*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατία και μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 26976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 09, 2009, 04:16:50 μμ »
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=114&artid=124864

Οι αρχές του κώδικα καλής συμπεριφοράς της δημόσιας διοίκησης:

"3. Αρχή της διαφάνειας
Η διοίκηση είναι υποχρεωμένη στη σύγχρονη δημοκρατία να εξασφαλίζει την ευρύτερη δυνατή δημοσιότητα των αποφάσεων και των ενεργειών της ­και των σχεδίων νομοθετικών και κανονιστικών ρυθμίσεων. Οφείλει επίσης να διευκολύνει την πρόσβαση σε αυτήν των πολιτών και τη γνώση των εγγράφων που τους αφορούν."

Να ζητηθεί από το ΥΠΕΠΘ να δημοσιοποιήσει του Πίνακες οργανικής σύνθεσης διδακτικού προσωπικού του Άρ.4 του ΠΔ50/1996.

Μην περιμένετε να το κάνει αυτό ο κάθε συνδικαλιστής, ο οποίος έχοντας χρόνια να μπει σε τάξη και κρυβόμενος πίσω από τη συνδικαλιστική του άδεια και τη διαπλοκή του με τη διοίκηση, ζητάει από εμάς να απεργήσουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:10:09 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 09, 2009, 04:29:06 μμ »
Δε νομίζω ότι με το "ξεφώνισμα" θα πετύχουμε και πολλά. Ίδρωσε καθόλου το αυτί τους μετά την περιβόητη φωτογραφία με τους καθηγητές φαντάσματα; Όχι. Τα ίδια έκαναν πάλι, και θα τα ξανακάνουν, γιατί όποια παρανομία κι αν κάνουν, αυτή δεν έχει καμία επίπτωση. Δεν υπάρχει τιμωρία. Αν είναι να αλλάξει κάτι, πρέπει να αλλάξει μέσω της νομικής οδού.

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 09, 2009, 04:32:23 μμ »
Συμφωνώ ότι πρέπει να κάνουμε κάτι γιαυτό το θέμα. Δεν μπορεί να τρέχουμε εμείς στα δριμιγκλαβα και οι άλλοι να είναι σπίτι τους και να παίρνουν περισσότερα μόρια! Δεν μπορεί σίγουρα πρέπει να είναι παράνομο αυτό. Μήπως θα έπρεπε να βρούμε κάποιο δικηγόρο να ερευνήσει το θέμα και να κάνουμε κάποι δικαστική κίνηση; Ουσιαστικά οι χαμένοι είμαστε εμείς γιατί τα βύσματα από το σπίτι τους μαζεύουν μόρια και πιάνουν μετά τις οργανικές στις μεγάλες πόλεις. Και μετά σου λένε κιόλας ότι εγώ υπηρέτησα τόσα χρόνια στον Αη Στράτη! Έλεος πια!

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 09, 2009, 04:40:44 μμ »
Πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι παράνομη η πριμοδότηση με μόρια. Αυτά τα μόρια λέγονται μόρια δυσμενών συνθηκών διαβίωσης. Άρα δεν μπορεί να παίρνει κάποιος που διαβιώνει σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:10:09 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 09, 2009, 04:47:02 μμ »
Και να είναι σε γραφείο με τα ΟΛΑ του χωρίς επαφή με τάξη και παιδιά και άγχος....και να παίρνει ένα κάρο μόρια κάνοντας ΤΙ ????
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης Αλεξάκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Μιχάλης Αλεξάκης, ΠΕ1204
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 09, 2009, 04:57:44 μμ »
Φίλοι συνάδελφοι

