*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #182 στις: Απρίλιος 13, 2011, 03:24:10 μμ »
Εγώ πάντως θα κρατούσα τα οπωροκηπευτικά! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:04 »

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #183 στις: Απρίλιος 14, 2011, 09:12:14 πμ »
Εχθές η μητέρα ενός μαθητή μου, μου πρότεινε μεταξύ σοβαρού και αστείου τη νέα χρονιά να με πληρώνει σε είδος!! (έχει μαγαζί με χαρτικά κτλ) Εγώ βέβαια της αντιπρότεινα σε αντίστοιχο ύφος, να της κάνω τράμπα με τον βενζινά μου, να πληρώνει κατευθείαν εκείνον για τη βενζίνη που αγοράζω!!!  Ε??? ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #184 στις: Απρίλιος 14, 2011, 09:30:56 πμ »
Εχθές η μητέρα ενός μαθητή μου, μου πρότεινε μεταξύ σοβαρού και αστείου τη νέα χρονιά να με πληρώνει σε είδος!! (έχει μαγαζί με χαρτικά κτλ) Εγώ βέβαια της αντιπρότεινα σε αντίστοιχο ύφος, να της κάνω τράμπα με τον βενζινά μου, να πληρώνει κατευθείαν εκείνον για τη βενζίνη που αγοράζω!!!  Ε??? ;D

 ;D ;D ;D
σοβαρα μιλας? εγινε τετοια πρόταση? Εσυ,παντως, πολυ καλα της αντιπροτεινες!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #185 στις: Απρίλιος 14, 2011, 09:43:25 πμ »
Δυστυχώς έγινε... Ξέρω οτι δυσκολεύονται, ήδη η φετινή χρονιά ήταν πιο δύσκολη από πέρσι, το καταλαβαίνεις από το πώς σε πληρώνουν (έτυχε μια φορα να μου δωσουν 30€ σε 2€!!! σαν ψιλικατζου ενιωσα!), αλλά και εγώ κάνω τη δουλειά μου και απαιτώ να πληρώνομαι γι αυτή, τη στιγμή που έχω υποχρεώσεις που δεν μπορώ να καλύψω δίνοντας "χαρτί υγείας"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:04 »

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #186 στις: Απρίλιος 14, 2011, 03:08:13 μμ »
γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει φροντιστήριο μ.ε. στο νησί της Θάσου. και αν ναι σε ποιο μέρος. ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #187 στις: Απρίλιος 14, 2011, 04:01:56 μμ »
γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει φροντιστήριο μ.ε. στο νησί της Θάσου. και αν ναι σε ποιο μέρος. ευχαριστώ.

Πρέπει να υπάρχει στην πρωτεύουσα του νησιού τον Λιμένα (δεν είμαι όμως 100% σίγουρη). Υπάρχει σίγουρα φροντιστήριο ξένων γλωσσών.   Εκεί βρίσκεται και το μοναδικό Λύκειο/Γυμνάσιο του νησιού.
Απ όσο γνωρίζω ( ο πατέρας μου είναι από Θάσο) τα περισσότερα παιδιά κάνουν φροντιστήριο στην Καβάλα ή ιδιαίτερα.
Θα βγάλεις καλό χρήμα αν ενδιαφέρεσαι. Οι Θάσιοι το φυσάνε το παραδάκι!
Βέβαια υπάρχουν και αρκετά παιδιά που δεν ενδιαφέρονται να σπουδάσουν, ασχολούνται με τα ξενοδοχεία και τις ελιές.


Αποσυνδεδεμένος ιπποτης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #188 στις: Απρίλιος 22, 2011, 07:42:52 μμ »
εγω  κανω  ιδιαιτερα  σε  δυο παιδακια  κοντα  στην  περιοχη  μου   δευτερας  γυμνασιου  και  πρωτης  λυκειου  . τιμη 14 ευρω  την  ωρα.  Μενω  παραπανω  καθε  φορα  .  δεν  ειμαι  με  το  ρολοι  στο  χερι.   Δυο φορες  την  εβδομαδα  στο  ενα  και  μια  στο  αλλο.  δεν  μου εκαναν  παζαρια  στην  τιμη. τα παιδια  ευτυχως  'τραβανε'.   ειναι  εξυπνα και  παντα  διαβασμενα.

