείλει επιστολή επειδή θεωρεί ότι θα αδικηθεί για το αν δεν του μετρήσουν την πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ στα ΙΕΚ φέτος, γιατί να μην στείλει επιστολή και για τα άλλα ζητήματα που ανέφερα!"

Απάντηση:
 Δηλαδή αν σε έναν αγώνα ποδοσφαίρου κάποιος διαιτήτης σφυρίξει πέναλντι και αδικήσει μια ομάδα. Ο σύλλογος της ομάδας δεν πρέπει εφόσον θεωρεί ότι αδικήθηκε να προσφύγει σε καταγγελία αν πρώτα δεν συμφωνήσει μαζί σου να στείλει επιστολή-καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη για τη διοικητική επάρκεια που ανέφερες.

Μου φαίνεται λίγο περίεργη η λογική σου; Kάνω κάπου λάθος;..βοήθησε με
Δεν είπα ότι θα πρέπει να πάρει την άδεια μου για να κάνει καταγγελία..Έλεος..
Απλά, αν κάνει μόνο αυτή την καταγγελία επειδή αυτή τον συμφέρει, ενώ για τα άλλα ζητήματα/προτάσεις για επιστολές δεν κάνει τίποτα, νομίζω ότι δρα με γνώμονα μόνο το συμφέρον του ενώ όταν πιθανώς αδικεί το συνάνθρωπό του ή άλλοι αδικούν το συνάνθρωπό του, δεν κάνει τίποτα.
Παράδειγμα: Κάποιος είναι από τις "καθηγητικές σχολές", ενώ δεν έχει κάνει ούτε ένα μάθημα παιδαγωγικό όταν ήταν φοιτητής. Γιατί να μην στείλει επιστολή στο Υπουργείο για να τους πει κύριοι συγνώμη αδικώ άλλες ειδικότητες που ζητάτε να πληρώσουν για ΑΣΠΑΙΤΕ και μετά από κόπο και χρόνο αποκτούν παιδαγωγική επάρκεια, βάλτε με να πιστοποιηθώ για παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια. Όμως, για το πιστοποιητικό ΕΟΠΠΕΠ, καίγεται να "μην αδικηθεί" και θα στείλει επιστολές. Μπήκες;
Κάτι ανέφερες για ανθρωπιά και επιστήμονες...απάντησα με δύο μηνύματα παραπάνω.....νομίζω βγαίνει νόημα τι θέλω να πω...
Στα παραθέτω ξανά:
1ον
Για ορισμένους που με επιτέθηκαν έχω να πω τα εξής:
α) Δεν θέλω να πληρώνομαι με ΕΣΠΑ όποτε θυμηθούν. Αφού πληρώνω "χαράτσια" στην Ελλάδα, έχω σπουδάσει και επιμορφωθεί στην Ελλάδα, προσφέροντας λεφτά στο Κράτος, θέλω η Ελλάδα να με πληρώνει  από τον κρατικό προϋπολογισμό. Δεν με νοιάζει που θα βρουν τα λεφτά. Ας τα βρουν, όπως τα βρίσκουν για άλλους εργαζομένους που δίκαια πληρώνονται κάθε μήνα στην ώρα τους. Νομίζω λογικό.
β) Αφού κάποιος θέλει να στείλει επιστολή επειδή θεωρεί ότι θα αδικηθεί για το αν δεν του μετρήσουν την πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ στα ΙΕΚ φέτος, γιατί να μην στείλει επιστολή και για τα άλλα ζητήματα που ανέφερα! Δεν είναι λογικά αιτήματα; Εκτός και αν τα υπόλοιπα που έθεσα τον βολεύουν και ας μην αλλάξει τίποτα σε αυτά. Τι να σκεφτώ..
Οπότε, συζήτηση γίνεται αλλά βάζοντας όλες τις παραμέτρους...αρέσουν ή δεν αρέσουν ...
Και έχω ξαναγράψει ότι το καλύτερο θα ήταν να τα μετρούν όλα με μία "λογική" μοριοδότηση (πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιμορφώσεις, πιστοποιητικά ΑΣΠΑΙΤΕ, ΕΟΠΠΕΠ, κτλ), αλλά δυστυχώς θεωρώ ότι κάποιοι επιμένουν στο να αποκλειστούν οι μη πιστοποιημένοι!
Τέλος, το θεωρώ κάπως ρατσιστικό το να θεωρεί κάποιος/κάποια τον εαυτό του/της ανώτερο/η από εμένα για διδασκαλία επειδή έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό: την πιστοποίηση του ΕΟΠΠΕΠ, αφού επιθυμεί να προηγηθεί από εμένα, πιθανότατα αποκλείοντας με κάπως έτσι από την εργασία.

