*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674130 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7784 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 11:01:53 μμ »
Είμαι εκπαιδευτής στα ΙΕΚ τα τελευταία χρόνια.  Πιστοποιήθηκα τον Ιούνιο ’15 και έγραψα πολύ καλά στις εξετάσεις.  Τα μόρια μου >60, αποδεδειγμένα, με το φάκελο μου προσβάσιμο από οποιανδήποτε στα ΙΕΚ να τον κάνει φύλλο και φτερό.  Τις τελευταίες 2 εβδομάδες δουλεύω σε μερικά ΙΕΚ, από τα πολλά που με πήραν τηλέφωνο.

Έχω να αναφέρω τα εξής.  Υπάρχουν κάποιοι πιστοποιημένοι στα ΙΕΚ όπου εργάζομαι, αλλά μου κάνει εντύπωση ο μεγάλος αριθμός των μη πιστοποιημένων, οι οποίοι κιόλας πουλάνε μούρη, πως δεν έδωσαν εξετάσεις, εξαιτίας της ιδεολογικής τους και όχι μόνο ασυμφωνίας με το θεσμό της πιστοποίησης.  Η μεγάλη μου απορία είναι, πώς οι υπόλοιποι πιστοποιημένοι συνάδελφοι δεν αντιδρούν!  Υπάρχουν τόσοι μη πιστοποιημένοι, οι οποίοι σας έχουν πάρει τη θέση/δουλεια και πίσω από ένα πληκτρολόγιο προσπαθείτε να βρείτε το δίκιο σας.  Κάντε ενστάσεις, καταγγελίες στο Ινεδιβιμ, ΙΕΚ παντού.  Μην κάθεστε.

Σημειωτέον πως, τα 120 Ε που έσκασα για την πιστοποίηση τα στερήθηκα από αλλού, ούτε μου βάραιναν στην τσέπη.  Όταν έδωσα εξετάσεις τον Ιούνιο, θυσίασα επίσης τον πολύτιμο χρόνο μου να διαβάσω μέσα στη ζέστη και τα δημοψηφίσματα, γιατί απλά δεν έχω πλάτες/βύσματα να με στηρίξουν.  Ήξερα πως αν δεν περάσω στις εξετάσεις, απλά δεν θα είχα δουλειά εφέτος…  Με τους συναδέλφους, που ήξεραν από τότε πως δεν θα πιστοποιηθούν, να το παίζουν χαλαροί και να είναι χαλαροί…  Η ένσταση μου δεν είναι για τους μη πιστοποιημένους, αλλά για τους διευθυντές που τους στηρίζουν και τους ήδη πιστοποιημένους που δεν αντιδρούν.
Πόσο συμφωνώ μαζί σου συνάδελφε...και εγω ανήκω στους πιστοποιημένους και πραγματικά δεν καταλαβαίνω την γκρίνια για κατι που χρόνια έλεγαν πως θα εφαρμοστεί....απλά οι βολεμένοι -βυσματίες πίστευαν οτι μια ζωή θα παίρνουν ώρες άκοπα....και ναι τα 120ευρω δεν είναι λίγα και σε κανέναν δεν περισσεύουν  αλλά όποιος είναι σοβαρός επαγγελματίας επενδύει για να αυξήσει τα προσόντα του έστω και αν δεν συμφωνώ απόλυτα με το θεσμό της πιστοποίησης έτρεξα να πιστοποιηθώ εφόσον μελλοντικά θα το απαιτούσε αυτή η ενασχόληση μου-τώρα για το αν άλλαξε κατι....με τις φετινές λίστες...εγώ αυτό που κατάλαβα είναι οτι απλά υποχρεώθηκαν να πάρουν τους πιστοποιημένους όχι εξαντλώντας όμως τις ώρες του προγράμματος σε αυτούς...απλά δίνοντας τους στην καλύτερη ένα 4ωρο-6ωρο για να μην γκρινιάζουν....και μετά πέρασαν στους μη...και  εκεί εφαρμόστηκε ό,τι και κάθε χρόνο..."η θεωρία του βύσματος" και κανείς πάλι δεν αντέδρασε...γιατί πολύ απλά....είναι μια χαοτική κατάσταση και δεν βγάζεις άκρη...όσες φορές εγω και άλλοι  συνάδελφοι έχουμε περάσει σε καταγγελίες κατα  διευθυντών άκρη δεν έχει βγει...και προς θεού για να μην τους βάζω και όλους στην ίδια κατηγορία υπάρχουν και διευθυντές-ελάχιστοι βέβαια- που είναι δίκαιοι.......αλήθεια ας μου πει κάποιος αν ποτε καταφέρθηκε εναντίον διευθυντή και δικαιώθηκε. Τέσπα η ιστορία με τα ιεκ καλά κρατεί και όσοι έχουμε καταλήξει να εργάζομαστε σε αυτά είτε απο επιλογή είτε αναγκαστικά γνωρίζουμε πολυ καλά το καθεστώς που επικρατεί...απλά ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει μεγαλύτερη διαφάνεια στις προσλήψεις γιι ανα δουλέψουν αυτοί που πραγματικά αξίζουν....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7785 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:48:22 μμ »
Συνάδελφοι, συνέλθετε!!!!
Εγώ μια χαρά πιστοποιημένος είμαι και πήραν ώρες και άλλοι που δεν ήταν.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ!!!
Μέχρι του χρόνου θα είναι σχεδός ΟΛΟΙ πιστοποιημένοι!!!!οπότε θα είναι το ίδιο πράγμα!
Και όλοι εδώ που τσακώνεστε και μαλλιοτραβιέστε για τους "μη πιστοποιημένους" του χρόνου θα είναι και αυτοί πιστοποιημένοι και θα σας φάνε τις θέσεις ΕΤΣΙ κ ΑΛΛΙΩΣ αν εχουν παραπάνω προυπηρεσία από τα προηγούμενα χρόνια.

