*

Αποστολέας Θέμα: "Μαργαριτάρια" & έξυπνες ατάκες μαθητών  (Αναγνώστηκε 327218 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #728 στις: Μάρτιος 12, 2010, 09:56:48 μμ »
Την απάντηση 6 ο/η απουσιολόγος την έγραψε;


Όχι  ;D την έγραψε η ...πολυλογού της τάξης!!!! ;)

αν εξαιρέσεις τα φριχτά Ελληνικά της μαθήτριας, το νόημα όσων λέει (για όποιον μπορεί να το καταλάβει) είναι σωστό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:27 »

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #729 στις: Μάρτιος 13, 2010, 10:52:10 πμ »
Είναι βέβαιο ότι φέτος σίγουρα δε θα πλήξω στο σχολείο που βρίσκομαι. Οι μαθητές μου φροντίζουν να με κρατούν πάντα σε φόρμα. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1ο: Α' Λυκείου, Κείμενα, Ελευθ. Πολιορκημένοι, να βρείτε τις λέξεις/φράσεις που δείχνουν την ένταση της μάχης. Πολύ ωραία, τα βρήκαν, τα είπαν κι εγώ η πτωχή κάνω σύντομη ανακεφαλαίωση συμπεραίνοντας ότι "η μάχη ήταν μεγάλη σε διάρκεια και σκληρή". Και πετάγεται το μπουμπούκι:
-Κυρία, μεγάλη και σκληρή, αυτό δεν είναι μάχη είναι κάτι άλλο!

2ο: Μαθήτρια σε μάθημα επιλογής (ψυχολογία, μόνο κορίτσια το παρακολουθούν), από το ίδιο τμήμα φυσικά.
-Κυρία, καλά, εγώ δεν προκειται να ξανακάτσω κοντά στο θρανίο με αγόρια ούτε στο σχολείο ούτε στο φροντιστήριο.
-Γιατί το λες αυτό; Σε πειράζουν; σε ενοχλούν;
- Όχι, κυρία. Κλάνουν συνέχεια!!!! :o :o :o
Περιττό να πω ότι στη β' περίπτωση δεν μπόρεσα να κρατήσω χαρακτήρα κι έπεσα πάνω στο θρανίο από τα γέλια! ;D

ΕΛΙΩΣΑ!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #730 στις: Μάρτιος 14, 2010, 05:30:41 μμ »
Στη βδομάδα που μας πέρασε, συζητούσαμε με τα παιδιά στην τάξη για την 25η Μαρτίου. Ξεκινήσαμε με την εθνική επέτειο. Καταά την ροή της κουβέντας, πετάγεται ένας πιτσιρικάς (νήπιο), ο οποίος θυμόταν κάποια πράγματα από την προηγούμενη σχολική χρονιά:

-Κυρία, ο Καραισκάκης έδιωξε τους Τούρκους από την Ελλάδα.

(όλο χαρά, εγώ, που ο συγκεκριμένος πιτσιρικάς πήρε την πρωτοβουλία να μιλήσει και να πει κάτι, καθώς σπανίως συμμετέχει, μέχρι που σηκώνει ο δεύτερος το χέρι του (νήπιο και αυτός), για να μου πάρει τη χαρά πίσω!)

-Κυρία, ο Νικοπολίδης, τι έκανε;

