1
Διάφορα θέματα αδιόριστων / Απ: Δεύτερος διορισμός
« στις: Σήμερα στις 01:14:48 πμ »Επομένως, αν καταλαβαίνω καλά, την τριετία την υπολογίζουμε από φεκ σε φεκ και όχι από φεκ σε πρόσκληση νέου διορισμού.Όχι. Από ΦΕΚ διορισμού σε πρόσκληση
Αυτό το τμήμα σας επιτρέπει να δείτε όλα τα μηνύματα που στάλθηκαν από αυτόν τον χρήστη. Σημειώστε ότι μπορείτε να δείτε μόνο μηνύματα που στάλθηκαν σε περιοχές που αυτήν την στιγμή έχετε πρόσβαση. 1
Διάφορα θέματα αδιόριστων / Απ: Δεύτερος διορισμός« στις: Σήμερα στις 01:14:48 πμ »Επομένως, αν καταλαβαίνω καλά, την τριετία την υπολογίζουμε από φεκ σε φεκ και όχι από φεκ σε πρόσκληση νέου διορισμού.Όχι. Από ΦΕΚ διορισμού σε πρόσκληση 2
Διάφορα θέματα αδιόριστων / Απ: Κατανομή Διορισμών 2024« στις: Ιούλιος 26, 2024, 09:22:17 μμ »
Μια σχετικά άσχετη παρατήρηση, αλλά θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να την αφήσουν και θα παρακαλούσα να μην την πάρει κανένας στραβά:
Ξέρω ότι το λέτε με κάθε καλή διάθεση, αλλά επειδή ο "αποδέκτης" μπορεί να είναι θρησκευόμενο/Θεοσεβούμενο άτομο, το "είσαι θεός" (με μικρό "θ", με κεφαλαίο Θ είναι ένας) είναι βλασφημία και πέραν από αυτόν που το λέει, μπορεί να βλάπτει πνευματικά και τον "αποδέκτη". Καλό θα ήταν λοιπόν να το αποφεύγετε. Γράψτε ότιδήποτε άλλο. "Φοβερός", "σούπερ ντούπερ ουάου", "απίστευτος" κλπ. Το λέω εντελώς καλοπροαίρετα, γιατί είναι πέρα από σίγουρο ότι εσείς το λέτε ως το υπέρτατο κοπλιμέντο/έκφραση ευγνωμοσύνης. 3
Μεταθέσεις / Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΘΕΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΝΕΩΝ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ« στις: Ιούλιος 26, 2024, 05:13:39 μμ »Όταν ολοκληρωθούν οι συμπληρωματικές μεταθέσεις και πάνε για τοποθέτηση , μήπως δώσουν δικαίωμα και για βελτίωση;Αυτή είναι η ερώτηση του εκατομμυρίου 4
Διάφορα θέματα αδιόριστων / Απ: Κατανομή Διορισμών 2024« στις: Ιούλιος 26, 2024, 05:07:32 μμ »Ναι, συμφώνησε ο Patreas και σε αυτά που έγραψα κι εγώ για το σταδιακό κόψιμο στις ειδικότητες (από το 75% στο 60% κάλυψη) προς όφελος άλλης ειδικότητας.Ναι, ανακάλυψες τον τροχό. Ή σε έπιασε ο πόνος για τις ειδικότητες. Να μειώσεις τους διορισμούς των δασκάλων θες. Αλλιώς θα διαφωνούσες και με το 200% των φιλολόγων (και των Πληροφορικών στη Δευτεροβάθμια) σε αντίθεση με το 65,70,75% των ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια. Υποκρισία στο μεγαλείο της. 5
Μεταθέσεις / ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΘΕΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΝΕΩΝ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ« στις: Ιούλιος 26, 2024, 05:03:31 μμ »
Αυτή είναι η αγωνία όλων μας. Δυστυχώς η νεκροψία θα δείξει.
6
Διάφορα θέματα αδιόριστων / Κατανομή Διορισμών 2024« στις: Ιούλιος 26, 2024, 04:24:43 μμ »
@Maribelle Δεν είμαι στο φόρουμ για να απολογούμαι στους εμπαθείς απέναντι στους δασκάλους ή στους εμπαθείς απέναντι στους φιλολόγους. Είναι ξεκάθαρο ποιος είναι τι. Αν γυρίσεις αρκετές σελίδες πίσω, θα δεις αρκετά μηνύματα μου την περίοδο που οι δάσκαλοι υποτίθεται θα έπαιρναν 1700 ή και 2000 διορισμούς. Τότε με έλεγαν εμπαθή απέναντι στους δασκάλους. Μετά έγινα εμπαθής απέναντι στους φιλόλογους.
