*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 26, 2009, 02:36:16 μμ »
καλα το σοι ειναι πονεμενη ιστορια. συγγενης μου καθηγητρια διορισμενη εχει γυρω στα 4 παιδια σε ιδιαιτερο. αποφασισε ομως οτι του χρονου δεν θα κανει γιατι εχει κουραστει κ μου ειπε οτι θα πει στα παιδια να ψαξουν για του χρονου αλλους καθηγητες. ξερει οτι ψαχνω παιδια κ οτι θα με ενδιεφερε να κανω κ μαθηματα σε παιδια ενος πιο υψηλου επιπεδου γιατι δυστυχως απο αγγελιες ή οταν αναλαμβανεις μαθητες γυμνασιου δυσκολα θα σου ερθουν καλοι μαθητες. κ αντι να με ρωτησει αν ενδιαφερομαι μου δηλωσε ετσι απλα οτι θα πει στα παιδια να ψαξουν.οποτε τωρα τι να λεμε οταν ουτε οι δικοι σου ανθρωποι δε σε στηριζουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:10 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 26, 2009, 02:46:23 μμ »
Απο φίλους ή συγγενείς μην περιμένετε βοήθεια επουδενί.Πραγματικά μπορεί κ να χαρούν αν δουν να μην τα καταφέρνεις.Αν αποτύχεις θα φαίνονται οι ίδιοι ή τα παιδιά τους επιτυχημένοι κ συ ο φτωχός συγγενής.Έχει πολλά ψυχολογικά ο κόσμος....παιδιά..Εγώ προσωπικά βοηθώ τους πάντες αλλά δεν περιμενώ τίποτα από γνωστούς.Το καλύτερο είναι να είναι ευχαριστημένοι οι μαθητές κ να σε συστηνουν ο ένας στον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 26, 2009, 03:14:16 μμ »
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην επαρχία κρίση δεν υπάρχει...συγκεκριμένα θα έλεγα και το αντίθετο μάλιστα...

Προφανώς εξαρτάται σε ποια επαρχιακή πόλη ζει ο καθένας μας. Στη δική μου, πάντως, ψάχνω τους μαθητές με το τουφέκι. Η αλήθεια είναι πώς ζούσα στην Αθήνα πολλά χρόνια, δύο χρόνια είναι που γύρισα και λογικό να μη με ξέρουν... αλλά δεν είδα να κόπτονται να με γνωρίσουν κιόλας.... και έχω 10+ χρόνια πείρα... ακόμα και στα επίσημα φροντιστήρια ΜΕ προτιμούν να προσλαμβάνουν τους συγγενείς ή τους φίλους τους.
Με 10+ χρόνια πείρα κι ούτε για μια συνέντευξη δε με φώναξε κανείς. Εδώ και σε  ξάδερφό μου που του είπα να κάνω στα παιδιά του μάθημα σε καλή τιμή (πάνε στο γυμνάσιο) μου απάντησε η γυναίκα του "α, εγώ τα παιδιά μου και μαθηματικά και φιλολογικά τα στέλνω σε διορισμένους καθηγητές στο σχολείο, τους προτιμώ"!!! Πάρε και κατάλαβε μετά απ' αυτό...

 :o  :o  :o

Άμα πρώτα δεν σε στηρίξει το σόι...
Αμα περιμενουμε από το σόι και τους φίλους καήκαμε! Εδώ εγώ έχω παιδική μου φίλη, αδερφή για μένα, που ξέρει ότι είμαι μαθηματικός και ψάχνω μαθητές για ιδιαίτερα και μου λέει μέσα στη μούρη ότι η αδερφή της, γ' γυμνασίου δεν είναι καλή στα μαθηματικά και ότι της κάνει ιδιαίτερα κάποια που απλώς έχει απολυτήριο λυκείου!!! Σηκώθηκε η τρίχα μου! Η συγκεκριμένη κυρία με το απολυτήριο έχει αναλάβει όλα τα παιδιά της περιοχής (μέχρι και β λυκείου κατεύθυνση!!!) και βγάζει τρελλά λεφτά. Κάποια στιγμή δε αυτή γέννησε και τους παρακαλούσε να βρουν άλλο άτομο για το παιδί, γιατί αυτή δεν είχε χρόνο. Πήραν άλλη κοπέλα,δεν έμειναν ευχαριστημένοι και τελικά φέτος την έγραψαν στο φροντιστήριο της περιοχής (και πάλι δεν είπαν κουβέντα σε μένα), στο οποίο φροντιστήριο συμπτωματικά παρολίγον να εργαστώ και εγώ, χωρίς να γνωρίζουν τίποτα.
Και εμείς με τα πτυχία ζητιανεύουμε! Και ποιος φταίει; Η νοικοκυρά που κάνει και ιδιαίτερα ή οι γονείς που ενώ το γνωρίζουν της εμπιστεύονται τη μόρφωση των παιδιών τους; Και δεν είναι οικονομικό το ζήτημα, γιατί από τη συζήτηση που έκανα με την φίλη μου, κατάλαβα ότι τους παίρνει πολύ περισσότερα από πολλούς μαθηματικούς που ξέρω, μαζί και μένα.


