*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 384258 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 11:42:35 πμ »
Έχω την αίσθηση ότι έχουμε ξεφύγει απο το θέμα.

Τα πανεπιστήμια τύπου "ανοιχτό" (open universities), δημιουργήθηκαν με σκοπό την εξειδικευμένη επαγγελματική γνώση. Γι΄αυτό το λόγο τα πρώτα χρόνια έδιναν μόνο πιστοποιητικά σπουδών(3μηνης, 6μηνης διάρκειας) και απευθύνονταν απιοκλειστικά σε εργαζόμενους(αυτό που λέμε τώρα δια βίου εκπαίδευση είναι αποτέλεσμα των open univers). Αυτός ήταν και ο λόγος που τα μαθήματα ήταν απο απόσταση(ώστε να μπορούν οι εργαζόμενοι να παρακολουθούν). Λογικό ήταν οι σπουδές να διαρκούν περισσότερο, λογικό ήταν να πληρώνουν για παρακολούθηση, λογικό ήταν να είναι δύσκολα τα μαθήματα(δεδομένου ότι εισάγονταν όλοι), λογικό ήταν να μη συνεχίζουν πολλοί λόγω χρόνου ή οικονομικών δυσκολιών. Αυτό το τελευταίο ήταν ο λόγος που πολλές εταιρείες πλήρωναν τα δίδακτρα των υπαλλήλων τους.
Όμως τα χρόνια πέρασαν.... και βλέποντας τη ζήτηση απο τους πολίτες, εξελίχθηκαν σε αυτό που όλοι γνωρίζουμε σήμερα. Επειδή στην Ελλάδα, είμασταν πίσω σε όλα αυτά, απλά αντιγράψαμε την υπάρχουσα κατάσταση προσαρμόζοντάς το στην Ελληνική πραγματικότητα......με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:16:41 »

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 02:24:32 μμ »
Anapli, αυτό το σύστημα που αναφέρεις το έφαρμόζουν και κλασσικά παν/μια σήμερα στην ελλάδα όπως το ΕΚΠΑ με τα προγράμματα εξ αποστασεως εκπαίδευσης (5-6-9μηνα κλπ) και χορηγούν διάφορα πιστοποιητικά. Νομίζω ότι πρόκειται για περαιτέρω επιμόρφωση  (όπως πχ στη λογιστική, διεθνή λογιστικά πρότυπα κ.α). Δεν έχει όμως σχέση με ολοκληρωμένα προγράμματα σπουδών.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 02:25:15 μμ »
Έχω την αίσθηση ότι έχουμε ξεφύγει απο το θέμα.

Τα πανεπιστήμια τύπου "ανοιχτό" (open universities), δημιουργήθηκαν με σκοπό την εξειδικευμένη επαγγελματική γνώση. Γι΄αυτό το λόγο τα πρώτα χρόνια έδιναν μόνο πιστοποιητικά σπουδών(3μηνης, 6μηνης διάρκειας) και απευθύνονταν απιοκλειστικά σε εργαζόμενους(αυτό που λέμε τώρα δια βίου εκπαίδευση είναι αποτέλεσμα των open univers). Αυτός ήταν και ο λόγος που τα μαθήματα ήταν απο απόσταση(ώστε να μπορούν οι εργαζόμενοι να παρακολουθούν). Λογικό ήταν οι σπουδές να διαρκούν περισσότερο, λογικό ήταν να πληρώνουν για παρακολούθηση, λογικό ήταν να είναι δύσκολα τα μαθήματα(δεδομένου ότι εισάγονταν όλοι), λογικό ήταν να μη συνεχίζουν πολλοί λόγω χρόνου ή οικονομικών δυσκολιών. Αυτό το τελευταίο ήταν ο λόγος που πολλές εταιρείες πλήρωναν τα δίδακτρα των υπαλλήλων τους.
Όμως τα χρόνια πέρασαν.... και βλέποντας τη ζήτηση απο τους πολίτες, εξελίχθηκαν σε αυτό που όλοι γνωρίζουμε σήμερα. Επειδή στην Ελλάδα, είμασταν πίσω σε όλα αυτά, απλά αντιγράψαμε την υπάρχουσα κατάσταση προσαρμόζοντάς το στην Ελληνική πραγματικότητα......με ότι αυτό συνεπάγεται.


Πές τα Χρυσόστομε!!!