2ον
αν δεν θέλεις το Κράτος μπάχαλο, αν δεν θέλεις να ζητούν μόνο από εμένα και εσένα πιστοποιήσεις και "χαρτιά", γιατί μου επιτέθηκες όταν έγραψα κάποιες προτάσεις για επιστολές στον @@;;
Είμαι υπέρ της ισοτιμίας όλων! Όλοι έχουμε ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις! Εκ του πρακτέου, δυστυχώς θεωρητικά...


Ελπίζω να μην τα βλέπεις συνδικαλιστικά και αυτά..


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 08:44:37 μμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:58:58 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6766 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:39:32 μμ »
Απ: Δημόσια ΙΕΚ
« Απάντηση #6767 στις: Σήμερα στις 07:53:51 μμ »
Για ορισμένους που με επιτέθηκαν έχω να πω τα εξής:
α) Δεν θέλω να πληρώνομαι με ΕΣΠΑ όποτε θυμηθούν. Αφού πληρώνω "χαράτσια" στην Ελλάδα, έχω σπουδάσει και επιμορφωθεί στην Ελλάδα, προσφέροντας λεφτά στο Κράτος, θέλω η Ελλάδα να με πληρώνει  από τον κρατικό προϋπολογισμό. Δεν με νοιάζει που θα βρουν τα λεφτά. Ας τα βρουν, όπως τα βρίσκουν για άλλους εργαζομένους που δίκαια πληρώνονται κάθε μήνα στην ώρα τους. Νομίζω λογικό.

Δε μας ρώτησαν τι θέλουμε δυστυχώς. Αν βάζαμε εμείς τους κανόνες δε θα υπηρχε θέμα αλλά ούτε και ΣΔΕ, ΚΔΒΜ κτλ.... Μιλάμε για παραβίαση οδηγιών. Μόλις βρουν λεφτά ας παίρνουν όποιον θέλουν κι ας δίνουν τα λεφτά όπου γουστάρουν. Εδώ στα ιδιωτικά και δεν δέχονται απιστοποίητους για χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα, αυτοί πανε να παρανομήσουν πάλι να βολέψουν τους δικούς τους; Kαταγγελία τώρα!

Γράψτε εδώ και πείτε τι γίνεται στην Ελλάδα:
http://ec.europa.eu/education/contact/index_en.htm

Επιπλέον μπορείτε να απευθυνθείτε και εδώ:
http://ec.europa.eu/atwork/applying-eu-law/make_a_complaint_el.htm
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6767 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:51:32 μμ »
Αντί να τσακώνεστε εδώ κάντε εκεί που πρέπει τον αγώνα σας!
Αυτό δεν είναι θέμα συμφέροντος ενός ατόμου είναι τόσα άτομα https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7%CE%A7%CE%97%CE%9C%CE%9F%CE%A1%CE%97%CE%9B-%CE%93%CE%99%CE%A3  οπότε συλλογικά έπρεπε να γίνουν κάποιες κινήσεις όσοι νιώθουν ότι αδικούνται όπως εγώ. Και ο ΕΟΠΠΕΠ να κάνει σωστά τη δουλειά του και να διεξάγει εξετάσεις ώστε να μη λένε μερικοί ότι έκανε δύο φορές, αν κάποιος δεν έχει σκοπό να μπει στη διαδικασία και έτσι όπως πάει όποιος κάνει αίτηση είναι βλάκας από 2017 και ΑΝ .. και 10 φορές να γίνουν δε θα ασχοληθεί!

Πρέπει να σοβαρευτεί πια αυτή η χώρα!
 
αγαπητέ "Stelios" μου το τροποποίησες αλλα δεν το μορφωποίησες καλά  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 09:08:54 μμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6768 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:01:40 μμ »
Απ: Δημόσια ΙΕΚ
« Απάντηση #6767 στις: Σήμερα στις 07:53:51 μμ »
Για ορισμένους που με επιτέθηκαν έχω να πω τα εξής:
α) Δεν θέλω να πληρώνομαι με ΕΣΠΑ όποτε θυμηθούν. Αφού πληρώνω "χαράτσια" στην Ελλάδα, έχω σπουδάσει και επιμορφωθεί στην Ελλάδα, προσφέροντας λεφτά στο Κράτος, θέλω η Ελλάδα να με πληρώνει  από τον κρατικό προϋπολογισμό. Δεν με νοιάζει που θα βρουν τα λεφτά. Ας τα βρουν, όπως τα βρίσκουν για άλλους εργαζομένους που δίκαια πληρώνονται κάθε μήνα στην ώρα τους. Νομίζω λογικό.