Δεν έχω λόγια!!!  :o  :o

Έχω μείνει ενεά!!!  :o  :o     (Κι εγώ Πατήσια, λέει...  ;D  ;D  ;D )
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 26, 2009, 03:19:47 μμ »
Απο φίλους ή συγγενείς μην περιμένετε βοήθεια επουδενί.Πραγματικά μπορεί κ να χαρούν αν δουν να μην τα καταφέρνεις.Αν αποτύχεις θα φαίνονται οι ίδιοι ή τα παιδιά τους επιτυχημένοι κ συ ο φτωχός συγγενής.Έχει πολλά ψυχολογικά ο κόσμος....παιδιά..Εγώ προσωπικά βοηθώ τους πάντες αλλά δεν περιμενώ τίποτα από γνωστούς.Το καλύτερο είναι να είναι ευχαριστημένοι οι μαθητές κ να σε συστηνουν ο ένας στον άλλο.

Είναι σαν κια υτό που λέει η παροιμία: Αν δεν μπορείς να ξυθείς μόνος σου, μην περιμένεις να σε ξύσει κανείς...

Βάλτε τα δυνατά σας, μέχρι να διοριστείτε, να φτιάξετε καλό όνομα. Να έχετε μεράκι για τη δουλειά σας. Ο μερακλής καθηγητής φαίνεται και κάποια στιγμή, εύχομαι γρήγορα, θα ανταμειφθείτε...  :D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:10 »

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 26, 2009, 03:37:04 μμ »
Απο φίλους ή συγγενείς μην περιμένετε βοήθεια επουδενί.Πραγματικά μπορεί κ να χαρούν αν δουν να μην τα καταφέρνεις.Αν αποτύχεις θα φαίνονται οι ίδιοι ή τα παιδιά τους επιτυχημένοι κ συ ο φτωχός συγγενής.Έχει πολλά ψυχολογικά ο κόσμος....παιδιά..Εγώ προσωπικά βοηθώ τους πάντες αλλά δεν περιμενώ τίποτα από γνωστούς.Το καλύτερο είναι να είναι ευχαριστημένοι οι μαθητές κ να σε συστηνουν ο ένας στον άλλο.
Καλύτερα να αποφεύγετε συγγενείς και φίλους. Σε μια ενδεχόμενη αποτυχία του παιδιού τους το πιο πιθανό είναι να τα φορτώσουνε σ'εσάς και να πουν ότι σας έκαναν και χάρη και σας εμπιστεύτηκαν προκειμένου να σας στηρίξουν.

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 26, 2009, 04:29:19 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο, Libera. Μου έχει συμβεί, δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 26, 2009, 08:43:19 μμ »
Ακριβώς έτσι είναι...Πλέον αποφεύγω να αναλαμβάνω φίλους και συγγενείς, γιατί δεν θέλω να χαλάσω τις σχέσεις. Πραγματικά είναι απογοητευτικό να μην σε στηρίζουν οι φίλοι και οι συγγενείς. Καλή κουβέντα μόνο από τους ξένους ακούω! Είναι αυτό που είπε ο green ice, χαίρονται με την αποτυχία σου, και εγώ συμπληρώνω ότι ζηλεύουν τις επιτυχίες σου.
Τρανό παράδειγμα ο θείος μου-αδερφός του μπαμπά μου- και η οικογένειά του, μορφωτικού επιπέδου: με το ζορι λυκειο, ο γιος του (1ος μου ξαδερφος) έβγαλε 7 στις πανελλήνιες! Μόλις είχα πάρει το πτυχίο μου και απολάμβανα τους πρώτους 2-χωρίς διάβασμα-μήνες μου, πάνω σε μια κουβέντα που είχαμε με άσχετο θέμα, γυρίζει και μου λέει ο θείος: "δεν φτάνει που είσαι μάπα μαθηματικός..." Δεν είχε λόγο να το πει, δεν κολλούσε, δεν είχε ιδέα τι σημαίνει να είσαι μαθηματικός, δεν ξέρει καν τι είναι τα μαθηματικά...απλά ήθελε να με πικάρει. Το είπε και καλά πάνω στο αστείο, αλλά κανένας δεν γέλασε. Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα, παγωσα, γυρισα την πλατη μου και δεν του ξαναμίλησα για το υπόλοιπο βράδυ. Ενώ όλοι ήξεραν τι είχα τραβήξει για να πάρω αυτό το πτυχίο, τι θυσίες έκανα, πόσα καλοκαίρια αφιέρωσα, τι διάβασμα έριξα...(εσείς με καταλαβαίνετε). Είμαι πεπεισμένη λοιπόν, ότι οι περισσότεροι-αν όχι όλοι- από το κοντινό μας περιβάλλον ζηλεύουν τις επιτυχίες μας, για τον απλούστατο λόγο ότι αυτοί δεν θα μπορέσουν ποτέ ούτε καν να τις πλησιάσουν.
Απο μακριά και αγαπημένοι λοιπόν! :D

