*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48488 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 11:15:17 μμ »
Πες τα βρε χρυσόστομε Landau !!! Νομίζουν όλοι ότι είναι τόσο εκπληκτικά άτομα, που πρέπει ντε και καλά να αναπαραχθούν !!!! Και δεν τους φτάνει ένας απόγονος, θέλουν και παραπάνω, σου λένε και με υφάκι, ''ένα ίσον κανένα'' !!!!! Αν πεις δε ότι είσαι παντρεμένος και ότι δεν θέλεις, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα να κάνεις παιδί, συνειδητά, σε κοιτάζουν σαν UFO, όλοι αυτοί οι ''εκπληκτικοί'' γονείς...Επί του θέματος, δύσκολη χρονιά για τα ιδιαίτερα... :( Όσογια τον γυμνασιάρχη, τα ιδιαίτερά του και τον τρόπο λειτουργίας των κλειστών κοινωνιών, ας μην ανοίξω το στόμα μου καλύτερα, γιατί έχω πολύ πικρή εμπειρία από το-λιγοστό ευτυχώς-διάστημα που έζησα σε τέτοια περιοχή... :-X Και μετά να πρέπει να λες ένα σωρό μπούρδες στην Έκθεση περί ανωνυμίας και μαζοποίησης στα μεγάλα αστικά κέντρα, απώλειας προσωπικής ταυτότητας, τυπικών και επιδερμικών σχέσεων κ.λπ... Ας μας πουν και για τις κλίκες και τις φατρίες της επαρχίας, που αν δεν είσαι από εκεί δεν σου λένε ούτε καλημέρα, που σου γυρνούν την πλάτη αν δεν είσαι γνωστός του γνωστού, που δεν σου δίνουν δουλειά ούτε για πλάκα, που αν τους πεις ''είμαι Αθηναία'' είναι λες και τους λες είμαι... ( άντε να μην πω ) και που βάζουν τη νηπιαγωγό να κάνει Αρχαία κατεύθυνσης, ''αφού είναι κόρη του γνωστού μου'' !!! Για να προλάβω τις απαντήσεις, δεν πιστεύω ( ή δεν θέλω να πιστεύω ) ότι αυτό συμβαίνει παντού. Σε επαρχία όμως που έζησα εγώ και σε άλλες που έζησαν στενά μου πρόσωπα, γίνονται αυτά και πολύ χειρότερα. Φυσικά γνωρίζω ότι σε κάθε τόπο υπάρχουν και καλοί και κακοί άνθρωποι.
saint, ως προς το θέμα σου, μίλα τους, μη μασάς !!
Συγγνώμη για τα εκτός θέματος σχόλια !!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:44 »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 11:20:52 μμ »
Δεν ξερω αν ειδατε Λαζοπουλο αλλα το καταχαρηκα και η κοπελα που τραγουδουσε και φιλουσε τον Λακη  ειναι γνωστη μου ΠΕ02 αλλα την κερδισε το τραγουδι  ;D

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 11:00:58 μμ »
Φέτος μετά από 4 χρόνια ιδιαίτερα, έγινε και σε μένα αισθητή η κρίση (διδάσκω ξένη γλώσσα). Την πρώτη χρονιά που δεν είχα πάρει ακόμα το πτυχίο και βρήκα μαθητές χωρίς κανεναν να με συστήσει ή γνωστούς, είχα περισσότερα μαθήματα. Ο αριθμός μαθητών μπορεί να μη μειώθηκε αισθητα, αλλά όλοι θέλουν ένα μάθημα μόνο την εβδομαδα, ενώ δούλευα συνήθως με 2. Οι περισσότεροι είναι φοιτητές κι εργαζόμενοι.
Μια μαθήτρια που έχω και κάναμε 2 2ωρα/εβδομ γιατι θελει να δωσει τη γλώσσα στις πανελλήνιες, μου είπαν ότι ή μειώνω την τιμή ή κανουμε ένα μόνο μάθημα, καθώς μάνα και κόρη έγιναν ξανθιές και πρέπει κάθε 2η εβδομάδα να πηγαίνουν για ρίζα, οπότε ανέβηκε ο οικογενειακός προυπολογισμός.
Κι ύστερα λένε γιατί βγαινουν αυτα για τις ξανθιές... ;D

