*

Αποστολέας Θέμα: "Μαργαριτάρια" & έξυπνες ατάκες μαθητών  (Αναγνώστηκε 327263 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #742 στις: Μάρτιος 28, 2010, 01:48:27 μμ »
εγω αν ημου στη θεση του πατερα θα μαλωνα εσενα που του πηρες το πατινι και τους εκανε τη ζωη πατινι.....χεχεχε
(δασκαλιτσα, μου αρεσουν τα δωρα που κανεις! )

εγω που γιορταζω σε λιγες μερες τι δωρο θα μου κανεις?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:00 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #743 στις: Μάρτιος 29, 2010, 12:43:40 πμ »
Με το ίδιο πατίνι έκανε φασαρία,έτρεχε πέρα δώθε,είχε ρίξει το μισό σπίτι κάτω,ώσπου σηκώνεται ο πατέρας του και του,τού παίρνει το πατίνι και πηγαίνει κοντά στην τζαμαρία και καλά να το πετάξει από κάτω.Οπότε σηκώνεται το βαφτηστηράκι μου,πηγαίνει μπροστά από τη τζαμαρία,βάζει τα χέρια του απλωμένα κατά μήκος της για να μην περάσει ο πατέρας του και λέει:"Φέρε μου πίσω το πατίνι.Δεν έχω χρόνο για χάσιμο."

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!
Θεός!!!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #744 στις: Μάρτιος 29, 2010, 01:15:28 πμ »
Επειδή μέσα σε όλα αναφέρθηκε και η σεξουαλικότητα, να σας πως τι πάθαμε σε κατασκήνωση προσκόπων, με παιδάκια ηλικίας Α'-Ε' δημοτικού, τα λεγόμενα "λυκόπουλα". Αυτά συνέβησαν το 2002-2003 περίπου.
Ήμασταν κατασκήνωση,καθόμασταν για φαγητό στο τραπέζι και έρχεται ένα κοριτσάκι και μας λέει "Ο Κ πιάνει κάτω από το τραπέζι το πουλάκι (συγνώμη κιόλας) του Α". Να μην το πουμε μπροστά σε όλα τα παιδιά και γίνει χαμός, τον πιάνουμε αμέσως μετά το φαγητό και του λέμε "Κ δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις,γιατί το κάνεις,κλπ" και μας απαντάει "τι φταίω εγώ αφού είναι "αφράτο"!". Να μην μπορούμε να κρατηθούμε από τα γέλια,ευτυχώς που το είπε και έτρεξε μακρυά μας μόνος του. Τους γονείς του τους γνωρίζουμε,οι άνθρωποι υπέροχοι,τι να τους πούμε; :-\ Τι να πούνε κι αυτοί...
Άλλο σκηνικό, να μπαίνουν 2-3 αγοράκια μέσα στην ίδια τουαλέτα. Όταν έχεις 40 παιδάκια να προσέχεις σε μια κατασκήνωση, έχεις πρόγραμμα να τους κάνεις και χίλια δυο, είναι φυσιολογικό να ζητήσουν να πάνε τουαλέτα ταυτόχρονα 2-3 άτομα μαζί,που να παραξενευτείς. Εντελώς τυχαία ήταν μέσα ένας βαθμοφόρος στις τουαλέτες και τα είδε να βγαίνουν όλα μαζί από την ίδια. Τι μπορεί να έκαναν άγνωστο,αφού όποτε ζητούσαν τουαλέτα δεν τα ξαναφήναμε να πάνε πολλά μαζί και πάντα πηγαινε και κάποιος από μας "τυχαία". Αλλά και όποτε τους τη στήναμε και τα στέλναμε επίτηδες όταν ζητούσαν για να δούμε τι γίνεται,ποτέ δε μάθαμε γιατί το καταλάβαιναν. Ευτυχως όλα έχουν μεγαλώσει και δεν είχαμε ποτέ κάποια εξέλιξη σε αυτό το θέμα,ευτυχώς. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, πρέπει να τα αποδίδουμε στον πειραματισμό στη σεξουαλικότητα κάποια πράγματα ή να μπαίνουμε σε μεγαλύτερη ανησυχία; Κάποιες φορές απλά "παίζουν" (ας το πω έτσι,δεν ξέρω) και όταν παρεμβαίνεις κάνεις και ζημιά-κάποιοι γονείς το παίρνουν αλλιώς και τα βαφτίζουν στο μυαλό τους μέχρι και "ανώμαλα" και υπάρχουν μεγαλύτερα προβλήματα μετά. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν υπήρξε πρόβλημα στη μετέπειτα πορεία,το ξέρω γιατί τα βλέπω τα παιδιά και τώρα, σε άλλες όμως τι γίνεται; ??? ???
Το πιο τραγικό που άκουσα πρόσφατα, παιδί σε άλλη κατασκήνωση ευτυχώς, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο γιατί είχε γεμίσει κοκκινίλες γύρω από το στόμα του από διάφορες "δραστηριότητες".  ::)