Αποσυνδεδεμένος trelokotsidou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 04, 2011, 11:34:51 πμ »
Γνωρίζει κανένας εαν ή πότε θα ξεκινήσει να ισχύει το εργόσημο για ιδαίτερα μαθήματα;
Τι γνώμη έχετε για το εργόσημο; Εγώ πιστεύω συμφέρει πολύ για κάποιον που δεν έχει πολλές ώρες διδασκαλίας αντί να πληρώνει 400 ευρώ το δίμηνο κερατιάτικα στον ΟΑΕΕ

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 04, 2011, 08:27:54 μμ »
Αν και ειναι off topic, βρηκα αυτό: http://www.forologikanea.gr/news/frontistiriaka-mathimata-kat-oikon/
και μου φαίνεται πολυπλοκο για τους εργοδοτες...Ποιος θα δεχτει να το κάνει?

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 02, 2011, 06:09:05 μμ »
Γνωρίζει κανένας εαν ή πότε θα ξεκινήσει να ισχύει το εργόσημο για ιδαίτερα μαθήματα;
Τι γνώμη έχετε για το εργόσημο; Εγώ πιστεύω συμφέρει πολύ για κάποιον που δεν έχει πολλές ώρες διδασκαλίας αντί να πληρώνει 400 ευρώ το δίμηνο κερατιάτικα στον ΟΑΕΕ
Και εγώ τους τελευταίους μήνες ψάχνω νέα δεδομένα αλλά δε βρίσκω. Είχε πει ότι θα ξεκινήσει από Μάρτιο αλλά φτάσαμε Ιούνιο και ακόμα τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 28, 2011, 02:48:01 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!
Γράφτηκα μόλις χθες και διαβάζω με εξαιρετικό ενδιαφέρον όλα αυτά που έχετε συζητήσει από το 2008 και μετά  ;D

Εγώ μετακόμισα στην Αθηνα τον Αύγουστο που μας πέρασε. Βρήκα ένα παιδάκι β γυμνασίου κοντά στο σπίτι μου και έπαιρνα 10ε την ώρα. Οι άνθρωποι ζορίζονταν οικονομικά και εγώ είμαι καινούρια ακόμα, έτσι δε ζήτησα παραπάνω. Το παιδάκι έχει τρομερό πρόβλημα έκφρασης. Του έκανα μία ώρα αρχαία και μία έκθεση. Στην αρχή νόμιζα πως έχει δυσλεξία, το συζήτησα με τους δικούς του και μου είπαν πως δεν έχει κάτι τέτοιο. Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί κάνει τόσα ορθογραφικά λάθη και έχει τέτοιο εκφραστικό πρόβλημα. :( Στα αρχαία έγραφε γύρω στο 16. Οι μονάδες που έχανε πάντα ήταν στο λεξιλόγιο και στις ερωτήσεις του κειμένου (εκφραστικό πρόβλημα). Αλλιώς τη γραμματική που τη μάθαινε παπαγαλία πετούσε το παιδάκι.. Οι γονείς του λένε πως έχει εκφραστικό πρόβλημα γιατί δε διαβάζει καθόλου βιβλία. Έτσι του πήρα 2 βιβλία δώρο για να διαβάσει το καλοκαίρι και να προσπαθήσει να μου βγάλει μια περίληψη.Στην έκθεση το πρόβλημα είναι σοβαρό και δεν ξέρω πώς να το μαζέψω.
Όταν βγήκαν οι βαθμοί μου ζήτησαν να το αναλάβω και στην Ιλιάδα. Τους είπα πως δε γίνεται στο διωρο να του κάνω και Ιλιάδα. Ηδη καθόμουν μιση ώρα παραπάνω κάθε φορά για να προλάβουμε Αρχαία και Έκθεση. Επέμειναν όμως, "κάντου λίγο, ένα δεκαλεπτο"..και τί νομίζουν πως θα προλάβω να του πω σε ένα δεκάλεπτο?! Και κυρίως πώς θα το βοηθήσω το παιδί?! Με πίεσαν και με παρακάλεσαν πολύ..τελικά δέχτηκα και του έκανα Ιλιάδα στη χάση και στη φέξη. Έτσι όμως χώρις πρόγραμμα και εντατικό ρυθμό τί να κάνεις..? Τσάμπα χάναμε το χρόνο μας..

