*

Αποστολέας Θέμα: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )  (Αναγνώστηκε 25719 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 01:54:01 πμ »
Βλέποντας τις αντιδράσεις που έχει προκαλέσει ο διαγωνισμός, μια φράση μου έρχεται στο νου: διαίρει και βασίλευε. Υποκείμενο: Ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:37 »

Αποσυνδεδεμένος bonbon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 09:37:03 πμ »
Παιδιά δε νομίζω ότι το ζητούμενο εδώ μέσα είναι να μαλώνουμε για το ποιές είναι οι σωστες απαντήσεις.Το υφάκι όντως δε βοηθά κανένα και ανταλλάσσουμε απόψεις ,ακριβώς επειδή κάτι που έχει ξεφύγει ίσως σε εμάς,έχει πέσει σε κάποιου άλλου την αντίληψη ή το γνωρίζει καλύτερα.Δεν είναι κακό.Άλλωστε,όπως προαναφέρθηκε δεν είμαστε οι παντογνώστες που απαιτεί αυτό το σύστημα και κατά τη γνώμη μου ούτε πρόκειται να γίνουμε ποτέ!Ίσως ο καθένας στον τομέα του-κλασικό,νεοελληνικό,ιστορικό κλπ-να τα πήγε καλύτερα,γεγονός πάντως είναι ότι στην ιστορία οι περισσότεροι δεν έγραψαν.
Σχετικά με τα ''εκτός ύλης'' να αναφέρω κάτι.Ήμουν σίγουρη εξαρχής ότι η υποτιθέμενη ύλη ήταν μια μούφα,διότι αν έλεγαν ''όλη η ιστορία,όλη η λογοτεχνία,όλη η ιστορία της λογοτεχνίας......." θα δημιουργούσαν εκ των παραγμάτων μια αντίδραση.Οπότε σου λέει,δώσε αυτά ενδεικτικά για υλη και εμείς θα βάλουμε ό,τι θέλουμε.Στην ουσία τίποτα δεν ήταν εκτός ύλης από ότι είδατε.Ο Ελύτης ήταν εκτός ύλης κι όχι μόνο τον έβαλαν αλλά έβαλαν κι ένα στιχάκι.Χαρακτηριστικός και εύκολος κατά τη γνώμη μου στίχος αλλα εκτός ύλης.Ο ήρωας Πασχάλης ,ας πούμε,με εκνεύρισε σαν ερώτηση γιατί ειναι εντελώς παπαγαλίστικο και ανούσιο.Κι αν το έχεις διαβάσει είσαι υποχρεωμένος να θυμάσαι τα ονόματα των ηρώων  του κάθε λογοτεχνικού εργου?Και να συναγωνίζεσαι κιόλας με άλλους συναδέλφους για το ποσοι περισσότεροι τον θυμούνται?Κακά τα ψέματα,ο τομέας μας παραείναι ευρύς κι αν θέλει κάποιον να τον εξετάσει,έχει χίλιους δρόμους να το κάνει και να τον κόψει.

Αποσυνδεδεμένος vt70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 11:38:01 μμ »
1. "Αν ήσουν τόσο σίγουρος για τις σωστές απαντήσεις δεν θα μπαινόβγαινες στα φόρουμ, μάλλον θα ετοίμαζες βαλίτσες για διορισμό" > Τις βαλίτσες τις έχω ήδη εδώ και καιρό έτοιμες, δεν ανησυχώ καθόλου.
2." Και αν ενδιαφέρεσαι για κανά διδακτορικό στα βυζαντινά, γιατί σε βλέπω πολύ διαβασμένο, να σου δώσω το τηλ του καθηγητή μου να σε αναλάβει" > Επειδή έχω ήδη μεταπτυχιακό, για διδακτορικό υπάρχουν πλέον πολύ πιο αξιόλογα πεδία από τη βυζαντινολογία.
3. Κάποιος/-α ρώτησε για την ερώτηση 45 με βάση τον Ostrogorsky. Βάσει λοιπόν του συγκεκριμένου ιστορικού η απάντηση είναι σαφώς το γ) Η μάχη της Πελαγονίας:
"...Το αντίπαλο αυτονομιστικό κράτος της Δυτικής Ελλάδος και όλες οι λατινικές δυνάμεις της Ελλάδος και όλες οι λατινικές δυνάμεις της Ελλάδος συνενώθηκαν με το βασιλιά της Σικελίας σε έναν πόλεμο εξοντώσεως της αυτοκρατορίας της Νίκαιας...Το φθινόπωρο του 1259 οι δυνάμεις των συμμάχων δοκίμασαν στην κοιλάδα της Πελαγονίας μία συντριπτική ήττα....Τώρα πια δεν υπήρχε καμιά ευρωπαϊκή δύναμη που θα μπορούσε να σταθεί εμπόδιο στην ανάκτηση του Βυζαντίου..."  (τόμος Γ, σελ. 129-131)