Για να σου απαντήσω λοιπόν και να μην παίξω το παιχνίδι σου, η πιο σωστή κίνηση θα ήταν να καλύψει το 100% των κενών ΟΛΩΝ (πλην δασκάλων γενικής, που έπρεπε να προσδιοριστεί πόσα είναι τα πραγματικά τους κενά), και μετά όσοι διορισμοί έμεναν ας τους έδινε στη Δευτεροβάθμια. Δεν το συνεχίζω όμως, γιατί δε σκοπεύω να χάσω τον χρόνο μου να συζητώ με κάποια που τα μόνα 2 πράγματα που τη νοιάζουν είναι να πάρει όσο το δυνατόν λιγότερους δασκάλους κι όσο το δυνατόν περισσότερους φιλόλογους. Έχω πει πολλές φορές τις απόψεις μου και νομίζω οι περισσότεροι τις ξέρουν. 7
Κλάδος ΠΕ02 Φιλολόγων / Απ: Πε02-Διορισμοί 2024« στις: Ιούλιος 26, 2024, 01:52:26 μμ »Υπάρχει κάποιος/α συνάδελφος που έχει υπολογίσει πιθανούς ανενεργούς συναδέλφους στον πίνακα; Ή λόγω της πρώτης χρονιάς του πίνακα, δεν μπορούμε να καταλάβουμε; Μην τους λέτε λέμε ανενεργούς, θίγονται. Είχα πει ότι θα τους φτιάξω μόνο όταν βγουν οι οριστικοί πίνακες, αλλά χαλάλι. Ελέγξτε σε 1-2 ώρες τον φάκελο. Υπόψιν ότι επειδή μιλάμε για διαφορετική προκήρυξη κι ο υπολογισμός θα είναι για τις χρονιές 2021-2024, η εγκυρότητα μειώνεται, μιας και αρκετοί παίζει να έχουν αλλάξει ταυτότητα κι άρα να τους βγάζει ότι δε δούλεψαν πέρσι και πρόπερσι, ενώ δούλεψαν. Use at your own risk 8
Πίνακες αναπληρωτών - Εξετάσεις ΑΣΕΠ / Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών« στις: Ιούλιος 26, 2024, 01:39:23 μμ »
Δεν είμαι στην ειδική αγωγή, όχι. Αν η ειδική αγωγή είναι ξεχωριστή περίπτωση, ας προσαρμοστεί το σύστημα διορισμών για την ειδική αγωγή. 9
Πίνακες αναπληρωτών - Εξετάσεις ΑΣΕΠ / Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών« στις: Ιούλιος 26, 2024, 11:42:28 πμ »Έχω ελάχιστα χρόνια προυπηρεσίας όμως έχω καταλάβει μέσα από πολλές συζητήσεις αυτό ακριβώς που αναφέρετε εσείς. Προσωπικά νομίζω δεν υπάρχει δίκαιο σύστημα πρόσληψης και απλά προσπαθούμε να ικανοποιήσουμε τους περισσότερους. Ο λόγος που καταργήθηκε η επιτηρίδα ποιος ήταν? Μπούκωσαν κάποιες ειδικότητες και δεν τσουλούσε το συγκεκριμένο?Η επετηρίδα καταρχάς επέτρεπε στον οποιονδήποτε δεν είχε βρει άλλη δουλειά, να μπει στην εκπαίδευση. Όλοι οι απόφοιτοι των καθηγητικών σχολών, με το που έπαιρναν πτυχίο, γράφονταν στην επετηρίδα, γιατί "τσάμπα είναι". Και πιθανώς μετά δεν είχαν καμία σχέση με την εκπαίδευση. Όταν κάποια στιγμή έρχονταν η σειρά τους, αν είχαν άλλη δουλειά, το αγνοούσαν. Αν δεν είχαν, αποδέχονταν τον διορισμό. Κατ'εμέ (δεν είμαι σίγουρος αν υπήρξε και νομικό αποτέλεσμα), η επετηρίδα είναι κατάλυση της συνταγματικά κατοχυρωμένης ισότητας. Πτυχίο έχω εγώ, πτυχίο έχεις κι εσύ. Εσύ απλά "έτυχε" να γεννηθείς 10 χρόνια πριν από μένα, οπότε λογικό είναι να πήρες και πτυχίο πριν από μένα. Εγώ πώς ακριβώς να το ανταγωνιστώ αυτό; Φυσικά κάτι τέτοιο μπορεί να λεχθεί και για τα προσόντα (από οικονομικής πλευράς). Ωστόσο θεωρητικά, μπορεί να τα αποκτήσει ο καθένας. Να γεννηθείς νωρίτερα