 (Ο μικρός βλέπει αρκετούς αγώνες στην τηλεόραση και συνέδεσε το γήπεδο Καραισκάκη με τον Νικοπολίδη και την επανάσταση του 1821, αυτό και αν είναι διαθεματικότητα)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #731 στις: Μάρτιος 14, 2010, 07:00:07 μμ »
διαγώνισμα Β΄ Λυκείου: " Ο Μωάμεθ, ο τελευταίος προφήτης του Χριστού, διέδωσε το Ευαγγέλιο σε όλο το Ισλάμ και οι Άραβες έγιναν χριστιανοί".
διαγώνισμα α΄ Γυμνασίου: " Σήμερα στην Ιερουσαλήμ κατοικούν και πολλοί μουσουλμάνοι που έχουν ως ιερό προσκύνημα το ναό της Αναστάσεως/ Γεννήσεως/ Βαπτίσεως του Χριστού. Εκεί συγκεντρώνονται κάθε χρόνο για να πάρουν το Άγιο φως".
διαγώνισμα Γ΄ Λυκείου: "Ο λόγος που κάποιος καταφεύγει στον αχαλίνωτο θάνατο είναι ότι αποσκοπεί στο κέρδος ή την εκδίκηση και αφαιρεί τη ζωή ενός θύματος, χωρίς να έχει προηγηθεί η συγκατάθεση του θανόντος".
Και πολλά άλλα...
Στην τάξη: " Μην ασχολείσαι με άλλα πράγματα την ώρα του μαθήματος. Θα σας πάρω τα ραβασάκια και θα τα πετάξω." "Μα δεν είναι δικά μου τα χαρτάκια". "Και τίνος είναι;" Ο διπλανός του: " Εμού και του ...δοίου". :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:27 »

Αποσυνδεδεμένος martha8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #732 στις: Μάρτιος 14, 2010, 07:51:19 μμ »
Ε' δημοτικού
Εχουν να κλίνουν : ο πολύς καπνός
Επειδή στο σχολείο κλίναμε σκέτο το πολύς και στα τρία γένη προσπάθησε μια μαθήτρια να κάνει το ίδιο.
Αφού έκλινε ο πολύς καπνός επιχειρησε δίπλα να κλίνει και .................... το πολύ καπνό............. και φυσικά στον πληθυντικό αριθμό κάνει........................... ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΠΝΟΓΟΝΑ :o!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όταν κοίταγα το τετράδιο της μου είπε επίσης ότι το θηλυκό δεν μπορούσε να το βρει!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #733 στις: Μάρτιος 14, 2010, 08:14:36 μμ »
Επιτρέψτε μου να αναφερθώ σε περιστατικό από κατασκήνωση στην οποία ήμουν ομαδάρχισσα το καλοκαίρι του 2001.
Ήμουν ομαδάρχισσα σε αγοράκια 7 χρονών (τα πιο μικρά) και υπήρχε και σπιτάκι με κοριτσάκια ίδιας ηλικίας.
Ένα μεσημέρι, λοιπόν, πήγα στην τουαλέτα όπου βρήκα ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι μέσα! Αυτό που με θορύβησε ακόμα περισσότερο ήταν ότι το αγοράκι είχε κατεβασμένο παντελόνι και εσώρουχο και το κοριτσάκι ήταν γονατισμένο μπροστά του. Αργότερα, και αφού ηρέμησα από το σοκ, ψαρεύοντας τα μου είπαν ότι το κοριτσάκι φώναξε τον άλλον στην τουαλέτα και του είπε ότι θα κάνουν κα΄τι πολύ καλό. Του κατέβασε τα ρούχα και τον φίλησε....Ας μην μπω σε περισσότερες λεπτομέριες, πάντως ήταν λεπτομερέσαττη πράξη...
Εμένα αυτό με τρομάζει. Μιλάμε για παιδάκια 7 χρονών, μιλα΄με για το 2001, που τα πράγματα ήταν πιο "ήρεμα".
Είναι πολύ λυπηρό, αλλά ταυτόχρονα και τρομαχτικό σε τέτοια ηλικία όχι απλά να ξέρουν κάποια πράγματα (όπως και να τα έχουν μάθει, αν και το συγκεκριμένο μάλλον το έιχε δει), όχι απλά να τα λένε ψιλοαστεία/ψιλοπονηρά/γελώντας, αλλά να προβαίνουν σε κάποιες πράξεις που ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ δεν είναι της ηλικίας τους.