Αποσυνδεδεμένος vt70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:31:52 πμ »
Ωραία επισήμανση!

Ερώτηση 40: Άλλη μία ερώτηση που δημιουργεί ασάφεια, λιγότερη πάντως από άλλες. Ρωτά για μνημείο όχι για τρόπαιο. Ας ανατρέξουμε πάλι στη βιβλιογραφία:
1. Botsford & Robinson (2003). Αρχαία Ελληνική Ιστορία. Αθήνα: ΜΙΕΤ., σελ. 350:
"Το καλοκαίρι του 338 π.Χ. οι δύο εχθρικοί στρατοί, ο καθένας με δύναμη μεγαλύτερη από 30.000 άνδρες συναντήθηκαν στη Χαιρώνεια, στην πεδιάδα της Βοιωτίας. Ο νεαρός γιος του Φιλίππου, ο Αλέξανδρος, διοικούσε την αριστερή πτέρυγα και εκμηδένισε τον ξακουστό "Ιερό λόχο" των Θηβαίων. Ο Φίλιππος, στη δεξιά πτέρυγα, προσποιήθηκε υποχώρηση και μετά έτρεψε σε φυγή τους Αθηναίους που ήταν αντιμέτωποί του. Ο Δημοσθένης και μερικοί άλλοι ξέφυγαν. Το μεγάλο λιοντάρι που σήμερα υψώνεται μέσα στη μοναχική έκταση της Βοιωτίας, κάνει κάτι περισσότερο από το να τιμά αυτούς που έπεσαν. Ουσιαστικά σημειώνει το τέλος της πόλης-κράτους. (>Θηβαίοι).
2. Δεν παραθέτω πάλι την αναφορά του σχολικού βιβλίου (Θηβαίοι-μνημείο/λιοντάρι -Ιερός λόχος).
3. Η μνεία που έγινε στον Wilcken από κάποιον συνάδελφο για το Φίλιππο, δεν ευσταθεί. Αν διαβαστεί όλο του κείμενο του Wilcken σελ. 290 κε, ο συγκεκριμένος ιστορικός εστιάζει στο πρόσωπο του Φιλίππου και στις δικές του ενέργειες. Η ερώτηση όμως δεν ζητά τι έκανε ο Φίλιππος. Ρωτά ποιοι έστησαν το γνωστό μνημείο/λιοντάρι μετά τη μάχη της Χαιρώνειας (που σώζεται έως σήμερα).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:37 »

Αποσυνδεδεμένος vt70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:36:34 πμ »
Μετά τη μάχη της Χαιρώνειας στήθηκε στην περιοχή μνημείο προς τιμήν των πεσόντων από:
Μνημείο = το μνημείο αυτό έχει σήμερα αναστηλωθεί (Χαιρώνεια > Θηβαίοι > νεκροί του Ιερού λόχου > λιοντάρι πάνω σε βάθρο > το "μνημείο αυτό έχει σήμερα αναστηλωθεί".

