*

Ψηφοφορία

Πόσα μεταπτυχιακά έχετε;

Δεν έχω, αλλά θέλω να κάνω
37 (27.4%)
Δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει
10 (7.4%)
Έχω ένα μεταπτυχιακό
44 (32.6%)
Έχω ένα και αυτή τη περίοδο κάνω το δεύτερο
17 (12.6%)
Έχω δυο μεταπτυχιακά
15 (11.1%)
Έχω πάνω από δύο
2 (1.5%)
Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό
10 (7.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 134

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά (varia)  (Αναγνώστηκε 115818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 09:53:51 μμ »
Θα έλεγα μηδαμινός αν το μεταπτυχιακό είναι σχετικό με το προπτυχιακό και παρακολουθήσεις.Το ότι πλήρωσες για το μεταπτυχιακό είναι παράνομο όπως μου είπε ένας καθηγητής.Οπότε αν σε κόψουν απείλησε με μύνηση που σε έβαλαν να πληρώσεις σε ένα κρατικό τριτοβάθμιο ίδρυμα.Θα δεις πάντως ότι αν πληρώνεις δεν σε κόβουν εύκολα(οι πελάτες έχουν πάντα δίκιο).Η μόνη περίπτωση να σε κόψουν είναι να κάνεις μεταπτυχιακό στο ΜΠΛΑ που έχουν μαζευτεί όλοι οι τρελοί της Αθήνας.Dk κουράγιο.

Μου φαίνεται ή σε έχει αγχώσει η ιδέα του μεταπτυχιακού.Αν το μεταπτυχιακό δεν το λένε ΜΠΛΑ και το πτυχίο ΕΚΠΑ μην αγχώνεσαι.
Τα παραπάνω ανήκουν στην κατηγορία "Texas Chainsaw Massacre" που βγαίνει και τον Οκτώβρη στους κινηματογράφους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2006, 09:58:00 μμ από Boulos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:11 »

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 10:04:54 μμ »
Καλησπέρα! Εγώ λόγω περιορισμένων επιλογών και συγκεκριμένων καταστάσεων εισήχθησα σε ένα μεταπτυχιακό που το θέμα του δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα (αν και άλλοι διαφωνούν με την άποψη μου), όμως έχω την γνώμη πως η μόρφωση είναι ατού και φυσικά όταν συνοδεύται απο έναν τίτλο ακόμη καλύτερα. Πιστεύω πως αν οι υποχρεώσεις σου στο επιτρέπουν καλό είναι να το παρακολουθήσεις.
Τι ειδικότητα είσαι και τι μεταπτυχιακό θα κάνεις? Αν επιτρεπεται φυσικά.. :)

Είμαι ιστορικός και το μεταπτυχιακό μου είναι Ιστορική Δημογραφία.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 10:29:37 μμ »
Σημασία έχει η γνώση και όχι μόνο το πέρασμα των όποιων εξετάσεων. Προσπάθησε να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς και οι εξετάσεις θα είναι παιχνίδι.

Άσε που καλό είναι και εμείς οι εκπαιδευτικοί να περνάμε συχνά - πυκνά από εξετάσεις γιατί κάπου ξεχνάμε πως νιώθει ο εξεταζόμενος και πολλές φορές ως επιτηρητές είμαστε....χμ :-X :-X
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 10:52:28 μμ »
Εγώ π.χ θα δώσω κατατακτήριες για κοινωνιολογία. Δεν είναι και το όνειρο της ζωής μου (αυτό η _ _ _ _ φάρα των αρχαιολόγων δεν θα με αφήσει να το κάνω ποτέ  >:() αλλά τουλάχιστον θα έχω ένα 2ο πτυχίο. Τουλάχιστον εδώ που είμαι αυτό μπορώ να κάνω...