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 26, 2009, 08:51:34 μμ »
Ακριβώς έτσι είναι...Πλέον αποφεύγω να αναλαμβάνω φίλους και συγγενείς, γιατί δεν θέλω να χαλάσω τις σχέσεις. Πραγματικά είναι απογοητευτικό να μην σε στηρίζουν οι φίλοι και οι συγγενείς. Καλή κουβέντα μόνο από τους ξένους ακούω! Είναι αυτό που είπε ο green ice, χαίρονται με την αποτυχία σου, και εγώ συμπληρώνω ότι ζηλεύουν τις επιτυχίες σου.
Τρανό παράδειγμα ο θείος μου-αδερφός του μπαμπά μου- και η οικογένειά του, μορφωτικού επιπέδου: με το ζορι λυκειο, ο γιος του (1ος μου ξαδερφος) έβγαλε 7 στις πανελλήνιες! Μόλις είχα πάρει το πτυχίο μου και απολάμβανα τους πρώτους 2-χωρίς διάβασμα-μήνες μου, πάνω σε μια κουβέντα που είχαμε με άσχετο θέμα, γυρίζει και μου λέει ο θείος: "δεν φτάνει που είσαι μάπα μαθηματικός..." Δεν είχε λόγο να το πει, δεν κολλούσε, δεν είχε ιδέα τι σημαίνει να είσαι μαθηματικός, δεν ξέρει καν τι είναι τα μαθηματικά...απλά ήθελε να με πικάρει. Το είπε και καλά πάνω στο αστείο, αλλά κανένας δεν γέλασε. Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα, παγωσα, γυρισα την πλατη μου και δεν του ξαναμίλησα για το υπόλοιπο βράδυ. Ενώ όλοι ήξεραν τι είχα τραβήξει για να πάρω αυτό το πτυχίο, τι θυσίες έκανα, πόσα καλοκαίρια αφιέρωσα, τι διάβασμα έριξα...(εσείς με καταλαβαίνετε). Είμαι πεπεισμένη λοιπόν, ότι οι περισσότεροι-αν όχι όλοι- από το κοντινό μας περιβάλλον ζηλεύουν τις επιτυχίες μας, για τον απλούστατο λόγο ότι αυτοί δεν θα μπορέσουν ποτέ ούτε καν να τις πλησιάσουν.
Απο μακριά και αγαπημένοι λοιπόν! :D