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:11:12 μμ »
Βρε πουλάκι μου vt70 εσύ δεν τρώγεσαι....Καταρχήν ένα μεγάλο χειροκρότημα για σένα και τον διορισμό σου και ενός λεπτού σιγή για εμάς τους υπολοίπους...Δεν θα σου αναλύσω ξανά τις απόψεις μας για τα θέματα.Τα έχουμε πει πολλάκις.Δες τα προηγούμενα.Εκεί θα δεις και για το μνημείο της Χαιρώνειας....Ένα θα σου πω....ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ!Και πως έβγαλα το συμπέρασμα?Μα λες ότι υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντες κλάδοι από τη βυζαντινολογία.Μήπως είσαι λίγο απαξιωτικός????Λέω εγώ τώρα......Δεν σου έμαθε κανείς στη σχολή σου, ούτε καν στη διάρκεια του μεταπτυχιακού σου ότι η ελληνική φιλολογία είναι μια διαδικασία συνεχής???Κρίμα που είσαι φιλόλογος....κρίμα που ασχολείσαι με τον ελληνικό πολιτισμό και απορρίπτεις συλλήβδην μια περίοδο από τον 5ο ώς τον 15ο αιώνα.Εκτός κι αν μου πεις ότι δεν είσαι φιλόλογος...και είσαι ιστορικός...Τότε ακόμα πιο κριμα....γιατί οι διαφωνίες μας αφορούν ιστορικές πληροφορίες τις οποίες δεν ξέρεις να κρίνεις.Κι ούτε καν προσπαθείς να τις συζητήσεις.Κι αν νομίζεις πως εδώ μέσα είμαστε όλοι οι άσχετοι και μπαίνεις να μας κάνεις μαθηματάκι....κάνεις μεγάλο λάθος.Απλά δεν είμαστε κομπλεξικοί να σκανάρουμε τις περγαμηνές μας να τις βλέπεις.....Και επειδή κάνω  και το συνήγορο του διαβόλου....ρε μπας και είσαι κανένας του ΑΣΕΠ?
[ΔΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΧΑΙΡΩΝΕΙΑΣ.....ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ)

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:47:04 μμ »
+ 1000 vikyr. Ας χαλαράσουν λιγάκι κάποοι γιατί σε τελική ανάλυση δε γνωριζόμαστε και από χθές και ούτε θα καθήσουμε...να τις μετρήσουμε! Σύγγνωμη για το ύφος, αλλά αυτές τις μπούρδες τις ακούγαμε ως φοιτητές από τους συναδέλφους του Πολυτεχνείου, που νόμιζαν ήταν οι υπερ-επιστήμονες και εμείς της φιλοσοφικής οι άχρηστοί που "φιλοσοφούν" για πράγματα όχι και τόσο χρήσιμα. Ο καθένας έχει κάνει και κάνει το δικό του αγώνα και έχει να παρουσιάσει τα δικά του επιτεύγματα.
Ειλικρινά σου το εύχομαι να περάσειςv t70.  Έχω  μόνο μια απορια,  με αυτό το ύφος θα πας να διδάξεις στην τάξη; Θα σε πάρουν με τα γιαούρτια οι μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 01:11:15 μμ »
Δε ξέρω αν είμαστε εδώ μέσα για να μαλώνουμε με σκοπό να αποδείξει κάποιος, κάτι , σε κάποιον άλλο.
Αν γινόταν αυτό , θα ταν το λιγότερο μαζοχιστικό ;D  και δε νομίζω πως οι περισσότεροι έχουμε τον χρόνο και τη διάθεση να ασχολούμαστε με τέτοια πράγματα... Τεσπα, (αυτός σα μικρός πρόλογος για να τα "χώσω" και εγώ με τη σειρά μου ;D ;D ;D ;D )..

