1
Κλάδος ΠΕ02 Φιλολόγων / Απ: Φιλόλογοι στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
« στις: Ιούλιος 26, 2024, 02:26:37 μμ »Τα προβλήματά μας πηγάζουν για όλα τα Βαλκάνια από την εποχή της απώλειας της Μ.Ασίας (Μάχη του Ματζικέρτ, 1071). Ναι, τόσο παλιά, όσο και να σας φαίνεται παράξενο. Η αυγή του νέου ελληνισμού με όλην την ψυχοπαθολογία του πηγάζει από κει. Κατόπιν η επιβίωση επί τουρκοκρατίας μας κράτησε πίσω πνευματικά και ψυχοδιανοητικά. Χρειαζόμαστε 1000 χρόνια το πολύ να στρώσουμε (όσα έζησε ο άνθρωπος ιδρυματοποιημένος σε όποια κατάσταση, άλλα τόσα χρειάζεται εκτός της για να αποτοξινωθεί. Καμία λύση απ'έξω από λαούς μη βασανισμένους δεν μπορεί να βοηθήσει. Κανονικά τα Βαλκάνια έπρεπε να είμαστε μία ένωση, όπως οραματιζόταν ο Ρήγας. Τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Τώρα που είμαστε νατοϊκό έδαφος αφημένο στην τύχη του από τους καιροσκόπους και τις διαπλεκόμενες πολιτικές δυναστείες, ο λαός μόνο τραβά τα μαλλιά του. Η εκπαίδευση είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης που καταλήγουν τα απανταχού απόνερα.Είμαι 63 χρονώ και πάντοτε αυτό θυμάμαι. Να μας φταίει η Τουρκοκρατία. Χάλια η Εκπαίδευση; Η Τουρκοκρατία φταίει. Χάλια η Οικονομία; Η Τουρκοκρατία φταίει. Χάλια το Ποδόσφαιρο; Η Τουρκοκρατία φταίει. Απ' το 1830 μέχρι σήμερα η απάντηση για όλες τις κακοδαιμονίες είναι μία. Φταίει η Τουρκοκρατία.
Εμείς πρέπει να στύψουμε το κεφάλι μας και να σκεφτούμε ενάντια στο μυαλό μας (να βιάσουμε και πατάξουμε τη διχόνοια μέσα μας και την έλλειψη εμπιστοσύνης στο διπλανό μας) και τις αρνητικές μας τάσεις (πασοκισμός/λαϊκισμός, εγωτισμός, ιδιωτισμός και το κοινό καλό να πάει να πνιγεί) τι πρέπει να κάνουμε. Αλλιώς θα καθόμαστε εδώ να τα λέμε ως περί ανέμων και υδάτων.
![Tongue :P](https://www.pde.gr/Smileys/default/tongue.gif)