Δε μας ρώτησαν τι θέλουμε δυστυχώς. Αν βάζαμε εμείς τους κανόνες δε θα υπηρχε θέμα αλλά ούτε και ΣΔΕ, ΚΔΒΜ κτλ.... Μιλάμε για παραβίαση οδηγιών. Μόλις βρουν λεφτά ας παίρνουν όποιον θέλουν κι ας δίνουν τα λεφτά όπου γουστάρουν. Εδώ στα ιδιωτικά και δεν δέχονται απιστοποίητους για χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα, αυτοί πανε να παρανομήσουν πάλι να βολέψουν τους δικούς τους; Kαταγγελία τώρα!

Γράψτε εδώ και πείτε τι γίνεται στην Ελλάδα:
http://ec.europa.eu/education/contact/index_en.htm

Επιπλέον μπορείτε να απευθυνθείτε και εδώ:
http://ec.europa.eu/atwork/applying-eu-law/make_a_complaint_el.htm
Δηλαδή θα σε χαλούσε να πληρώνεσαι κάθε μήνα; Θα σε χαλούσε αν ήταν η χρηματοδότηση κρατική για ΙΕΚ/ΣΔΕ;
Δεν σε πειράζει που ενώ συνεισφέρεις λεφτά στο Κράτος, εκείνο καθυστερεί να σε πληρώσει επειδή σε έχει "βάλει" στο ΕΣΠΑ, ενώ θεωρώ ότι μπορούσε να σε βάλει στην κρατική χρηματοδότηση; Έχεις αναρωτηθεί αν υπήρξε προχρηματοδότηση για τις πληρωμές μας ενώ τα λεφτά μπορεί να πήγαν αλλού; Αν θες, κάνε και γι' αυτό το τελευταίο μία ερώτηση ή/και καταγγελία  στις σελίδες που παραπέμπεις. Αν είσαι ωρομίσθιος, νομίζω σε ενδιαφέρει να πληρώνεσαι με τα λεφτά που έχει δώσει η ευρωπαϊκή ένωση για εσένα όταν τα δίνει. Αν είσαι ωρομίσθιος και ζεις από αυτό, νομίζω θα σε πονά που για εσένα δεν υπάρχουν λεφτά
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 09:09:28 μμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6769 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:21:13 μμ »
Δηλαδή θα σε χαλούσε να πληρώνεσαι κάθε μήνα; Θα σε χαλούσε αν ήταν η χρηματοδότηση κρατική για ΙΕΚ/ΣΔΕ;
Δεν σε πειράζει που ενώ συνεισφέρεις λεφτά στο Κράτος, εκείνο καθυστερεί να σε πληρώσει επειδή σε έχει "βάλει" στο ΕΣΠΑ, ενώ θεωρώ ότι μπορούσε να σε βάλει στην κρατική χρηματοδότηση; Έχεις αναρωτηθεί αν υπήρξε προχρηματοδότηση για τις πληρωμές μας ενώ τα λεφτά μπορεί να πήγαν αλλού; Αν θες, κάνε και γι' αυτό το τελευταίο μία ερώτηση ή/και καταγγελία  στις σελίδες που παραπέμπεις. Αν είσαι ωρομίσθιος, νομίζω σε ενδιαφέρει να πληρώνεσαι με τα λεφτά που έχει δώσει η ευρωπαϊκή ένωση για εσένα όταν τα δίνει. Αν είσαι ωρομίσθιος και ζεις από αυτό, νομίζω θα σε πονά που για εσένα δεν υπάρχουν λεφτά