Το θέμα μας είναι ποιός είναι πιστοποιημένος ή  οι  ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ, ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ, ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙς ΠΡΩΤΕς ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ που δεν αφήνουν κάνα κακομοίρη να βγάλει κάνα φράγκο και να αποκτήσει προυπηρεσία??

Ιδια κατάσταση στα ΣΔΕ, ίδια κατάσταση στα ΚΔΒΜ που Ο ΑΝΕΡΓΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΩΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΤΕΒΕ, Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΩΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ  ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ!!ο οποίος είναι και ξεκούραστος και χωρίς άγχος!!! Πολλοί μάλιστα παίρνουν άδεια ανατροφής, ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ  ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΑΝΕ ΣΑΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ ΣΤΑ ΙΕΚ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΔΒΜ!!!!!

Ξυπνήστε!! η εκπαίδευση ενηλίκων συνολικά έχει γίνει μέσο συμπλήρωσης εισοδήματος των μόνιμων ΔΥ ή μέσο για να πάνε οι μόνιμοι ΔΥ στον τόπο συμφερόντων τους με αποσπάσεις.

Αυτή είναι η κατάσταση και εσείς σκοτώνεστε για το αν πήρατε ένα 2ωρο πάνω, ένα 2ωρο κάτω. Είμαστε όλοι οι άνεργοι/ωρομίσθιοι, ιδιωτικοί υπάλληλοι/ωρομίσθιοι στην Εκπαίδευση Ενηλίκων άξιοι της μοίρας μας τελικά.

Αποσυνδεδεμένος ajordan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7786 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 01:14:26 μμ »
Συνάδελφοι, συνέλθετε!!!!
Εγώ μια χαρά πιστοποιημένος είμαι και πήραν ώρες και άλλοι που δεν ήταν.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ!!!
Μέχρι του χρόνου θα είναι σχεδός ΟΛΟΙ πιστοποιημένοι!!!!οπότε θα είναι το ίδιο πράγμα!
Και όλοι εδώ που τσακώνεστε και μαλλιοτραβιέστε για τους "μη πιστοποιημένους" του χρόνου θα είναι και αυτοί πιστοποιημένοι και θα σας φάνε τις θέσεις ΕΤΣΙ κ ΑΛΛΙΩΣ αν εχουν παραπάνω προυπηρεσία από τα προηγούμενα χρόνια.

Το θέμα μας είναι ποιός είναι πιστοποιημένος ή  οι  ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ, ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ, ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙς ΠΡΩΤΕς ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ που δεν αφήνουν κάνα κακομοίρη να βγάλει κάνα φράγκο και να αποκτήσει προυπηρεσία??