Μετά την τόση ενασχόληση με τα παιδιά,ειδικά τα μικρά, και όσο τα ζούμε μέρα νύχτα στην κυριολεξία,κοιμόμαστε μαζί τους,τρώμε μαζί τους ένα είναι το συμπέρασμα: καθρέφτης του σπιτιού είναι τα παιδιά στις περισσότερες περιπτώσεις. Έχουν δει τόσα πολλά τα μάτια μου στα τόσα χρόνια (όχι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα της σεξουαλικότητας,αλλά σε πολλά καθημερινά που μας φαντάζουν απλά και αυτονόητα) και που είμαστε ακόμα...  :(
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #745 στις: Μάρτιος 29, 2010, 01:23:17 πμ »
"τι φταίω εγώ αφού είναι "αφράτο"!".
Το πιο τραγικό που άκουσα πρόσφατα, παιδί σε άλλη κατασκήνωση ευτυχώς, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο γιατί είχε γεμίσει κοκκινίλες γύρω από το στόμα του από διάφορες "δραστηριότητες".  ::)


Για το πρώτο ελπίζω να μην του φαίνεται ακόμη αφράτο!! :-X :-X Το δεύτερο είναι όντως τραγικό! :( :( :( :( :( :(
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαργαριτάρια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:00 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #746 στις: Μάρτιος 29, 2010, 01:03:07 μμ »
"τι φταίω εγώ αφού είναι "αφράτο"!".
Το πιο τραγικό που άκουσα πρόσφατα, παιδί σε άλλη κατασκήνωση ευτυχώς, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο γιατί είχε γεμίσει κοκκινίλες γύρω από το στόμα του από διάφορες "δραστηριότητες".  ::)


Για το πρώτο ελπίζω να μην του φαίνεται ακόμη αφράτο!! :-X :-X Το δεύτερο είναι όντως τραγικό! :( :( :( :( :( :(



Κάποτε θα 'ρθουν να σου πουν
πως σε πιστεύουν, σ' αγαπούν
και πώς σε θένε

Έχε το νου σου στο παιδί,
κλείσε την πόρτα με κλειδί
ψέματα λένε

Κάποτε θα 'ρθουν γνωστικοί,
λογάδες και γραμματικοί
για να σε πείσουν

Έχε το νου σου στο παιδί
κλείσε την πόρτα με κλειδί,
θα σε πουλήσουν

Και όταν θα 'ρθουν οι καιροί
που θα 'χει σβήσει το κερί
στην καταιγίδα


Υπερασπίσου το παιδί
γιατί αν γλιτώσει το παιδί
υπάρχει ελπίδα.