Είπα ότι θα με χαλούσε; Mιλάω για το τι ισχύει όχι για το τι θα ήθελα να ισχύει. Απο κατανόηση γραπτού λόγου βλέπω έχεις θέματα ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις! Πληρώνεσαι ή οχι τωρα από ΕΣΠΑ; Τα άλλα που λες ειναι να χαμε να λέγαμε...αποπροσανατολίζεις την κουβέντα. Τελικά δεν είναι μόνο οτι βαριέστε να διαβάσετε, δεν καταλαβαίνετε κιόλας ή τα χετε κανονίσει τόσο καλά που δε χρειάζεται ούτε να καταλαβαίνετε. Ξέρετε εσείς τον τρόπο! Τώρα κιόλας τί γράφετε; Aφού πέρασε το δικό σας...τί σε νοιάζει; Aσε εμάς τα κορόιδα να ξεσπάσουμε που δεν έχουμε λεφτά για ψυχολόγο να κλάψουμε τα χαμένα χρόνια μας και τους κόπους μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 09:25:00 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6770 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:59:38 μμ »
Είπα ότι θα με χαλούσε; Mιλάω για το τι ισχύει όχι για το τι θα ήθελα να ισχύει. Απο κατανόηση γραπτού λόγου βλέπω έχεις θέματα ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις! Πληρώνεσαι ή οχι τωρα από ΕΣΠΑ; Τα άλλα που λες ειναι να χαμε να λέγαμε...αποπροσανατολίζεις την κουβέντα. Τελικά δεν είναι μόνο οτι βαριέστε να διαβάσετε, δεν καταλαβαίνετε κιόλας ή τα χετε κανονίσει τόσο καλά που δε χρειάζεται ούτε να καταλαβαίνετε. Ξέρετε εσείς τον τρόπο! Τώρα κιόλας τί γράφετε; Aφού πέρασε το δικό σας...τί σε νοιάζει; Aσε εμάς τα κορόιδα να ξεσπάσουμε που δεν έχουμε λεφτά για ψυχολόγο να κλάψουμε τα χαμένα χρόνια μας και τους κόπους μας.
Πρώτον, όπως βλέπεις χρησιμοποιώ πολύ προσεκτικά το γραπτό λόγο και  μιλώ κόσμια, όπως θέλω να μου μιλάνε κόσμια.
Δεύτερον, αφού δεν σε χαλά η κρατική χρηματοδότηση, αντί να υπάρχει αυτό το κλίμα μεταξύ πιστοποιημένων και μη πιστοποιημένων, προτείνω η επόμενη επιστολή να είναι για: ένταξη των ΣΔΕ/ΙΕΚ στην κρατική χρηματοδότηση. Μπορούμε επίσης να γράψουμε μία επιστολή για τη διεκδίκηση των δεδουλευμένων μας.
Πάντως, νομίζω το θέμα πρέπει να σταματήσει εδώ. Αν ήμουν σύμβουλος υπουργού και διάβαζα την αντιπαλότητά μας γι αυτό το πιστοποιητικό, μάλλον θα γελούσα και θα έτριβα τα χέρια μου. Αφού μάλλον οι περισσότεροι έχουμε πολλά προσόντα... και νομίζω οι περισσότεροι που ασχολούμαστε και γράφουμε εδώ είτε δεν δουλεύουμε είτε  υποαπασχολούμαστε στα ΣΔΕ/ΙΕΚ, γιατί να μην ζητήσουμε να τα συνυπολογίσουν όλα τα προσόντα με μία λογική μοριοδότηση σε κάθε κριτήριο χωρίς να προχωρήσουν με τεχνικές αποκλεισμού που αναπαράγουν τέτοιες αντιπαλότητες;
Προσωπικά, διαπιστώνω ότι μας ζητούν πιστοποιητικά των πιστοποιητικών, επιμορφώσεις των επιμορφώσεων κτλ..έχουμε πληρώσει από εδώ και από εκεί ...αλλά δεν μας πληρώνουν...κτλ κτλ. Γι' αυτό θεωρώ το καλύτερο από όλα είναι να μη τους δίνουμε άλλο πάτημα, να μας χρησιμοποιούν για να βγάζουν κάποιοι λεφτά..!!
Γιατί δεν απαίτησαν πιστοποιητικό διοικητικής επάρκειας από τους διοικητικούς υπαλλήλους  εδώ και τόσα χρόνια; Γιατί νομίζω ότι δεν τους παίρνει! Θεωρώ ότι θα είχαν  γίνει οι υπάλληλοι αυτοί μία γροθιά και δεν θα το "περνούσαν"! Πώς θα το κατάφερναν; Θα τροποποιούσαν το νόμο.
Εμείς τί κάνουμε; Προσπαθούμε να βγάλουμε ο ένας τον άλλον άκυρο. Θεωρώ  δεν μας τιμά !Υπαινισσόμαστε στο χ, ψ, ω συνάδελφο ότι π.χ. το μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων δεν είναι σημαντικό προσόν και θες πιστοποίηση μέσω ΕΟΠΠΕΠ. Δεν νομίζω κάποιος από τους υπαλλήλους αυτούς να έλεγε στο συνάδελφό του π.χ. έχεις μεταπτυχιακό στην κατεύθυνση διοικητικού-οικονομικού, δεν μετρά, εγώ είμαι απόφοιτος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, πάμε μαζί να πιστοποιηθούμε. 