Το «βύσμα» το δημιουργεί και το ανέχεται ο κανονισμός λειτουργίας του εκπαιδευτικού συστήματος. Ακριβώς όπως και οι νόμοι της διοίκησης του κράτους, δίνει μια στενή πόρτα και πολλά διάπλατα παράθυρα, για να «μπαλώσει» ελλείψεις και ανέχειες. Αυτά όμως τα παράθυρα γίνονται διάδρομοι ρουσφετιού, πελατειακών σχέσεων και διαφθοράς. Γίνονται άδικο.
Ο «βυσματίας» δεν είναι παράνομος. Βρήκε και κάνει. Κάποτε ίσως περίμενε υπομονετικά σε μια ουρά. Γρήγορα ένοιωσε ότι τον κοροϊδεύουν. Και διάλεξε (κάποιος εξ ανάγκης, κάποιος για την ευκολία του) την «έξυπνη» πλάγια λύση. Ο «βυσματίας» είναι στο ΥΠΕΠΘ, στις Υπηρεσίες, στο δρόμο, στο δίπλα σπίτι, στη ζωή μας. Τρέμω μήπως, κάποτε, είναι και μέσα μας.
Και το ερώτημα είναι «τι κάνουμε;» Τον «δείχνουμε;» Στα παιδιά μου (στην τάξη) λέω να μη δείχνουν (καρφώνουν) τον «ατακτούλη» συμμαθητή τους. Ειλικρινά, όσο κι αν με έλκει η ιδέα του ξεμπροστιάσματος, δεν είναι ο πρέπων τρόπος. Ο τρόπος είναι ένας, αλλά (γαμώτο) είναι πολύ αργός, απελπιστικά αργός. Λέγεται δημοκρατία και περιέχει εκλογές ΕΛΜΕ, ΟΛΜΕ, ευρωεκλογές και εθνικές.
Περιέχει επίσης ότι δεν φοβόμαστε να υπογράφουμε όσα υποστηρίζουμε, τώρα που ο Αη-Στράτης είναι ευτυχώς μόνο περιοχή μετάθεσης.

 
Μιχάλης Αλεξάκης
Μηχανολόγος ΠΕ1204
Εσπερινό ΕΠΑΛ Χανίων
Μιχάλης Αλεξάκης

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 09, 2009, 05:05:38 μμ »
Φίλοι συνάδελφοι

Το «βύσμα» το δημιουργεί και το ανέχεται ο κανονισμός λειτουργίας του εκπαιδευτικού συστήματος. Ακριβώς όπως και οι νόμοι της διοίκησης του κράτους, δίνει μια στενή πόρτα και πολλά διάπλατα παράθυρα, για να «μπαλώσει» ελλείψεις και ανέχειες. Αυτά όμως τα παράθυρα γίνονται διάδρομοι ρουσφετιού, πελατειακών σχέσεων και διαφθοράς. Γίνονται άδικο.
Ο «βυσματίας» δεν είναι παράνομος. Βρήκε και κάνει. Κάποτε ίσως περίμενε υπομονετικά σε μια ουρά. Γρήγορα ένοιωσε ότι τον κοροϊδεύουν. Και διάλεξε (κάποιος εξ ανάγκης, κάποιος για την ευκολία του) την «έξυπνη» πλάγια λύση. Ο «βυσματίας» είναι στο ΥΠΕΠΘ, στις Υπηρεσίες, στο δρόμο, στο δίπλα σπίτι, στη ζωή μας. Τρέμω μήπως, κάποτε, είναι και μέσα μας.
Και το ερώτημα είναι «τι κάνουμε;» Τον «δείχνουμε;» Στα παιδιά μου (στην τάξη) λέω να μη δείχνουν (καρφώνουν) τον «ατακτούλη» συμμαθητή τους. Ειλικρινά, όσο κι αν με έλκει η ιδέα του ξεμπροστιάσματος, δεν είναι ο πρέπων τρόπος. Ο τρόπος είναι ένας, αλλά (γαμώτο) είναι πολύ αργός, απελπιστικά αργός. Λέγεται δημοκρατία και περιέχει εκλογές ΕΛΜΕ, ΟΛΜΕ, ευρωεκλογές και εθνικές.
Περιέχει επίσης ότι δεν φοβόμαστε να υπογράφουμε όσα υποστηρίζουμε, τώρα που ο Αη-Στράτης είναι ευτυχώς μόνο περιοχή μετάθεσης.

 
Μιχάλης Αλεξάκης
Μηχανολόγος ΠΕ1204
Εσπερινό ΕΠΑΛ Χανίων
+1000

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 09, 2009, 05:07:49 μμ »


 Λέγεται δημοκρατία και περιέχει εκλογές ΕΛΜΕ, ΟΛΜΕ, ευρωεκλογές και εθνικές.

