*

Αποστολέας Θέμα: Περί απεργίας...  (Αναγνώστηκε 26746 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pollux

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 13, 2006, 01:15:25 μμ »
Γειά σου youla!
Βλέπω από τα γραφόμενά σου, ότι πλέον το έχεις αποφασίσει. Έχεις δίκιο σε πολλά από αυτά που γράφεις.
Στείλε mail, όποτε μπορέσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:06 »

Αποσυνδεδεμένος kalliope

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 13, 2006, 01:28:40 μμ »
Καλησπέρα!
Απλά να πω ότι όλοι όσοι απεργούν αυτοί ακριβώς δεν έχουν τη νοοτροπία του βολέματος και της βαλτωμένης κατάστασης του δημοσίου. Όλα πρέπει να αναβαθμιστούν και οι μισθοί και οι συνθήκες. Υπάρχει λογική στο να τα αφήνουμε τα ζητήματα αυτά στα χέρια άλλων; 'Ημαρτον!!! Κι επειδή στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι χειρότερα τι σημαίνει;  Ότι πρέπει να λέμε και ευχαριστώ για την κατάντια του δημόσιου σχολείου; Πάντα πρέπει να προσπαθείς για το καλύτερο. Αν ήμασταν όλοι ενωμένοι ήδη θα είχαμε αποτελέσματα. Δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 13, 2006, 02:53:18 μμ »
Οι δάσκαλοι απεργούν – Εμείς τι κάνουμε;
(μία έκκληση προς τους γονείς)
 

Η απεργία των δασκάλων μπαίνει στην τέταρτη βδομάδα της. Την ίδια στιγμή που οι κυβερνώντες δείχνουν τα δόντια τους, επιστρατεύοντας χημικά και σιδερογροθιές, φτύνοντας κατάμουτρα τους δασκάλους με τα 2 Ευρώ αύξηση στο επίδομα που από χρόνια δικαιούνται, στο σχολείο μας (το 7ο Δημοτικό Χαλανδρίου) επικρατεί μία περίεργη σιωπή λες και δεν βρισκόμαστε σ’ αυτή τη χώρα, λες και όλοι αυτοί που απεργούν είναι υποχείρια των κομμάτων της αντιπολίτευσης ή η απεργία αφορά μόνο τους «συνδικαλιστές»!!!

Μήπως οι δάσκαλοι έχουν άδικο; Μήπως τους αξίζει να μορφώνουν τα παιδιά μας με 950 Ευρώ το μήνα (άντε και κάτι παραπάνω για τους παλιότερους); Μήπως τους αξίζει να κάνουν και δεύτερη δουλειά (σερβιτόροι, ταξιτζήδες, διανομείς κτλ) για να ζήσουν με αξιοπρέπεια τις οικογένειές τους (ή μήπως όλοι αυτοί που τους βλέπουμε επανειλημμένα στα δελτία ειδήσεων είναι ψεύτες;)

Μήπως τους φθονούμε που δουλεύουν «λίγο»; Εχουμε ποτέ σκεφτεί πόση ένταση εργασίας περιέχει η μία ώρα του δασκάλου; Εδώ με τα δικά μας παιδιά πολλές φορές φτάνουμε στο αμήν, πόσο μάλλον ο δάσκαλος που έχει τουλάχιστον 20-25 παιδιά (στην καλύτερη περίπτωση) και προσπαθεί να τους μάθει γράμματα, με όλα τα γνωστά προβλήματα που υπάρχουν στην εκπαίδευση; ***