 Γιατί δεν αφήνουν απλήρωτους άλλους εργαζόμενους; Γιατί θεωρώ ότι δεν τους παίρνει!
Εμείς αν συνεχίζουμε αυτή τη ρητορική αντιπαλότητας και την παθητική αποδοχή των εργασιακών συνθηκών (π.χ. τα ΣΔΕ/ΙΕΚ είναι μέσω ΕΣΠΑ, τι να κάνουμε;; και τέτοιες κατ' εμένα παθητικές στάσεις..), νομίζω το μόνο που καταφέρνουμε είναι να δείχνουμε ότι είμαστε άξιοι της μοίρας μας!
Είναι σαν να τους κλείνουμε το μάτι: Βάλτε μας και άλλα πιστοποιητικά να πάρουμε, βάλτε στις προκηρύξεις επιμορφώσεις των επιμορφώσεων ώστε να πρέπει να πληρώσουμε πάλι (π.χ. δείτε την επιμόρφωση στο θεσμό της επαγγελματικής κατάρτισης που ζητείται στην προκήρυξη των ΙΕΚ), δεν πειράζει που είμαστε απλήρωτοι είμαστε μέσω ΕΣΠΑ και έτσι να είμαστε πάντα, δεν πειράζει που μπορεί να πήραν τις προχρηματοδοτήσεις της ΕΕ για τα δεδουλευμένα μας για να τα δώσουν ίσως σε μισθούς και συντάξεις δεν πειράζει είμαστε άνθρωποι και επιστήμονες εμείς...δεν πειράζει που ίσως κάποιοι πεινάνε... φτάνει που τρώει ο συνάνθρωπός τους...δεν πειράζει που ίσως κάποιοι δεν έχουν να ταΐσουν τα παιδιά τους..θα φάνε τις σελίδες των "άκυρων"="άσχετων", κατά κάποιους, επιμορφώσεων/πιστοποιήσεων που έκαναν ή αυτές τις "σχετικές"="πολύ σημαντικές ως προσόντα", κατά κάποιους, που θα πρέπει να κάνουν μήπως και τους δώσουν κάποιο επιπλέον μόριο ή δεν τους αποκλείσουν από την εργασία... κτλ κτλ.

Καληνύχτα


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 11:07:16 μμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος aekg21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6771 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:55:32 μμ »
Η διδακτικη εμπειρια απο ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ σε ποια κατηγορια προσμετρτάται?Δευτεροβάθμια τυπική?

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6772 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 11:09:06 μμ »
Πρώτον, όπως βλέπεις χρησιμοποιώ πολύ προσεκτικά το γραπτό λόγο και  μιλώ κόσμια, όπως θέλω να μου μιλάνε κόσμια.
Δεύτερον, αφού δεν σε χαλά η κρατική χρηματοδότηση, αντί να υπάρχει αυτό το κλίμα μεταξύ πιστοποιημένων και μη πιστοποιημένων, προτείνω η επόμενη επιστολή να είναι για: ένταξη των ΣΔΕ/ΙΕΚ στην κρατική χρηματοδότηση. Μπορούμε επίσης να γράψουμε μία επιστολή για τη διεκδίκηση των δεδουλευμένων μας.
Πάντως, νομίζω το θέμα πρέπει να σταματήσει εδώ. Αν ήμουν σύμβουλος υπουργού και διάβαζα την αντιπαλότητά μας γι αυτό το πιστοποιητικό, μάλλον θα γελούσα και θα έτριβα τα χέρια μου. Αφού μάλλον οι περισσότεροι έχουμε πολλά προσόντα... και νομίζω οι περισσότεροι που ασχολούμαστε και γράφουμε εδώ είτε δεν δουλεύουμε είτε  υποαπασχολούμαστε στα ΣΔΕ/ΙΕΚ, γιατί να μην ζητήσουμε να τα συνυπολογίσουν όλα τα προσόντα με μία λογική μοριοδότηση σε κάθε κριτήριο χωρίς να προχωρήσουν με τεχνικές αποκλεισμού που αναπαράγουν τέτοιες αντιπαλότητες;
Προσωπικά, διαπιστώνω ότι μας ζητούν πιστοποιητικά των πιστοποιητικών, επιμορφώσεις των επιμορφώσεων κτλ..έχουμε πληρώσει από εδώ και από εκεί ...αλλά δεν μας πληρώνουν...κτλ κτλ. Γι' αυτό θεωρώ το καλύτερο από όλα είναι να μη τους δίνουμε άλλο πάτημα, να μας χρησιμοποιούν για να βγάζουν κάποιοι λεφτά..!!
Γιατί δεν απαίτησαν πιστοποιητικό διοικητικής επάρκειας από τους διοικητικούς υπαλλήλους  εδώ και τόσα χρόνια; Γιατί νομίζω ότι δεν τους παίρνει! Θεωρώ ότι θα είχαν  γίνει οι υπάλληλοι αυτοί μία γροθιά και δεν θα το "περνούσαν"! Πώς θα το κατάφερναν; Θα τροποποιούσαν το νόμο.
Εμείς τί κάνουμε; Προσπαθούμε να βγάλουμε ο ένας τον άλλον άκυρο. Θεωρώ  δεν μας τιμά !Υπαινισσόμαστε στο χ, ψ, ω συνάδελφο ότι π.χ. το μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων δεν είναι σημαντικό προσόν και θες πιστοποίηση μέσω ΕΟΠΠΕΠ. Δεν νομίζω κάποιος από τους υπαλλήλους αυτούς να έλεγε στο συνάδελφό του π.χ. έχεις μεταπτυχιακό στην κατεύθυνση διοικητικού-οικονομικού, δεν μετρά, εγώ είμαι απόφοιτος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, πάμε μαζί να πιστοποιηθούμε. 