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 11:23:38 μμ »
.........αν ειχαν λεφτα δεν θα ζητουσαν εκπτωση.Το μαλλι θα το βαφουν μονες τους , τα κομμωτηρια δεν εχουν δουλεια.Δεν κινειται χρημα......τα εχουν ισα ισα για το φαι την μετακινηση τους και τα εξοδα του σπιτιου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:44 »

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 12:43:01 πμ »
Φέτος μετά από 4 χρόνια ιδιαίτερα, έγινε και σε μένα αισθητή η κρίση (διδάσκω ξένη γλώσσα). Την πρώτη χρονιά που δεν είχα πάρει ακόμα το πτυχίο και βρήκα μαθητές χωρίς κανεναν να με συστήσει ή γνωστούς, είχα περισσότερα μαθήματα. Ο αριθμός μαθητών μπορεί να μη μειώθηκε αισθητα, αλλά όλοι θέλουν ένα μάθημα μόνο την εβδομαδα, ενώ δούλευα συνήθως με 2. Οι περισσότεροι είναι φοιτητές κι εργαζόμενοι.
Μια μαθήτρια που έχω και κάναμε 2 2ωρα/εβδομ γιατι θελει να δωσει τη γλώσσα στις πανελλήνιες, μου είπαν ότι ή μειώνω την τιμή ή κανουμε ένα μόνο μάθημα, καθώς μάνα και κόρη έγιναν ξανθιές και πρέπει κάθε 2η εβδομάδα να πηγαίνουν για ρίζα, οπότε ανέβηκε ο οικογενειακός προυπολογισμός.
Κι ύστερα λένε γιατί βγαινουν αυτα για τις ξανθιές... ;D
Χα χα Χα !!! Μεγάλος ζήλος για μάθηση!! Αρα, ποιο είναι το συμπέρασμα; όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων :D

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 10:16:34 πμ »
Οσον αφορά την κρίση,προσωπικά μ'έχει επηρεάσει αρκετά.Για πρώτη φορά στα 12+ χρόνια που δουλεύω στο full έχω  λίγες ώρες.Μάλιστα σε κάπως πιο γνωστούς τα έξτρα μαθήματα τα κάνω δωρεάν!Στα φροντιστήρια έγιναν συγχωνεύσεις και μειώθηκαν οι ώρες μου αλλά θα πρέπει να νιώθω τυχερή γιατί μειώθηκαν δραματικά και οι συνάδελφοι...Οσο για τα ιδιαίτερα υπήρξε κι εκεί μείωση αλλά σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι και απλή συγκυρία.Τουλάχιστον πάντως τόσο τα φροντιστήρια όσο και τα ιδιαίτερα με πληρώνουν κανονικά και με αξιοπρέπεια.Ομως πραγματικά,ανησυχώ για το μέλλον...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 10:47:44 πμ »
Οσον αφορά την κρίση,προσωπικά μ'έχει επηρεάσει αρκετά.Για πρώτη φορά στα 12+ χρόνια που δουλεύω στο full έχω  λίγες ώρες.Μάλιστα σε κάπως πιο γνωστούς τα έξτρα μαθήματα τα κάνω δωρεάν!Στα φροντιστήρια έγιναν συγχωνεύσεις και μειώθηκαν οι ώρες μου αλλά θα πρέπει να νιώθω τυχερή γιατί μειώθηκαν δραματικά και οι συνάδελφοι...Οσο για τα ιδιαίτερα υπήρξε κι εκεί μείωση αλλά σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι και απλή συγκυρία.Τουλάχιστον πάντως τόσο τα φροντιστήρια όσο και τα ιδιαίτερα με πληρώνουν κανονικά και με αξιοπρέπεια.Ομως πραγματικά,ανησυχώ για το μέλλον...
Γι' αυτό άλλωστε λέγεσαι και τυχαιρούλα. Ενώ εγώ... :-[

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 06:36:19 μμ »
Αχ................Βαχ............. Τώρα μπήκα σπίτι και είδα το θέμα..