Ιδια κατάσταση στα ΣΔΕ, ίδια κατάσταση στα ΚΔΒΜ που Ο ΑΝΕΡΓΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΩΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΤΕΒΕ, Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΩΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ  ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ!!ο οποίος είναι και ξεκούραστος και χωρίς άγχος!!! Πολλοί μάλιστα παίρνουν άδεια ανατροφής, ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ  ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΑΝΕ ΣΑΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ ΣΤΑ ΙΕΚ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΔΒΜ!!!!!

Ξυπνήστε!! η εκπαίδευση ενηλίκων συνολικά έχει γίνει μέσο συμπλήρωσης εισοδήματος των μόνιμων ΔΥ ή μέσο για να πάνε οι μόνιμοι ΔΥ στον τόπο συμφερόντων τους με αποσπάσεις.

Αυτή είναι η κατάσταση και εσείς σκοτώνεστε για το αν πήρατε ένα 2ωρο πάνω, ένα 2ωρο κάτω. Είμαστε όλοι οι άνεργοι/ωρομίσθιοι, ιδιωτικοί υπάλληλοι/ωρομίσθιοι στην Εκπαίδευση Ενηλίκων άξιοι της μοίρας μας τελικά.

Όπως ακριβώς τα λες. Αναλωνόμαστε στο μπλα μπλα μπλα. Έχω σκεφτεί καταγγελίες και άλλα νομικά μέσα αλλά δεν πιστεύω ότι ιδρώνει το αυτί τους όταν γίνεται σποραδικά και ατομικά.Όποιος ανάμεσα μας έχει ιδέα για το πώς μπορούμε να ακουστούμε μαζικά εγώ είμαι μέσα. Αποκλείονται τα συνδικαλιστικά και κομματικά όργανα. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7787 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 08:57:37 μμ »
Κανένας θέλω να πιστεύω υπεύθυνος εκπαιδευτής δεν θα αμελήσει να μην πάρει την πιστοποίηση του εκπαιδευτή ενηλίκων. Όποτε ο ΕΟΠΠΕΠ θα κάνει εξετάσεις όλο και περισσότεροι θα την παίρνουν. Έτσι όπως κάνουν κάποιοι πιστοποιημένοι από τι μια νομίζεις ότι έγιναν καθηγητές Πανεπιστημίου με μια πιστοποίηση και από την άλλη δεν σκέφτονται ότι αν πιεστούν οι υπεύθυνοι  και πάρουν ξαφνικά μόνο πιστοποιημένους εκπαιδευτές θα συμβούν 2 αρκετά κακά πράγματα για αυτούς και για τις σχολές: α) Σε πολλές ειδικότητες δεν θα βρίσκονται εκπαιδευτές β) αντί για τους μη πιστοποιημένους συναδέλφους τους με τους οποίους τους ενώνουν κοινά πράγματα παρά τους χωρίζουν (ανεργία, ηλικία κα) θα βλέπουν παντού κάτι παλιοσειρές μόνιμους πιστοποιημένους από την εποχή του ΕΚΕΠΙΣ...θυμηθείτε το τελευταίο που σας έγραψα αν νομίζετε ότι με την "εξόντωση" των μη πιστοποιημένων που κουβαλούν πτυχία και αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με εσάς θα είστε μόνοι σας και θα παίρνετε 20 ώρες ο καθένας να δούμε πως θα τα βρείτε με τους μόνιμους 800 ετών στα σχολεία με αντιλήψεις εκπαίδευσης δεκαετίας 80 που είναι ουσιαστικά σαν κι εσάς πιστοποιημένοι από το ΕΚΕΠΙΣ...και είναι πολλοί αυτοί διότι εκείνη η πιστοποίηση δεν είχε καμία σχέση στη δυσκολία με τη σημερινή.           