 Γιατί δεν αφήνουν απλήρωτους άλλους εργαζόμενους; Γιατί θεωρώ ότι δεν τους παίρνει!
Εμείς αν συνεχίζουμε αυτή τη ρητορική αντιπαλότητας και την παθητική αποδοχή των εργασιακών συνθηκών (π.χ. τα ΣΔΕ/ΙΕΚ είναι μέσω ΕΣΠΑ, τι να κάνουμε;; και τέτοιες κατ' εμένα παθητικές στάσεις..), νομίζω το μόνο που καταφέρνουμε είναι να δείχνουμε ότι είμαστε άξιοι της μοίρας μας!
Είναι σαν να τους κλείνουμε το μάτι: Βάλτε μας και άλλα πιστοποιητικά να πάρουμε, βάλτε στις προκηρύξεις επιμορφώσεις των επιμορφώσεων ώστε να πρέπει να πληρώσουμε πάλι (π.χ. δείτε την επιμόρφωση στο θεσμό της επαγγελματικής κατάρτισης που ζητείται στην προκήρυξη των ΙΕΚ), δεν πειράζει που είμαστε απλήρωτοι είμαστε μέσω ΕΣΠΑ και έτσι να είμαστε πάντα, δεν πειράζει που μπορεί να πήραν τις προχρηματοδοτήσεις της ΕΕ για τα δεδουλευμένα μας για να τα δώσουν ίσως σε μισθούς και συντάξεις δεν πειράζει είμαστε άνθρωποι και επιστήμονες εμείς...δεν πειράζει που πεινάμε... φτάνει που τρώει ο συνάνθρωπός μας...δεν πειράζει που δεν έχουμε να ταΐσουμε τα παιδιά μας..θα φάνε τις σελίδες των "άκυρων"="άσχετων", κατά κάποιους, επιμορφώσεων που κάναμε ή αυτές τις "σχετικές"="πολύ σημαντικές ως προσόντα", κατά κάποιους, που θα πρέπει να κάνουμε μήπως και μας δώσουν κάποιο επιπλέον μόριο... κτλ κτλ.

Καληνύχτα

Από τους άλλους δε ζητάνε πιστοποιητικά γιατί δεν τους πληρώνει η ΕΕ για να βάζει όρους για το ποιοι θα δουλέψουν. Πάλι κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Την αντιπαλότητα τη δημιουργούν όσοι γνωρίζουν το νόμο και με διάφορους τρόπους ζητούν να αλλάξει από τη διεφθαρμένη εξουσία-κυβέρνηση εντολοδόχο πιόνι που μας κυβερνά εδώ και 30 χρόνια-και το βάζω σε ενικό γιατί δε διαφέρει σε τίποτα η μία από την άλλη. Συγχαρητήρια τα καταφέρατε-να πω την αλήθεια το περίμενα! Αφού τους έχετε από κοντά κάντε κάτι και για τα άλλα θέματα. Εκεί δε νομίζω όμως να γίνει κάτι γιατί κοστίζει- ενώ η επάρκεια είναι εξασφάλιση ψήφων χωρίς κόστος.