Αμέσως φυσικά το ανέφερα στο αρχηγό της κατασκήνωσης, που φώναξε τους γονείς άμεσα. Δεν ξέρω τι τους είπε, δεν ξέρω αν τους ζήτησε να πάρουν τα παιδιά, αλλά οι γονείς του κοριτσιού αμέσως την πήραν. Οι μητέρα του αγοριού δεν ήρθε καν σε μένα, που ήμουν η ομαδάρχησσα, να με ρωτήσει ή να δει τι θα της πώ ή να μου αποδώσει ευθύνες (που δεν είχα βέβαια) και ο πατέρας απλά χαιρέτησε το παιδί του. Θα μου πέιτε τι να κάνουν και αυτοί....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος martha8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #734 στις: Μάρτιος 14, 2010, 08:42:11 μμ »
Τι λες τώρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Απίστευτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #735 στις: Μάρτιος 14, 2010, 08:46:42 μμ »
Επιτρέψτε μου να αναφερθώ σε περιστατικό από κατασκήνωση στην οποία ήμουν ομαδάρχισσα το καλοκαίρι του 2001.
Ήμουν ομαδάρχισσα σε αγοράκια 7 χρονών (τα πιο μικρά) και υπήρχε και σπιτάκι με κοριτσάκια ίδιας ηλικίας.
Ένα μεσημέρι, λοιπόν, πήγα στην τουαλέτα όπου βρήκα ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι μέσα! Αυτό που με θορύβησε ακόμα περισσότερο ήταν ότι το αγοράκι είχε κατεβασμένο παντελόνι και εσώρουχο και το κοριτσάκι ήταν γονατισμένο μπροστά του. Αργότερα, και αφού ηρέμησα από το σοκ, ψαρεύοντας τα μου είπαν ότι το κοριτσάκι φώναξε τον άλλον στην τουαλέτα και του είπε ότι θα κάνουν κα΄τι πολύ καλό. Του κατέβασε τα ρούχα και τον φίλησε....Ας μην μπω σε περισσότερες λεπτομέριες, πάντως ήταν λεπτομερέσαττη πράξη...
Εμένα αυτό με τρομάζει. Μιλάμε για παιδάκια 7 χρονών, μιλα΄με για το 2001, που τα πράγματα ήταν πιο "ήρεμα".
Είναι πολύ λυπηρό, αλλά ταυτόχρονα και τρομαχτικό σε τέτοια ηλικία όχι απλά να ξέρουν κάποια πράγματα (όπως και να τα έχουν μάθει, αν και το συγκεκριμένο μάλλον το έιχε δει), όχι απλά να τα λένε ψιλοαστεία/ψιλοπονηρά/γελώντας, αλλά να προβαίνουν σε κάποιες πράξεις που ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ δεν είναι της ηλικίας τους.

Αμέσως φυσικά το ανέφερα στο αρχηγό της κατασκήνωσης, που φώναξε τους γονείς άμεσα. Δεν ξέρω τι τους είπε, δεν ξέρω αν τους ζήτησε να πάρουν τα παιδιά, αλλά οι γονείς του κοριτσιού αμέσως την πήραν. Οι μητέρα του αγοριού δεν ήρθε καν σε μένα, που ήμουν η ομαδάρχησσα, να με ρωτήσει ή να δει τι θα της πώ ή να μου αποδώσει ευθύνες (που δεν είχα βέβαια) και ο πατέρας απλά χαιρέτησε το παιδί του. Θα μου πέιτε τι να κάνουν και αυτοί....