 :o  :o  :o  :o
Τώρα του μιλάς;
Ο μπαμπάς σου πώς αντέδρασε;
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 26, 2009, 09:07:50 μμ »
Του μιλάω, είμαι και άνθρωπος που δεν μπορώ να κρατήσω μούτρα...Οι γονείς μου δεν πήραν χαμπάρι, τους το είπα μετά, η μάνα μου τα πήρε, ο μπαμπάς μου στον κόσμο του, αλλά και τι να κάνουν?Να κόψουν την καλημέρα? Καταλαβαίνουν ότι τόσα ξέρει, τόσα λέει! Να τα βάλεις με τον αδαή? Απλώς τον προσπερνάς, εκεί φαίνεται και η διαφορά επιπέδου. Προς θεού μη φανώ και ψωνάρα, αλλά, άδικο έχω? Εγώ δεν θα έλεγα ποτέ τέτοια κουβέντα σε έναν δικό μου άνθρωπο. Πως να τον προσβάλεις? Όπως και δεν είπα τίποτα που ο ξάδερφος μου έβγαλε 7 στις πανελλήνιες γιατι όλη τη χρονιά ή θα ξυνόταν ή θα έπαιζε ηλεκτρονικά! Εδώ πήγαινε στο φροντιστήριο που πήγαινα και εγώ (έχουμε 6 χρόνια διαφορά) και οι καθηγητές τον ρωτούσαν για μένα! Δεν θα ξεχάσω όταν ήμουν στο 2ο έτος με φώναξε σπίτι του να του κάνω ιδιαίτερο για το διαγώνισμα που θα έγραφε στο φροντιστήριο!  ;D Τι να του πω? Γιατί ρε χαιβάνι δεν ανοιγεις κανένα βιβλίο?!  ;D 4 έγραψε στα Μαθηματικά Κατ. στις πανελλήνιες!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 26, 2009, 09:37:33 μμ »
Του μιλάω, είμαι και άνθρωπος που δεν μπορώ να κρατήσω μούτρα...Οι γονείς μου δεν πήραν χαμπάρι, τους το είπα μετά, η μάνα μου τα πήρε, ο μπαμπάς μου στον κόσμο του, αλλά και τι να κάνουν?Να κόψουν την καλημέρα? Καταλαβαίνουν ότι τόσα ξέρει, τόσα λέει! Να τα βάλεις με τον αδαή? Απλώς τον προσπερνάς, εκεί φαίνεται και η διαφορά επιπέδου. Προς θεού μη φανώ και ψωνάρα, αλλά, άδικο έχω? Εγώ δεν θα έλεγα ποτέ τέτοια κουβέντα σε έναν δικό μου άνθρωπο. Πως να τον προσβάλεις? Όπως και δεν είπα τίποτα που ο ξάδερφος μου έβγαλε 7 στις πανελλήνιες γιατι όλη τη χρονιά ή θα ξυνόταν ή θα έπαιζε ηλεκτρονικά! Εδώ πήγαινε στο φροντιστήριο που πήγαινα και εγώ (έχουμε 6 χρόνια διαφορά) και οι καθηγητές τον ρωτούσαν για μένα! Δεν θα ξεχάσω όταν ήμουν στο 2ο έτος με φώναξε σπίτι του να του κάνω ιδιαίτερο για το διαγώνισμα που θα έγραφε στο φροντιστήριο!  ;D Τι να του πω? Γιατί ρε χαιβάνι δεν ανοιγεις κανένα βιβλίο?!  ;D 4 έγραψε στα Μαθηματικά Κατ. στις πανελλήνιες!

Νομίζω πως έτσι είναι η πλειοψηφία των σημερινών παιδιών...
Όσα δε φτάνει η αλεπού...  ::)

Υ. Γ.: Καλύτερα να επανέλθουμε στο θέμα... πριν μας κάνουν, και με ο δίκιο τους, παρατήρηση...  :-[  :-\
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Α

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 12, 2009, 10:01:09 μμ »
Αμα περιμενουμε από το σόι και τους φίλους καήκαμε! Εδώ εγώ έχω παιδική μου φίλη, αδερφή για μένα, που ξέρει ότι είμαι μαθηματικός και ψάχνω μαθητές για ιδιαίτερα και μου λέει μέσα στη μούρη ότι η αδερφή της, γ' γυμνασίου δεν είναι καλή στα μαθηματικά και ότι της κάνει ιδιαίτερα κάποια που απλώς έχει απολυτήριο λυκείου!!! Σηκώθηκε η τρίχα μου! Η συγκεκριμένη κυρία με το απολυτήριο έχει αναλάβει όλα τα παιδιά της περιοχής (μέχρι και β λυκείου κατεύθυνση!!!) και βγάζει τρελλά λεφτά. Κάποια στιγμή δε αυτή γέννησε και τους παρακαλούσε να βρουν άλλο άτομο για το παιδί, γιατί αυτή δεν είχε χρόνο. Πήραν άλλη κοπέλα,δεν έμειναν ευχαριστημένοι και τελικά φέτος την έγραψαν στο φροντιστήριο της περιοχής (και πάλι δεν είπαν κουβέντα σε μένα), στο οποίο φροντιστήριο συμπτωματικά παρολίγον να εργαστώ και εγώ, χωρίς να γνωρίζουν τίποτα.
Και εμείς με τα πτυχία ζητιανεύουμε! Και ποιος φταίει; Η νοικοκυρά που κάνει και ιδιαίτερα ή οι γονείς που ενώ το γνωρίζουν της εμπιστεύονται τη μόρφωση των παιδιών τους; Και δεν είναι οικονομικό το ζήτημα, γιατί από τη συζήτηση που έκανα με την φίλη μου, κατάλαβα ότι τους παίρνει πολύ περισσότερα από πολλούς μαθηματικούς που ξέρω, μαζί και μένα.