Καληνύκτα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 11:10:45 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6773 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 12:48:11 πμ »
@παπαστ (Την τροπολογία για την αναβολή της πιστοποίησης για 2017 την διαβάσατε ?Ετσι για να με ακούτε .Αυτό ήταν το  σωστό και αυτό έγινε.
Το δικαίωμα στην εργασία δεν είναι όποιος πρόλαβε και είχε τον παρά  θα αφήσει τον άλλο στην απέξω.Ελπίζω όλοι οι συνάδελφοι που δεν ανήκαν στην κατηγορία των πιστοποιημένων  Εκπαιδευτών και είναι σίγουρα η πλειοψηφία να χάρηκε με αυτή την εξέλιξη.Και σε άλλους αγώνες μαζί.)
Επειδή ο καθένας διαβάζει όπως θέλει την τροπολογία υπάρχει μία προκήρυξη που οι υποψήφιοι μοριοδοτούνται με βάση αυτή. Επειδή ο υπουργό σας και η κυβέρνηση σας όπως έκανε με τις καθαρίστριες που τις προσέλαβε πλέον ως γραμματείς θέλει να βολέψει για μία ακόμη φορά τη δεξαμενή της έχει και η κοροϊδία τα όρια της. Αλλά είναι τόσο προκλητικοί που αδιαφορώντας ότι μπορεί να χαθεί το εξάμηνο είναι ικανοί να μας βάζουν στη διαδικασία να ξαναπηγαίνουμε χαρτιά.
Και στην τελική να σου πω κάτι παπαστ γιατί χρησιμοποιείς τη λέξη αγώνα, αγώνας σημαίνει ότι διεκδικώ κάτι για το κοινό καλό και δεν γράφω 2500+ πιστοποιημένους με επιχειρήματα της πλάκας που σε οποιαδήποτε χώρα θα σας είχαν κάνει ανέκδοτο. Μας έχετε ζαλίσει άλλοι δεν ξέρατε, άλλοι δεν είχατε λεφτά, άλλοι το θεωρείτε απαξιώτικο να πάτε να δώσετε εξετάσεις, άλλοι δεν προλάβατε, άλλοι σας έκανε λάθος το σύστημα, άλλοι θεωρείτε από μόνοι σας ότι έχετε τα προσόντα και δεν δίνετε το δικαίωμα να σας κρίνει ο εοππεπ και ένα σωρό επιχειρήματα της πλάκας.
Όμως την ίδια στιγμή 2600+ άνθρωποι μάλλον θα έπεσαν από τον ουρανό και ω του θαύματος συμμετείχαν στις εξετάσεις χωρίς κανένα πρόβλημα γιατί φρόντισαν να μην τα αφήσουν τελευταία στίγμη και να μην πιστέψουν ή να μη χρειαστεί να παρακαλέσουν και να αρχίσουν να γλύφουν με αντάλλαγμα την ψήφο τους.
Όσο εσείς λέτε αυτά τα επιχειρήματα, την ίδια στιγμή κάποιοι αποφάσισαν να θυσιάσουν έστω ένα ΣΚ διακοπών και να δώσουν 120€ εν μέσω capital controls, την ίδια στιγμή κάποιοι διάβαζαν για να δώσουν εξετάσεις, την ίδια στιγμή κάποιοι αγωνίζοταν και δεν έγλειφαν τους αυλικούς του υπουργού για παράταση γιατί οι κυρίως νέοι άνθρωποι που συμμετείχαν  πίστεψαν ότι ο νόμος θα εφαρμοστεί και το είδαν ως ευκαρία να ανοίξουν μία πόρτα που είναι σχεδόν κλειστή. Όλα αυτά εσύ τα γράφεις κανονικά κρατάς τα πρώτα "επιχειρήματα" και τα ονομάζεις αγώνα. Όχι φίλε αυτό δεν είναι αγώνας αυτό είναι κανονικό πούλημα γιατί έτσι έχετε μάθει και για αυτό έχουμε φτάσει στο μηδέν ως χώρα. Γιατί πάντα σας ενδιαφέρει το πως θα κάνετε τους πολλούς να εξαρτώνται από εσάς για να νιώθετε κάποιοι.
Βγες στην κοινωνία αγωνιστή να δεις σε τι εκτίμηση σε έχουν ως κλάδο. Πες ότι είσαι εκπαιδευτικός να δούμε πως θα σε αντιμετωπίσουν.
Και κάτι τελευταίο, αν ήσουν στο ιδιωτικό τομέα και σου έλεγε το αφεντικό σου και σε όλους εσάς που δεν προλάβατε ότι ή πας και επιμορφώνεσαι ή πας ΟΑΕΔ για κάρτα ανεργίας μπουσουλώντας θα πηγαίνατε να επιμορφωθείτε και ξαφνικά όλοι θα προλαβαίνατε, όλοι θα είχατε λεφτά και γενικά δεν θα υπήρχε κάνενα πρόβλημα γιατί διαφορετικά θα σας περίμενε ο ΟΑΕΔ. Είπα να μην ξανασχοληθώ αλλά έχει και η κοροϊδία τα όρια της . Φοβερό αγώνα έκανες εις βάρος άλλων.   
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2015, 12:51:24 πμ από pcs »