Σωστά τα λες συνάδελφε! Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι από αυτούς που καλούμαστε να ψηφίσουμε ως εκπρόσωπους του κλάδου ονειρευονται την ίδια αξιολογική  σειρά και για την καριέρα τους.Αντε μετά να τους πείσεις να παλέψουν για την κατάργηση της δυνατότητας να βοηθήσουν σε ρουσφετάκι, αφού από αυτό εξαρτώνται και οι δικές τους φιλοδοξίες.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος evasilis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 09, 2009, 05:38:13 μμ »


 Λέγεται δημοκρατία και περιέχει εκλογές ΕΛΜΕ, ΟΛΜΕ, ευρωεκλογές και εθνικές.

Σωστά τα λες συνάδελφε! Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι από αυτούς που καλούμαστε να ψηφίσουμε ως εκπρόσωπους του κλάδου ονειρευονται την ίδια αξιολογική  σειρά και για την καριέρα τους.Αντε μετά να τους πείσεις να παλέψουν για την κατάργηση της δυνατότητας να βοηθήσουν σε ρουσφετάκι, αφού από αυτό εξαρτώνται και οι δικές τους φιλοδοξίες.


Όσο υπαρχουν άνθρωποι οι οποίοι εκλέγονται  σε  σωματεία που προασπίζουν πρώτα την παράταξη  θα  υπάρχει αναξιοκρατία.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 09, 2009, 06:07:16 μμ »
τώρα που ο Αη-Στράτης είναι ευτυχώς μόνο περιοχή μετάθεσης.

Αυτό που είπες είναι πραγματικά καταπληκτικό. Γιατί λίγο πολύ όλοι το 'χουμε μέσα μας το "άντε να μην πολυκουνηθώ, δεν ξέρεις αύριο τι γίνεται" κι ας έχουμε μεγαλώσει οι περισσότεροι σε "ήρεμες" εποχές.

Πρέπει να γίνει αίτημα των συνδικαλιστικών μας οργάνων η αλλαγή της μοριοδότησης και η κατάργηση αυτών των καταπληκτικών αποσπάσεων στα γραφεία βουλευτών. Και πρέπει να πιέσουμε εμείς γιαυτό. Γιατί κακά τα ψέμματα άμα έχεις μια καλή εναλλακτική πρέπει ο αλτρουισμός σου να φτάνει σε τρελά επίπεδα για να μην τη χρησιμοποιήσεις. Ειδικά όταν βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 09, 2009, 06:10:07 μμ »
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=114&artid=124864

Οι αρχές του κώδικα καλής συμπεριφοράς της δημόσιας διοίκησης:

"3. Αρχή της διαφάνειας
Η διοίκηση είναι υποχρεωμένη στη σύγχρονη δημοκρατία να εξασφαλίζει την ευρύτερη δυνατή δημοσιότητα των αποφάσεων και των ενεργειών της ­και των σχεδίων νομοθετικών και κανονιστικών ρυθμίσεων. Οφείλει επίσης να διευκολύνει την πρόσβαση σε αυτήν των πολιτών και τη γνώση των εγγράφων που τους αφορούν."

Να ζητηθεί από το ΥΠΕΠΘ να δημοσιοποιήσει του Πίνακες οργανικής σύνθεσης διδακτικού προσωπικού του Άρ.4 του ΠΔ50/1996.
τι ισχύει για την πρόσβαση στα δημόσια έγγραφα
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=921&Itemid=231

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 09, 2009, 06:47:20 μμ »
Συμφωνώ ότι πρέπει να κάνουμε κάτι γιαυτό το θέμα. Δεν μπορεί να τρέχουμε εμείς στα δριμιγκλαβα και οι άλλοι να είναι σπίτι τους και να παίρνουν περισσότερα μόρια! Δεν μπορεί σίγουρα πρέπει να είναι παράνομο αυτό. Μήπως θα έπρεπε να βρούμε κάποιο δικηγόρο να ερευνήσει το θέμα και να κάνουμε κάποι δικαστική κίνηση;
+1.000