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 02:29:17 μμ »
"Από stakons στις Σήμερα στις 09:06:47 AM

Δεν είμαι ο δικηγόρος της marsa αλλά αν κάποιος αναμηρυκάζει τα ίδια και τα ίδια εδώ είναι ο xaan με τη λοτταρία του. Δεν έχει μπει στον κόπο όμως να απαντήσει, ή εσκεμμένα τα αγνοεί, σε σχόλια αρκετών στο forum για την ποιότητα στην εκπαιδευτική διαδικασία ενός ΑΕΙ ή ΤΕΙ και επιμένει στον τρόπο εισαγωγής και μόνο. Έχω πει και παλιότερα ότι δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να διαβάζει εκτός εξεταστικής (βαθμός πτυχίου μου: 8,5) ενώ γνωστοί μου που φοιτούσαν ή φοιτούν στο ΕΑΠ "σπάζονται" όλη τη χρονιά στο διάβασμα και τις εργασίες για να πάρουν με το ζόρι ένα 5. Επίσης, υπάρχουν άνθρωποι που μπήκαν στα ΑΕΙ με "τρελλούς" βαθμούς και δεν ήταν ικανοί να πάρουν πτυχίο!!! Το ότι είχαν 19 και 20 μπαίνοντας, νομίζω - με το φτωχό μου το μυαλό - ότι δεν τους κάνει ούτε επιστήμονες ούτε εκπαιδευτικούς αν δεν διαβάσουν για να πάρουν το πτυχίο τους. Εξάλλου, όσον αφορά τα μεταπτυχιακά στα "συμβατικά" ΑΕΙ, ξέρουμε όλοι καλά ότι δουλεύει πάρα πολύ καλά το μέσον." 

-----------------------------------------------------------------------------------------   

ΕΜΠΛΕΟΙ ΑΓΩΝΙΑΣ...

1) Kατ΄αρχήν ας μη διαστρέφουμε τη πραγματικότητα: η ...λοτταρία "δεν είναι δική μου, αλλά του "ΕΑΠ" και των οπαδών του που την αποδέχονται ως σύστημα, εν αντιθέσει μ' εμένα και πολλούς άλλους που προασπιζόμαστε την αξιολογική διαδικασία

2) "Εσείς που ξέρετε καλά" ότι στα μεταπτυχιακά των κανονικών ΑΕΙ "δουλεύει καλά το μέσον" θα μας πείτε κι' εμάς τι συμβαίνει για να μάθουμε, ή θα το κρατήστε ...επτασφράγιστο μυστικό, εμμένοντας στις στείρες και μηρυκαστικού τύπου καταγγελιολογίες;... 

Αναμένουμε (έμπλεοι αγωνίας...)"




ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ κ. STAKONS

(xaan)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2007, 02:32:34 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:16:41 »

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 02:35:11 μμ »
Όσον αφορά το μέσον στα μεταπτυχιακά: Εγώ ο ίδιος έχω μιλήσει σε θείο μου καθηγητή σε ΑΕΙ (για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω ποιο) και έχει πάρει σε μεταπτυχιακό κάποιον φίλο μου. Επίσης, έχω ακούσει από γνωστούς πολλές τέτοιες ιστορίες.
Εξακολουθεί όμως ο xaan να μην απαντάει επί της ουσίας (ποιότητα σπουδών κλπ.). Μάλλον υπάρχει κάποιο είδος εμμονής με τον τρόπο εισαγωγής. Και τέλος πάντων μάθε φίλε xaan τι ακριβώς κάνουν σ' αυτό το ρημάδι το ΕΑΠ και μετά να εκφέρεις γνώμη.  

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 02:53:45 μμ »
Τα πρώτα παν/μια δημιουργήθηκαν παράνομα στα τέλη του 12ου αι. από συσσωματώσεις σπουδαστών και καθηγητών που δεν άντεχαν την καταπίεση (ηθική, εκκλησιαστική κ.α.) των επισκοπικών και μοναστικών σχολών και επιχείρησαν να χειραφετηθούν από την κηδεμονία των επισκόπων.
Οι κινήσεις αυτές κρίθηκαν παράνομες από τις τοπικές ενορίες, παρά το ότι ο πάπας αργότερα τις υποστήριξε προς ιδίο όφελος (ερείσματα στην κοινωνία, συμμαχίες κλπ)
Παράνομη λοιπόν η ίδρυση των πρώτων παν/μιων στον κόσμο. Τι  λέτε λοιπόν να τα κλείσουμε και να μετατρέψουμε ξανά σε επισκοπικές και εκκλησιαστικές σχολές?
Η ίδρυση των πρώτων παν/μιων έδειξε το δρόμο της αλλαγής και της προόδου στην Ευρώπη. Εμείς συμφωνούμε ή είμαστε οπαδοί της συντήρησης και παρηκμασμένων τύπων χάνοντας την ουσία?