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6774 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 12:51:18 πμ »
Έχει τύχει σε κάποιον να έχει λιγότερα μόρια φέτος απ'ότι την προηγούμενη χρονιά; Είναι λόγω κριτηρίων που συμβαίνει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6775 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 01:00:16 πμ »
Λογικά, η όποια ευρωπαϊκή υπόδειξη υπάρχει περί υποχρεωτικής επάρκειας, θα υπάρχει σε κάποιον σχετικό Κοινοτικό Κανονισμό της ΕΕ. (Σιγά μην την προωθούσαν οι δικοί μας...).

Προσωπικά, κάνοντας ένα γρήγορο search στην κείμενη νομοθεσία [βλ. ν. 3879/10, υπ' αριθ. ΓΠ/20082 ΥΑ (ΦΕΚ Β 2844, 23.10.2012), κ.λπ.] η υποχρεωτική επάρκεια δεν αναφέρεται ως Ευρωπαϊκή Οδηγία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, του Συμβουλίου της ΕΕ ή έστω του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, η μη ενσωμάτωση της οποίας δύναται να επιφέρει πρόστιμο ως τέτοια. Μπορεί και κάτι να μην είδα... Η όποια ενσωμάτωση Οδηγίας, πάντως, αναφέρεται ρητώς όταν μεταγράφεται στο εθνικό δίκαιο. Βλ. επί παραδείγματι: http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?criteria=%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82&type=0_0_0_0_0

Σημ.: Είμαστε και στη 2η θέση (από την αρχή αυτή τη φορά!) μεταξύ των 28 χωρών της ΕΕ, όσον αφορά στη μεταγραφή του ενωσιακού δικαίου κι έτσι, τελευταία, τα πρόστιμα προς την Ελλάδα έχουν μειωθεί αξιοσημείωτα, όσον αφορά αυτό! Βλ.: http://www.ggk.gov.gr/?page_id=1452 . Είμαστε και σε κάτι, μεταξύ των πρώτων (από την αρχή!), σ' αυτή την Ευρωπαϊκή Ένωση... ;D Κι αυτό οφείλεται σε Ελληνίδα Καθηγήτρια που, το 2010, άφησε προσωρινά την καριέρα της στο Yale University των ΗΠΑ για να εργασθεί ως μετακλητή στο ελληνικό Δημόσιο! Respect!

Από την άλλη, η διαδικασία Πιστοποίησης της Εκπαιδευτικής Επάρκειας βασίζεται, μεταξύ άλλων, σε Αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου & του Συμβουλίου, οι οποίες όμως δεν έχουν τόσο άμεση σχέση με την υποχρέωση επάρκειας, παρά με τη χρηματοδότηση των επιχειρησιακών προγραμμάτων ή δίνουν γενικές κατευθυντήριες γραμμές για τη Διά Βίου Μάθηση. Τα γράφω αυτά για να υπάρχει σφαιρική ενημέρωση.

Βλ. π.χ. την Απόφαση εδώ: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=celex:32006D1720
τις τρεις πρώτες από τις Αποφάσεις, εδώ: http://www.epdm.gr/index.php?obj=5f11b27f131494a1
και για το εν γένει Θεσμικό Πλαίσιο του ΕΠ ΕΔΒΜ, εδώ: http://www.edulll.gr/?page_id=9322

Να σημειώσω τέλος ότι όταν η επίμαχη διάταξη περί επάρκειας αναφέρεται σε «δημόσιους πόρους», ο νομοθέτης φαίνεται να συμπεριλαμβάνει τόσο εθνικούς όσο και ευρωπαϊκούς πόρους. (Επειδή είχα αλλού μια σχετική κουβέντα...). Γι’ αυτό η διάταξη αφορά τόσο ΚΔΒΜ (ευρωπαϊκοί πόροι), όσο ΣΔΕ, ΙΕΚ, ΣΕΚ (εθνικοί, ή και ευρωπαϊκοί σε σύμπραξη).

Παράθεση
«Από 1.9.2015 η πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια αποτελεί προϋπόθεση προκειμένου εκπαιδευτής να μετάσχει σε χρηματοδοτούμενο από δημόσιους πόρους πρόγραμμα της μη τυπικής εκπαίδευσης».
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2015, 03:00:35 πμ από rrrrrr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.