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7788 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 09:01:34 μμ »
Κανένας θέλω να πιστεύω υπεύθυνος εκπαιδευτής δεν θα αμελήσει να μην πάρει την πιστοποίηση του εκπαιδευτή ενηλίκων. Όποτε ο ΕΟΠΠΕΠ θα κάνει εξετάσεις όλο και περισσότεροι θα την παίρνουν. Έτσι όπως κάνουν κάποιοι πιστοποιημένοι από τι μια νομίζεις ότι έγιναν καθηγητές Πανεπιστημίου με μια πιστοποίηση και από την άλλη δεν σκέφτονται ότι αν πιεστούν οι υπεύθυνοι  και πάρουν ξαφνικά μόνο πιστοποιημένους εκπαιδευτές θα συμβούν 2 αρκετά κακά πράγματα για αυτούς και για τις σχολές: α) Σε πολλές ειδικότητες δεν θα βρίσκονται εκπαιδευτές β) αντί για τους μη πιστοποιημένους συναδέλφους τους με τους οποίους τους ενώνουν κοινά πράγματα παρά τους χωρίζουν (ανεργία, ηλικία κα) θα βλέπουν παντού κάτι παλιοσειρές μόνιμους πιστοποιημένους από την εποχή του ΕΚΕΠΙΣ...θυμηθείτε το τελευταίο που σας έγραψα αν νομίζετε ότι με την "εξόντωση" των μη πιστοποιημένων που κουβαλούν πτυχία και αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με εσάς θα είστε μόνοι σας και θα παίρνετε 20 ώρες ο καθένας να δούμε πως θα τα βρείτε με τους μόνιμους 800 ετών στα σχολεία με αντιλήψεις εκπαίδευσης δεκαετίας 80 που είναι ουσιαστικά σαν κι εσάς πιστοποιημένοι από το ΕΚΕΠΙΣ...και είναι πολλοί αυτοί διότι εκείνη η πιστοποίηση δεν είχε καμία σχέση στη δυσκολία με τη σημερινή.         

Η πιστοποιηση των παλιων καραβανων ΛΗΓΕΙ σε κανα 2 χρονακια.
Και τοτε, τα ξαναλεμε μαζι τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2015, 09:03:08 μμ από dimitraj »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7789 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 09:29:15 μμ »
Η πιστοποίηση του 2007 είχε υποχρεωτικές παρακολουθήσεις (ασχέτως αν είχε κάποιος ώρες διδασκαλίας), 3-4 εργασίες που βαθμολογήθηκαν και μικροδιδασκαλία που επίσης βαθμολογήθηκε. Καθώς και πληρωμή 100Ε.
Άρα μάλλον η τωρινή είναι συγκριτικά ευκολότερη.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7790 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 09:35:28 μμ »
Η πιστοποίηση του 2007 είχε υποχρεωτικές παρακολουθήσεις (ασχέτως αν είχε κάποιος ώρες διδασκαλίας), 3-4 εργασίες που βαθμολογήθηκαν και μικροδιδασκαλία που επίσης βαθμολογήθηκε. Καθώς και πληρωμή 100Ε.
Άρα μάλλον η τωρινή είναι συγκριτικά ευκολότερη.

Σε πιο παλιές πιστοποιήσεις αναφέρομαι...

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7791 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 09:39:13 μμ »
Σε πιο παλιές πιστοποιήσεις αναφέρομαι...

Δεν νομίζω ότι υπήρξε παλαιότερη. Μία έγινε το 2007.Για πότε λες?

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7792 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 09:53:01 μμ »
Theta , τότε το λάθος έχει γίνει απο υπαλλήλο του ΟΑΕΔ τηε περιοχής μου  προφανως ,διότι πρόπερσι έπαιρνα ταμείο ανεργίας και όταν με προσέλβαν απο τα ΔΙΕΚ για 3 ώρες την εβδομάδα σε ερώτηση στον ΟΑΕΔ εαν μπορώ να διατηρήσω την ιδιότητα του ανέργου -ως υπο- απασχολούμενη που προφανώς δεν μπορέι να θεωρείται εργαζόμενη με τρεις ώρες την εβδομάδα! -  η απάντηση ήταν ότι αυτή η ρύθμιση αφορά αποκλειστικά και μόνο τους εποχικά εργαζόμενους στον τομέα του τουρισμού. Οπότε και δεν ανέλαβα στο ΔΙΕΚ διότι δεν με συνέφερε.

Πράγματι έπεσες σε άσχετο υπάλληλο. Γι`αυτό για σοβαρά θέματα θα πρέπει να απευθυνόμαστε στους προϊσταμένους των υποκαταστημάτων. Όπως το έχουμε γράψει αρκετές φορές, στη σποραδική απασχόληση όπως ονομάζεται, ο άνεργος που πραγματοποιεί μέχρι και 12 ημερομίσθια το μήνα δικαιούται να συνεχίσει να λαμβάνει το επίδομα, μειωμένο. Αυτό ισχύει πολλά χρόνια ανεξαρτήτως επαγγέλματος.