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 05:45:38 μμ »
Συνάδελφε (;) xaan δεν γνωρίζω τίποτα για τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ- όπως δε γνωρίζεις και συ άλλωστε, η διαφορά μας είναι ότι εσύ έχεις άποψη!!! Άποψη που την στηρίζεις στο γεγονός ότι για την εισαγωγή στο ΕΑΠ διενεργείται κλήρωση. Δεν είδα όμως να απαντάς στα ερωτήματα που σου θέτω. Αν θεωρείς την μέθοδο εισαγωγής τόσο καθοριστικής σημασίας, τότε φαντάζομαι ότι θα θεωρείς και το απολυτήριο Λυκείου που προφανώς κατέχεις, κατώτερο των απολυτηρίων Λυκείου που έχουν κάποιοι μεγαλύτεροι από σένα σε ηλικία, οι οποίοι για να μπουν στο Λύκειο έδιναν εξετάσεις ...

Εξήγησα ότι έχω άποψη για τα προπτυχιακά του ΕΑΠ. Και δεν μπορώ να φανταστώ για ποιό λόγο τα μεταπτυχιακά να λειτουργούν διαφορετικά. Εξήγησα ότι έχω ήδη ένα πτυχίο. Είδα ότι μιλάς με σεβασμό για το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ναι, φίλε μου, από κει πήρα το πρώτο μου πτυχίο, από το Μαθηματικό Αθηνών συγκεκριμένα. Με το Μαθηματικό Αθηνών συγκρίνω τη σχολή που βγάζω τώρα. Και την βρίσκω εξίσου δύσκολη. Δε χαρίζεται τίποτα στο ΕΑΠ. Αν όμως έτσι νομίζεις, δοκίμασέ το. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να ολοκληρώσεις τις σπουδές εκεί (πάνω από το 60% όσων εισάγονται εγκαταλείπουν χωρίς να τελειώσουν), η εμπειρία όμως θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμη.

Όσον αφορά στα μεταπτυχιακά, προτιμώ ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών που οι ενδιαφερόμενοι επιλέγονται με κλήρωση, και όσοι έχουν τα κότσια το τελειώνουν, παρά ένα μεταπτυχιακό που θα το τελειώσουν έτσι κι αλλιώς όλοι, είτε μπήκαν με εξετάσεις, είτε μπήκαν με τις άλλες διαδικασίες που δυστυχώς όλοι ξέρουμε.

Τέλος, για να μη το κουράζουμε, το ΕΑΠ αποτελεί τομή στην Ελληνική Εκπαίδευση, όχι τόσο γιατί  η εκπαίδευση που προσφέρει είναι εξ αποστάσεως, όσο γιατί
1) δεν "παίζουν" φοιτητικές παρατάξεις και αλισβερίσι φοιτητών-καθηγητών (όλοι καταλαβαίνουμε...)
2) οι καθηγητές του προσλαμβάνονται με συμβάσεις (όχι μόνιμοι), βάσει βιογραφικών/προσόντων κλπ (οικογενειοκρατία δεν υπάρχει)3) οι καθηγητές του αξιολογούνται συνεχώς και η δουλειά τους ελέγχεται
4) τα θέματα των εξετάσεων δεν τα βάζει ο καθηγητής που διδάσκει το μάθημα, (ο καθηγητής τα πρωτοβλέπει ταυτόχρονα με τους φοιτητές του)  αλλά ο συντονιστής της ενότητας
5) τα γραπτά των φοιτητών διορθώνονται παρουσία όλων των καθηγητών οι οποίοι διδάσκουν το μάθημα
6) υπάρχει ουσιαστική "επαφή" του καθηγητή με τους φοιτητές του (στο Καποδιστριακό οι φοιτητές ήμασταν ανώνυμοι, εδώ μας ξέρουν με τα μικρά μας ονόματα)
7) το "ένα και μοναδικό σύγγραμμα" αποτελεί ανέκδοτο