Σοβαρά μιλώντας, φίλε/η vt70 κοίταξε πως έχει η κατάσταση, για μένα τουλάχιστον, όσον αφορά στην προετοιμασία μου στην Ιστορία για τον διαγωνισμό...
Δε ξέρω αν ο Βίλκεν δεν έγραψε καλή Ιστορία των Αρχαίων χρόνων, μιας και είπες πως στο συγκεκριμένο κομμάτι είχε ως "επίκεντρο" τον Φίλλιπο. Και τον είχε, όντως. Αλλά αυτό τι σημαίνει; Όταν λέει πως "περιορίσθηκε στο αναγείρει τρόπαιο" , σόρυ αλλά βλέποντας την ερώτηση του Διαγωνισμού εγώ δε φίλτραρα τον διαχωρισμό μνημείου-τροπαίου και βέβαια εγώ Βίλκεν διάβασα ως από τους πιο αξιόπιστους για την περίοδο αυτή Ιστορικούς. Τώρα μου λες πως ο τάδε έγραψε αυτό, και όλοι όσοι απαντήσαν έχοντας στο μυαλό το τρόπαιο...τελικά θα αφήσουν το  "πτηνό" και θα πιάσουν το "τρόπαιο" εις την στάσην την ορθήν ;D ;D.

Εγώ δε διαφωνώ στο ότι έχεις δίκιο, (βασικά δε μ'ενδιαφέρει ,μιας και σ'αυτόν τον διαγωνισμό είχαν δίκιο μονάχα όσοι δεν πήγαν να δώσουν!!! )αλλά σαν ένας απόφοιτος της κλασικής Φιλ. αλλά φίλοι μου Ιστορικοι, ιδίως απόφοιτοι της Θεσ/νικης που σαν Αρχαια ελληνική Ιστορία είχαν ως βάση αυτό το βιβλίο, διάβασα απ'αυτόν.
Αν ήταν να ξεψαχνίσουμε καμιά δεκαριά βιβλία για κάθε μια απ'τις τρεις περιόδους της ύλης, για το ενδεχόμενο να μπει κάποια ερώτηση που για να την απαντήσεις θα έπρεπε
 α) αρχικά να την αξιολογήσεις πολιτισμικά,
 β)έπειτα να την αναλύσεις ετυμολογικά και
γ)τέλος να την αξιοποιήσεις χωροχρονικά :o :o ,ε  είπαμε..(ο εο!)

Τέλος πάντων, ευτυχώς που δε μας ρωτήσαν και για τον Βουκεφάλα...
Ξέρετε ότι ήταν Zastava ε???? (όχι????. Σελ 675 στο άκρως ιστορικό πόνημα με τίτλο "Τα πρωτόκολλα των σοφών του ..ΑΣΕΠ" ;D ;D )

Καλά αποτελέσματα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2007, 01:15:51 μμ από vassilis »
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 01:20:05 μμ »
Παιδιά θα συμφωνήσω μαζί σας περί ύφους αλλά νομίζω ότι πρέπει να το σταματήσουμε εδώ για να μη πάρει άλλη τροπή η συζήτηση και καταλήξει σε ιντερνετικό καβγά. Ας κρατήσουμε εμείς το ήθος μας κι όποιος στο εξής θέλει να εκφράσει την άποψή του περί διφορούμενων απαντήσεων ας το κάνει σε ύφος γόνιμου διαλόγου και προπάντων χωρίς έπαρση (καλά τα μτπτχ και οι "σίγουροι" διορισμοί αλλά στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό)

Εγώ πιστεύω ότι αν συνεχίσουμε να μοιραζόμαστε τις απόψεις μας με ήρεμο τρόπο σίγουρα κάποιο συμπέρασμα θα βγει κι ό,τι ξέρει ο καθένας καλό είναι να το παραθέσει μήπως και βγάλουμε καμιά άκρη.