Ναι, αφού πρώτα αποφασίσουμε συγκεκριμένα αιτήματα.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 09, 2009, 07:25:07 μμ »
Διαβάζω όλα αυτά που γράφετε για τις αποσπάσεις στα γραφεία ιεκ κλπ. και ως αποσπασμένη σε γραφείο έχω να πω τα εξής.
Πριν αποσπαστώ έλεγα κι εγώ τα ίδια. Γιατί να  παίρνουν τα μόρια της οργανικής, είναι άδικο και τα γνωστά. Μετά από 5 χρόνια μακριά από το σπίτι μου, ενώ έβλεπα κόσμο που είχε πάρει τις γνωστές αποσπάσεις να επιστρέφει με μετάθεση στον τόπο που ήθελα να πάω κι εγώ, προσπάθησα για απόσπαση. Μακάρι να μην υπήρχαν αυτές οι αποσπάσεις και να "παίζαμε" όλοι επί ίσοις όροις. Όσο υπάρχουν όμως, θα υπάρχει και κόσμος που θα τις ζητάει και θα τις παίρνει. Δε νομίζω όμως ότι θα σταματήσουν να υπάρχουν.
Τώρα έχω έναν χρόνο αποσπασμένη και πρέπει να πω ότι το να δουλεύεις σε γραφείο, πέρα από τα μόρια, είναι από τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να σου συμβεί. Το ωράριο εξαντλητικό, 7ωρο τουλάχιστον γιατί όταν υπάρχει δουλειά κάθεσαι μέχρι το απόγευμα, χωρίς τις διακοπές βέβαια, το αντικείμενο αδιάφορο (σε σύγκριση με το σχολείο ειδικά...) οι κόντρες μεταξύ διοικητικών-εκπαιδευτικών αλλά και γενικότερα, ασταμάτητες. Πού θέλω να καταλήξω; Ότι αν δεν ήταν και τα μόρια, κανένας δε θα ζητούσε να αποσπαστεί σε γραφείο (μέσα στα γραφεία οι 7 στους 10 είναι εκπαιδευτικοί). Το μόνο που θα γινόταν ίσως αν άλλαζε το καθεστώς μοριοδότησης των αποσπασμένων σε φορείς, είναι ότι τα πιο χοντρά βύσματα θα έπαιρναν απόσπαση πλέον σε σχολείο και οι υπόλοιποι αναγκαστικά θα "συμβιβάζονταν" με τα γραφεία.

Αποσυνδεδεμένος anatrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 09, 2009, 07:44:02 μμ »
Διαβάζω όλα αυτά που γράφετε για τις αποσπάσεις στα γραφεία ιεκ κλπ. και ως αποσπασμένη σε γραφείο έχω να πω τα εξής.
Πριν αποσπαστώ έλεγα κι εγώ τα ίδια. Γιατί να  παίρνουν τα μόρια της οργανικής, είναι άδικο και τα γνωστά. Μετά από 5 χρόνια μακριά από το σπίτι μου, ενώ έβλεπα κόσμο που είχε πάρει τις γνωστές αποσπάσεις να επιστρέφει με μετάθεση στον τόπο που ήθελα να πάω κι εγώ, προσπάθησα για απόσπαση. Μακάρι να μην υπήρχαν αυτές οι αποσπάσεις και να "παίζαμε" όλοι επί ίσοις όροις. Όσο υπάρχουν όμως, θα υπάρχει και κόσμος που θα τις ζητάει και θα τις παίρνει. Δε νομίζω όμως ότι θα σταματήσουν να υπάρχουν.
Τώρα έχω έναν χρόνο αποσπασμένη και πρέπει να πω ότι το να δουλεύεις σε γραφείο, πέρα από τα μόρια, είναι από τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να σου συμβεί. Το ωράριο εξαντλητικό, 7ωρο τουλάχιστον γιατί όταν υπάρχει δουλειά κάθεσαι μέχρι το απόγευμα, χωρίς τις διακοπές βέβαια, το αντικείμενο αδιάφορο (σε σύγκριση με το σχολείο ειδικά...) οι κόντρες μεταξύ διοικητικών-εκπαιδευτικών αλλά και γενικότερα, ασταμάτητες. Πού θέλω να καταλήξω; Ότι αν δεν ήταν και τα μόρια, κανένας δε θα ζητούσε να αποσπαστεί σε γραφείο (μέσα στα γραφεία οι 7 στους 10 είναι εκπαιδευτικοί). Το μόνο που θα γινόταν ίσως αν άλλαζε το καθεστώς μοριοδότησης των αποσπασμένων σε φορείς, είναι ότι τα πιο χοντρά βύσματα θα έπαιρναν απόσπαση πλέον σε σχολείο και οι υπόλοιποι αναγκαστικά θα "συμβιβάζονταν" με τα γραφεία.
Μας συγκίνησες........
Η πραγματικότητα είναι μία ψευδαίσθηση που οφείλεται στην έλλειψη οινοπνεύματος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 706
Σύνολο: 712

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.