Μήπως οι δάσκαλοι διεκδικούν υπερβολικά πολλά; Είναι υπερβολικός ένας μισθός 1400€ για πρωτοδιόριστο; Οταν όλοι όσοι έχουν κρατικά αξιώματα παίρνουν τα δεκαπλάσια; Αλλά κι αν θεωρούμε τα αιτήματα των δασκάλων «υπερβολικά», γιατί να μην τα διεκδικήσουν; Δεν είναι πρόκληση να μιλάμε για «υπερβολή» την ίδια στιγμή που τα εκατομμύρια κάνουν τρελό χορό γύρω μας, από τους διάφορους επιτήδειους που λυμαίνονται το κρατικό χρήμα, από τους επιχειρηματίες που όλο και επιχορηγούνται με δικά μας λεφτά από το κράτος (και όλο δεν τους φτάνουν) ή από τα καρτέλ που καθορίζουν ψηλά τις τιμές των προϊόντων που αγοράζουμε (δίνοντας ψίχουλα στους παραγωγούς); Σκεφτήκαμε ποτέ ότι μόνο το πρόστιμο που θα πλήρωνε η ΜΕΒΓΑΛ (25εκατ.€) ισοδυναμεί με 350€ σε κάθε δάσκαλο; Πόσα τέτοια «δωράκια» γίνονται στις επιχειρήσεις από το κράτος, που θα μπορούσαν να δοθούν σ’ αυτούς που δουλεύουν για να ζήσουν; Για να μην πάμε ακόμα πιο μακριά και μιλήσουμε τα εκατομμύρια που κερδίζουν οι τράπεζες από την καθ’ όλα νόμιμη τοκογλυφία εις βάρος των δανειοληπτών, ή τα τρελά κέρδη των επιχειρήσεων απ’ την απλήρωτη δουλειά των εργαζομένων τους; Λεφτά λοιπόν υπάρχουν, αλλά ποιος νοιάζεται για τους δασκάλους και την Παιδεία, όταν οι κυβερνώντες την αντιμετωπίζουν απλά σαν ένα «κόστος» που θα πρέπει να μειωθεί; Ισως καλύτερα να είμαστε αγράμματοι για να μη ζητάμε και περισσότερα…

Γιατί όμως να μην διεκδικήσουμε κι εμείς όπου και όπως μπορούμε αυτά που μας ανήκουν, αυτά που δουλεύουμε να πληρωνόμαστε; Και γιατί η απεργία των δασκάλων να μην είναι μια αρχή για όλους τους εργαζόμενους να διεκδικήσουν το δικαίωμα να ζουν από ένα μισθό κι όχι από δυο και τρεις δουλειές, δάνεια και κάρτες;

Μήπως όμως με τις απεργίες «δε βγαίνει τίποτα»; Τότε με τί βγαίνει; Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος για να διεκδικήσει κανείς; Ή μήπως θα πρέπει να πάψουμε να διεκδικούμε κι ο καθένας να σκέφτεται «την πάρτη του»; Αναρωτηθήκαμε που οδηγεί αυτή η λογική; Αν έτσι έχουν τα πράγματα σήμερα, σε ποιες εργασιακές συνθήκες θα βγουν τα παιδιά μας; Με τι μισθούς θα ζουν, πόσες δουλειές θα κάνουν; Και τι θα τους απαντήσουμε όταν μας ρωτήσουν τι έκανε η γενιά μας για να ζήσουν αυτά σε ένα καλύτερο κόσμο;

Αν θέλουμε να βοηθήσουμε την απεργία υπάρχουν τρόποι, αρκεί να υπάρχει θέληση. Ας μη στείλουμε τα παιδιά μας στο σχολείο όσο διαρκεί αυτή η απεργία, ας μαζέψουμε εμείς λεφτά για τους δασκάλους που απεργούν, ας κατέβουμε στα συλλαλητήρια που κάνουν (όπως έκανε ο σύλλογος γονέων του Κερατσινίου στο τελευταίο μαζικό συλλαλητήριο των 50000 ανθρώπων σύμφωνα με τους επικεφαλής της αστυνομίας) Τί κάνει άραγε ο δικός μας σύλλογος;

Κώστας Βάρλας – Ουρανία Γκέρτσου (γονείς από το 7Ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου)
Μοιράστηκε στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου σε γονείς και δασκάλους.


***Το συγκεκριμένο σημείο το "τόνισα" γιατί είναι ακριβώς τα λεγόμενα του συναδέλφου giotamike,σε προηγούμενο μήνυμά του. ;)
Είναι ωραίο δε να βλέπεις γονείς (άνθρωποι που πλήττονται άμεσα από αυτήν την απεργία!),να μπορούν να βλέπουν λίγο "παραπέρα"... :-\
ΠΕ60

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 13, 2006, 11:26:47 μμ »
Νομίζω ότι εδώ δίνονται απαντήσεις σε όλους και σε όλα. Αξίζει πραγματικά μία ανάγνωση
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/olmegrammaprosgoneis.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:08:06 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 21, 2006, 01:39:37 μμ »
Αν τα 1400 φαίνονται πολλά για τους δασκάλους τότε παρακαλώ κοιτάξτε παρακάτω:

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ΠΟΣΑ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΤΖΗΣ;
Εστω ένας κουλουρτζής ο οποίος αγοράζει 80 κουλούρια x 0,14 ευρώ = 11,20 ευρώ, με 2,8 ευρώ συνολική έκπτωση και 9% ΦΠΑ επί της τελικής τιμής (0,756 ευρώ) που τελικά του στοιχίζουν 9,156 ευρώ.
Τα πουλάει προς 0,50 ευρώ το ένα, δηλαδή σύνολο 80 x 0,50 ευρώ=40,00 ευρώ. Τα 80 κουλούρια πωλούνται καθημερινά σε ένα κτήριο μιας μεγάλης εταιρείας, και αν υποθέσουμε οτι ο ίδιος κουλουρτζής πουλάει κουλούρια σε (τουλάχιστον) 5 τέτοια κτήρια καθημερινά (σημειώστε οτι ο κουλουρτζής αφήνει τις σακούλες με τα κουλούρια το πρωί και περνάει το μεσημέρι γα να πάρει τα χρήματα που αφήνουν οι πελάτες σε ένα ποτηράκι), έχουμε σε μηνιαίο επίπεδο έσοδα (5 εταιρείες) x (25 εργάσιμες ημέρες) x (40,00 ευρώ) = 5.000 ευρώ (Ω ΝΑΙ!!!), και έξοδα 5 x 25 x 9,156 = 1.144,5 ευρώ, δηλαδή ΚΑΘΑΡΑ μηνιαία έσοδα= 3.855,50 ευρώ . Φυσικά ο κουλουρτζής δεν εκδίδει απόδειξη για κανένα από τα κουλούρια που πουλάει, ούτε έχει μαγαζί δηλαδή λειτουργικά έξοδα, διαθέται μόνο (??) ένα τρίκυκλο μηχανάκι."
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 21, 2006, 02:37:00 μμ »
Τσ...τσ...τσ...Άστοχο το παράδειγμά σου giotamike! ;D
Ο κουλουρτζής δουλεύει,οι δάσκαλοι κάαααααθονται... ::)(για να μη χρησιμοποιήσω μία πιο αργκό έκφραση ακολουθώντας το παράδειγμα της αξιοσεβάστου και σαφώς χαμηλόμισθης υπουργού μας!...http://www.ana-mpa.gr/websites/pothen/giannakou_m.pdf)

ΥΓ.Το τελευταίο είναι για να προσθέσω κι εγώ ένα άλλο μαθηματικό προβληματάκι πάνω στο οποίο έπεσα τυχαία.Η δημοσιονομική πολιτική πόσους τέτοιους μισθούς αντέχει?Έλα μου ντε?.... :-X
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 21, 2006, 10:02:28 μμ »
(για να μη χρησιμοποιήσω μία πιο αργκό έκφραση ακολουθώντας το παράδειγμα της αξιοσεβάστου και σαφώς χαμηλόμισθης υπουργού μας!...http://www.ana-mpa.gr/websites/pothen/giannakou_m.pdf)

Συγνώμη για το άσχετο αλλά είδατε την συμμετοχή της στις διάφορες εταιρίες ;;;;  ???