Δυστυχώς έχω ζήσει ακριβώς την ίδια κατάσταση, με μια άλλη κυρία με απολυτήριο Λυκείου και εμένα άνεργο
Ovidius poeta in terra Pontica exulat.  ;)

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 13, 2009, 01:03:38 μμ »
Επομένως καταλαβαινόμαστε... :D
Δεν πειράζει, το κεφάλι ψηλά και βλέπουμε! Καλό Πάσχα σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 13, 2009, 01:41:40 μμ »
Δύο φορές έχω κάνει μάθημα σε συγγενικά πρόσωπα (δωρεάν). Την πρώτη ως φοιτητής και με αστέρι μαθήτρια, όπου το χάρηκα και τη δεύτερη πριν μερικά χρόνια σε ένα ανήψι - διδυμότοιχο (=διπλοντούβαρο) και απελπιστικά αδιάφορο. Το μετάνιωσα, φυσικά, γιατί όταν το παιδί δεν ασχολείται πιστεύω ότι πρέπει να σταματάμε το μάθημα, αλλά όταν ο συγγενής σου πει "Κάνε ότι μπορείς" και εσύ του πεις "Δεν γίνεται τίποτα, φεύγω", πάντα θα νομίζει ότι δεν πρόσεξες το παιδί του, ότι τα παρατάς γιατί δεν παίρνεις λεφτά, κλπ... Κοινώς, σκατά...

Όσο για τις τιμές, θα γράψω κι εδώ αυτό που είχα γράψει και σε παλιότερο σχετικό θέμα.
Το 1993 εγώ πλήρωνα (στην περιοχή μου) 5.000δρχ/ώρα για μάθημα δέσμης (δηλαδή 15 ευρώ). Μου φαίνεται αστείο ο σύγχρονος ιδιαιτεράς (στην ίδια περιοχή) να ζητήσει 15-20 ευρώ για κατεύθυνση.

Πιο δύσκολοι οι καιροί, δεν αντιλέγω, αλλά στον κουρέα το 1993 πλήρωνα 2,80 και σήμερα θέλει 13 (κι ας έχουν λιγοστέψει οι τρίχες), ο υδραυλικός για μιά ώρα δουλειά έπαιρνε (ας πούμε) ένα 5χίλιαρο και σήμερα θέλει 50ρικο, η σημαία στο ταξί ήταν 150-200 δραχμές και σήμερα η μίνιμουμ διαδρομή είναι 5ευρο, κ.ο.κ.

Όταν όλα τα υπόλοιπα 5πλασιάζονται, δεν βλέπω το λόγο στην τιμή του ιδιαίτερου ο διπλασιασμός να θεωρείται έγκλημα. Μάλλον υποβάθμιση είναι...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 14, 2009, 12:50:25 πμ »
Μου ζήτησαν σήμερα να κάνω μαθημα σε μαθήτρια Α' Γυμνασίου, που δεν έχει ανοίξει βιβλίο όλη τη χρονιά, για να την προετοιμάσω για τις εξετάσεις μπας και περάσει την τάξη. Δέχτηκα και ζήτησα 15 ευρώ την ώρα, τα οποία και δέχτηκαν χωρίς καθόλου παζάρια και μάλιστα η οικογένεια δεν είναι καθόλου ευκατάστατη. Η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν πήρα λιγότερα χρήματα για το γυμνάσιο, το μόνο που με ανησυχεί είναι η μαθήτρια μήπως δεν ανοίξει ούτε και τώρα βιβλίο!
Της ζήτησα το τετράδιο της Οδυσσειας να δω τις ασκήσεις που τους έβαζε ο καθηγητής και μου είπε ότι ποτέ δεν τους έβαλε γραπτή άσκηση, αλλά τις ασκησεις για το σπίτι δεν τις έβαζε γραπτώς, ζητούσε να τις ξέρουν μόνο προφορικά! Είναι δυνατόν; Τόσα χρόνια καθηγήτρια πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!!!
Τόσα χρόνια και ποτέ δε σταματούν να με εκπλήσσουν!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160947
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 32
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.