Όσον αφορά το μνημείο, λοιπόν, αγαπητέ vt70, ξέρεις, κι εγώ από Botsford-Robinson διάβασα αλλά ομολογουμένως δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα από το σημείο που παρέθεσες. Μάλιστα, την ερώτηση την άφησα αναπάντητη. Στο σημείο αυτό έχουμε παθητική σύνταξη με παράλειψη ποιητικού αιτίου. Το θεωρώ αυθαίρετο να "επινοήσουμε" ως φορείς της πράξης τους Θηβαίους και παραθέτω ξανά το απόσπασμα κι ας με διορθώσει κάποιος: "Το καλοκαίρι του 338 π.Χ. οι δύο εχθρικοί στρατοί, ο καθένας με δύναμη μεγαλύτερη από 30.000 άνδρες συναντήθηκαν στη Χαιρώνεια, στην πεδιάδα της Βοιωτίας. Ο νεαρός γιος του Φιλίππου, ο Αλέξανδρος, διοικούσε την αριστερή πτέρυγα και εκμηδένισε τον ξακουστό "Ιερό λόχο" των Θηβαίων. Ο Φίλιππος, στη δεξιά πτέρυγα, προσποιήθηκε υποχώρηση και μετά έτρεψε σε φυγή τους Αθηναίους που ήταν αντιμέτωποί του. Ο Δημοσθένης και μερικοί άλλοι ξέφυγαν. Το μεγάλο λιοντάρι που σήμερα υψώνεται μέσα στη μοναχική έκταση της Βοιωτίας, κάνει κάτι περισσότερο από το να τιμά αυτούς που έπεσαν. Ουσιαστικά σημειώνει το τέλος της πόλης-κράτους".

Δεν λέω ότι ντε και καλά είναι λάθος απάντηση οι Θηβαίοι, άλλωστε κι εγώ προς τα εκεί έκλινα να απαντήσω, αλλά κι από την άλλη δεν τολμώ, ρε παιδιά, να αμφισβητήσω και τον Wilken ο οποίος αναφέρει σαφέστατα το Φίλιππο. Δεν το ψάχνω παραπέρα κι είμαι ευχαριστημένη που απάντησα "Δεν γνωρίζω" γιατί αλλιώς μάλλον λάθος απάντηση θα έδινα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2007, 02:22:48 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 02:45:42 μμ »
Αλήθεια μετά από όλα αυτά πόσο φτηνοί νιώθουν οι εγκέφαλοι του ασεπ?Γιατί μην μου πείτε πως δεν μπαινοβγαίνουν εδώ μέσα....Ούτε επιστολές, ούτε διαμαρτυρίες ούτε τίποτα δεν χρειάζεται.Το πήραν το μήνυμα. Όποιος έχει φιλότιμο και αξιοπρέπεια ας παραιτηθεί...Οι υπόλοιποι...Ας τετραγωνίσουν τον κύκλο.Εμείς δεν χανόμαστε....και ξέρετε κύριοι του ασεπ...για εμάς η μεγαλύτερη παρηγοριά είναι η μόρφωση που σε άλλον περισσότερο και σε άλλον λιγότερο χάρισαν οι ανθρωπιστικές σπουδες...όσο για τη δική σας παρηγοριά....ψάξτε να τη βρείτε....και συνεχίστε να ευτελίζεται τα περίφημα hellenic studies των ξένων με ερωτήσεις για τα μνημεία της Χαιρώνειας...., τις βυζαντινές σπουδές με ερωτήσεις για το ποιος αυτοκράτορας δεν ταξίδεψε στη δύση (βαριά γιορτή!!!), και στα αρχαία ελληνικά ούτε μια ερώτηση συντακτικού - γραμματικής....έστω πολλαπλής επιλογής...το ξεχάσατε ε????Και μετά θέλετε την αρχαία ελληνική στα σχολεία του εξωτερικού......κι εκεί το ξεχνάνε.....

Υπάρχουν εδώ μέσα άτομα - δεν χρειάζεται να τους φωτογραφήσω - που δεν περιμένουν να τους κρίνει ο ασεπ....έχουν γίνει ήδη οι καλύτεροι πρεσβευτές της ελληνικής φιλολογίας στο εξωτερικό, με διεθνείς επιστημονικές  δημοσιεύσεις  και ανακοινώσεις....με δουλειά εντός του πανεπιστημίου συνδιαλέγονται  και συνεργάζονται με άτομα τα οποία κάποιοι τα βλέπουν μόνο στη βιβλιογραφία.Και ναι...δυστυχώς....όλα αυτά δεν αποτελούν εξεταστέα ύλη...ούτε πριμοδοτούνται από τον ασεπ...Οι καλύτεροι παιδαγωγοί είναι οι παπαγάλοι?Και οι παπαγάλοι που είναι αγύριστα κεφάλια και δεν έχουν μάθει να ψάχνουν, να ρωτάνε, να ακούν και να μιλάνε?Αλήθεια τέτοια άτομα θα ....αξιοποιήσουν παιδαγωγικά το λάθος???Η μήπως τέτοια άτομα θα μάθουν τα παιδιά πώς να μαθαίνουν???