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 22, 2006, 02:34:36 πμ »
παιδιά τα παραδείγματα που φέρνετε είναι πέρα για πέρα ασύμφορα για σας (μας)...προφανώς ΔΕΝ έχετε λάβει το e-mail που κυκλοφορεί από δάσκαλο, ο οποίος έκατσε και υπολόγισε τις ώρες εργασίες του δασκάλου, αναγωγή σε πραγματικό ωράριο (8 ώρες ημερησίως-20 μέρες διακοπές), αφαίρεσε και σχολικές γιορτές, συνελέυσεις, εκδρομές και τα ρέστα και έβγαλε σε ποιο (αστρονομικό) ποσό αντιστοιχεί η ωριαία αντιμισθία του...αλλά το δίχως άλλο θα μου αντικρούσετε ΚΑΙ αυτό το επιχείρημα, ενώ η κοινωνία έχει διαλυθεί από την απεργία αυτή, και τα ιδιωτικά σχολεία τρίβουν τα χέρια τους και παρακαλούν να μη λήξει ποτέ, και κάθε χρόνια τέτοια να έχουμε...(ξέρω δυο περιπτώσεις γονέων που έστειλαν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά, από να τα έχουν να σέρνονται από δωμάτιο σε δωμάτιο μέχρι να σχολάσουν οι ίδιοι...αμ δε το άλλο: η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας δεν ανήκει στην κλασική δεξιά; Η δεξιά δεν υποστηρίζει το κεφάλαιο και τα συμφέροντα; γιατί να ενδώσει λοιπόν, αφού οι πελάτες της-τα ιδιωτικά σχολεία και οι μεγαλομέτοχοί τους-είναι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένοι;)
ΣΟΡΡΥ αλλα κι εμένα η κόρη μου, αν έκανε ανένδοτα απεργία η δασκάλα/ο δάσκαλός της, και έμενα σε μεγάλη πόλη (ευτυχώς δεν κάνει, και δεν μένω σε μεγάλη πόλη), το δίχως άλλο θα έκοβα από προσωπικά έξοδα και θα την έβαζα σε ιδιωτικό, παρά να παίρνει τα παραδείγματα των δασκάλων, να ξεφύγει τελείως από τα γράμματα και να μου γίνει η πρώτη χαβαλοκαταληψίας μεθαύριο! Επιλογές του καθενός βέβαια, όσο νομίζετε ότι οι απόψεις μου είναι αντι-επαναστατικές και δεξιές, τόσο κι εγώ νομίζω ότι οι μέθοδοί σας είναι απολυταρχικές και εκβιαστικές...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 22, 2006, 10:45:48 πμ »
όσο νομίζετε ότι οι απόψεις μου είναι αντι-επαναστατικές και δεξιές, τόσο κι εγώ νομίζω ότι οι μέθοδοί σας είναι απολυταρχικές και εκβιαστικές...

Ξέρεις, χωρίς ίχνος ειρωνίας, υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις. Για να μην φτάσουμε όμως σε αναλύσεις πολιτικοφιλοσοφικές, ας σεβαστούμε απλώς τους αγώνες των εργατών που κατάφεραν να θεσπίσουν το 8ωρο, των πολιτών που έριξαν δικτατορικές κυβερνήσεις, των φοιτητών-μαθητών που έφεραν εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις κλπ. Στο κάτω κάτω συνταγματικά θεσπισμένη είναι η απεργία και δικαίωμα του κάθε εργαζόμενου. Ευτυχώς!
Κάθε άλλη αντιμετώπιση είναι απλώς τυχοδιωκτισμός στα παρθένα μονοπάτια της φιλοσοφίας, ή ακόμα χειρότερα οργουελιανή φαντασία...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 22, 2006, 11:44:40 πμ »
Υποθέτω ότι όταν οι ίδιοι οι καθηγητές σταματήσουν να αντιμετωπίζουν τους μαθητές τους σαν ανεγκέφαλους χαβαλοκαταληψίες,σαν πειραματόζωα που ο καθένας έχει δικαίωμα να δοκιμάζει πάνω τους  ότι του καπνίσει στο όνομα της "μεταρρύθμισης" και αρχίσουν να τους αντιμετωπίζουν σαν ανθρώπινα όντα που, παρά το νεαρό της ηλικίας τους,έχουν δικαίωμα να έχουν μυαλό,συνείδηση,
κρίση και άποψη,τότε ίσως σταματήσουν και οι καταλήψεις.Μάλλον έχουμε ξεχάσει πώς είναι να είσαι μαθητής και να μην ξέρεις τι θα σου ξημερώσει,να κανονίζουν άλλοι για σένα,μη μπαίνοντας στον κόπο όχι να σε ρωτήσουν(αυτά είναι πολυτέλειες :P),αλλά ούτε καν να δούνε κατάματα και να εξετάσουν σε βάθος το "πρόβλημά" σου.(..."φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα"...)
Η σχέση μαθητή-εκπαιδευτικού είναι τόσο στενή,που όταν πλήττεται ό ένας αυτομάτως πλήττεται και ο άλλος!
Και επιτέλους ας αποφασίσουμε τι είναι αυτά τα παιδιά;Τα μικρά,ηλίθια πλάσματα των καταλήψεων ή οι σκεπτόμενοι νεαροί πολίτες της "βουλής των εφήβων";
 :-\Νομίζω ότι από κάτι τέτοιες απαξιωτικές αντιμετωπίσεις ξεκίνησε να γίνει το αξέχαστο "the wall" των Pink Floyd ο "ύμνος" των απανταχού μαθητικών "κινημάτων...