(...)

Σήμερα λοιπόν που με πλήρωσαν για τον Ιανουάριο και μισό Δεκέμβρη, κοστολόγησαν όλο τον Ιανουάριο και τον μισό Δεκέμβρη με 12 ευρώ και όχι από τις 19 Ιανουαρίου που μου κάνανε την κουβέντα. Με το που πήγα στο αυτοκίνητο έβαλα τα κλάμματα και αποφάσισα από το επόμενο μάθημα να φεύγω και εγώ στην 1 ώρα και 31 λεπτά.. 3 χρόνια κάνω ιδιαίτερα, έχουν περάσει ΟΛΟΙ οι μαθητές μου, αλλά πάντα είχα άριστη συνεργασία. Αυτά τα ξεφτιλίκια πρώτη φορά τα βιώνω.

1. Προτείνω την ανάγνωση του παρακάτω:

 
Ένας αριθμός
Τις προάλλες φώναξα στο γραφείο μου τη δεσποινίδα Ιουλία , τη δασκάλα των παιδιών.Έπρεπε να της δώσω το μισθό της.
-Κάθισε να κάνουμε το λογαριασμό, της είπα. Θα ΄χεις ανάγκη απο χρήματα και συ ντρέπεσαι να ανοίξεις το στόμα σου... Λοιπόν... Συμφωνήσαμε για τριάντα ρόυβλια το μήνα...
-Για σαράντα.
-Όχι, για τριάντα, το έχω σημειώσει. Εγώ πάντοτε τριάντα ρούβλια δίνω στις δασκάλες... Λοιπόν ,έχεις δύο μήνες εδώ...
-Δύο μήνες και πέντε μέρες...
-Δύο μήνες ακριβώς... Το ΄χω σημειώσει.... Λοιπόν, έχουμε εξήντα ρούβλια.
Πρέπει να βγάλουμε εννιά Κυριακές ... δε δουλεύετε τις Κυριακές. Πηγαίνετε περίπατο με τα παιδιά. Επειτα έχουμε τρείς γιορτές....
Η Ιουλία έγινε κατακόκκινη και άρχισε να τσαλακώνει νευρικά την άκρη του φουστανίού της, μα δεν είπε λέξη.
-Τρείς γιορτές... μας κάνουν δώδεκα ρούβλια το μήνα... Ο Κόλιας ήταν άρρωστος τέσσερις μέρες και δεν του έκανες μάθημα... Μονάχα με τη Βαρβάρα ασχολήθηκες....
Τρεις μέρες είχες πονόδοντο και η γυναίκα μου σου είπε να αναπαυτείς μετά το φαγητό... Δώδεκα και εφτά δεκαεννιά. Αφαιρούμε, μας μένουν... Χμ! σαράντα ένα ρούβλια.... Σωστά;
Το αριστερό μάτι της Ιουλίας έγινε κατακκόκινο και νότισε. Άρχισε να τρέμει το σαγόνι της. Την έπιασε ένας νευρικός βήχας, έβαλε το μαντίλι στη μύτη της, μα δεν έβγαλε άχνα.