Πώς να μη σοκαριστείς;;; !!! Σχεδόν δε μπορείς να το πιστέψεις. Μετά απορώ εγώ που στην πρακτική μου έβλεπα ζευγαράκι να ''αγγίζει'' ο ένας τον άλλον σε σημεία που δε θα έπρεπε. Τώρα μου ήρθε στο μυαλό ένα περιστατικό που είχε γίνει με αυτό το ζευγαράκι...
Ενώ κάναμε προσευχή το πρωί και όπως συνηθίζεται ήμασταν όρθιοι, βλέπω το αγοράκι (6 ετών) να κάθεται στο παγκάκι και να έχει βάλει το χέρι του κάτω από τη φούστα του κοριτσιού, το οποίο ήταν όρθιο! Εκείνη δεν αντιστεκόταν και εγώ θεώρησα καλό να πω στο αγοράκι να βγάλει από εκεί το χέρι του. Μάταια όμως. Ήταν ανένδοτος! Έτσι του έπιασα το χέρι και του το τράβηξα. Άλλα ούτε αυτό είχε αποτέλεσμα, καθώς μετά πάλι συνέχιζε. Ρώτησα το κορίτσι αν της αρέσει να της το κάνει αυτό, ελπίζοντας να διαμαρτυρηθεί, αλλά απάντησε ότι της αρέσει. Με τα πολλά τους χώρισα και στο διάλειμμα παρατήρησα να κάθεται το κορίτσι πάνω στην ποδιά του αγοριού και να ''τρίβονται''. Όταν το ανέφερα στη νηπιαγωγό του τμήματος μου είπε πως το συγκεκριμένο αγόρι έχει αναπτυγμένη σεξουαλικότητα και δεν έδειξε να σοκάρεται. Προφανώς θα είχε δει κι άλλα...
Το θέμα είναι τι κάνεις; Πώς το αντιμετωπίζεις ώστε να μην προκαλέσεις και πρόβλημα στη σεξουαλική ανάπτυξη των παιδιών;

ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #736 στις: Μάρτιος 14, 2010, 09:11:32 μμ »

Το θέμα είναι τι κάνεις; Πώς το αντιμετωπίζεις ώστε να μην προκαλέσεις και πρόβλημα στη σεξουαλική ανάπτυξη των παιδιών;


πέραν του τεραστίου Θέματος: σεξουαλική αγωγή στο σχολείο, ποιος και πως την διδάσκει
πιστευω ότι στα περαστικα που αναφέρθηκαν, μαθήματα σεξουαλικής αγωγής και όχι μόνο χρειάζονται πρωτιστως οι γονείς!!!
Σχολές Γονέων πριν γίνουν γονεις!

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #737 στις: Μάρτιος 14, 2010, 09:24:17 μμ »
Πριν μπω στην τάξη των νηπιαγωγείων για πρακτική, είχα την εντύπωση ότι θα δω την αθωώτητα αυτής της ηλικίας στα παιδιά. Βέβαια δε χαρακτηρίζει αυτό όλα τα παιδιά. Κάποια είναι όντως αθώα και απονήρευτα για τέτοια πράγματα. Απ' ό,τι θυμάμαι όταν πήγαινα εγώ νηπιαγωγείο δεν είχαμε τέτοιες σκέψεις.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως αυτή η πρόωρη ανάπτυξη της σεξουαλικότηας να οφείλεται και σε βιολογικούς παράγοντες. Δυστυχώς, δεν έχω ενημερωθεί επαρκώς για το εν λόγω θέμα και θα το ήθελα πολύ
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #738 στις: Μάρτιος 14, 2010, 09:33:07 μμ »
Πριν μπω στην τάξη των νηπιαγωγείων για πρακτική, είχα την εντύπωση ότι θα δω την αθωώτητα αυτής της ηλικίας στα παιδιά. Βέβαια δε χαρακτηρίζει αυτό όλα τα παιδιά. Κάποια είναι όντως αθώα και απονήρευτα για τέτοια πράγματα. Απ' ό,τι θυμάμαι όταν πήγαινα εγώ νηπιαγωγείο δεν είχαμε τέτοιες σκέψεις.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως αυτή η πρόωρη ανάπτυξη της σεξουαλικότηας να οφείλεται και σε βιολογικούς παράγοντες. Δυστυχώς, δεν έχω ενημερωθεί επαρκώς για το εν λόγω θέμα και θα το ήθελα πολύ