•   Ακριβώς , μα ακριβώς ΕΤΣΙ είναι!..

•   ..και ΔΕΝ λάθος.. Είν’ ΑΠΟΛΥΤΗ ασχετοσύνη , ενός εργαζόμενου μεν , σε  ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ Θέση δε , που από τις «απαντήσεις» του και τα «πορίσματά» του Εξαρτώνται  ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ Καταστάσεις.  Μακρυά από μένα οι γενικεύσεις και τα στερεότυπα περί «δημοσίων υπαλλήλων» .. Εξ’ άλλου και μεις όταν εργαζόμαστε στα Δ.Ι.Ε.Κ.  ασκούμε Δημόσια Λειτουργία και Οφείλουμε να’ μαστε ΕΠΑΡΚΕΙΣ!...

•   Η δε …υπεύθυνη «απάντηση» ότι η «περίπτωση» αφορά Μόνον Εποχικά Εργαζόμενους κάνει το «λάθος» ακόμα πιο εγκληματικό..

ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ , ότι υπό «τυπικές συνθήκες» , Ο Ορισμός του «Εποχικά Εργαζόμενου» , αφορά τους Εκπαιδευτές ΔΙΕΚ , ΣΔΕ , Ωρομίσθιων και Αναπληρωτών της «τυπικής εκπαίδευσης» , Εκπαιδευτικών στα Φροντιστήρια Σεπτέμβρη – Ιούνη κλπ. Υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΟ Πόρισμα του Συνηγόρου Του Πολίτη , έναντι του οποίου ο ΟΑΕΔ κάνει κόνξες…

•   Καταλήγω ότι ο Συνάδελφος jak_13 έχει Απόλυτο Δίκιο ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ.  Όπως κι εγώ έχω ματαπεί σε τέτοιες περιπτώσεις Μιλάμε με προϊσταμένους ΟΑΕΔ και λοιπών Υπηρεσιών ή Όσο το δυνατόν κεντρικότερα.

•   .. ΩΣ πλέον Γνώστης ο Συνάδελφος Σημειώνει:  «..άνεργος που πραγματοποιεί μέχρι και 12 ημερομίσθια το μήνα δικαιούται να συνεχίσει να λαμβάνει το επίδομα, μειωμένο…».  Σημαίνει Ι. και Βασικότερο ότι ΔΕΝ χάνει τη Ιδιότητα του Ανέργου και ΙΙ.  , εφόσον είν’ επιδοτούμενος , Κρατάει το Επίδομα , μειωμένο κατά την αξία των «ωρομισθίων» που πραγματοποιεί , ανά Μήνα , ενώ του καταχωρούνται ΚΑΙ τα (ολίγιστα) ένσημα ΙΝΕΔΙΒΙΜ.


……

Προσωπικά , έχοντας λιγότερη Γνώση απ’ το jak_13 , συνέστησα πέρσι , σε Φίλους , Πτυχιούχους και Μεταπτυχιακούς (Ανέργους και Επιδοτούμενους)   στην Πόλη καταγωγής μου , να Υποβάλλουν αιτήσεις για ΔΙΕΚ της Περιφέρειάς τους , Ερευνώντας στον ΟΑΕΔ Τι γίνεται..

Ναι , ξεκίνησαν από άσχετους , Ναι προχώρησαν σε προϊσταμένους , ναι χρειάστηκαν και επιπλέον διευκρινίσεις από κεντρικότερες Υπηρεσίες ..κι όλα πήγαν Ο.Κ.

Σύμφωνοι.. Για Λίγες ώρες τη βδομάδα!.. ΜΗΝ φανταστείτε Τίποτα 15άρια…12άρια..  Μιλάμε για 4 ως 5-6…

Πολυλόγησα (σύνηθες).

Επιστήμονες είμαστε και Ξέρουμε ότι τα «πολλά» ΝΑΙ , κουράζουν , αλλά το ΝΑΙ ή ΟΧΙ και κάθε ενδιάμεση απάντηση , Απαιτεί τεκμηρίωση.

Θ.
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7793 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 09:58:39 μμ »
Δεν νομίζω ότι υπήρξε παλαιότερη. Μία έγινε το 2007.Για πότε λες?