Όλα αυτά είναι που κάνουν τους καρεκλοκένταυρους των συμβατικών Πανεπιστημίων να μη βλέπουν το ΕΑΠ με καλό μάτι και να προσπαθούν να το διαβάλλουν. Χαλάει τη "σούπα" βλέπετε... Δεν ξέρω πώς θα λειτουργεί σε κάποια χρόνια που θα έχει εδραιωθεί στη συνείδηση όλων-μέχρι τότε πάντως, στην προσπάθειά του να μην ακουστεί από πουθενά τα παραμικρό, θα συνεχίσει να βγάζει το λάδι όσων σπουδάζουν σ' αυτό και να δίνει τίτλους σπουδών που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση από κανέναν (σκεπτόμενο άνθρωπο)

Γνωρίζω πάντως τουλάχιστον 2-3 καρεκλοκένταυρους που δουλεύουν και στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Και έναν που προσπαθεί να μεταπηδήσει από το ΕΑΠ στο Δημόσιο Πανεπιστήμιο. Και λυπάμαι πολύ που θα σου το χαλάσω, αλλά οι ίδιες παρεούλες είναι οι καθηγητές στην Ελλάδα, η κάθε κλίκα κοιτάει να σπρώξει τους δικούς της. Απλά άλλοι συμπληρώνουν το "εισοδηματάκι" των 3000 ευρώ με μερικά μαθήματα στο ΕΑΠ και άλλοι που είναι ήδη στο ΕΑΠ κοιτάνε για μια πιο μόνιμη θεσούλα στο Δημόσιο.
Σε ό,τι αφορά το επίπεδο παρεχόμενων σπουδών δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Αλλά από τη στιγμή που ξέρω ότι ΕΑΠ και Δημόσια ΑΕΙ είναι (όχι σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά σε ορισμένες τουλάχιστον που γνωρίζω) κάτι σαν συγκοινωνούντα δοχεία, ε, τι  να πω; Ότι θα υπάρχει δραματική διαφορά στο επίπεδο (των καθηγητών τουλάχιστον);

Πάντως, δεν θεωρώ σωστό να απαξιώνονται συλλήβδην τα μεταπτυχιακά σε δημόσια πανεπιστήμια, γιατί προσωπικά και εξετάσεις έδωσα και μια σειρά στάνταρ έπρεπε να διαθέτω (βαθμός πτυχίου, γλώσσες κτλ). Και θεωρώ ότι έκανα ερευνητική δουλειά σοβαρή και όχι της πλάκας, με παρουσία (δική μου αλλά και αρκετών συναδέλφων στο μεταπτυχιακό) σε συνέδρια διεθνή.
Αυτό δυστυχώς δεν σημαίνει ότι δεν έχω γνώση για μεταπτυχιακά ακόμη και σε άλλη σχολή του ίδιου πανεπιστημίου που είχαν 120 υποψήφιους και επιλέγονταν 10 χωρίς εξετάσεις και με πολύ "μυστηριώδη" και θολά κριτήρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2007, 05:52:45 μμ από ifilitisvikys »
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 06:43:34 μμ »
Anapli, αυτό το σύστημα που αναφέρεις το έφαρμόζουν και κλασσικά παν/μια σήμερα στην ελλάδα όπως το ΕΚΠΑ με τα προγράμματα εξ αποστασεως εκπαίδευσης (5-6-9μηνα κλπ) και χορηγούν διάφορα πιστοποιητικά. Νομίζω ότι πρόκειται για περαιτέρω επιμόρφωση  (όπως πχ στη λογιστική, διεθνή λογιστικά πρότυπα κ.α). Δεν έχει όμως σχέση με ολοκληρωμένα προγράμματα σπουδών.

Αναφέρθηκα στο πως δημιουργήθηκε η ιδέα Open University και πως εξελίσσεται σήμερα. Αλίμονο αν έμεναν όλα ίδια, υποτίθεται οτι τα πράγματα προχωρούν...

Μια διευκρίνιση : Το ΕΚΠΑ στηρίζεται σε ασύγχρονες εκπαιδευτικές διαδικασίες μάθησης(ασύγχρονο e-learning) διότι αυτή είναι η εξέλιξη της Πληροφορικής. Aν υπήρχε πριν 15 χρόνια θα δούλευε με τη μέθοδο Distance Learning(δηλ. αποστολή υλικού, ασκήσεων, εξετάσεων με courier). Έτσι ξεκίνησαν τα πράγματα....