Εγώ δεν θα άντεχα να βγάλω 2η σχολή. Αυτό με τους αρχαιολόγους δεν το κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:11 »

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 11:01:17 μμ »
Boulos τώρα με πιάνεις αδιάβαστη! ::) Το μεταπτυχιακό ουσιαστικά θα το πάρω από Αγγλικό πανεπιστήμιο!Έχω ακούσει βέβαια ότι είναι πολύυυυυυ σπάνιο να σε κόψουν (αφού πληρώνεις το παίρνεις) αλλα για ΜΠΛΑ και τέτοια δεν έχω ακούσει!!!  :-[ Ναι είμαι αρκετά αγχωμένη, το ομολογώ! Μάλλον επειδή τη "νύφη" θα την πληρώσει ο πατέρας μου και δε θέλω να δώσει τσάμπα λεφτά..
Eva_02 Καλή τύχη!!
giotamike Βρε να τις περνάμε τις εξετάσεις, δε λέω όχι! Αλλά ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΜΕ!! ;D
rica Μαλλον οι _ _ _ _  ειναι κάποια βρισιά!Μάλλον οι αρχαιολόγοι δεν την αφήνουν να κάνει κάτι σχετικό με την ειδικότητα τους!
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 11:10:03 μμ »
αλλα για ΜΠΛΑ και τέτοια δεν έχω ακούσει!!!


Ρώτα τον Dk να σου πει.

Ναι είμαι αρκετά αγχωμένη, το ομολογώ! Μάλλον επειδή τη "νύφη" θα την πληρώσει ο πατέρας μου και δε θέλω να δώσει τσάμπα λεφτά..

Ελπίζω να έχεις ώφελος από την επένδυση αυτή που σκοπεύεις να κάνει και να μην είναι πολλά τα λεφτά..

Μάλλον οι αρχαιολόγοι δεν την αφήνουν να κάνει κάτι σχετικό με την ειδικότητα τους!

Ανασκαφές για λίρες?
Αν βρεις τίποτα δώσε και σε μας λίγες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2006, 11:13:46 μμ από Boulos »

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 11:51:37 μμ »
LOL  ;D ;D
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 27, 2006, 02:50:35 πμ »
Εγώ π.χ θα δώσω κατατακτήριες για κοινωνιολογία. Δεν είναι και το όνειρο της ζωής μου (αυτό η _ _ _ _ φάρα των αρχαιολόγων δεν θα με αφήσει να το κάνω ποτέ  >:() αλλά τουλάχιστον θα έχω ένα 2ο πτυχίο. Τουλάχιστον εδώ που είμαι αυτό μπορώ να κάνω...

Εγώ δεν θα άντεχα να βγάλω 2η σχολή. Αυτό με τους αρχαιολόγους δεν το κατάλαβα.


Αν δεν έχεις σχέση με αρχαιολογία δεν θα το καταλάβεις. Αρχαιολόγος είμαι αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς δεν ανήκω σε καμία κλίκα τους. Το τι επικρατεί εκεί είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και δεν είναι της παρούσης.
 Όσο για τις λίρες που λες, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι εδώ και πολλά χρόνια κανείς πια δεν σκάβει για λίρες  ;D ;D ;D. Άλλωστε έναν αρχαιολόγο το τελευταίο που τον νοιάζει είναι το αν θα βρει λίρες ( :o ;D). Πάντως αν τις έχεις τόσο ανάγκη, αγαπητέ Boulos, γιατί δεν σκάβεις ο ίδιος; Δεν θα είσαι ο πρώτος άσχετος που το κάνει αυτό... 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2006, 02:54:38 πμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 27, 2006, 09:15:23 πμ »
Όσο για τις λίρες που λες, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι εδώ και πολλά χρόνια κανείς πια δεν σκάβει για λίρες  ;D ;D ;D.
Τις βρήκαν όλες?

Πάντως αν τις έχεις τόσο ανάγκη, αγαπητέ Boulos, γιατί δεν σκάβεις ο ίδιος; Δεν θα είσαι ο πρώτος άσχετος που το κάνει αυτό... 
Μπορείς να μου πεις από που να ξεκινήσω?


Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 27, 2006, 01:22:35 μμ »
Nομίζω ότι ξεφεύγουμε σιγά σιγά από το θέμα μας. Δεν νομίζω ότι οι λύρες έχουν να κάνουν με το Mεταπτυχιακό που είναι το θέμα αυτού του topic.

Eυχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 27, 2006, 03:03:16 μμ »
Γεια χαρα,

Η γνωμη μου ειναι πως αν εννοεις οτι θελεις να κανεις καριερα στην Β/θμια εκπαιδευση με πτυχιο ΤΕΙ και αυτο το μεταπτυχιακο,
καλυτερα ξεχασε το. Στην Β/θμια χρειαζεσαι μεταπτυχιακο στις "Επιστημες Αγωγης σε καποιο απο τα τμηματα δημοτικης εκπαιδευσης
αν φυσικα ενοεις πως θελεις να  διοριστεις σε σχολειο.
Στην περιπτωση που θελεις να κανεις καριερα στην Γ/θμια εκπαιδευση ενα μεταπτυχιακο δεν ειναι ποτε ασχημο, αλλα οχι και αρκετο, εφοσον
προυποθετει διδακτορικο. Για να διδαξεις σε ΤΕΙ χρειαζεσαι μεταπτυχιακο, αλλα κανε μια ερευνα με το συγκεκριμενο θεμα μεταπτυχιακου, σε ποια ΤΕΙ μπορεις να
διδαξεις και τι ζητηση εχουν, γιατι μονος για ωρομισθιο εργαστηριακο προσωπικο ειναι επαρκες.
Για μονιμο εκπαιδευτικο προσσωπικο ΤΕΙ χρειαζεσαι διδακτορικο για να μην σε χτυπησει κανενας, οσο για καριερα σε πανεπιστημιο FORGET IT!!!!
Το ΤΕΙ Πειραια οργανωνει συνεχεια μεταπτυχιακα με πανεπιστημια του εξωτερικου, με ειχαν παρει και εμενα οταν ειχε πρωτοξεκινησει ο θεσμος, ενω εμενα αθηνα,
αλλα δεν με εντυοωσιασε η οργανωση και δεν πηγα, φυσικα αποκλειεται να μου ηταν αχρηστο τωρα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου,
Οι αποφασεις δικες σου!!!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 03, 2006, 07:09:20 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Τελικά αποφάσισα να το κάνω και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.. :-\ Όπως έχω ξαναπεί, ενα μεταπτυχιακό είναι ενα μεταπτυχιακό..Γιατι να το σνομπάρω?? 8)
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος euler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • If you are going through hell, keep going
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 11, 2006, 06:24:28 μμ »
    Εντελώς από περιέργεια θέλω να ρωτήσω το εξής: Μπορεί κάποιος να είναι ταυτόχρονα γραμμένος σε ένα Μεταπτυχιακό σε ένα πανεπιστήμιο
και να κάνει και Διδακτορικό σε ένα άλλο. Ξέρει κανείς συγκεκριμένο νόμο που να το απαγορεύει; Δεδομένου ότι μιλάμε για διαφορετικό επίπεδο σπουδών

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά (varia)
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 05:10:05 μμ »
Γεια σας και πάλι.. Πριν λίγο καιρό σας "ταλαιπώρησα" με το δίλλημά μου για το αν θα κάνω το μεταπτυχιακό ή όχι.. Τελικά το ξεκίνησα! Το θέμα που με απασχολεί τώρα είναι το εξής : Ξεκινώντας το, ήξερα οτι το μεταπτυχιακό δεν προσδίδει μόρια για την κατάταξη στον πίνακα Β της δευτεροβάθμιας.. Εχτές μια φίλη μου μου είπε ότι άκουσε πως παίρνεις μόρια από το μεταπτυχιακό!  ???  Ισχύει κάτι τέτοιο? Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν παίρνεις μόρια αλλά ήθελα να το διασταυρώσω! Για πείτε μου plizzzz... :)
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159545
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 298

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.