Όσο για την απεργία...
... η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας δεν ανήκει στην κλασική δεξιά; Η δεξιά δεν υποστηρίζει το κεφάλαιο και τα συμφέροντα; γιατί να ενδώσει λοιπόν, αφού οι πελάτες της-τα ιδιωτικά σχολεία και οι μεγαλομέτοχοί τους-είναι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένοι;)
...για να σταματήσει επιτέλους αυτό το "φαινόμενο" και μόνο,αξίζει να την συνεχίσει κανείς!
Τέλος πάντων,όπως πολύ σωστά είπες,αφού διαφωνούμε,δεν υπάρχει λόγος να το "κουράζουμε" άλλο... :(
ΠΕ60

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 22, 2006, 05:59:57 μμ »
Μέχρι στιγμής έχω αποφύγει συνειδητά να λάβω άμεσα μέρος εκφράζοντας μία άποψη. Δεν θα περιοριστώ στο επίκαιρο θέμα της απεργίας αλλά θα διατυπώσω την άποψή μου κάπως γενικότερα κάνοντας μία "επίκληση στην αυθεντία" (μέσο πειθούς, που μαθαίνουμε κιόλας οι ΠΕ 02 για τον καταραμένο τον ΑΣΕΠ...). Σίγουρα πολλοί θα διαφωνήσουν ποικιλοτρόπως μαζί μου, είτε για την ουσία της άποψης, είτε για την αυθεντία που τη διατύπωσε, είτε για τον πολιτικό χώρο που ασπάστηκε τις ιδέες της εν λόγω αυθεντίας.
Θα αναφερθώ, λοιπόν, στον Μαρξ ο οποίος θεωρούσε ότι η κοινωνική επανάσταση είναι ο μόνος τρόπος για να υπάρξει αλλαγή προς όφελος των αδικουμένων.
Και, αν το καλοσκεφτείτε, όπως είπε και ο dr. παραπάνω, όσες δραστικές αλλαγές έγιναν στην πορεία της ανθρωπότητας ως τώρα έγιναν μόνο με επανάσταση (κίνημα για τα δικαιώματα των μαύρων στην Αμερική τη δεκαετία του '60, Πολυτεχνείο, εργατικό κίνημα, Μάης '68... για να αναφερθώ σε μερικά μόνο του αιώνα που μας πέρασε). Θα μου πεις, εξισώνεις μία απεργία τών δασκάλων και καθηγητών με επαναστάσεις που άλλαξαν την πορεία της ιστορίας; Όχι, αλλά όλα έχουν την ιδιαίτερη βαρύτητά τους. Εγώ εστιάζω στην έννοια της αντίδρασης έναντι της αδικίας, κι ας είναι αυτή η αντίδραση ακόμα και μέσα στη γειτονιά μας.
Όσο για τις συνέπειες, που πολλοί δίνουν βάση σ' αυτήν εδώ τη συζήτηση: Δεν υπάρχει "αναίμακτη" επανάσταση, κι ας ακούγομαι κυνική. Οι συνέπειες είναι αναπόφευκτες σε οτιδήποτε έρχεται σε ρίξη με το κατεστημένο. Οι μεγάλες αλλαγές θέλουν μεγάλους αγώνες και οι μεγάλοι αγώνες μεγάλες θυσίες.
Όσο γι' αυτούς που "θυσιάζονται" σ'αυτήν την απεργία, κι εννοώ τους μαθητές, (εάν κι εφόσον δικαιωθούν οι καθηγητές στα αιτήματά τους) όταν σε 20 χρόνια κάποιοι απ' αυτούς γίνουν δάσκαλοι και καθηγητές, θα είναι υπερήφανοι για τους δικούς τους δασκάλους που αγωνίστηκαν γι' αυτά που τότε θα είναι πια κεκτημένα. Αλλά ακόμη κι αν δεν έχει η απεργία αυτή αίσιο τέλος (που έτσι το κόβω) θα έχει περάσει στα παιδιά ένα μήνυμα: να παλέυουν, να αγωνίζονται και να διεκδικούν με αξιοπρέπεια αλλαγή σε ό,τι δεν τους αρέσει. Εγώ αυτό το μήνυμα θα περάσω αργότερα στα παιδιά μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2006, 06:03:00 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 22, 2006, 11:18:08 μμ »
rica με τον κίνδυνο να φανώ "κακιά", ελπίζω ως φιλόλογος να προσέχεις περισσότερο στον πίνακα όταν γράφεις λέξεις όπως μέσω και ρήξη...