Μπορεί όντως τα παιδιά να "ωριμάζουν"σεξουαλικά πιο νωρίς από ότι παλιά. Αυτό, όμως, δεν δικαιολογεί την "εμπεριστατομένη" γνώση κάποιων πραγμάτων/πράξεων! Δεν είναι φυσιολογικό για ένα παιδάκι 4, 5, 6, 7 χρονών να επιδίδεται σε...πράξεις.... (δεν μπορώ να το πως κόσμια) στοματικές...
Το φυσιολογικό είναι σε αυτή την ηλικία να ανακαλύπτουν τον εαυτό τους, άντε και να κοιτάνε το ένα το άλλο! Τα υπόλοιπα είναι πράγματα που μάλλον τα έχουν δει, είτε από γονείς είτε από τηλεόραση είτε από μεγαλύτερα αδέρφια....
Στο νηπιαγωγείο προ-νήπιο μου εξήγησε τι είναι το σεξ, με πολλές λεπτομέριες όλης της διαδικασίας και η μαμά του καμάρωνε που το παιδί της ήξερε πολλά πράγματα! Δεν λέω ότι τα παιδιά πρέπει να μαθαίνουν ότι τα παιδιά τα φέρνει ο πελαργός ή φυτρώνουν στα λάχανα, αλλά να μην πάμε και στο άλλο άκρο, των λεπτομερών περιγραφών (προφορικών και οπτικών)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #739 στις: Μάρτιος 14, 2010, 10:10:09 μμ »
Σαφώς και δεν είναι φυσιολογικά αυτά που κάνουν. Το αρνητικό είναι που κάποιοι γονείς καμαρώνουν όπως ανέφερες emmaki, για τέτοιες συμπεριφορές των παιδιών τους και τα επιβραβεύουν μάλιστα. Μου έχει τύχει να ακούσω γονιό-πατέρα να ''δασκαλεύει'' ο παιδί του:
- Πώς θα πεις τη δασκάλα σου;
- Γκόμενα
- Και τι θα της πεις;
- Ωραία β...ά!
Είχε κόσμο γύρω από το παιδί και όλοι άρχισαν να γελούν, με αποτέλεσμα να το ενθαρρύνουν να συνεχίζει...
Φυσικά και δε χρειαζόταν να ακούσω αυτό το περιστατικό για να πειστώ ότι οι γονείς ευθύνονται για τη συμπεριφορά των παιδιών τους, όμως αυτό ήταν ένα ζωντανό παράδειγμα.
Αν αυτό που θέλουμε να διαμορφώσουμε στα παιδιά ως εκπαιδευτικοί (στάσεις, αξίες, τρόποι συμπεριφοράς κλπ) έρχεται σε αντιπαράθεση με την οικογένεια τότε πώς είναι εφικτό να υπάρξει θετικό αποτέλεσμα; Ίσως κάποιοι γονείς χρίζουν εκπαίδευση με απώτερο σκοπό την καλλιέργεια παιδείας. Μπορεί να φαίνομαι υπερβολική αλλά και αυτά που συμβαίνουν είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολικά. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά σε μεμονωμένα περιστατικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2010, 10:13:12 μμ από maklin »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #740 στις: Μάρτιος 15, 2010, 11:14:59 πμ »
Επιτρέψτε μου να αναφερθώ σε περιστατικό από κατασκήνωση στην οποία ήμουν ομαδάρχισσα το καλοκαίρι του 2001.
Ήμουν ομαδάρχισσα σε αγοράκια 7 χρονών (τα πιο μικρά) και υπήρχε και σπιτάκι με κοριτσάκια ίδιας ηλικίας.
Ένα μεσημέρι, λοιπόν, πήγα στην τουαλέτα όπου βρήκα ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι μέσα! Αυτό που με θορύβησε ακόμα περισσότερο ήταν ότι το αγοράκι είχε κατεβασμένο παντελόνι και εσώρουχο και το κοριτσάκι ήταν γονατισμένο μπροστά του. Αργότερα, και αφού ηρέμησα από το σοκ, ψαρεύοντας τα μου είπαν ότι το κοριτσάκι φώναξε τον άλλον στην τουαλέτα και του είπε ότι θα κάνουν κα΄τι πολύ καλό. Του κατέβασε τα ρούχα και τον φίλησε....Ας μην μπω σε περισσότερες λεπτομέριες, πάντως ήταν λεπτομερέσαττη πράξη...
Εμένα αυτό με τρομάζει. Μιλάμε για παιδάκια 7 χρονών, μιλα΄με για το 2001, που τα πράγματα ήταν πιο "ήρεμα".
Είναι πολύ λυπηρό, αλλά ταυτόχρονα και τρομαχτικό σε τέτοια ηλικία όχι απλά να ξέρουν κάποια πράγματα (όπως και να τα έχουν μάθει, αν και το συγκεκριμένο μάλλον το έιχε δει), όχι απλά να τα λένε ψιλοαστεία/ψιλοπονηρά/γελώντας, αλλά να προβαίνουν σε κάποιες πράξεις που ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ δεν είναι της ηλικίας τους.