Εννοείται ότι άλλο πράγμα το ΕΚΠΑ και άλλο το ΕΑΠ. Το ΕΑΠ είναι μια έτοιμη εκπαιδευτική διαδικασία που αντιγράφηκε απο την τωρινή(1998 και μετά) εποχή της διεθνούς Πανεπιστημιακής εκπαιδευτικής διαδικασίας - γι΄αυτό είναι Πανεπιστημιακού τύπου.
Αν είχε ιδρυθεί πρίν 15 χρόνια θα αντέγραφε την αντίστοιχη της εποχής πρακτική.

Δεν αναφέρομαι όπως βλέπεις σε θέματα αξιολόγησης(τρόπο εισαγωγής, απόκτηση πτυχίου κλπ.). Ούτως ή άλλως πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να μετέχουν στη μόρφωση όλοι οι άνθρωποι(βασική αρχή του Συντάγματος).

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 06:53:48 μμ »

Αυτό δυστυχώς δεν σημαίνει ότι δεν έχω γνώση για μεταπτυχιακά ακόμη και σε άλλη σχολή του ίδιου πανεπιστημίου που είχαν 120 υποψήφιους και επιλέγονταν 10 χωρίς εξετάσεις και με πολύ "μυστηριώδη" και θολά κριτήρια.


Αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο. Θα έπρεπε να εισάγονται σε μεταπτυχιακά ΜΟΝΟ με εξετάσεις και όποιος περάσει είτε έχει βασικό πτυχίο ίδιο με το μεταπτυχιακό είτε όχι, να είναι δεκτός. Όλα τα άλλα, περί ειδικών κατηγοριών και άνευ εξετάσεων είναι για τους έχοντες "μέσον".

Υ.Γ. Δείτε τα αποτελέσματα της Ιατρικής σχολής κάθε χρόνο, για υποψήφιους διδάκτορες. Το 95% είναι παιδιά καθηγητών Πανεπιστημίου, συγγενείς βουλευτών κλπ. Το υπόλοιπο 5% είναι οι πραγματικά άξιοι(δεν συμμετέχω σε αυτούς...), αλλά τόσο λίγοι.

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 27, 2007, 08:00:46 πμ »
Όσον αφορά το μέσον στα μεταπτυχιακά: Εγώ ο ίδιος έχω μιλήσει σε θείο μου καθηγητή σε ΑΕΙ (για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω ποιο) και έχει πάρει σε μεταπτυχιακό κάποιον φίλο μου. Επίσης, έχω ακούσει από γνωστούς πολλές τέτοιες ιστορίες.
Εξακολουθεί όμως ο xaan να μην απαντάει επί της ουσίας (ποιότητα σπουδών κλπ.). Μάλλον υπάρχει κάποιο είδος εμμονής με τον τρόπο εισαγωγής. Και τέλος πάντων μάθε φίλε xaan τι ακριβώς κάνουν σ' αυτό το ρημάδι το ΕΑΠ και μετά να εκφέρεις γνώμη.  
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι όλοι όσοι κάνουν μεταπτυχιακά μπήκαν με μέσον αλλά ότι σε ΟΛΑ τα ΑΕΙ χωράει ΚΑΙ το μέσον. Οπότε, ας δούμε την αξία του κάθε φοιτητή μέσα από τη δουλειά του όταν ήδη σπουδάζει και όχι μέσα από το πώς μπήκε στη σχολή που σπουδάζει. Και την αξία του κάθε επιστήμονα όταν αρχίσει να μετέχει στην παραγωγικπή διαδικασία. Κανείς δεν θα μας ρωτήσει με ποιον τρόπο μπήκαμε στα Πανεπιστήμια και στα μεταπτυχιακά αλλά θα μας κρίνουν με βάση τις γνώσεις και τη δουλειά μας. Το πολύ-πολύ να ρωτήσουν το βαθμό του πτυχίου μας. Και αν δεν στρώσεις κ....λο πτυχίο δεν παίρνεις ούτε στο ΕΑΠ ούτε σε κανένα ΑΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 02:51:02 μμ »
Συνάδελφε (;) xaan δεν γνωρίζω τίποτα για τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ- όπως δε γνωρίζεις και συ άλλωστε, η διαφορά μας είναι ότι εσύ έχεις άποψη!!! Άποψη που την στηρίζεις στο γεγονός ότι για την εισαγωγή στο ΕΑΠ διενεργείται κλήρωση. Δεν είδα όμως να απαντάς στα ερωτήματα που σου θέτω. Αν θεωρείς την μέθοδο εισαγωγής τόσο καθοριστικής σημασίας, τότε φαντάζομαι ότι θα θεωρείς και το απολυτήριο Λυκείου που προφανώς κατέχεις, κατώτερο των απολυτηρίων Λυκείου που έχουν κάποιοι μεγαλύτεροι από σένα σε ηλικία, οι οποίοι για να μπουν στο Λύκειο έδιναν εξετάσεις ...