Τώρα το Μάιο με πήρε τηλ μια μαμά να αναλάβω το γιο της από Σεπτέμβρη (Γ Γυμνασίου) στην καθημερινή μελέτη. Το παιδί έχει δυσλεξία και θέλει να το διαβάζω μέσα σε 2 ώρες καθημερινά σε όλα τα μαθηματα :o ναι καλά ακούτε: εκτός από τα φιλολογικά θέλει και Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία.. Της είπα πως αυτό δε γίνεται (αν και υπάρχει κόσμος που το κάνει). Της είπα πως δε μπορώ να βοηθήσω το παιδί της για τα θετικά μαθήματα. Αυτή επέμενε και έλεγε πως δεν είχα απαιτήσεις..μα πώς να γίνεται να μην έχεις απαιτήσεις? Τίμη? 8 ευρώ την ώρα, γιατί λέει θα είναι κάθε μέρα και δε μπορεί περισσότερο. Της είπα ότι θα το σκεφτώ (μια και δεν έχω άλλα παιδιά), αλλά θέλω να το αποφύγω πολύ. Έιχα και μια πρόταση από ένα κέντρο μελέτης. Πρέπει να διαβάζω 5 παιδιά ταυτόχρονα από 5 διαφορετικά σχολεία και τάξεις (μαθητές μέτριους ή που κινδυνεύουν να μείνουν) για τα μαθήματα της επόμενης μέρας. Είναι ένα χάος μέσα στην τάξη.. :-\ το δοκίμασα και μου έβγαινε το λάδι.. Η πληρωμη μου είναι 7ε την ώρα, 3 ώρες κάθε μέρα, χωρίς ασφάλεια. Αλλά είναι δίπλα από το σπίτι μου..

Δε ξέρω..Αν το Σεπτέμβρη με πάρουν από το κέντρο μελέτης σκέφτομαι να το προτιμήσω από τη μαμά με το δυσλεξικό παιδάκι..

Ειναι πολύ δύσκολα να βρει κανείς παιδιά. Ποσο μάλλον για μένα που δεν έχω γνωστούς. Στην αρχή της χρονιάς στεναχωριόμουν πολύ. Εσείς πώς ξεκινήσατε? Δεν υπήρχε και η οικονομική κρίση να μου πεις..
Αυτά, και συγγνώμη για το μέγάλο μήνυμα..βγήκε λίγο σεντόνι  ::)

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #193 στις: Ιούνιος 28, 2011, 03:41:39 μμ »
Καλησπέρα monogramma :) όπως λένε κάθε αρχή και δύσκολη! Και εγώ όταν πρωτοξεκίνησα και σε καλύτερες εποχές αρχικά δυσκολεύτηκα πολύ: έκανα για να ζήσω στην Αθήνα άσχετη δουλειά, αναλάμβανα ιδιαίτερα χωρίς να έχω καμία απαίτηση,έστελνα βιογραφικά σε σχολεία και φροντιστήρια χωρίς να πάρω ποτέ απάντηση ή μου έλεγαν ότι είμαι ακόμη πολύ μικρή για να αναλάβω μαθητές Λυκείου!Τελικά βρήκα φροντιστήριο και τα πράγματα βελτιώθηκαν.Δυστυχώς στην Αθηνά θεωρώ ότι αν δε πας σε κάποιο φροντιστήριο είναι δύσκολο να βρεις σοβαρά ιδιαίτερα.  Τα ιδιαίτερα που έχω στο φροντιστήριο μου τα έδωσαν. Διάβασα αυτά που έγραφες για το κέντρο μελέτης >:( και εκνευρίστηκα!Λυπάμαι που ορισμένοι άνθρωποι εκμεταλλεύονται έτσι νέους ανθρώπους. Το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει αυτό είναι κάποια προϋπηρεσία για φροντιστήριο, γιατί τα χρήματα σίγουρα δε σε βοηθούν ούτε για πλάκα να καλύψεις τα έξοδά σου στην Αθήνα. Εγώ θα έλεγα να αξιοποιήσεις αυτήν την εμπειρία στο κέντρο μελέτης και να πας σε όσα περισσότερα φροντιστήρια μπορείς-αν και βέβαια φαντάζομαι ότι αυτό θα το κάνεις ήδη. Αν ένα φροντιστήριο είναι σοβαρό και ένα αξιοπρεπές μισθό θα σου δώσει-σχετικό βέβαια αυτό και μόνο μεχρι το Μάιο- και (κάποια) ένσημα. Η μαμά με το δυσλεκτικό παιδάκι δεν είναι σοβαρή και φυσικά έχε υπόψη σου ότι οι γυναίκες που καθαρίζουν σπίτια παίρνουν 7-8ευρώ την ώρα. Δε λέω είναι δύσκολοι οι καιροί , αλλά πρέπει οι άλλοι να σέβονται την προσπάθειά μας. Άσε που αν είσαι πολύ φτηνή θα υποτιμούν τη δουλειά σου. Το ότι είσαι νέα δε σημαίνει ότι δεν έχεις κάποια προσόντα και ότι δεν ξέρεις να κάνεις σωστά τη δουλειά σου! Εύχομαι όλα να πάνε καλά :)!