Αμέσως φυσικά το ανέφερα στο αρχηγό της κατασκήνωσης, που φώναξε τους γονείς άμεσα. Δεν ξέρω τι τους είπε, δεν ξέρω αν τους ζήτησε να πάρουν τα παιδιά, αλλά οι γονείς του κοριτσιού αμέσως την πήραν. Οι μητέρα του αγοριού δεν ήρθε καν σε μένα, που ήμουν η ομαδάρχησσα, να με ρωτήσει ή να δει τι θα της πώ ή να μου αποδώσει ευθύνες (που δεν είχα βέβαια) και ο πατέρας απλά χαιρέτησε το παιδί του. Θα μου πέιτε τι να κάνουν και αυτοί....

Πω,αυτό δεν είναι ούτε ποτέ θα είναι μαργαριτάρι,όσο ρηξικέλευθη εποχή και αν διανύσουμε ποτέ...
Διάβασα στον αδερφό μου,που ουδεμία σχέση έχει με τα Παιδαγωγικά,το ποστάκι σου και μου λέει "η μαμά της το'παιζε καλά το κλαρινέτο",χαχαχαχα!Ίσως σε αυτή την αστεία φράση να υποκρύπτεται η πραγματικότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2010, 11:17:39 πμ από δασκαλίτσα »

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #741 στις: Μάρτιος 28, 2010, 01:37:59 μμ »
Σήμερα σας έχω πολλά μαργαριτάρια από το βαφτηστηράκι μου,4 ετών...

1.Του πήρα δώρο ένα πατίνι και επειδή δε του κάναν κάποια χάρη οι γονείς του λέει:" Τη βλέπω τη δουλειά.Θα αφήσω το πατίνι και θα πιάσω τις ανάποδες."
2.Με το ίδιο πατίνι έκανε φασαρία,έτρεχε πέρα δώθε,είχε ρίξει το μισό σπίτι κάτω,ώσπου σηκώνεται ο πατέρας του και του,τού παίρνει το πατίνι και πηγαίνει κοντά στην τζαμαρία και καλά να το πετάξει από κάτω.Οπότε σηκώνεται το βαφτηστηράκι μου,πηγαίνει μπροστά από τη τζαμαρία,βάζει τα χέρια του απλωμένα κατά μήκος της για να μην περάσει ο πατέρας του και λέει:"Φέρε μου πίσω το πατίνι.Δεν έχω χρόνο για χάσιμο."

Αυτά είπε και άλλα πολλά που θα σας τα πω άλλη στιγμή επειδή πρέπει να φύγω.Περιιττό να σας πω ότι παρόλοο που οι γονείς του το μάλωναν,εγώ είχα ψοφήσει στα γέλια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159903
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.