Εξήγησα ότι έχω άποψη για τα προπτυχιακά του ΕΑΠ. Και δεν μπορώ να φανταστώ για ποιό λόγο τα μεταπτυχιακά να λειτουργούν διαφορετικά. Εξήγησα ότι έχω ήδη ένα πτυχίο. Είδα ότι μιλάς με σεβασμό για το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ναι, φίλε μου, από κει πήρα το πρώτο μου πτυχίο, από το Μαθηματικό Αθηνών συγκεκριμένα. Με το Μαθηματικό Αθηνών συγκρίνω τη σχολή που βγάζω τώρα. Και την βρίσκω εξίσου δύσκολη. Δε χαρίζεται τίποτα στο ΕΑΠ. Αν όμως έτσι νομίζεις, δοκίμασέ το. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να ολοκληρώσεις τις σπουδές εκεί (πάνω από το 60% όσων εισάγονται εγκαταλείπουν χωρίς να τελειώσουν), η εμπειρία όμως θα σου φανεί σίγουρα χρήσιμη.

Όσον αφορά στα μεταπτυχιακά, προτιμώ ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών που οι ενδιαφερόμενοι επιλέγονται με κλήρωση, και όσοι έχουν τα κότσια το τελειώνουν, παρά ένα μεταπτυχιακό που θα το τελειώσουν έτσι κι αλλιώς όλοι, είτε μπήκαν με εξετάσεις, είτε μπήκαν με τις άλλες διαδικασίες που δυστυχώς όλοι ξέρουμε.

Τέλος, για να μη το κουράζουμε, το ΕΑΠ αποτελεί τομή στην Ελληνική Εκπαίδευση, όχι τόσο γιατί  η εκπαίδευση που προσφέρει είναι εξ αποστάσεως, όσο γιατί
1) δεν "παίζουν" φοιτητικές παρατάξεις και αλισβερίσι φοιτητών-καθηγητών (όλοι καταλαβαίνουμε...)
2) οι καθηγητές του προσλαμβάνονται με συμβάσεις (όχι μόνιμοι), βάσει βιογραφικών/προσόντων κλπ (οικογενειοκρατία δεν υπάρχει)3) οι καθηγητές του αξιολογούνται συνεχώς και η δουλειά τους ελέγχεται
4) τα θέματα των εξετάσεων δεν τα βάζει ο καθηγητής που διδάσκει το μάθημα, (ο καθηγητής τα πρωτοβλέπει ταυτόχρονα με τους φοιτητές του)  αλλά ο συντονιστής της ενότητας
5) τα γραπτά των φοιτητών διορθώνονται παρουσία όλων των καθηγητών οι οποίοι διδάσκουν το μάθημα
6) υπάρχει ουσιαστική "επαφή" του καθηγητή με τους φοιτητές του (στο Καποδιστριακό οι φοιτητές ήμασταν ανώνυμοι, εδώ μας ξέρουν με τα μικρά μας ονόματα)
7) το "ένα και μοναδικό σύγγραμμα" αποτελεί ανέκδοτο

Όλα αυτά είναι που κάνουν τους καρεκλοκένταυρους των συμβατικών Πανεπιστημίων να μη βλέπουν το ΕΑΠ με καλό μάτι και να προσπαθούν να το διαβάλλουν. Χαλάει τη "σούπα" βλέπετε... Δεν ξέρω πώς θα λειτουργεί σε κάποια χρόνια που θα έχει εδραιωθεί στη συνείδηση όλων-μέχρι τότε πάντως, στην προσπάθειά του να μην ακουστεί από πουθενά τα παραμικρό, θα συνεχίσει να βγάζει το λάδι όσων σπουδάζουν σ' αυτό και να δίνει τίτλους σπουδών που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση από κανέναν (σκεπτόμενο άνθρωπο)