Να σας πω λοιπόν και τη δική μου άποψη για την επανάσταση, και το τι θέλω να μεταδώσω στο παιδί μου. Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι ο αγώνας των δασκάλων-καθηγητών ΔΕΝ είναι συγκρίσιμος με τους μεγάλους αγώνες του παρελθόντος...οι εποχές δεν είναι συγκρίσιμες...κάποτε λοιπόν υπήρχε ιδεολογία, υπήρχε όραμα, και ο κόσμος ήταν διατεθειμένος να χύσει αίμα για τα ιδανικά του. Σήμερα το μόνο που βλέπω παντού είναι έκπτωση αξιών και άκρατη ιδιοτέλεια. Έχω αναφερθεί σε παλιότερο post μου, δεν χρειάζεται να επαναλάβω εδώ. Θα αναφέρω μόνο ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, κάτι που έχω να αντιμετωπίσω την Τρίτη που θα ξαναπάω για μάθημα στους εργάτες, υπαλλήλους supermarket, και νοικοκυρές μαθητές και μαθήτριές μου, που έχουν αγανακτήσει πια με το μπάχαλο της φετινής χρονιάς, που είπαν οι άνθρωποι να ξαναγυρίσουν στα θρανία για να σηκώσουν κεφάλι στην κοινωνία, και κοντεύει να διαλυθεί το εσπερινό γυμνάσιο με τις απεργίες των καθηγητών του πρωινού ωραρίου και τους μιμητές καταληψίες του γλυκού νερού (κατάληψη τη σήμερον ημέρα για τα παιδιά σημαίνει: φέρνουμε μια τηλεόραση στο σχολείο μη χάσουμε και τους αγώνες, παίζουμε μπάσκετ στο προαύλιο και πετάμε τη μπάλα μέσα στο γραφείο των καθηγητών του εσπερινού-που χαριστικά μας άφησαν να μπούμε να πάρουμε τα e-mail μας και να φτιάξουμε το πρόγραμμα της επόμενης βδομάδας, για να κάνουμε μάθημα στα παιδιά του εσπερινού που φιλοξενούνται στο Λύκειο και δεν θέλουν να κάνουν κατάληψη, ούτε συζήτηση, και όταν φύγαμε από την πλαϊνή πόρτα είχαν το θράσος να μας ειρωνευτούν κιόλας λες και είμαστε ίσοι και όμοιοι: δεν είπα κουβέντα για να μην κάνω μεγάλη φασαρία, απλά γύρισα και τους κοίταξα άγρια, αν τους είχα εγώ μαθητές θα τους έβαζα στη θέση τους και ας με κυνηγούσαν μετά 10 γονείς που επέπληξα τους φωστήρες τους, απλώνουν κάτι πλάτες ΝΑ οι γονείς και αυτό το λένε διαπαιδαγώγηση, και με τη σύμφωνη γνώμη των καθηγητών και διευθυντών, άκουσα σήμερα ιστορίες από τα πρωινά σχολεία που έφριξα)-λοιπόν να γυρίσω στο θέμα μου. Σήμερα λοιπόν εδώ στην Κεφαλονιά είχαμε επαναληπτικές εκλογές για την ανάδειξη Νομάρχη. Στο γραφείο των καθηγητών του εσπερινού έχουμε έναν παμπάλαιο υπολογιστή, με τον οποίο είναι αδύνατο να βγάλω δουλειά ως ΠΕ19 που έχω αναλάβει και κάποια καθήκοντα γραφείου. Το Υπουργείο μας έστειλε-επειδή έτσι τους βόλευε-ΔΥΟ ολοκαίνουργια φωτοτυπικά, ενώ θα μπορούσε με τα μισά λεφτά αν ενδιαφερόταν για τις ανάγκες μας να μας στείλει υπολογιστή. Μιας και φράγκα δεν βλέπαμε από το περιβάλλον της εκπαίδευσης, απευθυνθήκαμε σε έναν από τους υποψήφιους Νομάρχες, ευκαιρία ήταν, εκλογές, να δούμε μήπως μπορέσουμε να πάρουμε υπολογιστή. Μας υποσχέθηκε ότι θα μας πάρει, εφόσον βγει. Δεν βγήκε. Υπολογιστή λοιπόν δεν θα έχουμε, και θα πρέπει να βολευτούμε με το σαράβαλο. Σωστά; Για μένα όχι. Αν δω σε μια βδομάδα από τώρα ότι δεν προκύπτει από πουθενά κοντύλι για νέο υπολογιστή, θα πάω να σκάσω 250Ε από τη τσέπη μου και θα το πάρω εγώ. Δεν μου περισσεύουν, απλά