Οκ είχα λάθος εντύπωση τότε. Απλά κάποια άτομα που γνωρίζω μου κάνει εντύπωση πως πήραν τόσο πρόσφατα (2007) αυτή την πιστοποίηση με τις απαιτήσεις που ανέφερες και δεν έχω κανένα λόγο να τις αμφισβητήσω. Σημασία έχει ότι αρκετοί μόνιμοι έχουν πάρει την πιστοποίηση του ΕΚΕΠΙΣ και διδάσκουν κάθε χρόνο στα ΙΕΚ, παίρνοντας έξτρα χρήματα νόμιμα εκτός του μισθού τους ενώ οι υπόλοιποι πιστοποιημένοι και μη από τη μια αισθανόμαστε "τυχεροί" που πήραμε ότι περίσσεψε, δεν θα πληρωθούμε όποτε πρέπει και από πάνω τσακωνόμαστε και μεταξύ μας για να τρίβουν τα χέρια τους κάποιοι άλλοι...     

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7794 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 10:08:00 μμ »
Οκ είχα λάθος εντύπωση τότε. Απλά κάποια άτομα που γνωρίζω μου κάνει εντύπωση πως πήραν τόσο πρόσφατα (2007) αυτή την πιστοποίηση με τις απαιτήσεις που ανέφερες και δεν έχω κανένα λόγο να τις αμφισβητήσω. Σημασία έχει ότι αρκετοί μόνιμοι έχουν πάρει την πιστοποίηση του ΕΚΕΠΙΣ και διδάσκουν κάθε χρόνο στα ΙΕΚ, παίρνοντας έξτρα χρήματα νόμιμα εκτός του μισθού τους ενώ οι υπόλοιποι πιστοποιημένοι και μη από τη μια αισθανόμαστε "τυχεροί" που πήραμε ότι περίσσεψε, δεν θα πληρωθούμε όποτε πρέπει και από πάνω τσακωνόμαστε και μεταξύ μας για να τρίβουν τα χέρια τους κάποιοι άλλοι...     

Άλλη πιστοποίηση δεν υπήρξε. ΥΠήρχε το μητρώο Α του ΕΚΕΠΙΣ και όσοι έδωσαν την τπιστοποίηση του 2007 μπήκαν στο μητρώο Β. Το οποίο είναι ουσιαστικά το μητρώο στο οποίο μπαίνει κάποιος με την παρούσα πιστοποίηση.

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι θέμα μόνιμου ή όχι.
Ή επιτρέπεις σε εργαζόμενους να δουλεύουν για εξτρα εισόδημα σε ΙΕΚ ή όχι. Ανεξάρτητα αν είναι δημόσιοι (μόνιμοι ή με σύμβαση), ιδιωτικοί κτλ.
Και αν επιτρέπεις να δουλεύουν επιπλέον, ποιο είναι το όριο που επιτρέπεις?
10 ώρες? Μήπως θα έπρεπε να πέσει πιο χαμηλά?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2015, 11:10:33 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος moutrosl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7795 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 09:39:56 πμ »
Καλημέρα,επειδή έχω μπερδευτεί θα ήθελα μία διευκρήνηση.Μέ έχουν επιλέξει ως εκπαιδευτή για ένα δίωρο τη βδομάδα σε Διεκ,πρέπει να έχω πλήρη ασφάλιση για να αναλάβω και να πληρωθώ όπως στα κδβμ?

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7796 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 10:18:55 πμ »
Καλημέρα,επειδή έχω μπερδευτεί θα ήθελα μία διευκρήνηση.Μέ έχουν επιλέξει ως εκπαιδευτή για ένα δίωρο τη βδομάδα σε Διεκ,πρέπει να έχω πλήρη ασφάλιση για να αναλάβω και να πληρωθώ όπως στα κδβμ?

οχι δεν χρειαζεται γιατι πλεον τα ιεκ βαζουν ενσημα

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7797 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 03:49:27 μμ »
Jak-13 και Theta ειλικρινά απογοητεύομαι για άλλη μια φορά απο αυτή τη χώρα και αντιλαμβάνομαι γιατί τίποτα δεν παει μπροστά.... Και όμως αγαπητοί μου συνάδελφοι! έτσι μου απάντησαν όχι μόνο οι υπάλληλοι αλλά και η  προΪσταμένη σας πληροφορώ, στην οποία επίσης απευθύνθηκα.Τι να πω... ντροπή ....Καμία αίσθηση υπευθυνότητας ...καμία όμως, ντροπή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.