Αποσυνδεδεμένος vt70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 04:50:06 μμ »
Για να προσέξουν τα λεγόμενά τους κάποια "παιδάκια". Πολύ φόρα πήραν. Να προσέξουν γιατί τα "γιαούρτια" θα τους επιστραφούν, όταν βγει και η βαθμολογία τους στο ΑΣΕΠ. Τι να τους κάνω που τους στενοχωρώ γιατί τους αποδεικνύω ότι η απάντησή τους δεν ήταν η σωστή;
Τα θέματα του ΑΣΕΠ βασίστηκαν σε συγκεκριμένη βιβλιογραφία. Εκεί αναζητούμε και τις απαντήσεις, γι΄αυτό και αυτή παραθέτουμε για να τεκμηριώσουμε την απάντησή μας. Εάν κάποιος έχει διαφορετική άποψη την τεκμηριώνει με ανάλογο τρόπο.
O Wilcken σαφέστατα και είναι επιστημονικά έγκυρη βιβλιογραφία. Εννοείται πως ο,τιδήποτε αναφέρεται σε αυτόν λαμβάνεται υπόψη. Απλώς, κρίνω ότι η συγκεκριμένη ερώτηση δε ζητούσε συντακτική ανάλυση για να καταλάβεις τι ρωτάει. Ούτε καν χρειαζόταν να ανατρέξει κανείς στους Botsford-Robinson ή στον εγκυρότατο Wilcken για να βρει την λύση στο "γρίφο". Το μνημείο της Χαιρώνειας είναι το γνωστό (μην το αναλύουμε πάλι) και η απάντηση βρίσκεται στο απλό σχολικό εγχειρίδιο. Αν τύχαινε κανείς να το έχει προσέξει, απαντούσε σωστά. Αυτό είναι όλο. Επειδή όμως κάποιοι είχαν τις αμφιβολίες τους  (ευνόητο) ανατρέχουμε και σε άλλη βιβλιογραφία για να τεκμηριώσουμε καλύτερα την απάντησή μας. Αν βρει κάποιος/α εξίσου ισχυρή τεκμηρίωση για τον Φίλιππο, ευχαρίστως να την δεχθούμε και να την κρίνουμε.

Αποσυνδεδεμένος vt70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 05:00:14 μμ »
1. Το καλοκαίρι του 338 π.Χ. οι δύο εχθρικοί στρατοί, ο καθένας με δύναμη μεγαλύτερη από 30.000 άνδρες συναντήθηκαν στη Χαιρώνεια, στην πεδιάδα της Βοιωτίας. Ο νεαρός γιος του Φιλίππου, ο Αλέξανδρος, διοικούσε την αριστερή πτέρυγα και εκμηδένισε τον ξακουστό "Ιερό λόχο" των Θηβαίων. Ο Φίλιππος, στη δεξιά πτέρυγα, προσποιήθηκε υποχώρηση και μετά έτρεψε σε φυγή τους Αθηναίους που ήταν αντιμέτωποί του. Ο Δημοσθένης και μερικοί άλλοι ξέφυγαν. Το μεγάλο λιοντάρι που σήμερα υψώνεται μέσα στη μοναχική έκταση της Βοιωτίας, κάνει κάτι περισσότερο από το να τιμά αυτούς που έπεσαν. Ουσιαστικά σημειώνει το τέλος της πόλης-κράτους[/b]".