Γνωρίζω πάντως τουλάχιστον 2-3 καρεκλοκένταυρους που δουλεύουν και στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Και έναν που προσπαθεί να μεταπηδήσει από το ΕΑΠ στο Δημόσιο Πανεπιστήμιο. Και λυπάμαι πολύ που θα σου το χαλάσω, αλλά οι ίδιες παρεούλες είναι οι καθηγητές στην Ελλάδα, η κάθε κλίκα κοιτάει να σπρώξει τους δικούς της. Απλά άλλοι συμπληρώνουν το "εισοδηματάκι" των 3000 ευρώ με μερικά μαθήματα στο ΕΑΠ και άλλοι που είναι ήδη στο ΕΑΠ κοιτάνε για μια πιο μόνιμη θεσούλα στο Δημόσιο.


Από τους καθηγητές που είχα/έχω, ναι, ένας δουλεύει και στα ΤΕΙ και ένας σε ΑΕΙ. Καρρεκλοκένταυρους δεν τους λες πάντως. Η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο λίγα τα λεφτά που παίρνουν από το ΕΑΠ (κάτω από 900 καθαρά το μήνα για 10 μήνες το χρόνο και μετά ταμείο ανεργίας) που πρέπει να είναι πολύ "στην απέξω" κάποιος για να θέλει να διδάξει στο ΕΑΠ. Ίσως κι αυτός να είναι ο λόγος που όσοι μπορούνε κοιτάνε να  μεταπηδήσουν  στο Δημόσιο. Δε νομίζω να το κακοχαρακτηρίζουμε κάτι τέτοιο!!

Απ' την άλλη, αυτοί που διδάσκουν στο ΕΑΠ, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, είναι άνθρωποι με αξιόλογες σπουδές, που το σύστημα προσλήψεων στα υπόλοιπα δημόσια πανεπιστήμια τους απορρίπτει, γιατί δεν έχουν τις "σωστές" γνωριμίες. Είχα καθηγητή πέρισυ με 2 διδακτορικά και 15ετή επαγγελματική εμπειρία, που τον προσέλαβαν στο ΕΑΠ και όταν τον ρωτήσαμε αν δοκίμασε την τύχη του στα άλλα πανεπιστήμια μας απάντησε : " με λένε .... , δεν έχω κουμπάρους, δεν έχω κοματική ταυτότητα". Παρεπιπτόντως, έίναι διορισμένος με τον προηγούμενο ΑΣΕΠ σε ένα ΕΠΑΛ... Από τους πιο αξιόλογους καθηγητές που είχα ποτέ!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 06:59:49 μμ »
Marsa μου, το ίδιο πράγμα λέμε ξέρεις. Οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Δεν έγραψα τα παραπάνω για να απαξιώσω το ΕΑΠ. Απλά θέλω να πω ότι ασχέτως του αν πρόκειται για δημόσιο ΑΕΙ ή ΕΑΠ πάντα υπάρχουν αυτοί με τις γνωριμίες που μπαίνουν και αυτοί που αξίζουν και μένουν στην απ' έξω. Όσο για αυτούς που δουλεύουν και στα δύο, πολύ κακώς κάνουν αν θες την άποψή μου. Δεν κατάλαβα γιατί να παίρνουν 3000+900, περίπου δηλαδή 4000 ευρώ, ενώ υπάρχουν τόσοι αξιόλογοι επιστήμονες, με διδακτορικά, με περγαμηνές που σαν γυρολόγοι κάνουν και ξανακάνουν αιτήσεις για θέση, γίνονται 40 ετών, δυσκολεύονται να ζήσουν την οικογένειά τους (λες και τιμωρούνται που επέλεξαν το δρόμο της επιστήμης, ξέρω κι εγώ άτομο 40 ετών δύο παιδιά, που μια δουλεύει με σύμβαση 407 σε ΑΕΙ και μια ζητάει από τους γονείς του). Γιατί να υπάρχουν διπλοθεσίτες; Αφού το ΕΑΠ είναι φρέσκος θεσμός,να στηρίξει και τους επιστήμονές του. Έτσι θα γίνει και ακόμα καλύτερη δουλειά.
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 10:48:41 μμ »
Πράγματι ifilitisvikys το ίδιο πράγμα λέμε. Δεν παρεξήγησα τα γραφόμενά σου, ήθελα απλά να προσθέσω κάποια στοιχεία που έτυχε, από προσωπική εμπειρία να γνωρίζω, γι΄αυτό και έγραψα το post!!! Και για να πω και την απόλυτη αλήθεια, φοβάμαι πως αν και όταν το ΕΑΠ δημιουργήσει μόνιμες θέσεις καθηγητών με 3000 το μήνα,  θα γεμίσει από τους γνωστούς καθηγηταράδες και τα παιδιά τους και θα του γίνει τότε φοβερή διαφήμιση...