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #747 στις: Μάρτιος 29, 2010, 01:07:34 μμ »
"τι φταίω εγώ αφού είναι "αφράτο"!".
Το πιο τραγικό που άκουσα πρόσφατα, παιδί σε άλλη κατασκήνωση ευτυχώς, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο γιατί είχε γεμίσει κοκκινίλες γύρω από το στόμα του από διάφορες "δραστηριότητες".  ::)


Για το πρώτο ελπίζω να μην του φαίνεται ακόμη αφράτο!! :-X :-X Το δεύτερο είναι όντως τραγικό! :( :( :( :( :( :(



Κάποτε θα 'ρθουν να σου πουν
πως σε πιστεύουν, σ' αγαπούν
και πώς σε θένε

Έχε το νου σου στο παιδί,
κλείσε την πόρτα με κλειδί
ψέματα λένε

Κάποτε θα 'ρθουν γνωστικοί,
λογάδες και γραμματικοί
για να σε πείσουν

Έχε το νου σου στο παιδί
κλείσε την πόρτα με κλειδί,
θα σε πουλήσουν

Και όταν θα 'ρθουν οι καιροί
που θα 'χει σβήσει το κερί
στην καταιγίδα


Υπερασπίσου το παιδί
γιατί αν γλιτώσει το παιδί
υπάρχει ελπίδα.

aeee, έχεις δίκιο! Μάλλον δεν χωρούν αστεϊσμοί για μικρά παιδιά! Πάντως στο μήνυμά μου δεν ήθελα να ειρωνευτώ! Ανακαλώ! ;D ;D ;D ;D
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #748 στις: Μάρτιος 29, 2010, 06:50:03 μμ »
Επιτρέψτε μου να αναφερθώ σε περιστατικό από κατασκήνωση στην οποία ήμουν ομαδάρχισσα το καλοκαίρι του 2001.
Ήμουν ομαδάρχισσα σε αγοράκια 7 χρονών (τα πιο μικρά) και υπήρχε και σπιτάκι με κοριτσάκια ίδιας ηλικίας.
Ένα μεσημέρι, λοιπόν, πήγα στην τουαλέτα όπου βρήκα ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι μέσα! Αυτό που με θορύβησε ακόμα περισσότερο ήταν ότι το αγοράκι είχε κατεβασμένο παντελόνι και εσώρουχο και το κοριτσάκι ήταν γονατισμένο μπροστά του. Αργότερα, και αφού ηρέμησα από το σοκ, ψαρεύοντας τα μου είπαν ότι το κοριτσάκι φώναξε τον άλλον στην τουαλέτα και του είπε ότι θα κάνουν κα΄τι πολύ καλό. Του κατέβασε τα ρούχα και τον φίλησε....Ας μην μπω σε περισσότερες λεπτομέριες, πάντως ήταν λεπτομερέσαττη πράξη...
Εμένα αυτό με τρομάζει. Μιλάμε για παιδάκια 7 χρονών, μιλα΄με για το 2001, που τα πράγματα ήταν πιο "ήρεμα".
Είναι πολύ λυπηρό, αλλά ταυτόχρονα και τρομαχτικό σε τέτοια ηλικία όχι απλά να ξέρουν κάποια πράγματα (όπως και να τα έχουν μάθει, αν και το συγκεκριμένο μάλλον το έιχε δει), όχι απλά να τα λένε ψιλοαστεία/ψιλοπονηρά/γελώντας, αλλά να προβαίνουν σε κάποιες πράξεις που ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ δεν είναι της ηλικίας τους.

Αμέσως φυσικά το ανέφερα στο αρχηγό της κατασκήνωσης, που φώναξε τους γονείς άμεσα. Δεν ξέρω τι τους είπε, δεν ξέρω αν τους ζήτησε να πάρουν τα παιδιά, αλλά οι γονείς του κοριτσιού αμέσως την πήραν. Οι μητέρα του αγοριού δεν ήρθε καν σε μένα, που ήμουν η ομαδάρχησσα, να με ρωτήσει ή να δει τι θα της πώ ή να μου αποδώσει ευθύνες (που δεν είχα βέβαια) και ο πατέρας απλά χαιρέτησε το παιδί του. Θα μου πέιτε τι να κάνουν και αυτοί....