-Την παραμονή της πρωτοχρονιάς έσπασες ένα φλιτζάνι του τσαγιού με το πιατάκι του...
Βγάζουμε δύο ρούβλια...
Το φλιτζάνι κάνει ακριβότερα γιατί είναι οικογενειακό κειμήλιο, μα δεν πειράζει...
Τόσο το χειρότερο! Προχωρούμε! Μια μέρα δεν πρόσεξες τον Κόλια, ανέβηκε ο μικρός στο δέντρο και έσκισε το σακάκι του... Βγάζουμε άλλα δέκα ρούβλια.... Άλλη μια μέρα που δεν πρόσεχες, έκλεψε μια καμαριέρα τα μποτάκια της Βαρβάρας. Πρέπει να ΄χεις τα μάτια σου τέσσερα, γι΄αυτό σε πληρώνουμε... Λοιπόν, βγάζουμε άλλα πέντε ρούβλια. Στις δέκα του Γενάρη σε δάνεισα δέκα ρούβλια...
-Όχι, δεν έγινε τέτοιο πράμα... μουρμούρισε η Ιόυλία.
-Το΄χω σημειώσει!
-Καλά...
-Βγάζουμε είκοσι επτά ρούβλια, μας μένουν δεκατέσσερα...
Τα μάτια της Ιουλίας γέμισαν δάκρυα. Κόμποι ιδρώτα γυάλιζαν πάνω στη μύτη της. Κακόμοιρο κορίτσι!
-Μα εγώ μια φορά μονάχα δανείστηκα χρήματα. Μονάχα τρία ρούβλια, από την κυρία, μουρμούρισε η Ιουλία και η φωνή της έτρεμε... Αυτά είναι όλα όλα που δανείστηκα.
-Μπά; Και γω δεν τα είχα σημειώσει αυτά. Λοιπόν ,δεκατέσσερα έξω τρία, μας μένουν έντεκα. Πάρε τα χρηματά σου, αγαπητή μου! Τρία... τρία, τρία... ένα και ένα... Πάρ΄τα...
Και της έδωσα έντεκα ρούβλια. Τα πήρε με τρεμουλιαστά δάχτυλα και τα έβαλε στην τσέπη της.
-Ευχαριστώ, ψυθύρισε.
Πετάχτηκα ορθός και άρχισα να βηματίζω πέρα δώθε στο γραφείο με έπιασαν τα δαιμονιά μου.
-Κια γιατί με ευχαριστείς;
-Για τα χρήματα.
-Μα, διάολε, εγώ σε έκλεψα, σε λήστεψα! Και μου λες κι ευχαριστώ;
-Οι άλλοι δεν μου έδιναν τίποτα!...
-Δε σου 'δίναν τίποτα . Φυσικά! Σου έκανα μια φάρσα για να σου γίνει σκληρό μάθημα. Πάρε τα ογδόντα σου ρούβλια! Τα είχα έτοιμα στο φάκελο! Μα γιατί δε φωνάζεις για το δίκιο σου; Γιατί στέκεσαι έτσι σαν χαζή; Μπορείς να ζήσεις σ 'αυτό τον κόσμο αν δεν πατήσεις λίγο΄πόδι, αν δεν δείξεις τα δόντια σου; Γιατί είσαι άβουλη;
Μουρμούρισε μερικά ευχαριστώ και βγήκε.