σέβομαι τον εαυτό μου και θα στερηθώ από άλλα πράγματα προκειμένου να κάνω τη δουλειά μου σωστά. Γιατί τα λέω όλα αυτά; το έχω ξαναπεί και παλιότερα: ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ. ΔΕΝ έχω πειστεί-αποδείξτε μου το αντίθετο-για τις αλτρουστικές διαθέσεις των δασκάλων και καθηγητών. Μόλις τους τραμπουκώσει η κυβέρνηση, θα γυρίσουν για μάθημα, στο ίδιο άθλιο σχολείο, με τις ίδιες άθλιες συνθήκες, με ένα σύστημα που πάσχει, και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Πάνε περίπατο όλα τα άλλα αιτήματα: 5% ΑΕΠ στην παιδεία (το κορυφαίο, το αδιαμφισβήτητο και πανκοινωνικά δίκαιο αίτημα). Μακάρι να μην είναι έτσι...Επαναλαμβάνω λοιπόν: Ο αγώνας και η επανάσταση δεν γίνεται ούτε με δυο μήνες απεργία πατώντας στη σιγουριά του Δημοσίου, ούτε με πρώτο αίτημα τα λεφτά. Εγώ λοιπόν συνειδητά αρνούμαι να συμμετάσχω σ'αυτή την απεργία, και δεσμεύομαι τώρα ενώπιόν σας για το εξής: (υπάρχουν και κάποιοι που με ξέρουν και προσωπικά, και ξέρουν ότι έχω συνέπεια στις πράξεις και τα λόγια μου). Έστω ότι παίρνουμε τα επιδόματα κλπ οικονομικά αιτήματα της απεργίας. Κάθε μήνα λοιπόν το ποσό αυτό θα το διαθέτω για τη βελτίωση των συνθηκών διδασκαλίας και εργασίας στο σχολείο μου, όπως σε λίγες μέρες θα πάρω τον υπολογιστή. Αφού δεν διαθέτει το κράτος τα λεφτά αυτά, και εφόσον το κράτος θα αρκεστεί στο να μας τραμπουκώσει για να γυρίσουμε στα θρανία μη μας χάσει και από ψηφοφόρους, εφόσον δεν "αγωνίστηκα" για την αύξηση του μισθού μου, ε δε μου μένει παρά  να διαθέσω εγώ τα χρήματα αυτά για το δικό μου σχολείο, για να είμαι συνεπής στις αρχές και την επιχειρηματολογία που αναπτύσσω ένα μήνα τώρα στη συζήτηση αυτή. Πιστεύω πως το παράδειγμα που δίνω στην κόρη μου θα την κάνει περήφανη όταν θα μεγάλωσει και θα δει σε τι εγωιστικό και ιδιοτελή κόσμο ζούμε...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 01:11:54 πμ »
rica με τον κίνδυνο να φανώ "κακιά", ελπίζω ως φιλόλογος να προσέχεις περισσότερο στον πίνακα όταν γράφεις λέξεις όπως μέσω και ρήξη...


Κακιά δεν θα σε χαρακτηρίσω, αλλά απολύτως κομπλεξική. Δεν βρίσκω το λόγο να μειώνουμε έτσι, δημοσίως, τον άλλο επειδή διαφωνούμε με τις απόψεις του. Με τη λέξη "μέσο" εννοώ το ουσιαστικό το μέσο . Όσο για το "ρίξη", γράψε λάθος κυρία Δασκάλα του Γένους! Εσύ έλεγες παραπάνω ότι δεν συμφωνείς με τους δασκάλους επειδή είναι τόσο απόλυτοι! Γιατί δεν δίνεις πρώτη το καλό παράδειγμα όντας η ίδια περισσότερο ανεκτική;
Μάθε να υπερασπίζεσαι τις απόψεις σου έντιμα.

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 08:51:47 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
Θα σας παρακαλέσω να μην συνεχίσετε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις (αναφέρομαι σε spaceoddity και rica). Δεν οφελεί κανέναν απολύτως. Καταθέστε τις απόψεις σας, ο καθένας-καθεμιά με τα επιχειρήματά του
και σίγουρα μόνο κερδισμένοι θα βγούμε όλοι μας. Και πάλι λοιπόν ΟΧΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ...
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.