Πώς να μη σοκαριστείς;;; !!! Σχεδόν δε μπορείς να το πιστέψεις. Μετά απορώ εγώ που στην πρακτική μου έβλεπα ζευγαράκι να ''αγγίζει'' ο ένας τον άλλον σε σημεία που δε θα έπρεπε. Τώρα μου ήρθε στο μυαλό ένα περιστατικό που είχε γίνει με αυτό το ζευγαράκι...
Ενώ κάναμε προσευχή το πρωί και όπως συνηθίζεται ήμασταν όρθιοι, βλέπω το αγοράκι (6 ετών) να κάθεται στο παγκάκι και να έχει βάλει το χέρι του κάτω από τη φούστα του κοριτσιού, το οποίο ήταν όρθιο! Εκείνη δεν αντιστεκόταν και εγώ θεώρησα καλό να πω στο αγοράκι να βγάλει από εκεί το χέρι του. Μάταια όμως. Ήταν ανένδοτος! Έτσι του έπιασα το χέρι και του το τράβηξα. Άλλα ούτε αυτό είχε αποτέλεσμα, καθώς μετά πάλι συνέχιζε. Ρώτησα το κορίτσι αν της αρέσει να της το κάνει αυτό, ελπίζοντας να διαμαρτυρηθεί, αλλά απάντησε ότι της αρέσει. Με τα πολλά τους χώρισα και στο διάλειμμα παρατήρησα να κάθεται το κορίτσι πάνω στην ποδιά του αγοριού και να ''τρίβονται''. Όταν το ανέφερα στη νηπιαγωγό του τμήματος μου είπε πως το συγκεκριμένο αγόρι έχει αναπτυγμένη σεξουαλικότητα και δεν έδειξε να σοκάρεται. Προφανώς θα είχε δει κι άλλα...
Το θέμα είναι τι κάνεις; Πώς το αντιμετωπίζεις ώστε να μην προκαλέσεις και πρόβλημα στη σεξουαλική ανάπτυξη των παιδιών;


Από συζητήσεις ειδικών και σχετικά άρθρα έχω καταλάβει ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό για τα παιδιά να αυνανίζονται ή να εμπλέκονται σε διάφορες δραστηριότητες που σε μας τους ενήλικες μοιάζουν σεξουαλικές και πονηρές αλλά δεν είναι έτσι. Υποστηρίζεται ότι είναι κομάτι της παιδικής ηλικίας απόλυτα φυσιολογικό και φαίνεται ότι η πλειοψηφία των παιδιών έχει τέτοιες εμπειρίες(χαιδεύονται, δείχνουν τα γεννητικά τους όργανα κτλπ) είτε με παιδιά του ιδίου ή διαφορετικού φίλου χωρίς αυτό να έχει καμία απολύτως σχέση με τη μετέπειτα σεξουαλική προτίμηση. Μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση αρχικά. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να τα επιπλήξει κάποιος ή να τα κάνει να ντραπούν.


Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #749 στις: Μάρτιος 29, 2010, 07:14:32 μμ »
Κατανοώ τη λογική που έχει το να μην τα επιπλήξει κάποιος ή να τα κάνει να ντραπούν ή να τα μαλώσει. Έχω ακούσει σε περιπτώσεις αυνανισμού σε σχολείο ότι αυτό που τους λες είναι ότι μπορούν να το κάνουν αλλά σε χώρους όπου δε θα τους βλέπουν άλλοι.
Στο νηπιαγωγείο λογικά το ίδιο θα πρέπει να κάνει κανείς. Όταν όμως συμμετέχουν δύο παιδιά τότε τι τους λέμε; Στην περίπτωση που ανέφερα, φανταστείτε εκείνη την ώρα να έβλεπαν οι γονείς του κοριτσιού το περιστατικό. Πώς λέτε να αντιδρούσαν;
Και γενικά πώς το αντιμετωπίζεις με τα ίδια τα παιδιά; Γιατί και τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης μάτια έχουν και βλέπουν, μιμούνται, απορούν, ρωτούν.... - πρέπει να έχεις απαντήσεις.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος sogruokyl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • ΠΕ03, 1... d5!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #750 στις: Μάρτιος 30, 2010, 11:56:02 μμ »
Ελπίζω να μη σας πειράζει να χαλαρώσουμε λίγο τη συζήτηση με ένα μαργαριτάρι... (σήμερα ανακάλυψα το topic και πιστέψτε με έχω πολλά να πω!!!)