'Αντον Τσέχωφ

2. Στη δική μου περίπτωση (ω ναι, όλοι οι δάσκαλοι έχουμε την ίδια ταμπέλα στο κούτελο "Μ@Λ@Κ@Σ  ::)), την επόμενη φορά που πήγα για μάθημα και είχε το θράσος ο δάσκαλος γονιός να μου ξαναδώσει τα κατά τη δική του βούλησιν οφειλόμενα, τα μέτρησα μπροστά του και ακολούθησε ο εξής διάλογος:
- κύριε χ, η ώρα κοστίζει ψ χρήματα. 8)
- μα...μου...μπλα μπλα... :o
- όχι. :)

μάντεψε αν πήρα τα λεφτά μου ξανά σωστά ή όχι. ;D

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 03, 2011, 07:13:08 μμ »
Σήμερα λοιπόν που με πλήρωσαν για τον Ιανουάριο και μισό Δεκέμβρη, κοστολόγησαν όλο τον Ιανουάριο και τον μισό Δεκέμβρη με 12 ευρώ και όχι από τις 19 Ιανουαρίου που μου κάνανε την κουβέντα. Με το που πήγα στο αυτοκίνητο έβαλα τα κλάμματα και αποφάσισα από το επόμενο μάθημα να φεύγω και εγώ στην 1 ώρα και 31 λεπτά.. 3 χρόνια κάνω ιδιαίτερα, έχουν περάσει ΟΛΟΙ οι μαθητές μου, αλλά πάντα είχα άριστη συνεργασία. Αυτά τα ξεφτιλίκια πρώτη φορά τα βιώνω.
Αν δεν το έχεις απόλυτη ανάγκη το ιδιαίτερο, αυτό θα σε συμβούλευα να το σταματήσεις. Αν μη τι άλλο, η συμπεριφορά τους προσβάλλει την αξιοπρέπειά σου.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 04:51:28 μμ »
fivo, σε ευχαριστώ για τα όσα μου είπες.. Ρε παιδιά νιώθω πολύ άσκημα την ώρα της πληρωμής, ίσω επειδή κάνω μάθημα μόνο σε μαθητές δημοσίων ΙΕΚ που εργάζονται και πληρώνουν μόνοι τους και εκτιμώ κάθε ευρώ που μου δίνουν γιατί ξέρω πως τα παιδιά παίρνουν 794 ευρώ μεικτά..  Τόσα είναι η κλαδική σύμβαση για γ μάγειρα.. Μην με παρεξηγήσετε και ούτε λέω πως είναι κανόνας, αλλά εκτιμώ πως το φρούτο ιδιωτικό ΙΕΚ έχει σπουδαστές με πολύ διαφορετική εκπαίδευση και παιδεία. Έχουν ένα ύφος πρίγκηπα/πριγκίπισσας και νομίζουν πως το αγορασμένο του πτυχίο- σε πολλές περιπτώσεις σπουδαστών- τους κάνει ξαφνικά ανώτερους. Γι αυτό άλλωστε και στην ειδικοτήτα chef κόβεται το 80% των μαθητών στο θεωρητικό κομμάτι της εξέτασης... Γι αυτό και όλοι βγαίνουν από την χ,ψ διαφημιζόμενη στην τηλέοραση σχολή και νομίζουν πως θα είανι σεφ στο Μεγάλη Βρετανία με το καλημέρα σας..

Σήμερα λοιπόν η μαμά της μαθήτριας μου με πήρε να μου πεί πως θέλει τις σημειώσεις μου και για έναν ανηψιό της, στην ειδικοτήτα catering η οποία έχει σχεδόν ίδια θεωρητική ύλη με τους σεφ.. Απάντησα πως υπάρχει βιβλίο με τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις στη λεμοντ και να απευθυνθεί εκεί.. Το υλικό μου δεν το δίνω σε κανέναν που δεν είναι μαθητής μου, τόνισα χαρακτηριστικά. Απαντάει λοιπόν η μαμά, έ καντου ένα ιδιαίτερο με 10 ευρώ μια ωρίτσα και δώστου τα... Υπενθύμισα στην κυρία πως η τιμή είναι 15 ευρώ η 1,5 ώρα, κάνω προετοιμασία για πιστοποίηση και όχι αρπαχτές και οτί και για την κόρη της τα 12 δεν θα τα δεχόμουνα σε καμία περίπτωση αν ήξερα από την αρχή οτί μιλάμε για ένα ποσό τόσο μικρό. Της είπα κιόλας  πως για κάθε μάθημα κάνω 12 χιλιόμετρα και πηγαίνω και αφήνω ένα πάκο να, με φωτοτυπίες, οπότε προτιμώ να εστιάσω σε μαθητές που εκτιμούν την δουλεία μου και με πληρώνουν όσα είχαμε συμφωνήσει γιατί νιώθουν πως το αξίζω..