2. Μετά τη βαριά ήττα τους στη Χαιρώνεια, το 338 π.Χ. οι Θηβαίοι έθαψαν τους νεκρούς του "Ιερού λόχου" σε έναν κοινό τάφο κι έστησαν στο χώρο αυτό, πάνω σε ψηλό βάθρο, ένα μαρμάρινο λιοντάρι. Το μνημείο αυτό έχει σήμερα αναστηλωθεί. (Παλαιότερο σχολικό εγχειρίδιο Α΄ γυμνασίου)

rica, συνδύασε τα δύο χωρία. Έτσι προκύπτει καλύτερα η απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 05:17:58 μμ »
Βρε πουλάκι μου σύνελθε λίγο δεν αμφισβητώ την απάντηση που έδωσες για τη Χαιρώνεια (sorry κι εγώ αυτή την απάντηση έδωσα) για το περι-σπούδαστο ύφος αναφέρομαι, όπως και οι υπόλοιποι που στα "'εχωσαν" εδώ πέρα.Όσο για τα γιαούρτια συγγνώμη αλλά εσύ προκάλεσες για κεσεδάκι.  Καλά  αποτελέσματα να έχεις μεγάλε καθηγητή/ καθηγήτρια! :) :)

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Πως πήγε; (πήγε ή ακόμα έρχεται;;; )
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 05:27:41 μμ »
Για να προσέξουν τα λεγόμενά τους κάποια "παιδάκια". Πολύ φόρα πήραν. Να προσέξουν γιατί τα "γιαούρτια" θα τους επιστραφούν, όταν βγει και η βαθμολογία τους στο ΑΣΕΠ. Τι να τους κάνω που τους στενοχωρώ γιατί τους αποδεικνύω ότι η απάντησή τους δεν ήταν η σωστή;
Τα θέματα του ΑΣΕΠ βασίστηκαν σε συγκεκριμένη βιβλιογραφία. Εκεί αναζητούμε και τις απαντήσεις, γι΄αυτό και αυτή παραθέτουμε για να τεκμηριώσουμε την απάντησή μας. Εάν κάποιος έχει διαφορετική άποψη την τεκμηριώνει με ανάλογο τρόπο.
O Wilcken σαφέστατα και είναι επιστημονικά έγκυρη βιβλιογραφία. Εννοείται πως ο,τιδήποτε αναφέρεται σε αυτόν λαμβάνεται υπόψη. Απλώς, κρίνω ότι η συγκεκριμένη ερώτηση δε ζητούσε συντακτική ανάλυση για να καταλάβεις τι ρωτάει. Ούτε καν χρειαζόταν να ανατρέξει κανείς στους Botsford-Robinson ή στον εγκυρότατο Wilcken για να βρει την λύση στο "γρίφο". Το μνημείο της Χαιρώνειας είναι το γνωστό (μην το αναλύουμε πάλι) και η απάντηση βρίσκεται στο απλό σχολικό εγχειρίδιο. Αν τύχαινε κανείς να το έχει προσέξει, απαντούσε σωστά. Αυτό είναι όλο. Επειδή όμως κάποιοι είχαν τις αμφιβολίες τους  (ευνόητο) ανατρέχουμε και σε άλλη βιβλιογραφία για να τεκμηριώσουμε καλύτερα την απάντησή μας. Αν βρει κάποιος/α εξίσου ισχυρή τεκμηρίωση για τον Φίλιππο, ευχαρίστως να την δεχθούμε και να την κρίνουμε.

Τελικά ο φίλος μας ο vt70 (ο απολογητής - διορθωτής - υπερασπιστής του διαγωνισμού) με έχει μπερδέψει. μια λέει ότι έφτανε το σχολικό, μια παραθέτει τον Wilken. Όσο για το αν οι απαντήσεις ήταν στο σχολικό βιβλίο, και βέβαια ήταν. Αλλά δεν νομίζω να διάβασε κανείς τις λεζάντες φωτογραφιών! :o Γιατί ορισμένες απαντήσεις βρισκόταν και εκεί. Για τέτοια χυδαιότητα μιλάμε. Και δεν μας λες βρε vt70, ποιος σου είπε ότι εσύ διορίζεσαι και οι υόλοιποι εδώ μέσα όχι; Πού ξέρεις τι γράψαμε; Ή αν διαθέτουμε διδακτορικά; Και σε ποιό αντικείμενο; Ο Κάλχας είσαι; 'Η ο Βερεμής; ;D
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161717
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.