To μάθημα είναι Γεωγραφία Α' Γυμνασίου. Κάνουμε για τα νησιά της Ελλάδας, συζητάμε για τη λίστα με τα μεγαλύτερα νησία, τους λέω να μην ξεχνάνε την Εύβοια, πως είναι νησί παρόλο που μπορείς να πας οδικώς από τις γέφυρες κλπ κλπ...
Πετάγεται ένα (πονηρούλι κατά τα άλλα) αγοράκι και μου λέει: "Μα κύριε, εγώ έχω πάει με τους γονείς μου στην Εύβοια, με το αυτοκίνητο(!) και δεν περάσαμε από καμια γέφυρα."
Του απαντώ ότι αυτό δεν είναι δυνατόν, του εξηγώ για τις δύο γέφυρες, τσεκάρω μήπως πήγε Ωρωπό-Ερέτρια με το ferry, και αφού τα αρνείται όλα και επιμένει, του λέω ότι δε θυμάται καλά, ότι πιθανότατα θα τον είχε πάρει ο ύπνος κλπ και τελοσπάντων να ρωτήσει τους γονείς του για να πειστεί ότι όντως πέρασαν από γέφυρα.
Την επόμενη μέρα, έρχεται και μου λέει: "Κύριε, είχατε δίκιο για τις γέφυρες, εγώ μπερδεύτηκα. Τελικά δεν είχαμε πάει στην Εύβοια...". "Πού είχατε πάει;", τον ρωτάω...
"Στη θεία μου την Εύη!!!!!" :o  ??? :P
Amai a tudomundo para que Deus vos ame!

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #751 στις: Μάρτιος 31, 2010, 02:42:23 μμ »
Χαχαχα,κεραμίδα!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #752 στις: Μάρτιος 31, 2010, 03:21:23 μμ »
Τελικά δεν είχαμε πάει στην Εύβοια...". "Πού είχατε πάει;", τον ρωτάω...
"Στη θεία μου την Εύη!!!!!" :o  ??? :P

Τι Εύβοια τι Εύη...το ίδιο κάνει
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #753 στις: Μάρτιος 31, 2010, 03:57:04 μμ »
Κ ένα της 25ης Μαρτίου στο νηπιαγωγείο .. ξέρετε τι γιορτάζουμε; ..τον ευαγγελισμό της επανάστασης ..Το καημένο τα μπέρδεψε λίγο (κ πως να μην..25η Μαρτίου κ Πάσχα ..όλα μαζί)..
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #754 στις: Απρίλιος 01, 2010, 02:30:37 πμ »
Κατανοώ τη λογική που έχει το να μην τα επιπλήξει κάποιος ή να τα κάνει να ντραπούν ή να τα μαλώσει. Έχω ακούσει σε περιπτώσεις αυνανισμού σε σχολείο ότι αυτό που τους λες είναι ότι μπορούν να το κάνουν αλλά σε χώρους όπου δε θα τους βλέπουν άλλοι.
Στο νηπιαγωγείο λογικά το ίδιο θα πρέπει να κάνει κανείς. Όταν όμως συμμετέχουν δύο παιδιά τότε τι τους λέμε; Στην περίπτωση που ανέφερα, φανταστείτε εκείνη την ώρα να έβλεπαν οι γονείς του κοριτσιού το περιστατικό. Πώς λέτε να αντιδρούσαν;
Και γενικά πώς το αντιμετωπίζεις με τα ίδια τα παιδιά; Γιατί και τα υπόλοιπα παιδιά της τάξης μάτια έχουν και βλέπουν, μιμούνται, απορούν, ρωτούν.... - πρέπει να έχεις απαντήσεις.