***

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 06:47:20 μμ »
Όταν κλήθηκα αναπληρώτρια σταμάτησα τα ιδιαίτερα. Κράτησα αναγκαστικά μόνο δύο ενήλικες που αρνήθηκαν να αλλάξουν καθηγήτρια και μου έκαναν ιστορίες.
Ο ένας μια μέρα ενώ είχαμε 6-7 , στις 6.30 μου λέει: "αφού μου εξήγησες τη γραμματική και μπορώ να βρω στο λεξικό το λεξιλόγιο , να φύγω και να με χρεώσεις μισή ώρα??"
Του είπα οτι αν το μάθημα της ξένης γλώσσας το βλέπει μόνο γραμματική και λεξιλόγιο, μπορεί ωραιότατα να παρακολουθεί μαθήματα μέσω Η/Υ αφού η έννοια της επικοινωνίας, της διάδρασης και της ανταλλαγής δεν του λέει τίποτα.
Βέβαια, δεν ξέρω αν αυτό λέγεται κρίση ή μιζέρια..
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 07:37:01 μμ »
fivo, σε ευχαριστώ για τα όσα μου είπες.. Ρε παιδιά νιώθω πολύ άσκημα την ώρα της πληρωμής, ίσω επειδή κάνω μάθημα μόνο σε μαθητές δημοσίων ΙΕΚ που εργάζονται και πληρώνουν μόνοι τους και εκτιμώ κάθε ευρώ που μου δίνουν γιατί ξέρω πως τα παιδιά παίρνουν 794 ευρώ μεικτά..  Τόσα είναι η κλαδική σύμβαση για γ μάγειρα.. Μην με παρεξηγήσετε και ούτε λέω πως είναι κανόνας, αλλά εκτιμώ πως το φρούτο ιδιωτικό ΙΕΚ έχει σπουδαστές με πολύ διαφορετική εκπαίδευση και παιδεία. Έχουν ένα ύφος πρίγκηπα/πριγκίπισσας και νομίζουν πως το αγορασμένο του πτυχίο- σε πολλές περιπτώσεις σπουδαστών- τους κάνει ξαφνικά ανώτερους. Γι αυτό άλλωστε και στην ειδικοτήτα chef κόβεται το 80% των μαθητών στο θεωρητικό κομμάτι της εξέτασης... Γι αυτό και όλοι βγαίνουν από την χ,ψ διαφημιζόμενη στην τηλέοραση σχολή και νομίζουν πως θα είανι σεφ στο Μεγάλη Βρετανία με το καλημέρα σας..

Σήμερα λοιπόν η μαμά της μαθήτριας μου με πήρε να μου πεί πως θέλει τις σημειώσεις μου και για έναν ανηψιό της, στην ειδικοτήτα catering η οποία έχει σχεδόν ίδια θεωρητική ύλη με τους σεφ.. Απάντησα πως υπάρχει βιβλίο με τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις στη λεμοντ και να απευθυνθεί εκεί.. Το υλικό μου δεν το δίνω σε κανέναν που δεν είναι μαθητής μου, τόνισα χαρακτηριστικά. Απαντάει λοιπόν η μαμά, έ καντου ένα ιδιαίτερο με 10 ευρώ μια ωρίτσα και δώστου τα... Υπενθύμισα στην κυρία πως η τιμή είναι 15 ευρώ η 1,5 ώρα, κάνω προετοιμασία για πιστοποίηση και όχι αρπαχτές και οτί και για την κόρη της τα 12 δεν θα τα δεχόμουνα σε καμία περίπτωση αν ήξερα από την αρχή οτί μιλάμε για ένα ποσό τόσο μικρό. Της είπα κιόλας  πως για κάθε μάθημα κάνω 12 χιλιόμετρα και πηγαίνω και αφήνω ένα πάκο να, με φωτοτυπίες, οπότε προτιμώ να εστιάσω σε μαθητές που εκτιμούν την δουλεία μου και με πληρώνουν όσα είχαμε συμφωνήσει γιατί νιώθουν πως το αξίζω..

ΜΠΡΑΒΟ βρε κοπέλα!!! Αυτά είναι!!! Πολύ καλά έκανες!!Επιτέλους!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 08:01:34 μμ »
πολύ καλά έκανες !!!

12χλμ?ταξιδάκι ....χαράς στο κουράγιο σου  :-\

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 04, 2011, 09:37:22 μμ »
Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους, Bitch, πραγματικά χαίρομαι να διαβάζω πόστ σου! Έρση σε ευχαριστώ που ενδιαφέρθηκες για το πρόβλημα μου από την πρώτη στιγμή.. Και όσο για τα 12 χλμ!! Έχω πάθει ανοσία μετά την Ανάβυσσο που ήμουν.. 
***

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.