δε μπορείς. Γι'αυτό το λόγο εγώ είμαι υπέρ του γραπτού. Φυσικά υπάρχουν πολλοί που λένε ότι έτσι θα πλουτίσουν τα φροντιστήρια. Τι να σου πω. Εγώ φροντιστήριο δεν έκανα και τώρα είμαι διορισμένος, ενώ συμφοιτητές μου που έκαναν, απέτυχαν. Ζούμε στην εποχή που κόσμος πάει σε φροντιστήρια για να του κάνουν τις εργασίες, την πτυχιακή, την αίτηση στον ΑΣΕΠ. Δε νομίζω για αυτά να φταίνε οι εργασίες, η πτυχιακή ή η αίτηση, γιατί υπάρχουν πολλοί που τα κάνουν μόνοι τους. 10
Πίνακες αναπληρωτών - Εξετάσεις ΑΣΕΠ / Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών« στις: Ιούλιος 26, 2024, 11:19:07 πμ »Να υποθέσω οτι η επιτηρίδα είναι εύκολα εφαρμόσιμη και δίκαιη σε μικρό πλήθος ειδικοτήτων?Σημασία δεν έχει αν θα έρθει ποτέ η σειρά τους. Σημασία έχει να έρθει η δικιά μας σειρά που έχουμε πτυχίο από το 1990. Όπως βλέπουμε από όλες τις συζητήσεις εδώ μέσα, η δικαιοσύνη είναι μια εντελώς αφηρημένη έννοια που συνήθως καταλήγει να ορίζεται με βάση το τι με συμφέρει εμένα προσωπικά. Κι απλά μετά προσπαθώ να το επενδύσω με κάποιον μανδύα δικαιοσύνης. Το αποτέλεσμα είναι να τρέχουν να συνταχθούν μαζί μου όσοι είναι στην ίδια μοίρα (παλιό πτυχίο/ ηλικία στη συγκεκριμένη περίπτωση, ειδικότητα/ βαθμίδα στην περίπτωση του αριθμού διορισμών/προσλήψεων κλπ) και να τρέχουν να με καταδικάσουν όσοι είναι σε αντίθετη μοίρα (νέο πτυχίο/ηλικία, άλλη ειδικότητα/βαθμίδα). Σε αυτόν τον κόσμο ζούμε. 11
Διάφορα θέματα αδιόριστων / Απ: Κατανομή ανά περιοχή διορισμών δασκάλων ΠΕ70 (2024)« στις: Ιούλιος 26, 2024, 11:08:56 πμ »Καλημέρα. Είχα δει πριν καιρό ένα πίνακα excel όπου υπήρχαν συγκεντρωμένα τα άτομα που είναι και στη γενική και στην ειδική σε ένα αρχείο μαρκαρισμένα. Μπορεί κάποιος αν είναι εύκολο να μου τον προωθήσει; Ευχαριστώ πολύ!Η απάντηση στην οποιαδήποτε ερώτηση "είχα δει έναν πίνακα..." είναι στον σύνδεσμο στην υπογραφή μου. 12
Πίνακες αναπληρωτών - Εξετάσεις ΑΣΕΠ / Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών« στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:40:49 πμ »ΔΗΛΑΔΗ; ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ;Όλα αυτά που λες έχουν ακουστεί. "Τουλάχιστον η επετηρίδα ήταν αξιοκρατικό σύστημα. Ήξερες πότε θα διοριστείς" 13
Πίνακες αναπληρωτών - Εξετάσεις ΑΣΕΠ / Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών« στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:15:46 πμ »Εγώ διαβάζω πάντως κάποιους που δεν θέλουν ούτε γραπτό ουτε το προσοντολογιο Γαβρογλου...Εκείνοι τι θέλουν...?Χρόνο κτήσης πτυχίου και προϋπηρεσία. Αυτό που ήθελαν πάντα. 14
Μεταθέσεις / Απ: σύσταση οργανικών ΠΕ06 σε νηπιαγωγεία« στις: Ιούλιος 26, 2024, 09:03:55 πμ »Στη δυτική Θεσσαλονίκη πολλοί αγγλικών συμπληρωνουν κάθε χρόνο υποχρεωτικά σε ένα με δυο νηπιαγωγειαΗ Δυτική Θεσσαλονίκη είναι από τις λίγες διευθύνσεις που δε ρωτάει πού θες να συμπληρώσεις ωράριο, αλλά στο ανακοινώνει. Δε συμβαίνει παντού αυτό. |