Οι απορίες σου είναι και δικές μου απορίες γιατί το συγκεκριμένο θέμα ενώ θα έπρεπε δεν το έχουμε διδαχτεί και η σχετική ελληνική βιβλιογραφία είναι περιορισμένη.
  Για το νηπιαγωγείο ξέρω ότι προσπαθούμε να αποσπάσουμε την προσοχή των παιδιών με κάτι άλλο χωρίς να δώσουμε έμφαση στο ζήτημα. (Φυσικά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δεν ισχύει κάτι τέτοιο όταν ξεπερνιούνται τα όρια.)
  Το μήνυμα που ίσως είναι καλό να περάσουμε είναι αυτό που είπες για την ιδιωτικότητα και για το ότι το σώμα μας είναι δικό μας και κανείς δεν μπορεί να το αγγίζει αν εμείς οι ίδιοι δεν το θέλουμε. Γενικά προσπαθώ να απαντώ στα ερωτήματα των παιδιών με ειλικρίνεια χωρίς να γελάω ή να δείχνω αμήχανη. Θεωρώ πως βοηθάω τα παιδιά να σχηματίσουν μια εικόνα για τον κόσμο γύρω τους και απαντώ όπως θα απαντούσα αν με ρωτούσαν ο,τιδήποτε που τους προκαλεί περιέργεια. (π.χ ζώα)
  Αν είχαμε την κατάλληλη εκπαίδευση θα μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε σωστά και τα παιδιά και τους γονείς στο συγκεκριμένο θέμα. Δυστυχώς οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί έχουμε άγνοια και ανήκω και εγώ σε αυτούς.
   Αν θέλουμε πάντως μπορούμε να το συζητήσουμε ανοίγοντας καινούργιο θέμα και ζητώ συγνώμη  :-[ που το συνέχισα απλά ένιωθα ότι έπρεπε να σου απαντήσω. Ας το σταματήσουμε εδώ.
  
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2010, 02:32:29 πμ από Melina04 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαργαριτάρια!
« Απάντηση #755 στις: Απρίλιος 01, 2010, 08:08:54 πμ »
Ελπίζω να μη σας πειράζει να χαλαρώσουμε λίγο τη συζήτηση με ένα μαργαριτάρι... (σήμερα ανακάλυψα το topic και πιστέψτε με έχω πολλά να πω!!!)

To μάθημα είναι Γεωγραφία Α' Γυμνασίου. Κάνουμε για τα νησιά της Ελλάδας, συζητάμε για τη λίστα με τα μεγαλύτερα νησία, τους λέω να μην ξεχνάνε την Εύβοια, πως είναι νησί παρόλο που μπορείς να πας οδικώς από τις γέφυρες κλπ κλπ...
Πετάγεται ένα (πονηρούλι κατά τα άλλα) αγοράκι και μου λέει: "Μα κύριε, εγώ έχω πάει με τους γονείς μου στην Εύβοια, με το αυτοκίνητο(!) και δεν περάσαμε από καμια γέφυρα."
Του απαντώ ότι αυτό δεν είναι δυνατόν, του εξηγώ για τις δύο γέφυρες, τσεκάρω μήπως πήγε Ωρωπό-Ερέτρια με το ferry, και αφού τα αρνείται όλα και επιμένει, του λέω ότι δε θυμάται καλά, ότι πιθανότατα θα τον είχε πάρει ο ύπνος κλπ και τελοσπάντων να ρωτήσει τους γονείς του για να πειστεί ότι όντως πέρασαν από γέφυρα.
Την επόμενη μέρα, έρχεται και μου λέει: "Κύριε, είχατε δίκιο για τις γέφυρες, εγώ μπερδεύτηκα. Τελικά δεν είχαμε πάει στην Εύβοια...". "Πού είχατε πάει;", τον ρωτάω...
"Στη θεία μου την Εύη!!!!!" :o  ??? :P

χαχαααχαχααχα!!!!
Πολύ καλό!

Επίσης, σε αυτό που γράφεις στο πλάι, έχω να σου πω το εξής : 2.γ4 +-
sokin'   ;)
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.