Ειλικρινά, από την φοίτησή μου στο ΕΑΠ δεν θα έχω κανένα οικονομικό όφελος. Βλέπετε, το Ελληνικό Δημόσιο, "ανταμοίβει"  με 45 ευρώ τους κατόχους μεταπτυχιακών, αλλά δεν δίνει φράγκο στους κατόχους 2 πτυχίων... Δεν προσβλέπω λοιπόν σε κάποιο οικονομικό κέρδος. Επειδή όμως τόσα χρόνια επενδύοντας σε χρόνο και χρήμα, κέρδισα ως άνθρωπος, ως μαθηματικός και ως καθηγήτρια, από τις σπουδές αυτές και κυρίως, επειδή έχω μέτρο σύγκρισης (βλ. 1ο πτυχίο στο Καποδιστριακό) του τι έμαθα, πώς και σε τι βάθος, δεν δέχομαι να απορρίπτουν το θεσμό άνθρωποι που αγνοούν πώς λειτουργεί, ή, ακόμα χειρότερα, άνθρωποι που αυτοανακυρήσσονται "σπουδαγμένοι" και θεωρούν τους άλλους υποδεέστερους.

Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις πληροφορίες που καταθέτω. Αν κάποιος πάντως θελήσει να ξεκινήσει σπουδές στο ΕΑΠ, να ξέρει ότι δυστυχώς οι θέσεις είναι λίγες γιατί δεν έχει ακόμα την υποδομή να υποστηρίξει μεγάλο αριθμό φοιτητών και άρα πρέπει να μπει στην διαδικασία της κλήρωσης. Να ξέρει ότι θα πρέπει να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη και να στερήσει από τον εαυτό του και την οικογένειά του τα (πολλά) χρήματα των σπουδών του. Να ξέρει ότι δεν θα έχει ελεύθερο χρόνο (πάντα μια εργασία θα "τρέχει"). Να ξέρει ότι "αποτυχία" σε μάθημα, σημαίνει νέες στερήσεις σε χρόνο και χρήμα. Και τέλος να ξέρει ότι (για τα επόμενα χρόνια τουλάχιστον που ο θεσμός θα είναι ακόμα φρέσκος) θα πρέπει να αποδεικνύει ότι δεν είναι ... λαμόγιο που σπουδάζει τάχα μου τάχα μου!!! Κι αυτά αν είναι "τυχερός" και κληρωθεί, ε;

Θα μου πείτε και γιατί να τραβήξει τόσα κανείς; Ακόμα και για τα 45 ευρώ δεν το συζητάω (αν είναι για μεταπτυχιακό). Όχι τα λεφτά αυτά είναι πολύ λίγα για τόσο χρόνο, για τόσο κόπο και μέχρι να τα πάρεις πίσω όσα έδωσες θα περάσουν χρόνια!!! Αξίζει όμως να το κάνει κανείς για την γνώση, να το κάνει δώρο στον εαυτό του, να προχωρήσει το μυαλό του λίγο παραπάνω, να μάθει καινούρια πράγματα, να διευρύνει τους ορίζοντές του, να νιώσει ξανά μαθητής, να γνωρίσει κι άλλους ανθρώπους που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα και δε νοιάζονται μόνο για το πώς θα εξασφαλίσουν αναρρωτική/εκπαιδευτική/αιμοδοτική άδεια για να "ησυχάσει το κεφάλι τους από το μάθημα". Ναι, για όλα αυτά αξίζουν οι θυσίες που προανέφερα. Κι όσο για τους αυτοαποκαλούμενους "ανώτερους" ας μείνουν να βαυκαλίζονται με την "ανωτερότητά" τους. Η έλλειψη επιχειρημάτων και ο πλεονασμός εγωισμού και διακρίνονται και δεν πείθουν κανέναν.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 02:47:43 πμ »
Απλώς θα θελα να προσθέσω ότι διαθέτει μόνιμα μέλη ΔΕΠ το ΕΑΠ, αν και λιγότερα σε αριθμό από τους αναπληρωτές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 719
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.