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #194 στις: Ιούνιος 28, 2011, 03:52:14 μμ »
Καλησπέρα monogramma :) όπως λένε κάθε αρχή και δύσκολη! Και εγώ όταν πρωτοξεκίνησα και σε καλύτερες εποχές αρχικά δυσκολεύτηκα πολύ: έκανα για να ζήσω στην Αθήνα άσχετη δουλειά, αναλάμβανα ιδιαίτερα χωρίς να έχω καμία απαίτηση,έστελνα βιογραφικά σε σχολεία και φροντιστήρια χωρίς να πάρω ποτέ απάντηση ή μου έλεγαν ότι είμαι ακόμη πολύ μικρή για να αναλάβω μαθητές Λυκείου!Τελικά βρήκα φροντιστήριο και τα πράγματα βελτιώθηκαν.Δυστυχώς στην Αθηνά θεωρώ ότι αν δε πας σε κάποιο φροντιστήριο είναι δύσκολο να βρεις σοβαρά ιδιαίτερα.  Τα ιδιαίτερα που έχω στο φροντιστήριο μου τα έδωσαν. Διάβασα αυτά που έγραφες για το κέντρο μελέτης >:( και εκνευρίστηκα!Λυπάμαι που ορισμένοι άνθρωποι εκμεταλλεύονται έτσι νέους ανθρώπους. Το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει αυτό είναι κάποια προϋπηρεσία για φροντιστήριο, γιατί τα χρήματα σίγουρα δε σε βοηθούν ούτε για πλάκα να καλύψεις τα έξοδά σου στην Αθήνα. Εγώ θα έλεγα να αξιοποιήσεις αυτήν την εμπειρία στο κέντρο μελέτης και να πας σε όσα περισσότερα φροντιστήρια μπορείς-αν και βέβαια φαντάζομαι ότι αυτό θα το κάνεις ήδη. Αν ένα φροντιστήριο είναι σοβαρό και ένα αξιοπρεπές μισθό θα σου δώσει-σχετικό βέβαια αυτό και μόνο μεχρι το Μάιο- και (κάποια) ένσημα. Η μαμά με το δυσλεκτικό παιδάκι δεν είναι σοβαρή και φυσικά έχε υπόψη σου ότι οι γυναίκες που καθαρίζουν σπίτια παίρνουν 7-8ευρώ την ώρα. Δε λέω είναι δύσκολοι οι καιροί , αλλά πρέπει οι άλλοι να σέβονται την προσπάθειά μας. Άσε που αν είσαι πολύ φτηνή θα υποτιμούν τη δουλειά σου. Το ότι είσαι νέα δε σημαίνει ότι δεν έχεις κάποια προσόντα και ότι δεν ξέρεις να κάνεις σωστά τη δουλειά σου! Εύχομαι όλα να πάνε καλά :)!
συμφωνω απολυτα αλλα απο την αλλη δυσκολοι καιροι για πριγκηπες...συμφωνειτε?
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 28, 2011, 08:07:22 μμ »
Είναι πολύ δύσκολοι οι καιροί, τί να πω  :( Αλλά δε θέλω να με παίρνει από κάτω. Ευτυχώς έχω δικό μου σπίτι και δε νοικιάζω, αλλιώς δεν το συζητώ, δε θα έβγαινα ούτε για αστείο!
Σε φροντιστήρια έστειλα τόσα πολλά βιογραφικά, αλλά δε μου απαντάνε ποτέ  :'( δε ξέρω γιατί..ενώ στο βιογραφικό μου γράφω πως κάνω και ιδιαίτερα..
Μήπως να αρχίσω να πηγαίνω σε κάθε φροντιστήριο επί τούτου και να τους δίνω το βιογραφικό? Μέχρι στιγμής έστελνα μόνο μέσω αγγελιών στο ίντερνετ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.